۸:۴۰:۰۹ یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۳
از ۹۰ تا ۹۳، از انتقاد تا مدح و ستایش یک نماینده!
  اما اکنون و در تابستان ۱۳۹۳، نمی‌توان فضای پرحرارت و سراسر نقد و انتقاد نسبت به نماینده وقت سال ۹۰ را مشاهده نمود. این وضعیت سال ۹۳ را می‌توان ناشی از عدم  انتقادات درون جناحی از سوی اصلاح طلبان و از سوی دیگر سکوت برخی اصولگرایان دانست و البته نباید برخی انتقادات و تندروی‌های تعدادی از منتقدین […]

  اما اکنون و در تابستان ۱۳۹۳، نمی‌توان فضای پرحرارت و سراسر نقد و انتقاد نسبت به نماینده وقت سال ۹۰ را مشاهده نمود. این وضعیت سال ۹۳ را می‌توان ناشی از عدم  انتقادات درون جناحی از سوی اصلاح طلبان و از سوی دیگر سکوت برخی اصولگرایان دانست و البته نباید برخی انتقادات و تندروی‌های تعدادی از منتقدین دو جناح بر علیه جناب آقای دکتر تاجگردون را در زمره انتقادات سازنده جای داد.

=======================================================

اکنون که بیش از دو سال از انتخابات مجلس نهم و انتخاب دکتر غلامرضا تاجگردون در حوزه شهرستان‌های گچساران و باشت می‌گذرد، می‌توان به حوادث و رویدادهای قبل از انتخابات در سال ۱۳۹۰ و بعد از انتخابات طی دو سال اخیر، از زاویه غیر جناحی و سیاسی نگاه نموده و از فرآیند سه سال اخیر درس‌هایی مهم برای امروز فرا گرفت.

از ابتدای سال ۱۳۹۰ و به خصوص تابستان این سال بود که مسایل انتخابات مجلس شورای اسلامی نهم در استان کهگیلویه و بویراحمد بسیار زودتر از بسیاری دیگر از نقاط ایران، آغاز شده و تحلیل‌ها و فعالیت‌های انتخاباتی نیز عملاً آغاز گردید. حوزه انتخابیه گچساران و باشت نیز از این فعالیت‌ها و رویدادهای انتخاباتی زودرس در امان نبود. در این دو حوزه به خاطر رقابت چندگانه میان اصولگرایان از یک سو و اصولگرایان با اصلاح طلبان از سوی دیگر، رقابت جناحی بر فضای انتخاباتی این دو حوزه انتخابیه حاکم شده بود.

 یکی از مهم‌ترین جلوه‌های این دوره از انتخابات(انتخابات مجلس نهم) را باید نقد درون جناحی جریان اصولگرایی دانست که به شدت بر فضای گچساران و باشت، حاکم شده بود و اصولگرایان به دنبال بررسی و نقد برخی رفتارها و عملکردهای نماینده اصولگرای وقت بودند. اینجانب و بسیاری دیگر از دوستان مدعی اصولگرایی با احساس نگرانی از برخی سهل‌انگاری‌ها و نارضایتی‌های مردمی از نماینده وقت بود که به دنبال نقد اصولگرایی و به خصوص برخی گروه‌های حامی اصولگرایی افتاده و نقدهای مختلف و همه جانبه‌ای را در این زمینه به رشته تحریر درآورده و منتشر ساختیم که هدف این تحلیل‌ها و مقالات را باید اصلاح رهیافت و رویکرد اصولگرایان و البته بیان نگرانی‌ها و دغدغه‌های مردم بود.

انتقادات اقتصادی، عمرانی، اجتماعی و سیاسی از وضعیت موجود و نحوه مدیریت نماینده اصولگرای وقت بر مسایل مختلف موجب شده بود تا از همان ابتدای سال ۱۳۹۰، شانس جناب آقای سید قدرت حسینی برای انتخاب مجدد، به شدت کاهش یافته و حتی غیرممکن نشان بدهد. سردرگمی و نابسامانی مسایل مختلف، تبدیل به بحرانی برای مردم و دلسوزان آن شده و موجب ناامیدی مردم از برخی مدیران و مدیریت‌های وقت شده بود، مدیرانی که علیرغم تمام تلاش‌ها و اعتبارات تخصیص داده شده دولت‌های دکتر احمدی‌نژاد، قادر به بهبود شرایط گچساران و باشت نبودند.

