۱:۲۵:۲۹ جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۱
آیا باید با اسرائیل مذاکره کنیم؟
تقابل ایران واسرائیل برای کشور هایی مانند: عربستان، اردن، قطر، امارات متحده عربی و مصر در حوزه کشورهای عربی و برای ترکیه، آذربایجان، هند وحتی روسیه در حوزه کشورهای غیر عربی اطراف ایران، مفید و سودآور بوده است.  نسیم توسعه//  اسلام ذوالقدرپور: ۳۳ سال از انقلاب اسلامی ایران می گذرد و تمام این سال ها، […]

تقابل ایران واسرائیل برای کشور هایی مانند: عربستان، اردن، قطر، امارات متحده عربی و مصر در حوزه کشورهای عربی و برای ترکیه، آذربایجان، هند وحتی روسیه در حوزه کشورهای غیر عربی اطراف ایران، مفید و سودآور بوده است. نسیم توسعه//  اسلام ذوالقدرپور: ۳۳ سال از انقلاب اسلامی ایران می گذرد و تمام این سال ها، حکومت، دولت های مختلف و نیز مردم ایران، خود را در برابر یک دشمن همیشگی و خطرناک به نام رژیم اشغالگر قدس دیده و این نفرت از دشمن را در ذهن خود داشته ایم. اسرائیل طی این ۳۳ سال هرگز به عنوان یک دولت از سوی ایران مورد شناسایی قرار نگرفته و علاوه بر قطع روابط سیاسی، اقتصادی، نظامی و… آشکار میان ۲ کشور، نوعی تقابل و درگیری پردامنه و پرنوسان نیز میان ایران و اسرائیل حاکم بوده است.
در رابطه با قطع رابطه با اسرائیل، اندیشه ها و نظریات گوناگون اسلامی و انسانی مطرح شده است اما با توجه به گذشت بیش از ۳ دهه از قطع روابط میان ۲ کشور، به نظر می آید که باید نوعی بازاندیشی و بازبینی بنیادین در روابط خارجی ایران صورت گرفته و سیاست خارجی ایران بر منبای تامین منافع ملی ایران و مردم آن برنامه ریزی گردد. در زمینه روابط میان ایران واسرائیل ،چندین سوأل مهم و همیشگی وجودارد، سوألاتی مانند:

۱- چرا اسرائیل را به رسمیت نمی شناسیم و مورد شناسایی قرار  نمی دهیم؟
۲- چرا با اسرائیل قطع رابطه کرده ایم؟
۳-چرا با اسرا ئیل مذاکره نداریم و رابطه سیاسی و… برقرار نمی کنیم؟
۴- دیگران از قطع رابطه ما با اسرائیل چه برداشتی دارند؟
و…
طی همه سال های بعد از انقلاب ۵۷، ایران و اسرائیل همیشه به عنوان ۲ دشمن معرفی شده و در برابر یکدیگر موضع گرفته اند و البته به نظر می آید بعضی کشورها به خصوص در حوزه کشورهای عربی از این تقابل و دشمنی ایران و اسرائیل، خوشحال بوده و منافع بسیاری را کسب کرده اند. تقابل ایران و اسرائیل برای کشور هایی مانند: عربستان، اردن، قطر، امارات متحده عربی و مصر در حوزه کشورهای عربی و برای ترکیه، آذربایجان، هند و حتی روسیه در حوزه کشورهای غیر عربی اطراف ایران، مفید و سودآور بوده است. شاید بتوان به طور خلاصه بعضی از تضادهای روابط اسرائیل و کشورهای منطقه را در زیر مشاهده کرد:

