۱۹:۱۷:۴۰ جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸
عراق، یک صدا قیام کرد/ تظاهرات میلیونی علیه آمریکا
عراقی‌ها امروز با حضور میلیونی در تظاهرات ضد آمریکایی، خواستار خروج نیرو‌های اشغالگر آمریکا از کشورشان شدند. به دونالد ترامپ احمق می گوییم اگر با اراده خودت خارج نشوی به اجبار عراق را ترک خواهی کرد. نسیم توسعه به نقل ازصداوسیما:   عراقی‌ها امروز با حضور میلیونی در تظاهرات ضد آمریکایی، خواستار خروج نیرو‌های اشغالگر آمریکا از […]

عراقی‌ها امروز با حضور میلیونی در تظاهرات ضد آمریکایی، خواستار خروج نیرو‌های اشغالگر آمریکا از کشورشان شدند. به دونالد ترامپ احمق می گوییم اگر با اراده خودت خارج نشوی به اجبار عراق را ترک خواهی کرد.جمعه استقلال و حاکمیت عراق|تظاهرات میلیونی علیه آمریکا/ مردم: خواسته اصلی ما اخراج نظامیان اشغالگر است+فیلم و تصاویر

نسیم توسعه به نقل ازصداوسیما:   عراقی‌ها امروز با حضور میلیونی در تظاهرات ضد آمریکایی، خواستار خروج نیرو‌های اشغالگر آمریکا از کشورشان شدند.بازتاب تظاهرات میلیونی مردم عراق ضد آمریکا در رسانه های جمهوری آذربایجانخبرگزاری رسمی و دولتی “آذرتاج” ، “ریپورت ” و سایت ها و پایگاه های خبری مختلف بویژه پایگاه های خبری اسلامگرا به انتشار اخبار و بازتاب این حضور پرشکوه مردمی عراق در قالب عکس و فیلم و خبر مکتوب پرداختند و بیشتر آن ها این خروش مردمی عراق را با تظاهرات ضد انگلیسی مردم این کشور در سال ۱۹۲۰میلادی مقایسه کرده اند.  راهپیمایی مردم عراق،بیانیه تشکر قیس الخزعلیدبیرکل گردان های عصائب اهل الحق تاکید کرد: به دونالد ترامپ احمق می گوییم اگر با اراده خودت خارج نشوی به اجبار عراق را ترک خواهی کرد.
شیخ قیس الخزعلی دبیر کل گردان های عصائب اهل الحق ، امروز جمعه، با صدور بیانیه ای ضمن تشکر و قدردانی از سید مقتدا صدر رهبر جریان صدر و شرکت کنندگان در تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی در عراق ، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را “احمق” توصیف کرد و به وی هشدار داد نیروهای آمریکایی به اجبار از عراق اخراج خواهند شد. 

عراق، یک صدا قیام کرد

قدردانی رئیس مجمع علمای اهل تسنن عراق از حضور میلیونی مردم در بغدادشیخ “خالد الملا”، رئیس مجمع علمای اهل تسنن عراق در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «ای مردم غیور عراق با حضورتان بر نقشه‌های دشمنان خط بطلان کشیدید. با حضور میلیونی تان و مسالمت آمیز بودن (راهپیمایی تان) علاقه مندی تان را به میهن تان نشان دادید. شما پرچم عراق را بالا بردید تا به حضور آمریکا پایان دهید.»

عراق، یک صدا قیام کرد

تظاهرات میلیونی مردم عراق به قلم دوربین‌هاپایگاه خبری سومریه نیوز عراق تصاویری از تظاهرات میلیونی امروز جمعه در بغداد را در اعتراض به حضور نظامی آمریکا در خاک عراق ثبت کرد. 