  در همان دوره بود که رقابت بین جناحی میان اصولگرایان و اصلاح طلبان با شدت کمتری نیز در جریان بود و اصلاح طلبان با زیرکی تمام در حال مدیریت فضای ناامید جامعه به نفع خود بودند. سرانجام با برگزاری انتخابات و پیروزی کاندیدای اصلاح طلبان در این انتخابات بود که برخی نگرانی‌ها در اردوگاه اصولگرایان ظاهر شده و بزرگان این جریان به اشتباهات خود در انتخابات پی بردند.

 اما اکنون و در تابستان ۱۳۹۳، نمی‌توان فضای پرحرارت و سراسر نقد و انتقاد نسبت به نماینده وقت سال ۹۰ را مشاهده نمود. این وضعیت سال ۹۳ را می‌توان ناشی از عدم  انتقادات درون جناحی از سوی اصلاح طلبان و از سوی دیگر سکوت برخی اصولگرایان دانست و البته نباید برخی انتقادات و تندروی‌های تعدادی از منتقدین دو جناح بر علیه جناب آقای دکتر تاجگردون را در زمره انتقادات سازنده جای داد.

 عدم وجود انتقادات واقعی اصلاح طلبان از فضای موجود و نماینده همسوی خود و  برخی تعاریف و تملق‌های افراطی از ایشان، موجب شده است تا وی در جای یک قدیس و معصوم از دیدگاه برخی نویسندگان و طرفدارانش جای گیرند. افتخارات ایشان در به دست آوردن ریاست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و … موجب شده است تا برخی از طرفداران ایشان از نقد برخی کمبودها و کاستی‌های موجود و شرایط نامناسب گچساران و باشت، چشم پوشی نمایند.

مشکلات گچساران و باشت در حال حاضر و علیرغم مدیریت نسبتاً مناسب و جایگاه برتر دکتر تاجگردون در محافل و نهادهای اقتصادی ملی را می‌توان در موضوعات زیر مشاهده نمود.

۱-  فرودگاه گچساران: فرودگاهی که بیش از یک ماه است پروازی ندارد و برخی از مدیران مربوطه نیز از عدم پرواز این فرودگاه بی‌خبر بوده‌اند و نبود هواپیمای خاص و مناسب برای پرواز در این فرودگاه را دلیل تعطیلی آن می‌دانند.

۲-  پتروشیمی گچساران که علیرغم اعلام پیشرفت حدود ۳۰درصدی، هنوز در گرداب مشکلات بسر می‌برد و به علت مشکلات پالایشگاه گازی بیدبلند ۲ در بهبهان و نبود سرمایه‌گذار برای این پالابشگاه گازی، ساخت پتروشیمی گچساران در پرده‌ای از ابهام قرار دارد و بلکه تا یک دهه دیگر نیز غیر ممکن نشان می‌دهد!

۳- بافت فرسوده و نمای نامناسب و خطرناکی که همچنان در همان مسیر بلاتکلیفی چند سال اخیر قرار دارد و  هیچ نوع پیشرفت و تغییر مثبتی در این زمینه مشاهده نمی‌شود!

۴- مشکلات درمانی و نیمه‌کاره بودن بیمارستان‌هایی که بخش بزرگی از بودجه بیت‌المال را در حالتی بلاتکلیف به خود اختصاص داده و برای تکمیل، افتتاح و بهره‌برداری به بودجه و تلاش مدیریتی بسیاری نیازمند است.

۵- جاده‌های ارتباطی بین شهری و بین استانی مرتبط به گچساران و باشت که با آمار بالای خسارات جانی و مالی روبرو هستند اما برخی نمایندگان به دنبال احداث خط راه آهن غیرکارشناسی و غیر اقتصادی یاسوج –اقلید هستند!

۶-      نمای نامناسب و زننده اطراف زیرگذر گچساران که برخی کارهای زیباسازی آن به صورت غیر اصولی و غیر تخصصی صورت گرفته و اراده‌ای برای پایان دادن به وضعیت نامناسب اطراف زیرگذر وجود ندارد. این کمبودها و کاستی در حالی در معرض دید و تماشای مردم است که گویا برنامه‌ای با اعتبار مطالعاتی ۳۵۰میلیون تومان برای ساماندهی خیابان شهید بلادیان در مرکز شهر گچساران در حال پیگیری است، طرح و مطالعاتی که ممکن است به سرنوشت طرح زیرگذر گرفتار و مشکلی بزرگ برای مردم و شهرشان ایجاد نماید.

