۱:۱۴:۱۹ جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳
رهبر آینده ایران و جهان تشیع، کیست؟
دومین مؤلفه مهم که در قانون اساسی به آن اشاره نشده را باید موضوع تابعیت و ایرانی بودن رهبر آینده ایران دانست. در این زمینه نیز علیرغم عدم اشاره قانون اساسی به تابعیت ایرانی رهبری، به احتمال فراوان کاندیداهای ایرانی و دارای تابعیت ایرانی از اولویت خاصی در نظر اعضای مجلس خبرگان رهبری برخوردار خواهند بود.   […]

دومین مؤلفه مهم که در قانون اساسی به آن اشاره نشده را باید موضوع تابعیت و ایرانی بودن رهبر آینده ایران دانست. در این زمینه نیز علیرغم عدم اشاره قانون اساسی به تابعیت ایرانی رهبری، به احتمال فراوان کاندیداهای ایرانی و دارای تابعیت ایرانی از اولویت خاصی در نظر اعضای مجلس خبرگان رهبری برخوردار خواهند بود. 

 

نسیم توسعه// اسلام ذوالقدرپور: با گذشت بیش از سی و پنج سال از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران که از آن به عنوان زلزله‌ای بی‌همتا در یک قرن اخیر نام برده می‌شود، یکی از مهم‌ترین مولفه‌های تأثیرگذار در پیروزی، تثبیت و ادامه حیات نظام را باید رهبری قوی، آگاه و کاریزمای ایران دانست که در جهان اسلام و به خصوص شیعیان دارای جایگاهی رفیع و بی‌همتا می‌باشد.

جایگاه رهبری جهان اسلام که با نظریه ولایت فقیه از سوی حضرت امام خمینی(ره) مورد توجه مسلمان سراسر جهان گرفته و تثبیت شده است را باید یکی از مباحث مناقشه برانگیز در میان برخی جناح‌های سیاسی داخلی ایران نیز دانست. از همان آغاز انقلاب و در حالی که محبوبیت و کاریزمای امام خمینی بر همه مردم ایران و منطقه مسجل شده بود، برخی بزرگان مذهبی ایران نیز در فکر  کنار زدن امام خمینی(ره) از جایگاه ولایت فقیه و رهبری بودند تا خود به این جایگاه دست یابند!

با رحلت بنیانگذار انقلاب بود که برخی تنش‌ها در مورد رهبر و شرایط آن در ایران ایجاد شده و مباحث زیادی را در پی داشت. هرچند انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر جدید ایران توانست حمایت و پشتیبانی اکثریت مردم، علما و بزرگان دینی و مذهبی را نیز به همراه داشته باشد، اما بودند برخی مدعیان و گروه‌هایی که خود را مستحق کسب جایگاه رهبری می‌‌دانستند.

اکنون که نزدیک به بیست و پنج سال از ولایت و رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌گذرد، توان و میزان اعلمیت، دانش، عدالت، تدبیر، سیاست و کاریزمای ایشان به حدی است که جایگاه بی‌بدیل و ممتازی را به ایشان داده است و حتی مخالفین نظام نیز قادر به کتمان درایت و شایستگی‌های آیت‌الله خامنه‌ای نبوده و رهبر معظم انقلاب را عامل ثبات و تقویت نظام جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر می‌دانند.

با وجود مراجع بزرگ و عالیقدری که در ایران و جهان تشیع حضور دارند، به علت کهولت سن این مراجع عظام است که انتخاب یک ولی فقیه و رهبر جامع شرایط در آینده ایران دارای اهمیت و ارزش بالایی است. از سوی دیگر نباید کشمکش‌های سیاسی میان جناح‌ها و گروه‌های داخلی ایران و جهان تشیع در زمینه انتخاب رهبر آینده جهان تشیع را فراموش نمود.

چه کسی  ولی فقیه و  رهبر آینده ایران خواهند بود؟

گروه‌های سیاسی داخلی و خارجی در مورد انتخاب رهبر آینده ایران، چه برنامه‌ای دارند؟

کاندیداهای رهبری آینده ایران و جهان تشیع، چه کسانی هستند؟

چندین اصول از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و به خصوص اصول پنجم، یکصد و هفتم، ‌یکصد و نهم، یکصد و یازدهم و یکصد و دوازدهم به شرایط رهبری، وظایف و اختیارات ولی فقیه و رهبر پرداخته است.

نکته مهم در این مورد را باید عدم ذکر تابعیت ایران برای ولی فقیه و رهبری دانست که راه را برای انتخاب ولی فقیه و رهبر شیعی غیر ایرانی و البته منازعات و تنش‌هایی در داخل ایران باز نموده است.

انتخاب یا انتصاب رهبر آینده که ولی فقیه جهان تشیع نیز هستند را باید مسئله‌ای نسبتاً پیچیده در وضعیت کنونی دانست. اما با توجه به شرایط کنونی باید به بررسی رویکردهای موجود در داخل ایران در این زمینه پرداخت که شامل کاندیداهای مقام رهبری و نظرات گروه‌های ذینفع در این زمینه می‌باشد.

در کنار شرایط و صلاحیت های علمی و فقهی برای ولی فقیه که در قانون اساسی ایران به آنها اشاره شده است، باید از شرایط جانبی و البته مهمی مانند کاریزما، جذابیت و البته نسب نیز نام برد که می‌توانند در انتخاب رهبر آینده، تأثیرگذار باشند.

تقسیم شرایط و البته کاندیداها در اولین نظر می‌تواند بر اساس مؤلفه شجره‌نامه و نسب باشد. ولی فقیه و رهبری که از نسل پیامبر و امامان معصوم باشد و لقب “سید” را داشته باشد از جاذبه بیشتری در نزد مردم برخوردار است، در حالی که مراجع و علمای غیر”سید” یا همان شیوخ بزرگ تا حدودی در رتبه بعدی جاذبیت مردمی قرار می‌گیرند.

دومین مؤلفه مهم که در قانون اساسی به آن اشاره نشده را باید موضوع تابعیت و ایرانی بودن رهبر آینده دانست. در این زمینه نیز علیرغم عدم اشاره قانون اساسی به تابعیت ایرانی رهبری، به احتمال فراوان کاندیداهای ایرانی و دارای تابعیت ایرانی از اولویت خاصی در نظر اعضای مجلس خبرگان رهبری برخوردار خواهند بود.

اکنون با توجه به شرایط ذکر شده در قانون اساسی و دو مؤلفه ذکر شده بالا، می‌توان به بررسی مواضع برخی گروه‌های تأثیرگذار بر انتخاب رهبری و  کاندیداهای مطرح برای این مقام پرداخت.

یکم- ولی فقیه و رهبر غیر ایرانی :

در این زمینه و با توجه به چند دهه فشار دولت‌های ضد شیعی بر مراکز تربیت علمای اسلامی در عراق، لبنان، پاکستان و … باید به صراحت از محدود بودن مراجع جامع الشرایط و مطرح برای رهبری جهان تشیع در این حوزه سخن گفت.

حوزه علمیه نجف به عنوان قدیمی‌ترین مرکز ترویج مذهب تشیع و تربیت علما و مراجع شیعی، درحال حاضر دارای چند مرجع بزرگ و عالیقدری است که آیت‌الله سیدعلی سیستانی را باید نماد برجسته آن داست.

الف- آیت الله سیستانی: که علیرغم اعلمیت و جامع الشرایط بودن و البته داشتن کاریزما و محبوبیت بالا در حوزه کشورهای شیعی و فعالیت بین‌‌المللی، به علت کهولت سن و بیماری جسمانی از توان جسمانی لازم برای اداره و رهبری جهان تشیع برخوردار نیستند.

ب- خاندان‌های مهم حکیم و صدر: در این دو خاندان تأثیرگذار شیعی که در ادوار گذشته بزرگان و مراجع بزرگی مانند: آیت‌الله‌العظمی سیدمحسن حکیم، آیت‌الله شهید سیدمحمدمهدی حکیم، آیت‌الله شهید سیدمحمدباقر حکیم و آیت‌الله سید محمدباقر صدر، امام موسی صدر و … را به جهان اسلام و مذهب تشیع معرفی نموده بودند، در حال حاضر علیرغم داشتند مراجعی مانند آیت الله سید محمدسعید حکیم، از شخصیت جامع‌الشرایط، محبوب و سیاستمدار بزرگ برای ولایت فقیه و رهبری جهان تشیع برخوردار نیستند.

