۱۰:۳۴:۴۳ - شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۴
یمن آخرین سنگر جنگ‌های نیابتی ایران و عربستان؟
سکوت و بی‌تحرکی ایران و دولت یازدهم در مقابل اقدامات عربستان در یمن، منجر به تضعیف گسترده مواضع ایران در منطقه و جهان خواهد شد و هر گونه توافق احتمالی دولت یازدهم با غرب و امریکا در بحث انرژی هسته‌ای نیز نمی‌تواند منافع از دست رفته ایران را جبران نماید.   نسیم توسعه//اسلام ذوالقدرپور: سال […]

سکوت و بی‌تحرکی ایران و دولت یازدهم در مقابل اقدامات عربستان در یمن، منجر به تضعیف گسترده مواضع ایران در منطقه و جهان خواهد شد و هر گونه توافق احتمالی دولت یازدهم با غرب و امریکا در بحث انرژی هسته‌ای نیز نمی‌تواند منافع از دست رفته ایران را جبران نماید. 

نسیم توسعه//اسلام ذوالقدرپور: سال ۱۳۹۴ را می‌توان یکی از نقاط عطف در یک دهه اخیر ایران دانست، سالی که می‌تواند جلوه‌هایی از قدرت نرم و قدرت سخت جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان را به نمایش درآورده و ایران را به عنوان بزرگ‌ترین قدرت منطقه‌ای و یکی از قدرت‌های جهانی در قرن بیست و یکم  مطرح سازد.

سال ۱۳۹۳ با رویدادهایی همراه بود که زمینه‌ساز قدرت‌نمایی منطقه‌ای و جهانی ایران در صحنه بین‌المللی بوده و پرستیژ خاصی برای ایران در نظام بین‌المللی به همراه داشت. روند رویدادهای منطقه‌ای و جهانی به گونه‌ای بودند که برخی رقیبان منطقه‌ای ایرا ن به اقدامات خشونت‌بار و خطرناکی برای مقابله با قدرت روزافزون ایران، دست زده‌اند.

یکی از رقیبان و در واقع دشمنان اصلی ایران در منطقه و جهان را باید دولت عربستان سعودی دانست که طی چند سال اخیر به شدت به دنبال تهدید و انزوای ایران و حمله به منافع ایران بوده است، این کشور در رویدادهای بیشماری به مخالفت با ایران و حتی حمله به منافع ایران پرداخته است.

 اکنون و در سال ۱۳۹۴ نیز حمله به یمن را باید یکی دیگر از جلوه‌های  دشمنی عربستان با ایران برشمرد.

چرا عربستان به دشمنی و مخالفت با ایران مشغول شده است؟

آیا عربستان توان و قدرت رویارویی مستقیم با ایران را دارد؟

آیا عربستان با حمله به یمن به دنبال ایجاد اتحادی علیه ایران است؟

ایران و دولتمردان ایران در مقابل سیاست‌های عربستان چه سیاستی اجرا خواهند نمود؟

  سال ۱۳۹۴ با دو روند بسیار متفاوت برای ایران آغاز شده است، این دو روند را باید در موارد زیر مشاهده نمود:

الف: مذاکرات فشرده و نیمه نهایی میان ایران و امریکا در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران با احتمال توافق نهایی.

ب: حمله مستقیم عربستان و متحدانش به دولت مردمی یمن که مورد حمایت ایران هستند.

مذاکرات هسته‌ای ایران و امریکا که در انتهای سال گذشته و ابتدای سال جدید به نتایج مثبتی رسیده و دیدگاه‌های دو طرف اصلی مذاکرات یعنی ایران و امریکا به هم نزدیک شده است را می‌توان یکی از جلوه‌های اقتدار ایران دانست که بر پایه دیپلماسی و البته مذاکره کنندگان قوی، توانسته است به موفقیت‌هایی دست یافته و قدرت دیپلماتیک و تعامل‌گرایانه ایران را به جهان نشان دهد.

توافق هسته‌ای احتمالی در فروردین ۱۳۹۴ و حل برخی از مشکات دو طرف اصلی مذاکرات می‌تواند علاوه بر رفع تحریم‌ها و بهبود شرایط اقتصادی ایران، به یکی ازاهرم‌های گسترش حضور و نفوذ ایران در مسایل منطقه‌ای و جهانی نیز تبدیل گردد.

