۹:۴۸:۵۱ - چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷
۳۶ عکس رعشه‌برانگیز از به‌ قدرت‌ رسیدن نازی‌ها
تصاویر رعشه‌برانگیز این گزارش از بعد از جنگ جهانی اول شروع می‌شود، زمانی که متفقین آلمان را مجازات کردند و به‌این‌ترتیب کمکک کردند اقتصاد آلمان از هم بپاشد و جمهوری وایمار فروبریزد و رکود بزرگ اتفاق بیفتد. نسیم توسعه به نقل از فردا: شاید هیچ موضوع تحقیقاتی‌ای نباشد که به‌اندازه‌ی موضوع چرایی به‌قدرت‌ رسیدن آدولف هیتلر […]

تصاویر رعشه‌برانگیز این گزارش از بعد از جنگ جهانی اول شروع می‌شود، زمانی که متفقین آلمان را مجازات کردند و به‌این‌ترتیب کمکک کردند اقتصاد آلمان از هم بپاشد و جمهوری وایمار فروبریزد و رکود بزرگ اتفاق بیفتد.Nazi Ascent

نسیم توسعه به نقل از فردا: شاید هیچ موضوع تحقیقاتی‌ای نباشد که به‌اندازه‌ی موضوع چرایی به‌قدرت‌ رسیدن آدولف هیتلر و حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان بعد از جنگ خانمان‌ برانداز جهانی اول مورد مطالعه قرار گرفته باشد. این داستان داستانی به‌شدت هشداردهنده است. چندین نسل از تاریخ‌دانان و روزنامه‌نگاران نیز با آن بر همین اساس مواجه شده‌اند و این داستان را از تمام جنبه‌هایی که امکانش هست و با جزئیاتی توان‌فرسا بازگو کرده‌اند.
برای همین است که دیدن گزارش‌های آن دوران، یک‌جورهایی، مرهم است، هرچند که آرامش مخاطب را هم می‌گیرد از بس که از صعود هیتلر با خونسردی حرف می‌زنند. به‌طور مثال، چهار گزارشگر آمریکایی در سال ۱۹۳۰، بابت پوشش صعود سریع نازی‌ها جایزه‌ی پولیتزر گرفتند. این سنجه‌ای است که نگرش مسامحه‌کار آمریکا به هیتلر و پیروانش در آن زمان را نشان می‌دهد.
یکی از این گزارشگران ادگار مورر بود. او در روزنامه‌ی شیکاگو دیلی، در تاریخ ۳۰ ژوئیه‌ی ۱۹۳۲، داستانی از پیش‌زمینه‌ی انتخابات آلمان منتشر کرد. مورر، بدون تقبیح یا بیان نکته‌ای از سوی حزب‌های مخالف، گزارش کرد که هیتلر می‌خواهد «امپراطوری‌ای بر پایه‌ی دانش رازآمیز شخص خودش از برتری آلمان‌ها و نژاد و آریایی» بسازد. مورر خردمندانه متوجه این نکته بود که «هیتلر نابغه‌ای روشن‌اندیش نیست، اما غریزه‌ای رعب‌آور در سیاست دارد.»
(لحن عادی متن خواننده را بهت‌زده می‌کند، اما این لحن در آن زمان برای روزنامه‌های آمریکایی عادی بود. دوازده روز پیش از آنکه آلمان حمله‌ی سال ۱۹۳۹ خود را به لهستان شروع کند، نیویورک‌تایمز گزارشی یک‌جانبه (و اکنون بدنام) منتشر کرد درباره‌ی علاقه‌ی فیورر [کلمه‌ای آلمانی به معنای رهبر که به‌طور خاص برای هیتلر به کار می‌رود] به کیک انگورفرنگی، عشق او به یتیمان، و سلیقه‌ی عالی‌اش در طراحی داخلی. نیازی به گفتن ندارد که این گزارش نه برنده‌ی پولیتزر شد و نه برنده‌ی هیچ جایزه‌ی دیگری.)
ناهشیاری مورر اکنون برای خوانندگان غریب به‌نظر می‌رسد، اما وقتی به این نکته توجه کنیم که او و بقیه‌ی دنیا در آن زمان چقدر کم از هیتلر اطلاعات داشتند، می‌فهمیم لحن او برای کاری که انجام می‌داد مناسب بوده است. وظیفه‌ی مورر پیش‌بینی آینده نبود، و البته او هم تلاشی در این راستا نکرده بود.
اما از سوی دیگر، دکتر امیل لنگیل قرار دارد. او استاد دانشگاه نیویورک در رشته‌ی علوم اجتماعی بود و در مسائل مربوط به اروپای مرکزی تسلط داشت. او، همچون بسیاری از دانشگاهیان زمان خود، پیش‌بینی‌هایی درباره‌ی هیتلر و نازی‌ها، قبل از اینکه ذات خود را نشان بدهند، انجام داد. خواندن این پیش‌بینی‌ها لرزه بر اندام خواننده می‌اندازد از بس که غلط هستند.
در سال ۱۹۳۲، سه ماه بعد از آنکه هیتلر صدراعظم آلمان شد، لنگیل به مجله‌ی اِوری‌ویک گفت فیورر آینده «آشوبگری درجه یک» است، اما بینش خاصی ندارد. او پیش‌بینی‌های غیردقیق و خوفناک دیگری هم کرد:
«اینکه او قدرت‌های پنهان خاصی داشته باشد، یا در مسیر پیشرفت‌اش به چنین قدرت‌هایی دست پیدا کند، در قلمرو احتمالات ناممکن نیست، اما من بعید می‌دانم. او، احتمالاً، بهترین سخنران آلمان است، و نیروی حیات حیوانی‌ای دارد که مردم را از خود بی‌خود می‌کند، اما به‌نظر می‌رسد که توان این را ندارد که وقتی به چیزی فکر می‌کند آن را به نتیجه‌ی منطقی‌اش برساند، و  نمی‌تواند طرح‌های درازدامن خردمندانه‌ای در سطح  ملی مطرح کند.»
این گالری سندی تصویری از خیزش نازی‌ها است، چیزی که حتی لنگیل و همتایانش هم پیش‌بینی آن را نمی‌کردند و در گزارش‌های شجاعانه‌ی مورر و همکارانش به ثبت رسیده است.
این تصاویر رعشه‌برانگیز از بعد از جنگ جهانی اول شروع می‌شود، زمانی که متفقین آلمان را مجازات کردند و به‌این‌ترتیب کمک کردند اقتصاد آلمان از هم بپاشد و جمهوری وایمار فروبریزد و رکود بزرگ اتفاق بیفتد. این مسیر نهایتاً به صعود هیتلر انجامید. تصاویر رنگی از شکوه هول‌انگیز این پیروزی در مجله‌ی تایم به‌چاپ رسید، درست پیش از جنگ جهانی دوم، قبل از اینکه از وحشت حقیقی «طرح‌های درازدامن» او پرده برداشته شود.

