۱۴:۳۱:۲۸ - جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵
سهیل حسن، ژنرال خاص بشار ارشد را بیشتر بشناسید +عکس
سهیل حسن به نوعی، نمادی برای ارتش سوریه و وفاداران به نظام حاکم ان است. نبرد در سوریه، وقایع اتفاق افتاده و در حال وقوع ان از متن جریان تا حواشی ابعاد گوناگونی را در برمی گیرد پیش از این در مقاله ای به معرفی یکی از چهره های معروف ارتش سوریه سرلشکر عصام زهر […]

سهیل حسن به نوعی، نمادی برای ارتش سوریه و وفاداران به نظام حاکم ان است.نبرد در سوریه، وقایع اتفاق افتاده و در حال وقوع ان از متن جریان تا حواشی ابعاد گوناگونی را در برمی گیرد پیش از این در مقاله ای به معرفی یکی از چهره های معروف ارتش سوریه سرلشکر عصام زهر الدین پرداخته بودیم. در ادامه به معرفی معروف ترین چهره نظامی در میان مردم و ارتش این کشور می پردازیم . سرهنگ سابق و سرلشکر کنونی ارتش سوریه سهیل حسن مشهور به نمر( پلنگ) .
پیشینه شخصی و نظامی
سهیل حسن در ابتدای دهه ۹۰ میلادی و با درجه ستوانی از مدرسه نظامی حمص فارغ التحصیل شد تا به یگان های ویژه نیروی هوایی این کشور بپیوندد. مسیری که در نهایت او را به عنوان افسر اطلاعات نیروی هوایی به خدمت ارتش سوریه در اورد. واحد اطلاعات نیروی هوایی از زمان رئیس جمهور پیشین این کشور حافظ اسد دارای جایگاه خاصی بوده است.
این سرلشکر سوری زاده شمال غربی سوریه و مانند رئیس جمهور این کشور جز اقلیت علوی مذهب است. او پس از ارتقا درجه با ۴۷ سال سن عنوان جوان ترین سرلشکر ارتش این کشور را کسب کرد.
نام او در عملیات های تهاجمی مختلف بر ضد گروه های مخالف و تروریستی مانند ازادی السفیره و رفع حصر حلب، ازادسازی زندان حلب، نبردهای حما و ادلب، نبردهای میدان گازی شاعر، رفع حصر فرودگاه کویرس و ازادسازی شهر حلب به دفعات دیده می شود. 
 
ریزش های ارتش سوریه، نبرد رسانه ها و اراده ها
از اوایل شدت گرفتن بحران داخلی در ۲۰۱۱ میلادی ریزش ها درون بدنه ارتش سوریه اغاز شده بود. نهایتا با تشکیل گروه “ارتش ازاد” این ریزش ها در تمام سطوح نیروهای سوری خود را نشان داد. این گروه که هدف خود را براندازی نظام حاکم بر سوریه عنوان می کرد با حمایت ترکیه و بعضی از کشورهای عربی و غربی فعالیت خود را گسترش داد.
 وجود بستر های رسانه ای جدید، شبکه های اجتماعی، و روش های نوین تبادل اطلاعات شکل جدیدی از جنگ روانی و فشار رسانه ای را بر ارتش و دولت سوریه وارد می کرد که پیش از این هرگز با ان روبرو نشده بودند.
ظهور شخصیت های کاریزماتیک در ارتش سوریه و معرفی رسانه ای انها را باید واکنشی در مقابله با این جنگ روانی و تبلیغاتی دانست. سهیل حسن به نوعی، نمادی برای ارتش سوریه و وفاداران به نظام حاکم ان است. حضور او در جبهه های مختلف نبرد باعث تقویت همبستگی و اعتماد به نفس نیروهای عمل کننده می شود. نکته دیگری که این فرمانده سوری را  متمایز می کند وفاداری و اعتقاد شخصی شدید او به بشار اسد رئیس جمهور سوریه است.
گروهی از فرماندهان ارتش آزاد سوریه با لباس نظامی و دمپایی
 عده ای از فرماندهان گروه ارتش ازاد، نظامیان سابق ارتش سوریه. این عکس با لباس نظامی و دمپایی در زمان انتشار دست مایه تمسخر این افراد شد 
نیاز به نیروی تهاجمی و تشکیل نیروهای تایگر
پس از ریزش ها در ارتش سوریه که در بالا به ان اشاره کردیم و همچنین تحولات مختلف میدان نبرد، در کنار ایجاد دفاع وطنی (بسیج ملی ) برای تثبیت و حفظ امنیت مناطق در اختیار دولت، نیاز به تشکیل واحدهای جدید از میان نیروهای حاضر در ارتش سوریه کاملا احساس می شد این امر در ۲۰۱۳ میلادی به وقوع پیوست و  سهیل حسن که پیش از این توانایی های خود را در اطلاعات نیرو هوایی و بعد در نبرد های لاذقیه، حماء نشان داده بود مامور به تشکیل یک نیروی کاملا تهاجمی از بین وفادارترین افراد به نظام سوریه شد.
