۱۰:۳۴:۴۳ - شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۴
یمن آخرین سنگر جنگ‌های نیابتی ایران و عربستان؟
سکوت و بی‌تحرکی ایران و دولت یازدهم در مقابل اقدامات عربستان در یمن، منجر به تضعیف گسترده مواضع ایران در منطقه و جهان خواهد شد و هر گونه توافق احتمالی دولت یازدهم با غرب و امریکا در بحث انرژی هسته‌ای نیز نمی‌تواند منافع از دست رفته ایران را جبران نماید.   نسیم توسعه//اسلام ذوالقدرپور: سال […]

سکوت و بی‌تحرکی ایران و دولت یازدهم در مقابل اقدامات عربستان در یمن، منجر به تضعیف گسترده مواضع ایران در منطقه و جهان خواهد شد و هر گونه توافق احتمالی دولت یازدهم با غرب و امریکا در بحث انرژی هسته‌ای نیز نمی‌تواند منافع از دست رفته ایران را جبران نماید. 

نسیم توسعه//اسلام ذوالقدرپور: سال ۱۳۹۴ را می‌توان یکی از نقاط عطف در یک دهه اخیر ایران دانست، سالی که می‌تواند جلوه‌هایی از قدرت نرم و قدرت سخت جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان را به نمایش درآورده و ایران را به عنوان بزرگ‌ترین قدرت منطقه‌ای و یکی از قدرت‌های جهانی در قرن بیست و یکم  مطرح سازد.

سال ۱۳۹۳ با رویدادهایی همراه بود که زمینه‌ساز قدرت‌نمایی منطقه‌ای و جهانی ایران در صحنه بین‌المللی بوده و پرستیژ خاصی برای ایران در نظام بین‌المللی به همراه داشت. روند رویدادهای منطقه‌ای و جهانی به گونه‌ای بودند که برخی رقیبان منطقه‌ای ایرا ن به اقدامات خشونت‌بار و خطرناکی برای مقابله با قدرت روزافزون ایران، دست زده‌اند.

یکی از رقیبان و در واقع دشمنان اصلی ایران در منطقه و جهان را باید دولت عربستان سعودی دانست که طی چند سال اخیر به شدت به دنبال تهدید و انزوای ایران و حمله به منافع ایران بوده است، این کشور در رویدادهای بیشماری به مخالفت با ایران و حتی حمله به منافع ایران پرداخته است.

 اکنون و در سال ۱۳۹۴ نیز حمله به یمن را باید یکی دیگر از جلوه‌های  دشمنی عربستان با ایران برشمرد.

چرا عربستان به دشمنی و مخالفت با ایران مشغول شده است؟

آیا عربستان توان و قدرت رویارویی مستقیم با ایران را دارد؟

آیا عربستان با حمله به یمن به دنبال ایجاد اتحادی علیه ایران است؟

ایران و دولتمردان ایران در مقابل سیاست‌های عربستان چه سیاستی اجرا خواهند نمود؟

  سال ۱۳۹۴ با دو روند بسیار متفاوت برای ایران آغاز شده است، این دو روند را باید در موارد زیر مشاهده نمود:

الف: مذاکرات فشرده و نیمه نهایی میان ایران و امریکا در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران با احتمال توافق نهایی.

ب: حمله مستقیم عربستان و متحدانش به دولت مردمی یمن که مورد حمایت ایران هستند.

مذاکرات هسته‌ای ایران و امریکا که در انتهای سال گذشته و ابتدای سال جدید به نتایج مثبتی رسیده و دیدگاه‌های دو طرف اصلی مذاکرات یعنی ایران و امریکا به هم نزدیک شده است را می‌توان یکی از جلوه‌های اقتدار ایران دانست که بر پایه دیپلماسی و البته مذاکره کنندگان قوی، توانسته است به موفقیت‌هایی دست یافته و قدرت دیپلماتیک و تعامل‌گرایانه ایران را به جهان نشان دهد.

توافق هسته‌ای احتمالی در فروردین ۱۳۹۴ و حل برخی از مشکات دو طرف اصلی مذاکرات می‌تواند علاوه بر رفع تحریم‌ها و بهبود شرایط اقتصادی ایران، به یکی ازاهرم‌های گسترش حضور و نفوذ ایران در مسایل منطقه‌ای و جهانی نیز تبدیل گردد.