برداشته شود. 

Nazi Ascent

آدولف هیتلر از پله‌های تپه‌ی باکبرگ، در نزدیکی شهر هملین بالا می‌آید. در دست گارد حمله‌ی نازی‌ها پرچم صلیب‌شکسته قرار دارد. اکتبر ۱۹۳۴

Crowd Listening To Hitler

تصویری از بالا از جمعیت عظیم طرفدارانی که برای شنیدن سخنرانی رهبران حزب نازی جمع شده‌اند. برلین. ۴ آوریل ۱۹۳۲

Gigantic Rally

جمعیتی عظیم در یکی از تجمعات حزب نازی در نورمبرگ در روز جوانان هیتلر حاضر شده‌اند. تاریخ عکس نامعلوم است.

Hitler Posing Group Of Men

هیتلر در کنار نخست‌وزیر انگلستان، نویل چمبرلین (سمت چپ) و دیکتاتور ایتالیا، بنیتو موسولینی (سمت راست) ایستاده است. این عکس پس از معاهده‌ی مونیخ گرفته شد. ۲۹ سپتامبر ۱۹۳۸.

Hitler Signing Document

هیتلر معاهده‌ی مونیخ را امضا می‌کند. در این معاهده آلمان اجازه پیدا می‌کند که چکسلواکی را به خود الحاق نماید. ۳۰ سپتامبر ۱۹۳۸.

Games Of The Xi Olympiad

در جریان میزبانی بازی‌های المپیک در آلمان در سال ۱۹۳۶، جمعیت در خیابان‌های آلمان جمع شده است.

Nazi Parade

مدل بزرگی از عقاب آلمانی که با خود تاج تزار و صلیب‌شکسته حمل می‌کند. هیتلر نمایشگاه هنری نازی‌ها را در مونیخ افتتاح کرده است و این عقاب اکنون از جلوی او عبور می‌کند. ۱۲ ژوئیه‌ی ۱۹۳۸.

