۱۱:۰۹:۲۷ پنجشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۶
ورود ۲۰۰ هزار دکتری بیکار به بازار کار ایران!
حدود ۲۰۰ هزار دانشجوی دکتری داریم که در آستانه ورود به بازار کار هستند. برای تحقق نرخ رشد ۸ درصدی نیازمند حدود ۷۰۰ هزار میلیارد تومان هستیم.  یکی از اخبار این هفته حوزه تعاون و اشتغال اعلام نرخ بیکاری از سوی مرکز آمار بود. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در فصل نخست […]

حدود ۲۰۰ هزار دانشجوی دکتری داریم که در آستانه ورود به بازار کار هستند. برای تحقق نرخ رشد ۸ درصدی نیازمند حدود ۷۰۰ هزار میلیارد تومان هستیم. یکی از اخبار این هفته حوزه تعاون و اشتغال اعلام نرخ بیکاری از سوی مرکز آمار بود. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در فصل نخست سال جاری با ۰٫۱ درصد افزایش نسبت به زمستان گذشته به ۱۲٫۶درصد رسیده است.

بر اساس آخرین آمار چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار بهار ۹۶، بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۰ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۲٫۶درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. روند تغییرات این نرخ حاکی از آن است که این شاخص نسبت به بهار ۱۳۹۵، ۰٫۴ درصد و نسبت به زمستان ۱۳۹۵، ۰٫۱ درصد افزایش داشته است.

از دیگر اخبار مهم این هفته ورود ۲۰۰ هزار دانشجوی دکترا به بازار کار بود. علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه “حدود ۲۰۰ هزار دانشجوی دکتری داریم که در آستانه ورود به بازار کار هستند” گفت: ما امروز برای تحقق نرخ رشد ۸ درصدی نیازمند حدود ۷۰۰ هزار میلیارد تومان هستیم.

«فقط شغل‌اولی‌ها امکان ثبت‌نام در کارورزی دارند». این خبر نیز در این هفته از آن جهت حائز اهمیت بود که برای برخی از متقاضیان طرح کارورزی این سؤال پیش آمده بود که آیا با ثبت‌نام در طرح کارورزی بیمه بیکاری قطع می‌شود؟

علاءالدین ازوجی، مدیرکل توسعه اشتغال وزارت کار گفت: تنها شغل‌اولی‌ها یا افرادی که سابقه بیمه کمتر از ۳ ماه دارند می‌توانند در طرح کارورزی ثبت نام کنند، بنابراین بیمه بیکاری دریافت نمی‌کنند که با ثبت نام در سامانه کارورزی دچار مشکل شوند.

تدوین برنامه “ملی اشتغال” تا نیمه دوم سال جاری خبر مهم دیگری از سوی این مقام مسئول بود. ازوجی تأکید کرد: برنامه “ملی اشتغال” در راستای ۳شاخص سیاست‌های اشتغال، مهارت‌افزایی، و حمایت از مشاغل خانگی و دانش‌بنیان تهیه شود، وزارت کار باید این برنامه را در سال اول برنامه ششم توسعه مبتنی بر کار شایسته این برنامه را تهیه کند. این برای اجرا در طول ۵سال است. برنامه “ملی اشتغال” تا نیمه دوم سال جاری آماده خواهد شد.

گلایه نماینده کارگران از خلف وعده ربیعی برای برگزاری جلسه تدوین بخشنامه امنیت شغلی خبر مهم دیگر این هفته تعاون و کار بود. علی خدایی، عضو شورای عالی کار با اشاره به ضرورت اجرای تبصره ۱ ماده ۷ قانون کار گفت: وزیر کار وعده داده بود، در جلسه‌ای با حضور تشکل‌های کارگری آیین‌نامه تبصره مربوط به امنیت شغلی کارگران بررسی و تصویب شود که هنوز منتظر برگزاری آن جلسه هستیم.

 وضعیت بیکاری فارغ التحصیلان ایرانی تا سال ۱۳۹۳

وزارت کار در گزارش خود از وضعیت بازار کار کشور در دوره ۹ ساله ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۳، مباحث جدیدی را در اینباره مطرح کرده است. در گزارش ارائه شده، برخی موارد مانند افزایش جمعیت غیرفعال کشور، غیرفعالی بالای فارغ التحصیلان فوق لیسانس و دکتری و همچنین خانه نشینی عجیب میلیون ها نفر در سن کار قابل توجه است.

بر پایه این گزارش، در حالی که تعداد غیرفعالان اقتصادی کشور در سال ۸۴ به میزان ۳۳ میلیون و ۴۶۹ هزار نفر بوده، این تعداد در سال ۹۳ به ۴۰ میلیون و ۱۹۸ هزارنفر افزایش یافته است. از سویی، تعداد بیکاران از ۲ میلیون و ۶۷۴ هزارنفر به ۲ میلیون و ۵۱۴ هزارنفر رسیده است.

