۱:۱۹:۳۱ دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸
تحلیل انتخابات گچساران با رویکرد نبرد شعارهای تبلیغاتی/ قیام برای پایان تبعیض و بی‌عدالتی
بنابراین با بررسی و تحلیل شعارهای انتخاباتی و تبلیغاتی انتخابات مجلس یازدهم در گچساران و باشت به خوبی می‌توان نبرد و پیکار جبهه حفظ وضعیت کنونی با جبهه تغییر و بهبود وضعیت کنونی را مشاهده نمود که البته اکثریت شهروندان نیز خواهان تغییر وضعیت کنونی بوده و طرفدار قیام برای پایان تبعیض و بی‌عدالتی حاکم […]

بنابراین با بررسی و تحلیل شعارهای انتخاباتی و تبلیغاتی انتخابات مجلس یازدهم در گچساران و باشت به خوبی می‌توان نبرد و پیکار جبهه حفظ وضعیت کنونی با جبهه تغییر و بهبود وضعیت کنونی را مشاهده نمود که البته اکثریت شهروندان نیز خواهان تغییر وضعیت کنونی بوده و طرفدار قیام برای پایان تبعیض و بی‌عدالتی حاکم هستند. 

نسیم توسعه// اسلام ذوالقدرپور:  یکی از مهم‌ترین جلوه‌های یک انتخابات و به خصوص تبلیغات انتخاباتی را می‌توان رقابت بر اساس برنامه‌ها و شعارهای رقیبان انتخاباتی دانست که هرکدام سعی دارند تا برنامه و شعاری بهتر و تأثیرگذارتر بر اذهان عمومی شهروندان انتخاب نموده و با استفاده از همین برنامه یا شعار در افکار عمومی نیز نفوذ نمایند. 

در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان، این برنامه‌ها و به خصوص شعارهای انتخاباتی هستند که نقشی اساسی در رقابت‌ها داشته و شهروندان را به سوی صندوق‌های رأی یا انتخاب یک نامزد خاص، هدایت نموده و سرنوشت انتخابات را مشخص می‌نماید. در ایران نیز علی‌رغم کم‌توجهی به برنامه‌ها و سیاست‌های آینده‌نگر نامزدهای انتخاباتی، اما شعارهای انتخاباتی از جایگاه و تأثیرگذاری بسیار بیشتری برخوردار هستند.

در دو شهرستان گچساران و باشت طی چند ماه اخیر که انتخابات مجلس یازدهم به صورت تبلیغات نامحسوس شروع شده و اکنون اوج گرفته است، نامزدهای اصلی این دوره از انتخابات مجلس، شعارهایی مطرح نموده و هواداران آنها نیز بر این شعارها پافشاری می‌نمایند.

غلامرضا تاج‌گردون:  ادامه مسیر توسعه

سید قدرت‌الله حسینی:  پایان تبعیض و بی‌عدالتی – مباره با تبعیض

اردلان زینل‌زاده:  عبور از وضع موجود

هومان عسکری: پایانی بر شعار

 

با توجه به آنچه تاکنون در فضای انتخاباتی باشت و گچساران رخ داده و بیشتر بر اعلام عدم صلاحیت غلامرضا تاجگردون و هومان عسکری و سپس اعلام تأیید صلاحیت این دو کاندیدا متمرکز بوده است، برنامه و سیاست آینده هیچ‌کدام از این چهار رقیب تاکنون اعلام نشده است و تنها شعارهای آنان است که می‌تواند مبنای تحلیل برنامه‌ها و سیاست‌های اجرایی آنان در آینده و البته بنیان تحلیل وضعیت کنونی رقابت‌های انتخاباتی دو شهرستان قرار گیرد.

 

یکم غلامرضا تاج‌گردون و تشویش عدم اعتماد شهروندان به شعار ادامه مسیر توسعه:  غلامرضا تاجگردون که طی دو دوره اخیر (مجالس نهم و دهم) نماینده باشت و گچساران بوده‌اند، این‌بار برای جلب نظر و جذب آرای شهروندان دو شهرستان با شرایط بسیار متفاوت و البته سختی روبرو هستند.

در میان چهار کاندیدای اصلی انتخابات مجلس یازدهم در باشت و گچساران، غلامرضا تاج‌گردون تاکنون شعار اصلی خود را اعلام ننموده و گویا همچنان سعی دارد تا با شعار توسعه یا ادامه مسیر کنونی توسعه و تکرار آن به جذب آرای شهروندان اقدام نمایند.

اما این شعار تکراری و تکرار این شعار را می‌توان یک سیاست ناکارآمد دانست، زیرا هیچ برنامه و سیاستگذاری مدون و آینده‌نگری همراه با این شعار به شهروندان ارایه نشده است تا بلکه شهروندان بتوانند با بررسی آن برنامه و سیاستگذاری، به آقای تاجگردون رأی بدهند.

غلامرضا تاجگردون سعی دارد تا با استفاده از همین شعار تکراریتوسعه” که مبنای علمی و فکری قوی آن را پشتیانی نمی‌کند و بیشتر به صورت توسعه خصوصی و نوچه پروری بوده، شهروندان دو شهرستان گچساران و باشت را به سوی خود جذب نموده و بار دیگر وارد مجلس شوند.

