۲۰:۲۰:۴۸ جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸
غلامرضا تاجگردون رئیس مهم‌ترین کمیسون مجلس ایران و مسابقه خانه به خانه!
جناب آقای غلامرضا تاجگردون که همواره و در تمامی همایش‌ها و نمایش‌های تبلیغاتی خود در گچساران و باشت و حتی جلسات سیاسی و اداری استان و شهرستان، خود را یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های کشور معرفی می‌نمایند، اکنون به جایی رسیده‌اند که به جای رسیدگی به مسایل مهم کشور و به خصوص بودجه سال آینده ایران، […]

جناب آقای غلامرضا تاجگردون که همواره و در تمامی همایش‌ها و نمایش‌های تبلیغاتی خود در گچساران و باشت و حتی جلسات سیاسی و اداری استان و شهرستان، خود را یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های کشور معرفی می‌نمایند، اکنون به جایی رسیده‌اند که به جای رسیدگی به مسایل مهم کشور و به خصوص بودجه سال آینده ایران، به مسابقه محله به محله و خانه به خانه انتخاباتی مشغول شده‌اند! 

نسیم توسعه// اسلام ذوالقدرپور:   در بیشتر کشورهای جهان که دارای انواع متفاوتی از مجلس یا پارلمان هستند، این مجالس به عنوان یکی از ارکان اصلی سیاستگذاری عمومی در سطح داخلی و خارجی این جوامع معرفی می‌شوند و نمایندگان این مجلس نیز هر کدام به تنهایی دارای نقش سیاستگذار هستند.

در میان نمایندگان این‌گونه مجالس نیز تنها برخی نمایندگان هستند که از جایگاه سیاسی، اجتماعی و … خاصی برخوردار بوده و نقش بیشتری در سیاستگذاری کشور خود دارند که معمولاً این نمایندگان در رأس کمیسیون‌های مختلف مجالس قرار می‌گیرند.

در ایران نیز برخی نمایندگان مجلس جایگاه خاصی در سیاستگذاری عمومی ایران دارند که البته باید به صراحت گفت که این جایگاه به خاطر نقش آنان (ریاست کمیسیون و …) در مجلس است و نه به خاطر توانایی، کارآمدی و مقبولیت و مشروعیت بالا و خاص آنان.

در مجلس شورای اسلامی ایران، معمولاً چند کمیسیون معدود مانند: کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات، کمیسیون اقتصادی، کمیسیون انرژی و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، تأثیرگذاری بیشتری در سیاستگذاری کشور داشته و اعضای هیئت‌ رئیسه آنها و به خصوص رؤسای این کمیسیون‌ها دارای جایگاه ویژه‌ای در معادلات سیاسی، اقتصادی و … ایران هستند.

جناب آقای غلامرضا تاج‌گردون به عنوان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و همچنین کمیسیون تلفیق بودجه سالانه مجلس طی بیش از ۶ سال اخیر، همواره به عنوان یکی از سیاستگذاران مشهور مجلس در مسایل اقتصادی و حتی سیاسی و … کشور مطرح و برجسته شده‌اند.

جایگاه سیاسی و اقتصادی آقای تاج‌گردون که بیشتر به خاطر نقش ریاست کمیسیون برنامه و بودجه و همچنین کمیسیون تلفیق بودجه می‌باشد، موجب شده است تا زندگی و روابط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایشان با حساسیت بیشتری نزد افکار عمومی شهروندان ایرانی و به خصوص شهروندان حوزه انتخابیه‌اش در شهرستان‌های گچساران و باشت مورد بررسی قرار گرفته و شبهه برانگیزتر باشد.

