۹:۴۰:۲۴ چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸
پشت‌پرده‌های پتروشیمی گچساران/ تکلیف سهمیه استخدامی و ۲۰ درصد سهام مردم را روشن کنید.
پتروشیمی گچساران و صنایع وابسته به آن شبیه عروس هزار داماد و چون کلافی سر در گم است. راه اندازی این پتروشیمی به عمر خیلی از جوانان دیروز که پدر بزرگ های امروز هستند قد نداد و ترسم از آن روزی که به عمر نوه، نبیره، نتیجه و ندیده آنها هم قد ندهد و با […]

پتروشیمی گچساران و صنایع وابسته به آن شبیه عروس هزار داماد و چون کلافی سر در گم است. راه اندازی این پتروشیمی به عمر خیلی از جوانان دیروز که پدر بزرگ های امروز هستند قد نداد و ترسم از آن روزی که به عمر نوه، نبیره، نتیجه و ندیده آنها هم قد ندهد و با توجه به صحبت های اخیر آقای تاجگردون در صورت راه  اندازی هم هیچ گونه فایده ای برای جوانان چشم انتظار این دیار نخواهد داشت. 

نسیم توسعه: با توجه به نشست کارگروه اشتغال و سرمایه در تاریخ ۱۳۹۸/۵/۲ با حضور مدیر عامل بانک توسعه و تعاون کشور و هئیت همراه در سالن کنفرانس فرمانداری گچساران، آقای تاجگردون به عنوان یکی از مسئولین مطلع دیروز و نماینده مجلس امروز پیرامون پتروشیمی گچساران اظهاراتی بیان داشتند. ایشان اعلام نمودند که پتروشیمی گچساران در خوشبینانه ترین حالت برای ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر اشتغال زایی می کند. به احتمال زیاد بیش از نیمی از این افراد غیره بومی  می باشند و این کار نفعی برای مردم گچساران ندارد.

باید پرسید: چرا بعد از ۱۷ سال چنین موضوع مهم اما پر هزینه ای مطرح می شود؟

آیا مسئولین بعد از قریب به دو دهه الان متوجه این مهم می شوند؟ بعد از چندین سال ایجاد امید در دل این همه جوان بیکار، تکلیف چیست؟

و چه کسی یا کسانی باید پاسخگوی آنان باشد؟

آیا واژه “نفعی ندارد” جواب این همه جوان تحصیل کرده، بیکار و چشم انتظار می باشد؟

آیا می دانید از زمان شروع ساخت این چاه” ویل” و غده سرطانی یعنی پتروشیمی گچساران و صنایع وابسته به آن تا به امروز چه مقدار بار مالیِ نجومی برای بودجه کشور، استان و شهرستان گچساران در برداشته و حاصل صرف این همه سرمایه برای مردم منطقه گچساران تاکنون هم فقط کلمه “هیچ برای هیچ “بوده است؟

البته بر اساس شنیده ها اگر برای مردم این منطقه آبی نداشته اما برای کسانِ دیگری خیلی هم خوب نان داشته است؟

پتروشیمیِ که در سال ۱۳۸۱ کلنگ زنی شد.مجوز حفر پنج حلقه چاه عمیق، میزان ده میلیون متر مکعب در سال از آب  سد کوثر و حدود ۱۵۷ هکتار زمین به آن اختصاص داده شده است.

ظاهراً نامه واگذاری رسمی ۲۰ درصد سهام پتروشیمی گچساران به مردم با توافق هیات دولت و وزارت نفت در سفر دولت دهم به استان به امضا نهایی رسید و قرار بر این شد که با محاسبه ارزش واقعی زمین پتروشیمی گچساران این ۲۰ درصد سهام را با تخفیف ویژه به مردم واگذار کنند.

آقای تاجگردون نماینده محترم مردم شهرستان های گچساران و باشت طی مصاحبه ای در تاریخ ۴ شهریور ۱۳۹۱ با خبرگزاری ایرنا اظهار داشتند: مجوز واگذاری ۲۰ درصد سهام پتروشیمی گچساران با تخفیف وِیژه به مردم در جلسه ای با وزیر نفت اخذ و پیش نویس آن نیز به تایید شرکت پتروشیمی کشور رسید.

