۹:۳۴:۱۱ چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
مدیریت کاریکاتوری و آتش سوزی گچساران/ خیانت مدیران کاریکاتوری کهگیلویه و بویراحمد
همان‌گونه و با همان سرعتی که بخشی از کوه‌های گچساران در حال سوختن است، مشروعیت و ارزش برخی مدیران و سیاستگذاران استانی و شهرستانی مربوطه نیز در حال سوختن و نابودی است، زیرا شهروندان از سهل‌انگاری و کم‌کاری مدیران مربوطه به شدت ناراضی بوده و علت اصلی این‌گونه بحران‌ها را نیز ناتوانی و ناکارآمدی مدیریت […]

همان‌گونه و با همان سرعتی که بخشی از کوه‌های گچساران در حال سوختن است، مشروعیت و ارزش برخی مدیران و سیاستگذاران استانی و شهرستانی مربوطه نیز در حال سوختن و نابودی است، زیرا شهروندان از سهل‌انگاری و کم‌کاری مدیران مربوطه به شدت ناراضی بوده و علت اصلی این‌گونه بحران‌ها را نیز ناتوانی و ناکارآمدی مدیریت کاریکاتوری استانی و شهرستانی می‌دانند. آتش‌سوزی در ارتفاعات گچساران

 

نسیم توسعه// اسلام ذوالقدرپور:   یکی از جلوه‌های بارز سیاستگذاری و مدیریت در ایران را می‌توان پرستیژگرایی و مدیریت نمایشی دانست که بیشتر بر نمایش و تبلیغ استوار است. در این‌گونه از رویکرد مدیریتی که تنها یک کاریکاتور مضحک و دروغین از اصل مدیریت است، سیاستگذاران به جای طراحی و اجرای ساست‌ها و برنامه‌های کارآمد و اثربخش که بیشتر بر آینده‌نگری و پیش‌بینی مسائل پیش‌رو مبتنی است، به تبلیغ‌های دروغین و نمایش جایگاه شغلی خود در قالب خبر و تصویر رسانه‌ها و فضای مجازی می‌پردازند.

این جلوه تبلیغی و نمایشی از سیاستگذاران و مدیران ایرانی را در بحران‌های متعددی در ایران به خوبی می‌توان مشاهده نمود. بحران‌هایی مانند سیل، زلزله، آتش‌‌سوزی و … که همگی بهانه‌ای برای مدیران کاریکاتوری است تا با چند خبر و تصویر آن‌چنانی به نمایش مدیریت خود در رسانه‌ها و فضای مجازی بپردازند و اصل ماجرا و مسئله که همان حل مشکلات و بحران‌ها باشد به فراموشی سپرده می‌شود.

استان کهگیلویه و بویراحمد نیز از استان‌های پیشرو در مدیریت و سیاستگذاری کاریکاتوری است که در زمان عادی به مصاحبه و تبلیغ جذب بودجه‌های کلان و اقدامات خود می‌پردازند و در زمان بحران از نداشتن حتی یک ریال بودجه و نداشتن امکانات ناله می‌کنند!

آتش سوزی چند روزه و گسترده بخشی از کوه‌های اطراف گچساران در محدوده نزدیک شهر که سبب نابودی بخش زیادی از منابع طبیعی این شهرستان شده است را می‌توان جلوه‌ای بارز از نابسامانی مدیریت در این استان و اصل مدیران کاریکاتوری قلمداد نمود. جلوه‌های این نابسامانی و سرگردانی مدیریت استان و گچساران در حوادثی مانند آتش‌سوزی منابع طبیعی گچساران را می‌توان در موارد زیر مورد بررسی قرار داد:

 

یکم- عدم آینده نگری و هماهنگی:  یکی از مشکلات اساسی برخی سیاستگذاران و مدیران کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران را می‌توان در عدم آینده‌نگری و آینده پژوهی آنان مشاهده نمود که به جای پیش‌بینی برنامه‌ها و سیاست‌های پیشگیرانه، شهرستان و شهروندان را درگیر مشکل، بحران و سپس تلاش نافرجام برای حل مشکل می‌نمایند.