الف-اسرائیل و اعراب:
کشورهای عربی و به خصوص مردم این کشور ها از زمان اشغال فلسطین در سال ۱۹۴۸ به تقابل و دشمنی با اسرائیل پرداخته و جنگ های مهمی نیز میان اعراب و اسرائیل بر سر مسئله فلسطین و دیگر مناطق اشغالی عربی رخ داد که در نهایت پیروزی نهایی با اسرائیل بوده است و اسرائیل توانسته جایگاه خود را به عنوان قدرت برتر در منطقه تثبیت نماید.
بعد از تمامی شکست ها و ناکامی های اعراب در مقابله با اسرائیل که منجر به تصرف بخش هایی از مصر، سوریه، لبنان و اردن توسط اسرائیل شد، سرانجام در سال ۱۹۷۸ وبا میانجیگری جیمی کارتر رئیس جمهور دمکرات و حامی حقوق بشر امریکا، اولین پیمان صلح میان اسرائیل به رهبری مناخیم بگین و یک کشور عربی یعنی مصر به رهبری انور سادات در کمپ دیوید منعقد شده وعملاً رابطه دوستانه میان اعراب و اسرائیل آغاز گردید. این پیمان صلح هر چند در ابتدا با اعتراض دیگر کشور های مدعی حمایت از فلسطین مواجه شد اما به مرور زمان و با تغییرات سیاسی و ژئوپلتیکی منطقه به خصوص انقلاب ایران، تبدیل به نقشه راه برای دیگر کشور های عربی شد تا با فشار یا حمایت امریکا به برقراری رابطه هر چند پنهانی با اسرائیل بپردازند.
رهبران کشورهای عربی به رغم مخالفت مردم این کشور ها با هر گونه مصالحه و رابطه با اسرائیل، طی سال های بعد از قرارداد کمپ دیوید به برقراری رابطه پنهان و حتی آشکار با اسرائیل پرداخته و علاوه بر روابط گسترده اقتصادی، روابط نظامی و امنیتی نیز با اسرائیل داشته اند که هدف اصلی این روابط را می توان مقابله با ایران و موج فزاینده تاثیرپذیری مردم منطقه از انقلاب ایران دانست. کشورهای عربی و در صدر آنها مصر، عربستان و قطر با برقراری روابط ویژه با اسرائیل در فکر تضعیف و یا نابودی قدرت برتر منطقه ای یعنی ایران مقتدر، بوده و هستند!!!

ب- جهان اسلام واسرائیل:
بر اساس تصریح روشن اسلام و پیامبرعظیم الشأن اسلام به حمایت از مظلوم که پیامبر می فرمایند: ((من سمع مسلما ینادی یا للمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم))یعنی:((هر کس بشنود صدای مسلمانی را که فریاد می ‏کند یا مسلمانان به‏ فریاد من برسید، و او را کمک نکند، دیگر مسلمان نیست)) و صدها آیه و روایت دیگر که بر کمک به مظلومان تأکید دارد، جهان اسلام به حمایت از فلسطین در برابر اسرائیل پرداخت که در این زمینه مردم ایران و حکومت اسلامی آن از پیش قراولان حمایت از مردم مظلوم فلسطین و دیگر محرومان منطقه بوده اند.
علیرغم همه حمایت ها و پشتیبانی های مادی و معنوی ایران از فلسطین و دیگر کشورهای عربی- اسلامی منطقه در برابر اسرائیل، کشورهای عربی و به خصوص پادشاهان استبدادی و غیر مردمی این کشورها به مخالفت با ایران پرداخته و بعضاً مسئله فلسطین را یک مسئله عربی دانسته و از دخالت ایران در این زمینه انتقاد کرده و به مخالفت با ایران می پردازند.

ج- ترکیه و اسرائیل:
کشور ترکیه به رغم داشتن حکومت لائیک که از میراث مصطفی کمال (آتاتورک) می باشد، از اکثریت مسلمانی تشکیل شده که هنوز به دوران خلافت اسلامی عثمانی علاقه داشته و در فکر احیای مجدد عثمانیسم هستند، دولت های ترکیه به شدت بر رابطه دوستانه با اسرائیل تأکید داشته اند و این رابطه دوستانه حتی در دولت اسلامگرای حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان نیز ادامه دارد، هر چند اردوغان در بعضی ژست های به قول خودش اسلامی به مخالفت و بحث لفظی با مسئولین اسرائیل پرداخته است. اما آنچه برای ترکیه و حتی اردوغان سابقاً اسلامگرا مهم است حفظ حکومت و منافع ترکیه است که در پرتو رابطه دوستانه با اسرائیل و حمایت های اتحادیه اروپا و امریکا تأمین می شود.

برای دولتمردان ترکیه اسلام و مسئله فلسطین در اولویت اول قرار نداشته و در واقع اسلام و اسلامگرایی این دولتمردان ترک برای خدمت به ترکیه و آرمان ملت ترک خلاصه می شود و رابطه با ایران و به قول معروف برادران ایرانی نیز در راستای کسب قدرت بیشتر بوده است.

با توجه به موارد فوق الذکر می توان به صراحت گفت که تنها کشوری که از وجود اسرائیل در منطقه متضرر شده است ایران می باشد.

ایران به عنوان ام القرای واقعی جهان اسلام و آنچه دوستان و نیروهای ایران در منطقه نامیده می شوند مانند: سوریه،  عراق نوین با رهبری شیعیان، حزب الله لبنان، حماس و … به خاطر عدم تغییر مواضع ضد اسرائیلی خود، دچار مشکلات فراوانی شده و حتی در مقابل دوستان اسرائیل در منطقه مانند ترکیه، اردن، عربستان، قطر و … در حال عقب نشینی هستند!

