خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
۹۸/۰۵/۲۴ ۰۲:۲۰
شناسه خبر : 22666

عملیات امداد و نجات برای بزغاله وحشی گرفتار در کوه دنا

عملیات امداد و نجات بزغاله گرفتار در صخره‌های منطقه حفاظت‌ شده دنا انجام شد و این عملیات با موفقیت پایان یافت. این بزغاله در صخره ای در ارتفاعات پارک ملی و منطقه حفاظت شده گرفتار شده بود و ناله و سر و صدایش به گوش محیط بانان رسیده بود.   سیمای زاگرس به نقل از اقلیم […] ...

عملیات امداد و نجات بزغاله گرفتار در صخره‌های منطقه حفاظت‌ شده دنا انجام شد و این عملیات با موفقیت پایان یافت. این بزغاله در صخره ای در ارتفاعات پارک ملی و منطقه حفاظت شده گرفتار شده بود و ناله و سر و صدایش به گوش محیط بانان رسیده بود.بزغاله وحشی گرفتار در دنا نجات یافت

 

سیمای زاگرس به نقل از اقلیم زاگرس:    مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: عملیات امداد و نجات بزغاله گرفتار در صخره‌های منطقه حفاظت‌ شده دنا انجام شد و این عملیات با موفقیت پایان یافت.

محسن جعفری نژاد اظهار داشت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان دنا در محدوده منطقه حفاظت شده و پارک ملی دنا حین گشت و کنترل منطقه  متوجه گرفتار شدن یک راس بزغاله وحشی در صخره ای شدند.

وی افزود: این بزغاله در صخره ای در ارتفاعات پارک ملی و منطقه حفاظت شده گرفتار شده بود و ناله و سر و صدایش به گوش محیط بانان رسیده بود.

جعفری نژاد بیان کرد: پس از هماهنگی های لازم  با تیم امداد و نجات کوهستان (واکنش سریع ) هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد اکیپی متشکل از  محیط بانان، کارشناسان حیات وحش و تیم امداد و نجات هلال احمر برای نجات جان این بزغاله عازم منطقه شدند.

وی عنوان کرد: بررسی های میدانی نشان می داد که اگر این برغاله از صخره نجات پیدا نمی کرد بدلیل نبود علوفه و آب بدون شک تلف می شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه این عملیات امداد و نجات حیات وحش برای نخستین بار در استان اتفاق افتاده است، ابراز داشت: تیم امداد و نجات از صخره ای به ارتفاع حدود ۵۰ متر پایین آمده و بزغاله را در مسیری که مناسب بود به پایین هدایت کرده و نجات دادند.

منطقه حفاظت شده دنا یکی از غنی ترین مناطق زیستی از لحاظ تنوع گیاهی و جانوری در ایران و جهان محسوب می شود که در سال ۲۰۱۰ میلادی برابر با ۱۳۸۹هجری شمسی از سوی سازمان یونسکو به عنوان دهمین ذخیره گاه بیوسفری ایران و پانصد و پنجاهمین ذخیره‌گاه دنیا به ثبت رسیده است.

حیات وحش دنا معرف سیمای جانوری زاگرس محسوب می شود و با توجه به حفاظت مستمر محیط بانان این منطقه از اواخر سال ۶۹ تاکنون نیز این زیست بوم حیاتی محل رشد و تکثیر بسیاری از گونه هایی با اهمیت بوده است.

مهمترین پدیده طبیعی در دل این زیستگاه ارزشمند، رشته کوه دناست که از شمال غرب به سمت جنوب غرب به طول ۹۰ کیلومتر امتداد یافته و با دارا بودن ۵۰ قله مرتفع بالای چهار هزار و ۵۰۰ متر در زمره نواحی ارزشمند کوهستانی کشور و منطقه قرار گرفته است.