۴:۴۷:۵۲ - شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۴
چرا همدلی و همکاری گسترده ملت و دولت در ۱۳۹۴؟
 درایت و اشراف رهبری انقلاب در نامگذاری سال جدید با عنوان “دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی”، نشان می‌دهد که دولت در هر حال و حتی در صورت توافق نهایی با غرب و امریکا در مذاکرات هسته‌ای نیز به همدلی و همکاری فراگیر ملت ایران برای تقویت خود و کسب، حفظ و نمایش اقتدار ایران […]

 درایت و اشراف رهبری انقلاب در نامگذاری سال جدید با عنوان “دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی”، نشان می‌دهد که دولت در هر حال و حتی در صورت توافق نهایی با غرب و امریکا در مذاکرات هسته‌ای نیز به همدلی و همکاری فراگیر ملت ایران برای تقویت خود و کسب، حفظ و نمایش اقتدار ایران در منطقه و جهان، نیازمند می‌باشد.

======================================================

سرانجام سال ۱۳۹۳ نیز به پایان رسید و سال ۱۳۹۴ از نیمه شب شنبه (امشب) آغاز شده و همه تابعین فرهنگ و تمدن آریایی پارسی که بخشی از تمدن امپراتوری بزرگ نوروز بوده‌اند را به جنبش و حرکتی نو در زندگی فردی و جمعی خود، فرا خوانده است.

نوروز به عنوان یک عید باستانی را می‌توان حد واسطی میان گذشته و آینده دانست که بیشتر به آینده نگاه می‌کند. سال ۱۳۹۳ که پایان یافته و سال ۱۳۹۴ که اکنون آغاز شده است، برای بخش مهمی از تمدن نوروزی یعنی ایران، دارای رویدادها و حوادث بسیار مهمی بوده و خواهد بود.

 سال ۱۳۹۳ را می‌توان یکی از سال‌های بسیار مهم  با رویدادهای نو و پرطرفدار دانست، سالی که فراز و فرودهایی بیشمار داشت. سال گذشته را باید سالی دانست که با امید فراوان مردم به مذاکرات آغاز شده و با هزاران امید به مذاکرات و توافق نهایی به پایان رسید. سالی که رهبر معظم انقلاب آن را با عنوان “اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی” نامگذاری نموده بودند.

علیرغم تأکیدات و هشدارهای مکرر رهبر معظم انقلاب پیرامون لزوم  اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و توجه به عزم ملی در بهبود شرایط کشور و به خصوص در بعد اقتصادی آن، تغییر چندانی در سیاستگذاری‌های اقتصادی دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی مشاهده نشد!

مهم‌ترین رویدادهای مهم سال ۱۳۹۳ را می‌توان اینگونه برشمرد:

۱- ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ و تبدیل این مذاکرات به مذاکره مستقیم و آشکار ایران و امریکا.

۲- تغییر تاکتیک سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی ایران با درایت و عملگرایی رهبر معظم انقلاب که با ارایه تاکتیک”نرمش قهرمانانه“در مذاکرات هسته‌ای، انعطاف‌پذیری نظام جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین‌المللی را بر همگان آشکار ساخته و مانع بسیاری از نیرنگ‌ها و چالش‌های امریکایی و غربی در قبال ایران شدند.

۳- حمایت بی‌دریغ و بی‌نظیر رهبر انقلاب از مذاکرات هسته‌ای با امریکا و تیم مذاکره کننده ایران در این مذاکرات که موجب تقویت دیپلماسی ایران در سطح جهان گردید.

۴- تلاش محور غربی- عربی برای تهدید و انزوای ایران در منطقه و جهان از طریق حمایت از گروه‌های تروریست ضد ایران مانند داعش، سلفی‌ها و … در منطقه و به خصوص تحرکات داعش در عراق که به عنوان عمق راهبردی ایران در خطر سقوط قرار گرفته بود.

۵- کاهش بی‌سابقه و شوک‌آور قیمت نفت در بازار جهانی که موجب افت بیش از ۶۰ درصدی قیمت نفت و کاهش شدید درآمدهای ایران گردید.

این رویدادها و چالش‌ها موجب گردید تا در داخل ایران نیز برخی اختلافات میان جریان‌های سیاسی رخ داده و برخی رقابت‌ها و تقابل‌های داخلی نیز برجسته شوند.