 مقام سوری : امروز در عراق روز همه پرسی علیه آمریکا بود“ملاذ مقداد”، مدیر مرکز مطالعات و پژوهش‌های وزارت اطلاع رسانی سوریه تاکید کرد امروز روز همه پرسی درباره مقاومت در برابر آمریکا بود که تصور می‌کند می‌تواند در منطقه بماند، اما دیگر نمی‌تواند به حضور در منطقه ادامه دهد.
ملاذ مقداد در گفتگویی با شبکه تلویزیونی العالم از دمشق که با پخش تصاویری از تظاهرات میلیونی مردم عراق علیه حضور متجاوزان آمریکایی در عراق همراه بود افزود، بدون شک تجمع امروز در عراق بسیار مهم است و زمینه ساز همان چیزی است که “سید حسن نصرالله” دبیر کل حزب الله لبنان گفت و تاکید کرد آنچه در منطقه روی می‌دهد مبارزه با تروریسم آمریکایی و قلدرمآبی و تهاجمات آمریکا و حامیان آن در منطقه است.  بازتاب تظاهرات میلیونی مردم عراق در رسانه‌های ترکیهشبکه‌های خبری و اینترنتی در  ترکیه بخش‌هایی از صفحات خود را به تظاهرات ضد آمریکایی در بغداد اختصاص دادند.روزنامه “سوزجو” در پایگاه اینترنتی خود در خبری با عنوان راهپیمایی میلیونی در کشور همسایه علیه آمریکا نوشت، بغداد امروز شاهد یکی از بزرگترین راهپیمایی‌های هفته‌های اخیر بود و تعداد زیادی از مردم این کشور در پاسخ به مراجع عالیقدر که خواهان اجتماع یک میلیون نفری علیه آمریکا شده بودند برای اعتراض به حضور آمریکا در عراق دست به تظاهرات زدند.
وبگاه “خبرهفت” نیز در خبری با این تیتر که تظاهرات ضد آمریکایی در عراق آغاز شد نوشت، در پی فراخوان مراجع عالیقدر عراق هزاران نفر از مردم این کشور در بغداد علیه آمریکا دست به تظاهرات زدند. در ادامه خبر آمده است تظاهرکنندگان که بسیاری از آنان کفن پوش بودند ضمن اعلام انزجار از آمریکا و اسراییل شعار می‌دادند که “آمریکا فرمانده ما را به قتل رسانده است”.
پایگاه اینترنتی “خبرلر” نیز با ضمیمه کردن تصاویر ویدیویی از این راهپیمایی نوشت: راهپیمایان که تعدادشان بسیار زیاد است با دردست داشتن پارچه نویس‌هایی با مضمون “آمریکا برو گمشو” و”مرگ بر آمریکا و اسراییل” خواهان خروج نیرو‌های آمریکایی از عراق شدند.
نظیر همین خبر‌ها با مضامین مشابه در برخی دیگر از رسانه‌های خبری ترکیه از جمله”بیرگون”و” تایم ترک” نیز منتشر گردید. 

بازتاب رسانه‌های لبنانی به حضور میلیونی مردم عراق علیه اشغالگری آمریکارسانه‌های لبنانی تظاهرات میلیونی امروز مردم عراق برای ابراز مخالفت با اشغالگری آمریکا پوشش داده و به شعار‌های مردم در این تظاهرات عظیم اشاره کردند. بازتاب تظاهرات میلیونی مردم عراق ضد اشغالگری آمریکا در رسانه‌های ایتالیابا وجود گذشت ساعت‌ها از آغاز تظاهرات میلیونی مردم عراق علیه اشغالگری آمریکا، رسانه‌های گروهی ایتالیا همچنان سکوت اختیار کرده اند.
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما از رم، در حالی که بخش‌های خبری رادیو و تلویزیون دولتی و خصوصی ایتالیا تا این لحظه هیچ خبر و تصویری از این تظاهرات بزرگ ضد امریکایی مننتشر نکرده اند، برخی از خبرگزاری‌ها فقط در خبر‌های کوتاهی به این تظاهرات اشاره کرده اند. 