در خارج از حوزه علمیه نجف و عراق باید به لبنان، پاکستان، هند، آذربایجان، سوریه، بحرین و عربستان اشاره نمود که در این حوزه‌ها تنها یک نفر از محبوبیت، کاریزما و آگاهی و مدیریت سیاسی برجسته و جهانی برخوردار است و به عنوان یک “سید” نیز محبویبت خاصی دارد، این شخصیت تأثیرگذار را باید حجت الاسلام سید حسن نصرالله دانست که به عنوان یکی محبوب‌‌ترین چهره‌های روحانی تشیع و جهان اسلام در جهان مطرح می‌باشند، هر چند که شاید شرایط علمی و فقهی ایشان در حد جامع الشرایط نباشد.

دوم –  ولی فقیه و رهبر ایرانی:

 طی بیش از نه دهه اخیر و با تأسیس حوزه علمیه قم در سال ۱۳۰۱ شمسی، پرورش و تربیت مراجع و علمای طراز اول شیعی در ایران به یک فرآیند مدرن، برنامه‌ریزی شده و علمی وارد شده و مراجع عالیقدر در ایران تربیت و به جهان اسلام معرفی شده‌اند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و باز شدن فضای دینی و مذهب تشیع در ایران، حوزه علمیه قم به بزرگترین حوزه و مرکز علمی و فقهی تشیع و جهان اسلام تبدیل شده و  مراجع و عالمان بزرگ شیعی را  مطرح ساخته‌اند.

در حال حاضر نیز تعداد زیادی از مراجع بزرگ و مطرح شیعی در ایران بوده و تابعیت ایرانی داشته و  دارای شرایط و قابلیت‌های ولایت فقیه و رهبری هستند. در این زمینه به تقسیم  کاندیداهای رهبری بر اساس حامیان سیاسی و یا جناحی آنان پرداخته می‌شود.

الف- جناح چپ یا اصلاحات:

در این گروه می‌توان به نوعی تضاد پیشینه‌ای کاندیداها و حامیان آنان اشاره داشت. کاندیداهای ولایت فقیه و رهبری در این گروه از ابتدای انقلاب بر نوعی ضدیت شدید و تنش‌زا با امریکا و حاکمان مستبد اسلامی تأکید داشته و صدور انقلاب با هر وسیله‌ای را جایز می‌دانستند. اما به مرور زمان با تغییر برخی رهیافت‌‌های خود به دنبال تعدیل اندیشه‌های ضد‌استکباری و صدور انقلاب خود هستند.

برخی از این کاندیداها و طرفداران مطرح آنان به دنبال جایگزینی خود به جای امام خمینی(ره) بوده و جایگاه رهبری بعد از ایشان را حق مسلم خود می‌دانستند.

برخی از شخصیت ها و کاندیداهای مطرح مورد نظر این جناح را می‌‌توان به شرح زیر نام برد.

۱-  آیت‌الله علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی: که طی چند دهه اخیر و به خصوص بعد از انقلاب ۱۳۵۷، به یکی از چهره‌های سیاسی و اجتماعی مهم ایران تبدیل شده و تقریباً همه مقام‌ها و پست‌های سیاسی، اجرایی و انقلابی را به دست آورده و تجربه نموده‌اند.

ایشان اکنون نیز با نوعی تعدیل رویکرد که بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴ به وجود آمده است به نوعی محبوبیت در میان طرفداران چپ دست یافته‌اند، هر چند ایشان در میان راست‌گرایان نیز طرفداران مهمی دارند. آقای رفسنجانی تنها به مقام رهبری نرسیده‌اند که با توجه به تلاش و علاقه ایشان به کسب پست ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۲ و علیرغم کهولت سن، باید ایشان را از مدعیان اصلی رهبری دانست

۲- حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی: مطرح‌ترین شخصیت فقهی و علمی از خاندان امام خمینی(ره) که در حال حاضر به دنبال کسب علم، فقاهت و البته محبوبیت و کاریزمای مردمی هستند.

تلاش گسترده‌ای از سوی جناح چپ یا همان اصلاح‌طلبان صورت گرفته است تا سیدحسن خمینی را وارد  رقابت‌های سیاسی خود کرده و از ایشان حداکثر بهره را ببرند، حجت‌الاسلام خمینی نیز در بسیاری مواقع با اصلاح‌طلبان و رویکردهای آنان همسو می‌شوند.

ایشان با آنکه کم‌ترین سن را در میان روحانیون مطرح کشور دارند و شاید بتوان گفت ایشان جوان‌ترین عالم دینی مشهور کشور هستند، در زمینه فقهی و اعلمیت نمی‌توان به ایشان شانس زیادی در برابر مراجع عظام شیعه داد.

۳- آیت‌الله شیخ یوسف صانعی: یکی از مراجع بزرگ و عالیقدری است که البته دارای رهیافت‌های نوین در فتوا نیز می‌باشند.

ایشان به علت اتخاذ رویکرد تند در برابر دولت دکتر احمدی‌نژاد و حمایت از جریان حامی مهندس میرحسین موسوی و سپس آشوبگران بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بود که مورد توجه و محبوبیت برخی گروه‌ها قرار گرفته‌اند، اما شانس ایشان برای رهبری ایران در وضعیت کنونی آنچنان بالا نخواهد بود.

۴- آیت‌‌الله اسدالله بیات‌زنجانی: یکی دیگر شخصیت‌هایی است که در جریان اصلاحات دارای جایگاه شده و به علت حمایت از این جریان سیاسی به نوعی محبوبیت قرار گرفته است.

ایشان که طی چند سال اخیر به جرگه مراجع شیعه وارد شده‌اند، بعد از حوادث ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از سوی جناح چپ به شدت حمایت و پشتیبانی می‌شوند.

۵- آیت‌الله حسین وحیدخراسانی : مرجع عالیقدر و محبوبی که به علت کهولت سن که در ردیف مسن‌ترین مراجع(بعد از آیت الله صافی گلپایگانی) قرار دارد و به همین خاطر از شانس کمتری در کسب آرای مجلس خبرگان دارند.

۶- آیت‌الله سیدعبدالکریم موسوی‌اردبیلی: مرجع عالیقدری که به علت کهولت سن از شانس اندکی برای کسب آرای مجلس خبرگان رهبری دارند.

۷- آیت‌الله سیدمحمد موسوی‌بجنوردی: عالمی که جایگاه علمی و فقهی بالایی دارند و رابطه خویشاوندی و سببی ایشان با حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی نیز یکی دیگر از علل حضور ایشان در پس بسیاری از مسایل می‌باشد.

۸- آیت‌الله سیدموسی شبیری‌زنجانی: یکی دیگر از مراجع بزرگی هستند که در لیست مدعیان رهبری قرار دارند.

۹- آیت‌الله سیدمحمد موسوی‌خوئینی‌ها: چهره پشت‌پرده، پدر معنوی، مغز متفکر و طراح بسیاری از رهیافت‌ها و رویکردهای جناح چپ و اصلاحات در ایران هستند. یکی از مراجعی است که سابقه تندروی‌های ایشان در ابتدای انقلاب و در جریان تسخیر سفارت امریکا در سال ۱۳۵۷ به خوبی در یادها مانده است.

ب- جناح راست یا اصولگرایان:

در این گروه می‌توان از کاندیداهایی نام برد که از موقعیت و شرایط بهتری در وضعیت کنونی کشور و در میان اعضای مجلس خبرگان برخوردار هستند. اکثر کاندیداهای ولایت فقیه و رهبری در این گروه از ابتدای انقلاب بر نوعی اعتدال و میانه‌روی در مسایل کشور و انقلاب تأکید داشته و حامیان آنان که جناح اصولگرایان باشند نیز از وضعیت بهتری برخوردارند.

در حاضر باید گفت که وضعیت اصولگرایان از نظر تعداد مراجع بزرگ و مطرح حائز شرایط  کسب مقام ولایت فقیه و رهبری، بهتر از شرایط رقیب سیاسی خود می‌باشد.

علاوه بر مراجع عالیقدری مانند آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی و آیت‌الله  حسین نوری‌همدانی که به علت کهولت سن از شانس کمتری برخوردارند، برخی از شخصیت‌های مطرح در این جریان که دارای شرایط کافی برای احراز مقام ولایت فقیه و رهبری هستند به شرح زیر می‌باشند.

۱- آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی: یکی از مطرح‌ترین کاندیداهای ولایت و رهبری آینده ایران هستند که علاوه بر سطح بسیار بالای  علمی و فقهی بر مسایل سیاسی نیز اشراف کافی داشته و در بین مردم و بسیاری نهادها و گروه‌های تأثیرگذار بر انتخاب رهبری نیز دارای احترام و جایگاه خوبی هستند.

