۱۴:۰۶:۱۶ دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹
مفقود شدن ۱۱ هزار تست کرونا در خوزستان / آزمایشگاه پاسخگو باشد
جلسه‌ای در ۱۴ خردادماه در دفتر رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار و در آن اعلام شد که ۱۱ هزار نمونه از ۲۹ هزار تست انجام‌شده خوزستان مفقود شده و جواب ۱۸ هزار تست باقی‌مانده داده شده است!   نسیم توسعه به نقل از اقلیم زاگرس:   سرپرست مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به مفقود شدن […]

جلسه‌ای در ۱۴ خردادماه در دفتر رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار و در آن اعلام شد که ۱۱ هزار نمونه از ۲۹ هزار تست انجام‌شده خوزستان مفقود شده و جواب ۱۸ هزار تست باقی‌مانده داده شده است!پزشکان چک: نزدیک به ۸۰ درصد از کیت‌های چینی تست کرونا درست کار ...

 

نسیم توسعه به نقل از اقلیم زاگرس:   سرپرست مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به مفقود شدن ۱۱ هزار نمونه تست کرونا در خوزستان گفت: در خصوص مساله مفقود شدن تست‌های کرونا، یکی از مطالبه‌گرها ما هستیم زیرا زمانی که از مردم نمونه‌گیری می‌کنیم مردم هم جواب را از ما می‌خواهند و ما شرمنده مردم هستیم؛ این مساله مفقود شدن تست ها باید از مسئولین آزمایشگاه پرسیده شود.

دکتر سید محمد علوی در خصوص علت تداوم وضعیت قرمز خوزستان، اظهار کرد: استان‌های دیگر موج اول را پشت سر گذاشته‌اند و خوزستان نیز این موج را پشت سر می‌گذارد؛ زمانی که در منطقه‌ای تعدادی از مردم مبتلا شوند و نجات یابند سطح آنتی‌بادی بدن آن‌ها افزایش می‌یابد و در اصطلاح اپیدمیولوژی می‌گوییم ایمن شده‌اند بنابراین اگر سطح ایمنی افراد جامعه به بیش از ۶۰ درصد برسد، ایمنی جمعی ایجاد می‌شود و در مقابل بیماری مصونیت پیدا می‌کنند و دیگر مبتلا نمی‌شوند.

 وی افزود: اگر بخواهیم بگذاریم اتفاقات به صورت طبیعی رخ دهد و همه مبتلا شوند، با میزان زیادی از مرگ و میر مواجه می‌شویم. به طور مثال اگر ناگهان مجموع ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت خوزستان مبتلا شوند، هیچ بیمارستانی جوابگو نخواهد بود.

علوی با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به خوزستان و وضعیت شاخص‌های مختلف این بیماری، بیان کرد: میزان کشندگی عفونت در ایران ۵.۶ درصد است اما در خوزستان ۵.۰۴ درصد است یعنی میزان مرگ و میر در خوزستان پایین‌تر است.

وی افزود: با این وجود، فراوانی بیماری در خوزستان دو برابر متوسط کشوری است یعنی میزان آلودگی در روزهای اخیر در خوزستان دو برابر متوسط کشوری است.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان گفت: شاخص دیگر، مرگ پِر میلیون (در هر میلیون) است که میزان مرگ پر میلیون در ایران ۱۰.۲ نفر در صد هزار نفر اما در خوزستان ۱۵.۵ نفر در صد هزار نفر است.

وی که شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، با بیان اینکه هر چه میزان بیماری بالاتر برود میزان مرگ و میر هم افزایش می‌یابد، تصریح کرد: مرگ پر میلیون وضعیت بیماری را توصیف می‌کند اما میزان کشندگی، توصیفی از کارآمدی درمان است.

علوی در خصوص توقف اعلام آمار استانی مبتلایان به کرونا، عنوان کرد: اعتقاد ما شفاف‌سازی است و اگر مردم در جریان اتفاقات بیماری در خوزستان قرار گیرند به کاهش موارد امیدوار خواهند شد.

وی ادامه داد: زمانی که بیماری رخ می‌دهد موج زیادی بلند می‌شود و در زمان کوتاهی، تعداد زیادی مبتلا می‌شوند. قسمت زیر منحنی را سیستم درمانی می‌توانند پاسخگو باشند اما اگر ناگهان مقدار زیادی مبتلا شوند، بیماران پشت در بیمارستان می‌مانند و تخت‌های بیمارستانی جوابگو نخواهند بود.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: بنابراین با آگاهی مردم و اعمال محدودیت‌ها، موارد بیماری کاهش و موج از اوج می‌افتد و پهن می‌شود و موارد بیماری به گونه‌ای خواهد شد که سیستم جوابگو باشد.

