۲۱:۴۰:۴۸ - جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷
۱۹ آبان سالروز قیام مردم گچساران علیه رژیم پهلوی
۱۹ آبان روزی ماندگار در تاریخ مبارزاتی مردم شهرستان گچساران علیه رژیم پهلوی است. در ساعت‌های پایانی ۱۹ آبان سال ۱۳۵۷ شهر گچساران پر از آتش، دود و گلوله شد به طوری که درگیری ساعت‌ها ادامه داشت.                       . نسیم توسعه به نقل از صداوسیما:   ۱۹ آبان روزی […]

۱۹ آبان روزی ماندگار در تاریخ مبارزاتی مردم شهرستان گچساران علیه رژیم پهلوی است. در ساعت‌های پایانی ۱۹ آبان سال ۱۳۵۷ شهر گچساران پر از آتش، دود و گلوله شد به طوری که درگیری ساعت‌ها ادامه داشت.

۱۹ ابان سالروز قیام مردم گچساران علیه رژیم پهلوی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

نسیم توسعه به نقل از صداوسیما:   ۱۹ آبان روزی ماندگار در تاریخ مبارزاتی مردم شهرستان گچساران علیه رژیم پهلوی است.

در این روز تاریخی حدود ۵۰ نفر در حمایت از حکومت پهلوی در گچساران راهپیمایی کردند، که این حرکت باعث عصبانیت و خروش انقلابی‌ها شد.
بر اساس این گزارش بازاریان و دیگر اقشار مردم انقلابی جلوی مسجد صالحب الزمان تجمع کردند و به سوی مسجد کارگری شرکت نفت (شهیدان فعلی) حرکت کردند.
این راهپیمایی و تجمع با حمایت شخصیت‌های برجسته انقلابی این شهرستان نظیر بهرام تاجگردون، محمد زید بهبهانی، ابراهیم شریعتی، نصریان، مختاری و رمضان اسماعیلی از جلوی مسجد شهیدان فعلی که آن زمان مسجد جامع نام داشت شکل گرفت.
در این هنگام ماموران شاهنشاهی مردم را به گلوله بستند.
مردم در واکنش به خاک و خون کشیدن جوانان انقلابی، خود را به خیابان اصلی شهر رساندند و با بشکه‌های نفت به طرف بانک‌ها و برخی اماکن دیگر هجوم برده و موسسات دولتی و مشروب فروشی‌ها را آتش زدند.
در ساعت‌های پایانی ۱۹ آبان سال ۱۳۵۷ شهر گچساران پر از آتش، دود و گلوله شد بطوری که درگیری ساعت‌ها ادامه داشت.
در یورش نظامیان به مردم گچساران حسین کیامرثی، حسین امینی، مذکور پارسی، غریب پرویزی، سیدنجف بلادیان و محمد فراشبندی در مسجد جامع این شهر به فیض شهادت نایل آمدند.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
  • RSS English News

  • RSS news

  • اطلاعات