ایشان با در پیش گرفتن رویه‌ای معتدل در رویکردهای خود، طی سال‌های اخیر  توانسته‌اند از کاریزمای کافی در نزد اکثر گروه‌های سیاسی و اجتماعی برخوردار شوند به نحوی که برخی گروه‌های جریان چپ یا اصلاحات نیز از ایشان حمایت‌های ضمنی داشته‌اند.

۲- آیت‌الله جعفر سبحانی: یکی دیگر از مراجعی هستند که علاوه بر شرایط علمی و فقهی بسیار بالا، در مسایل سیاسی نیز شرکت داشته و دارای شرایط لازم برای کسب جایگاه رهبری آینده هستند.

۳- آیت‌الله سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی: یکی شخصیت‌هایی است که طی سال‌های اخیر از ایشان به عنوان محتمل‌ترین گزینه رهبری آینده ایران و جهان تشیع نام برده شده است.

آیت‌‌الله هاشمی‌شاهرودی که علاوه بر ایران در میان شیعیان عراق نیز از جایگاه و محبوبیت بالایی برخوردارند را می‌توان بعد از آیت‌الله جوادی‌‌آملی، شانس دوم کسب جایگاه ولایت و رهبری دانست.

۴- آیت‌الله  ناصر مکارم‌‌شیرازی: مرجع عالیقدری که طی چند دهه اخیر فعالیت بسیاری در همه مسایل ایران، شیعیان و جهان اسلام داشته و جامع شرایط هستند. اما سن بالا و کاریزمای محدود می‌تواند از مسایل پیش روی انتخاب ایشان باشد.

آیت‌الله محمد مؤمن، آیت‌الله سیدهاشم حسینی‌بوشهری، آیت‌الله محمدجواد فاضل‌لنکرانی، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی، حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق‌نوری و … را می‌توان از جمله دیگر کاندیداهای جریان راست برای رهبری آینده دانست.

با توجه به اسامی شخصیت‌ها و گروه‌هایی که در بالا ذکر شده‌اند، یکی از مسایل مهم و احتمالاً تنش‌زا در زمینه انتخاب ولایت‌فقیه و رهبری آینده را باید شرط “مرجعیت” بدانیم . هر چند بر اساس بازنگری قانون اساسی در سال ۱۳۶۸، شرط مرجعیت از شرایط لازم رهبری از ماده یکصد و هفتم، حذف گردیده است اما مرجعیت را باید همچنان یکی شرایط برتری شخصیت‌های  مورد نظر قلمداد نمود.

 در شرایط کنونی، با وجود کاندیداهای موجود و البته اعضای شورای خبرگان رهبری و فضای فکری آنان که نشأت گرفته از فضای ذهنی مردم ایران می‌باشد، چند کاندیدای مطرح و شاخص را می‌توان: آیت‌الله جوادی‌آملی، آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی، حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی و در نهایت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دانست.

البته همه این احتمالات را باید در فضا و زمان خاص خود مورد بازبینی قرارداد، فضا و زمانی که شاید برخی از کاندیداهای بالا و حتی اولویت‌های کنونی نیز در صحنه نبوده یا از پذیرش مقام رهبری امتناع نمایند.

به هر حال انتخاب ولی‌فقیه و رهبر آینده جهان تشیع و ایران را باید واقعیت و دغدغه‌ای بجا و مهم دانست که نقش مهمی در آینده نظام جمهوری اسلامی ایران و شیعیان جهان دارد که حتماً بزرگان نظام و به خصوص رهبر معظم انقلاب در این زمینه تدابیر لازم را در نظر گرفته‌اند تا این فرآیند فارغ از هر گونه تنش و بحران به نتیجه برسد، وظیفه مهم مردم در انتخاب اعضای مجلس خبرگان رهبری را نیز باید رکنی اساسی در انتخاب رهبر آینده دانست.

مطالب مرتبط:

۱- اهمیت مجلس خبرگان و انتخاب رهبر سوم؟ 

منبع:
 1. حران   ۱۳۹۳/۰۵/۳۰  

  انشالله امام خامنه ای آخرین ولی فقیه باشند و در زمان ایشا مولایمان ظهور کنند

  • علی رضا   ۱۳۹۳/۱۲/۲۳  

   هرکی هستی لفظ امام رو برای هر کسی استفاده نکن .
   میدونستی جایگاه امام از پیامبر برتره. ایه از قران داریم که میگه یکی از پیامبران “او نه تنها پیامبر بلکه امام بود”به همین دلیل وقتی لفظ امام رو برای ایت الله خامنه ای استفاده می کنید یعنی ایشان از ابراهیم و … برتره . دقت کنید گمراه نشوید .

   • علی   ۱۳۹۴/۱۱/۲۹  

    ببینید شما نمیتونید بگید هر امامی از همه پیامبران بالاتر است چون همه پیامبران شامل پیامبر اکرم اسلام هم میشه,در ضمن پس از ظهور حضرت مهدی حضرت عیسی پشت سر ایشون به نماز می ایسته یعنی حضرت مهدی بالاتر از حضرت عیسی ست و حضرت عیسی هم دومین پیامبر بزرگ با دومین دین کامله,یک روحانی شیعه بزرگ که از مراجع اعظام و اعلمه میتونه از یک سری پیامبر بالاتر باشه,من نگفتم ایشون معصومه دارم میگم ممکنه بالاتر باشه و اگه فرد خوبی باشه جایگاه امامت و زمامداری افراد زمان خودش رو خواهد داشت همون طوری که حضرت مهدی از حضرت عیسی بالاتره چون مسلمون و شیعست ولی از حضرت محمد پایین تره چون ایشون هم مسلمونه پس فرد شیعه و روحانی اعلم از افراد مسیحی و یا شیعه ی معمولی بالاتر و یا شاید هم امام ایشون باشه
    والله اعلم

    • مهدی   ۱۳۹۵/۰۲/۱۶  

     عزیزم اول بفهم امام به چه معنی بعد حرف بزن اگه جوری که شما میگید باشه این همه امام جمعه داریم که به هشون میگیم امام بعدشم اگه به اقای خامنه ای امام نمیشه گفت به ایت الله خمینی هم نمیشه امام گفت با توجه به استدلال ششما

   • علی   ۱۳۹۴/۱۲/۲۴  

    برادر عزیز اولا معنای امام گسترده تر ازینه که جنابعالی عرض کردی
    امام علاوه بر جانشینی پیامبر ولقب ائمه اطهار
    معنای پیشوا دارد که در مورد هرشخص روحانی ای که بتواند مقتدای انسان ها باشد و انسان ها را به خداوند نزدیک کند وباعث پیوند بعدروحانی آدم ها با روح تعالی الهی بشود میتوان گفت پیشوا و مقتدا یا همان امام
    ثانیا وقتی جنابعالی داری علم و استنباط از مسایل و تعریف وتوضیح وتفسیر کلام عربی نیستی بهتره دیده فرو بری بر گریبان خویش چرا که امثال آیت الله جوادی آملی آن علامه روزگار فرمودند کمتر از امام گفتند به آقای خامنه ایی جفاست

   • طه   ۱۳۹۵/۰۲/۲۵  

    چه قدر سطح پایین فکر می کنی این امام به معنی امام مطلق که ۱۲ امام و پیامبر اسلام و ابراهیم (ع) و … نیست بلکه به معنی رهبر و پیشوا است کما اینکه تعابیر امام جمعه و امام جماعت داریم کمی فکر و عدم غرض ورزی

   • مرتضی   ۱۳۹۵/۰۴/۰۱  

    امام یعنی پیشوا،کسی که رهبری میکنه،قرآن وقتی اون حرفو میزنه یعنی رهبر و پیشوایی که به دستوری که به او دادیم امام امت خودش شد.آیت الله خامنه ای بی شک خدا بهشون دستور نداده که رهبر ما باشن،اما قطعا با رضای خدا رهبر ما هستند،خدا صلاح مارو میخواد.صرف نظر از این مسایل،به صورت عامیانه،امام در لغت یعنی رهبر و پیشوا،برای همین به ایشون رهبر گفته میشه.