البته نباید فراموش کرد که این روند مذاکرات و توافقات احتمالی ایران و امریکا و رفع برخی تنش‌ها و چالش‌های این دو کشور، یکی از علل ترس و تشنج آفرینی رقیبان منطقه‌ای ایران مانند عربستان و ترکیه نیز بوده است.

این حسادت و ترس از بهبود روابط ایران و غرب به خصوص امریکا را می‌توان در اقدامات و سخنان سران عربستان سعودی به خوبی مشاهده نمود. اخباری در زمینه توافق هسته‌ای میان عربستان و پاکستان، نگرانی‌های شدید سران عربستان از روند مذاکرات و دیدارهای پیش‌بینی نشده وزیر امورخارجه عربستان با جان کری را باید نمونه‌هایی از این ناخشنودی عربستان از رفع اختلافات میان ایران و غرب دانست!

رقابت شدید و همه جانبه ایران و عربستان در منطقه، با سرنگونی دولت طرفدار عربستان در یمن و پیروزی تاریخی علویون در این کشور به اوج رسیده و حملات هوایی گسترده عربستان به یمن و دولت انقلابی انصارالله را باید حمله به بخشی از منافع ایران در منطقه دانست.

رقابت شدید ایران و عربستان طی چند دهه اخیر که برخی( آیت الله هاشمی رفسنجانی) سعی در دوستانه نشان دادن آن نیز داشته‌اند را باید رقابت و دشمنی دیرینه‌ای دانست که به یک سیاست راهبردی برای طرف عربستانی تبدیل شده است. پیشینه این رقابت و دشمنی دیرینه را می‌توان در رویدادهایی مانند:

 1. تحریک و حمایت از صدام برای حمله نظامی به ایران.
 2. دخالت در بازار جهانی نفت در دوران جنگ برای ضربه زدن به ایران.
 3. حمله به زائران ایرانی در مراسم حج ۱۳۶۶ شمسی و کشتار حجاج ایرانی.
 4. تحریک همسایگان ایران و به خصوص اعراب جنوب خلیج فارس به طرح ادعاهایی پیرامون اراضی ایرانی به خصوص جزایر ایران در خلیج فارس.
 5.  ایجاد و حمایت از گروه‌های تجزیه‌طلب و تروریست در ایران مانند تجزیه‌طلبان خوزستان و گروه ریگی در سیستان و بلوچستان.
 6. همکاری با امریکا و اسرائیل در ضربه زدن به محور مقاومت و منافع ایران مانند همکاری در ترور شهید عماد مغنیه و… .
 7. حمایت از تروریست‌های فرقه‌ای در عراق مانند طارق الهاشمی.
 8. ایجاد و حمایت گسترده از گروه‌های تروریستی در سوریه.
 9. ایجاد و حمایت از گروه‌ها و فرقه‌های تروریستی در عراق مانند داعش.
 10. حمله به انقلابیون شیعه در بحرین و اشغال این کشور.
 11. تلاش برای ایجاد فتنه و نفاق در میان دوستان ایران مانند سودان و پاکستان.
 12. حمایت از تروریست‌های فرقه‌ای در لبنان و اقدامات آنان علیه منافه و اماکن ایران در این کشور.
 13. تلاش برای کاهش بی‌سابقه قیمت نفت از طریق افزایش تولید و فروش نفت در بازار جهانی برای ضربه زدن به ایران و اقتصاد در تحریم آن.

و …

  دشمنی ایران و عربستان بعد از انقلاب ۱۳۵۷ را باید ناشی از ماهیت دست‌نشاندگی خاندان و دولت آل‌سعود به امریکا دانست که با ماهیت استقلال‌طلبانه و آزادی‌خواهانه ایران در تعارض و تقابل قرار دارد. این تقابل و تعارض ماهیتی، موجب شده است تا عربستان و خاندان آل‌سعود به ابزار سیاست‌های غرب و به خصوص امریکا تبدیل شوند.

 عربستان که قادر به حمله مستقیم به ایران و منافع آن نبوده است، در قالب دولت‌های وابسته به غرب و البته با هزینه دلارهای نفتی خود، به جنگ نیابتی علیه منافع ایران دست زده است.

