خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
۹۸/۱۱/۲۳ ۱۳:۲۷
شناسه خبر : 25515

عملیات روبیکون؛ جاسوسی آمریکا و آلمان از کشورهایی مانند ایران

دولت سوئیس در حال بررسی گزارش‌هایی است که براساس آنها سازمان سیا و سرویس مخفی آلمان غربی با عنوان عملیات روبیکون، با استفاده از فناوری یک شرکت سوئیسی، از پیام‌های مخفی بسیاری از کشورها از جمله ایران رمزگشایی می‌کردند. نسیم توسعه به نقل از دویچه وله آلمان:  دولت سوئیس در حال بررسی گزارش‌هایی است که […] ...

دولت سوئیس در حال بررسی گزارش‌هایی است که براساس آنها سازمان سیا و سرویس مخفی آلمان غربی با عنوان عملیات روبیکون، با استفاده از فناوری یک شرکت سوئیسی، از پیام‌های مخفی بسیاری از کشورها از جمله ایران رمزگشایی می‌کردند.نسیم-توسعه-عملیات-روبیکون-جاسوسی-آلمان-آمریکا-ایران

نسیم توسعه به نقل از دویچه وله آلمان:  دولت سوئیس در حال بررسی گزارش‌هایی است که براساس آنها سازمان سیا و سرویس مخفی آلمان غربی، با استفاده از فناوری یک شرکت سوئیسی، از پیام‌های مخفی بسیاری از کشورها از جمله ایران رمزگشایی می‌کردند.

همه چیز از گزارش مجله آلمانی فوکوس (Focus) شروع شد؛ زمانی که این نشریه به استناد جزئیات یک کتاب، به سرنخ‌هایی دست پیدا کرد که نشان می‌دهد سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و آلمان غربی با استفاده از فن‌آوری رمزگذاری که توسط یک شرکت سوئیسی تولید می‌شد، موفق می‌شدند پیام‌های رمزگذاری شده دیگر کشورها را بخوانند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۲۲ بهمن ۹۸ (۱۱ فوریه) گزارش داد که شرکت سوئیسی کریپتو (Crypto AG) تجهیزات رمزگذاری بر روی پیام‌ها را به ایران، کشورهای آمریکای لاتین، هند، پاکستان و ده‌ها کشور دیگر فروخته است. روزنامه واشنگتن‌پست همراه با دو شبکه‌ تلویزیونی آلمانی و سوئیسی ZDF و SRF گزارش داده‌اند که این فناوری به گونه‌ای طراحی شده تا سازمان‌های سی‌آی‌ای آمریکا و سرویس مخفی آلمان غربی بتوانند رمزها را بشکنند و به محتوای پیام‌ها دسترسی پیدا کنند.

این گزارش‌ها برای تاکید بر ادعاهای خود، به تاریخ طبقه‌بندی شدن اسناد سازمان سیا استناد می‌کنند که برخی از این اسناد دستکم به سال ۱۹۹۲ مربوط می‌شود، یعنی زمانی که یکی از کارمندان شرکت سوئیسی کریپتو (Crypto) به مدت ۹ ماه و به اتهام جاسوسی در ایران زندانی شده است.

شرکت کریپتو (Crypto) در واکنش، ارتباط این فرد و موضوع با آژانس‌های اطلاعاتی غربی را رد کرد و آن را یک “تئوری توطئه غیرقابل‌باور” دانست. مجله آلمانی فوکوس (Focus) به استناد جزئیات یک کتاب که سال ۱۹۹۴ منتشر شد، گزارشی درباره این اقدام سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و آلمان غربی منتشر کرده است.

وزارت دفاع سوئیس با انتشار بیانیه‌ای گفت که از اواخر سال ۲۰۱۹ و پس از اعلام تحقیقات جدید درباره این شرکت، دولت سوئیس یک قاضی سابق در دیوانعالی این کشور را برای بررسی فعالیت‌های شرکت کریپتو به کار گرفته تا برای شفاف‌سازی موضوع و دستیابی به واقعیت‌ها، تحقیقات گسترده‌ای را آغاز کند.

در این بیانیه تصریح شده است: «رویدادهای مورد بحث مربوط به سال ۱۹۴۵ می‌شود و بازسازی و تفسیر آنها در زمان حاضر دشوار است».

قاضی نیکلاس اوبرهولتزر قرار است تا پایان ماه ژوئن امسال (اواسط خرداد آینده) نتیجه تحقیقات و بررسی‌های خود را در اختیار دولت سوئیس قرار دهد.

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که دستکم چهار کشور اسرائیل، سوئد، بریتانیا و سوئیس از این عملیات که به “عملیات روبیکون” معروف بوده، باخبر بوده یا در جریان کشف و شناسایی بخش‌هایی از آن قرار داشته‌اند.

براساس سندی که سازمان سیا را منتسب به این عملیات می‌کند، آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده و همتایان آلمان غربی آن، با وجود تضاد منافع فرهنگی و اهداف متفاوت، “بارها و بارها برای دستیابی به پرمنفعت‌ترین سرمایه‌گذاری اطلاعاتی در دوران جنگ سرد” با یکدیگر همکاری می‌کردند.

شرکت کریپتو سال ۲۰۱۸ منحل شده است و یک شرکت جایگزین با نام Crypto International ، متعلق به آندریاس لیند، شهروند سوئد در وب‌سایت خود، رخداد جدید رسانه‌ای شده را داستانی “پریشان‌کننده” خواند.

این شرکت اعلام کرده که اکنون تحت مالکیت جدید قرار دارد و با سازمان سیا یا سرویس مخفی آلمان هم هیچ گونه ارتباطی ندارد.

در همین حال، روزنامه واشنگتن‌پست اعلام کرد که یک شرکت فعال در حوزه امنیتی با نام CyOne Security نیز هرگونه ارتباط و همکاری با سازمان‌های اطلاعاتی خارجی را تکذیب کرده است.

CIA controlled global encryption company for decades, says report

U.S. and German spies read top-secret messages of 120 countries for decades