   • جهان   ۱۳۹۶/۰۲/۳۰  

    اولا که کلمه امام یک واژه عربی هستش و به معنای هدایت کننده و در واقع کلمه ای نیستش که فقط برای معصومین قابل استفاده باشه …. پس وقتی گفته میشه امام خامنه ای یعنی تاکیید بر هدایت کننده بودن ایشان میشود …. در ضمن شان اقای خامنه ای بسیار بالاست و خدا انشالله توفیق روز افزون و عمر طولانی به ایشان عنایت فرمایند … در ضمن به نظر میاد شما با ایشون ضدیت دارین که این جملات رو بیان کردین …. در ضمن جهت اطلاع ۱۴ معصوم با پیامبر اکرم شروع میشوند که مقدس ترین شخص پیش از اعمه به حساب میان … بعد از ایشان مولایمان علی ع هستن و ما بقی را هم خودتون مطالعه کنین … قبل از نظر دادن و ایجاد تخریب کمی سواد بیاموزین

  • خواهرشقایق   ۱۳۹۴/۰۴/۱۵  

   انشا الله مومن

  • محسن   ۱۳۹۴/۰۸/۱۸  

   الهی آمین
   اللهم عجل لویک الفرج

 2. احمد.ت   ۱۳۹۳/۰۶/۱۵  

  خداوند حکیم فقط داناست.تا چراغ داریم چرا فکر تاریکی باشیم باید به دنبال خورشید بگردیم.فکرکردن به غیر ایندو اتلاف وقت است.جانم فدای آقاامام زمان و نایبش سیدعلی.بر دشمن این بزرگواران تا قیامت لعنت.

 3. عاشق آقا   ۱۳۹۳/۰۶/۱۸  

  تاسایه رهبر عزیزمون بالا سرمونه دیگه نیاز ی نیست از سایه هیچ بیگانه ای تو دنیا واهمه داشت

  • خواهرشقایق   ۱۳۹۴/۰۴/۱۵  

   گل گفتی!!!

 4. جواد   ۱۳۹۳/۰۷/۱۷  

  آقای من سیدعلی .مولای من سیدعلی.وجودش عیدقربان است ومن قربانه سیدعلی

 5. بهرام دهستانی   ۱۳۹۳/۰۸/۲۹  

  به نام الله که همه چیز از اوست
  به امید فرج امام عصر و مولای زمان مهدی موعودمان (عج)فرج شریف
  که انشاالله رهبرمان جانشینشان آقایمان سید علی خامنه ای مدظله عالی آخرین قبل از ظهور ایشان باشن به امید سربلندی اسلام وایران عزیزمان .خدا میداندو بس

 6. محمد   ۱۳۹۳/۰۹/۱۱  

  خدایا به انقلاب مهدی به نهضت خمینی خامنه ای را نگه دار
  انشاالله رهبر انقلاب که جانم فدایش هزار سال زنده باشه دوست دارم اقا هر چه بگم کم گفتم اقا

 7. حسین   ۱۳۹۳/۱۰/۰۷  

  فقط سیدحسن خمینی

  • علی   ۱۳۹۴/۱۱/۲۹  

   میشه بدونم چرا این حرفو میزنی؟؟

  • امیرعلی   ۱۳۹۵/۰۴/۱۲  

   بنظر من سید حسن خمینی جوون هست تجربه کافی رونداشته باشه البته این نظرمنه من مطمنم هیچ کس مثل رهبرنمیشه چون رهبر ما واقعا رهبربود از لحاظ استراتژیکی ازهمه بهتر هست وقتی دشمن میاد سلام میده رهبر تااخر حرفشو میگیره تحلیل میکنه و جواب اروم ودندان شکن میده..ایده پهباد رهبرماداده بود به سپاه .ازخدا میخوام عمر رهبرمو ۱۲۰سال بشه باسلامتی کامل انشالله .اما زبونم لال اگه اتفاقی بیوفته بهتره کسی باشه که همیشه درکارهای رهبر نزدیکش بوده واینگونه بگم شاگرد رهبر بوده بهش تمام تکنیک ها تاکتیک ها روبهش یاد داده باشه .ای کاش ازهمین الان معلوم میشد ودرخدمت رهبرمون میبود تا با رهنمودهای رهبرمون کاملا به اوج برسه

   • فدایی رهبر   ۱۳۹۵/۰۸/۲۱  

    از کجا میدانید که اکنون حضرت اقا جانشین خود را انتخاب نکرده اند (جانشین رهبری را شخص صاحب الزمان ارواحنافداه انتخاب میکنند)

   • .   ۱۳۹۶/۰۱/۱۷  

    سید حسن خمینی جوان هستند،درست ولی دلیل بر عدم صلاحیت ایشون نمیشه.همان یکبار ک گفتند علی (ع) جوونه و خانه نشینشون کردن برای هفت پشتمون بسه.البته بنده امید زیادی دارم ک حضرت آقا آخرین رهبر انقلاب اسلامی باشن و با دستاشون پرچم اسلام رو تقدیم امام عصر کنن.ان شاء الله…

 8. علیرضا   ۱۳۹۳/۱۰/۱۵  

  به کوری چشم دشمنان رهبرما با اقا امام زمان انتقام خون شهدا رو از استکبار جهانی خواهند گرفت

 9. محمد رحمنی   ۱۳۹۳/۱۰/۲۷  

  سلام

  ان شاء الله خدا رهبرما رو زنده نگه داره تا ظهور خود امام زمان مون.

  صلوات.

  والسلام

 10. پسر شیک پوش   ۱۳۹۳/۱۱/۱۴  

  پرداختن به این موضوع کار قابل دغدغه ای نیست …
  خداوند سایه امام خامنه ای رو تا قیام مهدی بر سر ما نگه داره
  لکن آوردن یه بحث فوق استراتژیک در طوفان التهابات رسانه ای بیشتر شبیه گل به خودی هست

  • ناصر   ۱۳۹۵/۰۴/۱۲  

   درسته با توجه به فرمایشات بزرگان در مورد سید خراسانی بودن امام خامنه ای ونیز روایت منصوب به آیت الله بهجت مبنی بر بسیار نزدیک بودن زمان ظهور بنظر می رسد دلیلی ندارد ما بدنبال رهبر سوم باشیم وامام خامنه ای تا ظهور رهبر خواهند ماند

 11. فرزاد   ۱۳۹۳/۱۲/۰۷  

  تحلیلی فوق العاده غیر تخصصی و غیر آکادمیک ارائه کردید یه سری مراجعو جزء جناح چپ آوردید که مضحک بود یه سری از علما رو جزء جناح راست آوردید مثل محمدجواد لنکرانی که این هم مضحک بود
  بهتره کار غیر تخصصی نکنید برادر

 12. مهدی شیرازی   ۱۳۹۴/۰۱/۲۲  

  رهبر اینده ایران باید با رای مستقیم مردم انتخاب شود که در غیر اینصورت پشتیبانی مردمی زیادی ندارد و بزودی با شورش مردم مواجه و نظام فرو میپاشد.

  • مبلغان سایبری   ۱۳۹۴/۰۲/۰۲  

   سلام وعرض ادب…..امامت وزعامت ویا ولی فقیه بودن چیزی نیست که از سوی مردم انتخاب شود.این در مذهب تشیع باطل است….ولی فقیه بودن دارای شرایطی است که در هر عالم جامع الشرایط بود شایستگی دارد ومجلس خبرگان که توسط مردم انتخاب می شوند این نشانه هارا اگر در عالم جامع الشرایط مشاهده کردند با ایشان بیعت می کنند.این طریقه ی انتخاب خداوندی است هرکس متقی تر وعالم تر واگاه ودانا تر است.خداوند إن شاء الله حافظ نظام جمهوری اسلامی است .با عنایات حضرت صاحب الامرعج که می فرمایند اگر نظام به دست شخص آگاه وکاردان عالم به مسائل واعلم در دین نیفتد این باعث فروپاشی می شود.یاحق//تشکر از شما عزیزان

   • مجيب   ۱۳۹۴/۱۲/۱۶  

    عزیز دلم اینها بحثای تخصصی و مشخصه که شما در این زمینه مطالعه نداشتی.
    انتخاب امام معصوم از جانب خداست و لکن، از نظر عامه فقهای متاخر شیعه (که اصولا متقدمین چنان توجهی با امر حکومت نداشتند) مساله ولایت فقیه “انتخابی” مردم است و آنها معتقد بر حاکمیت مردم اند. بله درست خواندید. از جمله اخرین و مشهور ترین آنها حضرات ایت الله خویی و شاگرد خلف ایشان، ایه الله سیستانی. در این زمینه میتوانید به استفتائات وبسایت ایه الله سیستانی مراجعه کنید و مشاهده کنید که فرموده اند ولایت فقیه در حوزه حکومت و نظم اجتماع متوقف است بر اموری از جمله مقبولیت نزد عامه مومنین. اتفاقا نظریه امام، نظریه نوین است. پس نفرمایید فلان چیز از نظر تشیع باطل است؛ بل از نظر دیدگاه فعلی حاکم، این نظریات صادق نیستند. (کتب متعددی در زمینه ایه الله خویی تالیف شده که میتوانید بررسی بفرمایید)

   • اندیشه   ۱۳۹۴/۱۲/۲۲  

    عجب پس رهبری امام خمینی از نظر شما باطل بود؟ نه مبلغ محترم اینطور نیست.

