۱۸:۴۶:۰۲ - شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶
چند ترانه از آثار استاد احمد احمدی خواننده موسیقی حوزه جنوب زاگرس در دهه ۱۳۵۰ .
استاد احمد احمدی خواننده ای مولف است آن گونه که آوازها و ترانه هایی چون “دل گورو دار”، “ککی جونیم” و “چشم آشفته” منتسب به وی است.   اقلیم زاگرس:  استاد احمد احمدی خواننده ای مولف است آن گونه که آوازها و ترانه هایی چون ” دل گورو دار ” ، ” ککی جونیم ” […]

استاد احمد احمدی خواننده ای مولف است آن گونه که آوازها و ترانه هایی چون “دل گورو دار”، “ککی جونیم” و “چشم آشفته” منتسب به وی است. 
اقلیم زاگرساستاد احمد احمدی خواننده ای مولف است آن گونه که آوازها و ترانه هایی چون ” دل گورو دار ” ، ” ککی جونیم ” و” چشم آشفته” منتسب به وی است. اغلب اشعار ترانه ها وآوازهایش را خودش می سروده است. احمدی در ۱۳۴۴ به دعوت رادیوی شیراز با همراهی نوازنده برجسته ممسنی زنده یاد رضا قلی شعبانی نوازنده چیره دست کرنا، نی و ویولون، اقدام به ضبط چندین آواز و ترانه لری ممسنی و بویراحمدی بر روی صفحات سنگی نمود.

زنده یاد احمد احمدی درسومین فستیوال موسیقی نواحی ایران بنام فستیوال آینه دار، که امسال به موسقی نواحی زاگرس تعلق داشت، از احمد احمدی خواننده منطقه ممسنی و کهگیلویه و ویراحمد تقدیر ویژه بعمل آمد. فستیوال از تاریخ ۲۴ تا ۲۷ تیر ماه در تالار رودکی و وحدت تهران با حضور مسئولی و هنرمندان کشوری برگزار شد.

احمد احمدی متولد روستای قلعه کهنه منطقه ممسنی شهرستان نورآباد می باشد. به گفته خویش آواز را از ۱۰ سالگی شروع کرد . ایشان از جمله برجسته ترین خوانندگان دهه های ۳۰ ، ۴۰ و ۵۰ در زاگرس جنوبی بوده است.

احمد احمدی خواننده ای مولف است آن گونه که آوازها و ترانه هایی چون “دل گورو دار” ، “ککی جونیم” و”چشم آشفته” منتسب به وی است. اغلب اشعار ترانه ها وآوازهایش را خودش می سروده است.احمدی در ۱۳۴۴ به دعوت رادیوی شیراز با همراهی نوازنده برجسته ممسنی زنده یاد رضا قلی شعبانی نوازنده چیره دست کرنا، نی و ویولون، اقدام به ضبط چندین آواز و ترانه لری ممسنی و بویراحمدی بر روی صفحات سنگی نمود.

متاسفانه از اواخر دهه پنجاه مورد بی توجهی قرار گرفت و موجب انزوای او شد این انزوا باعث گردید به فعالیت در این زمینه ادامه ندهد. به همین دلیل، باور عمومی و باور اهالی فرهنگ بر این بود که ایشان سال ها پیش فوت کرده تا اینکه در سال ۸۵ در پی انتشار آلبوم محلی به نام “پیوار” ( برگرفته از ترانه های ایشان به آهنگسازی سعید اسلامی ) و ذکر واژه ” زنده یاد ” در توضیحات بروشور و متعاقب آن پیگیری خانواده ایشان و آهنگساز آلبوم مذکور، احمد احمدی مجدد به جامعه خودش و جامعه هنرمندان ایران معرفی گردید.

 

 

 

 

 

منبع:
هاست">سرورپارس هاست">سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه