۱۲:۵۰:۴۴ سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵
گزینه‌های جدید برای انتخاب رهبر آینده ایران و جهان تشیع؟
بعد از درگذشت آیت‌الله واعظ طبسی و انتخاب حجت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی، دیدگاهی قوی و نسبتاً فراگیر در مورد احتمال انتخاب ایشان به عنوان رهبر آینده در بین کارشناسان و حتی عامه شهروندان، ایجاد شده و بسیاری از شهروندان، ایشان را رهبر آینده ایران می‌دانند.   نسیم توسعه// اسلام […]

بعد از درگذشت آیت‌الله واعظ طبسی و انتخاب حجت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی، دیدگاهی قوی و نسبتاً فراگیر در مورد احتمال انتخاب ایشان به عنوان رهبر آینده در بین کارشناسان و حتی عامه شهروندان، ایجاد شده و بسیاری از شهروندان، ایشان را رهبر آینده ایران می‌دانند. 

نسیم توسعه// اسلام ذوالقدرپور: در کنار تمام مسایل داخلی و خارجی ایران مانند: بحران سوریه، بحران عراق، مسأله هسته‌ای و برجام، بحران اقتصادی، رکود، بیکاری و …، شهروندان ایرانی و حتی  مسلمانان و غیر مسلمان علاقمند به مسایل ایران، به یک مسأله خاص ایران و جهان تشیع یعنی انتخاب ولی فقیه و رهبر آینده به شدت علاقمند هستند.

انتخاب ولی فقیه برای ایران و جهان تشیع که جایگاه بسیار مهم رهبری را نیز دارند، مسأله‌ای است که در پشت بسیاری از سیاست‌های داخلی جریانات سیاسی و حتی دوستان و دشمنان خارجی ایران نهفته است و این جریانات به شدت از این موضوع احساس خطر و نگرانی دارند.

قانون اساسی ایران برای انتخاب رهبری ایران و جهان اسلام، شرایط بسیار روشن و البته خاصی در نظر گرفته است که شاید مهم‌ترین و حساس‌ترین آنها، عدم وجود شرط تابعیت ایران برای رهبری است.

اما نکته مهمی که طی چند ماه اخیر و به خصوص بعد از انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در مورد آینده رهبری ایران مطرح و مهم نشان داده شده است، فرمایشات مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اعضای مجلس خبرگان چهارم بود که فرموده‌اند: ((مجلس خبرگان باید انقلابی بماند، باید انقلابی فکر کند و انقلابی عمل بکند،…، یکی این است که در انتخاب رهبر آینده، ملاحظه خدا را بکنید. احتمال اینکه این دوره‌ای که تازه شروع خواهد شد، مبتلا بشود به این آزمایش، احتمال کمی نیست؛ آن وقتی‌که بنا است رهبر انتخاب بشود، ملاحظات و رودربایستی‌ها را کنار بگذارند، خدا را در نظر بگیرند))۱.

این فرمایشات رهبری که با واکنش بسیاری از دوستداران انقلاب و مقام معظم رهبری همراه شد و نگرانی جهان تشیع را در پی داشت، نشان از بلند نظری و آینده‌نگری شخص مقام معظم رهبری در آماده‌سازی شرایط و بستر انتخاب رهبر آینده را دارد. انتخابی که اگر به مانند انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای باشد، تضمین کننده نظام جمهوری اسلامی، سربلندی و اقتدار ایران و جهان تشیع در دهه‌های آینده خواهد بود.

اما همان‌گونه که در مقاله‌های: رهبر آینده ایران و جهان تشیع، کیست؟  و  انتخاب رهبر سوم و اهمیت مجلس خبرگان، به بررسی مسأله رهبر آینده ایران پرداخته و بسیاری از شرایط رهبری و نیز شخصیت‌های حائز شرایط رهبری آینده را مورد بررسی قرار داده‌ام، شاید اکنون و بعد از از گذشت حدود سه سال از مقاله اول، نیاز به اصلاح برخی داده‌های آن مقاله و حتی به‌روزرسانی آنها باشد که در این مقاله  مورد توجه است. گزینه‌های اصلی و مهم که شرایط رهبری آینده ایران و جهان تشیع را دارا هستند، با توجه به مقاله گذشته در زیر مورد بررسی قرار می‌گیرند:

یکم: گزینه‌های قدیمی و مسن:

گزینه‌هایی هستند که در مقاله سال ۱۳۹۲ به آنها اشاره نموده‌ام و شامل بزرگانی مانند: آیات عظام: علی سیستانی، جوادی‌آملی، هاشمی‌شاهرودی، وحید‌خراسانی، مکارم‌شیرازی، نوری‌همدانی، جعفر سبحانی، هاشمی‌رفسنجانی، یوسف صانعی و … می‌باشند.

برخی از این آیات عظام و بزرگان دین مانند حضرات آیات علی سیستانی، وحید خراسانی، نوری همدانی، مکارم شیرازی و حتی هاشمی رفسنجانی به علت کهولت سن که مانع انجام برخی امور رهبری است، از لیست اصلی حائزین شرایط رهبری خارج شده‌اند، هر چند همچنان از سرآمدان مرجعیت جهان تشیع و تأثیرگذاران تحولات ملی، منطقه‌ای و جهانی هستند و خواهند بود.