   • امیر   ۱۳۹۶/۰۱/۳۱  

    دوست عزیز جرا نظرات شخصی خودت رو به مذهب تشیع مربوط میکنی
    در کجای اصل تشیع ولایت فقیه به صورت امروزی بیان شده که شما درباره انتخاب اون توسط مردم بخوای فتوا صادر کنی
    در حکومت مردمی و طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی هر چیزی که با نظرو رای اکثریت مردم مغایرت داشته باشه جایی نداره .

  • علی   ۱۳۹۴/۰۵/۲۵  

   رهبر رو باید مردم به صورت غیر مستقیم که همان خبرگان است انتخاب کنند ودر حال حاضر بدون زیاده گویی شخصیتی به اندازه اقای سید علی خامنه ای برای اسلام وتشیع نمیتواند مفید باشد انشالله ظهور بسیار نزدیک وایشان پرچم را بدست حضرت حجت خواهند داد ضمنا ایشان در سال ۹۴ دقیقا ۷۵ سال دارند که از خیلی از کسانی که نام بردید مثل اقای هاشمی خیلی کم سن تر هستند والبته بسیار محبوب بین مومنان.

   • مهدي   ۱۳۹۴/۰۹/۰۸  

    سلام
    رهبر باید توسط مجلس خبرگان که از علمای طراز اول درعلوم اسلامی هستند ،انتخاب شود که این اعضای خبرگان با دقت ویژه توسط شورای نگهبان در وهله اول تایید شده و سپس می توانند در انتخانات شرکت کنند ، از طرفی اعضای شورای نگهبان توسط مقام عظمای رهبری تعیین می شوند ، یعنی پس از انتخاب هر رهبر ،آن رهبر می تواند اعضای شورای نگهبانی که متقاضیان شرکت در انتخابات مجلس خبرگان را رد یا تایید صلاحیت کند ، ابقاء یا جایگزین کند. از اول تا آخر این پرسه مردم مستقیم یا غیر مستقیم حق دخالت و انتخاب نداشته و ندارند ، چون امری الهی است و خداوند مهربان این طور تعیین و تکلیف کرده است .

    • محسن صالح   ۱۳۹۴/۱۲/۲۲  

     … و خداوند مهربات این طور تعیین و تکلیف کرده است
     خوشحال می شوم آیات الهی در تایید ادعای فوق را بشنوم!

    • امیر   ۱۳۹۶/۰۱/۳۱  

     کفر گویی و توهم از این بالاتر که قانون اساسی که حاصل انقلاب ، تفکر شورای خبرگان قانون اساسی و رای مردم هست رو امری الهی و تایین شده توسط خداوند بدونید ؟

  • امیرعلی   ۱۳۹۵/۰۴/۱۲  

   نه اشتباه هست اینطوری کشورما میشه سوریه چون ما دوسته شدیم متاسفانه اصوالگرا اصلاح طلب.واینگونه بگم ایران ازهم میپاشه .خودرهبرمون رو مردم انتخاب نکردن. مجلس فکرکنم انتخاب کرد.

  • .   ۱۳۹۶/۰۱/۱۷  

   نه که مردممون در انتخاب ریاست جمهوری شاهکار کردن!!!!!
   مردم ما صلاحیت و بصیرت انتخاب رهبری رو ندارن متاسفانه…

 13. مصطفی   ۱۳۹۴/۰۲/۲۷  

  با عرض سلام و احترام
  ان شاء الله امام خامنه ای تا ظهور امام زمان عج زنده و پایدار باشند و پرچم اسلام را به دستان امام زمان عج بدهند

  • خواهرشقایق   ۱۳۹۴/۰۴/۱۵  

   این آرزوی من است.

 14. خواهرشقایق   ۱۳۹۴/۰۴/۱۵  

  بسم الله.
  الله اکبر جانم فدای رهبر.
  عشق فقط عشقه علی رهبر فقط سیّد علی.
  خدا برای یران نگهت داره ای رهبر بزرگوار.
  برای فرج آقا امام زمان(عج) صـــلوات.صـــلوات.صـــلوات……………………..

 15. خواهرشقایق   ۱۳۹۴/۰۴/۱۵  

  بسم الله.
  الله اکبر جانم فدای رهبر.
  عشق فقط عشقه علی رهبر فقط سیّد علی.
  خدا برای ایران نگهت داره ای رهبر بزرگوار.
  برای فرج آقا امام زمان(عج) صـــلوات.صـــلوات.صـــلوات……………………..

 16. خواهرشقایق   ۱۳۹۴/۰۴/۱۵  

  به قول آقای حــــامد زمـــــانی خواننده ارزشی کشورمون که من هم دیوونشم:تولشگرصاحب الزمونی.اینه که واست افتخاره.مثل یه شمعیه که انگار.خاموش امّانور داره.جنگیدن تو تو سکوته.امنیّت ملّت صداشه.سرباز مهدی اونیه که تو اوج هم گمنام باشه
  ماملّتی هستیم که باعشق ترسیم کرده اقتدار رو این عظم پولادین میونه دنیا زبون زد کرده ما رو.این اقتدار و سر فرازی ارث تمومیه شهیداس ازشب برای چی بترسیم؟وقتی که نور ماه با ماست.(منظورمقام معظم رهبری است.)
  شقـــــایــق جعفـــــــــــری ۱۳ ساله از تهران

 17. خواهرشقایق   ۱۳۹۴/۰۴/۱۵  

  انشاالله من هم مانند شهیدمحمّد حسین فهمیده در راه رهبرم وایران واسلام وامام زمان(عج)شهید شوم. درست در همین سن ۱۳ سالگی.

 18. خواهرشقایق   ۱۳۹۴/۰۴/۱۵  

  راهپیمایی در روز قدس(۲۶تیر)برای حمایت از مردم فلسطین فراموش نشود.یاعــــــــلی مولا.

 19. دست انداز   ۱۳۹۴/۰۴/۱۶  

  رهبرفقط سیدحسن خمینی

  • علی   ۱۳۹۴/۱۱/۲۹  

   ایشون درجه آیت الله که ملزمه ی یک رهبره رو نداره

   • رهنما   ۱۳۹۴/۱۲/۲۲  

    لازمه رهبری از این حیث اجتهاد است که ایشان دارند و به تایید تعدادی از مراجع رسیده هر چند مانند رهبر انقلاب در زمان انتخاب مرجعیت ندارند با این تفاوت که اکنون بر خلاف آن زمان نداشتن مرجعیت رهبر منع قانونی ندارد (با توجه به تغییر قانون اساسی)

  • مرتضی   ۱۳۹۵/۰۴/۰۱  

   ایشون از ویژگی های رهبری فقط محبوبیت بین مردم و نسب رو دارا هستند.

 20. مونس ولایت عاشق امامت   ۱۳۹۴/۰۴/۳۰  

  کاش یک مقدارتخصصی تر بیان میکردید از حاج سید امین خان آیت الله ربزرگ نامی نیاوردید ایشان از بزرگان اهل تمیز هستند و خیلی حقشان هست رهبر یا حداقل ریس جمهور شوند

  • امیرعلی   ۱۳۹۵/۰۴/۱۲  

   جک گفتی خدایی من کاری ندارم ادم بزرگیه چون نمیشناسمش سید امین خان ایت الله بزرگ…رهبر بشه یا حداقل رییس جمهور حقشه .مگه رییس جمهور انتخاب کردن به بزرگیشه .اصلا استقفروالله پیامبر باشه ربطی نداره به ریاست جمهوری .به بزرگی وپاکی طرف کارنداره.اما رهبری انشالله رهبر عزیزمون تامرگ دشمناش وهمینایی که ماداریم نظرمیدیم انشالله زنده است وحلواشونو میخوره .خداکنه ۱۲۰ساله بشه با سلامت کامل.

  • نام کاربری*   ۱۳۹۶/۰۹/۲۱  

   این چه ایت اللهی هست که اسمش امین خانه،توجه کردید:خان،شما یک ایت الله تو تاریخ نشون بده که اسمش خان باشه،هر چی بگی قبوله

 21. حسن   ۱۳۹۴/۰۵/۳۱  

  به کوری چشم دشمنان و نابکدی فتنه گران به امیر خدا پرچم این مملکت را امام خامنه ای به دست با کفایت صاحب الزمان خواهد داد.