البته نباید فراموش کرد که این روند مذاکرات و توافقات احتمالی ایران و امریکا و رفع برخی تنش‌ها و چالش‌های این دو کشور، یکی از علل ترس و تشنج آفرینی رقیبان منطقه‌ای ایران مانند عربستان و ترکیه نیز بوده است.

این حسادت و ترس از بهبود روابط ایران و غرب به خصوص امریکا را می‌توان در اقدامات و سخنان سران عربستان سعودی به خوبی مشاهده نمود. اخباری در زمینه توافق هسته‌ای میان عربستان و پاکستان، نگرانی‌های شدید سران عربستان از روند مذاکرات و دیدارهای پیش‌بینی نشده وزیر امورخارجه عربستان با جان کری را باید نمونه‌هایی از این ناخشنودی عربستان از رفع اختلافات میان ایران و غرب دانست!

رقابت شدید و همه جانبه ایران و عربستان در منطقه، با سرنگونی دولت طرفدار عربستان در یمن و پیروزی تاریخی علویون در این کشور به اوج رسیده و حملات هوایی گسترده عربستان به یمن و دولت انقلابی انصارالله را باید حمله به بخشی از منافع ایران در منطقه دانست.

رقابت شدید ایران و عربستان طی چند دهه اخیر که برخی( آیت الله هاشمی رفسنجانی) سعی در دوستانه نشان دادن آن نیز داشته‌اند را باید رقابت و دشمنی دیرینه‌ای دانست که به یک سیاست راهبردی برای طرف عربستانی تبدیل شده است. پیشینه این رقابت و دشمنی دیرینه را می‌توان در رویدادهایی مانند:

 1. تحریک و حمایت از صدام برای حمله نظامی به ایران.
 2. دخالت در بازار جهانی نفت در دوران جنگ برای ضربه زدن به ایران.
 3. حمله به زائران ایرانی در مراسم حج ۱۳۶۶ شمسی و کشتار حجاج ایرانی.
 4. تحریک همسایگان ایران و به خصوص اعراب جنوب خلیج فارس به طرح ادعاهایی پیرامون اراضی ایرانی به خصوص جزایر ایران در خلیج فارس.
 5.  ایجاد و حمایت از گروه‌های تجزیه‌طلب و تروریست در ایران مانند تجزیه‌طلبان خوزستان و گروه ریگی در سیستان و بلوچستان.
 6. همکاری با امریکا و اسرائیل در ضربه زدن به محور مقاومت و منافع ایران مانند همکاری در ترور شهید عماد مغنیه و… .
 7. حمایت از تروریست‌های فرقه‌ای در عراق مانند طارق الهاشمی.
 8. ایجاد و حمایت گسترده از گروه‌های تروریستی در سوریه.
 9. ایجاد و حمایت از گروه‌ها و فرقه‌های تروریستی در عراق مانند داعش.
 10. حمله به انقلابیون شیعه در بحرین و اشغال این کشور.
 11. تلاش برای ایجاد فتنه و نفاق در میان دوستان ایران مانند سودان و پاکستان.
 12. حمایت از تروریست‌های فرقه‌ای در لبنان و اقدامات آنان علیه منافه و اماکن ایران در این کشور.
 13. تلاش برای کاهش بی‌سابقه قیمت نفت از طریق افزایش تولید و فروش نفت در بازار جهانی برای ضربه زدن به ایران و اقتصاد در تحریم آن.

و …

  دشمنی ایران و عربستان بعد از انقلاب ۱۳۵۷ را باید ناشی از ماهیت دست‌نشاندگی خاندان و دولت آل‌سعود به امریکا دانست که با ماهیت استقلال‌طلبانه و آزادی‌خواهانه ایران در تعارض و تقابل قرار دارد. این تقابل و تعارض ماهیتی، موجب شده است تا عربستان و خاندان آل‌سعود به ابزار سیاست‌های غرب و به خصوص امریکا تبدیل شوند.

 عربستان که قادر به حمله مستقیم به ایران و منافع آن نبوده است، در قالب دولت‌های وابسته به غرب و البته با هزینه دلارهای نفتی خود، به جنگ نیابتی علیه منافع ایران دست زده است.

