۱۱:۱۳:۲۳ دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
شروع پیک کرونا در ۱۵ استان کشور/ پیامـدهای متقـابـل چاقـی و کووید-۱۹
هرچند روند کشوری کرونا در چند روز اخیر نزولی بوده، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که روند صعودی یا شروع پیک در ۱۵ استان کشور مشاهده می‌شود.      نسیم توسعه به نقل از ایسنا:  براساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته درباره بیماری کووید ۱۹ در کشور تا روز ۱۴ اردیبهشت که از سوی کمیته […]

هرچند روند کشوری کرونا در چند روز اخیر نزولی بوده، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که روند صعودی یا شروع پیک در ۱۵ استان کشور مشاهده می‌شود. شروع پیک کرونا در ۱۵ استان کشور

 

 

نسیم توسعه به نقل از ایسنا:  براساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته درباره بیماری کووید ۱۹ در کشور تا روز ۱۴ اردیبهشت که از سوی کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت منتشر شد، هرچند روند کشوری کرونا در چند روز اخیر نزولی بوده، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که روند صعودی یا شروع پیک در ۱۵ استان کشور مشاهده می‌شود.

 بر اساس بررسی‌های اپیدمیولوژی صورت گرفته بر روند ابتلا و گسترش ویروس کرونا در ایران و جهان که از سوی وزارت بهداشت منتشر شده، تا روز ۱۴ اردیبهشت، سه میلیون و ۴۹۷ هزار و ۵۶۰ نفر در جهان به کرونا مبتلا شدند که از این تعداد ۲۴۴ هزار و ۹۵۷ نفر جان خود را از دست دادند.

به طور کلی در جهان کشورهای آمریکا، اسپانیا، ایتالیا، انگلستان،  فرانسه رتبه‌های اول تا پنجم ابتلا به بیماری کووید۱۹ را به خود اختصاص می‌دهند.

بر اساس اعلام گزارش منتشر شده از سوی وزارت بهداشت، ایران نیز بعد از ترکیه، رتبه نهم ابتلا را به خود اختصاص می‌دهد و بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت تا روز ۱۴ اردیبهشت،  ۹۷ هزار و ۴۲۴ نفر در ایران به کرونا مبتلا شده اند که از این تعداد ۶ هزار و ۲۰۳ نفر جان خود را از دست داده‌ اند.  بر اساس بررسی‌های صورت گرفته بیشترین شناسایی موارد قطعی ابتلا به این بیماری در روز ۱۱ فروردین ماه بوده است.  

تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی کرونا اخیر در استان‌ها

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی وزارت بهداشت، برای ارزیابی روند گسترش بیماری کووید- ۱۹ در استان‌های مختلف کشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شده است. برای محاسبه روند تغییرات ابتلا و مرگ در ۵ روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده‌های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شده است. سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل محاسبه شد. در نهایت، تغییر روند ابتلا و مرگ آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست آمده برای روزهای آخر محاسبه شد. برای تحلیل بهتر، شاخص‌های ۵ روز آخر وارد آنالیز شد.

گزارش وزارت بهداشت اذعان دارد که برای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی موارد زیر مدنظر قرار گرفت:

_ در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در سه روز اخیر روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتمالا روند افزایشی دارد.

_ در مواردی که شاخص تغییر روند ابتلا نزولی ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتمالا اخیرا پیک اول اپیدمی رد شده است.

_ در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در سه روز اخیر روند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتمالا روند نزولی دارد.

_ در مواردی که تغییرات ناهمگن شاخص‌های روند ابتلا و مرگ و یا تغییرات بیش از حد انتظار هر کدام از داده‌های ابتلا و مرگ دیده شد، رفتار ناسازگار داده‌ها وجود دارد و تحلیل بهتر را در روزهای بعد و با داده‌های درست‌تر می‌توان ارائه داد. وجود ناسازگاری داده‌ها به این معنا است که داده‌ها به خوبی قابل تفسیر نیستند و علل مشاهده آن می‌تواند متفاوت باشد. از جمله دلایل بروز ناسازگاری می‌توان به ثبت غیر دقیق روزانه داده‌ها توسط استان‌ها، وجود ترکیبی از چند الگوی اپیدمی در استان یعنی شروع پیک اپیدمی در نقطه‌ای از استان و اتمام اپیدمی در نقطه دیگر و یا مهاجرت‌ها به داخل استان و یا خروج از استان اشاره کرد. البته باید کم شماری موارد و ثبت با تأخیر بیماران به صو رت جدی پیگیری شود.

روند کشوری بیماری در چند روز اخیر نزولی بوده است. ۹ استان (مرکزی، آذربایجان شرقی، تهران، البرز، مازندران، خراسان شمالی، فارس، همدان و سیستان و بلوچستان) روند نزولی را نشان می‌دهند.احتمالا چهار استان (قزوین، خراسان جنوبی، آذربایجان غربی و بوشهر) اخیرا پیک اپیدمی را تجربه کرده‌اند.

