۱۲:۵۰:۴۴ - سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵
گزینه‌های جدید برای انتخاب رهبر آینده ایران و جهان تشیع؟
بعد از درگذشت آیت‌الله واعظ طبسی و انتخاب حجت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی، دیدگاهی قوی و نسبتاً فراگیر در مورد احتمال انتخاب ایشان به عنوان رهبر آینده در بین کارشناسان و حتی عامه شهروندان، ایجاد شده و بسیاری از شهروندان، ایشان را رهبر آینده ایران می‌دانند.   نسیم توسعه// اسلام […]

بعد از درگذشت آیت‌الله واعظ طبسی و انتخاب حجت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی، دیدگاهی قوی و نسبتاً فراگیر در مورد احتمال انتخاب ایشان به عنوان رهبر آینده در بین کارشناسان و حتی عامه شهروندان، ایجاد شده و بسیاری از شهروندان، ایشان را رهبر آینده ایران می‌دانند. 

نسیم توسعه// اسلام ذوالقدرپور: در کنار تمام مسایل داخلی و خارجی ایران مانند: بحران سوریه، بحران عراق، مسأله هسته‌ای و برجام، بحران اقتصادی، رکود، بیکاری و …، شهروندان ایرانی و حتی  مسلمانان و غیر مسلمان علاقمند به مسایل ایران، به یک مسأله خاص ایران و جهان تشیع یعنی انتخاب ولی فقیه و رهبر آینده به شدت علاقمند هستند.

انتخاب ولی فقیه برای ایران و جهان تشیع که جایگاه بسیار مهم رهبری را نیز دارند، مسأله‌ای است که در پشت بسیاری از سیاست‌های داخلی جریانات سیاسی و حتی دوستان و دشمنان خارجی ایران نهفته است و این جریانات به شدت از این موضوع احساس خطر و نگرانی دارند.

قانون اساسی ایران برای انتخاب رهبری ایران و جهان اسلام، شرایط بسیار روشن و البته خاصی در نظر گرفته است که شاید مهم‌ترین و حساس‌ترین آنها، عدم وجود شرط تابعیت ایران برای رهبری است.

اما نکته مهمی که طی چند ماه اخیر و به خصوص بعد از انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در مورد آینده رهبری ایران مطرح و مهم نشان داده شده است، فرمایشات مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اعضای مجلس خبرگان چهارم بود که فرموده‌اند: ((مجلس خبرگان باید انقلابی بماند، باید انقلابی فکر کند و انقلابی عمل بکند،…، یکی این است که در انتخاب رهبر آینده، ملاحظه خدا را بکنید. احتمال اینکه این دوره‌ای که تازه شروع خواهد شد، مبتلا بشود به این آزمایش، احتمال کمی نیست؛ آن وقتی‌که بنا است رهبر انتخاب بشود، ملاحظات و رودربایستی‌ها را کنار بگذارند، خدا را در نظر بگیرند))۱.

این فرمایشات رهبری که با واکنش بسیاری از دوستداران انقلاب و مقام معظم رهبری همراه شد و نگرانی جهان تشیع را در پی داشت، نشان از بلند نظری و آینده‌نگری شخص مقام معظم رهبری در آماده‌سازی شرایط و بستر انتخاب رهبر آینده را دارد. انتخابی که اگر به مانند انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای باشد، تضمین کننده نظام جمهوری اسلامی، سربلندی و اقتدار ایران و جهان تشیع در دهه‌های آینده خواهد بود.

اما همان‌گونه که در مقاله‌های: رهبر آینده ایران و جهان تشیع، کیست؟  و  انتخاب رهبر سوم و اهمیت مجلس خبرگان، به بررسی مسأله رهبر آینده ایران پرداخته و بسیاری از شرایط رهبری و نیز شخصیت‌های حائز شرایط رهبری آینده را مورد بررسی قرار داده‌ام، شاید اکنون و بعد از از گذشت حدود سه سال از مقاله اول، نیاز به اصلاح برخی داده‌های آن مقاله و حتی به‌روزرسانی آنها باشد که در این مقاله  مورد توجه است. گزینه‌های اصلی و مهم که شرایط رهبری آینده ایران و جهان تشیع را دارا هستند، با توجه به مقاله گذشته در زیر مورد بررسی قرار می‌گیرند:

یکم: گزینه‌های قدیمی و مسن:

گزینه‌هایی هستند که در مقاله سال ۱۳۹۲ به آنها اشاره نموده‌ام و شامل بزرگانی مانند: آیات عظام: علی سیستانی، جوادی‌آملی، هاشمی‌شاهرودی، وحید‌خراسانی، مکارم‌شیرازی، نوری‌همدانی، جعفر سبحانی، هاشمی‌رفسنجانی، یوسف صانعی و … می‌باشند.

برخی از این آیات عظام و بزرگان دین مانند حضرات آیات علی سیستانی، وحید خراسانی، نوری همدانی، مکارم شیرازی و حتی هاشمی رفسنجانی به علت کهولت سن که مانع انجام برخی امور رهبری است، از لیست اصلی حائزین شرایط رهبری خارج شده‌اند، هر چند همچنان از سرآمدان مرجعیت جهان تشیع و تأثیرگذاران تحولات ملی، منطقه‌ای و جهانی هستند و خواهند بود.