 البته بسیاری از این بزرگان دارای جایگاه مرجعیت فرا ملی و بلکه جهانی هستند که همچنان در جایگاه مرجعیت خود قادر به هدایت و راهنمایی شیعیان و نیز ساختار حکومتی ایران و دیگر کشورهای شیعی و مسلمان بوده و خواهند بود، عدم انتخاب این بزرگان به رهبری، نمی‌تواند از ارزش‌ها و توانمندی‌های ایشان بکاهد. این بزرگان از پشتیبانان و حامیان راهبردی ولایت فقیه و جهان تشیع محسوب می‌شوند.

شاید یکی از عللی که آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی را طی چند سال اخیر به سوی طرح مباحث شورایی شدن رهبری در ایران سوق داده باشد، همین کهولت سن ایشان و عدم توانایی وی در کسب جایگاه رهبری است که با شورایی ساختن رهبری که البته تاکنون امری غیر قانونی است، شخص آقای هاشمی‌رفسنجانی نیز بتوانند در شورای رهبری حضور داشته و بلکه ریاست این شورا نیز در اختیار داشته باشند!

به هر حال  تعداد زیادی از گزینه‌های قدیمی و شناخته شده جایگاه ولایت فقیه و رهبری در ایران و جهان تشیع، اکنون با مانعی به نام کهولت سن و عدم توانایی جسمانی برای انجام امور رهبری، مواجه شده‌اند. این کهولت سن حتی موجب حضور کمتر و بلکه معدود این علمای دین در محافل و مراسمات مهم ملی و حکومتی نیز شده است و از این چشم‌انداز نیز شرط سیاسی بودن گزینه‌های رهبری این بزرگواران نیز کم رنگ‌تر شده است.

 دوم- گزینه‌های جدید و میانسال:

گزینه‌های جدیدی که در مقاله اول به آنها اشاره شده و در این زمینه به لیست شخصیت‌های حائز شرایط رهبری اضافه شده‌اند. شخصیت‌هایی مانند: آیت‌الله سیدهاشم حسینی‌بوشهری، آیت‌الله محمدجواد فاضل‌لنکرانی، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی، سیدحسن خمینی، حجت الاسلام سیدحسن نصرالله که از علمای جوان و البته آینده‌دار و محبوب ایران و جهان تشیع هستند.

این علمای نسبتاً جوان‌تر (میانسال) که دارای بسیاری از شرایط رهبری هستند، به خصوص در میان نسل‌های جوان ایران و جهان تشیع دارای محبوبیت و مقبولیت بیشتری هستند و البته دارای وجهه سیاسی بسیار گسترده‌ای می‌باشند.

گزینه‌های گروه دوم دارای شرایط رهبری که از نظر سنی دارای شرایط بهتری نسبت به گروه اول هستند، طیف نسبتاً بزرگتری از علمای دین را شامل می‌شود که معمولاً از خاندان‌های بزرگ و محبوب مراجع بزرگ شیعی طی چند دهه اخیر نیز هستند. هر کدام از این گزینه‌ها، دارای ابعاد متعددی از شرایط رهبری مندرج در قانون اساسی هستند که در صورت صلاحدید اعضای مجلس خبرگان، می‌توانند به عنوان رهبر آینده ایران و جهان تشیع معرفی شوند.

سوم: گزینه جدید و جدی رهبری:

طی چند ماه اخیر و بعد از درگذشت آیت‌الله واعظ طبسی و انتخاب حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی، دیدگاهی قوی و نسبتاً فراگیر در مورد احتمال انتخاب ایشان به عنوان رهبر آینده در بین کارشناسان و حتی عامه شهروندان، ایجاد شده و بسیاری از شهروندان، ایشان را رهبر آینده ایران می‌دانند.

اگر بخواهیم برخی مؤلفه‌های مهم برای کسب جایگاه رهبری از نظر کارشناسان و شهروندان در مورد حجت‌الاسلام رئیسی را ذکر کنیم، موارد زیر قابل توجه هستند:

۱- آقای رئیسی جزء روحانیون سادات می‌باشند که در بین مردم از احترام بیشتری برخوردارهستند.

۲- ایشان دارای سن مناسب یعنی دوره ۵۰ تا ۶۰ سالگی هستند (۵۵ سال) که نسبت به دیگر گزینه‌های گروه دوم نیز برتری دارند. ایشان از نظر جسمی و فعالیت‌های اداری و سیاسی  نیز از همه گزینه‌های گروه اول جوان‌تر و بسیار کارآمدتر و توانمندتر هستند.

۳- سوابق تحصیلی، علمی و فقهی ایشان که با پیشینه سیاسی و حکومتی طولانی ایشان تلفیق شده است، از حجت‌الاسلام رئیسی یک شخصیت برجسته علمی و سیاسی در سطح ملی و فراملی ساخته است.

۴- رویه و رویکرد بسیار معتدل و آرام ایشان که در کنار صراحت در موضع‌گیری‌های سیاسی و اجتماعی همراه بوده است، ایشان را از شخصیت‌های محبوب جامعه قرار داده است. چهره و رویکرد بسیار معتدل و آرام و در این حال مدافع قانون و محرومین ایشان طی نزدیک به یک دهه معاونت اول قوه قضائیه و چندین سال ریاست سازمان بازرسی کل کشور، دادستان کل کشور و …، مصداق بسیاری از شرایط رهبری جامع الشرایط در قانون اساسی ایران می‌باشد.