عناصری از لشکر ۱۵ نیرو ویژه ارتش سوریه بعلاوه نفراتی از اطلاعات نیرو هوایی و نیروهای امنیتی توسط او گرد هم امدند که برای نشان دادن وفاداری به او نام قوات النمر را به خود گرفت. 
 پلنگی که نماد پیروزی ارتش سوریه شد
این نیروها را بعد از واحد هایی چون تیپ ۱۰۴ گارد ریاست جمهوری به فرماندهی سرلشکر عصام زهرالدین باید جزء زبده ترین نیروهای سوری دانست. وظیفه تهاجمی و شرکت در نوک پیکان حمله در عملیات ها بر ضد مخالفین و گروه های تروریستی به این نیروها و نیروهای مشابه که در همان زمان تاسیس شدند مثل صقور الصحرا (شاهین های بیابان) واگذار شد. 
تاکتیک های بکار گرفته شده توسط این فرمانده سوری بر اساس متد کلاسیک نبرد است. تاکید زیاد او بر روی اتش توپخانه و استفاده از نیروی زرهی در میدان نبرد باعث شده تا یک نیروی مکانیزه در خدمت او قرار داده شود. عناصر توپخانه و زرهی از لشکر چهارم زرهی ارتش سوریه در اختیار او قرار گرفته همچنین نیروهای او جز استفاده کنندگان از تانک های  t-90 پس از ورود روسیه به سوریه در ۲۰۱۵ میلادی هستند.
حمله از جناحین و شبه محاصره دشمن در حین باز گذاشتن مسیر خروج برای نیروهای آنان از مواردی است که در تاکتیک های نبرد سهیل حسن به دفعات دیده شده است (برای مثال رفع حصر فرودگاه کویرس و شبه محاصره داعش در شرق حلب و نیز عملیات ازادسازی شهر حلب)
نکته ای که درباره عملیات های تحت نظر این فرمانده باید توجه داشت استفاده گسترده از بمباران هوایی و دسترسی کامل او به پشتیبانی نیروی هوایی است. 
وقتی پلنگ زخمی شد 
پس از سقوط شهر ادلب مرکز استان ادلب در شمال سوریه و اشغال ان توسط نیروهای مخالف و تروریست ها، سهیل حسن و بخشی از نیروهای تایگر فورس برای ضد حمله و مقابله به منطقه اعزام شدند. چندی بعد خبر کشته شدن یکی از معاونین و جمعی از همراهان سهیل حسن منتشر شد. متعاقب این خبر برای مدتی این فرمانده از دید رسانه ها و دوربین های خبری مخفی بود.
عملیات برای ادلب ناموفق بود. مخالفین اقدام به انتشار خبرهایی درباره کشته شدن او  در این نبرد ها کردند. کشته یا زخمی شدن سهیل حسن می توانست ضربه روحی بسیار سختی را به نیروهای ارتش سوریه وارد کند. گر چه پیش از این نیز عکس های از او همراه با عصایی در دست که ممکن بود نشان دهنده زخم برداشتن باشد منتشر شده بود اما غیبت اخیر وی مسئله ای متفاوت می نمود. 
 سرلشکر سهیل حسن فرمانده نیرویهای تایگر ارتش سوریهتکیه داده به عصا در دوران نقاهت پس از مجروح شد
سهیل حسن تکیه داده به عصا در بین دو محافظ خود
بازگشت دوبار نمر 
با وجود تمام شایعات درباره کشته شدن او سهیل حسن مجددا در قاب دوربین ها قرار گرفت اما تغییرات شدید در چهره اش نشان از سپری کردن دوران نقاهت داشت. چهره او به طور کامل تغییر کرده بود. به نظر می امد به شدت وزن اضافه کرده است که این مورد می توانست از عوارض جانبی مصرف دارو باشد. محاسن کم پشتی بر صورت او دیده میشد و اکثرا عینکی افتابی بر چهره داشت. 
 تغییرات چهره ژنرال سهیل حسن
تغیرات چهره سرلشکر سهیل حسن
مخالفین همچنان بر کشته شدن او اصرار داشتند و شایعه بدلی بودن فرمانده سوری جز موارد روتین جنگ روانی انها بود اما گذشت زمان نشان داد تاکتیک های سهیل حسن هنوز همان
تاکتیک های قبلی است!