 البته بسیاری از این بزرگان دارای جایگاه مرجعیت فرا ملی و بلکه جهانی هستند که همچنان در جایگاه مرجعیت خود قادر به هدایت و راهنمایی شیعیان و نیز ساختار حکومتی ایران و دیگر کشورهای شیعی و مسلمان بوده و خواهند بود، عدم انتخاب این بزرگان به رهبری، نمی‌تواند از ارزش‌ها و توانمندی‌های ایشان بکاهد. این بزرگان از پشتیبانان و حامیان راهبردی ولایت فقیه و جهان تشیع محسوب می‌شوند.

شاید یکی از عللی که آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی را طی چند سال اخیر به سوی طرح مباحث شورایی شدن رهبری در ایران سوق داده باشد، همین کهولت سن ایشان و عدم توانایی وی در کسب جایگاه رهبری است که با شورایی ساختن رهبری که البته تاکنون امری غیر قانونی است، شخص آقای هاشمی‌رفسنجانی نیز بتوانند در شورای رهبری حضور داشته و بلکه ریاست این شورا نیز در اختیار داشته باشند!

به هر حال  تعداد زیادی از گزینه‌های قدیمی و شناخته شده جایگاه ولایت فقیه و رهبری در ایران و جهان تشیع، اکنون با مانعی به نام کهولت سن و عدم توانایی جسمانی برای انجام امور رهبری، مواجه شده‌اند. این کهولت سن حتی موجب حضور کمتر و بلکه معدود این علمای دین در محافل و مراسمات مهم ملی و حکومتی نیز شده است و از این چشم‌انداز نیز شرط سیاسی بودن گزینه‌های رهبری این بزرگواران نیز کم رنگ‌تر شده است.

 دوم- گزینه‌های جدید و میانسال:

گزینه‌های جدیدی که در مقاله اول به آنها اشاره شده و در این زمینه به لیست شخصیت‌های حائز شرایط رهبری اضافه شده‌اند. شخصیت‌هایی مانند: آیت‌الله سیدهاشم حسینی‌بوشهری، آیت‌الله محمدجواد فاضل‌لنکرانی، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی، سیدحسن خمینی، حجت الاسلام سیدحسن نصرالله که از علمای جوان و البته آینده‌دار و محبوب ایران و جهان تشیع هستند.

این علمای نسبتاً جوان‌تر (میانسال) که دارای بسیاری از شرایط رهبری هستند، به خصوص در میان نسل‌های جوان ایران و جهان تشیع دارای محبوبیت و مقبولیت بیشتری هستند و البته دارای وجهه سیاسی بسیار گسترده‌ای می‌باشند.

گزینه‌های گروه دوم دارای شرایط رهبری که از نظر سنی دارای شرایط بهتری نسبت به گروه اول هستند، طیف نسبتاً بزرگتری از علمای دین را شامل می‌شود که معمولاً از خاندان‌های بزرگ و محبوب مراجع بزرگ شیعی طی چند دهه اخیر نیز هستند. هر کدام از این گزینه‌ها، دارای ابعاد متعددی از شرایط رهبری مندرج در قانون اساسی هستند که در صورت صلاحدید اعضای مجلس خبرگان، می‌توانند به عنوان رهبر آینده ایران و جهان تشیع معرفی شوند.

سوم: گزینه جدید و جدی رهبری:

طی چند ماه اخیر و بعد از درگذشت آیت‌الله واعظ طبسی و انتخاب حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی، دیدگاهی قوی و نسبتاً فراگیر در مورد احتمال انتخاب ایشان به عنوان رهبر آینده در بین کارشناسان و حتی عامه شهروندان، ایجاد شده و بسیاری از شهروندان، ایشان را رهبر آینده ایران می‌دانند.

اگر بخواهیم برخی مؤلفه‌های مهم برای کسب جایگاه رهبری از نظر کارشناسان و شهروندان در مورد حجت‌الاسلام رئیسی را ذکر کنیم، موارد زیر قابل توجه هستند:

۱- آقای رئیسی جزء روحانیون سادات می‌باشند که در بین مردم از احترام بیشتری برخوردارهستند.

۲- ایشان دارای سن مناسب یعنی دوره ۵۰ تا ۶۰ سالگی هستند (۵۵ سال) که نسبت به دیگر گزینه‌های گروه دوم نیز برتری دارند. ایشان از نظر جسمی و فعالیت‌های اداری و سیاسی  نیز از همه گزینه‌های گروه اول جوان‌تر و بسیار کارآمدتر و توانمندتر هستند.

۳- سوابق تحصیلی، علمی و فقهی ایشان که با پیشینه سیاسی و حکومتی طولانی ایشان تلفیق شده است، از حجت‌الاسلام رئیسی یک شخصیت برجسته علمی و سیاسی در سطح ملی و فراملی ساخته است.

۴- رویه و رویکرد بسیار معتدل و آرام ایشان که در کنار صراحت در موضع‌گیری‌های سیاسی و اجتماعی همراه بوده است، ایشان را از شخصیت‌های محبوب جامعه قرار داده است. چهره و رویکرد بسیار معتدل و آرام و در این حال مدافع قانون و محرومین ایشان طی نزدیک به یک دهه معاونت اول قوه قضائیه و چندین سال ریاست سازمان بازرسی کل کشور، دادستان کل کشور و …، مصداق بسیاری از شرایط رهبری جامع الشرایط در قانون اساسی ایران می‌باشد.