اکنون و در آستانه انتخابات یازدهمین دوره مجلس، چند پرسش اساسی است که طی چند سال اخیر مطرح شده و جناب آقای غلامرضا تاجگردون تاکنون به آنها پاسخی نداده‌اند:

یکم: سرکوب و انزوای نیروی انسانی توانمند: اکثریت شهروندان گچساران و حتی طرفداران و حامیان نزدیک ایشان نیز به سیاست سرکوب و انزوای آقای تاج‌گردون علیه نخبگان و نیروهای توانمند و کارآمد گچساران و باشت معترف بود و اعتراض داشته‌اند. جوانان و دیگر شهروندان استان، یکی از جلوه‌های نمایندگی غلامرضا تاج‌گردون در ۸ سال اخیر را نوچه پروری به جای نخبه پروری و شایسته‌گرایی می‌دانند.

 این سیاست که مورد اعتراض شدید و نارضایتی شهروندان شده است، سیاستی است که موجب شده است تا آینده نخبگان گچساران و باشت در مقایسه با نخبگان دو حوزه دیگر استان یعنی بویراحمد و کهگیلویه بزرگ، بسیار ضعیف‌تر و حتی تاریک‌تر نمایش داده شود.

رقیبان انتخاباتی ایشان و به خصوص سید قدرت‌الله حسینی، تأکید بسیاری بر استفاده از نخبگان و نیروی انسانی کارآمد دو شهرستان دارند و حتی آقای حسینی در  یک یادداشت که در رسانه‌های استانی منتشر شد ضمن اعتراف به کم توجهی به نخبگان در دوران گذشته، بر اصل گردش نخبگان واقعی تأکید نموده و اعلام نمودند: «بعد از سال‌ها مطالعه و تجربه اجرایی متوجه این امر شدم که از مهم‌ترین موانع اصلی توسعه و همچنین فساد در استان، عدم گردش نخبگان واقعی است».

دومعدم اعلام برنامه توسعه برای آینده حوزه انتخابیه: غلامرضا تاج‌گردون علی‌رغم تمام پیشینه طولانی و تجربه‌های مختلف در نهادهای برنامه‌ریز، تصمیم‌ساز و سیاستگذار ایران مانند سازمان برنامه و بودجه و ریاست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، اما تاکنون از ارایه یک برنامه جامع و سامانمند کاری برای ۴ سال آینده که می‌خواهند نماینده شهروندان گچساران و باشت باشند، امتناع نموده و تنها به سخنرانی‌های سیاسی و احساسی پرداخته‌اند. 

سومعدم پاسخگویی به شبهات پیرامون فعالیت‌های اقتصادی: در حالی که اکثریت شهروندان کهگیلویه و بویراحمد و حتی در سطح ملی با حجم گسترده‌ای از اطلاعات، خبرها و پرونده‌های مشکوک به فساد آقای غلامرضا تاجگردون در سطح محلی و ملی مواجه هستند و امید داشتند تا این پرسش‌ها از سوی ایشان شفاف‌سازی و پاسخ داده شود، اما آقای تاج‌گردون به جای پاسخ به این شبهات مهم، تنها به دنبال متهم‌سازی رقیبان خود بوده و آنها را گنجشک‌های پر سر و صدا لقب داده‌اند!

اگر آقای تاج‌گردون به این شائبه‌های اقتصادی پیرامون خودشان پاسخ شفاف و محکمه‌پسندی می‌دادند، بسیاری از شهروندان دو شهرستان گچساران و باشت از ایشان جدا نشده و همچنان به ایشان رأی می‌دادند.

چهارم– ادعاهای بزرگ و ترس شدید از شکست: جناب آقای تاج‌گردون که همواره و در تمامی همایش‌ها و نمایش‌های تبلیغاتی خود در گچساران و باشت و حتی جلسات سیاسی و اداری استان و شهرستان، خود را یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های کشور معرفی می‌نمایند، اکنون به جایی رسیده‌اند که به جای رسیدگی به مسایل مهم کشور و به خصوص بودجه سال آینده ایران، به مسابقه محله به محله و خانه به خانه انتخاباتی مشغول شده‌اند!