 22. حسن   ۱۳۹۴/۰۵/۳۱  

  سید حسن خمینی از جهت اقتصادی برتر است

  • علی   ۱۳۹۴/۱۱/۲۹  

   از جهت دینی و معنوی چی؟؟

  • امین   ۱۳۹۴/۱۲/۲۰  

   ضمن احترام به سید حسن خمینی..سید حسن خمینی عکس امام خمینی رو در فتنه۸۸ پاره کردند هیچ موضعی نگرفت و محکوم نکرد..یکبار موضع گیری ضد آمریکا و حمایت از حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب نداشتند در صورتی که امام خمینی همیشه میگفتند پشتیبان ولایت فقیه باشید.و آیت الله سید احمد خمینی هم همیشه پشتیبان حضرت آیت الله خامنه ای بودند..جواب ندارن که بدن..بعدش هم مگه رهبری ارثیه که بعد از آقا سید حسن خمینی رهبر بشه..در ضمن انتخاب رهبری به عهده مجلس خبرگان رهبری هست…ان شا الله که پرچم این انقلاب توسظ حضرت آقا مقام معظم رهبری به دستان امام زمان (عج) داده بشود و حکومت عدل الهی برقرار بشود.

   • صافی   ۱۳۹۴/۱۲/۲۲  

    یکی دو کلمه معنادار و منطقی هم می گفتید، بد نبود. جایگاه امام را ایشان با نشر آثار و نام نیکشان حفظ کردند که انتخابات اخیر خبرگان هم نشان داد نه کسانی که می گویند جمهوری اسلامی اشتباه و حکومت اسلامی صحیح است و امام اشتباه یا خدای نکرده غیرصادقانه رفتار کرد!!! این افراد البته با واسطه و بی واسطه باعث رد سید حسن از سوی شورای نگهبان شدند در حالی که حداقا ۵ مرجع تقلید مثل آیت الله العظمی جوادی آملی و بسیاری از آیات مبرز شناخته شده مثل رئیس استفتائات رهبری آیت الله کریمی , … و یا اعضای خبرگان مثل ایت الله امینی و … ایشان را تایید کردند. کسی که فرد مورد تایید مراجع را رد می کند و با رای مردم هم رد می شود، کجا و سید حسن آقا که مورد تایید قاطبه مراجع و علمای غیررسمی است، کجا؟؟؟

 23. ليدا   ۱۳۹۴/۰۶/۰۶  

  انشاالله به کوری جشم دشمنان ،سایه ی ایشان بر سرملت ایران مستدام.آمین

 24. عاشق رهبر   ۱۳۹۴/۰۶/۱۸  

  چرا رهبر آینده حتما باید ایرانی باشن.

  • خودم   ۱۳۹۴/۰۹/۱۳  

   به نظر تو کدوم ایرانی قبول میکنه که یه غیر ایرانی بر اون ها ولایت و سر پرستی داشته باشه؟؟؟

  • امین   ۱۳۹۴/۱۲/۲۰  

   تو چطور عاشق رهبری هستی..که میگی چرا باید رهبر آینده ایرانی باشن..حالت خوب نیست..میخوای یه آمریکایی بیاد رهبر ما بشه..یه دکتر بری بد نیست

 25. نوید   ۱۳۹۴/۰۶/۳۰  

  انشالله که خامنه ای آخرین رهبرتان باشد و امامتان هم ظهور کند تا به آرزویتان برسید. الله اکبر!

 26. یک گچسارانی   ۱۳۹۴/۰۷/۲۰  

  واقعا مطلب و بحث کاملا مزخرف، بیجا و بی محلی را راه انداخته اید. جناب آقای ذوالقدر شما دارید برای معروفیت به هر دری میزنید و از هر چیز سخیفی قلمرانی میکنید! مطمئن باشید با این نوشته جات سخیف در سایتها و مجلات بی مقدار به معروفیت نخواهید رسید.
  تقدیر رهبری آینده نظام به دست خداوند و پس از آن به دست امام زمان و سپس نایب برحق ایشان امام خامنه ای (حفظه الله) است و قطعا امام عصر و نایب ایشان برای این بحثی که هم اکنون اصلا موضوعیتی ندارد، چاره اندیشی کرده اند. افرادی که در بالا نام بردید، نام بردن از برخی از آنان آنچنان در نظر انسان اکراه و ننگ دارد که حتی نمیتوان انها را در حد یک دهیار روستایی هم بحساب آورد، امثال موسوی بجنوردی و خوینی ها و صانعی. اینها موجب ننگ روحانیت و مرجعیت شیعه هستند.
  محبوبیت کاذب خلف ناصالحی مثل سید حسن مصطفوی هم حداکثر شانی که به ایشان میبخشد نمایندگی مجلس شورای اسلامی است و نه بالاتر!
  هیچکدام از افرادی که در این مقاله سخیف نام بردید صلاحیت رهبری آینده ایران و جهان تشیع را ندارند و مطمئن باشید در صورت تقدیر خداوند بر انتخاب رهبری ایران، فردی رهبری ایران را به دست خواهد گرفت که همه جهانیان از دوست گرفته تا دشمن انگشت حیرت به دهان خواهند گرفت. رهبری آینده جمهوری اسلامی باید کسی باشد که از صلابت او لرزه بر اندام دشمن بیافتد نه این حضراتی که حداکثر اظهار نظر سیاسی آنها توصیه مردم به شرکت در انتخابات و دادن خمس و زکات است و لاغیر!

  • یک گچسارانی   ۱۳۹۴/۰۷/۲۰  

   البته اگر نظر رو تایید نکردید اوج درک سیاسیتان را به نمایش گذاشته اید.

  • امیر   ۱۳۹۶/۰۱/۳۱  

   تقدیر رهبری آینده نظام به دست خداوند و پس از آن به دست امام زمان و سپس نایب برحق ایشان امام خامنه ای (حفظه الله) است
   مجلس خبرگانم نقش شیپور و یا هویج رو داره فک کنم

 27. مرگ بر آمریکا   ۱۳۹۴/۰۸/۰۹  

  حالم بهم خورد از خودتون و از سایتتون.
  این چه موضوعی بود؟؟
  چه مناسبتی داشت؟
  این وزنه ها را با چه چیزی در کنار هم قرار دادید؟
  آیا واقعا بعضی از این اسامی لیاقت رهبری ایران و جهان تشیع را دارند؟
  متاسفم برای نگارنده این سطور.
  انشالله سایه سید علی از سر ما کم نشود وشما کوردلان فرصت طلب را نابود نماید.

 28. احسان   ۱۳۹۴/۰۸/۲۸  

  امیدوارم امام خامنه ای اخرین ولی فقیه قبل از ظهور حضرت مهدی (عجل الله) باشند

  ولی فکر میکنم در جناح راست،فقط حجت الاسلام حسن خمینی
  و در جناح چپ هم هنوز فرد لایقی برای ولایت فقیه ندیدم

  البته فکرمیکنم یکی دیگر از گزینه ها،رییس فعلی قوه ی قضاییه،ایت الله املی لاریجانی باشه

  البته به نظر من بهتره کسی رهبری رو بدست بگیره که فعلا زیاد شناخته شده نباشه،تا دشمنا نتونن تهمت های اقتصادی و… بهشون بزنند

 29. فرشید   ۱۳۹۴/۰۹/۲۱  

  ولایت فقیه فقط امام خامنه ای

 30. محمد   ۱۳۹۴/۱۰/۱۱  

  اللهم عجل لولیک الفرج

 31. محمد   ۱۳۹۴/۱۰/۱۱  

  اللهم عجل لولیک الفرج.

