۱۴:۳۱:۲۸ جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵
سهیل حسن، ژنرال خاص بشار ارشد را بیشتر بشناسید +عکس
سهیل حسن به نوعی، نمادی برای ارتش سوریه و وفاداران به نظام حاکم ان است. نبرد در سوریه، وقایع اتفاق افتاده و در حال وقوع ان از متن جریان تا حواشی ابعاد گوناگونی را در برمی گیرد پیش از این در مقاله ای به معرفی یکی از چهره های معروف ارتش سوریه سرلشکر عصام زهر […]

سهیل حسن به نوعی، نمادی برای ارتش سوریه و وفاداران به نظام حاکم ان است.نبرد در سوریه، وقایع اتفاق افتاده و در حال وقوع ان از متن جریان تا حواشی ابعاد گوناگونی را در برمی گیرد پیش از این در مقاله ای به معرفی یکی از چهره های معروف ارتش سوریه سرلشکر عصام زهر الدین پرداخته بودیم. در ادامه به معرفی معروف ترین چهره نظامی در میان مردم و ارتش این کشور می پردازیم . سرهنگ سابق و سرلشکر کنونی ارتش سوریه سهیل حسن مشهور به نمر( پلنگ) .
پیشینه شخصی و نظامی
سهیل حسن در ابتدای دهه ۹۰ میلادی و با درجه ستوانی از مدرسه نظامی حمص فارغ التحصیل شد تا به یگان های ویژه نیروی هوایی این کشور بپیوندد. مسیری که در نهایت او را به عنوان افسر اطلاعات نیروی هوایی به خدمت ارتش سوریه در اورد. واحد اطلاعات نیروی هوایی از زمان رئیس جمهور پیشین این کشور حافظ اسد دارای جایگاه خاصی بوده است.
این سرلشکر سوری زاده شمال غربی سوریه و مانند رئیس جمهور این کشور جز اقلیت علوی مذهب است. او پس از ارتقا درجه با ۴۷ سال سن عنوان جوان ترین سرلشکر ارتش این کشور را کسب کرد.
نام او در عملیات های تهاجمی مختلف بر ضد گروه های مخالف و تروریستی مانند ازادی السفیره و رفع حصر حلب، ازادسازی زندان حلب، نبردهای حما و ادلب، نبردهای میدان گازی شاعر، رفع حصر فرودگاه کویرس و ازادسازی شهر حلب به دفعات دیده می شود. 
 
ریزش های ارتش سوریه، نبرد رسانه ها و اراده ها
از اوایل شدت گرفتن بحران داخلی در ۲۰۱۱ میلادی ریزش ها درون بدنه ارتش سوریه اغاز شده بود. نهایتا با تشکیل گروه “ارتش ازاد” این ریزش ها در تمام سطوح نیروهای سوری خود را نشان داد. این گروه که هدف خود را براندازی نظام حاکم بر سوریه عنوان می کرد با حمایت ترکیه و بعضی از کشورهای عربی و غربی فعالیت خود را گسترش داد.
 وجود بستر های رسانه ای جدید، شبکه های اجتماعی، و روش های نوین تبادل اطلاعات شکل جدیدی از جنگ روانی و فشار رسانه ای را بر ارتش و دولت سوریه وارد می کرد که پیش از این هرگز با ان روبرو نشده بودند.
ظهور شخصیت های کاریزماتیک در ارتش سوریه و معرفی رسانه ای انها را باید واکنشی در مقابله با این جنگ روانی و تبلیغاتی دانست. سهیل حسن به نوعی، نمادی برای ارتش سوریه و وفاداران به نظام حاکم ان است. حضور او در جبهه های مختلف نبرد باعث تقویت همبستگی و اعتماد به نفس نیروهای عمل کننده می شود. نکته دیگری که این فرمانده سوری را  متمایز می کند وفاداری و اعتقاد شخصی شدید او به بشار اسد رئیس جمهور سوریه است.
گروهی از فرماندهان ارتش آزاد سوریه با لباس نظامی و دمپایی
 عده ای از فرماندهان گروه ارتش ازاد، نظامیان سابق ارتش سوریه. این عکس با لباس نظامی و دمپایی در زمان انتشار دست مایه تمسخر این افراد شد 
نیاز به نیروی تهاجمی و تشکیل نیروهای تایگر
پس از ریزش ها در ارتش سوریه که در بالا به ان اشاره کردیم و همچنین تحولات مختلف میدان نبرد، در کنار ایجاد دفاع وطنی (بسیج ملی ) برای تثبیت و حفظ امنیت مناطق در اختیار دولت، نیاز به تشکیل واحدهای جدید از میان نیروهای حاضر در ارتش سوریه کاملا احساس می شد این امر در ۲۰۱۳ میلادی به وقوع پیوست و  سهیل حسن که پیش از این توانایی های خود را در اطلاعات نیرو هوایی و بعد در نبرد های لاذقیه، حماء نشان داده بود مامور به تشکیل یک نیروی کاملا تهاجمی از بین وفادارترین افراد به نظام سوریه شد.