در واقع سیاستگذاران و مدیران کاریکاتوری و ناتوان به جای مسئله‌یابی و تهیه راهکارهای لازم برای حل مسایل و جلوگیری از تبدیل مسئله به مشکل و تبدیل مشکل به بحران، تنها در زمان بحران از خواب غفلت بیدار می‌شوند و از حل بحران نیز ناتوان هستند. 

این عدم آینده‌نگری و مدیریت مشوش و سرگردان، باعث می‌شود تا در زمان ایجاد مشکل و بحران نیز یک عدم هماهنگی در مقابله با بحران ایجاد شده و هزینه‌های رفع و دفع بحران به چندین برابر افزایش یابد.

در حالی که به علت بارش‌های بسیار مناسب باران و برف طی دو سال اخیر، علف‌ها و گیاهان از رشد بی‌سابقه‌ای برخوردار بوده و تمامی استان را در حالت هشدار برای آتش‌سوزی قرار داده بودند، مسئولین مربوطه به‌خصوص در سازمان منابع طبیعی و حتی مدیریت بحران استانداری، هیچ‌گونه برنامه و اقدام پیش‌بینی شده و پیشگیرانه‌ای برای مقابله با شرایط اضطراری مانند آتش‌سوزی کنونی گچساران نداشته و اجرایی نکرده‌اند!

   

دوم- همه‌کاره و هیچ‌کاره: یکی از جلوه‌های دوران ظهور بحران در استان کهگیلویه و بویراحمد را می‌توان حضور و ظهور مدیران و مسئولینی دانست که همه‌کاره‌اند اما خود را هیچ‌کاره دانسته و در واقع هم هیچ توان و اثری در دفع بحران‌ها ندارند.

مدیرانی که در شرایط عادی با مصاحبه و خبرسازی به ارایه آمار سازمان خود پرداخته و مدعی جذب میلیاردها تومان اعتبار و بودجه هستند، اما در زمان بروز مشکل و شرایط بحرانی از نداشتن اعتبار و نیروی لازم گلایه نموده و دست به فرافکنی می‌زنند!

در واقع برخی مدیران و سیاستگذاران استان ما در شرایط عادی، خود را همه‌کاره و منجی نشان داده و در رسانه‌ها معرفی می‌نمایند، اما در شرایط غیرعادی و بحرانی تنها به حضور در منطقه و تهیه گزارش تصویری از خود برای رسانه‌ها اکتفا نموده و خود را هیچ‌کاره معرفی نموده و به بهانه‌های مختلف ازجمله نبود نیرو و بودجه، از حل مشکل شانه خالی نموده و حتی برای انجام وظایف قانونی خود نیز بر شهروندان و حاکمیت نیز منّت نهاده و بلکه کار خود را لطف و مرحمت به کشور می‌دانند!  

مدیرانی که تاکنون از نداشتن نیروی لازم و حتی یک ریال اعتبار برای مقابله با آتش‌سوزی سخنی نگفته بودند اما اکنون در اوج بحران آتش‌سوزی صدها هکتار از جنگل‌های گچساران و مرگ درختان و حیوانات زبان بسته و بی‌گناه، مدعی بی‌پولی و کمبود نیرو هستند را می‌توان خیانتکاران به این طبیعت، محیط زیست و حتی خیانتکار به گچساران و تمام ایران قلمداد نمود که باید در یک مرجع صالح مورد بازخواست قرار گیرند.

 

*

جلوه‌های ناتوانی و ناکارآمدی برخی سیاستگذاران و مدیران استان و شهرستان‌های آن در بحران‌ها به خوبی آشکار شده و البته موجب ناخشنودی، نارضایتی و بیزاری شهروندان از این روند مدیریتی نیز می‌گردد.

آتش‌سوزی کنونی در کوه‌های گچساران را می‌توان نمونه بارز مدیریت کاریکاتوری و نمایشی استان و شهرستان دانست که به قیمت نابودی صدها هکتار از جنگل‌ها و مراتع ارزشمند گچساران، مرگ هزاران موجود زنده بی‌گناه و آلودگی هوای این شهر نیز منجر شده و نارضایتی و اعتراض شهروندان را نیز افزایش داده است.