نماینده عراقی: به ترامپ اجازه نمی‌دهیم با زور و قلدری بر عراق سلطه پیدا کنددبیرکل جنبش البابلیون و نماینده مجلس عراق، تاکید کرد ملت این کشور به رئیس جمهور آمریکا اجازه نخواهد داد با زور و قلدری بر عراق سلطه پیدا کند.
ریان الکلدانی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین، گفت: امروز ملت عراق از قشر‌ها و طیف‌های مختلف از جمله شیعیان، سنی‌ها و مسیحیان قیام کرد و با برگزاری تظاهرات میلیونی خواستار بیرون کردن نظامیان امریکایی شد. ما امروز به شیوه‌های مسالمت آمیز و قانونی برای تحقق این خواست ملت عراق توجه داریم. نظامیان اشغالگر آمریکایی در عراق همه اصول دیپلماتیک و انسانی را نقض کردند و فرماندهانی را هدف قرار دادند که عراق را از دست تروریست‌های داعش آزاد کردند که نشان می‌دهد دولت ترامپ و داعش همسو با یکدیگر عمل می‌کنند. تظاهرکننده عراقی: آمریکایی‌ها باید از همه منطقه خارج شوند
یک شهروند عراقی در مصاحبه با خبرنگار شبکه تلویزیونی المیادین در بغداد گفت: به شبکه‌های محور مقاومت درود می‌فرستیم و برای آن‌ها احترام قائل و قدردان آن‌ها هستیم. ما امروز در این تظاهرات شرکت کرده ایم تا مخالفت خود را با استکبار، زورگویی و سلطه آمریکا بر منطقه به ویژه عراق اعلام کنیم. ملت عراق چه سنی و چه شیعه، امروز وحدت خود را به نمایش گذاشت و نشان داد تلاش‌ها برای تفرقه افکنی بین عراقی‌ها بی نتیجه مانده است. تاکید می‌کنیم که آمریکایی‌ها باید از عراق و همه خاورمیانه (غرب آسیا) خارج شوند. 

پیام ملت عراق به نظامیان آمریکایی: اینجا را ترک کنید تا زنده بمانیدحضور تظاهرکنندگان کفن پوش در تظاهرات امروز عراقشبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: تظاهرکنندگان عراقی پلاکاردی در دست داشتند که بر روی آن به زبان انگلیسی خطاب به نظامیان آمریکایی نوشته شده بود: بیرون بروید تا زنده بمانید.مجری شبکه المیادین گفت: حضور مردم کفن پوش در این تظاهرات، پیام روشنی برای نظامیان آمریکایی است که نشان می‌دهد این مردم برای فدا کردن جان خود در صورت خارج نشدن نظامیان آمریکایی، آمادگی دارند. پیام ملت عراق به نظامیان آمریکایی: اینجا را ترک کنید تا زنده بمانیدشبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: شرکت کنندگان در تظاهرات میلیونی امروز در بغداد، پلاکارد بزرگ در دست داشتند که بر روی آن خطاب به نظامیان آمریکایی نوشته بود: عراق را ترک کنید تا زنده بمانید.  شمار تظاهرات کنندگان از یک میلیون نفر فراتر رفت جعفر البطاط رئیس پلیس مرکزی عراق اعلام کرد تعداد شرکت کنندگان در تظاهرات ضد آمریکایی امروز مردم در بغداد از یک میلیون نفر نیز فراتر رفت.  مقتدا صدر: با آمریکا به عنوان کشور اشغالگر و متجاوز برخورد خواهیم کردشبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: مقتدا صدر رئیس جریان صدر عراق گفت: اگر آمریکا خروج از عراق را رد کند، با آن به عنوان کشور اشغالگر و متجاوز برخورد خواهیم کرد.  

