۱۰:۳۴:۴۳ - شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۴
یمن آخرین سنگر جنگ‌های نیابتی ایران و عربستان؟
سکوت و بی‌تحرکی ایران و دولت یازدهم در مقابل اقدامات عربستان در یمن، منجر به تضعیف گسترده مواضع ایران در منطقه و جهان خواهد شد و هر گونه توافق احتمالی دولت یازدهم با غرب و امریکا در بحث انرژی هسته‌ای نیز نمی‌تواند منافع از دست رفته ایران را جبران نماید.   نسیم توسعه//اسلام ذوالقدرپور: سال […]

سکوت و بی‌تحرکی ایران و دولت یازدهم در مقابل اقدامات عربستان در یمن، منجر به تضعیف گسترده مواضع ایران در منطقه و جهان خواهد شد و هر گونه توافق احتمالی دولت یازدهم با غرب و امریکا در بحث انرژی هسته‌ای نیز نمی‌تواند منافع از دست رفته ایران را جبران نماید. 

نسیم توسعه//اسلام ذوالقدرپور: سال ۱۳۹۴ را می‌توان یکی از نقاط عطف در یک دهه اخیر ایران دانست، سالی که می‌تواند جلوه‌هایی از قدرت نرم و قدرت سخت جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان را به نمایش درآورده و ایران را به عنوان بزرگ‌ترین قدرت منطقه‌ای و یکی از قدرت‌های جهانی در قرن بیست و یکم  مطرح سازد.

سال ۱۳۹۳ با رویدادهایی همراه بود که زمینه‌ساز قدرت‌نمایی منطقه‌ای و جهانی ایران در صحنه بین‌المللی بوده و پرستیژ خاصی برای ایران در نظام بین‌المللی به همراه داشت. روند رویدادهای منطقه‌ای و جهانی به گونه‌ای بودند که برخی رقیبان منطقه‌ای ایرا ن به اقدامات خشونت‌بار و خطرناکی برای مقابله با قدرت روزافزون ایران، دست زده‌اند.

یکی از رقیبان و در واقع دشمنان اصلی ایران در منطقه و جهان را باید دولت عربستان سعودی دانست که طی چند سال اخیر به شدت به دنبال تهدید و انزوای ایران و حمله به منافع ایران بوده است، این کشور در رویدادهای بیشماری به مخالفت با ایران و حتی حمله به منافع ایران پرداخته است.

 اکنون و در سال ۱۳۹۴ نیز حمله به یمن را باید یکی دیگر از جلوه‌های  دشمنی عربستان با ایران برشمرد.

چرا عربستان به دشمنی و مخالفت با ایران مشغول شده است؟

آیا عربستان توان و قدرت رویارویی مستقیم با ایران را دارد؟

آیا عربستان با حمله به یمن به دنبال ایجاد اتحادی علیه ایران است؟

ایران و دولتمردان ایران در مقابل سیاست‌های عربستان چه سیاستی اجرا خواهند نمود؟

  سال ۱۳۹۴ با دو روند بسیار متفاوت برای ایران آغاز شده است، این دو روند را باید در موارد زیر مشاهده نمود:

الف: مذاکرات فشرده و نیمه نهایی میان ایران و امریکا در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران با احتمال توافق نهایی.

ب: حمله مستقیم عربستان و متحدانش به دولت مردمی یمن که مورد حمایت ایران هستند.

مذاکرات هسته‌ای ایران و امریکا که در انتهای سال گذشته و ابتدای سال جدید به نتایج مثبتی رسیده و دیدگاه‌های دو طرف اصلی مذاکرات یعنی ایران و امریکا به هم نزدیک شده است را می‌توان یکی از جلوه‌های اقتدار ایران دانست که بر پایه دیپلماسی و البته مذاکره کنندگان قوی، توانسته است به موفقیت‌هایی دست یافته و قدرت دیپلماتیک و تعامل‌گرایانه ایران را به جهان نشان دهد.

توافق هسته‌ای احتمالی در فروردین ۱۳۹۴ و حل برخی از مشکات دو طرف اصلی مذاکرات می‌تواند علاوه بر رفع تحریم‌ها و بهبود شرایط اقتصادی ایران، به یکی ازاهرم‌های گسترش حضور و نفوذ ایران در مسایل منطقه‌ای و جهانی نیز تبدیل گردد.