از سویی باید گفت تعداد جمعیت باسواد غیرفعال اقتصادی در سال ۸۴ به میزان ۲۷ میلیون و ۴۷۷ هزار نفر بوده که این تعداد با افزایش نسبتا بالایی به ۳۳ میلیون و ۲۵۶ هزارنفر در سال گذشته رسیده است؛ بنابراین در یک دوره ۹ ساله بر تعداد جمعیت غیرفعال اقتصادی کشور که اتفاقا در سن کار هم قرار دارند، ۵ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۴۶۰ نفر افزوده شده است.

در سال ۱۳۸۴ تعداد ۲ میلیون و ۱۱۵ هزار نفر دارایی تحصیلات فوق دیپلم و لیسانس بودند که بعد از فراغت از تحصیل به جای فعالیت اقتصادی، راهی منازل شده و خانه نشینی گزیدند. این تعداد در سال ۹۳ به میزان ۵ میلیون و ۲۱۲ هزار نفر تنها در این دو گروه فارغ التحصیل افزایش یافته است.

علاوه بر این، در سال ۹۳ تعداد ۶۰۱ هزار نفر با مدرک فوق لیسانس و دکتری حرفه ای و تخصصی غیرفعال بوده اند. نکته حائز اهمیت و عجیب درباره تصمیم ۶۰۱ هزار نفر که کمترین میزان تحصیلات آنها فوق لیسانس است اینکه چگونه فردی حاضر می شود نتیجه دستکم ۱۸ تا بیش از ۲۰ سال از عمر خود را که صرف تحصیل کرده است را با خانه نشینی و غیرفعالی عوض کند؟

آیا دلیل بروز چنین پدیده ای در بازار کار ایران، ناکارآمدی آموزش های دانشگاهی و عدم مطابقت آن با نیازهای بازار کار است؟ یا اینکه این گروه ها از تلاش برای گرفتن یک پذیرش شغلی در اقتصاد ایران ناامید شده و خانه نشینی گزیده اند؟

البته اگر تعداد بیکاران دارای مدرک فوق لیسانس به بالا را هم به ۶۰۱ هزار نفر بیافزاییم، تعداد افراد دارای مدرک تحصیلی عالی بیکار و غیرفعال به ۷۳۰ هزار نفر بالغ خواهد شد. در مقابل، در دوره ۸۴ تا ۹۳ تعداد ۷۸۷ هزار نفر نیز با مدرک فوق لیسانس و دکتری تخصصی و حرفه ای موفق به ورود به بازار کار شده اند؛ بنابراین اینکه فکر کنیم امروز با تحصیلات دکتری در بازار کار ایران، شغلی تضمین شده خواهیم داشت، به گواه آمارها تصوری اشتباه و باطل است و این گروه تحصیلی نیز حاشیه امنی برای یافتن شغل ندارند.

۵ تحول مهم در بازار کار ایران

۱- تعداد غیرفعالان اقتصادی در سن کار ایران از ۳۳ میلیون و ۴۶۹ هزار نفر در سال ۸۴ به صورت مرتب افزایش یافته و در نهایت به ۴۰ میلیون و ۱۹۸ هزارنفر در سال ۹۳ رسید که نشان دهنده افزایش ۶ میلیون و ۷۲۸ هزارنفری تعداد خانه نشینان بازار کار کشور است.

۲- در سال ۱۳۸۴ تعداد ۲ میلیون و ۶۴۴ هزار نفر فوق دیپلم و لیسانس در کشور غیرفعال و یا بیکار بوده اند که این تعداد در سال ۹۳ به ۶ میلیون و ۱۱۷ هزارنفر در سال ۹۳ رسید. به بیان ساده تر، در طول ۹ سال گذشته بر تعداد جمعیت تحصیل کرده تا لیسانس کشور که بیکار بوده و یا خانه نشینی گزیده اند، ۳ میلیون و ۴۷۳ هزار نفر افزوده شده است که نشان دهنده رشد ۲.۳ برابری (۲۳۰ درصدی) در این بخش است!

۳- با وجود اینکه در ۹ سال گذشته یک میلیون و ۵۱۷ هزار نفر فارغ التحصیل فوق لیسانس، دکتری تخصصی و حرفه ای شده اند، اما مجموع بیکاران و غیرفعالان این گروه تحصیلی به ۷۳۰ هزار نفر رسیده است. یعنی اینکه نیمی از جمعیت تحصیلکرده عالی کشور در یک دهه اخیر شانس ورود به بازار کار را نیافته اند و باید گفت در شرایط امروز بازار کار، حتی تحصیلات دکترا هم دیگر نمی تواند ضامن قطعی اشتغال افراد باشد.

۴- تعداد فارغ التحصیلان لیسانس و بالاتر کشور در سال ۱۳۸۴ به میزان یک میلیون و ۴۳۶ هزارنفر بوده که این تعداد در سال ۱۳۹۳ تنها در بخش لیسانسیه ها بدون در نظر گرفتن مدارج بالاتر، به ۳ میلیون و ۸۱۷ هزار نفر رسید. یعنی در طول ۹ سال مجموع فارغ التحصیلان لیسانس کشور ۲۶۰ درصد بیشتر شده است. در عین حال، تعداد بیکاران لیسانس و بالاتر کشور در سال ۸۴ به میزان ۳۴۳ هزار نفر بوده که این میزان در سال گذشته تنها در بخش فارغ التحصیلان لیسانس به ۷۲۲ هزار نفر رسیده که نشان دهنده افزایش ۲۱۰ درصدی بیکاری در این بخش است.