دیگر نامزدهای انتخابات مجلس از استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان‌های گچساران و باشت نیز در حال گردش خانه به خانه هستند، اما وضعیت غلامرضا تاجگردون با دیگران و به خصوص رقیبان خود در گچساران و باشت بسیار متفاوت می‌باشد، زیرا آقای تاج‌گردون به مدت ۸ سال اخیر به عنوان نماینده مجلس حضور داشته و کل معادلات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و … دو شهرستان را در انحصار داشته‌اند.

اما رقیبان تاج‌گردون در انتخابات مجلس یازدهم ( آقایان سید قدرت‌الله حسینی، اردلان زینل‌زاده، هومان عسکری) طی ۸ سال اخیر از فضای سیاسی انتخاباتی به دور بوده و بسیار کم‌تر از آقای تاج‌گردون در رسانه‌های محلی و ملی حضور داشته‌اند، بنابراین بر سیاست گردش محله به محله و خانه به خانه این کاندیداها، ایراد چندانی وارد نیست.

نباید فراموش نمود که بخش عمده نارضایتی و ناخشنودی شهروندان کهگیلویه و بویراحمد و حتی ایران که به وخامت شرایط زندگی ایرانیان، مشکلات، معضلات و بحران‌های اقتصادی کشور مربوط می‌شود، ناشی از اقدامات و سیاستگذاری‌های چند ساله اخیر مسئولین ارشد کشور است که غلامرضا تاج‌گردون نیز به عنوان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه کشور و کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، نقشی مهم در آنها داشته است.

 

جناب آقای تاج‌گردون، چرا به جای پاسخگویی به شهروندان در مورد سیاست‌های اشتباه و ناکارآمد اقتصادی طی چند سال اخیر، رقیبان خود را متهم می‌نمائید؟

آیا شخصیتی که ۶ سال اخیر رئیس مهم‌ترین کمیسیون‌های اقتصادی مجلس ایران بوده‌اند، باید برای کسب رأی به خانه‌گردی بپردازند؟

چرا قبل از فصل کنونی انتخابات به اجرای چنین مسابقه محله به محله و خانه به خانه‌ای اعتقاد نداشتید و مدعی بودید که به جای حضور در گچساران، باشت و دیدار با شهروندان رنج کشیده، در تهران به دنبال حل مشکلات دو شهرستان و ساختن آینده بهتر برای شهروندان هستید؟

و …

به نظر می‌آید آقای غلامرضا تاجگردون به خوبی متوجه شدت نارضایتی و ناخشنودی شهروندان از ایشان شده‌اند و با اجرای سیاست تبلیغاتی محله به محله و خانه به خانه به دنبال دل‌جویی از شهروندان ناراضی هستند تا بتوانند بار دیگر با رأی هیمن شهروندان ناراضی به مجلس راه بیابند.  

در حالی که ایران نیاز به تغییر سیاست‌ها و  تدوین سیاستگذاری‌های کلان اقتصادی جدید دارد تا بلکه بتواند در مقابل تحریم‌های فلج کننده غرب، مقاومت نموده و شرایط شهروندان را حداقل تثبیت نمایند، رئیس یکی از مهم‌ترین ساختارهای سیاستگذاری کشور یعنی کمیسون برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق بودجه در گچساران و باشت در حال گردش خانه به خانه برای کسب رأی شهروندان ناراضی از وضعیت موجود و همین سیاست‌ها و سیاستگذاران هستند!

اکنون بهترین زمان برای آقای تاج‌گردون است تا به جای خانه‌گردی تبلیغاتی، به پرسش‌های بیشمار شهروندان در مورد مشکلات و بحران‌های اقتصادی کشور و سیاستگذاری‌های ناکارآمد مجلس و کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در تشدید این بحران‌ها، پاسخ دهند تا شاید شهروندان ناراضی و ناخشنود بتوانند دلیلی کوچک برای رأی دادن مجدد به ایشان بیابند.  