عناصری از لشکر ۱۵ نیرو ویژه ارتش سوریه بعلاوه نفراتی از اطلاعات نیرو هوایی و نیروهای امنیتی توسط او گرد هم امدند که برای نشان دادن وفاداری به او نام قوات النمر را به خود گرفت. 
 پلنگی که نماد پیروزی ارتش سوریه شد
این نیروها را بعد از واحد هایی چون تیپ ۱۰۴ گارد ریاست جمهوری به فرماندهی سرلشکر عصام زهرالدین باید جزء زبده ترین نیروهای سوری دانست. وظیفه تهاجمی و شرکت در نوک پیکان حمله در عملیات ها بر ضد مخالفین و گروه های تروریستی به این نیروها و نیروهای مشابه که در همان زمان تاسیس شدند مثل صقور الصحرا (شاهین های بیابان) واگذار شد. 
تاکتیک های بکار گرفته شده توسط این فرمانده سوری بر اساس متد کلاسیک نبرد است. تاکید زیاد او بر روی اتش توپخانه و استفاده از نیروی زرهی در میدان نبرد باعث شده تا یک نیروی مکانیزه در خدمت او قرار داده شود. عناصر توپخانه و زرهی از لشکر چهارم زرهی ارتش سوریه در اختیار او قرار گرفته همچنین نیروهای او جز استفاده کنندگان از تانک های  t-90 پس از ورود روسیه به سوریه در ۲۰۱۵ میلادی هستند.
حمله از جناحین و شبه محاصره دشمن در حین باز گذاشتن مسیر خروج برای نیروهای آنان از مواردی است که در تاکتیک های نبرد سهیل حسن به دفعات دیده شده است (برای مثال رفع حصر فرودگاه کویرس و شبه محاصره داعش در شرق حلب و نیز عملیات ازادسازی شهر حلب)
نکته ای که درباره عملیات های تحت نظر این فرمانده باید توجه داشت استفاده گسترده از بمباران هوایی و دسترسی کامل او به پشتیبانی نیروی هوایی است. 
وقتی پلنگ زخمی شد 
پس از سقوط شهر ادلب مرکز استان ادلب در شمال سوریه و اشغال ان توسط نیروهای مخالف و تروریست ها، سهیل حسن و بخشی از نیروهای تایگر فورس برای ضد حمله و مقابله به منطقه اعزام شدند. چندی بعد خبر کشته شدن یکی از معاونین و جمعی از همراهان سهیل حسن منتشر شد. متعاقب این خبر برای مدتی این فرمانده از دید رسانه ها و دوربین های خبری مخفی بود.
عملیات برای ادلب ناموفق بود. مخالفین اقدام به انتشار خبرهایی درباره کشته شدن او  در این نبرد ها کردند. کشته یا زخمی شدن سهیل حسن می توانست ضربه روحی بسیار سختی را به نیروهای ارتش سوریه وارد کند. گر چه پیش از این نیز عکس های از او همراه با عصایی در دست که ممکن بود نشان دهنده زخم برداشتن باشد منتشر شده بود اما غیبت اخیر وی مسئله ای متفاوت می نمود. 
 سرلشکر سهیل حسن فرمانده نیرویهای تایگر ارتش سوریهتکیه داده به عصا در دوران نقاهت پس از مجروح شد
سهیل حسن تکیه داده به عصا در بین دو محافظ خود
بازگشت دوبار نمر 
با وجود تمام شایعات درباره کشته شدن او سهیل حسن مجددا در قاب دوربین ها قرار گرفت اما تغییرات شدید در چهره اش نشان از سپری کردن دوران نقاهت داشت. چهره او به طور کامل تغییر کرده بود. به نظر می امد به شدت وزن اضافه کرده است که این مورد می توانست از عوارض جانبی مصرف دارو باشد. محاسن کم پشتی بر صورت او دیده میشد و اکثرا عینکی افتابی بر چهره داشت. 
 تغییرات چهره ژنرال سهیل حسن
تغیرات چهره سرلشکر سهیل حسن
مخالفین همچنان بر کشته شدن او اصرار داشتند و شایعه بدلی بودن فرمانده سوری جز موارد روتین جنگ روانی انها بود اما گذشت زمان نشان داد تاکتیک های سهیل حسن هنوز همان
تاکتیک های قبلی است!
سهیل حسن در مراسم دریافت مدال 
سهیل حسن در مراسم دریافت مدال 
 
پس از بازگشت از دوران نقاهت این فرمانده سوری و نیروهای تحت امرش در سال ۲۰۱۵ میلادی درالسفیره و کویرس با داعش و سپس در شهر حلب و مزارع ملاح با سایر گروه های تروریستی وارد نبرد شدند و پیروزی های ارزشمندی به دست آوردند. 