 32. محمدجواد   ۱۳۹۴/۱۱/۱۵  

  به نظرمن سید مجتبی خامنه ای فرزندحضرت آقا رهبر میشه درس خارج فقه هم خونده تازه نظرحضرت آقا هم بامن هم عقیده است

  • امین   ۱۳۹۴/۱۲/۲۰  

   شما چرا همچین حرف میزنی….میدون این حرف چقدر برای شخصیت حضرت آقا و نظام ضرر داره…همین شایعاتی که معاندان نظام میگن که سید مجتبی خامنه ای بعد از آقا رهبر میشه شما هم تکرار میکنی..بعدش هم این چه حرفیه که میگی حضرت آقا هم با نظر من موافق هستن..میدونی این حرف جرمه..میتونی اثبات بکنی

   • سید   ۱۳۹۴/۱۲/۲۲  

    مگر پادشاهی است که از پدر به فرزند برسد???? روی چه حسابی این حرفو میزنید

  • امیرعلی   ۱۳۹۵/۰۴/۱۲  

   انشالله که رهبرمون سالم صیح باشه سایه بالای سرمون باشه.اگه اتفاقی افتاد زبونم لال بهترین کس مجتبی هست چون همیشه کنار رهبرمون بوده وشاگرد رهبربوده میتونیم بگیم بهترین شاگرد رهبرهست

 33. mhmsh   ۱۳۹۴/۱۲/۱۵  

  شما همتون به غیر از عده ای معدود انگار که مشکل اساسی دارین.بابا نابودین

 34. حسن   ۱۳۹۴/۱۲/۲۱  

  دیگه رهبر نیازی نیست فقط باید رأییس جمهور داشته باشیم به نظر من کشور باید یه قدرت داشته باشه که همه تابع اون باشن

  • مصطفی   ۱۳۹۴/۱۲/۲۴  

   این حرف ها تو کشور ما معنی نداره
   اگه داشت که وضعمون این نبود
   ولی آینده کشور تو رهبری بعدی کاملا متفاوت میشه
   یا خیلی بدتر یا خیلی بهتر
   به امید دموکراسی

 35. محمدرضا   ۱۳۹۵/۰۲/۰۶  

  انشا الله خداوند متعال هر چه سریعتر ظهور آقامان امام زمان را برساند و رهبر انقلاب را حفظ نماید اما به نظر من با تو جه به اینکه انتخاب رهبری دارای شرایط تخصصی است بهتر است مجلس خبرگان رهبری سه کاندیدا را برای رهبری به مردم شریف ایران معرفی نماید و مردم خود تصمیم گیری نمایند که چه کسی را می خواهند و انتخاب کنند

 36. علی رضا جوزی سرلبی   ۱۳۹۵/۰۲/۲۴  

  به نام خدا
  امیدوارم که ظهور حضرت بقیه الله العظم روحی وارواحنافدا در زمان اقا ومقتدایمان سید علی خامنه به وقوع بپیوندد ومشیت الهی دراین قرارگیرد که پرچم انقلابمان توسط امام سیدعلی خامنه ای رهبر گرانقدروشریفمان به امیرالمومنین زمان مهدی موعود یگانه منجی عالم بشریت تحویل گردد
  ولی در هرصورت ناگفته نماند
  ما گوش به فرمان وسر سپرده ولایت فقیه شیعه هستیم ولی ولایت فقیهی که مثل امام خمینی به دور از منفعت طلبی ودنیاپرستی باشند ودارای سیاست اسلامی انسانی وبه دوراز هرگونه تجملات وکرنش درمقابل سگان غرب وشرق ودشمنان بشریت
  هرشخصیتی که داری چنین ویژگیهایی باشد لایق رهبری مسلمانان است وغلامی چنین سخصیتی عین ازادگیست که خدارا شکر ولایت فقیه زمانمان سید علی خامنه ای نمونه بارز چنین شخصیتیست است وبرماست که تا پای جان گوش به فرمانش باشیم تاحقارت وذلالت نکشیم وفردای قیامت روسیاه امام زمانمان ودرگاه احدیت نباشیم
  به امید انروز که امپراطوری بر حق جهان امپراطوری مظلومین ومستصعفین عالم به فرماندهی حضرت بقیه الله العظم روحی وارواحنا فدا برسر کارایدوحق مظلمومین ومستصعفان عالم را از ظالمان بستاند وجهان را پراز عدل ؛داد؛صلح ودوستی نماید وجهانیان رابه روز رستاخیز روز تحقق وعده های الهی رهنمون شود
  العبد غلام حلقه به گوش ولایت فقیه فرزند ایران زمین از خطه لرستان شهرستان دلفان قومیت لک نژاد اسلام ناب محمدی نام علی رضا نام خانوادگی جوزی سرابی

 37. هه   ۱۳۹۵/۰۸/۰۵  

  بعدی نداره

 38. دانشجو   ۱۳۹۵/۱۰/۱۰  

  خدای قهار رهبر عزیزمان را حفظ کند.

 39. capitailetter   ۱۳۹۵/۱۰/۲۴  

  خداوند تبارک وتعالی به حضرت آیت الله العظمی سیدعلی خامنه ای رهبرمعظم انقلاب طول عمربا عزت و۱۲۰ ساله عنایت بفرمایدواز مرز۱۲۰ سال هم افزایش بفرماید وخداوندتبارک وتعالی مقام معظم رهبری را تا انقلاب حضرت مهدی(عج) برای ملت جمهوری اسلامی ایران حفظ کند. عامین یا رب العالمین / برای سلامتی رهبر معظم انقلاب به نیت پنج تن آل عبا (۵) صلوات بلند بفرستید. اللهم صل علی محمد وآل محمد(ص) (۵ مرتبه)

 40. جانباز محمد دامن باغ.   ۱۳۹۵/۱۱/۲۵  

  با احترامی که برای همه ی این عزیزان قائل هستم.
  اما هیچکدامشان به رهبری دست پیدا نخواهند کرد. واقبالی ندارند.

 41. جانباز محمد دامن باغ.   ۱۳۹۵/۱۲/۱۲  

  انشاالله که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) اخرین رهبر جمهوری اسلامی باشند وبا دست با کفایت حضرت ایشان پرچم اسلام بدست منجی وموعود امام زمان (عج) برسد.اما اگر اراده ی پرودگار بر تاخیر در ظهور باشد.
  ایت الله سید ابراهیم رئیسی خلف صالح و جانشین شایسته ای هستند.

 42. Adidas Ultra Boost Uncaged   ۱۳۹۶/۰۱/۲۰  

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it
  helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.

 43. decorating bedroom   ۱۳۹۶/۰۱/۲۰  

  I think the admin of this website is actually working hard in support of his
  website, for the reason that here every information is quality based information.

 44. player combat   ۱۳۹۶/۰۱/۲۱  

  I was recommended this blog via my cousin. I am no longer sure whether this publish is
  written by means of him as no one else know such distinctive about my trouble.
  You are amazing! Thanks!

 45. phen375 australia   ۱۳۹۶/۰۱/۲۱  

  This is very attention-grabbing, You’re a very professional blogger.
  I’ve joined your feed and stay up for looking for extra of your magnificent post.

  Also, I have shared your site in my social networks

 46. Jayashree   ۱۳۹۶/۰۱/۲۶  

  Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday.
  It’s always useful to read through articles from other authors and practice something from
  other web sites.

 47. personal liability insurance cost   ۱۳۹۶/۰۱/۲۶  

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with a few pics to drive the message home a
  bit, but instead of that, this is magnificent blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 48. hay day hack no survey download   ۱۳۹۶/۰۱/۲۶  

  Last year we’ve experienced a DDoS (numerous requests for online Hay Day hack via
  bots) and we were down for days.

 49. Boston men's Health center inc   ۱۳۹۶/۰۱/۲۶  

  Saved as a favorite, I really like your website!

 50. pussy   ۱۳۹۶/۰۱/۲۶  

  Fantastic website you have here but I was curious if you knew of any user discussion forums that cover the same topics
  discussed here? I’d really like to be a part of group
  where I can get suggestions from other knowledgeable individuals that share the same
  interest. If you have any recommendations,
  please let me know. Appreciate it!

 51. Pusat Lagu Asik   ۱۳۹۶/۰۱/۲۶  

  What’s up it’s me, I am also visiting this web site daily, this web page
  is in fact good and the people are genuinely sharing nice thoughts.

 52. Stamina Pills - RadicalBody-RadicalBody   ۱۳۹۶/۰۱/۲۶  

  I appreciate, result in I found just what I used to be looking for.
  You have ended my four day long hunt! God Bless
  you man. Have a nice day. Bye

 53. Ban Can ho mai trang tower   ۱۳۹۶/۰۱/۲۶  

  Very good post. I will be dealing with a few of these issues as well..

 54. solitaire window   ۱۳۹۶/۰۱/۲۷  

  Hey very nice blog!

 55. british gas prepayment contact number   ۱۳۹۶/۰۱/۲۷  

  I always used to read paragraph in news papers but now
  as I am a user of web thus from now I am using net for posts, thanks to web.

 56. cartuse imprimanta   ۱۳۹۶/۰۲/۱۰  

  Great post.

 57. www.buy-trusted-tablets.com   ۱۳۹۶/۰۳/۰۹  

  Awesome post.

 58. Latest Romantic songs 2017   ۱۳۹۶/۰۴/۱۶  

  I think that is among the most significant information for me.