۵- داشتن پیشینه سیاسی، اداری و حکومتی بسیار گسترده و شفاف در نظام جمهوری اسلامی ایران و به خصوص قوه قضائیه که ایشان را در جایگاه یک فقیه توانمند و عالم بزرگ آگاه به مسایل دینی، فقهی، سیاسی و اداری ایران و جهان تشیع قرار داده است.

و…

موارد ذکر شده برای حجت‌الاسلام رئیسی، تنها بخشی از ویژگی‌ها و شرایط برجسته ایشان برای کسب جایگاه رهبری در رقابت با دیگر گزینه‌های رهبری می‌باشد. ایشان با توجه به اشراف کامل بر حوزه قوه قضائیه و نزدیکی خاص با شهروندان در دوران حضور در قوه قضائیه و نیز اکنون که در جایگاه مهم تولیت آستان قدس رضوی قرار دارند، از پذیرش مردمی خوبی برخوردار هستند.

آنچه موجب افزایش حساسیت ایرانیان، شیعیان و مسلمانان و دولت‌های دوست و دشمن طی چند ماه اخیر به فرآیند انتخاب رهبر آینده شده است، همان اشاره رهبر معظم انقلاب به احتمال ابتلای مجلس خبرگان پنجم به انتخاب رهبر سوم می‌باشد که این حساسیت‌ها با انتخاب حجت‌الاسلام رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی و برخی فعالیت‌های اجتماعی و مردمی ایشان در این جایگاه، تقویت شده و ایشان را در اذهان عمومی بسیاری از شهروندان، گزینه اصلی انتخاب رهبر آینده قرار داده است.

منابع:

پایگاه‌ اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌‌ای – موسسه پژوهشی و فرهنگی انقلاب اسلامی. ۲۰/۱۲/۱۳۹۴، به آدرس:                             http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=32587

 مقالات مرتبط: 

رهبر آینده ایران و جهان تشیع، کیست؟

انتخاب رهبر سوم و اهمیت مجلس خبرگان؟

 

منبع:
 1. مهدی توکل پور   ۱۳۹۵/۱۰/۲۵  

  من از وقتی که ایشون دادستان بودند این حدس و نسبت به ایشون داشتم.
  ایشون گزینه بهتری هستند چون هم جوان تر و هم ایرانی هستند و مانع بروز اختلاف افکنی از سوی دشمنان بر علیه ایرانی و بقیه دارند

  • علی   ۱۳۹۵/۱۱/۰۷  

   هیچ یک از گزینه های رهبری مورد تایید مردم نیستند رهبری کلا باید برداشته شه

   • سعید   ۱۳۹۶/۰۱/۲۳  

    بابا خوب شد گفتی
    سعی میکنم صحبت کنم حتما نظرتون اعمال بشه

   • محمد   ۱۳۹۶/۰۱/۲۴  

    چشم حتما… 😁
    بچه جون از طرف خودت حرف بزن…مردم خودشون زبون دارن

   • نام کاربری*   ۱۳۹۶/۰۲/۰۴  

    همین رهبری مملکت رو نگه داشته شما دید مبارک رو نسبت به رهبری اصلاح بفرمایید

    • Reza   ۱۳۹۶/۰۲/۱۱  

     احسنت

   • H   ۱۳۹۶/۰۲/۱۷  

    تو اگه قدرت تشخیص داشتی که میفهمیدی کشور ما الان به خاطر رهبری پابرجاست وگرنه الان باید کفش آمریکاییا رو لیس میزدی طاغوتی

   • علی   ۱۳۹۶/۰۷/۲۷  

    لطفا از طرف خودت حرف بزن اگه یکم اینده نگر و مسلمان بودی و غربی گرا نبودی این حرف را نمیزدی.

  • محمد   ۱۳۹۶/۰۱/۱۷  

   مسلماً در صلاحیت‌های آیت‌الله رئیسی خدشه‌ای وارد نیست ولی بهتر بود که با متن قانون و شرایط رهبر، این بررسی صورت می‌گرفت.

 2. مجتبی   ۱۳۹۵/۱۰/۲۷  

  تحلیل کاملاجامع وکاملی اینجا ارائه شده باکمی تامل میتوان یافت که حتی ذره ای ابهام در این تحلیل وارد نیست و برای خواننده کاملاشفاف و قابل لمس است

 3. رسول   ۱۳۹۵/۱۲/۱۷  

  ذکی

 4. سلام.وارد است.این ها همه خیا   ۱۳۹۵/۱۲/۲۸  

  شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی ….
  بشینید سر جاتون.

 5. شتر در خواب بیند پنبه دانه.گ   ۱۳۹۵/۱۲/۲۸  

  شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی ….
  بشینید سر جاتون.

  • س   ۱۳۹۶/۰۱/۰۹  

   این نظرات احمقانه را پاک کنید .

   اگر کسی حرف و تحلیل منطقی دارد بنویسد ولو منفی باشد .
   نه توهین به افراد.

  • یه کاربر ساده   ۱۳۹۶/۰۱/۰۹  

   کسی که چشم دلش کور است نور ولایت را نمی بیند. لذا منکرش می شود و آن را خواب و خیال می پندارد. ولی اینطور نیست.