البته نباید فراموش کرد که این روند مذاکرات و توافقات احتمالی ایران و امریکا و رفع برخی تنش‌ها و چالش‌های این دو کشور، یکی از علل ترس و تشنج آفرینی رقیبان منطقه‌ای ایران مانند عربستان و ترکیه نیز بوده است.

این حسادت و ترس از بهبود روابط ایران و غرب به خصوص امریکا را می‌توان در اقدامات و سخنان سران عربستان سعودی به خوبی مشاهده نمود. اخباری در زمینه توافق هسته‌ای میان عربستان و پاکستان، نگرانی‌های شدید سران عربستان از روند مذاکرات و دیدارهای پیش‌بینی نشده وزیر امورخارجه عربستان با جان کری را باید نمونه‌هایی از این ناخشنودی عربستان از رفع اختلافات میان ایران و غرب دانست!

رقابت شدید و همه جانبه ایران و عربستان در منطقه، با سرنگونی دولت طرفدار عربستان در یمن و پیروزی تاریخی علویون در این کشور به اوج رسیده و حملات هوایی گسترده عربستان به یمن و دولت انقلابی انصارالله را باید حمله به بخشی از منافع ایران در منطقه دانست.

رقابت شدید ایران و عربستان طی چند دهه اخیر که برخی( آیت الله هاشمی رفسنجانی) سعی در دوستانه نشان دادن آن نیز داشته‌اند را باید رقابت و دشمنی دیرینه‌ای دانست که به یک سیاست راهبردی برای طرف عربستانی تبدیل شده است. پیشینه این رقابت و دشمنی دیرینه را می‌توان در رویدادهایی مانند:

 1. تحریک و حمایت از صدام برای حمله نظامی به ایران.
 2. دخالت در بازار جهانی نفت در دوران جنگ برای ضربه زدن به ایران.
 3. حمله به زائران ایرانی در مراسم حج ۱۳۶۶ شمسی و کشتار حجاج ایرانی.
 4. تحریک همسایگان ایران و به خصوص اعراب جنوب خلیج فارس به طرح ادعاهایی پیرامون اراضی ایرانی به خصوص جزایر ایران در خلیج فارس.
 5.  ایجاد و حمایت از گروه‌های تجزیه‌طلب و تروریست در ایران مانند تجزیه‌طلبان خوزستان و گروه ریگی در سیستان و بلوچستان.
 6. همکاری با امریکا و اسرائیل در ضربه زدن به محور مقاومت و منافع ایران مانند همکاری در ترور شهید عماد مغنیه و… .
 7. حمایت از تروریست‌های فرقه‌ای در عراق مانند طارق الهاشمی.
 8. ایجاد و حمایت گسترده از گروه‌های تروریستی در سوریه.
 9. ایجاد و حمایت از گروه‌ها و فرقه‌های تروریستی در عراق مانند داعش.
 10. حمله به انقلابیون شیعه در بحرین و اشغال این کشور.
 11. تلاش برای ایجاد فتنه و نفاق در میان دوستان ایران مانند سودان و پاکستان.
 12. حمایت از تروریست‌های فرقه‌ای در لبنان و اقدامات آنان علیه منافه و اماکن ایران در این کشور.
 13. تلاش برای کاهش بی‌سابقه قیمت نفت از طریق افزایش تولید و فروش نفت در بازار جهانی برای ضربه زدن به ایران و اقتصاد در تحریم آن.

و …

  دشمنی ایران و عربستان بعد از انقلاب ۱۳۵۷ را باید ناشی از ماهیت دست‌نشاندگی خاندان و دولت آل‌سعود به امریکا دانست که با ماهیت استقلال‌طلبانه و آزادی‌خواهانه ایران در تعارض و تقابل قرار دارد. این تقابل و تعارض ماهیتی، موجب شده است تا عربستان و خاندان آل‌سعود به ابزار سیاست‌های غرب و به خصوص امریکا تبدیل شوند.

 عربستان که قادر به حمله مستقیم به ایران و منافع آن نبوده است، در قالب دولت‌های وابسته به غرب و البته با هزینه دلارهای نفتی خود، به جنگ نیابتی علیه منافع ایران دست زده است.