 جنگ عراق بر علیه ایران، فعالیت‌های جنگ‌طلبانه اهل سنت بر علیه حزب‌الله و اماکن ایرانی در لبنان، حمله به دولت قانونی بشار اسد و جنگ بر علیه این دولت در سوریه، حمایت از داعش برای سرنگونی دولت شیعی در عراق، …. و سرانجام تقابل دست نشانده‌های عربستان در یمن با  جنبش مردمی انصارالله  را باید نمونه‌هایی از جنگ‌های نیابتی میان ایران و عربستان دانست که همچنان ادامه داشته و اکنون وارد مرحله‌ای جدید شده است.

عربستان سعودی با همراهی ترکیه در مسایل منطقه‌ای و هزینه میلیاردها دلار، به دنبال جلب همراهی و ایجاد یک ائتلاف بر علیه ایران و منافع ایران در منطقه بوده است.

در حالی که ایران طی حدود ۳ سال اخیر با رویدادهایی مانند انتخابات ریاست جمهوری و تغیییر دولت و نیز مذاکرات فشرده هسته‌ای درگیر بوده و مذاکرات هسته‌ای به اولویت اصلی دولت یازدهم و دستگاه دیپلماسی ایران تبدیل شده است، عربستان با فراغ بال به دنبال تهدید منافع ایران بوده است.

همراهی پاکستان و سخنان نواز شریف نخست‌وزیر این کشور را باید یکی از نشانه‌های ضعف سیاست خارجی ایران در منطقه دانست. سیاستی که عربستان و ترکیه به نحو احسن از آن سوءاستفاده نموده و پاکستان و افغانستان را پایگاه تحرکات خود قرار داده‌اند!

اگر نبود سپاه قدس و فرماندهانی مانند سردار سلیمانی که با جان خود در حال دفاع از منافع و عمق راهبردی ایران در منطقه هستند، داعش و دیگر دست نشانده‌های عربستان تاکنون به مرزهای ایران نیز وارد شده بودند، در حالی که احتمالاً وزارت امورخارجه ایران همچنان در فضای توافق و عدم توافق قرار داشت.

 اکنون که عربستان به دخالت مستقیم و حمله نظامی به یمن و دولت انقلابی مورد حمایت ایران در یمن پرداخته است، می‌توان گفت که  تقابل و رویارویی ایران و عربستان که سنگر به سنگر ادامه داشته و احتمالاً یمن آخرین سنگر  این جنگ نیابتی و غیر مستقیم بوده و رویارویی مستقیم ایران و عربستان، اجتناب ناپذیر شده است.

عربستان، ترکیه، پاکستان و دیگر متحدین آنها در منطقه به شدت از توافق هسته‌ای ایران و امریکا ترس داشته و موازنه قدرتی که هم‌اکنون نیز به نفع ایران است را در معرض تغییر بنیادی به نفع ایران و در نتیجه برتری ایران در منطقه می‌دانند، آنها به شدت در وحشت قرار گرفته و از آینده حکومت‌های خود که بر پایه وابستگی به غرب و امریکابنا شده‌اند در صورت ادامه روند کنونی تحولات، بیمناک هستند.

اگر عربستان در یمن به پیروزی رسیده و  بتواند دولت انقلابی انصارالله را با کمک ائتلاف عربی، ترکی و … خود سرنگون سازد، این تاکتیک از سوی عربستان علیه ایران نیز اجرا خواهد شد و عربستان که به نظر می‌آید عقلانیت را از دست داده است به ایجاد ائتلاف نظامی بر علیه ایران نیز اقدام خواهد نمود، ائتلافی که ترکیه، پاکستان، آذربایجان، کشورهای عربی و آفریقایی را نیز شامل خواهد شد.

به صراحت باید گفت که سکوت و بی‌تحرکی ایران در مقابل اقدامات عربستان در یمن، منجر به تضعیف گسترده مواضع ایران در منطقه و جهان خواهد شد و هر گونه توافق احتمالی دولت یازدهم با غرب و امریکا در بحث انرژی هسته‌ای نیز نمی‌تواند منافع از دست رفته ایران را جبران نماید.

در حال حاضر ضروری است تا دولت ایران با تمام قوا در مقابل زیاده خواهی‌ها و اقدامات عربستان در منطقه، واکنش نشان داده و از منافع ایران و دولت‌ها و کشورهای دوست ایران در هر نقطه‌ای از جهان با اقتدار کامل، حمایت نماید.