   ولله العزه و لرسوله و للمؤمنین ولکن المنافقین لایفقهون. قرآن کریم

 6. جلال   ۱۳۹۶/۰۱/۰۷  

  سلام
  تحلیل را مطالعه نمودم، همچنین مقاله مرتبط با عنوات رهبر آینده ایران و جهان تشیع کیست ?
  نکته جالب اینکه در مقاله فوق، پیش از این جناب آقای رئیسی از گزینه های محتمل رهبری نبوده اند ولی در تحلیل حاضر ایشان محتملترین گزینه هستند. آیا در این مدت چه رخدادی در ظرفیتهای ایشان بوقوع پیوسته که بقول تحلیل حاضر (دیدگاهی قوی و نسبتاً فراگیر در مورد احتمال انتخاب ایشان به عنوان رهبر آینده در بین کارشناسان و حتی عامه شهروندان وجود دارد )

 7. علیرضا محمدصالح   ۱۳۹۶/۰۱/۰۸  

  تحلیل را مطالعه کردم به دلایل زیرانتخاب درستی نیست.۱- تعریف دین :سوره مومنون جلد ۱۵ ص۷ سطر ۲۰ تفسیر المیزان:دین عبارت از سنتی عملی که بر اساس مسئله جهان بینی وهستی شناسی بنیان گرفته.بجز حضرت ایت اله جوادی املی در مورد ایات هستی شناسی در حوزه ها کار نمیکنند.پیشرفت دین واقتصاد به هستی شناسی ارتباط دارد.۲-در مواردی حکمی از احکام الهی نیست از قبیل حوادثی که در زمانها ی مختلف ومکانهای مختلف پیش میاید .انتظار رفع مشگل از رهبری جفا به رهبراست.در قانون چند نفر کنار رهبری فقط از قران که در زمان حال تفسیر المیزان است برای هر مسئله که پیش میاید از قران کمک بگیرند.چرا فکر نمیکنید این دین جهانی خواهد شد.این برجام که مخالفین دولت ان را نا کار امد میدانند فقط همین مطلب کشتار جمعی ونظر اسلام توسط مقام معظم رهبری بیان شد دست اورد مهمی است اسلام با این گفتگوها وبحثها شناخته میشود.البته به شرط ها وشروط ها در ارشیو صدا وسیما سخنان احمدی نژاد را در سال ۹۱ در ریو دو ژانیرودر مورد محیط زیست بررسی کنید خلاف ایه ۲۵۲ سوره نفره جلد ۲ ص۴۴۴تفسیر المیزان بوده است.کارشناسان جلسه را ترک کردند واین را بحساب روحیه مبارزه ستیزی استکباری ایشان دانستند.مسئله تعادل در طبیعت یک بحث علمی که ایه فوق در این زمینه بحث میکند.

  • رهبر فقط آقا دیگه هیچ کس   ۱۳۹۶/۰۲/۲۲  

   باید عدالت را به ملت شریف ایران واگذار کرد که خود ملت رهبر را انتخاب کند

 8. سخن بلاگ   ۱۳۹۶/۰۱/۰۹  

  با سلام خدمت همه دوستان
  بنده هم ضمن ارادت قلبی وافری که نسبت به مقام معظم رهبری دارم و اصلا دوست ندارم به جانشینی ایشان حتی فکر بکنم. اما از چند سال پیش که آیت الله رئیسی را دیده ام قلبا به این نتیجه رسیدم که ایشان نور ولایت دارند.

  و اگر مقدر الهی باشد که کسی رهبر آینده باشد فقط شخص ایشان است.

  و حتی این موضوع را چند بار با نزدیکان و دوستان مطرح کرده ام و هنگام دیدن تصاویر این سید نورانی اظهار کرده ام که ایشان در سیمایشان نور ولایت دارند و هیج کس دیگری از علما و مسئولین این نور را ندارد.

  حالا در این برهه ، بحث ریاست جمهوری مطرح است . وقتی ایشان برای رهبری لیاقت دارند ریاست جمهموری که مسئولیت کمتر و پایین تری است و خدا کند که شظرایط فراه شود که فعلا در این سمت خدمت کنند تا آینده هر چه خدا بخواهد.

  نور ولایت !

  • ناحیه مقدسه   ۱۳۹۶/۰۱/۱۳  

   بس کن آقا!
   تو هزاره سوم و قرن ۲۱ این چرندیات چیه میگی؟
   یه باره بگو از طرف ناحیه مقدسه هم تاکید شده بر ایشون!

   این عناوینی که شما نسبت دادی حتی در صورت درست بودن هم فقط برای خود شما حجته.
   یعنی چی این برداشت های شخصی رو اینقدر احمقانه در جامعه رواج میدید؟

   هنوز طرف شروع نکرده ورداشتی نور ولایت کردیش!؟

   برو پادکست پسر منتطری رو گوش کن در مورد جنایات دهه ۶۰ مرتبط با ایشون، بعد بیا نور ولایت رو بکن تو پاچه ش
   مهره سوخته …

   • محمدعلی   ۱۳۹۶/۰۷/۲۷  

    تو اگر غربی گرا نبودی این حرف را نمی زدی . یک جلاد هم بدون دلیل کسی را نمی کشد. حرف احمقانه نزن. کسی که هیپچ اطلاعی در مورد ایشان نداره که نباید نظر بدهد . انسان وار فکر کن

  • پیرو ولایت   ۱۳۹۶/۰۱/۱۶  

   از الان این بنده خدا رو قدیس نکنین شاید کس دیگری رهبر شد این کار شما درست نیست
   انشاله که عمر رهبرمون طولانی باشه
   ولی به نظر من آیت الله شهاب مرادی خیلی مورد خوبیه هم جوونه هم به روزه هم تکنولوژی رو میشناسه هم محبوب همه مردم هست

  • دانشجو   ۱۳۹۶/۰۱/۲۶  

   من برای خودم متاسفم در کشوری زندگی میکنم که امثال شما زندگی می کنند! که در عصر تکنولوژی از نور سیمای این و اون حرف میزنی…احمدی نژادتونم از همین نورها داشت. امان از این نورهای حاکمان خاورمیانه و امان از جهالت برخی مردم جهان سومی خاورمیانه!