Nazi Party Gymnastics

در تجمع نورمبرگ، ۱۵۰۰۰ نفر همزمان حرکات ژیمناستیک انجام می‌دهند. آلمان. ۱۹۳۸.

Nazi Flag Adorned

دختری کوچک دسته‌ای گل را به نوک پرچم صلیب‌شکسته وصل می‌کند. پرچم را یکی از اعضای شاخه‌ی مخلی حزب نازی در دست گرفته است. آلمان. ۱۹۳۵.

Hitler With Child

آدولف هیتلر با عضو جوان خزب جوانان هیتلر، هرالد کواند، دست می‌دهد. او پسرخوانده‌ی وزیر تبلیغات، جوزف گوبلز، بود. برلین. ۱۹۳۶

Crowding Around Table

آدولف هیتلر در کنار اعضای حزب جوانان هیتلر در دفتر مرکزی حزب نازی در مونیخ نشسته است. حدود سال ۱۹۳۵

Hitler Inspection

آدولف هیتلر و بالدور ون شیراک، رئیس حزب جوانان هیتلر (در سمت چپ هیتلر) به استادیوم نورمبرگ وارد می‌شوند تا از تجمع حزب جوانان هیتلر در سال ۱۹۳۴ بازدید به‌عمل بیاورند

Hitler Youth Large Group

آدولف هیتلر با طرفداران جوان‌اش، که در تجمع حزب جوانان هیتلر جمع شده‌اند، عکس می‌گیرد.

Nazi Party Congress

در جریان کنگره‌ی حزب نازی، ۲۵۰۰۰ نفر در جلوی هیتلر و همراهانش در ورزشگاهی ایستاده‌اند. نورمبرگ، آلمان. ۱۹۳۴

Brownshirts Celebrate Election

طرفداران نازی‌ها بعد از شنیدن اینکه هیتلر صدراعظم آلمان شده است به راهپیمایی پرداختند. برلین. ۳۰ ژانویه‌ی ۱۹۳۳

Chancellor Hitler At Window

صدراعظم تازه‌انتخاب‌شده، آدولف هیتلر، در پنجره‌ی دفتر کارش برای طرفدارانش دست تکان می‌دهد. برلین. ۳۰ ژانویه‌ی ۱۹۳۳.

Hitler Election 1932

اعضای حزب در دفتر مرکزی حزب نازی نظر رای‌دهندگان را با دادن بادکنک و صلیب‌شکسته جلب می‌کنند. برلین. ۱۹۳۲

Polling Station March 1932

مردی از شعبه‌ی رای‌گیری بیرون آمده است. او در انتخاباتی رای داده که رسماً نازی‌ها را به قدرت می‌رساند. در پشت او، مرد دیگری تصویر آدولف هیتلر را در دست گرفته است. برلین. ۱۳ مارس ۱۹۳۲

Nazis Convincing A Voter

شبه‌نظامیان «پیراهن‌قهوه‌ای» در کنار یک کشاورز و همسرش نشسته‌اند و آن‌ها را ترغیب می‌کنند که به نازی‌ها رای بدهند. مکلن‌برگر، آلمان. ۲۱ ژوئن ۱۹۳۲

Hitler Salutes His Supporters

آدولف هیتلر، هنگام حرکت با ماشین در خیابان‌های برلین، به طرفدارانش سلام می‌دهد. او آماده‌ی حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری آلمان می‌شود. فوریه‌ی ۱۹۳۲.

Hitler In Beer Hall

آدولف هیتلر و نمایندگان حزب نازی، در جریان برنامه‌ریزی برای تبلیغات انتخاباتی، در کنار هم عکس می‌گیرند. مونیخ. دسامبر ۱۹۳۰.

Store Boycott

نازی‌ها روی شیشه‌ی مغازه‌ای که صاحبش یهودی بود علامتی می‌چسبانند تا آلمان‌ها از او خرید نکنند. وقتی اوضاع، به‌خصوص از لحاظ اقتصادی، بعد از جنگ در آلمان وخیم‌تر شد، خیلی‌ها (به‌خصوص نازی‌ها) یهودیان را مقصر اوضاع دانستند. برلین. آوریل ۱۹۳۳.

Adolf Hitler Salutes Children

آدولف هیتلر به سلام جمعیت کودکانی که او را دوره کرده‌اند پاسخ می‌دهد. آلمان. دهه‌ی ۱۹۳۰.