سرانجام براساس گزارش مصوبه‌ بورس اوراق بهادار تهران از تاریخ ۱۳۹۶/۴/۲۴ اوراق مشارکت پتروشیمی گچساران با نماد “مگچسا ۱۰۴″،MEGACHSA104) ) در فهرست نرخ‌های بازار اوراق بدهی بورس اوراق بهادار تهران (به مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد ریال، با نرخ سود علی¬ الحساب ۱۸% سالیانه) درج ‌گردید. این اوراق ۵ ساله و مواعد پرداخت سود آن هر ۳ ماه یکبار است.

مطابق وب سایت رسمی پتروشیمی گچساران و همچنین گزارش رسمی گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، سهامداران پتروشیمی گچساران شامل: شرکت پتروشیمی ممسنی ۲۲٫۳۲%، شرکت پتروشیمی کازرون ۲۲٫۳۲%، شرکت پتروشیمی دهدشت ۲۱٫۱۴%، شرکت پتروشیمی بروجن ۱۸٫۶۹%، شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان ۱۰٫۶۵% ، بانک صادارات ۲٫۶۳%، شرکت بیمه توسعه ۲٫۱۹% و شرکت پلیمری دهدشت ۰/۰۰۰۰۱% می باشند.

با توجه به توضیحات فوق الذکر در خصوص پتروشیمی و صنایع پلیمری گچساران، سوالات متعددی از مسئولین ذیربط جهت شفاف سازی و روشنگری مردم وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

۱- از نگاه کارشناسان ۱۵۷ هکتار زمین اجاره ای را معمولاً نه به یک شرکت بلکه به یک مجتمع پتروشیمی اختصاص می دهند. آیا پتروشیمی گچساران بر اساس اساسنامه آن یک مجتمع است یا یک شرکت محسوب می شود؟

۲- طبق قانون تجارت، شرکت های نفتی و پتروشیمی و… از عمده شرکت هایی هستند که عمدتاً با قالب سهامی عام به ثبت می رسند .پس چرا پتروشیمی گچساران به عنوان یک پتروشیمی مادر (طبق نامه واگذاری ۲۰ درصد سهام آن به مردم)، سهامی خاص می باشد؟ آیا پتروشیمی گچساران در ابتدا سهامی عام بوده و بعداً به سهامی خاص تغییر پیدا کرده است؟ اگر بدین گونه بوده چرا و با چه ساز و کار قانونی اتفاق افتاده است؟ بر اساس جدول فوق سهم مردم از سهام پتروشیمی گچساران “عملاً صفر” درصد می باشد و تازه هم چند سالی است که خرید و فروش می شود. آن چیزی که باید برای مردم نسبت به اشتغال در پتروشیمی گچساران ارزشمندتر باشد، سهام آن است که متاسفانه متوجه این مهم نیستند. نکته قابل تامل اینجاست که چرا پتروشیمی گچساران به عنوان یک پتروشیمی مادر، سهامدار هیچ کدام از شرکت های پتروشیمی خط دنا حتی دهدشت نیست؟

۳-نحوه فراخوان (اطلاع رسانی) پذیره نویسی سهام پتروشیمی گچساران در بورس خالی از اشکال نیست. این شائبه در ذهن افراد ایجاد می شود که نکند کسانی هم آگاهانه به دنبال این باشند که مردم متوجه این پذیره نویسی نشوند تا بهره برداری لازم را به نفع خودشان داشته باشند. به راستی تکلیف این ۲۰ درصد سهام مردم چه شد؟ از هر فردی سوال می شود، می گویند ما نخریدیم! اگر مردم نخریده اند، پس چه کسانی خریده اند؟ آیا اشخاص نامشخص (مستعار) جز سهامداران این پتروشیمی می باشند؟

۴- موضوع خیلی مهم اما مبهم این است که چون پتروشیمی گچساران سهامی خاص است و سهامداران آن شرکتهای پتروشیمی ممسنی، کازرون، بروجن، دهدشت، گروه سرمایه گذاری ایرانیان، بانک صادرات و… میباشند. طبق قانون تجارت (شرکتهای سهامی خاص)، چگونگی استخدام (اشتغال پایدار) در پتروشیمی گچساران را سهامداران (هیات مدیره) آن مشخص خواهند کرد و به لحاظ قانونی هم درست است و به احتمال زیاد سر این همه جوان بیکار بی کلاه خواهند ماند. مگر اینکه از قبل مسئولین در خصوص سهمیه استخدامی افراد بومی این منطقه در پتروشیمی گچساران، تدابیری اندیشیده باشند.