علوی در خصوص اعلام عدم نمونه‌گیری در برخی مراکز، گفت: برخی مردم از نحوه نمونه‌گیری ناراضی هستند و در جریان هستیم اما نمونه‌گیری کار بزرگی است و تاکنون حدود ۸۲ هزار تست در خوزستان انجام داده‌ایم که اکثر این نمونه‌گیری‌ها از ۶ اردیبهشت‌ماه تاکنون با افزایش بیماریابی انجام شده است.

وی ادامه داد: در انجام تست چند مشکل داریم؛ به طور مثال یک محل نمونه‌گیری در ملی‌راه اهواز داریم اما برخی همسایه‌های این مرکز که اعضای هیات علمی و نخبگان هستند اعتراض کردند و عنوان می‌کنند محله مسکونی آلوده شده است. در کوی سعدی نیز روی دیوار مرکز نمونه‌گیری نوشتند اینجا را تعطیل کنید اما اگر در همین مراکز، نمونه‌گیری نکنیم می‌گویند کاری نکرده‌ایم. اکنون که مدارس تعطیل هستند، از مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان درخواست کردیم که مدرسه‌ای در اختیار ما قرار دهد تا مردم در خیابان نمانند اما تاکنون مدرسه‌ای در اختیار ما قرار نداده‌اند. تنها شهرداری اهواز به ما کمک کرد و یک مرکز در اختیار ما قرار داده است.

علوی گفت: هر کاری با احتمال ۹۵ درصد محاسبه می‌شود، بنابراین با اخذ ۸۲ هزار نمونه‌، ۵ درصد خطا داریم و حدود ۴ هزار فرد ناراضی وجود دارد. در کارهای بزرگ هم درصدی اشتباه خواهد بود اما سعی می‌کنیم موارد را به حداقل برسانیم.

وی در خصوص جلسه‌ای که در ۱۴ خردادماه در دفتر رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار و در آن اعلام شد که ۱۱ هزار نمونه از ۲۹ هزار تست انجام‌شده خوزستان مفقود شده و جواب ۱۸ هزار تست باقی‌مانده داده شده است، گفت: مراکز بهداشت نمونه‌گیری را انجام می‌دهند و نمونه‌ها به آزمایشگاه ارسال می‌شود. آزمایشگاه، واحدی جدا است و در اختیار ما نیست و تحت امر دانشگاه علوم پزشکی است. ما در دانشگاه، یکپارچه نیستیم و بخش‌های مختلفی داریم.

علوی ادامه داد: در خصوص مساله مفقود شدن تست‌های کرونا، یکی از مطالبه‌گرها ما هستیم زیرا زمانی که از مردم نمونه‌گیری می‌کنیم مردم هم جواب را از ما می‌خواهند و ما شرمنده مردم هستیم؛ این مساله مفقود شدن تست ها باید از مسئولین آزمایشگاه پرسیده شود.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به غربالگری ۹۰ درصد مردم خوزستان در مرحله اول غربالگری، ادامه داد: هر کاری یک سری مزایا و نواقص دارد و قطعا گروهی باید با روش‌های دیگری غربالگری شوند. اگر می‌خواستیم به درب همه منازل مراجعه کنیم، کار سختی بود و ممکن بود ویروس از خانه‌ای به خانه دیگر برده شود که این کار، خطرناک بود.

علوی با اشاره به گروه‌های پرخطر، گفت: دو دسته افراد از نظر ابتلا به بیماری جزو گروه پرخطر محسوب می‌شوند؛ یک گروه، گروه اجتماعی و گروه دیگر افراد دارای بیمار زمینه‌ای هستند. در افراد بالای ۶۰ سال، افراد دارای دیابت کنترل نشده، بیماران قلبی و عروقی، بیماران فشار خون، افراد چاق، بیماران مزمن ریوی، بیماران کلیوی، افراد داری نقص سیستم ایمنی، مبتلایان به سرطان یا در حال شیمی درمانی و افرادی که عادت به دخانیات دارند؛ خطر ابتلا بیشتر است و در صورت ابتلا، شدیدتر بیمار می‌شوند.

وی افزود: ۶ درصد جمعیت خوزستان سالمند هستند و کمتر از یک درصد این افراد به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان در زمینه گروه اجتماعی اظهار کرد: گروه اجتماعی افراد سالمندی هستند که در خانه سالمندان زندگی می‌کنند. معلولین ذهنی و زنان باردار نیز جزو این گروه هستند. در مرحله دوم غربالگری به سراغ‌ این افراد رفتیم. به طور مثال از یک سرای سالمندان در غرب اهواز ۱۲۶ مورد تست انجام شد و ۴۶ نفر از آنان مثبت بودند که شامل ۴۴ نفر سالمند و دو نفر از افرادی بودند که به آن‌ها خدمات ارائه می‌دادند که جداسازی انجام و توصیه‌های لازم ارائه شد.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: تاکنون گزارشی از ابتلای مجدد افرادی که یک بار به کرونا مبتلا شده و ایمنی پیدا کرده‌اند، نداشته‌ایم. پیش از این عنوان می‌شد که ۱۴ درصد احتمال ابتلای مجدد این افراد وجود دارد، اما در بررسی‌های بعدی مشخص شد که عفونت در این افراد باقی مانده بود و کامل بهبود پیدا نکرده بودند بنابراین اگر فردی کامل بهبود یابد و ایمنی پیدا کند، بعید است مجددا مبتلا شود.