 

دوم – سید قدرت‌الله حسینی‌پور و قیام علیه تبعیض و بی‌عدالتی:  یکی از برجسته‌ترین شعارهایی که در همه انتخابات‌های ایران موجب ایجاد موج‌های سیاسی و اجتماعی می‌گردد را می‌توان شعار ” مبارزه با تبعیض و بی‌عدالتی ” قلمداد نمود که سبب شده است تا این شعار همواره مورد پذیرش شهروندان قرار گیرد.

در این دوره از انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه باشت و گچساران نیز شعار ” مبارزه با تبعیض و بی عدالتی” توانسته است موج بزرگی از احساسات ضد تبعیض و ضد بی‌عدالتی را بر علیه وضع موجود برانگیزد. این شعار طلایی که از سوی سید قدرت‌الله حسینی مطرح و طی چند ماه اخیر نیز به شدت پیگیری شده است، دارای پیام‌های بسیاری است، ازجمله اعلام ناخشنودی و نارضایتی شدید شهروندان از وضعیت کنونی دو شهرستان که این شعار در میان تمام اقشار و طبقات شهروندان دارای طرفداران بیشماری است.

شعار ” مبارزه با تبعیض و بی‌عدالتی” سید قدرت‌الله حسینی، چنان گستردگی یافته است که بر نزدیک‌ترین مشاوران و سرسخت‌ترین طرفداران چند دهه اخیر خانواده تاجگردون نیز تأثیرگذاری شگرفی داشته و این شهروندان و مشاوران سابق طرفدار غلامرضا تاج‌گردون را به حامیان سید قدرت‌الله حسینی تبدیل نموده است!  

سوم – اردلان زینل‌زاده و عبور از وضع موجود: شعار “عبور از وضع موجود” را نیز می‌توان در چارچوب اعتراض به وضعیت کنونی و نارضایتی شدید شهروندان از اقدامات و سیاست‌های غلامرضا تاجگردون نماینده ۸ سال اخیر شهرستان‌های باشت و گچساران، دانست. 

با توجه به سوابق اجرایی آقای زینل‌زاده و بسیاری بداخلاقی‌های صورت گرفته علیه ایشان و فعالیت‌های اجرایی وی در شهرداری گچساران، شعار عبور از وضع موجود را می‌توان شعاری دانست که طرفداران خاص و بیشماری دارد. طرفدارانی که از وضعیت کنونی مدیریت اجرایی شهر گچساران و تقابل‌های گسترده شهردار کنونی و دفتر آقای تاجگردون نیز آگاهی داشته و نگران آینده شهر و زادگاه خود هستند.                                 

البته شعار “عبور از وضع موجود” می‌تواند با ارایه و افشای اسناد برخی طرح‌های مهم شهرداری طی چند سال اخیر از سوی اردلان زینل‌زاده، وارد مرحله‌ای تاثیرگذارتر شده و آقای تاجگردون را با چالش‌های بزرگتری روبرو ساخته و بر شمار یاران شهردار سابق گچساران نیز بیافزاید. 

چهارم – هومان عسکری و پایانی بر شعار:  شهروندان قشقایی گچساران و باشت که دارای روحیه مشارکت‌جویانه قوی در انتخابات هستند، برای مجلس یازدهم به حمایت از هومان عسکری پرداخته‌اند که دارای شعار “پایانی بر شعار” می‌باشد.

شعار اعلامی از سوی کاندید شهروندان قشقایی گچساران را نیز می‌توان یکی دیگر از محورهای اصلی انتقاد از وضعیت کنونی این حوزه انتخابیه محسوب نمود که بر ناخشنودی و نارضایتی شدید و گسترده شهروندان ترک قشقایی گچساران از دوران نمایندگی آقای تاجگردون دلالت دارد. نارضایتی گسترده قشقایی‌ها که پیامد تبعیض‌های مختلف و حتی برخی اهانت‌ها به این شهروندان طی چند سال اخیر بوده است و اکنون با شعار پایانی بر شعار، در واقع کنایه‌ای سنگین به شعارهای رنگانگ نماینده کنونی مجلس زده شده است.

***

نبرد و تقابل انتخاباتی مجلس یازدهم در گچساران و باشت، چنان گرم و پرشور شده است که شعارهای انتخاباتی و تبلیغاتی جای برنامه و سیاست‌های آینده کاندیداهای مجلس را گرفته‌اند و البته اکثریت شهروندان این دو شهرستان به سمت شعارهای منتقد وضعیت کنونی متمایل هستند و به شدت بر اصل تغییر و بهبود شرایط بحرانی کنونی دو شهرستان اصرار و پافشاری می‌نمایند.

در حالی که غلامرضا تاج‌گردون و برخی طرفداران ایشان همچنان بر برنامه‌های ذهنی و شعاری توسعه و ادامه مسیر توسعه اصرار دارند، اکثریت شهروندان گچساران و باشت با سه کاندیدای دیگر این دوره از انتخابات یعنی: سید قدرت‌الله حسینی، اردلان زینل‌زاده و هومان عسکری همراه شده و اصرار بر تغییر وضعیت کنونی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و … دو شهرستان دارند و معتقدند که باید به تبعیض، بی‌عدالتی، ناکارآمدی و نابسامانی کنونی پایان داده شود.