۵- شروع ساخت تعدادی از پتروشیمی ها کشور همزمان با پتروشیمی گچساران بوده و چند سالی است که به بهره برداری رسیده اند. آیا تحریم، کمبود سرمایه و نقدینگی موجب تاخیر چندین ساله این پتروشیمی شده است؟ اگر بدین گونه باشد، پس چرا تحریم و کمبود سرمایه باعث تاخیر راه اندازی دیگر پتروشیمی های کشور نشده است؟

۶- مسئله مهم دیگری که در خصوص پتروشیمی گچساران باید مد نظر داشت چگونگی برگزاری مناقصات برای واگذاری کارهای مربوطه است که از سوی مطلعین و اهل فن مبهم و مورد سوال است. یکی از اهم موارد در این خصوص تامین تجهیزات این پتروشیمی می باشد. آیا طبق شنیده ها تامین تجهیزات پتروشیمی گچساران تبدیل به بهشتی برای شرکتها و پیمانکاران شده است؟ به راستی چرا تاکنون اکثر مدیر عامل و اعضای هیات مدیره پتروشیمی گچساران آن هم با این همه فارغ التحصیل متخصص در این منطقه، غیره بومی است؟

۷-آیا پتروشیمی گچساران بدهی ارزی به مبلغ ۱۹،۸۳۶ میلیارد ریال ( بر اساس دلار ۱۰ هزار تومانی معادل بیش از ۲ هزار میلیارد تومان) به هلدینگ خلیج فارس بدهکار است؟ اگر این بدهی صحت داشته باشد، خیلی تامل برانگیز است. چون رقم کوچکی نیست و به احتمال زیاد این عدد تازه بخشی از بدهی های پتروشیمی گچساران می باشد. مگر یک پتروشیمی (با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی) چقدر سود دهی دارد که چنین رقم های نجومی هزینه ساخت آن می شود؟

آیا می دانید اگر ۲ هزار میلیارد تومان را بر اساس اصل هزینه و فایده در بخش های کشاورزی، داروهایی گیاهی و گردشگری نه فقط گچساران بلکه کل استان (طرحهای تولیدی زود بازده) هزینه می شد، چه تاثیری بر کاهش بیکاری، توسعه و رونق اقتصادی این منطقه داشت؟ به عنوان مثال، شرکت آرایش و بهداشتی سینره را به لحاظ زمان ساخت، مقدار زمین و سرمایه گذاری، اشتغال، درآمد و مشکلات زیست محیطی با پتروشیمی گچساران مقایسه کنید.

سوال:

در حال حاضر مالکیت واقعی پتروشیمی گچساران از آن هلدینگ خلیج فارس است یا شرکت پترول؟

آیا هلدینگ خلیج فارس طبق مصوبه ای (با در نظر گرفتن مبلغی حدود ۷ هزار میلیارد تومان در ازای واگذاری پتروشیمی گچساران ) تلاش دارند تا این مجتمع سود ده شرکت پترول را در اختیار بگیرد؟

در صورت فروش و انتقال مالکیت (به خاطر بدهی) با توجه به اینکه پتروشیمی گچساران سهامی خاص است، قیمت (ارزش) گذاری آن توسط هلدینگ خلیج فارس چگونه (با ارز آزاد یا دولتی) محاسبه شده است؟

سهام داران شرکت پترول چه کسانی هستند و اصلا آینده آن چه خواهد شد؟

نکند با توجه به سهمیه صفر درصدی مردم در جدول سهامداران پتروشیمی گچساران، ۲۰ درصد سهام مردم (به عنوان سهامداران خرد) از پتروشیمی گچساران (در صورت انتقال مالکیت) پایمال بشود یا شده باشد؟

آیا با انتقال این مالکیت از ارزش سهام این پتروشیمی کاسته شده یا چند برابر شده است؟در صورت چند برابری ارزش سهام آن سودش به جیب چه کسانی رفته و نهایتا سود ارزش سهام ۲۰ درصدی مردم گچساران به کجا رفته است؟

اینجاست که اگر خدای نکرده چنین اتفاقی افتاده باشد مردم گچساران از موکل مطلع خود در این حوزه توقع دارند که برای شفاف سازی بیشتر و همچنین جلوگیری از هر گونه تضییع حقوقشان به چنین موضوع مهم و حیاتی ورود کند.