 جنگ عراق بر علیه ایران، فعالیت‌های جنگ‌طلبانه اهل سنت بر علیه حزب‌الله و اماکن ایرانی در لبنان، حمله به دولت قانونی بشار اسد و جنگ بر علیه این دولت در سوریه، حمایت از داعش برای سرنگونی دولت شیعی در عراق، …. و سرانجام تقابل دست نشانده‌های عربستان در یمن با  جنبش مردمی انصارالله  را باید نمونه‌هایی از جنگ‌های نیابتی میان ایران و عربستان دانست که همچنان ادامه داشته و اکنون وارد مرحله‌ای جدید شده است.

عربستان سعودی با همراهی ترکیه در مسایل منطقه‌ای و هزینه میلیاردها دلار، به دنبال جلب همراهی و ایجاد یک ائتلاف بر علیه ایران و منافع ایران در منطقه بوده است.

در حالی که ایران طی حدود ۳ سال اخیر با رویدادهایی مانند انتخابات ریاست جمهوری و تغیییر دولت و نیز مذاکرات فشرده هسته‌ای درگیر بوده و مذاکرات هسته‌ای به اولویت اصلی دولت یازدهم و دستگاه دیپلماسی ایران تبدیل شده است، عربستان با فراغ بال به دنبال تهدید منافع ایران بوده است.

همراهی پاکستان و سخنان نواز شریف نخست‌وزیر این کشور را باید یکی از نشانه‌های ضعف سیاست خارجی ایران در منطقه دانست. سیاستی که عربستان و ترکیه به نحو احسن از آن سوءاستفاده نموده و پاکستان و افغانستان را پایگاه تحرکات خود قرار داده‌اند!

اگر نبود سپاه قدس و فرماندهانی مانند سردار سلیمانی که با جان خود در حال دفاع از منافع و عمق راهبردی ایران در منطقه هستند، داعش و دیگر دست نشانده‌های عربستان تاکنون به مرزهای ایران نیز وارد شده بودند، در حالی که احتمالاً وزارت امورخارجه ایران همچنان در فضای توافق و عدم توافق قرار داشت.

 اکنون که عربستان به دخالت مستقیم و حمله نظامی به یمن و دولت انقلابی مورد حمایت ایران در یمن پرداخته است، می‌توان گفت که  تقابل و رویارویی ایران و عربستان که سنگر به سنگر ادامه داشته و احتمالاً یمن آخرین سنگر  این جنگ نیابتی و غیر مستقیم بوده و رویارویی مستقیم ایران و عربستان، اجتناب ناپذیر شده است.

عربستان، ترکیه، پاکستان و دیگر متحدین آنها در منطقه به شدت از توافق هسته‌ای ایران و امریکا ترس داشته و موازنه قدرتی که هم‌اکنون نیز به نفع ایران است را در معرض تغییر بنیادی به نفع ایران و در نتیجه برتری ایران در منطقه می‌دانند، آنها به شدت در وحشت قرار گرفته و از آینده حکومت‌های خود که بر پایه وابستگی به غرب و امریکابنا شده‌اند در صورت ادامه روند کنونی تحولات، بیمناک هستند.

اگر عربستان در یمن به پیروزی رسیده و  بتواند دولت انقلابی انصارالله را با کمک ائتلاف عربی، ترکی و … خود سرنگون سازد، این تاکتیک از سوی عربستان علیه ایران نیز اجرا خواهد شد و عربستان که به نظر می‌آید عقلانیت را از دست داده است به ایجاد ائتلاف نظامی بر علیه ایران نیز اقدام خواهد نمود، ائتلافی که ترکیه، پاکستان، آذربایجان، کشورهای عربی و آفریقایی را نیز شامل خواهد شد.

به صراحت باید گفت که سکوت و بی‌تحرکی ایران در مقابل اقدامات عربستان در یمن، منجر به تضعیف گسترده مواضع ایران در منطقه و جهان خواهد شد و هر گونه توافق احتمالی دولت یازدهم با غرب و امریکا در بحث انرژی هسته‌ای نیز نمی‌تواند منافع از دست رفته ایران را جبران نماید.

در حال حاضر ضروری است تا دولت ایران با تمام قوا در مقابل زیاده خواهی‌ها و اقدامات عربستان در منطقه، واکنش نشان داده و از منافع ایران و دولت‌ها و کشورهای دوست ایران در هر نقطه‌ای از جهان با اقتدار کامل، حمایت نماید.

