۲۱:۲۱:۱۱ پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶
بحران فرسودگی صنعت نفت و یک زلزله بزرگ.
به علت فرسودگی تجهیزات صنعت نفت و به خصوص خطوط انتقال نفت و گاز، یک زلزله شدید می‌توان تمام صنعت نفت گچساران و به خصوص خطوط لوله را با شکستگی و انفجارهای متعدد و شدیدی همراه سازد.  اقلیم زاگرس // اسلام ذوالقدرپور: یکی از معروف‌ترین سیاست‌هایی که همیشه از سوی بزرگان و عالمان ایرانی طی […]

به علت فرسودگی تجهیزات صنعت نفت و به خصوص خطوط انتقال نفت و گاز، یک زلزله شدید می‌توان تمام صنعت نفت گچساران و به خصوص خطوط لوله را با شکستگی و انفجارهای متعدد و شدیدی همراه سازد. اقلیم زاگرس // اسلام ذوالقدرپور: یکی از معروف‌ترین سیاست‌هایی که همیشه از سوی بزرگان و عالمان ایرانی طی چند سده اخیر به شهروندان و حتی دولتمردان ایران توصیه شده است را می‌توان این ضرب‌المثل معروف دانست که می‌گوید: ((پیشگیری بهتر از درمان است)).

این ضرب‌المثل که در ایران به یک توصیه مهم و البته اجرا نشده تبدیل شده است را می‌توان یک سیاستگذاری یا سیاست بسیار کارآمد، اثربخش و پیشرفته دانست که به تنهایی می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل نماید.

همه شهروندان و مسئولین ایران، کشور خود را به عنوان یک کشور حادثه‌خیز با خسارات فراوان می‌شناسند. حادثه‌خیزی و بلاخیزی که موجب مرگ بسیاری از شهروندان ایرانی و نیز خسارات گسترده مالی و اقتصادی می‌شود. اما وقوع مستمر زلزله‌های بزرگ و شدید طی یک سال اخیر در سراسر کشو از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب ایران، نشان از یک بحران بزرگ برای ایران است.

زلزله‌های بزرگ کرمانشاه با ۷٫۳ درجه ریشتر و زلزله‌های اخیر مستمر و روزانه استان کرمان، بوشهر و حتی آذربایجان غربی و در نهایت زلزله بزرگ تهران، نشان از آغاز یک دوره ناآرام زمین شناسی در ایران دارد. دوره ناآرام و ترس‌آوری که تاکنون نیز خسارات جانی و مالی فراوانی بر شهروندان و دولت ایران تحمیل نموده است.

با توجه به فزونی رخداد زمین لرزه در ایران و گستره بزرگ آن که سراسر کشور را در بر گرفته است، استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در معرض یکی از همین زمین لرزه‌های بزرگ قرار خواهد گرفت.

با توجه به شرایط خاص توپوگرافی و زمین شناسی کهگیلویه و بویراحمد، وقوع احتمالی یک زلزله با شدت بالای ۵ درجه ریشتر می‌تواند موجب بروز خسارات جانی و مالی فراوانی در این استان گردد.

وقوع زمین لرزه در استان کهگیلویه و بویراحمد دارای دو بعد بسیار خاص است. یکی از ابعاد بسیار مهم زلزله با شدت بالا را می‌توان مختص شهرستان گچساران دانست.

 

زلزله در مناطق شهری و روستایی

یکی از آشکارترین ابعاد زلزله احتمالی در استان کهگیلویه و بویراحمد را می‌توان در گستردگی خسارات زلزله در مناطق مسکونی شهرها و روستاهای استان مشاهده نمود.

یکم- مناطق روستایی: به علت کوهستانی بودن و از سوی دیگر صعب‌العبور بودن بسیاری از روستاهای استان و البته ناپایداری سازه‌های مسکونی و … این روستاها، هرگونه زلزله شدید می‌تواند خسارات جانی و مالی شدیدی به شهروندان استان وارد نماید.

یکی از خطرناک‌ترین جلوه‌های زمین لرزه شدید در روستاهای استان را باید  رانش زمین و احتمال بسیاز بالای ریزش کوه بر سر روستاها دانست، زیرا بیشتر روستاهای استان در دامنه کوه‌ها و زیر صخره‌های بزرگ ناپایدار قرار گرفته‌اند.

دوم- مناطق شهری: شهرهای استان نیز به تبع مسایل توپوگرافی خود، دارای خطراتی هستند که بارزترین آنها را می‌توان در گستردگی بافت فرسوده شهری و نیز ناپایداری سازه‌های مسکونی و حتی عمومی و دولتی دانست.

متأسفانه در کنار عدم استحکام بسیاری از بناهای مسکونی در مناطق شهری در استان، شاهد ناپایداری برخی از ساختمان‌های عمومی، اداری و سیاسی این شهرها نیز می‌باشیم که در صورت بروز زمین لرزه شدید، سازمان‌های عمومی و دولتی را برای خدمت‌رسانی با مشکل اساسی روبرو خواهد ساخت.