 تقابل و اختلاف‌نظر در مورد مذاکرات و امتیازات داده و ستانده شده، عدم تحمل صدای مخالف از سوی دولت یازدهم و حملات بی‌پروای دکتر روحانی به منتقدین خود، سرگردانی اقتصاد ایران در برزخ سیاستگذاری و عدم تصمیم‌گیری مناسب به خصوص در مورد یارانه‌ها، محاکمه‌های جنجالی و احکام صادره بی‌نظیر در این زمینه و … که موجب تشدید فضای رقابت داخلی شده‌اند.

سال ۱۳۹۳ را می‌توان برهه‌ای از تاریخ معاصر ایران دانست که قدرت نرم ایران با مذاکرات فشرده و بسیار فنی هسته‌ای با غرب و امریکا به جهان نشان داده شده و همزمان در سوی دیگر، قدرت سخت ایران نیز با کنترل و سرکوب تروریست‌های دست‌نشانده محور فتنه برانگیز غربی – عربی در عراق و …، موجب حفظ و تثبیت اقتدار و پرستیژ بین‌المللی ایران گردیده و چالش‌ها و تنش‌هایی که هدف آنها تهدید و تضعیف ایران بود، به خوبی مهار شدند.

ضرورت‌های تقویت اقتدار ایران در سال جدید، کدامند؟

آیا دولت به تنهایی می‌تواند بر همه مشکلات، فائق آمده و رفاه ایرانیان را برآورده سازد؟

آیا ادامه مذاکرات و عدم توافق می‌تواند از اقتدار ایران در جهان بکاهد؟

  سال ۱۳۹۴ که از سوی رهبر معظم انقلاب و در پیام نوروزی ایشان، سال “دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی” نامگذاری شده است را باید یکی دیگر از سال‌ها و بلکه نقاط عطف تاریخی ایران طی حدود چهار دهه اخیر و به خصوص دوران نظام جمهوری اسلامی دانست.

سال ۱۳۹۴ در یک حالت عادی و دور از حوادث و رویدادهای غیرمترقبه، با احتمال بسیار بالای توافق ایران و امریکا در مذاکرات هسته‌ای در ابتدای فروردین، آغاز و با انتخابات بسیار مهم مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری  در اسفند به پایان خواهد رسید، دارای تأثیرات بسیار مهمی برای ایرانیان خواهد بود.

 اما برای دستیابی به هرگونه توسعه و پیشرفت ایران در جهان کنونی،  همکاری و همراهی ملت و دولت ایران به خوبی احساس شده و ضرورت این همراهی ملت و دولت در سال جدید، آنچنان می‌باشد که رهبر معظم انقلاب از واژه “گسترده” برای این همکاری استفاده نموده و می‌فرمایند: (( امسال را باید سال همکاری‌های گسترده دولت و ملّت دانست. من این شعار را برای امسال انتخاب کردم: دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی)).۱

 سال ۱۳۹۴ با هر احتمالی در زمینه مذاکرات، رسیدن به توافق نهایی و رفع تحریم‌های ظالمانه غرب و امریکا یا ادامه مذاکرات و تحریم‌ها، می‌تواند در سایه درایت و اشراف رهبر معظم انقلاب و همکاری‌های گسترده و همدلی ملت و دولت ایران به نتایج بسیار خوبی برای ایران منتهی گردد.

همدلی، همراهی و همکاری فراگیر میان ملت و دولت در ایران که دارای پیشینه‌ای بسیار روشن و قوی نیز می‌باشد، ‌می‌تواند علاوه بر خنثی‌سازی بسیاری از نیرنگ‌ها، تاکتیک‌ها و توطئه‌های بیگانگان مخالف اقتدار ایران، موجب رشد، توسعه و پیشرفت ایران در همه ابعاد شده و اقتدار ایران را تثبیت نماید.