  • امیر   ۱۳۹۶/۰۱/۳۱  

   نور ولایت واسه مردم آب و نون میشه ؟ 😐
   قانون اساسی هم که کشکه

 9. سینا   ۱۳۹۶/۰۱/۱۳  

  بله. گزینه منتخب انگلیس

 10. محمد   ۱۳۹۶/۰۱/۱۸  

  امیدوارم گفته های امام صادق (ع)در مورد سید خراسانی واقعیت داشته باشه و رهبر بعدی ما امام زمان باشه

  • حمید   ۱۳۹۶/۰۱/۲۰  

   یادتون نره که رییسی هم اهل مشهده!!!
   شاید امام زمان در رهبری ایشان ظهور کرد!!!

 11. علی همتی   ۱۳۹۶/۰۱/۲۰  

  ماهر روز صبح که از خواب بِِیدار میشویم ویک روز را بدونه اینکه امام زمان

  (عج) ظهور کرده باشد را آغاز میکنیم باید شدیدا” خود را سرزنش کنیم وواقعا”

  هم باید خود را سرزنش کنیم تا جایی که راضی به ادامه زندگی بدونه ظهور

  امام زمان (عج ) نباشیم و اگر زندگی بدونه ظهور امام زمان(عج ) همچنان

  ادامه پیدا کند باید از خودمتنفر شویم( این حالت نشان مقداری معرفت است ).

 12. اسماعیل   ۱۳۹۶/۰۱/۲۱  

  سلام
  جان خودتون راجع به جانشینی آقا چیزی نگید چطور دلتون میاد ، ایشاله عمر حضرت آقا طولانی باشه و خودشون انقلاب رو بدن به امام زمان (عج)

 13. طلبه   ۱۳۹۶/۰۱/۲۲  

  سلام به همه ی بچه های انقلاب…
  ولایت فقیه یک مسئولیت فرا ملی است با مطالعاتی که در سالهای طلبگی ام داشته ام این را فهمیدم که در کارهای الهی پیش بینی معنا ندارد..آب که جاری شد راه خودش را پیدا خواهد کرد…اما امیدوارم که امام زمان ظهور کنند …خوب اگه نکردند حداقل کسی رهبر شعیان شود که از همه انقلابیتر و مردمدارتر باشد … انشاءالله..

 14. مصطفي   ۱۳۹۶/۰۱/۲۶  

  اولا خدا عمر طولانی به رهبر عزیزمان عنایت فرمایید و امیدواریم که ایشان ولایت را تحویل صاحب اصلیش بنمایند
  دوماً چنانچه خدای نکرده نیاز به رهبر بعدی باشد این از وظایف قانونی مجلس خبرگان است و باتوجه به حساسیت این جایگاه و با عنایت خداوند متعال قطعا فرد شایسته ای انتخاب خواهد شد
  پس لطفا احترام افراد را نگهدارید و آب به آسیاب دشمنان دین و مملکت نریزید تا با ایجاد جو و تنش موجب یاس و ناامیدی مردم را فراهم کنند

 15. دانشجو   ۱۳۹۶/۰۱/۲۶  

  به نظر من هیچ کسی محبوب تر از سید محمد خاتمی در میان مردم نیست…

  • عماد   ۱۳۹۶/۰۱/۲۸  

   تا مملکت رو بده به انگلیس؟!

   • امیر   ۱۳۹۶/۰۱/۳۱  

    انگلیس؟ 😐 من نمیدونم شما ارتباط محمد خاتمی با انگلیس رو از کجا در آوردی دقیقا ؟ 😐

  • m   ۱۳۹۶/۰۳/۰۲  

   منم با شما موافقم باید کسی باشد مثل سید محمد خاتمی که اکثر مردم قبولش داشته باشن نه تعداد قلیلی بسیجی احساسی و وجهه جهانی قابل قبولی هم داسته باشه

  • عزیزم ایشون عضو مجلس خبرگان   ۱۳۹۶/۰۳/۰۲  

   عزیزم ایشون عضو مجلس خبگان نیستن وو بنظر بنده طبق اصل۵قانون اساسی از اقای رییسی نمره کمتر میارن

 16. دات خبر   ۱۳۹۶/۰۱/۲۸  

  با سلام,
  این مطلب را با ذکر منبع نسیم توسعه باز نشر کردیم…
  با تشکر

 17. امیر   ۱۳۹۶/۰۱/۳۱  

  سید حسن نصرالله هم جزو کاندیدا های احتمالی میارن 😐 حالا چون تو قانون اساسی شرط تابعیت ایران بودن برای رهبری نیست حتما باید یه گزینه غیر ایرانی رو هم تو ذهن مردم جا کنید ؟ این همه انسان وارسته توی ایران چیکارن پس؟

  • یاسین   ۱۳۹۶/۰۲/۰۴  

   تو حوزه رهبری و مرجعیت سیاسی و دینی شیعه ‌تابعیت و ملیت و مانند اینها معنا نداره. نمونه اش امام موسی صدر رهبر شیعیان لبنان بوده ولی ایرانیست یا آیت الله سیستانی رهبر شیعیان عراق ایرانیه. درثانی رهبر انقلاب از بین علمای مجلس خبرگان انتخاب میشه که همه ایرانین. تعصب بیجا اونهم در چنین مسایلی شایسته یک فرد شیعه نیست چون این شبهه در مورد امام زمان هم مطرحه که ایشان هم عرب هستند و ایرانی هم نیستن.