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، روند صعودی یا شروع پیک در ۱۵ استان (قم، لرستان، ایلام، گیلان، گلستان، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، هرمزگان، کرمان، یزد، اصفهان، زنجان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه) مشاهده می‌شود. تصور می‌شود استان کردستان به مرحله ثبات رسیده باشد.

وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد که در دو شهر اردبیل و سمنان ناسازگاری داده‌ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی‌دهد. البته، باید مدنظر داشت که یک استان می‌تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

پیامـدهای متقـابـل چاقـی و کرونا بـر یکـدیگـر 

 وقتی دو مشکل عمده بهداشت عمومی (چاقی و همه گیری کووید -۱۹) با هم ترکیب می‌شوند، اوضاع را بدتر می‌کنند. با توجه به آمار بسیار زیاد چاقی در سراسر جهان، انتظار داریم درصد بالایی از جمعیت مبتلا به بیماری کووید_۱۹ نیز شاخص توده بدنی بالای ۲۵ داشته باشند. نظام درمانی کشورها در مدیریت بیمار چاق مبتلا به کووید_ ۱۹ که نیاز به مراقبت‌های ویژه پیدا می‌کند، چالش‌هایی را مطرح می‌کنند.

 از جمله این چالش‌ها می‌توان به مواردی شامل دشوار بودن لوله گذاری بیماران مبتلا به چاقی، تهیه تصویربرداری تشخیصی ممکن است چالش برانگیز باشد؛ زیرا محدودیت وزن در دستگاه‌های تصویربرداری وجود دارد؛ جابجایی این بیماران توسط پرسنل دشوارتر است و مانند بیماران باردار در بخش مراقبت‌های ویژه به دلیل خوابیدن به پشت، وضعیت مناسبی نداشته و احتمالا ریه عملکرد خوبی نخواهد داشت. به طور کلی در حال حاضر، سیستم‌های بهداشتی و درمانی برای مدیریت بیماران چاق تنظیم نشده‌اند و بحران فعلی محدودیت در این خصوص را بیش از پیش نمایان ساخته است. بر اساس تحلیل اطلاعات مبتلایان به کووید_۱۹ در تعدادی از کشورها، افراد چاق در مورد ابتلا به بیماری و شدت آن نسبت به افراد سالم‌تر در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

از سوی دیگر، همه‌گیری فعلی ممکن است خود به افزایش چاقی کمک کند، زیرا برنامه‌های کاهش وزن و مداخلات مربوط به آن مانند جراحی‌های چاقی به شدت محدود شده‌اند. برنامه‌های محدودیت رفت‌وآمد به عنوان مثال ترک نکردن منزل برای چند هفته حتی برای افرادی که بیمار نیستند، تأثیر زیادی بر عدم تحرک حتی برای مدت زمان کوتاه خواهد داشت و احتمال ابتلا به بیماری‌های متابولیک را افزایش می‌دهد. همچنین، بحران فعلی باعث می‌شود تا بسیاری از افراد به غذاهای فرآوری‌شده با ماندگاری بیشتر به جای غذاهای تولید شده تازه و مواد غذایی کنسرو شده با مقادیر بالاتر سدیم روی بیاورند که منجر به افزایش وزن خواهد شد. علاوه بر آن، حضور در منزل و استرس ناشی از همه‌گیری تمایل گروهی از مردم را به ریزه خواری و پرخوری عصبی افزایش می‌دهد.

در نقشه زیر که وضعیت شیوع چاقی را در دنیا نشان می‌دهد، چاقی به عنوان داشتن شاخص توده بدنی (وزن به کیلوگرم بر مجذور قد به مترمربع) برابر یا بیشتر از ۳۰ تعریف شده است.

درس آموخته‌های کشورهای جهان در مواجهه با کرونا : سـوئد

بنابر اعلام وزارت بهداشت، سوئد کشوری در شمال اروپا و شبه جزیره اسکاندیناوی، با مساحت ۴۱۰ هزار و ۳۴۰ کیلومترمربع و جمعیت ۱۰ میلیون و ۸۸ هزار و ۹۳۶ نفر است. اپیدمی کووید_ ۱۹ در این کشور از تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ آغاز شد. اقدامات سوئد در مقابله با اپیدمی نسبت به بسیاری از کشورها در اروپا کمتر سختگیرانه بود. استراتژی سوئد مبنی بر باز گذاشتن بخش اعظمی از جامعه از حمایت گسترده مردم این کشور برخوردار بود. اکثریت مردم سوئد، خود داوطلبانه محدودیت‌هایی نظیر فاصله اجتماعی را رعایت کردند. آمار مرگ‌و میر در این کشور نسبت به سایر کشورهای اسکاندیناوی بالا است. در این کشور تاکنون ۲۲ هزار و  ۸۲ مورد تأییدشده بیماری و ۲ هزار و ۶۶۹ مورد مرگ گزارش شده است.  

