۱۱:۱۶:۱۸ سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹
شهادت البرز زارعی و معمای مدیران ناتوان که کاسبان آتش‌سوزی زاگرس هستند!
 نشانه‌هایی از تقصیر و گناهکاری برخی مدیران و مسئولین در حوادث اخیر استان و به ویژه آتش‌سوزی‌های گسترده و در نهایت مجروحیت و شهادت البرز زارعی قابل مشاهده و پیکیری است.  مدیران و مسئولین گناهکاری که طی زمان بستری البرز زارعی در بیمارستان یاسوج و سپس شهادت این بزرگ‌مرد زاگرسی، ده‌ها خبر، تصویر و تسلیت تهیه […]

 نشانه‌هایی از تقصیر و گناهکاری برخی مدیران و مسئولین در حوادث اخیر استان و به ویژه آتش‌سوزی‌های گسترده و در نهایت مجروحیت و شهادت البرز زارعی قابل مشاهده و پیکیری است.  مدیران و مسئولین گناهکاری که طی زمان بستری البرز زارعی در بیمارستان یاسوج و سپس شهادت این بزرگ‌مرد زاگرسی، ده‌ها خبر، تصویر و تسلیت تهیه و در رسانه‌ها منتشر نموده‌اند، اما از پذیرش ضعف، ناتوانی و تقصیر خود در این‌گونه حوادث، امتناع می‌نمایند.البرز زارعی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

 

 

نسیم توسعه // اسلام ذوالقدرپور :   در عصری که آن را پسامدرن نام نهاده‌اند و بخش عمده آن به صورت مجازی و کاریکاتوری در فضایی مجازی سپری شده و مدیریت می‌گردد، هنوز هم می‌توان جلوه‌هایی از یک حکمرانی خوب را در مشارکت جویی شهروندان ایرانی به خوبی مشاهده نمود.

حکمرانی مطلوب دارای مؤلفه‌های متعددی است که مشارکت فعال شهروندان در تمام امور جامعه به‌خصوص امور سیاسی و اجتماعی را می‌توان اساسی‌ترین مؤلفه‌ این رویکرد نوین توسعه و حاکمیت برشمرد. مشارکت فعال شهروندان ایرانی در امور سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور خویش دارای جلوه‌های بیشماری است که همواره مورد ستایش بسیاری از تحلیلگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

اما در مقابل این سهم بزرگ شهروندان ایرانی در مشارکت و هم‌یاری با دولت و نهادهای حاکم، شاهد یک رویکرد ناقص و نابسامان از سوی دولت در پاسخ به مشارکت شهروندان هستیم که بیشتر بر اصول پرستیژگرایی و نمایشی استوار است.

شهادتالبرز زارعی ” جوان فداکاری که در فرآیند مشارکت در اطفای آتش‌سوزی‌های گسترده جنگل کوه‌های زاگرس در محدوده شهرستان گچساران، مجروح شده و با بیش از ۶۰ درصد سوختگی به بیمارستان منتقل گردید را می‌توان نمونه بارز و عینی اصل مشارکت فعال شهروندان با حاکمیت دانست که بسیار فراتر از فعالیت‌های مجازی و مدیریت مجازی مسئولین در آتش سوزی‌های سریالی اخیر بوده است.

مدیریت مجازی، نابسامان و کاریکاتوری برخی مسئولین ایرانی در سطح ملی، استانی و شهرستانی را می‌توان عاملی مهم در فرآیند شهادت البرز زارعی قلمداد نمود که برخی از مدیران کاریکاتوری سعی از لاپوشانی خطا، ناتوانی و سهل‌انگاری خود در آتس‌سوزی‌های گسترده منابع طبیعی و حادثه مجروحیت و شهادت این جوان فداکار ایران را دارند!