گچساران و بحران زلزله

زمین لرزه شدید در شهرستان گچساران علاوه بر خسارات احتمالی مشابه دیگر نقاط استان، دارای جلوه‌های خاص خود نیز خواهد بود.

جلوه‌هایی که شدت خسارات را چندین برابر دیگر نقاط استان خواهد نمود:

یکم- بافت شهری: بافت فرسوده شهری گچساران که بخش گسترده‌ای از شهر گچساران را  به خود اختصاص داده است را می‌توان یکی از عوامل تشدید خسارات زلزله در گچساران قلمداد نمود.

بافت فرسوده که دارای مؤلفه‌هایی مانند: عدم استحکام سازه‌ها، عدم وجود راه‌های دسترسی مناسب، قرار گیری مناطق مسکونی در دامنه کوه، فشردگی بافت مسکونی و … می‌باشد، موجب افزایش خسارات و به خصوص کاهش توانایی کمک‌رسانی به شهروندان در زمان زلزله خواهد شد.

دوم- صنعت نفت گچساران:

با توجه به فرسودگی و عمر بسیار زیاد بسیاری از تأسیسات و تجهیزات صنعت نفت در اطراف شهرستان گچساران، وقوع یک زلزله شدید می‌تواند خسارات بسیار شدید و کم سابقه‌ای به گچساران وارد نماید و یک بحران ملی را موجب گردد. بحرانی که شاید نمونه‌های کوچک آن را بتوان در حوادث انفجار چاه ۱۴۷ رگ سفید و ترکیدگی و آتش‌سوزی خط لوله انتقال نفت صادراتی گچساران مشاهده نمود.

فرسودگی صنعت نفت که در سراسر مناطق نفت‌خیز نیز وجود دارد، در حالت عادی و بدون وقوع زلزله‌های بزرگ نیز زندگی و بلکه هستی شهروندان این مناطق را با بحران‌های بسیاری همراه ساخته است.

 

بحران فرسودگی و آلودگی

 با توجه به قدیمی و بلکه عتیقه بودن بسیاری از تجهیزات و بلکه خود صنعت نفت ایران، میزان آلودگی‌های ناشی از فعالیت‌های صنعت نفت را می‌توان بسیار بیشتر از آلودگی صنعت نفت در جهان و حتی کشورهای همسایه دانست.

آتش زدن گازهای همراه نفت، عدم دفع مناسب زایدات همراه نفت، انفجارهای متعدد در خطوط لوله انتقال نفت و گاز، انفجار در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و …. را می‌توان ازجمله علل افزایش آلودگی مناطق نفت‌خیز ایران و به خصوص مناطق نفت‌خیز جنوب و گچساران برشمرد.

بخش عمده‌ای از آلودگی شدید ناشی از آتش زدن گازهای همراه نفت در مناطق نفت‌خیز جنوب که به گفته مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب در سال ۱۳۹۵، روزانه ۷۰۷ میلیون فوت مکعب می‌شود به حوزه شرکت نفت و گاز گچساران اختصاص دارد که روزانه بالغ بر ۲۱۹ میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت در آن سوزانده می‌شود.  

با توجه به سخنان مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب، ۳۱ درصد از کل آلودگی گازهای فلر به شرکت نفت و گاز گچساران تعلق دارد.

از سوی دیگر به علت فرسودگی تجهیزات صنعت نفت گچساران و به خصوص خطوط انتقال نفت و گاز، یک زلزله شدید می‌توان تمام صنعت نفت گچساران و به خصوص خطوط لوله را با شکستگی و انفجارهای متعدد و شدیدی همراه سازد.

نباید فراموش نمود که زلزله‌ای بزرگ در استان‌های خوزستان و حتی بوشهر نیز می‌تواند موجب شکستگی و انفجارهای متعدد در حوزه جغرافیایی شرکت نفت و گاز گچساران و حتی شهرستان گچساران نیز گردد.

وضعیت بسیار حساس در خاموش نمودن چاه شماره ۱۴۷ رگ سفید بعد از حدود ۶۰ روز و برخی خبرهای دیگر که از شکستگی خطوط لوله نفت و گاز حکایت دارند را باید یک وضعیت هشدار و نوعی مانور و آزمایش در مواجهه با وضعیت زلزله بزرگ در منطقه و احتمال انفجار ده‌ها چاه نفت و دیگر تأسیسات نفت و گاز شرکت نفت و گاز گچساران قلمداد نمود که با توجه به امکانات و مدیریت کنونی، در زمان خاموش نمودن و رفع مشکلات آنها باید همه مناطق اطراف و حتی شهر گچساران نیز تخلیه گردد!

به هرحال زلزله‌های بزرگ و متعدد دو ماه اخیر در سراسر ایران و از سوی دیگر ادامه آتش‌‌سوزی چاه ۱۴۷ رگ سفید، نشان می‌دهند که وقوع یک زلزله بزرگ در استان ما و حتی شهرستان گچساران و شهرهای همجوار از استان‌های دیگر نیز می‌تواند به یک بحران بزرگ زیست محیطی برای گچساران تبدیل گردد.