Adolf Hitler Back View

آدولف هیتلر رژه‌ی نازی‌ها را مشاهده می‌کند. آلمان. ۱۹۳۰.

Hitler With Brownshirts 1928

هیتلر و گروه شبه‌نظامی اشتورم ابتیلونگ (اس.آ.) تجمع عظیم حامیان‌شان را هدایت می‌کنند. گروه اشتورم ابتیلونگ را امروزه بیشتر با نام «پیراهن‌قهوه‌ای‌ها« می‌شناسند. حزب نازی وقتی نیاز به گردن‌کلفتی داشت از آن‌ها استفاده می‌کرد. این گروه امنیت اجتماعات نازی‌ها را برعهده داشت و اجتماعات دیگر گروه‌ها را به هم می‌ریخت. نورمبرگ، آلمان، حدود سال ۱۹۲۸.

Nazi Book Burning

جمعیتی ۴۰هزارنفری به تماشای مراسم کتاب‌سوزی نشسته‌اند. در این مراسم، کتاب‌های «ضدآلمانی» از نویسندگانی که از ایدئولوژی نازی تبعیت نمی‌کردند، در اوپرنپلاتز برلین، به آتش کشیده شدند. این مراسم را انجمن دانش‌آموزان آلمان ترتیب داده بود و سخنران مراسم هم وزیر تبلیغات نازی‌ها، جوزف گوبلز، بود. ۱۰ مه ۱۹۳۳.

Berlin Homeless

مردم در خوابگاه شلوغ یک مهمان‌پذیر، که در برلین برای بی‌خانمان‌ها در نظر گرفته شده بود، غذا می‌خورند. ۱۹۲۰

Children At An Outdoor Soup Kitchen

بیرون آشپزخانه‌ی سوپ‌پزی، کودکان گرسنه دور سربازی که غذای داغ را با ملاقه برای‌شان می‌کشد جمع شده‌اند. آلمان. ۱۹۱۸.

Children Marching On Street

کودکان در حال راهپیمایی در تظاهرات حزب کمونیست آلمان در برلین. با افزایش فقر در آلمانِ پس از جنگ، خیلی‌ها، به‌عنوان راه‌حلی احتمالی، به سمت کمونیسم گرایش پیدا کردند. ۱ می ۱۹۲۵

Berlin Soup Kitchen

مردها و پسرها در آشپزخانه‌ای آلمانی، در دوران پس از جنگ اول، به صف ایستاده‌اند تا سوپ بگیرند. این مغازه در بازاری در برلین است. با فروپاشی اقتصاد پس از جنگ، بی‌خانمانی به سطح هشداردهنده‌ای رسید. ۱۹۲۰

Amputee On Sidewalk

معلول جنگ جهانی اول در کنار خیابان گدایی پول می‌کند. بسیاری از کهنه‌سربازان آلمانی بعد از جنگ فراموش شدند. اوضاع زندگی آن‌ها افتضاح بود. در این وضعیت مردی همچون هیتلر، که از تغییر و احیا می‌گفت، توانست قدرت را در دست بگیرد. ۱۹۲۳

Little Match Girl

دختری کبریت‌فروش، در بحبوحه‌ی بحران اقتصادی در جمهوری وایمار، روی زمین چمباتمه زده است. اقدامات تنبیهی‌ای که متفقین بعد از جنگ اول علیه آلمان در نظر گرفتند این کشور را به سمت فروپاشی اقتصادی هل داد. اتفاقی که زمینه‌ساز ظهور هیتلر شد. آلمان. ۱۹۲۸.

Waiting For Hitler

زنی جوان در منطقه‌ی سودتن‌لند چکسلواکی پرچم صلیب شکسته را در کنار تصویر آدولف هیتلر نصب می‌کند. آن‌ها منتظر ورود نیروهای آلمانی بودند. ۳۰ سپتامبر ۱۹۳۸.

Hitler At Nuremburg Rally

آدولف هیتلر، با همراهی دیگر مقامات حزب نازی، از پله‌ها پایین می‌آیند. این عکس در کنگره‌ی سالانه‌ی حزب رایش در سال ۱۹۳۸ گرفته شده است. نورمبرگ، آلمان، سپتامبر ۱۹۳۸.

Color Photo Hitler Car Salute

آدولف هیتلر در جریان کنگره‌ی سالانه‌ی حزب رایش سلام نظامی می‌دهد. نورمبرگ، آلمان، سپتامبر ۱۹۳۸.