سکوت مسئولین ارشد استان مانند استاندار و از سوی دیگر ناتوانی مسئولینی مانند مدیران منابع طبیعی، مدیریت بحران استان و فرماندار گچساران را می‌توان ازجمله مؤلفه‌های تشدید بحران آتش‌سوزی منابع طبیعی گچساران محسوب نمود که هر کدام سعی در فرافکنی مسئولیت خود دارند.

در حالی که گویا آتش‌سوزی از مراتع پائین دست آغاز شده و به علت ضعف نیرو و عدم هماهنگی و همکاری سازمان‌ها و نهادهای مربوطه، آتش به کوه و مناطق سخت گذر کشیده شده و گسترش یافته بود، تنها ۲۰ نفر از کارمندان منابع طبیعی و نیروهای مردمی در شب اول در منطقه حضور داشته و از اقدامات سریع و لازم برای کنترل بحران خبری نبوده است!

این فرآیند حضور و عملیات مدیران استانی و شهرستانی نشان می‌دهد که آنان تنها برای شرایط عادی و جلسات اداری توانمند هستند و نه برای شرایط بحرانی.

 

**

همان‌گونه و با همان سرعتی که بخشی از کوه‌های گچساران در حال سوختن است، مشروعیت و ارزش برخی مدیران و سیاستگذاران استانی و شهرستانی مربوطه نیز در حال سوختن و نابودی است، زیرا شهروندان از سهل‌انگاری و کم‌کاری مدیران مربوطه به شدت ناراضی بوده و علت اصلی این‌گونه بحران‌ها را نیز ناتوانی و ناکارآمدی مدیریت کاریکاتوری مدیران استانی و شهرستانی می‌دانند.

فرمانداری گچساران که باید به صورت ۲۴ ساعته و به عنوان مرکز و ستاد پشتیبانی و طراح مقابله با این بحران آتش‌سوزی فعال بوده به طراحی و اجرای راهکارهای لازم بپردازد، مانند یک اداره و سازمان بسیار عادی و معمولی در ساعات غیر اداری، تعطیل بوده و در سکوتی مرگبار فرو رفته است.

آیا عقلانی است که:

اداره کل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد، طی ۲ سال گذشته حتی ۱ ریال اعتبار مقابله با آتش‌سوزی نداشته باشد؟

اداره منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد از سال گذشته نیز یک بدهی ۲۰۰ میلیون تومانی بابت مقابله با آتش‌سوزی‌های سال گذشته داشته باشد و اکنون اعلام نماید که  از سال ۱۳۹۸ تاکنون حتی ۱ ریال اعتبار ندارند؟

هکتارها مرتع و جنگل، هزارن جاندار و حیوان بی‌گناه در تاریکی شب دچار آتش شده و مانند چراغ‌هایی کوه‌های گچساران را چراغانی نمایند، اما مدیران استانی و شهرستانی در خواب خوش باشند؟

و …

آیا مدیری که اکنون و در اوج بحران از نداشتن نیرو و بودجه گلایه دارد، خائن به جامعه و شهروندان نیست؟

آیا دادگستری استان و دادستان گچساران نباید برخی مدیران استانی و شهرستانی مربوطه را به اتهام ناتوانی، سهل‌انگاری و حتی خیانت به شهروندان مورد بازخواست و محاکمه قرار دهند؟

 

***

آتش سوزی گسترده و نابودی منابع طبیعی و سوختن هزارن موجود و حیوان بی‌گناه طی چند روز آتش‌سوزی کوه‌های گچساران که همچنان نیز ادامه دارد را می‌توان نمادی از ناتوانی و ناکارآمدی مدیریتی استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران دانست که تبدیل به یک بحران و بلکه خیانت و جنایتی بزرگ در حق محیط زیست و شهروندان این شهرستان شده است.

به صراحت می‌توان گفت که برخی مدیران و مسئولین استان کهگیلویه و بویراحمد از جایگاه مدیریتی خود تنها برای رنگین نمودن رزومه کاری و حضور در رسانه و فضای مجازی سوءاستفاده نموده، بزرگ‌ترین آسیب‌ها و خیانت‌ها را به ایران و شهروندان آن وارد نموده‌اند.