در یک گزارش سازمان بهداشت عمومی سوئد گفته شده است که یک سوم جمعیت این کشور تا شروع ماه می به کرونا مبتلا شده‌اند. هرچند که این سازمان بعداً این رقم را به ۲۶ درصد اصلاح کرد، اما شمار زیادی از دانشمندان سرشناس سوئدی حتی این میزان را بیشتر برآورد می‌کنند. برخی از تجارب و اقدامات انجام شده در این کشور شامل موارد زیر است:

_ اعمال برخی محدودیت‌ها از جمله ممنوعیت عدم تجمع بیش از ۵۰ نفر، ممنوعیت بازدید از خانه سالمندان و توصیه به ماندن در خانه در تعطیلات عید پاک

_ برگزاری کلاس‌های دوره دبیرستان و دانشگاه‌ها به صورت آنلاین

_ انجام تست تشخیصی بیشتر برای موارد شدید

_ استفاده از سیستم حمل‌و نقل عمومی به نحو چشمگیری کاهش پیدا کرد

_ تخصیص اعتبارات مالی ویژه به بخش‌های مختلف اعم از بخش فرهنگ و ورزش به‌دلیل عواقب اقتصادی شیوع بیماری

_ کاهش ساعات کاری شاغلین و دریافت بیش از ۹۰ درصد حقوق ماهیانه

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • UK racing returns, plus Victor Ludorum wins the French 2,000 Guineas – live!
   Updates on the action from Newcastle and Deauville‘Forgotten’ on-course bookmakers left counting costAny comments? You can email Chris | Tweet @claimsfive 6.49pm BST So Resumption Day ends with a pair of very promising young winners sired by Frankel, whose big stride showed up in both their performances. As you’d expect after two blank months, the […]
  • Coronavirus news live: no new Covid-19 deaths in Spain for first time since March
   South Africa reverses decision to open schools; Sweden reports fewest new infections since 27 March, Brazil passes 500,000 casesIran’s rapid rise in cases stokes fears of second waveColosseum reopens to touristsCoronavirus latest: at a glanceSee all our coronavirus coverage 6.45pm BST The coronavirus outbreak has led to a child care crisis that threatens to undermine […]
  • John Oliver: When Trump 'uses the word thugs, you know what it’s code for'
   The Last Week Tonight host responds to America’s ‘brutality bingo’, the protests over George Floyd’s death, and attempts to discredit mail-in voting“It’s been a truly brutal week, with protests across the country in response to the horrific killing of George Floyd at the hands of the Minneapolis police,” said John Oliver on Sunday’s Last Week […]
  • #Scumedia? There may be problems with journalism – but we need it more than ever
   The political and media classes have been way too close for way too long, but YouTube and 5G conspiracies are no replacement for good reportingHello, #scumedia here. Being scummy, obviously, because while in the US, members of the press are being shot in the eye with rubber bullets or pinned down, beaten, teargassed and arrested […]
  • Strong support for cutting UK stock market trading hours, says LSE
   Majority agree move would improve gender diversity and mental health, consultation findsA public consultation has found strong support for cutting stock market trading hours in the UK to help improve gender diversity and mental health across the financial sector.Feedback from the LSE’s public consultation found that a “significant majority” were sympathetic to arguments that the […]
  • Coronavirus latest: at a glance
   A summary of the biggest developments in the global coronavirus outbreakFollow our latest coronavirus blog for live news and updatesKey developments in the global coronavirus outbreak today include: Continue reading...
  • Angry Donald Trump calls for tougher approach against George Floyd protests
   President rants at governors, police and security officialsLaw enforcement must ‘dominate’ or ‘look like a bunch of jerks’George Floyd killing – latest US updatesSee all our George Floyd coverageDonald Trump has urged governors, law enforcement officials and national security officials to take a more forceful approach in responding to protests around the country sparked by […]
  • Cutting edge: Japanese paper art inspires a non-slip shoe
   Scientists use kirigami techniques to create a sole with pop-up, high-friction spikesThe Japanese art of paper cutting and folding, or kirigami, has led to mind-bending 3D structures from 2D sheets, including spectacular pop-up designs. But now researchers have been getting to grips with the technique for a very down-to-earth reason: creating non-slip shoes.Scientists have revealed […]
  • To prevent a chaotic end to lockdown, the public should be told the true risks | Simon Jenkins
   Give us the facts. The government scared British people into their homes – now it must reassure them back outSee all our coronavirus coverageCoronavirus – latest updatesJust tell the truth. If the government is to get the country out of the mess of lockdown, it must take people into its confidence. It scared us into […]
  • 'There’s been a few tears': England's teachers on the return to school
   Staff say it was a mostly happy moment to see children back in classrooms empty for 10 weeksThere were nerves, excitement, laughter – and some tears – as children, who have been stuck at home since schools were closed as part of a national lockdown to contain the coronavirus, returned to their classrooms for the […]
 • اطلاعات