۸- متاسفانه مردم همیشه صحبت از پتروشیمی گچساران می کنند اما دریغ از اینکه حتی برای یک بار از شرکت صنایع پلیمری گچساران حرفی بزنند. انگار هیچ گونه اطلاعاتی در خصوص صنایع پلمیری ندارند. آیا می دانید ارزش اقتصادی (به خصوص سهامش) شرکت صنایع پلیمری گچساران اگر از پتروشیمی آن بیشتر نباشد،کمتر نیست؟

آیا می دانید اکثر سود پتروشیمی گچساران در صنایع وابسته یا پایین دستی آن یعنی پلیمری است؟

آیا می دانید شرکتی به نام صنایع پلیمری گچساران تاسیس شده است؟

آیا می دانید این شرکت طبق اساسنامه اش می تواند در تمامی نقاط داخلی و خارجی کشور دفاتر نمایندگی داشته باشد؟

آیا می دانید سهامداران و اعضای هیئت مدیره این شرکت اصلاً چه کسانی هستند؟ سوال مهم اینجاست آیا همانگونه که پتروشیمی گچساران سهامی خاص است و سهامداران و اعضای هیات مدیره اش تصمیم گیری می کنند، در آینده هم در خصوص واگذاری اعطای نمایندگی دفاتر شرکت صنایع پلیمری گچساران به افراد، همین اتفاق خواهند افتاد؟

ظاهراً سود این شرکت فقط برای اعضای هیات مدیره و سهامداران آن می باشد و این گونه به نظر می رسد که هیچ گونه نفعی برای مردم دو شهرستان گچساران و باشت در بر نخواهند داشت. و تنها سهمی که از این پتروشیمی و صنایع پایین دستی آن عاید مردم بیچاره و همیشه مظلوم گچساران و باشت خواهند شد، فقط و فقط آلایندگی آن خواهند بود.

جان کلام، پتروشیمی گچساران و صنایع وابسته به آن شبیه عروس هزار داماد و چون کلافی سر در گم است. راه اندازی این پتروشیمی به عمر خیلی از جوانان دیروز که پدر بزرگ های امروز هستند قد نداد و ترسم از آن روزی که به عمر نوه، نبیره، نتیجه و ندیده آنها هم قد ندهد و با توجه به صحبت های اخیر آقای تاجگردون در صورت راه  اندازی هم هیچ گونه فایده ای برای جوانان چشم انتظار این دیار نخواهد داشت. و خیلی درد آور است که همه چیز ( از زمین و آب یعنی صفر تا صد امکانات) از این مردم باشد؛ اما سودش را کسانِ دیگری به جیب بزنند که تاکنون چنین کرده و در آینده نیز چنین خواهند کرد. و این هم به عرض مسئولین محترم استانی و کشوری به خصوص پتروشیمی کشور رسانده شود، که اگر قرار باشد دیگِ پتروشیمی گچساران و صنایع وابسته به آن برای مردم دو شهرستان گچساران و باشت نجوشد، حداقل برای حفظ محیط زیست، همان بهتر است که اصلاً نباشد.

مسئولین پتروشیمی گچساران برای روشنگری مردم در خصوص سوالات اساسیِ فوق الذکر، شفاف سازی کنند. و مردم آگاه و همیشه در صحنه گچساران هم برای احقاق حقوقشان اگر می خواهند موفق باشند لطفاً سعی کنند مطالبه گر و پرسش گر باشند و هیچ موقع شهامتشان را از دست ندهند و کوتاه نیایند.

************

موارد مطرح شده فوق همه سوالاتی است که درباره پتروشیمی گچساران وجود دارد و جا دارد مسولین امر این موضوع مهم را پیگیری و بررسی کرده و پاسخگو باشند ، همچنین این حق برای مدیران پتروشیمی گچساران محفوظ است که از طریق روابط عمومی یا همین رسانه سوالات ذکر شده را جهت تنویر افکار عمومی و رفع ابهامات احتمالی موجود پاسخ دهند.