امیدواریم که این آتش هر چه زودتر خاموش گردد، اما مدیران ارشد استان و به‌ویژه استاندار محترم و ریاست محترم دادگستری استان با حساسیت ویژه و قاطعیت کامل به سهل‌انگاری، کم‌کاری، ناتوانی، ناکارآمدی و در نهایت خیانت برخی مدیران و مسئولین استانی و شهرستانی در اجرای صحیح وظایف خود رسیدگی نموده و این مسیر غلط مدیریتی کاریکاتوری و نمایشی استان کهگیلویه و بویراحمد را اصلاح نمایند.         

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • 'Let's not blow it,' says Boris Johnson on eve of English pubs reopening
   PM gives Downing Street press conference as lockdown measures are eased againCoronavirus – latest updatesSee all our coronavirus coverageBoris Johnson has implored people to behave responsibly and safely as England’s chief medical officer admitted Saturday’s easing of the lockdown left the country on a path with serious risks “on either side”.In a press conference on […]
  • Jean Castex replaces Édouard Philippe as French prime minister
   Macron gambles on reshuffle to reset troubled presidency, with popular PM departingCoronavirus – latest updatesSee all our coronavirus coverage Édouard Philippe has been replaced as prime minister after seeing France through the coronavirus crisis, as President Emmanuel Macron embarked on a high-stakes reshuffle to “set a new course” for the last two years of his […]
  • Coronavirus live news: Miami-Dade mayor imposes indefinite nightly curfew; South Africa cases surge
   Biggest single-day jump in South African cases month after lockdown eased; Belgrade declares state of emergency; cases worldwide close to 11mUS reports world’s biggest daily increase in cases with 55,0004 July celebrations increase risk of ‘superspreader’ eventsBrazil infections nearing 1.5mUK coronavirus updates – live 6.35pm BST Dodger Stadium’s 40-year wait to host the All-Star Game […]
  • The Guardian view on reopened pubs: a reckless risk to a cautious nation | Editorial
   Boris Johnson’s measures aim to distract from his failures during the pandemic. Most British people are right to be uncomfortableThere are some glumly predictable tropes and cliches that Britain – and more particularly England – does not need to be bombarded with this weekend. These include: independence day; super Saturday; time to party; summertime booze; […]
  • Boris Johnson backtracks to allow club cricket to resume next weekend
   Prime minister had claimed tea break risks spread of Covid-19Guidelines set to be published for resumption next weekBoris Johnson has performed a remarkable reverse sweep to allow club cricket to return next weekend – just hours after suggesting play would be unable to resume because of the dangers of the traditional tea in the pavilion.The […]
  • Johnson's father's visit to Greece 'could erode trust in guidelines'
   Trip by Stanley Johnson could weaken message on Covid-19 rules, warns Sage adviserThe decision by the prime minister’s father to travel to his Greek villa in apparent breach of Foreign Office guidance has been criticised by a government scientific adviser.Boris Johnson has refused to condemn his father, Stanley, for flying to Greece, despite current advice […]
  • Coronavirus: US reports world's biggest daily increase in cases with 55,000
   Dr Fauci describes ‘very disturbing week’ as tally tops Brazil’s single-day record and infections rise in most statesThe US reported a daily global record of more than 55,000 new coronavirus cases on Thursday as infections rose in the vast majority of states and America’s top public health expert spoke of a “very disturbing week”.Hospitals in […]
  • Why Phil Foden won't be constrained by usual shackles on England players | Barney Ronay
   He will do well at Manchester City, but for the national side he represents a genuine point of difference in a midfield too conservative to succeed regularlyThere’s a game you can play that involves listing the most random internet voice to have brought you a disproportionately grave piece of world news. This is something that […]
  • Armed man roamed Justin Trudeau's grounds for 13 minutes after ramming gates
   Canadian police confirm man had ‘several’ weapons and will face multiple charges Canadian police say the armed man who rammed a truck through the gates of the prime minister’s residence was loose for 13 minutes before authorities finally spotted him.Media reports have identified the intruder as Corey Hurren, a reservist in the Canadian Rangers, a […]
  • Mission impossible? How to shoot a blockbuster in the coronavirus era
   With stipulations of mass testing and on-camera distancing from actors, it’s not just the romcom facing a bleak futureThis month, in theory, the latest Jurassic World sequel goes back into production on a London sound stage. And Wednesday – 1 July – was the day that Hollywood studios and TV producers planned to resume production […]
 • اطلاعات