۵- طبق آمارها تعداد غیرفعالان اقتصادی با سواد کشور در سال ۱۳۸۴ به میزان ۲۷ میلیون و ۴۷۷ هزار نفر بوده که این تعداد در سال ۹۳ به ۳۳ میلیون و ۲۵۶ هزار نفر رسیده است. یعنی در طول یک دوره ۹ ساله، به آمار غیرفعالان با سواد کشور ۵ میلیون و ۷۷۸ هزار نفر افزوده شده است. به بیان ساده، اینکه ۵.۷ میلیون نفر در ۹ سال گذشته درس خوانده اند تا فقط یک مدرک داشته باشند!

http://www.mehrnews.com/news/3568649

منبع: تسنیم- مهر

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Bournemouth v Leicester: Premier League – live!
   Live updates from the 7pm BST kick-offTrezeguet double against Palace gives Villa lifelineWhy not email John or send him a tweet 7.40pm BST 38 min: More chaos from Bournemouth, and costly perhaps too. Nathan Ake has to clear the danger as Danjuma gives the ball away and the Dutchman comes back to stop a Jamie […]
  • Poland election: results due after neck-and-neck race for president - live news
   All the latest results and reaction from the presidential runoff between incumbent Andrzej Duda and liberal Warsaw mayor Rafał Trzaskowski 7.32pm BST Turnout in this neck-and-neck run-off looks like being very high - possibly the highest in any post-1989 election - which doubtless reflects strong feelings on both sides of the country’s deep political divide.By […]
  • Coronavirus live news: WHO reports record daily rise in infections with 230,000 new global cases
   The biggest increases were from the United States, Brazil, India and South Africa, according to a daily report200 farm workers quarantined in Herefordshire outbreakFifth of people in UK considered self-harm during lockdownBollywood star Aishwaria Rai contracts Covid-19England: face masks won’t be mandatory in shops, says ministerCoronavirus brings prejudice to Italy’s beaches 7.30pm BST The US […]
  • Mueller castigates Trump's decision to commute Roger Stone's sentence – live
   Nancy Pelosi calls commutation a ‘threat to national security’Mueller breaks silence and condemns Trump for commuting sentenceSign up to our First Thing newsletterGlobal coronavirus liveblog: latest updates 7.24pm BST Coronavirus cases in US state of Arizona rose by 2,537 to 122,467 in total on Sunday, marking the first increase below 3,000 new cases in over […]
  • Priti Patel criticised over comments on Leicester’s sweatshops
   Home secretary suggested officials ignored problem for fear of seeming racistPriti Patel, the home secretary, has come under fire over claims that “cultural sensitivities” prevented a robust response to alleged worker exploitation in Leicester, with critics arguing cuts to regulators, the decision to limit inspections and an absence of unions were the biggest causes.Ten days […]
  • Manchester City v Uefa: a tangled tale about to reach its final verdict | David Conn
   On Monday the court of arbitration for sport will announce its verdict on the club’s appeal against their two-year Champions League banManchester City are due to hear on Monday whether their two-year ban from the Champions League for a serious breach of Uefa’s financial fair play rules has been upheld or overturned, following their appeal […]
  • Toby Alderweireld punishes Arsenal errors to give Spurs derby glory
   José Mourinho had said he cannot wait for the season to finish and, given the gloomy mood that shadowed Tottenham into this derby and the state of the Premier League table, it was easy to see why. Yet there was a dose of unexpected cheer at the expense of their in-form neighbours when Spurs found […]
  • As Covid-19 persists around the world, death is not the only outcome to fear | Gideon Meyerowitz-Katz
   There are worrying trends about long-term damage, even in those with milder symptomsDownload the free Guardian app to get the most important news notificationsCoronavirus Australia maps and cases: live numbers and statisticsThere are a lot of unknowns about Covid-19. This makes sense, because despite six months of the most amazing scientific effort of our lifetimes, […]
  • Australian government faces legal action over secret details of donor meetings
   Exclusive: Australian Conservation Foundation escalates FOI battle over Toondah Harbour developmentThe Australian Conservation Foundation has launched a legal bid to access documents – kept secret by the federal government – related to meetings between a major political party donor and authorities assessing plans for a development on protected wetlands near Brisbane.Walker Corporation plans to build […]
  • West Indies beat England by four wickets in thrilling first Test
   • England 204 & 313; West Indies 318 & 200-6• Jermaine Blackwood hits 95 to lead West Indies to victoryThe maverick that is Jermaine Blackwood drove West Indies to a famous victory; he also flicked and cut impishly in pursuit of the 200 runs that were required, while hitting a magnificent 95. As a consequence […]
 • اطلاعات