از سازمان بازرسی استان کهگیلویه و بویراحمد ،فرماندار محترم گچساران، نماینده محترم گچساران و باشت در مجلس، دادستان محترم گچساران و دستگاه های دیگری که امکان و اجازه بررسی این موضوع را دارند نیز انتظار می رود به این مهم ورود و پاسخ را به مردم اعلام دارند.

منبع: اقلیم زاگرس

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Coronavirus live news: US reports 50,000 new cases as WHO warns on Middle East
   Worst-hit nation records another new daily record of infections; Middle East at ‘critical threshold’ says health body; NZ health minister David Clark resigns. Follow all the latest updatesCalifornia rolls back reopening of bars and restaurantsGlobal report: first tourists arrive in Greece as Brazil cases hit 60,000Oxford offers world best hope of vaccine this year, UK […]
  • Paying the Land by Joe Sacco review – a triumph of empathy
   The painful history of the Northwestern Territory’s indigenous people takes the celebrated cartoonist away from AK47s and mortar shells, and into a different kind of warThere is a moment, in his 2003 collection Notes from a Defeatist, when you can see Joe Sacco finding out exactly what he was meant to do. The pieces have […]
  • Airplane! at 40: the best spoof comedy ever made?
   The tirelessly joke-packed 1980 film might have dated in some ways but its relentless desire to amuse still makes it an undeniable winnerEven in the anarchic heyday of the Marx brothers at Paramount Pictures, when they turned out vaudevillian free-for-alls such as Horse Feathers and Duck Soup, or Mel Brooks parodies like Blazing Saddles or […]
  • What if we treated Confederate symbols the way we treated the defeated Nazis? | John Semley
   It would be absurd for the grandkids of Nazis to drive cars with swastika bumper stickers. Yet something similar happens in the US all the timeEarlier this month, amid America’s ongoing confrontation with its racist legacy – which has seen monuments to Jefferson Davis toppled, the Mississippi state flag lowered, Gone With the Wind pulled […]
  • Inheritance review – preposterous and paper-thin New York thriller
   The daughter of a dead tycoon is cheated of her rightful millions and bequeathed a mysterious inhabited bunker in this implausible caperIt’s bold of Lily Collins, daughter of Phil Collins, to star in a psychological thriller called Inheritance. She stars as Lauren Monroe, dynasty scion and – despite looking all of 12 years old – […]
  • ‘I saw so much killing’: the mental health crisis of South Sudan refugees
   Therapy is helping some of the thousands forced over the border to Uganda to cope, but funding shortfalls mean resources are becoming scarcerAs darkness fell, Rebecca closed the door to her makeshift home. The day was over.The 29-year-old, who had been uprooted from South Sudan to a north Ugandan refugee settlement, sat on the bed […]
  • The thin, white lie: challenging the 'French women' stereotype
   The seductive Parisienne has become a symbol of national identity and inspired countless books - but some writers are speaking out against a harmful, exclusive mythWhat comes to mind when you hear the word “Parisienne”? For most of us, the female in the French capital is, historically, a familiar figure: stylish, seductive and cultured, whiling […]
  • Vladimir Putin wins Russia vote that could let him rule until 2036
   Russians back amendments including constitutional mention of ‘faith in God’, pension and minimum wage boosts and a ban on gay marriage The Kremlin and its supporters have won a controversial vote to amend the constitution and reset Vladimir Putin’s term limits, potentially allowing him to rule as president until 2036.The ad-hoc vote, which did not […]
  • Scots Gaelic could die out within a decade, study finds
   Language is used routinely only by a diminishing number of elderly islandersA casual visitor to Scotland might assume that the Gaelic language is thriving, with every police car carrying the word poileas and every ambulance ambaileans. Yet in the few places where it is spoken, the language is in a profound, potentially terminal crisis.Without radical […]
  • Unseen Picasso portrait of lover and muse to appear at auction
   Sotheby’s will auction 1931 charcoal drawing that shines light on artist’s affair with Marie-Thérèse Walter A tender and largely unseen portrait by Picasso of his lover and muse Marie-Thérèse Walter, which the artist personally kept until his death, is to appear at auction for the first time.The 1931 charcoal drawing shines light on one of […]
 • اطلاعات