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • FTSE 100 suffering worst week since 2011 as Trump fails to reassure investors - business live
   Rolling coverage of the latest economic and financial news, as Britain’s FTSE 100 is hit by Covid-19 fears againLatest: Footsie in worst rout since eurocrisisFTSE 100 has slumped by another 2%Footsie now flirting with correction, at a one-year lowIntroduction: European markets to tumble againOvernight, president Trump claimed risks are ‘very low’Coronavirus news: Japan to shut […]
  • UN chief slams Trump administration policies on environment and immigration - live updates
   Michelle Bachelet criticises weakened environmental protection standards Vice-president to take charge of US response to coronavirusDemocrat challengers campaigning in run-up to South Carolina and Super TuesdaySupport the Guardian’s independent journalism. Make a contribution 1.56pm GMT One row that looks set to run between now and the South Carolina primary on Saturday is the sight of […]
  • Coronavirus news: Japan closes schools as Saudi Arabia halts pilgrimages - live updates
   UK reports two new cases as outbreak spreads and losses on stock markets mount Trump puts VP Pence in charge of US responseMore new cases outside China than inside, says WHOCoronavirus map: how Covid-19 is spreading across the worldInquiry opens into hospitals at centre of Italy outbreakShare your experiences 1.54pm GMT The New York Times […]
  • Belgian woman dies after taking sip of MDMA-laced wine
   Alert issued after woman opens bottle believed to have been used to transport drugBelgian prosecutors have issued an alert after a woman died after taking a sip of wine from a bottle suspected of being used to transport the drug MDMA.The 41-year-old collapsed shortly after opening the French red to enjoy with a colleague after […]
  • Tears at bedtime: are children's books on environment causing climate anxiety?
   Greta Thunberg effect behind sales boom in books on everything from plastic waste to endangered wildlifeI’m reading one of a small forest’s-worth of beautiful new picture books about the environment with my eight-year-old twins. The Sea, by Miranda Krestovnikoff and Jill Calder, takes us into mangrove swamps and kelp forests and coral reefs. We learn […]
  • South Carolina faces lawsuit over LGBTQ+ sex education ban
   Federal suit claims state law violates US constitutionState education chief admits law rests on shaky groundIt is against state law in South Carolina for public school sex education classes to mention anything other than heterosexual relationships, unless the talk involves sexually transmitted diseases. A federal lawsuit now aims to change that. Related: South Carolina's gay […]
  • Using the wind, ice hockey fairytales and celebrating against former clubs | Classic YouTube
   This week’s roundup also features a 94-foot putt to win a car, plus: an unusual method of tackling from Macedonia1) Sport’s easier with the wind on your side. Witness Justin Gatlin mauling Usain Bolt’s 100m world record with a run of 9.45secs … albeit with a massive fan behind him for a Japanese TV show, […]
  • WPP shares dive amid business slowdown and staff travel restrictions
   Sales fall at advertising giant as coronavirus ‘self-quarantine’ policy for employees continues WPP was the biggest faller on the FTSE 100 on Thursday after reporting a slowdown in business as the advertising giant implements staff travel restrictions to Asia Pacific and Italy and self-quarantine measures in response to the coronavirus threat.Shares in the marketing services […]
  • Grayson Perry wins prestigious Erasmus prize
   Perry is first British visual artist since 1968 to win Dutch award now worth €150,000Grayson Perry has become the first British visual artist since Henry Moore in 1968 to win the prestigious and lucrative Erasmus prize.The award is a Dutch version of the Nobel prize, given annually to a person or institution that has made […]
  • Australia ease to big win over Bangladesh at Women's T20 World Cup
   Australia 189-1; Bangladesh 103-9. Hosts win by 86 runsHealy and Mooney put on 151 for the opening wicketThe Australian women’s team finally put in a performance befitting their home-favourite status at the Twenty20 World Cup with an 86-run win, although it came at the expense of an under-resourced and overwhelmed Bangladesh team.The opening bats Alyssa […]
 • اطلاعات