بهترین سیاست برای مواجهه با زلزله بزرگ احتمالی در حوزه وسیع شرکت نفت و گاز گچساران را می‌توان همان توصیه سیاستی ” پیشگیری بهتر از درمان است” دانست که راهکار آن نیز نوسازی و بازسازی تمامی تأسیسات قدیمی و فرسوده صنعت نفت گچساران می‌باشد.

اکنون که زمان بررسی بودجه سال ۱۳۹۷ در مجلس شورای اسلامی است، لازم است تا اعتبارات لازم برای بازسازی و نوسازی بخشی از تأسیسات صنعت نفت مناطق نفت‌خیز جنوب و به خصوص گچساران از سوی نمایندگان استان‌های نفت‌خیز جنوب و به خصوص جناب آقای دکتر تاج‌گردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق بودجه۱۳۹۷، مورد توجه قرار گیرد.

همان‌گونه که طرح بازسازی بافت فرسوده گچساران علیرغم تلاش‌های چند ساله اخیر با کندی در حال اجرا بوده و می تواند میزان خسارات ناشی از زلزله در شهر گچساران را کاهش دهد، تخصیص بودجه و اجرای سیاست پیشگیرانه بازسازی و نوسازی صنعت نفت نیز یک پروسه طولانی و زمانبر می‌باشد که باید از هم‌اکنون طراحی و پیگیری گردد.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Coronavirus latest: at a glance
   A summary of the biggest developments in the global coronavirus outbreakFollow our latest coronavirus blog for live news and updatesKey developments in the global coronavirus outbreak today include: Continue reading...
  • Coronavirus live news: deaths surge in Brazil and Russia as Trump says US is quitting WHO
   President claims body has ‘failed to reform’; UK expert says country not ready to ease lockdown; Australia to relax rules on 1 June. All the developments liveRuby Princess crew member given TB diagnosisTrump announces severing of ties with WHOCoronavirus latest: at a glance 6.44am BST Graham Readfearn here taking over from Calla Wahlquist for our […]
  • George Floyd killing: protests rage as anger mounts in cities across US – live
   Crowds call for justice in Minneapolis, Atlanta, Kentucky, New York and CaliforniaWhite House temporarily locked down amid protestsDemonstrators deface CNN headquartersOfficer who knelt on Floyd charged with murderGet a fresh perspective on America – sign up to our First Thing newsletter 6.41am BST The Guardian’s indefatigable Chris McGreal continues with his coverage on the ground […]
  • Atlanta police chief says 'black lives being diminished' as Floyd protests grow
   Erika Shields says reaction is understandable after angry demonstrators took to the streetsAtlanta’s police chief said on Friday night she understood the anger of African American communities across the United States over the repeated deaths of black men at the hands of police forces in the county.“Whether it’s by police or other individuals, the reality […]
  • Facebook declines to take action against Trump statements
   Twitter responded to the president’s post, which suggested violence against protesters, by hiding it behind a warning labelAs Twitter for the second time in a single week took unprecedented action against a tweet by Donald Trump, Facebook declined to take any enforcement action against the president’s statements.Trump’s threatening statement on Twitter, Facebook and Instagram on Thursday […]
  • Football is back and all it took was the spectre of financial catastrophe | Jonathan Liew
   Project Restart has shrunk the sport to an elite pursuit within a sterile bubble, throwing up questions no one can answerWell done, everyone: we did it. They said it wasn’t possible. They said it wasn’t safe. They said it would be tactless to start up one of the world’s most lucrative sports leagues while thousands […]
  • 'Look what he's taken from me': the deadly toll of Catholic church sex abuse on Guam
   There are now nearly 300 sexual abuse lawsuits against more than 20 priests on the deeply religious island in the western PacificRoosters crow in the distance as Walter Denton gestures toward a white one-storey concrete building behind a church in Agat, a village in southern Guam.“You know, just standing here, right behind you, that is […]
  • How we live now: social distancing across the globe - in pictures
   Coronavirus has changed the way we interact with the spaces around us – and each other Continue reading...
  • PSG reach £45m agreement with Internazionale to sign Mauro Icardi
   Argentinian forward to join permanently after loanClubs agree €50m initial fee with €7m in add-onsParis Saint-Germain are set to land their first major signing of the summer after reaching an agreement with Internazionale for Mauro Icardi.The Argentinian striker has spent the season on loan at PSG and the clubs have struck a deal worth €50m […]
  • SpaceX's Starship rocket prototype explodes during test
   394ft rocket designed to carry humans and cargo to moon and MarsNo immediate indication of injuries after explosion in TexasA prototype of SpaceX’s upcoming heavy-lift rocket, Starship, exploded on Friday during ground tests in south Texas as Elon Musk’s space company pursued an aggressive development schedule to fly the launch vehicle for the first time.The […]
 • اطلاعات