تاکید عشایر عراقی بر ضرورت اخراج بیگانگانبه گزارش شبکه تلویزیونی الاتجاه، یکی از سران عشایر عراق که دوشادوش شمار زیادی از مردم این کشور و دیگر سران عشایر در راهپیمایی امروز علیه حضور نیرو‌های آمریکایی در عراق شرکت داشت به خبرنگار الاتجاه گفت: ”با مشارکت میلیونی در تظاهرات امروز می‌خواهیم انقلاب بیستم را تکرار کنیم. آمریکا و دیگر بیگانگان باید بدون قید و شرط عراق را ترک کنند. جهانیان بدانند ما مخالف حضور آمریکا در کشور هستیم. آن‌ها باید کشور ما را ترک کنند. عراق سرزمین مقدس و سرزمین عتبات عالیات است. ان شاء الله به آمریکا درسی خواهیم داد که هرگز فراموش نکند.  نماینده عراقی: تظاهرات تاریخی امروز در عراق بر همه منطقه تاثیر خواهد گذاشت نعیم العبودی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین، گفت: نمی‌دانیم این روز بزرگ را چه نامگذاری کنیم؟ شاهد تظاهرات میلیونی ملت عراق هستیم که می‌توان آن را رفراندم مردمی یا انقلاب آرام توصیف کرد. آنچه امروز در بغداد رخ می‌دهد، پیروزی تاریخی است. بغداد هرگز شاهد برگزاری چنین تظاهرات گسترده‌ای نبوده است. همانطور که شیخ قیس الخزعلی آن را نامگذاری کرد، ”انقلاب ۲۰“ دوم برای بیرون راندن اشغالگران خارجی از عراق است. امروز همه گروه ها، اختلاف نظر‌های خود را کنار گذاشته اند و همه عراقی‌ها موضع متحدی دارند. این تظاهرات میلیونی، حاوی این درس تاریخی است که شبکه‌های اجتماعی را نمی‌توان نماینده ملت عراق دانست. همه عراقی‌ها امروز با یکدیگر متحد شده اند و یکصدا در حمایت از حاکمیت ملی عراق و گرفتن انتقام خون شهیدان فرمانده و بیرون راندن اشغالگران، فریاد می‌زنند. تظاهرات میلیونی امروز، اعلام حمایت از مصوبه شجاعانه پارلمان عراق است که خواستار بیرون راندن اشغالگران خارجی شد.  

سخنگوی گردان‌های حزب الله عراق: عراقی‌ها امروز یکصدا حضور آمریکا را رد کردندجعفر الحسینی که در تظاهرات میلیونی عراقی‌ها علیه حضور نظامی آمریکا شرکت کرده بود، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین گفت: تظاهرات میلیونی امروز برای اعلام مخالفت آشکار با اشغالگری آمریکا و هر نوع حضور آن در عراق، برگزار می‌شود. تظاهرات امروز، مرحله دوم از صفحه نخستی است که گرو‌های مقاومت درباره آن سخن گفتند. مرحله اول، اقدام پارلمان عراق در تصویب قانونی برای بیرون کردن نیرو‌های خارجی از عراق و پایان دادن به توافقنامه امنیتی با آمریکا بود. دولت سابق عراق به بهانه مبارزه با داعش، بر اساس این توافقنامه خواستار حضور نیرو‌های آمریکایی شده بود. امروز عراقی‌ها از قشرها، قومیت‌ها و عشیره‌های مختلف در این تظاهرات شرکت کرده اند تا یکصدا اعلام کنند این تصمیم از حمایت همه عراقی‌ها برخوردار است و تصمیم یک طرف، یک قوم یا یک طایفه نیست. درست است که بعضی طرف‌ها در جلسه پارلمان عراق برای رای دادن به قانون خروج نظامیان خارجی از کشور شرکت نکردند، اما امروز از همه قشر‌ها و قومیت‌ها در این تظاهرات مشارکت دارند تا ثابت کنند این تصمیم، تصمیم همه عراقیهاست. دولت و ارتش آمریکا باید بفهمند که این مشارکت میلیونی در راهپیمایی امروز که حضور آمریکا را در عراق رد می‌کنند، چه مفهومی دارد. 