وضعیت غلامرضا تاجگردون در شرایط کنونی و طی چند هفته اخیر آشفته و نگران کننده بوده است، این آشفتگی که ناشی از نارضایتی طیف گسترده‌ای از طرفداران آقای تاجگردون است، پیامد ناکارآمدی برنامه‌ها و شعار توسعه ایشان بوده که اکنون حتی طرفداران و حامیان نماینده را نیز به اعتراف و اقرار به وجود و تثبیت تبعیض و بی‌عدالتی طی دو دوره اخیر نمایندگی آقای تاجگردون وادار نموده است.

بنابراین با بررسی شعارهای انتخاباتی و تبلیغاتی انتخابات مجلس یازدهم در گچساران و باشت به خوبی می‌توان نبرد و پیکار جبهه حفظ وضعیت کنونی با جبهه تغییر و بهبود وضعیت کنونی را مشاهده نمود که البته اکثریت شهروندان نیز خواهان تغییر وضعیت کنونی بوده و طرفدار قیام برای پایان تبعیض و بی‌عدالتی حاکم هستند.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • George Floyd killing: police forcefully crack down on protesters as curfews hit – live
   George Floyd’s death a homicide, county medical examiner saysFamily autopsy points to homicide by asphyxiationCurfew to go into effect for New York City from 11pm to 5amFloyd’s family calls for peaceful protestsPressure grows for other three officers to face chargesMinneapolis police chief: all four officers ‘complicit’ in deathGet a fresh perspective on America – sign […]
  • Coronavirus live news: Singapore reopens schools as UK quarantine rules criticised
   Dr Fauci says he hasn’t spoken to Trump in two weeks; New Zealand to consider easing restrictions earlier than planned; Mexico deaths pass 10,000. Follow the latest updates Singapore reopens schools UK: Critics round on No 10 over ‘ridiculous’ rules for 14-day quarantineAustralia coronavirus updates – liveCoronavirus latest: at a glanceSee all our coronavirus coverage […]
  • Floyd Mayweather offers to cover funeral costs for George Floyd
   Reports say family has accepted former boxer’s offerGolfer Tiger Woods says police ‘clearly crossed a line’Boxing great Floyd Mayweather has offered to cover the funeral expenses for George Floyd, the 46-year-old African American man whose death while in police custody in Minneapolis sparked protests across the United States.The former five-division world champion’s promotional company, Mayweather […]
  • We've reached the 'mad emperor' stage, and it's terrifying to behold | Richard Wolffe
   Trump incites violence from the safety of a bunker, then orders peaceful protesters tear-gassed for the sake of a surreal photo opWriting from a Birmingham jail, Martin Luther King Jr famously told his anxious fellow clergymen that his non-violent protests would force those in power to negotiate for racial justice. “The time is always ripe […]
  • Coronavirus latest: at a glance
   A summary of the biggest developments in the global coronavirus outbreak Follow our latest coronavirus blog for live news and updatesKey developments in the global coronavirus outbreak today include: Continue reading...
  • Pakistan polio fears as Covid-19 causes millions of children to miss vaccinations
   Officials voice concern as coronavirus halts annual programme in country already struggling against resurgence in casesIn April, almost 40 million children missed their polio drops in Pakistan after the cancellation of the nationwide vaccination campaign. Alongside Afghanistan, Pakistan is one of only two countries in the world where polio is still endemic. It was very close […]
  • Gordon Brown urges G20 countries to back $2.5tn coronavirus plan
   Former PM says lack of action is ‘potentially a death sentence for the world’s poorest people’Coronavirus – latest updatesSee all our coronavirus coverageFailure by the G20 group of leading developed and developing nations to organise a global Covid-19 recovery plan is a potential death sentence for the world’s poor, the former prime minister Gordon Brown […]
  • Where's the catch in the Brexit fishing talks?
   As the UK and EU resume negotiations over quotas, many snags remain to be unpickedEuropean Union and British negotiators will face each other screen-to-screen as the latest round of Brexit talks get under way on Tuesday. During this four-day round, the most time has been allocated to one of the toughest issues: fishing rights. Continue […]
  • The G20 should be leading the world out of the coronavirus crisis – but it's gone awol | Gordon Brown
   In March it promised to support countries in need. Since then, virtual silence. Yet this pandemic requires bold, united leadershipSee all our coronavirus coverageCoronavirus – latest updatesIf coronavirus crosses all boundaries, so too must the war to vanquish it. But the G20, which calls itself the world’s premier international forum for international economic cooperation and should be at the […]
  • The power of crowds
   Even before the pandemic, mass gatherings were under threat from draconian laws and corporate seizure of public space. Yet history shows that the crowd always finds a way to return. By Dan HancoxAs lockdown loomed in March, I became obsessed with a football anthem for a team 400 miles away. I had read a news […]
 • اطلاعات