 جنگ عراق بر علیه ایران، فعالیت‌های جنگ‌طلبانه اهل سنت بر علیه حزب‌الله و اماکن ایرانی در لبنان، حمله به دولت قانونی بشار اسد و جنگ بر علیه این دولت در سوریه، حمایت از داعش برای سرنگونی دولت شیعی در عراق، …. و سرانجام تقابل دست نشانده‌های عربستان در یمن با  جنبش مردمی انصارالله  را باید نمونه‌هایی از جنگ‌های نیابتی میان ایران و عربستان دانست که همچنان ادامه داشته و اکنون وارد مرحله‌ای جدید شده است.

عربستان سعودی با همراهی ترکیه در مسایل منطقه‌ای و هزینه میلیاردها دلار، به دنبال جلب همراهی و ایجاد یک ائتلاف بر علیه ایران و منافع ایران در منطقه بوده است.

در حالی که ایران طی حدود ۳ سال اخیر با رویدادهایی مانند انتخابات ریاست جمهوری و تغیییر دولت و نیز مذاکرات فشرده هسته‌ای درگیر بوده و مذاکرات هسته‌ای به اولویت اصلی دولت یازدهم و دستگاه دیپلماسی ایران تبدیل شده است، عربستان با فراغ بال به دنبال تهدید منافع ایران بوده است.

همراهی پاکستان و سخنان نواز شریف نخست‌وزیر این کشور را باید یکی از نشانه‌های ضعف سیاست خارجی ایران در منطقه دانست. سیاستی که عربستان و ترکیه به نحو احسن از آن سوءاستفاده نموده و پاکستان و افغانستان را پایگاه تحرکات خود قرار داده‌اند!

اگر نبود سپاه قدس و فرماندهانی مانند سردار سلیمانی که با جان خود در حال دفاع از منافع و عمق راهبردی ایران در منطقه هستند، داعش و دیگر دست نشانده‌های عربستان تاکنون به مرزهای ایران نیز وارد شده بودند، در حالی که احتمالاً وزارت امورخارجه ایران همچنان در فضای توافق و عدم توافق قرار داشت.

 اکنون که عربستان به دخالت مستقیم و حمله نظامی به یمن و دولت انقلابی مورد حمایت ایران در یمن پرداخته است، می‌توان گفت که  تقابل و رویارویی ایران و عربستان که سنگر به سنگر ادامه داشته و احتمالاً یمن آخرین سنگر  این جنگ نیابتی و غیر مستقیم بوده و رویارویی مستقیم ایران و عربستان، اجتناب ناپذیر شده است.

عربستان، ترکیه، پاکستان و دیگر متحدین آنها در منطقه به شدت از توافق هسته‌ای ایران و امریکا ترس داشته و موازنه قدرتی که هم‌اکنون نیز به نفع ایران است را در معرض تغییر بنیادی به نفع ایران و در نتیجه برتری ایران در منطقه می‌دانند، آنها به شدت در وحشت قرار گرفته و از آینده حکومت‌های خود که بر پایه وابستگی به غرب و امریکابنا شده‌اند در صورت ادامه روند کنونی تحولات، بیمناک هستند.

اگر عربستان در یمن به پیروزی رسیده و  بتواند دولت انقلابی انصارالله را با کمک ائتلاف عربی، ترکی و … خود سرنگون سازد، این تاکتیک از سوی عربستان علیه ایران نیز اجرا خواهد شد و عربستان که به نظر می‌آید عقلانیت را از دست داده است به ایجاد ائتلاف نظامی بر علیه ایران نیز اقدام خواهد نمود، ائتلافی که ترکیه، پاکستان، آذربایجان، کشورهای عربی و آفریقایی را نیز شامل خواهد شد.

به صراحت باید گفت که سکوت و بی‌تحرکی ایران در مقابل اقدامات عربستان در یمن، منجر به تضعیف گسترده مواضع ایران در منطقه و جهان خواهد شد و هر گونه توافق احتمالی دولت یازدهم با غرب و امریکا در بحث انرژی هسته‌ای نیز نمی‌تواند منافع از دست رفته ایران را جبران نماید.

در حال حاضر ضروری است تا دولت ایران با تمام قوا در مقابل زیاده خواهی‌ها و اقدامات عربستان در منطقه، واکنش نشان داده و از منافع ایران و دولت‌ها و کشورهای دوست ایران در هر نقطه‌ای از جهان با اقتدار کامل، حمایت نماید.