جلوه‌های ناتوانی، نابسامانی و سهل‌انگاری برخی مدیران استانی و شهرستانی در رویداد مجروحیت و شهادت البرز زارعی به خوبی قابل مشاهده و پیگیری است که به راحتی نمی‌تواند از سوی برخی مدیران لاپوشانی و پایمال گردد:

 

یکم- اصل ناتوانی در بحران‌ها: این موضوع بارها مورد توجه و بررسی قرار گرفته و نشانه‌های متعددی از ناتوانی مدیران استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران در مدیریت و مقابله با بحران‌ها، بیان شده است.

برخی مدیران مرتبط با بحران و شرایط بحرانی استان کهگیلویه و بویراحمد، مدیران بسیار کارآمدی برای شرایط عادی و فعالیت در فضای مجازی، مدح و ستایش خویش و نمایندگان مجلس و … هستند که در شرایط بحرانی نیز حداکثر توانایی آنان تهیه عکس و خبر از فعالیت‌های ستادی خویش می‌باشد.

این مدیران دوربینی و کاریکاتوری برای سرپوش گذاشتن بر ناتوانی و ناکارآمدی خویش، مدیریت در فضای مجازی و رسانه‌ای را به دست گرفته و با تهیه و انتشار عکس و خبر از خویش، سعی در لاپوشانی و رفع مسئولیت از خویش دارند.

 

دوم- سکوت و ابهام نهادهای نظارتی: با گذشت چند هفته از آتش سوزی‌های گسترده کوه خامی و کوه خائیز و البته ادامه آتش‌سوزی در سایر منابع طبیعی استان، نهادهای نظارتی استان کهگیلویه و بویراحمد و به‌خصوص دادگستری استان در خصوص شفاف سازی و پیگیری چگونگی وقوع آتش‌سوزی، سهل‌انگاری و کم‌کاری برخی مدیران و مسئولین مربوطه و نابودی سرمایه‌های زیست محیطی استان به‌ویژه در گچساران و کهگیلویه، سکوت نموده است!

با وجود دستور ریاست محترم دادگستری استان به دادستان گچساران برای پیگیری و رسیدگی به ماجرای آتش‌سوزی جنایت‌بار بخش‌هایی از کوه خامی در گچساران، هنوز هم ابعاد این حادثه توسط دادستان و سایر نهادهای نظارتی گچساران شفاف سازی و برای شهروندان اطلاع‌رسانی نشده است.

نقش وظایف و اختیارات نهادهای نظارتی و به‌خصوص دادگستری استان و شهرستان گچساران در حادثه مجروحیت و شهادت جوان فداکار البرز زارعی را نمی‌توان نادیده گرفت، زیرا این نهادهای نظارتی تاکنون هیچ واکنش و اظهارنظر شفاف و صریح پیرامون این حادثه و تأثیر سهل‌انگاری و کم‌کاری احتمالی مدیران ناتوان در بروز این حادثه از خود نشان نداده‌اند.       

سوم- ضعف نظام بهداشت و درمان و فرافکنی مدیران: از همان ابتدای مجروحیت و اعزام جانباز زاگرس ” البرز زارعی ” به یاسوج، در میان افکار عمومی تردیدهای بسیاری در مورد توان و امکانات مداوای ایشان در یاسوج مطرح و از آینده ایشان بیمناک بودند.  

تصاویر منتشره از ایشان در بیمارستان یاسوج و اتاقی که بیشتر محل خودنمایی و عکس یادگاری برای برخی افراد بود، نشان از سهل انگاری مجموعه بهداشت و درمان در روند درمانی البرز زارعی داشت. روند درمانی که در یاسوج پیش گرفته شده بود، بیشتر بر تبلیغات رسانه‌ای و فضای مجازی برای برخی مدیران و مسئولین استان استوار بود تا بتوانند در عیادت از این جوان فداکار و جانباز، تصاویر خود را در رسانه و فضای مجازی منتشر نمایند!