گزارش روسیا الیوم از راهپیمایی میلیونی عراقی‌ها در مخالفت با آمریکاشبکه تلویزیونی روسیا الیوم هم در حال پوشش راهپیمایی میلیونی عراقی‌ها در مخالفت با اشغالگری آمریکا در عراق است.
 به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، شهروندان عراقی از عصر دیروز دسته دسته با هر وسیله‌ای خود را به بغداد می‌رسانند تا در این تظاهرات شرکت کنند.
برخی مناطق بغداد از جمله کراده و جادریه و مناطق مجاور منطقه خضرا که سفارت آمریکا در آنجا قرار دارد شاهد حضور گسترده کسانی هستند که برای شرکت در تظاهرات وارد بغداد شده اند. شهروندان عراقی تعداد زیادی چادر در مناطق مجاور منطقه خضرا نصب کرده اند و قرار است تحصن نامحدودی در این مناطق علیه حضور آمریکا در عراق آغاز شود.
به احتمال زیاد تظاهرات در بغداد به حضور تظاهرکنندگان مقابل سفارتخانه آمریکا در منطقه سبز منتهی خواهد شد. این تظاهرات در پی جنایت اخیر آمریکا که طی آن سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و ابو مهدی المهندس نایب رئیس سازمان بسیج مردمی عراق را ترور کرد (به شهادت رساند) برگزار می‌شود. تلویزیون الاتجاه گزارش داد حضور میلیونی عراقی‌ها با پرچم عراق در راهپیمایی میلیونی ضد اشغالگری آمریکا در بغداد ادامه دارد و شماری از شبکه‌های تلویزیونی از جمله الجزیره مباشر، المیادین، الاتجاه و العراقیه عراق و المنار و العالم و المسیره در حال پوشش آن هستند.