علوی در خصوص اخذ هزینه ۱۸۰ هزار تومانی بابت نمونه‌گیری کرونا، گفت: در بخش دولتی ریالی اخذ نمی‌شود اما قرار شد بخش خصوصی نیز این آزمایش‌ها را با نرخ دولتی انجام دهد که مطمئن نیستیم تاکنون بخش خصوصی در این امر ورود کرده باشد. شاید این هزینه بابت تست آنتی‌بادی بوده است که برای تشخیص ابتلا ارزشی ندارد. در خصوص تاخیر در ارائه جواب آزمایش‌ها نیز مطالبه می‌کنیم که جواب تست در کمتر از ۲۴ ساعت داده شود.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Bournemouth v Leicester: Premier League – live!
   Live updates from the 7pm BST kick-offTrezeguet double against Palace gives Villa lifelineWhy not email John or send him a tweet 7.40pm BST 38 min: More chaos from Bournemouth, and costly perhaps too. Nathan Ake has to clear the danger as Danjuma gives the ball away and the Dutchman comes back to stop a Jamie […]
  • Poland election: results due after neck-and-neck race for president - live news
   All the latest results and reaction from the presidential runoff between incumbent Andrzej Duda and liberal Warsaw mayor Rafał Trzaskowski 7.32pm BST Turnout in this neck-and-neck run-off looks like being very high - possibly the highest in any post-1989 election - which doubtless reflects strong feelings on both sides of the country’s deep political divide.By […]
  • Coronavirus live news: WHO reports record daily rise in infections with 230,000 new global cases
   The biggest increases were from the United States, Brazil, India and South Africa, according to a daily report200 farm workers quarantined in Herefordshire outbreakFifth of people in UK considered self-harm during lockdownBollywood star Aishwaria Rai contracts Covid-19England: face masks won’t be mandatory in shops, says ministerCoronavirus brings prejudice to Italy’s beaches 7.30pm BST The US […]
  • Mueller castigates Trump's decision to commute Roger Stone's sentence – live
   Nancy Pelosi calls commutation a ‘threat to national security’Mueller breaks silence and condemns Trump for commuting sentenceSign up to our First Thing newsletterGlobal coronavirus liveblog: latest updates 7.24pm BST Coronavirus cases in US state of Arizona rose by 2,537 to 122,467 in total on Sunday, marking the first increase below 3,000 new cases in over […]
  • Priti Patel criticised over comments on Leicester’s sweatshops
   Home secretary suggested officials ignored problem for fear of seeming racistPriti Patel, the home secretary, has come under fire over claims that “cultural sensitivities” prevented a robust response to alleged worker exploitation in Leicester, with critics arguing cuts to regulators, the decision to limit inspections and an absence of unions were the biggest causes.Ten days […]
  • Manchester City v Uefa: a tangled tale about to reach its final verdict | David Conn
   On Monday the court of arbitration for sport will announce its verdict on the club’s appeal against their two-year Champions League banManchester City are due to hear on Monday whether their two-year ban from the Champions League for a serious breach of Uefa’s financial fair play rules has been upheld or overturned, following their appeal […]
  • Toby Alderweireld punishes Arsenal errors to give Spurs derby glory
   José Mourinho had said he cannot wait for the season to finish and, given the gloomy mood that shadowed Tottenham into this derby and the state of the Premier League table, it was easy to see why. Yet there was a dose of unexpected cheer at the expense of their in-form neighbours when Spurs found […]
  • As Covid-19 persists around the world, death is not the only outcome to fear | Gideon Meyerowitz-Katz
   There are worrying trends about long-term damage, even in those with milder symptomsDownload the free Guardian app to get the most important news notificationsCoronavirus Australia maps and cases: live numbers and statisticsThere are a lot of unknowns about Covid-19. This makes sense, because despite six months of the most amazing scientific effort of our lifetimes, […]
  • Australian government faces legal action over secret details of donor meetings
   Exclusive: Australian Conservation Foundation escalates FOI battle over Toondah Harbour developmentThe Australian Conservation Foundation has launched a legal bid to access documents – kept secret by the federal government – related to meetings between a major political party donor and authorities assessing plans for a development on protected wetlands near Brisbane.Walker Corporation plans to build […]
  • West Indies beat England by four wickets in thrilling first Test
   • England 204 & 313; West Indies 318 & 200-6• Jermaine Blackwood hits 95 to lead West Indies to victoryThe maverick that is Jermaine Blackwood drove West Indies to a famous victory; he also flicked and cut impishly in pursuit of the 200 runs that were required, while hitting a magnificent 95. As a consequence […]
 • اطلاعات