۵- داشتن پیشینه سیاسی، اداری و حکومتی بسیار گسترده و شفاف در نظام جمهوری اسلامی ایران و به خصوص قوه قضائیه که ایشان را در جایگاه یک فقیه توانمند و عالم بزرگ آگاه به مسایل دینی، فقهی، سیاسی و اداری ایران و جهان تشیع قرار داده است.

و…

موارد ذکر شده برای حجت‌الاسلام رئیسی، تنها بخشی از ویژگی‌ها و شرایط برجسته ایشان برای کسب جایگاه رهبری در رقابت با دیگر گزینه‌های رهبری می‌باشد. ایشان با توجه به اشراف کامل بر حوزه قوه قضائیه و نزدیکی خاص با شهروندان در دوران حضور در قوه قضائیه و نیز اکنون که در جایگاه مهم تولیت آستان قدس رضوی قرار دارند، از پذیرش مردمی خوبی برخوردار هستند.

آنچه موجب افزایش حساسیت ایرانیان، شیعیان و مسلمانان و دولت‌های دوست و دشمن طی چند ماه اخیر به فرآیند انتخاب رهبر آینده شده است، همان اشاره رهبر معظم انقلاب به احتمال ابتلای مجلس خبرگان پنجم به انتخاب رهبر سوم می‌باشد که این حساسیت‌ها با انتخاب حجت‌الاسلام رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی و برخی فعالیت‌های اجتماعی و مردمی ایشان در این جایگاه، تقویت شده و ایشان را در اذهان عمومی بسیاری از شهروندان، گزینه اصلی انتخاب رهبر آینده قرار داده است.

منابع:

پایگاه‌ اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌‌ای – موسسه پژوهشی و فرهنگی انقلاب اسلامی. ۲۰/۱۲/۱۳۹۴، به آدرس:                             http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=32587

 مقالات مرتبط: 

رهبر آینده ایران و جهان تشیع، کیست؟

انتخاب رهبر سوم و اهمیت مجلس خبرگان؟

 

منبع:
 1. مهدی توکل پور   دی ۲۵, ۱۳۹۵  

  من از وقتی که ایشون دادستان بودند این حدس و نسبت به ایشون داشتم.
  ایشون گزینه بهتری هستند چون هم جوان تر و هم ایرانی هستند و مانع بروز اختلاف افکنی از سوی دشمنان بر علیه ایرانی و بقیه دارند

  • علی   بهمن ۷, ۱۳۹۵  

   هیچ یک از گزینه های رهبری مورد تایید مردم نیستند رهبری کلا باید برداشته شه

   • سعید   فروردین ۲۳, ۱۳۹۶  

    بابا خوب شد گفتی
    سعی میکنم صحبت کنم حتما نظرتون اعمال بشه

   • محمد   فروردین ۲۴, ۱۳۹۶  

    چشم حتما… 😁
    بچه جون از طرف خودت حرف بزن…مردم خودشون زبون دارن

   • نام کاربری*   اردیبهشت ۴, ۱۳۹۶  

    همین رهبری مملکت رو نگه داشته شما دید مبارک رو نسبت به رهبری اصلاح بفرمایید

    • Reza   اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۶  

     احسنت

   • H   اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۶  

    تو اگه قدرت تشخیص داشتی که میفهمیدی کشور ما الان به خاطر رهبری پابرجاست وگرنه الان باید کفش آمریکاییا رو لیس میزدی طاغوتی

   • علی   مهر ۲۷, ۱۳۹۶  

    لطفا از طرف خودت حرف بزن اگه یکم اینده نگر و مسلمان بودی و غربی گرا نبودی این حرف را نمیزدی.

  • محمد   فروردین ۱۷, ۱۳۹۶  

   مسلماً در صلاحیت‌های آیت‌الله رئیسی خدشه‌ای وارد نیست ولی بهتر بود که با متن قانون و شرایط رهبر، این بررسی صورت می‌گرفت.

 2. مجتبی   دی ۲۷, ۱۳۹۵  

  تحلیل کاملاجامع وکاملی اینجا ارائه شده باکمی تامل میتوان یافت که حتی ذره ای ابهام در این تحلیل وارد نیست و برای خواننده کاملاشفاف و قابل لمس است

 3. رسول   اسفند ۱۷, ۱۳۹۵  

  ذکی

 4. سلام.وارد است.این ها همه خیا   اسفند ۲۸, ۱۳۹۵  

  شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی ….
  بشینید سر جاتون.

 5. شتر در خواب بیند پنبه دانه.گ   اسفند ۲۸, ۱۳۹۵  

  شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی ….
  بشینید سر جاتون.

  • س   فروردین ۹, ۱۳۹۶  

   این نظرات احمقانه را پاک کنید .

   اگر کسی حرف و تحلیل منطقی دارد بنویسد ولو منفی باشد .
   نه توهین به افراد.

  • یه کاربر ساده   فروردین ۹, ۱۳۹۶  

   کسی که چشم دلش کور است نور ولایت را نمی بیند. لذا منکرش می شود و آن را خواب و خیال می پندارد. ولی اینطور نیست.