تصاویر شبکه المنار از حضو میلیونی عراقی‌ها در راهپیمایی ضد اشغالگری آمریکا در تصاویری که شبکه تلویزیونی العالم، از تجمع مردم برای شرکت در این تظاهرات پخش کرد تعداد زیادی از مردم در خیابان‌های بغداد دیده می‌شوند که بسیاری از آن‌ها پرچم کشورشان را در دست گرفته اند و به سمت محل برگزار تظاهرات در حرکت هستند.
این تظاهرات به درخواست مقتدا صدر رهبر جریان صدر برای پایان دادن به حضور آمریکا در عراق برگزار می‌شود و با استقبال گروه‌های سیاسی مختلف روبرو شده است که آن‌ها نیز به نوبه خود از مردم عراق خواسته اند در این تظاهرات حضوری گسترده و با شکوه داشته باشند.
بر اساس توافق به عمل آمده و با هدف حفظ وحدت و یکپارچگی مردم عراق، شرکت کنندگان در این تظاهرات فقط پرچم عراق را با خود حمل می‌کنند و از پرچم‌های احزاب و گروه‌ها خبری نیست و تظاهرکنندگان نیز فقط شعار‌هایی در حمایت از عراق و علیه حضور آمریکا در کشورشان سرخواهند داد.
ورود کاروان‌ از شهر‌های مختلف عراق به بغداد برای شرکت در این تظاهرات از عصر دیروز همچنان ادامه دارد و چادر‌های زیادی نیز در خیابان‌ها و مناطق مختلف بغداد از جمله اطراف منطقه خضرا محل وجود سفارت آمریکا در بغداد نصب شده است.
نوید بهروز خبرنگار شبکه در عراق در گفتگویی با استودیوی خبر شبکه درباره حال و هوای بغداد قبل از آغاز تظاهرات میلیونی مردم علیه حضور آمریکا در کشورشان گفت: قرار بود این تظاهرات از ساعت ۹ صبح امروز آغاز شود، اما شمار زیادی از مردم عراق از عصر دیروز وارد محل تظاهرات شدند و همانگونه که می‌بینید شمار زیادی از افراد قبل از آغاز تظاهرات در اینجا تجمع کرده اند.
وی افزود: امروز روز اخراج نیرو‌های آمریکایی از عراق و روز احیای حاکمیت عراق است. ده‌ها هزار تن از مردم عراق در تقاطع دانشگاه بغداد و خیابان‌های اطراف آن تجمع کرده اند. این افراد از دیشب و صبح زود در اینجا حضور پیدا کرده اند و غیر از پرچم عراق چیزی در دست ندارند و از پرچم‌های احزاب و گروه‌ها مختلف خبری نیست.  آغاز حضور گسترده عراقی‌ها در راهپیمایی ضد اشغالگری در بغدادشبکه تلویزیونی الاتجاه عراق اعلام کرد حضور گسترده عراقی‌ها در راهپیمایی ضد اشغالگری در بغداد آغاز شده است.
الاتجاه افزود حضور میلیونی عراقی‌ها برای شرکت در «انقلابِ دومِ بیستم» آغاز شده است.
گفتنی است منظور از انقلاب دوم در عراق همان قیام عراقی‌ها در ماه مه سال ۱۹۲۰ میلادی علیه استعمارگران اشغالگر انگلیسی بود.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • FTSE 100 suffering worst week since 2011 as Trump fails to reassure investors - business live
   Rolling coverage of the latest economic and financial news, as Britain’s FTSE 100 is hit by Covid-19 fears againLatest: Footsie in worst rout since eurocrisisFTSE 100 has slumped by another 2%Footsie now flirting with correction, at a one-year lowIntroduction: European markets to tumble againOvernight, president Trump claimed risks are ‘very low’Coronavirus news: Japan to shut […]
  • UN chief slams Trump administration policies on environment and immigration - live updates
   Michelle Bachelet criticises weakened environmental protection standards Vice-president to take charge of US response to coronavirusDemocrat challengers campaigning in run-up to South Carolina and Super TuesdaySupport the Guardian’s independent journalism. Make a contribution 1.56pm GMT One row that looks set to run between now and the South Carolina primary on Saturday is the sight of […]
  • Coronavirus news: Japan closes schools as Saudi Arabia halts pilgrimages - live updates
   UK reports two new cases as outbreak spreads and losses on stock markets mount Trump puts VP Pence in charge of US responseMore new cases outside China than inside, says WHOCoronavirus map: how Covid-19 is spreading across the worldInquiry opens into hospitals at centre of Italy outbreakShare your experiences 1.54pm GMT The New York Times […]
  • Belgian woman dies after taking sip of MDMA-laced wine
   Alert issued after woman opens bottle believed to have been used to transport drugBelgian prosecutors have issued an alert after a woman died after taking a sip of wine from a bottle suspected of being used to transport the drug MDMA.The 41-year-old collapsed shortly after opening the French red to enjoy with a colleague after […]
  • Tears at bedtime: are children's books on environment causing climate anxiety?
   Greta Thunberg effect behind sales boom in books on everything from plastic waste to endangered wildlifeI’m reading one of a small forest’s-worth of beautiful new picture books about the environment with my eight-year-old twins. The Sea, by Miranda Krestovnikoff and Jill Calder, takes us into mangrove swamps and kelp forests and coral reefs. We learn […]
  • South Carolina faces lawsuit over LGBTQ+ sex education ban
   Federal suit claims state law violates US constitutionState education chief admits law rests on shaky groundIt is against state law in South Carolina for public school sex education classes to mention anything other than heterosexual relationships, unless the talk involves sexually transmitted diseases. A federal lawsuit now aims to change that. Related: South Carolina's gay […]
  • Using the wind, ice hockey fairytales and celebrating against former clubs | Classic YouTube
   This week’s roundup also features a 94-foot putt to win a car, plus: an unusual method of tackling from Macedonia1) Sport’s easier with the wind on your side. Witness Justin Gatlin mauling Usain Bolt’s 100m world record with a run of 9.45secs … albeit with a massive fan behind him for a Japanese TV show, […]
  • WPP shares dive amid business slowdown and staff travel restrictions
   Sales fall at advertising giant as coronavirus ‘self-quarantine’ policy for employees continues WPP was the biggest faller on the FTSE 100 on Thursday after reporting a slowdown in business as the advertising giant implements staff travel restrictions to Asia Pacific and Italy and self-quarantine measures in response to the coronavirus threat.Shares in the marketing services […]
  • Grayson Perry wins prestigious Erasmus prize
   Perry is first British visual artist since 1968 to win Dutch award now worth €150,000Grayson Perry has become the first British visual artist since Henry Moore in 1968 to win the prestigious and lucrative Erasmus prize.The award is a Dutch version of the Nobel prize, given annually to a person or institution that has made […]
  • Australia ease to big win over Bangladesh at Women's T20 World Cup
   Australia 189-1; Bangladesh 103-9. Hosts win by 86 runsHealy and Mooney put on 151 for the opening wicketThe Australian women’s team finally put in a performance befitting their home-favourite status at the Twenty20 World Cup with an 86-run win, although it came at the expense of an under-resourced and overwhelmed Bangladesh team.The opening bats Alyssa […]
 • اطلاعات