  • شیعه   ۱۳۹۶/۰۳/۱۰  

   ای نژادپرستتتت !!مگه نه این است که میگیم رهبری معظم انقلاب که انشاالله به کوری چشم دشمناش ۵۰۰سال دیگه زنده باشن ولی امرمسلمین جهان هست؟اونوقت برای انتخاب بایدمحدودبه داخل کشور بشه؟!…ای….،توازهمونایی هستی که به افغانی بیچاره میگی بروکشورت تا شغلت به من برسه من بتونم فاضلاب هاروتمیزکنم.

 18. هادی   ۱۳۹۶/۰۱/۳۱  

  قراره رهبری آینده خاتمی بشه تا کشورو دو دستی بده به آمریکا و انگلیس و اسراییل

 19. احسان   ۱۳۹۶/۰۲/۰۱  

  السلام و علیک یا صاحب الزمان
  انشاالله که رهبر معظم انقلاب سید علی خامنه ای همان سید خراسانی باشن و پرچم انقلاب رو به دست آقا صاحب الزمان بدهند و آقای ریسی هم به عنوان ریس جمهور مملکت راه رو ادامه بدند
  الهک عجل لولیک الفرج

  • انشاآلله که فعلا رهبرمون پا   ۱۳۹۶/۰۲/۰۹  

   انشاآلله که فعلا رهبرمون پاینده اند.به کوری چشم بد خواهان و دشمنان تشیع.
   لعنت بر منافقین و اشرار
   مرگ بر آمریکا

  • انشاآلله که فعلا رهبرمون پا   ۱۳۹۶/۰۲/۰۹  

   انشاآلله که فعلا رهبرمون پاینده اند.به کوری چشم بد خواهان و دشمنان تشیع.
   لعنت بر منافقین و اشرار
   مرگ بر آمریکا
   مرگ بر ترامپ

 20. 96200957   ۱۳۹۶/۰۲/۰۹  

  با سلام خدمت همه دوستان
  عزیزی که درمورد جنایات سال ۶۰ _۶۷و اعدام و احکام اون روز نظر دادید اگه یکی از نزدیکان شما هم توی اون ماجراها شهید یا صدمه دیده بودند همین نظر را می‌دادید .برید بیشتر مطالعه فرمایید
  در ضمن در مورد رابطه خاتمی و اتاق فکر صهیونیسم هم بیشتر تأمل فرمایید تا علت حمایت های بی بی سی را از حضرات بیشتر مطلع شوید

 21. مهدی   ۱۳۹۶/۰۲/۳۰  

  در مورد بند سوم
  سوابق تحصیلی، علمی و فقهی ایشان که با پیشینه سیاسی و حکومتی طولانی ایشان تلفیق شده است، از حجت‌الاسلام رئیسی یک شخصیت برجسته علمی و سیاسی در سطح ملی و فراملی ساخته است.
  میشه توضیح بدین دقیقا کدام سوابق علمی و فقهی؟
  علمی؟
  فقهی؟

 22. مانی   ۱۳۹۶/۰۲/۳۱  

  خداوند عمر طولانی به رهبر عظیم الشأن بده که مرکز ثقل این انقلاب و کشور هستن. ای کاش روزی برسه که حضرت آقا شخصاً بیرق اسلام رو به دست مبارک حضرت صاحب الزمان بدن. اما اگر تقدیر چیز دیگری بود به نظر حقیر جناب آیت الله سید حسن خمینی دامت برکاته بهترین گزینه ست. پیشینه ی خانوادگی، مشی اعتدالی و جامع اندیشی و مقبولیت و محبوبیت ایشون بین آحاد مردم و… امتیازات بسیار بزرگی هستن. البته اگر جناب حجت الاسلام رییسی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز میشدن، ایشون هم گزینه ی مهمی بودن ولی شکست با این اختلاف در انتخابات مردمی کمی محبوبیت ایشون رو مورد تردید قرار میده.
  انشاءالله خداوند بهترین ها رو برای این کشور اسلامی و شهید پرور مقدر کنه

  • بی نام   ۱۳۹۶/۰۲/۳۱  

   با نظر شما دوست عزیز موافقم..مخصوصا که مطمینا این مقاله تا گزینه دوم صحت داره و از گزینه سوم برداشت خود نویسنده بوده است و در هیچ جا ذکر نشده و منبع ندارد.