  And i’m happy reading your article. However want to observation on few common things, The site taste is wonderful, the articles is in point of fact excellent :
  D. Excellent job, cheers

 59. مناقصات کشور   ۱۳۹۶/۰۷/۲۲  

  ممنون اطلاعات خوبی بود. لطفا اگر اطلاعات کامل تری دارید در سایت
  قرار دهید

 60. رسانه   ۱۳۹۶/۰۸/۰۷  

  پایگاه خبری اخبارنوین ، رسانه مستقل و پویایی است
  برای انعکاس رخدادهای ایران و جهان در حوزه های
  مختلف فرهنگ ، اجتماعی و فناوری .

 61. علی   ۱۳۹۶/۱۰/۱۴  

  طرف زنده و سالمه. شما به فکر جانشینی؟ مثل پسرای نا خلف کخ باباهه هنوز نمرده سر ارث دعوا میکنن. ایشالا همیشه زنده باشه.

 62. Google   ۱۳۹۷/۰۴/۲۵  

  Google

  We came across a cool web site that you could take pleasure in. Take a look if you want.

 63. امین   ۱۳۹۷/۰۴/۲۹  

  قطعا جناب حجت الاسلام سیدحسن خمینی مناسب ترین گزینه هستند . به دلایل زیادی از جمله سطح فقهی (مدتهاست درس خارج فقه برگزار میکنند و علماء مثل آیت الله وحید ، شبیری زنجانی ، موسوی اردبیلی ، صافی گلپایگانی ، امینی و … هم اجتهاد ایشون رو تایید کردن) . بعلاوه حضور ایشون میتونه دامنه ی طرفداران نظام جمهوری اسلامی رو بین مردم و جوانانی که ممکنه کمی دلخور باشن گسترش بده . از طرفی در قضایای ۸۸ موضع گیری های خوبی داشتند و دلایل سیاسی رو هم باید در نظر گرفت (هر چقدر بشود مخالفان و معترضان رو تحت کنترل داشت بهتره و ایشون همین کارو کرد) . از طرفی ایشون مورد تایید نسبی حضرت آقا هم هستند . در جلسات دیدار مقام معظم رهبری با کارگزاران نظام ‌، ایشون همیشه در نزدیکترین مکان به رهبری می شینن و در نماز عیدفطر همیشه پشت سر آقا حضور دارن . بیت اقا و خودشون که با کسی شوخی ندارن اگه مورد تاییدشون نباشه انقدر بهشون بها نمیدن حتی اگه نوه امام‌ باشه . در منطقه هم تاثیرات خوبی خواهد داشت آمدن نوه ی امام‌خمینی و دل جوانان منطقه هم به سمت ایشون متمایل خواهد شد و وجهه ی خوبی خواهد داشت . گرچه امیدواریم هرچه زودتر حضرت حجت ظهور کنن و تمام عالم پر از صلح و زیبایی بشه

 64. Janna   ۱۳۹۷/۰۵/۰۶  

  خسته نباشید مرسی به خاطر این مطالب کاربردی

 65. Ricky   ۱۳۹۷/۰۶/۲۳  

  Right here is the right webpage for anybody who really wants to find out about this topic.
  You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not
  that I actually would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject
  which has been discussed for a long time. Excellent stuff,
  just excellent!

 66. Harold   ۱۳۹۷/۰۶/۲۴  

  I like the valuable info you supply to your articles.
  I’ll bookmark your blog and test again here regularly.
  I am somewhat certain I’ll be informed lots of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 67. Stuart   ۱۳۹۷/۰۶/۲۷  

  Someone necessarily assist to make severely posts I would state.

  That is the first time I frequented your web page and so far?

  I amazed with the analysis you made to make this actual publish extraordinary.

  Magnificent job!

 68. Winfred   ۱۳۹۷/۰۶/۲۷  

  I like what youu uуs aree uⲣ also. Such intelligent wߋrk and reporting!
  Keep up the exϲellent worҝs guys I’ve іncorporated you guys to my blogroll.

  I think it will improve the vaⅼue off my site

 69. Karry   ۱۳۹۷/۰۶/۲۸  

  But having a huge language is only one part of speaking well.

 70. Google   ۱۳۹۷/۰۶/۳۰  

  Every after in a when we pick blogs that we read. Listed below would be the newest web pages that we pick.

 71. Lorene   ۱۳۹۷/۰۶/۳۰  

  So if you’re expecting a great deal of help, bear in mind that it isn’t really forthcoming.
  Each format pressupposes a certain formation plus design for citing rephrased and echoed resources for all various printed,
  internet, and other forms of resources. Run-on sentences occur because of not enough punctuation and happen once you become lost inside your essay.

 72. Princess   ۱۳۹۷/۰۷/۲۰  

  Everything is very open with a precise description of the issues.
  It was really informative. Your site is very helpful.

  Many thanks for sharing!

سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Coronavirus live news: South Korea sees biggest one-day jump in cases in weeks as global deaths top 350,000
   Longest official mourning period in Spain’s democracy; unrest grows in UK PM’s party over Dominic Cummings lockdown breach; WHO says Americas are new Covid-19 epicentre. Follow the latest updatesGlobal report: Germany to relax travel curbs as Spain mourns Covid-19 victimsTory unrest increases pressure on PM to sack Dominic CummingsAustralia coronavirus – liveCoronavirus latest: at a […]
  • Kyoto Animation arson suspect arrested after 10 months of burns treatment
   Thirty-six people died in atrocity that is Japan’s deadliest blaze since 2001Police in Japan have arrested the man suspected of carrying out an arson attack last year that killed 36 people, after officers waited 10 months for him to be treated for serious burns.Shinji Aoba was arrested on murder and arson charges over the attack […]
  • Hong Kong crisis: riot police flood city as China protests build
   Pro-democracy groups gather to protest against national anthem bill as Donald Trump says he is ‘displeased’ with Beijing Thousands of armed police have flooded the streets of Hong Kong in an unprecedented show of force to prevent protests against a law criminalising ridicule of China’s national anthem.In the morning rush hour police in riot gear […]
  • The corner of Minnesota that’s there by mistake
   Northwest Angle is a wedge of the US marooned in a lake and reached via Canada – remote and raw, with pleasures hard-wonThe horizon was a shifting channel of light. Cornfields grew between stands of cottonwood trees, and harvesters cruised down the double-yellow line spewing golden dust. Signs advertised gifts from Minnesota’s northland: moccasins, wild […]
  • Fast fashion: Pakistan garment workers fight for rights amid Covid-19 crisis
   Protesters demand wages at factory supplying global fashion brands, as coronavirus leads to layoffs in textile industryCoronavirus - latest updatesSee all our coronavirus coveragePolice in Karachi last week allegedly shot at hundreds of unarmed garment workers protesting outside a factory supplying denim for global fashion brands.Garment workers such as Abdul Basit, 35, claimed to have […]
  • Coronavirus latest: at a glance
   A summary of the biggest developments in the global coronavirus outbreakFollow our latest coronavirus blog for live news and updatesKey developments in the global coronavirus outbreak today include: Continue reading...
  • Tory privatisation is at the heart of the UK's disastrous coronavirus response | George Monbiot
   From PPE failures to care home tragedies, this crisis has exposed the pernicious role of corporate power in public policySee all our coronavirus coverageCoronavirus – latest updatesAmid the smog of lies and contradictions, there is one question we should never stop asking: why has the government of the United Kingdom so spectacularly failed to defend […]
  • 'Milli Violini': I was a fake violinist in a world-class miming orchestra
   Jessica Chiccehitto Hindman spent years touring America in an orchestra of gifted players who mimed to CDs. She relives their bizarre performances – and her eventual collapseA young violinist joins an award-winning ensemble led by a famous composer, only to find out that all of the musicians aren’t actually playing their instruments but are simply […]
  • Investment in global energy to drop by $400bn
   Covid-19 pandemic forecast to cause biggest slump in history after collapse in demandInvestment in global energy will fall by $400bn (£324bn) this year, the biggest slump in the industry’s history, as the Covid-19 pandemic fuels a collapse in energy demand.The International Energy Agency (IEA) said the unprecedented investment slump follows the most severe plunge in […]
  • Giant kookaburra built by Australian man during lockdown: 'People adore it'
   Farvardin Daliri built the 750kg sculpture, which laughs, to bring joy to the community An Australian man has used his time in lockdown to create a 750kg sculpture of a laughing kookaburra that he says will bring joy to the community in bleak times.Dr Farvardin Daliri, an academic and artist, debuted the huge bird this […]
 • اطلاعات