   ولله العزه و لرسوله و للمؤمنین ولکن المنافقین لایفقهون. قرآن کریم

 6. جلال   فروردین ۷, ۱۳۹۶  

  سلام
  تحلیل را مطالعه نمودم، همچنین مقاله مرتبط با عنوات رهبر آینده ایران و جهان تشیع کیست ?
  نکته جالب اینکه در مقاله فوق، پیش از این جناب آقای رئیسی از گزینه های محتمل رهبری نبوده اند ولی در تحلیل حاضر ایشان محتملترین گزینه هستند. آیا در این مدت چه رخدادی در ظرفیتهای ایشان بوقوع پیوسته که بقول تحلیل حاضر (دیدگاهی قوی و نسبتاً فراگیر در مورد احتمال انتخاب ایشان به عنوان رهبر آینده در بین کارشناسان و حتی عامه شهروندان وجود دارد )

 7. علیرضا محمدصالح   فروردین ۸, ۱۳۹۶  

  تحلیل را مطالعه کردم به دلایل زیرانتخاب درستی نیست.۱- تعریف دین :سوره مومنون جلد ۱۵ ص۷ سطر ۲۰ تفسیر المیزان:دین عبارت از سنتی عملی که بر اساس مسئله جهان بینی وهستی شناسی بنیان گرفته.بجز حضرت ایت اله جوادی املی در مورد ایات هستی شناسی در حوزه ها کار نمیکنند.پیشرفت دین واقتصاد به هستی شناسی ارتباط دارد.۲-در مواردی حکمی از احکام الهی نیست از قبیل حوادثی که در زمانها ی مختلف ومکانهای مختلف پیش میاید .انتظار رفع مشگل از رهبری جفا به رهبراست.در قانون چند نفر کنار رهبری فقط از قران که در زمان حال تفسیر المیزان است برای هر مسئله که پیش میاید از قران کمک بگیرند.چرا فکر نمیکنید این دین جهانی خواهد شد.این برجام که مخالفین دولت ان را نا کار امد میدانند فقط همین مطلب کشتار جمعی ونظر اسلام توسط مقام معظم رهبری بیان شد دست اورد مهمی است اسلام با این گفتگوها وبحثها شناخته میشود.البته به شرط ها وشروط ها در ارشیو صدا وسیما سخنان احمدی نژاد را در سال ۹۱ در ریو دو ژانیرودر مورد محیط زیست بررسی کنید خلاف ایه ۲۵۲ سوره نفره جلد ۲ ص۴۴۴تفسیر المیزان بوده است.کارشناسان جلسه را ترک کردند واین را بحساب روحیه مبارزه ستیزی استکباری ایشان دانستند.مسئله تعادل در طبیعت یک بحث علمی که ایه فوق در این زمینه بحث میکند.

  • رهبر فقط آقا دیگه هیچ کس   اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۶  

   باید عدالت را به ملت شریف ایران واگذار کرد که خود ملت رهبر را انتخاب کند

 8. سخن بلاگ   فروردین ۹, ۱۳۹۶  

  با سلام خدمت همه دوستان
  بنده هم ضمن ارادت قلبی وافری که نسبت به مقام معظم رهبری دارم و اصلا دوست ندارم به جانشینی ایشان حتی فکر بکنم. اما از چند سال پیش که آیت الله رئیسی را دیده ام قلبا به این نتیجه رسیدم که ایشان نور ولایت دارند.

  و اگر مقدر الهی باشد که کسی رهبر آینده باشد فقط شخص ایشان است.

  و حتی این موضوع را چند بار با نزدیکان و دوستان مطرح کرده ام و هنگام دیدن تصاویر این سید نورانی اظهار کرده ام که ایشان در سیمایشان نور ولایت دارند و هیج کس دیگری از علما و مسئولین این نور را ندارد.

  حالا در این برهه ، بحث ریاست جمهوری مطرح است . وقتی ایشان برای رهبری لیاقت دارند ریاست جمهموری که مسئولیت کمتر و پایین تری است و خدا کند که شظرایط فراه شود که فعلا در این سمت خدمت کنند تا آینده هر چه خدا بخواهد.

  نور ولایت !

  • ناحیه مقدسه   فروردین ۱۳, ۱۳۹۶  

   بس کن آقا!
   تو هزاره سوم و قرن ۲۱ این چرندیات چیه میگی؟
   یه باره بگو از طرف ناحیه مقدسه هم تاکید شده بر ایشون!

   این عناوینی که شما نسبت دادی حتی در صورت درست بودن هم فقط برای خود شما حجته.
   یعنی چی این برداشت های شخصی رو اینقدر احمقانه در جامعه رواج میدید؟

   هنوز طرف شروع نکرده ورداشتی نور ولایت کردیش!؟

   برو پادکست پسر منتطری رو گوش کن در مورد جنایات دهه ۶۰ مرتبط با ایشون، بعد بیا نور ولایت رو بکن تو پاچه ش
   مهره سوخته …

   • محمدعلی   مهر ۲۷, ۱۳۹۶  

    تو اگر غربی گرا نبودی این حرف را نمی زدی . یک جلاد هم بدون دلیل کسی را نمی کشد. حرف احمقانه نزن. کسی که هیپچ اطلاعی در مورد ایشان نداره که نباید نظر بدهد . انسان وار فکر کن

  • پیرو ولایت   فروردین ۱۶, ۱۳۹۶  

   از الان این بنده خدا رو قدیس نکنین شاید کس دیگری رهبر شد این کار شما درست نیست
   انشاله که عمر رهبرمون طولانی باشه
   ولی به نظر من آیت الله شهاب مرادی خیلی مورد خوبیه هم جوونه هم به روزه هم تکنولوژی رو میشناسه هم محبوب همه مردم هست

  • دانشجو   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

   من برای خودم متاسفم در کشوری زندگی میکنم که امثال شما زندگی می کنند! که در عصر تکنولوژی از نور سیمای این و اون حرف میزنی…احمدی نژادتونم از همین نورها داشت. امان از این نورهای حاکمان خاورمیانه و امان از جهالت برخی مردم جهان سومی خاورمیانه!