جوابیه دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در پاسخ به اعتراض و نارضایتی از سهل‌انگاری این مجموعه در روند درمان البرز زارعی را می‌توان جلوه‌ای از فرافکنی‌های همیشگی و تکراری مجموعه دانشگاه علوم پزشکی یاسوج قلمداد نموده که به جای پاسخگویی دقیق و شفاف نسبت به روند ۶ روزه درمان شهید زارعی در استان، مدعی ” اعزام بیمار با حال عمومی خوب” به اصفهان شده‌اند.

گویا مسئولین دانشگاه علوم پزشکی یاسوج سعی دارند تا ضمن تبرئه خود از سهل‌انگاری و کم‌کاری احتمالی، همه تقصیرات را متوجه مجموعه درمانی اصفهان (مرکز آموزشی درمانی امام موسی کاظم(ع) اصفهان) نموده و از خود سلب مسئولیت نمایند.

لازم است تا کارگروهی مستقل برای رسیدگی و شفاف سازی چگونگی درمان البرز زارعی در استان کهگیلویه و بویراحمد تشکیل شده و نتیجه این تحقیق و بررسی نیز به اطلاع عموم شهروندان برسد.

  

*

چه کسی پاسخگوی دردها و رنج‌های مادر، برادر و خواهران داغ‌دیده البرز زارعی خواهد بود؟

کدام مدیر دوربینی و کاریکاتوری می‌تواند پاسخی به دردها و داغ این خانواده و دوستان این جوان فداکار بدهد؟

آیا کمبود یا نداشتن امکانات، تجهیزات و بودجه لازم برای شرایط بحرانی مانند آتش‌سوزی‌های اخیر، دلیل ناتوانی، نابسامانی و سهل‌انگاری برخی مدیران نمی‌باشد؟   

آیا تهیه و انتشار چند پیام تسلیت و درخواست جایگاه شهید برای البرز زارعی، می‌تواند، سرپوشی برای ناتوانی و ضعف مدیران باشد؟

به صراحت می‌توان گفت که نشانه‌هایی از تقصیر و گناهکاری برخی مدیران و مسئولین در حوادث اخیر استان و به ویژه آتش‌سوزی‌های گسترده و در نهایت مجروحیت و شهادت البرز زارعی قابل مشاهده و پیکیری است.  مدیران و مسئولین گناهکاری که طی زمان بستری البرز زارعی در بیمارستان یاسوج و سپس شهادت این بزرگ‌مرد زاگرسی، ده‌ها خبر، تصویر و تسلیت تهیه و در رسانه‌ها منتشر نموده‌اند، اما از پذیرش ضعف، ناتوانی و تقصیر خود در این‌گونه حوادث، امتناع می‌نمایند.

 

**

البرز زارعی جوان فداکاری که سال‌ها سرپرست خانوداه خویش بود، در آزمون حمایت و سرپرستی از محیط زیست نیز سربلند بیرون آمده و برای همیشه به عنوان نماد فداکاری و جانبازی محیط زیست در تاریخ این مرز و بوم و به‌خصوص تاریخ زاگرس ثبت و یادگار خواهد ماند.

اکنون زاگرس مانده است و داغی بسیار سنگین‌تر از داغ آتش‌سوزی‌های اخیر و البته ترس از تکرار این حوادث در سایه ناتوانی و نابسامانی مدیریتی کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران که همه شهروندان ایرانی، کهگیلویه و بویراحمدی و به‌ویژه گچسارانی را به شدت ناراحت و ناخوشاید از فرآیند حکمرانی و مدیریتی استان نموده است.

امیدواریم نهادهای نظارتی و به‌خصوص دادگستری استان نسبت به پیگیری و شفاف سازی ابعاد پنهان آتش‌سوزی‌های اخیر استان، نقش و تأثیر سهل‌انگاری و کم‌کاری برخی مدیران در مدیریت بحران مذکور و نیز فرآیند درمان و رسیدگی به وضعیت شهید البرز زارعی، احساس مسئولیت نموده و برای اقناع شهروندان به اطلاع‌رسانی دقیقی اقدام نمایند.  