منبع:
 1. حسن   فروردین ۲۷, ۱۳۹۴  

  رقاصان استعمار در منطقه خاورمیانه حالا حالا ها باید برقصند تا کیسه شرق و غرب از فروش سلاح پر بشود و اسرائیل آرام حال بکند. فکر نکنید که همه مزدور شرق و غربند بلکه آنها مثل گاوهای اسپانیائی بازیچه گاوباز با آن پارچه قرمز هستند. جالب هست همه هم خودشان را تاب و شماره یک و قدرت اول و آخر جهان میدانند.

سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • 'Yes, we can': caravan of 1,600 Honduran migrants crosses Guatemala border
   Caravan left San Pedro Sula on Friday after Mike Pence urged Honduras, El Salvador and Guatemala to tell citizens to stay homeA group of more than 1,600 Honduran migrants who are attempting to reach the US border overland have crossed into with Guatemala – despite warnings that they would be turned away at the border.Singing […]
  • Theresa May faces frantic 48 hours to save Brexit plan as talks stall
   PM to seek cabinet support before calling on EU leaders to drop backstop proposalTheresa May faces a frantic 48 hours to try to save her Brexit negotiating strategy after she admitted talks had ground to a halt because of the EU’s insistence upon a Northern Ireland-only backstop.The prime minister is expected to plead with EU […]
  • Paul Allen, co-founder of Microsoft, dies aged 65
   Childhood friend of Bill Gates was diagnosed with non-Hodgkin lymphoma and gave more than $2bn over the course of his lifePaul Allen, who co-founded Microsoft with his childhood friend Bill Gates, has died. He was 65.Allen’s company Vulcan said in a statement that he died Monday. Earlier this month Allen said the cancer he was […]
  • Australia refocus after epic draw against Pakistan | Geoff Lemon
   Tim Paine’s team are desperate for victory in Asia, a region where they have not won a series since 2011A few days on from the feats of resistance by Usman Khawaja and Tim Paine in Dubai, some of are still digesting the significance of that draw. Michael Atherton holds the record for the most time […]
  • Jerusalem embassy move a 'sensible' proposal, says Scott Morrison
   Prime minister Scott Morrison announces he is considering following Donald Trump’s move Dave Sharma denies suggestions shift is a ploy ahead of Wentworth byelectionScott Morrison has flagged moving Australia’s embassy in Israel from Tel Aviv to Jerusalem, copying Donald Trump’s controversial proposal, in a shift that appears timed to coincide with the Wentworth byelection.Guardian Australia […]
  • Lizzy Yarnold quits skeleton after living the Olympic ice queen dream
   • Yarnold won winter golds in Sochi and Pyeongchang • New challenge beckons for fearless and steely competitorBritain’s most decorated Winter Olympian Lizzy Yarnold, who captured the hearts of the nation by winning consecutive skeleton gold medals in Sochi and Pyeongchang, has announced her retirement.“I have lived out my dream and achieved far more than […]
  • Elizabeth Warren hits back at Trump's ‘Pocahontas’ jibe by releasing DNA test
   President said he doesn’t care about the test, which suggests she has a Native American ancestor, and that she would be ‘very easy’ to beat in 2020Responding to derision from Donald Trump and other critics, Elizabeth Warren on Monday published a DNA analysis that provides strong evidence she does have Native American heritage. Related: Elizabeth […]
  • Wales to go on the offensive in Dublin without Gareth Bale and Aaron Ramsey
   • Ryan Giggs missing key figures for Tuesday’s match• Martin O’Neill looking to ease pressure in Nations League gameRyan Giggs, the Wales manager, has challenged his team to prove their strength in depth by winning in the Republic of Ireland without Gareth Bale and Aaron Ramsey.Giggs explained that Bale will miss the match because of […]
  • ‘Most cruel of cruelties’: father and son separated under Trump policy to be reunited
   Federal judge orders reunification of asylum-seeking father and his two-year-old son who were separated for nearly six monthsA federal judge has ordered the immediate reunification of an asylum-seeking father and his two-year old son, who have been separated for nearly six months under Donald Trump’s family separation policy. Related: US government accused of 'devastating damage' […]
  • Dean Smith says John Terry will be an asset not a threat at Aston Villa
   • Villa manager behind decision for Terry to be his No 2• Smith: ‘I felt it was a win-win for both of us’Dean Smith has insisted that he was behind the decision to make John Terry his No 2 at Aston Villa.Laughing off suggestions that Terry could undermine him, Villa’s new manager said he is […]
 • اطلاعات