  • امیر   فروردین ۳۱, ۱۳۹۶  

   نور ولایت واسه مردم آب و نون میشه ؟ 😐
   قانون اساسی هم که کشکه

 9. سینا   فروردین ۱۳, ۱۳۹۶  

  بله. گزینه منتخب انگلیس

 10. محمد   فروردین ۱۸, ۱۳۹۶  

  امیدوارم گفته های امام صادق (ع)در مورد سید خراسانی واقعیت داشته باشه و رهبر بعدی ما امام زمان باشه

  • حمید   فروردین ۲۰, ۱۳۹۶  

   یادتون نره که رییسی هم اهل مشهده!!!
   شاید امام زمان در رهبری ایشان ظهور کرد!!!

 11. علی همتی   فروردین ۲۰, ۱۳۹۶  

  ماهر روز صبح که از خواب بِِیدار میشویم ویک روز را بدونه اینکه امام زمان

  (عج) ظهور کرده باشد را آغاز میکنیم باید شدیدا” خود را سرزنش کنیم وواقعا”

  هم باید خود را سرزنش کنیم تا جایی که راضی به ادامه زندگی بدونه ظهور

  امام زمان (عج ) نباشیم و اگر زندگی بدونه ظهور امام زمان(عج ) همچنان

  ادامه پیدا کند باید از خودمتنفر شویم( این حالت نشان مقداری معرفت است ).

 12. اسماعیل   فروردین ۲۱, ۱۳۹۶  

  سلام
  جان خودتون راجع به جانشینی آقا چیزی نگید چطور دلتون میاد ، ایشاله عمر حضرت آقا طولانی باشه و خودشون انقلاب رو بدن به امام زمان (عج)

 13. طلبه   فروردین ۲۲, ۱۳۹۶  

  سلام به همه ی بچه های انقلاب…
  ولایت فقیه یک مسئولیت فرا ملی است با مطالعاتی که در سالهای طلبگی ام داشته ام این را فهمیدم که در کارهای الهی پیش بینی معنا ندارد..آب که جاری شد راه خودش را پیدا خواهد کرد…اما امیدوارم که امام زمان ظهور کنند …خوب اگه نکردند حداقل کسی رهبر شعیان شود که از همه انقلابیتر و مردمدارتر باشد … انشاءالله..

 14. مصطفي   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

  اولا خدا عمر طولانی به رهبر عزیزمان عنایت فرمایید و امیدواریم که ایشان ولایت را تحویل صاحب اصلیش بنمایند
  دوماً چنانچه خدای نکرده نیاز به رهبر بعدی باشد این از وظایف قانونی مجلس خبرگان است و باتوجه به حساسیت این جایگاه و با عنایت خداوند متعال قطعا فرد شایسته ای انتخاب خواهد شد
  پس لطفا احترام افراد را نگهدارید و آب به آسیاب دشمنان دین و مملکت نریزید تا با ایجاد جو و تنش موجب یاس و ناامیدی مردم را فراهم کنند

 15. دانشجو   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

  به نظر من هیچ کسی محبوب تر از سید محمد خاتمی در میان مردم نیست…

  • عماد   فروردین ۲۸, ۱۳۹۶  

   تا مملکت رو بده به انگلیس؟!

   • امیر   فروردین ۳۱, ۱۳۹۶  

    انگلیس؟ 😐 من نمیدونم شما ارتباط محمد خاتمی با انگلیس رو از کجا در آوردی دقیقا ؟ 😐

  • m   خرداد ۲, ۱۳۹۶  

   منم با شما موافقم باید کسی باشد مثل سید محمد خاتمی که اکثر مردم قبولش داشته باشن نه تعداد قلیلی بسیجی احساسی و وجهه جهانی قابل قبولی هم داسته باشه

  • عزیزم ایشون عضو مجلس خبرگان   خرداد ۲, ۱۳۹۶  

   عزیزم ایشون عضو مجلس خبگان نیستن وو بنظر بنده طبق اصل۵قانون اساسی از اقای رییسی نمره کمتر میارن

 16. دات خبر   فروردین ۲۸, ۱۳۹۶  

  با سلام,
  این مطلب را با ذکر منبع نسیم توسعه باز نشر کردیم…
  با تشکر

 17. امیر   فروردین ۳۱, ۱۳۹۶  

  سید حسن نصرالله هم جزو کاندیدا های احتمالی میارن 😐 حالا چون تو قانون اساسی شرط تابعیت ایران بودن برای رهبری نیست حتما باید یه گزینه غیر ایرانی رو هم تو ذهن مردم جا کنید ؟ این همه انسان وارسته توی ایران چیکارن پس؟

  • یاسین   اردیبهشت ۴, ۱۳۹۶  

   تو حوزه رهبری و مرجعیت سیاسی و دینی شیعه ‌تابعیت و ملیت و مانند اینها معنا نداره. نمونه اش امام موسی صدر رهبر شیعیان لبنان بوده ولی ایرانیست یا آیت الله سیستانی رهبر شیعیان عراق ایرانیه. درثانی رهبر انقلاب از بین علمای مجلس خبرگان انتخاب میشه که همه ایرانین. تعصب بیجا اونهم در چنین مسایلی شایسته یک فرد شیعه نیست چون این شبهه در مورد امام زمان هم مطرحه که ایشان هم عرب هستند و ایرانی هم نیستن.