Color Hitler Salute Eagle Banners

آدولف هیتلر به لژیون کوندور سلام می‌دهد. لژیون کوندور یکی از واحدهای لوفت‌وافه [نیروی هوایی آلمان] بود که در جنگ داخلی اسپانیا در کنار نیروهای ملی‌گرای اسپانیا جنگید. این عکس از تجمعی است که به‌افتخار بازگشت آن‌ها ترتیب داده شده بود. آلمان. ۶ ژوئن .

 

national socialist german workers party

How Hitler Happened: 36 Photos That Explain The Nazis’ Rise۱۹۳۹.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • 'Yes, we can': caravan of 1,600 Honduran migrants crosses Guatemala border
   Caravan left San Pedro Sula on Friday after Mike Pence urged Honduras, El Salvador and Guatemala to tell citizens to stay homeA group of more than 1,600 Honduran migrants who are attempting to reach the US border overland have crossed into with Guatemala – despite warnings that they would be turned away at the border.Singing […]
  • Theresa May faces frantic 48 hours to save Brexit plan as talks stall
   PM to seek cabinet support before calling on EU leaders to drop backstop proposalTheresa May faces a frantic 48 hours to try to save her Brexit negotiating strategy after she admitted talks had ground to a halt because of the EU’s insistence upon a Northern Ireland-only backstop.The prime minister is expected to plead with EU […]
  • Paul Allen, co-founder of Microsoft, dies aged 65
   Childhood friend of Bill Gates was diagnosed with non-Hodgkin lymphoma and gave more than $2bn over the course of his lifePaul Allen, who co-founded Microsoft with his childhood friend Bill Gates, has died. He was 65.Allen’s company Vulcan said in a statement that he died Monday. Earlier this month Allen said the cancer he was […]
  • Australia refocus after epic draw against Pakistan | Geoff Lemon
   Tim Paine’s team are desperate for victory in Asia, a region where they have not won a series since 2011A few days on from the feats of resistance by Usman Khawaja and Tim Paine in Dubai, some of are still digesting the significance of that draw. Michael Atherton holds the record for the most time […]
  • Jerusalem embassy move a 'sensible' proposal, says Scott Morrison
   Prime minister Scott Morrison announces he is considering following Donald Trump’s move Dave Sharma denies suggestions shift is a ploy ahead of Wentworth byelectionScott Morrison has flagged moving Australia’s embassy in Israel from Tel Aviv to Jerusalem, copying Donald Trump’s controversial proposal, in a shift that appears timed to coincide with the Wentworth byelection.Guardian Australia […]
  • Lizzy Yarnold quits skeleton after living the Olympic ice queen dream
   • Yarnold won winter golds in Sochi and Pyeongchang • New challenge beckons for fearless and steely competitorBritain’s most decorated Winter Olympian Lizzy Yarnold, who captured the hearts of the nation by winning consecutive skeleton gold medals in Sochi and Pyeongchang, has announced her retirement.“I have lived out my dream and achieved far more than […]
  • Elizabeth Warren hits back at Trump's ‘Pocahontas’ jibe by releasing DNA test
   President said he doesn’t care about the test, which suggests she has a Native American ancestor, and that she would be ‘very easy’ to beat in 2020Responding to derision from Donald Trump and other critics, Elizabeth Warren on Monday published a DNA analysis that provides strong evidence she does have Native American heritage. Related: Elizabeth […]
  • Wales to go on the offensive in Dublin without Gareth Bale and Aaron Ramsey
   • Ryan Giggs missing key figures for Tuesday’s match• Martin O’Neill looking to ease pressure in Nations League gameRyan Giggs, the Wales manager, has challenged his team to prove their strength in depth by winning in the Republic of Ireland without Gareth Bale and Aaron Ramsey.Giggs explained that Bale will miss the match because of […]
  • ‘Most cruel of cruelties’: father and son separated under Trump policy to be reunited
   Federal judge orders reunification of asylum-seeking father and his two-year-old son who were separated for nearly six monthsA federal judge has ordered the immediate reunification of an asylum-seeking father and his two-year old son, who have been separated for nearly six months under Donald Trump’s family separation policy. Related: US government accused of 'devastating damage' […]
  • Dean Smith says John Terry will be an asset not a threat at Aston Villa
   • Villa manager behind decision for Terry to be his No 2• Smith: ‘I felt it was a win-win for both of us’Dean Smith has insisted that he was behind the decision to make John Terry his No 2 at Aston Villa.Laughing off suggestions that Terry could undermine him, Villa’s new manager said he is […]
 • اطلاعات