چرا با اسرائیل مذاکره مستقیم نمی کنیم؟
آیا در صورت مذاکره با اسرائیل منافع ایران و مصالح مسلمین به خطر می افتد؟

در تمامی حوادثی که در منطقه و به خصوص ایران و اسرائیل رخ می دهند، مسئولین این ۲ کشور(ایران و اسرائیل) به متهم کردن طرف دیگر به عنوان عامل حادثه می پردازند. در واقع می توان ایران و اسرائیل را مظنونین همیشگی حوادث، توطئه ها و نابسامانی های منطقه دانست که در این مسیر تنها به منافع خود ضرر وارد کرده و برخی کشورهای دیگر که نقش فرصت طلب دارند (ترکیه، عربستان، مصر، اردن، قطر) از این تقابل و نزاع بیشترین سود و منفعت را می برند.

ایران و اسرائیل در هر حادثه تروریستی بدون هر گونه تحقیق و با چشمان بسته نیز می تواند عامل یا عوامل این حوادث را که طرف مقابل (ایران یا اسرائیل) می باشد را شناسایی کنند. این رویه در حالی تبدیل به اصل رابطه میان ۲ کشور شده است که بر اثر این سنت ۳۳ ساله، ایران و دوستان آن بیشترین زیان را از آن برده اند.

اگر ایران بتواند یا بخواهد بر اساس یک گفتگوی آشکار به مذاکره با اسرائیل بپردازد، می تواند علاوه بر حفظ منافع ایران و حمایت از دوستان منطقه ای خود( سوریه، عراق، حزب الله و حماس) همچنان به عنوان قدرت برتر منطقه ای در معادلات جهانی نیز سهیم گردد وجایگاه خود را به دشمنان ظاهراً دوست مانند ترکیه وعربستان واگذار نکند.

اعراب در مذاکره با اسرائیل، تنها به فکر منافع سلاطین و پادشان عرب بوده و با دید مذهبی (سنی و شیعی) به مسایل نگاه می کنند. دوستی ایران و اعراب را می توان به دوستی خاله خرسه تشبیه کرد که اعراب در نقش خاله خرسه قرار گرفته و در ظاهر دوستانه و اسلامی خود می خواهند ایران را محدود و بلکه نابود سازند!

گفتگوی ۲ جانبه ایران و اسرائیل در کوتاه مدت می تواند از حجم دشمنی های ۲ طرف کاسته و در کاهش هزینه های مادی و معنوی ۲ کشور نیز موثر باشد هزینه هایی مانند ترور نخبگان ایرانی، جنگ سایبری ۲ طرف علیه هم، تحریم های گسترده علیه ایران و … که موجب تضعیف هر ۲ کشور به سود دیگر بازیگران مرموز منطقه ای شده است.
به نظر می آید داشتن مذاکره با دولت اسرائیل برای ایران و دوستان منطقه ای آن بسیار بهتر و ضروری تر از داشتن رابطه با دولت آل سعود، طالبان، ترکیه و حتی قطر می باشد، زیرا حکومتی مانند عربستان و قطر که تحت سلطه افکار وهابی و سلفی قرار دارند برای منافع ایران، بسیار زیانبار از اسرائیل می باشند و آل سعود و و هابیون خونریز و جلاد مسلط بر آن صد بار بدتر از امثال شیمون پرز، بنیامین نتانیاهو، شائول موفاز و … می باشند.
اما هلوکاست دروغی است که به ما ایرانیان مربوط نیست و باید نبردی باشد میان مسیحیان و یهودیان که بر اثر بی تدبیری بعضی مسئولین ایرانی، هلوکاست تبدیل به نبرد ایران با اسرائیل و غرب شده است!!!
بنابراین باید برای حفظ، تثبیت و نمایش قدرت ایران در منطقه و حتی سیاست بین الملل به جای تکیه بر آرمان های دست نیافتنی صرفاً اسلامی که معمولاً نتایج معکوسی مانند دولت محمد مرسی در مصر، دولت اردوغان در ترکیه و… را به دنبال دارد حداقل به فکر مذاکره با اسرائیل و تعیین مواضع و محدوده منافع خود در منطقه و جهان باشیم و بیش از این خود را محصور و در انزوا قرار ندهیم. با این مذاکره می توانیم بهتر از گذشته از منافع ایران، مصالح اسلامی و مسئله فلسطین و دوستان خود در منطقه حمایت و پشتیبانی کنیم.
البته نباید دراین زمینه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب را فراموش کرده و دچار رفتارهای افراطی گردید. افراط در عدم برقراری مذاکره و نفی هر گونه مذاکره و گفتگو که از سوی بعضی گروه ها و افراد دنبال می شود نیز قادر به حل مشکلات ایران نیست، هر گونه مذاکره باید با همکاری، همیاری، همفکری و همدلی همه گروه های ایران و نخبگان با پشتیبانی مردم و در چارچوب اصول سیاست خارجی مورد تایید رهبر معظم انقلاب، برنامه ریزی و اجرا گردد تا بتواند به نتیجه مطلوب برسد.