و…

بسیاری از مشکلات گذشته و البته معضلاتی مانند آتش سوزی‌های گسترده عرصه‌های منابع طبیعی و مشکلات خاموش‌سازی آنها و حتی منازعات بر سر پرواز چرخبال برای اطفای این آتش‌ها را می‌توان نمادی از ناهماهنگی و ضعف برخی مدیریت‌ها در حال حاضر دانست، حال اگر چرخبال شرکت نفت و گاز گچساران و کمک مسئولین این شرکت نبود، معلوم نبود که چه بلایی بر سر منابع طبیعی گچساران می‌آمد!

  این مشکلات مختص به نماینده کنونی و مدیران کنونی نیست اما علیرغم تمام تلاش‌ها و فعالیت‌های جناب آقای تاجگردون، مشکلات در این دوره و مدیریت ایشان نیز همچنان ادامه دارد. در میان این مشکلات است که گروهی به مدح و ستایش بی حد و اندازه از دکتر تاجگردون پرداخته و گروهی دیگر ایشان را فرصت طلبی می‌دانند که در ردای یک اصلاح طلب، به اهداف و منافع اصولگرایان خدمت می‌کند!

انتخاب دکتر تاجگردون به ریاست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس که از پرطرفدارترین کمیسیون‌های مجلس نیز می‌باشد را باید فرصتی بسیار بزرگ و افتخاری جدید برای استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان‌های گچساران و باشت دانست که می‌تواند و باید بر آینده این شهرستان‌ها تأثیر مثبت داشته و شرایط کنونی را بهبود بخشد.

اما سیاست‌زدگی و عدم اعتدال برخی افراد و گروه‌های سیاسی موجود در گچساران و باشت می‌تواند به نوعی تقابل و بلکه نزاع سیاسی و اجتماعی در سطح جامعه و نخبگان آن منجر گردد. برخی از مدعیان سیاست و کسانی که دچار توهم شده‌اند، ضمن زیرسوأل بردن اقدامات نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، همه مشکلات خود را نیز بر گردن ایشان انداخته و خود را از هر گونه خطا و اشتباه مصون می‌دانند، در صورتی که بسیاری از مدعیان قدرت و نمایندگی مجلس در حوزه گچساران و باشت از ارایه یک طرح مناسب برای آینده این حوزه و ایجاد اجماع میان مردم و گروه‌های سیاسی منطقه، عاجز هستند.

برخی رقیبان دکتر تاجگردون و البته مخالفین سیاسی ایشان به شدت همه صلاحیت‌ها و شایستگی‌های ایشان را زیر سوأل می‌برند و حتی اگر  دکتر تاجگردون به ریاست مجلس به عنوان یکی از قوای سه‌گانه کشور و بلکه ریاست جمهوری ایران نیز دست یابند، باز هم شایستگی‌ها و استعدادهای ایشان را نفی نموده و خود را بالاتر و محق به نمایندگی مردم گچساران و باشت می‌دانند!!

به نظر می‌آید در ادامه رویکرد نسبتاً اعتدالی دکتر تاجگردون در مسایل سیاسی و اجتماعی حوزه انتخابیه خود، لازم است تا ایشان برخی از مشاوران تندرو و از سوی دیگر مشاوران ستایشگر و مدیحه‌سرای خود را محدود ساخته و با آرام نمودن فضای سیاسی و اجتماعی گچساران و باشت، از ایجاد توقعات غیر قابل دسترسی و نیز مباحث سیاسی و جناحی تنش‌زا توسط این افراد در سطح جامعه جلوگیری نمایند.