منبع:
 1. حسن   فروردین ۲۷, ۱۳۹۴  

  رقاصان استعمار در منطقه خاورمیانه حالا حالا ها باید برقصند تا کیسه شرق و غرب از فروش سلاح پر بشود و اسرائیل آرام حال بکند. فکر نکنید که همه مزدور شرق و غربند بلکه آنها مثل گاوهای اسپانیائی بازیچه گاوباز با آن پارچه قرمز هستند. جالب هست همه هم خودشان را تاب و شماره یک و قدرت اول و آخر جهان میدانند.

سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Trump urges US-based Venezuelans to oppose 'Cuban puppet' Maduro
   President speaks at Florida International University in MiamiTrump appeals directly to Venezuela’s militaryDonald Trump has appealed to the largest Venezuelan community in the US, seeking to rally support for the opposition leader Juan Guaidó. Related: Panama Papers ‘tightened the noose’ on offshore assets of Maduro’s inner circle Continue reading...
  • FA Cup quarter-final draw – as it happened
   Manchester United have another away tie after landing Wolves in the last eight, while Manchester City will travel to Swansea City 10.17pm GMT Related: FA Cup quarter-final draw: Manchester sides kept apart 9.44pm GMT The ties will be played over the weekend of 16 and 17 March. Not long to wait! That’s all from me […]
  • Gene therapy could treat rare brain disorder in unborn babies
   Doctors could use Crispr tool to inject benign virus into foetus’s brain to ‘switch on’ key genesScientists are developing a radical form of gene therapy that could cure a devastating medical disorder by mending mutations in the brains of foetuses in the womb.The treatment, which has never been attempted before, would involve doctors injecting the […]
  • George Mendonsa, The Kissing Sailor in famous photograph, dies at 95
   Alfred Eisenstaedt photographed sailor kissing Greta Friedman in Times Square at the end of the second world warGeorge Mendonsa, the sailor who was captured in a famous photograph kissing a woman in Times Square amidst celebrations of the end of the second world war, has died. He was 95.His daughter, Sharon Molleur, told the Providence […]
  • Hoda Muthana wants to help US deradicalise others, says lawyer
   US woman who fled Isis after being vocal proponent ‘could be useful to protect others’The lawyer for Hoda Muthana, the US woman who fled Islamic State and now wants to return home, has called for her to be a voice of a deradicalisation programme that dissuades others from joining the terror group and counters online […]
  • Manchester United and Pogba extend Chelsea’s misery as fans turn on Sarri
   Chelsea will not stand for much more of this. Maurizio Sarri, isolated and alone, shuffled around his technical area as his team were out-muscled, out-manoeuvred and out-classed by Manchester United to leave the FA Cup. The Italian’s eyes never left the pitch but he could not have been deaf to the repertoire of chants, whipped […]
  • Watson tells Corbyn he must change direction to stop Labour splitting
   Deputy leader urges shadow cabinet reshuffle, saying he no longer recognises his own partyToday’s latest political developments - live updatesAnalysis: The first step for exiles? To bring 29 more with themLabour’s deputy leader, Tom Watson, has told Jeremy Corbyn that he must change direction or face a worsening Labour split after seven MPs quit to […]
  • China rejects Australian parliament cyber attack claims as 'baseless' and 'irresponsible'
   Foreign ministry spokesman says speculation and sanctions will only ‘poison the atmosphere for cooperation’China has hit back at suggestions it was behind a sophisticated cyber attack on Australia’s political parties, warning “irresponsible” and “baseless” speculation will heighten tensions.The prime minister, Scott Morrison, revealed on Monday cyber experts believe a state actor was responsible for the […]
  • Jussie Smollett: Chicago police still seeking follow-up interview
   Actor’s lawyers angrily reject reports he may have staged attackPolice spokesman says trajectory of investigation ‘shifted’Chicago police have said they want to conduct a follow-up interview with the Empire actor Jussie Smollett, because new information has prompted a shift in the investigation of his claim he was attacked. Related: Jussie Smollett says he was assaulted […]
  • New York to ban hairstyle policies that discriminate against black people
   Human rights commission rules, believed to be first in US, target company and school policies that ban dreadlocks and other stylesNew York City will ban discrimination based on hairstyles, a rule meant to stop policies that penalize black people.The New York City Commission on Human Rights issued the new regulations on Monday. Believed to be […]
 • اطلاعات