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Bournemouth v Leicester: Premier League – live!
   Live updates from the 7pm BST kick-offTrezeguet double against Palace gives Villa lifelineWhy not email John or send him a tweet 7.40pm BST 38 min: More chaos from Bournemouth, and costly perhaps too. Nathan Ake has to clear the danger as Danjuma gives the ball away and the Dutchman comes back to stop a Jamie […]
  • Poland election: results due after neck-and-neck race for president - live news
   All the latest results and reaction from the presidential runoff between incumbent Andrzej Duda and liberal Warsaw mayor Rafał Trzaskowski 7.32pm BST Turnout in this neck-and-neck run-off looks like being very high - possibly the highest in any post-1989 election - which doubtless reflects strong feelings on both sides of the country’s deep political divide.By […]
  • Coronavirus live news: WHO reports record daily rise in infections with 230,000 new global cases
   The biggest increases were from the United States, Brazil, India and South Africa, according to a daily report200 farm workers quarantined in Herefordshire outbreakFifth of people in UK considered self-harm during lockdownBollywood star Aishwaria Rai contracts Covid-19England: face masks won’t be mandatory in shops, says ministerCoronavirus brings prejudice to Italy’s beaches 7.30pm BST The US […]
  • Mueller castigates Trump's decision to commute Roger Stone's sentence – live
   Nancy Pelosi calls commutation a ‘threat to national security’Mueller breaks silence and condemns Trump for commuting sentenceSign up to our First Thing newsletterGlobal coronavirus liveblog: latest updates 7.24pm BST Coronavirus cases in US state of Arizona rose by 2,537 to 122,467 in total on Sunday, marking the first increase below 3,000 new cases in over […]
  • Priti Patel criticised over comments on Leicester’s sweatshops
   Home secretary suggested officials ignored problem for fear of seeming racistPriti Patel, the home secretary, has come under fire over claims that “cultural sensitivities” prevented a robust response to alleged worker exploitation in Leicester, with critics arguing cuts to regulators, the decision to limit inspections and an absence of unions were the biggest causes.Ten days […]
  • Manchester City v Uefa: a tangled tale about to reach its final verdict | David Conn
   On Monday the court of arbitration for sport will announce its verdict on the club’s appeal against their two-year Champions League banManchester City are due to hear on Monday whether their two-year ban from the Champions League for a serious breach of Uefa’s financial fair play rules has been upheld or overturned, following their appeal […]
  • Toby Alderweireld punishes Arsenal errors to give Spurs derby glory
   José Mourinho had said he cannot wait for the season to finish and, given the gloomy mood that shadowed Tottenham into this derby and the state of the Premier League table, it was easy to see why. Yet there was a dose of unexpected cheer at the expense of their in-form neighbours when Spurs found […]
  • As Covid-19 persists around the world, death is not the only outcome to fear | Gideon Meyerowitz-Katz
   There are worrying trends about long-term damage, even in those with milder symptomsDownload the free Guardian app to get the most important news notificationsCoronavirus Australia maps and cases: live numbers and statisticsThere are a lot of unknowns about Covid-19. This makes sense, because despite six months of the most amazing scientific effort of our lifetimes, […]
  • Australian government faces legal action over secret details of donor meetings
   Exclusive: Australian Conservation Foundation escalates FOI battle over Toondah Harbour developmentThe Australian Conservation Foundation has launched a legal bid to access documents – kept secret by the federal government – related to meetings between a major political party donor and authorities assessing plans for a development on protected wetlands near Brisbane.Walker Corporation plans to build […]
  • West Indies beat England by four wickets in thrilling first Test
   • England 204 & 313; West Indies 318 & 200-6• Jermaine Blackwood hits 95 to lead West Indies to victoryThe maverick that is Jermaine Blackwood drove West Indies to a famous victory; he also flicked and cut impishly in pursuit of the 200 runs that were required, while hitting a magnificent 95. As a consequence […]
 • اطلاعات