  • شیعه   خرداد ۱۰, ۱۳۹۶  

   ای نژادپرستتتت !!مگه نه این است که میگیم رهبری معظم انقلاب که انشاالله به کوری چشم دشمناش ۵۰۰سال دیگه زنده باشن ولی امرمسلمین جهان هست؟اونوقت برای انتخاب بایدمحدودبه داخل کشور بشه؟!…ای….،توازهمونایی هستی که به افغانی بیچاره میگی بروکشورت تا شغلت به من برسه من بتونم فاضلاب هاروتمیزکنم.

 18. هادی   فروردین ۳۱, ۱۳۹۶  

  قراره رهبری آینده خاتمی بشه تا کشورو دو دستی بده به آمریکا و انگلیس و اسراییل

 19. احسان   اردیبهشت ۱, ۱۳۹۶  

  السلام و علیک یا صاحب الزمان
  انشاالله که رهبر معظم انقلاب سید علی خامنه ای همان سید خراسانی باشن و پرچم انقلاب رو به دست آقا صاحب الزمان بدهند و آقای ریسی هم به عنوان ریس جمهور مملکت راه رو ادامه بدند
  الهک عجل لولیک الفرج

  • انشاآلله که فعلا رهبرمون پا   اردیبهشت ۹, ۱۳۹۶  

   انشاآلله که فعلا رهبرمون پاینده اند.به کوری چشم بد خواهان و دشمنان تشیع.
   لعنت بر منافقین و اشرار
   مرگ بر آمریکا

  • انشاآلله که فعلا رهبرمون پا   اردیبهشت ۹, ۱۳۹۶  

   انشاآلله که فعلا رهبرمون پاینده اند.به کوری چشم بد خواهان و دشمنان تشیع.
   لعنت بر منافقین و اشرار
   مرگ بر آمریکا
   مرگ بر ترامپ

 20. 96200957   اردیبهشت ۹, ۱۳۹۶  

  با سلام خدمت همه دوستان
  عزیزی که درمورد جنایات سال ۶۰ _۶۷و اعدام و احکام اون روز نظر دادید اگه یکی از نزدیکان شما هم توی اون ماجراها شهید یا صدمه دیده بودند همین نظر را می‌دادید .برید بیشتر مطالعه فرمایید
  در ضمن در مورد رابطه خاتمی و اتاق فکر صهیونیسم هم بیشتر تأمل فرمایید تا علت حمایت های بی بی سی را از حضرات بیشتر مطلع شوید

 21. مهدی   اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۶  

  در مورد بند سوم
  سوابق تحصیلی، علمی و فقهی ایشان که با پیشینه سیاسی و حکومتی طولانی ایشان تلفیق شده است، از حجت‌الاسلام رئیسی یک شخصیت برجسته علمی و سیاسی در سطح ملی و فراملی ساخته است.
  میشه توضیح بدین دقیقا کدام سوابق علمی و فقهی؟
  علمی؟
  فقهی؟

 22. مانی   اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۶  

  خداوند عمر طولانی به رهبر عظیم الشأن بده که مرکز ثقل این انقلاب و کشور هستن. ای کاش روزی برسه که حضرت آقا شخصاً بیرق اسلام رو به دست مبارک حضرت صاحب الزمان بدن. اما اگر تقدیر چیز دیگری بود به نظر حقیر جناب آیت الله سید حسن خمینی دامت برکاته بهترین گزینه ست. پیشینه ی خانوادگی، مشی اعتدالی و جامع اندیشی و مقبولیت و محبوبیت ایشون بین آحاد مردم و… امتیازات بسیار بزرگی هستن. البته اگر جناب حجت الاسلام رییسی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز میشدن، ایشون هم گزینه ی مهمی بودن ولی شکست با این اختلاف در انتخابات مردمی کمی محبوبیت ایشون رو مورد تردید قرار میده.
  انشاءالله خداوند بهترین ها رو برای این کشور اسلامی و شهید پرور مقدر کنه

  • بی نام   اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۶  

   با نظر شما دوست عزیز موافقم..مخصوصا که مطمینا این مقاله تا گزینه دوم صحت داره و از گزینه سوم برداشت خود نویسنده بوده است و در هیچ جا ذکر نشده و منبع ندارد.

 23. دنیا   اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۶  

  ما فقط و فقط برای سلامتی رهبر عزیزمون دعا میکنیم. ایران با رهبری بسیار عالی همیشه سرپا و پایداره. مرگ بر آمریکا

 24. ملوس   خرداد ۶, ۱۳۹۶  

  انشاا.. که مملکت دست هرکی میفته دست اصلاح طلبا نیفته که مملکت رو میدن به غربی ها و از خوشحالی تو پوستشان هم نمیگجند

 25. نام کاربری*   خرداد ۱۰, ۱۳۹۶  

  اتفاقا محبوبیت ایشان بعد از شکست در انتخابات بیشتر هم شده فکر کنم بسیج کار خودشو کرد

 26. دنیا   خرداد ۲۷, ۱۳۹۶  

  الآن گزینه ای بهتر از آقای رئیسی نیس. فعلا که همون ۲۰ میلیون آزادی غیر قابل وصفی دارن! این ۴ سالم میگذره…