هم اکنون نیروهای تحت امر وی در نزدیک شهر الباب در شمال غربی حلب در حال جنگیدن با داعش هستند. شهر الباب که در تصرف نیروهای داعش است پیش از این توسط ارتش ترکیه و نیروهای مخالف تحت حمایت ان مورد حمله قرار گرفته بود که با مقاومت داعش این نیروها در دروازه های این شهر متوقف شده بودند.
هم اکنون نیروهای سوری از محور دیگری اقدام به تصرف روستاهای اطراف شهر الباب و قطع مسیر دسترسی داعش به شهر و تکمیل محاصره کرده اند و به نظر می رسد به زودی شاهد بازپس گیری این شهر از دست تروریست ها باشیم. 
منبع: فردا

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Europa League last-16 draw, coronavirus updates: football – live!
   Manchester United face Lask, Rangers v LeverkusenWolves meet Olympiakos, Inter take on GetafeTen things to look out for this weekendEmail Luke, tweet @LukeMcLaughlin or post BTL 2.10pm GMT More Moyesy now, courtesy of West Ham’s official website.“Every game is the biggest game of the season, as you’re required to win every one. We’ve got eleven […]
  • Coronavirus: man from Diamond Princess cruise becomes first Briton to die from illness – latest updates
   Man quarantined on cruise ship in Japan becomes first Briton to die from coronavirus as WHO says epidemic could get ‘out of control’. Follow live newsFull story: first British coronavirus death confirmedCoronavirus fears trigger biggest one-day fall on US stock marketWhat are super-spreaders and how are they transmitting coronavirus?Share your experiences 1.57pm GMT My colleague […]
  • Joe Biden campaigning in South Carolina ahead of crucial Democrat primary – live
   Biden needs a big win tomorrow to keep campaign momentumPompeo appearing before House committee on foreign affairsSupport the Guardian’s independent journalism. Make a contribution 2.01pm GMT The session has now returned to the discussion of Qassem Suleimani, and the US strike to kill him.Pompeo said that “He was in the region actively plotting to kill […]
  • My birthday is 29 February and this one’s a Saturday, so I’m celebrating big | Coco Khan
   But is doing something with friends and family really a good idea?If good things come to those who wait, then I’m in for a treat: 29 February is my birthday and I’ve waited four long years for it. And it’s a Saturday. Yet, as I write, I have no plans in place. My mind is […]
  • Plan to drain Congo peat bog for oil could release vast amount of carbon
   Drilling in one of the greatest carbon sinks on the planet could release greenhouse gases equivalent to Japan’s annual emissions, experts warnThe world’s largest tropical peatlands could be destroyed if plans go ahead to drill for oil under the Congo basin, according to an investigation that suggests draining the area would release the same amount […]
  • I’m getting up at 5am to ‘chase the tiger’. How long can I sustain this madness?
   Sleep deprivation makes perspective a long-forgotten friend, my days spent mentally spiralling off the smallest thingA while ago, I came across the work of motivational speaker Eric Thomas, who is a bit like the US megastar life coach Tony Robbins, except, in his own words, “hip hop”. Thomas’s talks (I found them on YouTube) are […]
  • Yes, it is worse than the flu: busting the coronavirus myths
   The truth about the protective value of face masks and how easy it is to catch Covid-19Many individuals who get coronavirus will experience nothing worse than seasonal flu symptoms, but the overall profile of the disease, including its mortality rate, looks more serious. At the start of an outbreak the apparent mortality rate can be […]
  • Greta Thunberg in Bristol: schools shut as students join climate strike
   Activist tells crowd of over 20,000: ‘We will not be silenced because we are the change’Tens of thousands of people, many of them children skipping school, braved heavy rain and thick mud to join a climate strike headed by Greta Thunberg in Bristol city centre.The vast crowd fell silent as 17-year-old Thunberg said governments were […]
  • Dubai ruler loses appeal over release of two UK court judgments
   Appeal court rejects challenge by Sheikh Mohammed, who may now go to supreme courtThe ruler of Dubai, Sheikh Mohammed bin Rashid al-Maktoum, has lost his appeal against a high court decision to publish two judgments relating to his legal battle with his estranged wife, Princess Haya of Jordan.Sheikh Mohammed, who is also vice-president and prime […]
  • It's about time film began representing the lesbian gaze
   In Céline Sciamma’s Portrait of a Lady on Fire, we finally steer away from seeing intimacy through the male gazeThe portrayal of lesbians in mainstream cinema tends to involve prosthetic vaginas and gratuitous sex scenes; so Céline Sciamma’s Portrait of a Lady on Fire comes as a breath of fresh air. It is the story […]
 • اطلاعات