 23. دنیا   ۱۳۹۶/۰۲/۳۱  

  ما فقط و فقط برای سلامتی رهبر عزیزمون دعا میکنیم. ایران با رهبری بسیار عالی همیشه سرپا و پایداره. مرگ بر آمریکا

 24. ملوس   ۱۳۹۶/۰۳/۰۶  

  انشاا.. که مملکت دست هرکی میفته دست اصلاح طلبا نیفته که مملکت رو میدن به غربی ها و از خوشحالی تو پوستشان هم نمیگجند

 25. نام کاربری*   ۱۳۹۶/۰۳/۱۰  

  اتفاقا محبوبیت ایشان بعد از شکست در انتخابات بیشتر هم شده فکر کنم بسیج کار خودشو کرد

 26. دنیا   ۱۳۹۶/۰۳/۲۷  

  الآن گزینه ای بهتر از آقای رئیسی نیس. فعلا که همون ۲۰ میلیون آزادی غیر قابل وصفی دارن! این ۴ سالم میگذره…

 27. حسین   ۱۳۹۶/۰۴/۳۱  

  انشالله خداوند به حضرت آقا طول عمربابرکت بدهد وبه نظرمن آقای رئیسی بهترین گزینه برای کسب مقام رهبری هستن وشکست درانتخابات هیچ تاثیری بر روند ایشون نمیگذاره

 28. مهاجرت به کانادا   ۱۳۹۶/۰۵/۰۹  

  اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

 29. رضا   ۱۳۹۶/۰۶/۰۷  

  در حال حاضر آقای خامنه ای بهترین گزینه است. خدا ایشون رو نگه داره هر چند انتقاداتی نیز وارده.
  بهترین ذخیره رهبری آقای محمد خاتمی بود و هست که متاسفانه خرابش کردین. البته ایشون هم سنشون بالا هست.
  به نظرم آقای رئیسی یا هر کس دیگه که بشه به دلیل عدم یا کمبود محبوبیت در عوام جامعه نمیتونه قدرتمندی دو رهبر قبلی رو داشته باشه و بهتره که سعی نشه به زور رهبر آینده رو همه کاره مملکت کنن و ازش یه امام دیگه بسازن! چون جامعه دیگه اینو قبول نمیکنه.
  این شبه دیکتاتوری امروزی به واسطه شخص آقای خامنه ای است و پس از ایشون اگه سعی بر ادامه راه باشه مردم ناراضی تر میشن و انقلاب دوامی نمیاره.

 30. آشنا   ۱۳۹۶/۱۰/۲۰  

  آقایی ریس یکی از گذینه های رهبری بود اما با شکست در انتخابات دیگر نمیشه از ایشون نام برد مگر این که در انتخابات سال ۱۴۰۰ برای ریاست جمهوری ثبت نام کنند و با رای بسیار بالا انتخاب بشن

  اما اکنون کسانی که به عنوان رهبری شانس بیشتری دارند میشه یه آقایان روحانی و صادق لاریجانی اشاره کرد البته شانس آقایی روحانی بیشتر از آقایی لاریجانی هست

  البته کسایی دیگه اسمشون مطرح هست اما شانس خیلی کمی دارند مثل آقایان سید حسن خمینی ، سید مجتبی خامنه‌ای ، محمد یزدی ،عبدالله جوادی آملی، محمدتقی مصباح یزدی،سید محمود هاشمی شاهرودی

 31. ورامینی   ۱۳۹۶/۱۰/۲۶  

  خداوند سایه رهبری عزیز و حکیم و شجاع انقلاب اسلامی ایران عزیز رو سالها بر سر ملت و کشور عزیزمان ایران حفظ و پایدار کنه انشا…
  ولی جهت آشنایی با گزینه هایی که میشود به عنوان نزدیکترین شاخص ها به جایگاه رهبری در مقطع کنونی نگاه کرد از بین این آقایان خواهد بود
  ۱. ایت اله سید ابراهیم رئیسی
  ۲.ایت اله جوادی آملی
  ۳.ایت اله صادق آملی لاریجانی
  ۴.ایت اله سید محمود هاشمی شاهرودی
  ۵.ایت اله سید حسن خمینی
  از آنجا که خیلی ها این گمانه را که فرزند رهبری یعنی ایت اله سید مجتبی خامنه ای یکی از گزینه های جدی برای این جایگاه هستند به نظر من ایشان به میل و اراده شخصی خودشان و نیز توصیه اکید از جانب شخص رهبری هیچگاه چنین نگاه و ورودی به این موضوع نخواهند داشت
  ۳.ا

  • انوشا   ۱۳۹۶/۱۲/۱۵  

   اقای مجتبی خامنه ای که اصلا عضو خبرگان نیستن که گزینه احتمالی باشند

 32. علیرضا   ۱۳۹۶/۱۱/۰۶  

  انشاءالله تا ظهور اقا صاحب الزمان رهبری جهان اسلام وتشییع بر عهده ی امام سید علی خامنه ای عزیز میباشد والسلام

 33. انوشا   ۱۳۹۶/۱۲/۱۵  

  رهبر باید عضو خبرگان باشه خیلی از گزینه هایی که گفتید اصلا عضو خبرگان نیستن

 34. ایران   ۱۳۹۶/۱۲/۱۹  

  عمر رهبر عزیزمون که در جهان نظیر نداره تا ظهور امام زمان (ع) مستدام باشد بهتره یکم منطق داشته باشید و نه احساسی و تعصبی صحبت کنید ونه بدون مطالعه , بیاین جناح بندی های سیاسی رو نادیده بگیریم , مهمترین شرط رهبری اینه که مقبولیت داشته باشه که بنظر بنده بترتیب ١_ سید حمد خاتمی ٢_ سید حسن خمینی ٣_ سید حسن نصرالله ۴_آیت الله جوادی املی ۵_ سید ابراهیم رئیسی مقبول اکثریت ملت هستند . ولی یک سری شرایط هم هست که جدا برای مقام رهبری لازم هست مثل شجاعت و انقلابی بودن در کنار اعتدال و مرجعیت علمی چه به فقه چه به علوم سیاسی و اقتصادی هم باید در نظر گرفت که اونم انتخاب انشالله بین این پنج گزینه باشه طبق اصل مقبولیت در میان مردم