 27. حسین   تیر ۳۱, ۱۳۹۶  

  انشالله خداوند به حضرت آقا طول عمربابرکت بدهد وبه نظرمن آقای رئیسی بهترین گزینه برای کسب مقام رهبری هستن وشکست درانتخابات هیچ تاثیری بر روند ایشون نمیگذاره

 28. مهاجرت به کانادا   مرداد ۹, ۱۳۹۶  

  اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

 29. رضا   شهریور ۷, ۱۳۹۶  

  در حال حاضر آقای خامنه ای بهترین گزینه است. خدا ایشون رو نگه داره هر چند انتقاداتی نیز وارده.
  بهترین ذخیره رهبری آقای محمد خاتمی بود و هست که متاسفانه خرابش کردین. البته ایشون هم سنشون بالا هست.
  به نظرم آقای رئیسی یا هر کس دیگه که بشه به دلیل عدم یا کمبود محبوبیت در عوام جامعه نمیتونه قدرتمندی دو رهبر قبلی رو داشته باشه و بهتره که سعی نشه به زور رهبر آینده رو همه کاره مملکت کنن و ازش یه امام دیگه بسازن! چون جامعه دیگه اینو قبول نمیکنه.
  این شبه دیکتاتوری امروزی به واسطه شخص آقای خامنه ای است و پس از ایشون اگه سعی بر ادامه راه باشه مردم ناراضی تر میشن و انقلاب دوامی نمیاره.

 30. آشنا   دی ۲۰, ۱۳۹۶  

  آقایی ریس یکی از گذینه های رهبری بود اما با شکست در انتخابات دیگر نمیشه از ایشون نام برد مگر این که در انتخابات سال ۱۴۰۰ برای ریاست جمهوری ثبت نام کنند و با رای بسیار بالا انتخاب بشن

  اما اکنون کسانی که به عنوان رهبری شانس بیشتری دارند میشه یه آقایان روحانی و صادق لاریجانی اشاره کرد البته شانس آقایی روحانی بیشتر از آقایی لاریجانی هست

  البته کسایی دیگه اسمشون مطرح هست اما شانس خیلی کمی دارند مثل آقایان سید حسن خمینی ، سید مجتبی خامنه‌ای ، محمد یزدی ،عبدالله جوادی آملی، محمدتقی مصباح یزدی،سید محمود هاشمی شاهرودی

 31. ورامینی   دی ۲۶, ۱۳۹۶  

  خداوند سایه رهبری عزیز و حکیم و شجاع انقلاب اسلامی ایران عزیز رو سالها بر سر ملت و کشور عزیزمان ایران حفظ و پایدار کنه انشا…
  ولی جهت آشنایی با گزینه هایی که میشود به عنوان نزدیکترین شاخص ها به جایگاه رهبری در مقطع کنونی نگاه کرد از بین این آقایان خواهد بود
  ۱. ایت اله سید ابراهیم رئیسی
  ۲.ایت اله جوادی آملی
  ۳.ایت اله صادق آملی لاریجانی
  ۴.ایت اله سید محمود هاشمی شاهرودی
  ۵.ایت اله سید حسن خمینی
  از آنجا که خیلی ها این گمانه را که فرزند رهبری یعنی ایت اله سید مجتبی خامنه ای یکی از گزینه های جدی برای این جایگاه هستند به نظر من ایشان به میل و اراده شخصی خودشان و نیز توصیه اکید از جانب شخص رهبری هیچگاه چنین نگاه و ورودی به این موضوع نخواهند داشت
  ۳.ا

  • انوشا   اسفند ۱۵, ۱۳۹۶  

   اقای مجتبی خامنه ای که اصلا عضو خبرگان نیستن که گزینه احتمالی باشند

 32. علیرضا   بهمن ۶, ۱۳۹۶  

  انشاءالله تا ظهور اقا صاحب الزمان رهبری جهان اسلام وتشییع بر عهده ی امام سید علی خامنه ای عزیز میباشد والسلام

 33. انوشا   اسفند ۱۵, ۱۳۹۶  

  رهبر باید عضو خبرگان باشه خیلی از گزینه هایی که گفتید اصلا عضو خبرگان نیستن

 34. ایران   اسفند ۱۹, ۱۳۹۶  

  عمر رهبر عزیزمون که در جهان نظیر نداره تا ظهور امام زمان (ع) مستدام باشد بهتره یکم منطق داشته باشید و نه احساسی و تعصبی صحبت کنید ونه بدون مطالعه , بیاین جناح بندی های سیاسی رو نادیده بگیریم , مهمترین شرط رهبری اینه که مقبولیت داشته باشه که بنظر بنده بترتیب ١_ سید حمد خاتمی ٢_ سید حسن خمینی ٣_ سید حسن نصرالله ۴_آیت الله جوادی املی ۵_ سید ابراهیم رئیسی مقبول اکثریت ملت هستند . ولی یک سری شرایط هم هست که جدا برای مقام رهبری لازم هست مثل شجاعت و انقلابی بودن در کنار اعتدال و مرجعیت علمی چه به فقه چه به علوم سیاسی و اقتصادی هم باید در نظر گرفت که اونم انتخاب انشالله بین این پنج گزینه باشه طبق اصل مقبولیت در میان مردم