سهیل حسن در مراسم دریافت مدال 
سهیل حسن در مراسم دریافت مدال 
 
پس از بازگشت از دوران نقاهت این فرمانده سوری و نیروهای تحت امرش در سال ۲۰۱۵ میلادی درالسفیره و کویرس با داعش و سپس در شهر حلب و مزارع ملاح با سایر گروه های تروریستی وارد نبرد شدند و پیروزی های ارزشمندی به دست آوردند. 
هم اکنون نیروهای تحت امر وی در نزدیک شهر الباب در شمال غربی حلب در حال جنگیدن با داعش هستند. شهر الباب که در تصرف نیروهای داعش است پیش از این توسط ارتش ترکیه و نیروهای مخالف تحت حمایت ان مورد حمله قرار گرفته بود که با مقاومت داعش این نیروها در دروازه های این شهر متوقف شده بودند.
هم اکنون نیروهای سوری از محور دیگری اقدام به تصرف روستاهای اطراف شهر الباب و قطع مسیر دسترسی داعش به شهر و تکمیل محاصره کرده اند و به نظر می رسد به زودی شاهد بازپس گیری این شهر از دست تروریست ها باشیم. 
منبع: فردا

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Plastics reach remote pristine environments, scientists say
   Birds’ eggs in High Arctic contain chemical additives used in plasticsScientists have warned about the impact of plastic pollution in the most pristine corners of the world after discovering chemical additives in birds’ eggs in the High Arctic.Eggs laid by northern fulmars on Prince Leopold Island in the Canadian Arctic tested positive for hormone-disrupting phthalates, […]
  • Maturing W-League points to further future improvements | Ella Reilly
   Sydney FC’s grand final win showed collective need often supplants the individual ego – and the league is thriving for itThe 2018-19 W-League season has been one of history makers and breakers. With its first marquee player (Sam Kerr), a new all-time goalscoring record set (Kerr, who else, on 68) and the highest grand final […]
  • Brett Morris hat-trick powers Roosters past Wigan in World Club Challenge
   • World Club Challenge: Wigan 8-20 Sydney Roosters• Sydney side start superbly and ride second-half pressureTrent Robinson had promised in the buildup to the World Club Challenge that irrespective of the purported attitude from Australian rugby league to the event, his Sydney Roosters side were here to respect both the competition and the Super League […]
  • Study blames YouTube for rise in number of Flat Earthers
   Conspiracy theories shown on video-sharing site persuade people to doubt Earth is roundResearchers believe they have identified the prime driver for a startling rise in the number of people who think the Earth is flat: Google’s video-sharing site, YouTube.Their suspicion was raised when they attended the world’s largest gatherings of Flat Earthers at the movement’s […]
  • Flybmi tells customers to seek refunds from credit card companies
   Sister group Loganair to take over some routes as thousands remain out-of-pocketFlybmi is advising customers to seek refunds from credit and debit card companies or rebook with other airlines after the company collapsed late on Saturday, leading to the cancellation of thousands of journeys.On Sunday night, it emerged that Flybmi’s Glasgow-based sister company Loganair, which […]
  • US woman 'deeply regrets' joining Isis and wants to return home
   Exclusive: Hoda Muthana is only American among 1,500 foreign women and children at a Syrian refugee campAn American woman captured by Kurdish forces after fleeing the last pocket of land controlled by Islamic State says she “deeply regrets” travelling to Syria to join the terror group and has pleaded to be allowed to return to […]
  • Chris Gayle declares himself ‘greatest player’ and wants Hundred invite
   • ‘I will set the trend for you,’ says West Indian before ODI series• Jason Roy hits 110 off 82 balls in England warm-up gameChris Gayle, the veteran West Indies opener and self-styled “Universe Boss”, has warned English cricket that The Hundred will not be a success unless “the greatest player in the world” is […]
  • Ryan Giggs: ‘It didn’t work for United but Van Gaal was brilliant for me’
   The Wales manager discusses the loneliness of his job, what Manchester United should do next and why he turned to a psychologist“I think every manager feels that loneliness,” Ryan Giggs says as he identifies the usually unspoken difficulty at the core of his work. The manager of Wales since January 2018, Giggs has had nine […]
  • Protests erupt in Brazil after death of black teenager who was restrained
   Campaigners say Black Lives Matter movement is emerging after action in five major citiesBrazilian activists have taken to the streets in five major cities after the death of a young black man who was restrained by a supermarket security guard.Campaigners said the protests are feeding a nascent Black Lives Matter movement in Brazil, where nearly […]
  • UK's richest man moves to Monaco to 'save £4bn in tax'
   Brexiter Sir Jim Ratcliffe’s company Ineos is reportedly working with PricewaterhouseCoopers to reduce billBritain’s richest man, the Brexit supporter Sir Jim Ratcliffe, and two of his key lieutenants at chemicals firm Ineos have reportedly been planning to save up to £4bn in tax after moving to Monaco.The company, which is valued at about £35bn, is […]
 • اطلاعات