 35. حامد   ۱۳۹۷/۰۳/۱۴  

  سلام خدمت دوستان خدا به دادمون برسه اگه رعیسی رو بگذارن رهبر بشه اونوقت باید منتظر ظهور حضرت مهدی باشیم یک دنیا با امریکان دارن بدون نفت و تورم و اسلام زندگی میکنند فقط فقط مدیران ایران نمیتوننننننن

 36. محدجواد   ۱۳۹۷/۰۷/۳۰  

  بسم الله الرحمن الرحیم و اما بعد,,,,, چطور به این راحتی چنین افکاری رو در مورد مولایمان که نامش کابوس دشمنان میکنید چرا به رهبر مظلوم و غریب ما چنین دید تاریکی دارید هیچ فکر کردید اقا به خاطر مردم ایران چه دردهایی رو بجان خریده و از چه نعمتهایی خودرا بخاطر تک تک مردم محرم ساخته و شبی رو به راحتی نمیتونه بزاره زمین و کمی استراحت بکنه,,,,, خواشا حتی بحثشم در چنین شرایطی حرامه و چرا که در سلامت کامل هستن و همچنان عمری با عزت نفس داشته باشن و خدا از جان و عمر من کاسته و بر عمر ایشان گذاشته اگر عمر من از انسانیت نزد خدای ودود باشه وگرنه دعایم کنید تا من نیز از جهل حیوانیت و شیطانی بیرون ایم تا عمری به دقیقه ای داشته باشم , و ارزوی ظهور و دعا بر فرج جدم دارم که انشااله نزدیکتر از سایه ی هر کس به خود هست , ,, و اوست که زنده بود قبل از هر زنده ای و زنده هست بعد ازهر زنده ای ,,,

سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Coronavirus live news: US bars travel from Brazil as British PM’s adviser reported to police over lockdown breach
   Boris Johnson backs Dominic Cummings despite outcry; France sees lowest daily cases and deaths since lockdown; India resumes domestic flights. Follow the latest updatesUS bars travellers who have been in Brazil in last two weeksDominic Cummings facing possible police investigation as pressure mountsJohnson’s defence of Cummings sparks anger from allies and opponents Australia coronavirus – […]
  • Sandi Toksvig: 'I came out, and the tabloid press thought I was Cruella de Vil'
   Now a national treasure, the comedian and presenter was once vilified for being gay. She talks about those dark days, the lighter side of lockdown and why Bake Off was just another gigSandi Toksvig has always been a huge “darling”-er. “Darling”, she would declaim when presenting the News Quiz on Radio 4 or QI on […]
  • Courtney Love in Liverpool: how Scousers taught the wild child how to rock
   In 1982, a tearaway called Courtney Love blazed into the city, intoxicated by its exploding post-punk scene. We reveal the feuds, filched raincoats and grotty flats that set her on the path to stardomIf you were in Liverpool in 1982 and had a habit of wandering down Mathew Street, perhaps on your way to Probe […]
  • James Graham on This House: 'I'm writing a sort-of sequel – with an unlikely hero'
   As his parliamentary epic is streamed for National Theatre at Home, the playwright discusses politics of the past and present – and the future of theatreThe best theatre and dance to watch onlineThe best arts and entertainment during self-isolationThis House is set in the parliamentary whips’ office of the 1970s. What level of access did […]
  • Shopping habits of generation Z could spell the end of fast fashion
   Research shows consumers are following younger generation’s lead in move towards sustainable fashionWith the high street and the fashion industry brought to its knees by the coronavirus pandemic, the ‘buy less, buy better’ ideology of generation Z – those aged 18 to 24 – could see the beginning of the end of fast fashion, new […]
  • Coronavirus: at a glance
   A summary of the biggest developments in the global coronavirus outbreakFollow our latest coronavirus blog for live news and updatesKey developments in the global coronavirus outbreak today include: Continue reading...
  • Global report: US suspends travel from Brazil as schools reopen in parts of Australia
   Chile’s president says hospitals are ‘very close to limit’, France records lowest number of daily Covid-19 cases since March, India restarts domestic flightsCoronavirus – latest updatesSee all our coronavirus coveragePresident Donald Trump has further limited travel to the US from the world’s coronavirus hotspots by denying entry to foreigners coming from Brazil, which is second […]
  • Why is Trump so quiet about the Biden sexual assault allegation?
   The president rarely misses a chance to sling mud but he has been uncharacteristically quiet about Tara Reade’s claimSometimes Donald Trump portrays his election rival, Joe Biden, as a sleepy geriatric who should be in a care home because “he doesn’t know he’s alive”. At others, the president speaks of Biden as a wily manipulator […]
  • Opposition leaders across Europe walk coronavirus tightrope
   Opposition parties struggle to stay politically relevant as leaders ride wave of popularity during pandemicCoronavirus – latest updatesSee all our coronavirus coverageOpposition politicians across Europe, from cautious centrists to firebrand populists, have had to walk a tricky political tightrope over the past two months, as coronavirus has taken over the political agenda.How to stay politically […]
  • 'Many will starve': locusts devour crops and livelihoods in Pakistan
   Farmers faced with worst plague in recent history say they have been left to fend for themselvesMir Gul Muhammad, a farmer in Balochistan province, was blunt. “The worst that we have ever seen, ever, in our whole life,” he said of the swarms of locusts that descended on his village of Gharok.“I cultivated around 50 […]
 • اطلاعات