شاید یکی از بارزترین نکات و رهنمودهای داستان زندگی حضرت یوسف (ع) و سریال آن که در ایران بیشتر به زیبایی‌های زلیخا معطوف بود را باید در نقش و کارکرد مشاوره ایشان برای پادشاه و فرعون زمانه دانست. حضرت یوسف را باید یکی از بزرگترین و موفق‌ترین مشاوران تاریخ دانست که موفق به نجات مردم و پایداری حکومت پادشاه زمان خود گردید.۱

اینک به نظر می‌آید که جناب آقای تاجگردون باید از مشاوران و سیاستگذارانی در اطراف خود استفاده نمایند که از مدح و ستایش ایشان دست برداشته و ضمن بیان مشکلات و معضلات جامعه و نیز معایب برنامه‌ها و سیاست‌های آقای تاجگردون، به دنبال ایجاد فضای همدلی، همگرایی و همسویی میان همه جناح‌های سیاسی و اجتماعی گچساران و باشت در راستای بهبود شرایط  این دو شهرستان و مردم شریف و صبور آن باشند.

 منابع:

۱-   پارسونز، واین. مبانی سیاستگذاری عمومی و تحلیل سیاست‌ها. ترجمه حمیدرضا ملک‌محمدی.انتشارات پژوهشکده مطالعات راهبردی. چاپ دوم، ۱۳۹۲٫ جلد اول ص ۲۴۵٫

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Coronavirus latest: at a glance
   A summary of the biggest developments in the global coronavirus outbreakFollow our latest coronavirus blog for live news and updatesKey developments in the global coronavirus outbreak today include: Continue reading...
  • Coronavirus live news: deaths surge in Brazil and Russia as Trump says US is quitting WHO
   President claims body has ‘failed to reform’; UK expert says country not ready to ease lockdown; Australia to relax rules on 1 June. All the developments liveRuby Princess crew member given TB diagnosisTrump announces severing of ties with WHOCoronavirus latest: at a glance 6.44am BST Graham Readfearn here taking over from Calla Wahlquist for our […]
  • George Floyd killing: protests rage as anger mounts in cities across US – live
   Crowds call for justice in Minneapolis, Atlanta, Kentucky, New York and CaliforniaWhite House temporarily locked down amid protestsDemonstrators deface CNN headquartersOfficer who knelt on Floyd charged with murderGet a fresh perspective on America – sign up to our First Thing newsletter 6.41am BST The Guardian’s indefatigable Chris McGreal continues with his coverage on the ground […]
  • Atlanta police chief says 'black lives being diminished' as Floyd protests grow
   Erika Shields says reaction is understandable after angry demonstrators took to the streetsAtlanta’s police chief said on Friday night she understood the anger of African American communities across the United States over the repeated deaths of black men at the hands of police forces in the county.“Whether it’s by police or other individuals, the reality […]
  • Facebook declines to take action against Trump statements
   Twitter responded to the president’s post, which suggested violence against protesters, by hiding it behind a warning labelAs Twitter for the second time in a single week took unprecedented action against a tweet by Donald Trump, Facebook declined to take any enforcement action against the president’s statements.Trump’s threatening statement on Twitter, Facebook and Instagram on Thursday […]
  • Football is back and all it took was the spectre of financial catastrophe | Jonathan Liew
   Project Restart has shrunk the sport to an elite pursuit within a sterile bubble, throwing up questions no one can answerWell done, everyone: we did it. They said it wasn’t possible. They said it wasn’t safe. They said it would be tactless to start up one of the world’s most lucrative sports leagues while thousands […]
  • 'Look what he's taken from me': the deadly toll of Catholic church sex abuse on Guam
   There are now nearly 300 sexual abuse lawsuits against more than 20 priests on the deeply religious island in the western PacificRoosters crow in the distance as Walter Denton gestures toward a white one-storey concrete building behind a church in Agat, a village in southern Guam.“You know, just standing here, right behind you, that is […]
  • How we live now: social distancing across the globe - in pictures
   Coronavirus has changed the way we interact with the spaces around us – and each other Continue reading...
  • PSG reach £45m agreement with Internazionale to sign Mauro Icardi
   Argentinian forward to join permanently after loanClubs agree €50m initial fee with €7m in add-onsParis Saint-Germain are set to land their first major signing of the summer after reaching an agreement with Internazionale for Mauro Icardi.The Argentinian striker has spent the season on loan at PSG and the clubs have struck a deal worth €50m […]
  • SpaceX's Starship rocket prototype explodes during test
   394ft rocket designed to carry humans and cargo to moon and MarsNo immediate indication of injuries after explosion in TexasA prototype of SpaceX’s upcoming heavy-lift rocket, Starship, exploded on Friday during ground tests in south Texas as Elon Musk’s space company pursued an aggressive development schedule to fly the launch vehicle for the first time.The […]
 • اطلاعات