خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
۹۷/۰۲/۱۹ ۰۵:۵۰
شناسه خبر : 16197

چهره سرشناس رسوایی “ایران گیت” رئیس لابی اسلحه آمریکا شد.

لابی اسلحه در آمریکا یکی از قوی‌ترین گروه‌های لابی‌گری در این کشور است. مدیریت این گروه اولیور نورث، یکی از چهره‌های اصلی ماجرای موسوم به “مک‌فارلین” یا “ایران گیت” را به عنوان رئیس جدید خود معرفی کرده است.     نسیم توسعه به نقل از دویچه وله آلمان:  لابی اسلحه در آمریکا یکی از قوی‌ترین […] ...

لابی اسلحه در آمریکا یکی از قوی‌ترین گروه‌های لابی‌گری در این کشور است. مدیریت این گروه اولیور نورث، یکی از چهره‌های اصلی ماجرای موسوم به “مک‌فارلین” یا “ایران گیت” را به عنوان رئیس جدید خود معرفی کرده است. اولیور نورث

 

نسیم توسعه به نقل از دویچه وله آلمان:  لابی اسلحه در آمریکا یکی از قوی‌ترین گروه‌های لابی‌گری در این کشور است. مدیریت این گروه اولیور نورث، یکی از چهره‌های اصلی ماجرای موسوم به “مک‌فارلین” یا “ایران گیت” را به عنوان رئیس جدید خود معرفی کرده است.

 مدیریت لابی اسلحه در ایالات متحده، اولیور نورث(Oliver North)، افسر سابق آمریکایی را به عنوان رئیس جدید خود معرفی کرد.

اولیور نورث از اعضای شورای امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان و یکی از چهره‌های اصلی رسوایی موسوم به ماجرای مک‌فارلین است که از آن به عنوان ماجرای “ایران کنترا”(Iran–Contra affair) و “ایران گیت”(Irangate) نیز یاد می‌شود.

وین له‌پیر، مدیر داخلی لابی اسلحه ایالات متحده موسوم به انجمن سلاح آمریکا (NRA) از این افسر سابق به عنوان “مبارز افسانه‌ای برای آزادی آمریکایی” یاد کرده است. اولیور نورث جای پیت براونل را در رأس قوی‌ترین گروه لابی اسلحه در آمریکا خواهد گرفت.

 

نورث ۷۴ ساله از چهره‌های اصلی در ماجرای رسوایی “ایران گیت” در سال‌های دهه ۸۰ میلادی بود. او به عنوان عضو شورای امنیت ملی آمریکا در زمان ریاست جمهوری ریگان در جریان فروش سلاح به جمهوری اسلامی و دور زدن تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران دست داشت.

دولت رونالد ریگان در آن زمان با هدف آزادی گروگان‌های خود در لبنان وارد چنین معامله‌ای با ایران شد و سلاح‌هایی از انبارهای ارتش اسرائیل را به ایران فروخت. آمریکا سپس بخشی از سود این معامله را در اختیار مخالفان راستگرای ساندینیست‌ها در نیکاراگوئه قرار داد.

گفته شده که حسن روحانی که در آن زمان مشاور ارشد دولت وقت ایران بود نیز ۲۷ ماه مه ۱۹۸۶ با اولیور نورث در تهران دیدار کرده و نقشی کلیدی در این معامله مخفیانه تسلیحاتی داشته است.

اولیور نورث در پی اعتراف به نقش داشتن در این فعالیت غیرقانونی، از کار برکنار و به حبس تعلیقی و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد. سپس اما همین مجازات‌ها هم لغو شدند.

نورث در سال‌های گذشته به عنوان مفسر فرستنده تلویزیونی “فاکس نیوز” مشغول به کار بود که با آغاز دوران ریاست‌اش بر لابی اسلحه آمریکا به آن پایان خواهد داد.

لابی حامی ترامپ

انجمن سلاح آمریکا به گفته خود، حدود ۵ میلیون عضو دارد که به آن حق عضویت می‌پردازند. این گروه که از نفوذ سیاسی بالایی در آمریکا برخوردار است، وظیفه خود را دفاع از ضمیمه دوم قانون اساسی آمریکا مبنی بر حق تملک و حمل سلاح می‌داند و به همین دلیل نیز خود را سازمانی برای دفاع از حقوق شهروندی برمی‌شمرد.

لابی اسلحه آمریکا سال‌هاست که توانسته است به شکلی موفقیت‌آمیز در مقابل سخت‌گیری بیشتر در قانون تملک و حمل سلاح در ایالات متحده بایستد. این انجمن پرنفوذ در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ با کمک‌های سنگین مالی از دونالد ترامپ حمایت کرد.