منبع:
 1. حسن   فروردین ۲۷, ۱۳۹۴  

  رقاصان استعمار در منطقه خاورمیانه حالا حالا ها باید برقصند تا کیسه شرق و غرب از فروش سلاح پر بشود و اسرائیل آرام حال بکند. فکر نکنید که همه مزدور شرق و غربند بلکه آنها مثل گاوهای اسپانیائی بازیچه گاوباز با آن پارچه قرمز هستند. جالب هست همه هم خودشان را تاب و شماره یک و قدرت اول و آخر جهان میدانند.

سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Global heating to inflict more droughts on Africa as well as floods
   New UK research predicts extremes of weather will hit food productionGlobal heating could bring many more bouts of severe drought as well as increased flooding to Africa than previously forecast, scientists have warned.New research says the continent will experience many extreme outbreaks of intense rainfall over the next 80 years. These could trigger devastating floods, […]
  • Tyson Fury v Tom Schwarz: lineal heavyweight championship – live!
   Fury defends lineal heavyweight title against SchwarzTweet Bryan at @BryanAGraham or email him 2.28am BST Hello and welcome to the MGM Grand Garden Arena for tonight’s heavyweight clash between Tyson Fury and Tom Schwarz. When last we saw the Gypsy King, he’d just spent most of a December evening boxing the ears off Deontay Wilder, […]
  • US Open 2019: third round – live!
   Live updates from day three’s play at Pebble BeachOfficial leaderboard for the 119th US OpenAnd feel free to email Scott your thoughts 2.28am BST Rose caresses a lovely 6-iron straight at the flag on 17. He’s ten feet away! Woodland finds the green too, but he’s 35 feet away. Advantage Rose, you’d have thought, but […]
  • Marni designer Francesco Risso shows his 'humanistic' side
   Short of calling his collection sustainable, the creative director makes clear his view of plastics and wasteIt took four days of Italian menswear shows – between the Pitti Uomo showcase in Florence and the fashion capital Milan – for a household-name brand to use its precious moment on the world stage to engage in the […]
  • Hong Kong braces for second mass rally as protesters keep pressure on Carrie Lam
   Chief executive’s suspension of work on extraditions bill rejected by protest leaders as not enoughHong Kong is bracing for another mass rally on Sunday as public anger seethes following unprecedented clashes between protesters and police over an extradition law, despite a climbdown by the city’s embattled leader in suspending the bill.Organisers are hoping for another […]
  • New Orleans Pelicans trade Anthony Davis to LA Lakers in blockbuster deal
   Davis traded for Lonzo Ball, Brandon Ingram, Josh Hart, picksSix-time All-Star will team with Lakers superstar LeBron JamesSeveral people familiar with the situation say the New Orleans Pelicans have agreed to trade disgruntled six-time All-Star Anthony Davis to the Los Angeles Lakers for point guard Lonzo Ball, forward Brandon Ingram, shooting guard Josh Hart and […]
  • Donald Trump attacks Sadiq Khan in tweets over London deaths
   US leader calls London mayor a ‘disaster’ after three men killed in separate attacks in 24 hoursThe row between Donald Trump and Sadiq Khan has escalated again after the US president called the London mayor “a disaster” in response to violence in the capital, where three men have been killed in separate attacks in less […]
  • No waste cooking: never-ending yoghurt recipe
   Making your own yoghurt is easy – and much cheaper than buying ready-madeAs long as your yoghurt has live active cultures, the end of your yoghurt tub can be scraped out to use as culture for your own homemade yoghurt. It’s so easy to make and is much cheaper than buying ready-made. Related: No waste […]
  • Cuts to diplomatic service will reduce Britain’s influence, MPs warn
   Spending will soon fall to a 20-year low, according to analysis of Foreign Office budgetBritain will be hampered in its ability to retain influence after Brexit as core spending on diplomatic services falls to a 20-year low, ministers will be warned.An analysis of the Foreign Office’s budget since the 1970s, published this week, finds that […]
  • One that got away for Maradona and Napoli remains wrapped in suspicion | Tim Lewis
   Late-season collapse was accompanied by strange events off the field as Napoli sought a second successive title in 1987-88When Napoli beat Juventus 1-0 in November 1985, thanks to a Diego Maradona free-kick, five people fainted in the stadium and two had heart attacks. On the television news that night, a stern-faced presenter announced: “So quite […]
 • اطلاعات