منبع:
 1. ناصر   ۱۳۹۲/۰۱/۰۷  

  اگر اسرائیل واقعا دشمن ایران باشد باز دشمنی آن با ایران بیشتر از اعراب نیست،نباید فراموش کنیم که در طول تاریخ هیچ قومی به اندازه اعراب ایرانی نکشته است.این همه سرزمینهای ایران که به اشغال اعراب درآمد اگر مصداق اشغالگری نیست پس چیست؟ واقعیت این است که هنوز هم اگر اعراب مشکلی به نام اسرائیل نداشته باشند همان اعراب هزار سال قبل هستند که طمع به سرزمین ایران داشتند.اعلان جنگ کنونی ایران با اسرائیل هم ابتدا از طرف ایران بوده ،این درحالی است که قبل از آن هرگز تعرضی از طرف اسرائیل صورت نگرفته بود.

سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • George Floyd killing: police forcefully crack down on protesters as curfews hit – live
   George Floyd’s death a homicide, county medical examiner saysFamily autopsy points to homicide by asphyxiationCurfew to go into effect for New York City from 11pm to 5amFloyd’s family calls for peaceful protestsPressure grows for other three officers to face chargesMinneapolis police chief: all four officers ‘complicit’ in deathGet a fresh perspective on America – sign […]
  • Coronavirus live news: Singapore reopens schools as UK quarantine rules criticised
   Dr Fauci says he hasn’t spoken to Trump in two weeks; New Zealand to consider easing restrictions earlier than planned; Mexico deaths pass 10,000. Follow the latest updates Singapore reopens schools UK: Critics round on No 10 over ‘ridiculous’ rules for 14-day quarantineAustralia coronavirus updates – liveCoronavirus latest: at a glanceSee all our coronavirus coverage […]
  • Floyd Mayweather offers to cover funeral costs for George Floyd
   Reports say family has accepted former boxer’s offerGolfer Tiger Woods says police ‘clearly crossed a line’Boxing great Floyd Mayweather has offered to cover the funeral expenses for George Floyd, the 46-year-old African American man whose death while in police custody in Minneapolis sparked protests across the United States.The former five-division world champion’s promotional company, Mayweather […]
  • We've reached the 'mad emperor' stage, and it's terrifying to behold | Richard Wolffe
   Trump incites violence from the safety of a bunker, then orders peaceful protesters tear-gassed for the sake of a surreal photo opWriting from a Birmingham jail, Martin Luther King Jr famously told his anxious fellow clergymen that his non-violent protests would force those in power to negotiate for racial justice. “The time is always ripe […]
  • Coronavirus latest: at a glance
   A summary of the biggest developments in the global coronavirus outbreak Follow our latest coronavirus blog for live news and updatesKey developments in the global coronavirus outbreak today include: Continue reading...
  • Pakistan polio fears as Covid-19 causes millions of children to miss vaccinations
   Officials voice concern as coronavirus halts annual programme in country already struggling against resurgence in casesIn April, almost 40 million children missed their polio drops in Pakistan after the cancellation of the nationwide vaccination campaign. Alongside Afghanistan, Pakistan is one of only two countries in the world where polio is still endemic. It was very close […]
  • Gordon Brown urges G20 countries to back $2.5tn coronavirus plan
   Former PM says lack of action is ‘potentially a death sentence for the world’s poorest people’Coronavirus – latest updatesSee all our coronavirus coverageFailure by the G20 group of leading developed and developing nations to organise a global Covid-19 recovery plan is a potential death sentence for the world’s poor, the former prime minister Gordon Brown […]
  • Where's the catch in the Brexit fishing talks?
   As the UK and EU resume negotiations over quotas, many snags remain to be unpickedEuropean Union and British negotiators will face each other screen-to-screen as the latest round of Brexit talks get under way on Tuesday. During this four-day round, the most time has been allocated to one of the toughest issues: fishing rights. Continue […]
  • The G20 should be leading the world out of the coronavirus crisis – but it's gone awol | Gordon Brown
   In March it promised to support countries in need. Since then, virtual silence. Yet this pandemic requires bold, united leadershipSee all our coronavirus coverageCoronavirus – latest updatesIf coronavirus crosses all boundaries, so too must the war to vanquish it. But the G20, which calls itself the world’s premier international forum for international economic cooperation and should be at the […]
  • The power of crowds
   Even before the pandemic, mass gatherings were under threat from draconian laws and corporate seizure of public space. Yet history shows that the crowd always finds a way to return. By Dan HancoxAs lockdown loomed in March, I became obsessed with a football anthem for a team 400 miles away. I had read a news […]
 • اطلاعات