 35. حامد   خرداد ۱۴, ۱۳۹۷  

  سلام خدمت دوستان خدا به دادمون برسه اگه رعیسی رو بگذارن رهبر بشه اونوقت باید منتظر ظهور حضرت مهدی باشیم یک دنیا با امریکان دارن بدون نفت و تورم و اسلام زندگی میکنند فقط فقط مدیران ایران نمیتوننننننن

 36. محدجواد   مهر ۳۰, ۱۳۹۷  

  بسم الله الرحمن الرحیم و اما بعد,,,,, چطور به این راحتی چنین افکاری رو در مورد مولایمان که نامش کابوس دشمنان میکنید چرا به رهبر مظلوم و غریب ما چنین دید تاریکی دارید هیچ فکر کردید اقا به خاطر مردم ایران چه دردهایی رو بجان خریده و از چه نعمتهایی خودرا بخاطر تک تک مردم محرم ساخته و شبی رو به راحتی نمیتونه بزاره زمین و کمی استراحت بکنه,,,,, خواشا حتی بحثشم در چنین شرایطی حرامه و چرا که در سلامت کامل هستن و همچنان عمری با عزت نفس داشته باشن و خدا از جان و عمر من کاسته و بر عمر ایشان گذاشته اگر عمر من از انسانیت نزد خدای ودود باشه وگرنه دعایم کنید تا من نیز از جهل حیوانیت و شیطانی بیرون ایم تا عمری به دقیقه ای داشته باشم , و ارزوی ظهور و دعا بر فرج جدم دارم که انشااله نزدیکتر از سایه ی هر کس به خود هست , ,, و اوست که زنده بود قبل از هر زنده ای و زنده هست بعد ازهر زنده ای ,,,

سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Banana artwork that fetched $120,000 is eaten by 'hungry' artist
   Performance artist consumes masterpiece in front of crowd at Art Basel in Miami, but ‘the idea’ apparently lives onAn artwork that sold last week for $120,000 and was hailed as “a symbol of global trade” has been eaten, in what might seem a fitting end for something that was an ever-ripening banana duct-taped to a […]
  • US business leaders in Hong Kong detained and denied entry to Macau
   President and chairman of American Chamber of Commerce told to sign statement saying decision not to enter Macau was voluntaryThe chairman and president of the American Chamber of Commerce in Hong Kong were separately denied entry to the neighbouring Chinese-ruled city of Macau after being detained by immigration officials.Chairman Robert Grieves and president Tara Joseph […]
  • Amazon indigenous leaders killed in Brazil drive-by shooting
   Gunmen opened fire on a group from the Guajajara tribe on a highway in Maranhão state, killing two and wounding othersTwo indigenous leaders have been shot dead and two others wounded in Brazil’s Maranhão state, in an attack not far from where a prominent tribesman who defended the Amazon rainforest was killed last month, authorities […]
  • Bob Hawke’s daughter says he told her not to pursue rape allegations against former Labor MP
   Rosslyn Dillon made allegations as part of legal challenge against her father’s estateFormer prime minister Bob Hawke’s youngest daughter says she was raped by a confidant of her father in the 1980s – but was urged not to report the assaults to protect Hawke’s leadership ambitions.In claims published by the New Daily, Rosslyn Dillon levelled […]
  • China and Taiwan offered us huge bribes, say Solomon Islands MPs
   Politicians say they were offered hundreds of thousands of dollars for their support before country switched diplomatic recognition to BeijingSolomon Islands politicians allege both China and Taiwan offered bribes of hundreds of thousands of dollars to gain their support during a diplomatic row that rocked the country earlier this year.In September the prime minister of […]
  • Australia fires: blazes 'too big to put out' as 140 bushfires rage in NSW and Queensland
   Conditions eased on Sunday morning but bureau forecasts heatwave as fire authorities say dozens of fires will burn across Australia for weeks• How big are the fires burning on the east coast of Australia? • ‘Get the hell out of Dodge’: the fight to save homes from the NSW central coast infernoDozens of fires will […]
  • Anthony Joshua sours triumph over Andy Ruiz Jr with ‘decapitate’ line
   • British boxer wins on points after much-improved performance• ‘I had to decapitate him in a different way,’ Joshua says of RuizOn a night when a storm raged across the Saudi Arabian desert Anthony Joshua becalmed the Mexican tempest in front of him to make history – and a whole lot of money – by […]
  • Trump impeachment inquiry: House judiciary committee releases report
   Nadler: constitutional situation is ‘Framers’ worst nightmare’ Trump derides ‘witch hunt’ while boosting US economyOpinion: Nancy Pelosi is bungling the impeachment inquiryThe House judiciary committee released a report on the constitutional grounds for impeachment on Saturday. Shortly after that, Donald Trump once again insisted the whole thing was a “witch hunt” and “a total hoax”. […]
  • Sick of corruption, Haiti looks back to its revolutionary hero for hope
   As conflict racks the nation and anger at a political scandal grows, Haitians are rallying to the country’s founding father more than 200 years after his assassinationOn the walls across Haiti’s capital, Port-au-Prince, a stencilled image can be found. Depicting a figure in a Napoleonic-era cocked hat and military frock coat, it first emerged amid […]
  • Pensacola: suspect watched mass shooting videos at dinner party, official says
   Three killed before gunman shot at US navy baseStudent who attended dinner party filmed outside building where shooting took place, official saysThe Saudi student suspected of killing three people at a US navy base in Florida hosted a dinner party earlier in the week where he and three others watched videos of mass shootings, a […]
 • اطلاعات