یکی از نکات بسیار مهم در پیام نوروزی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب را باید توجه مجدد و جدی به اقتصاد و پیشرفت اقتصادی دانست. ایشان با صراحت از پیشرفت اقتصادی به عنوان یکی از سیاست‌های راهبردی سال ۹۴ سخن گفته و می‌فرمایند: ((در سال ۹۴ آرزوهای بزرگی برای ملّت عزیزمان داریم که همه این آرزوها هم دست‌یافتنی است. آرزوهای بزرگ ما برای ملّت در این سال، پیشرفت اقتصادی است)).۲

درایت و اشراف رهبری انقلاب در نامگذاری سال جدید با عنوان “دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی”، نشان می‌دهد که دولت در هر حال و حتی در صورت توافق نهایی با غرب و امریکا در مذاکرات هسته‌ای نیز به همدلی و همکاری فراگیر ملت ایران برای تقویت خود و کسب، حفظ و نمایش اقتدار ایران در منطقه و جهان، نیازمند می‌باشد.

پیشرفت اقتصادی مورد نظر رهبر انقلاب را نیز باید نتیجه بخشی از همین همکاری و همراهی ملت و دولت دانست که فشارهای ناشی از تحریم غرب و اقدامات عربستان در کاهش قیمت نفت را کاهش داده و مانع بحران اقتصادی می‌گردد.

 به نظر می‌آید سال ۱۳۹۴ را باید نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران و حداقل بعد از انقلاب دانست، زیرا قدرت نرم دیپلماسی ایرانی در مذاکرات به همراه قدرت سخت نظامی و دفاعی ایران در حوزه‌های مختلف منطقه‌ای و جهانی با همکاری و همدلی ملت و دولت می‌تواند مقدمات یک نمایش اقتدار بی‌نظیر ایران در صحنه بین‌المللی را فراهم آورد.

امیدواریم دولت یازدهم و  رئیس جمهور محترم دکتر روحانی، بتوانند با یک سیاستگذاری مناسب و اتخاد تاکتیک‌های غیر جناحی، مقدمات و  شرایط همزبانی، همدلی و همکاری گسترده مردم با سیاست‌های راهبردی نظام و دولت را فراهم نمایند، زیرا همه ایرانیان از هر جناح و حزبی که باشند به اقتدار و عزت کشور خود مقید و پایبند هستند.

منابع:

        ۱- پایگاه خبری تحلیلی فردا. ۱۳۹۴/۰۱/۰۱، به آدرس:        http://www.fardanews.com/fa/news/406862            

۲- پایگاه خبری تحلیلی فردا. ۱۳۹۴/۰۱/۰۱، به آدرس: http://www.fardanews.com/fa/news/406862

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Trump urges US-based Venezuelans to oppose 'Cuban puppet' Maduro
   President speaks at Florida International University in MiamiTrump appeals directly to Venezuela’s militaryDonald Trump has appealed to the largest Venezuelan community in the US, seeking to rally support for the opposition leader Juan Guaidó. Related: Panama Papers ‘tightened the noose’ on offshore assets of Maduro’s inner circle Continue reading...
  • FA Cup quarter-final draw – as it happened
   Manchester United have another away tie after landing Wolves in the last eight, while Manchester City will travel to Swansea City 10.17pm GMT Related: FA Cup quarter-final draw: Manchester sides kept apart 9.44pm GMT The ties will be played over the weekend of 16 and 17 March. Not long to wait! That’s all from me […]
  • Gene therapy could treat rare brain disorder in unborn babies
   Doctors could use Crispr tool to inject benign virus into foetus’s brain to ‘switch on’ key genesScientists are developing a radical form of gene therapy that could cure a devastating medical disorder by mending mutations in the brains of foetuses in the womb.The treatment, which has never been attempted before, would involve doctors injecting the […]
  • George Mendonsa, The Kissing Sailor in famous photograph, dies at 95
   Alfred Eisenstaedt photographed sailor kissing Greta Friedman in Times Square at the end of the second world warGeorge Mendonsa, the sailor who was captured in a famous photograph kissing a woman in Times Square amidst celebrations of the end of the second world war, has died. He was 95.His daughter, Sharon Molleur, told the Providence […]
  • Hoda Muthana wants to help US deradicalise others, says lawyer
   US woman who fled Isis after being vocal proponent ‘could be useful to protect others’The lawyer for Hoda Muthana, the US woman who fled Islamic State and now wants to return home, has called for her to be a voice of a deradicalisation programme that dissuades others from joining the terror group and counters online […]
  • Manchester United and Pogba extend Chelsea’s misery as fans turn on Sarri
   Chelsea will not stand for much more of this. Maurizio Sarri, isolated and alone, shuffled around his technical area as his team were out-muscled, out-manoeuvred and out-classed by Manchester United to leave the FA Cup. The Italian’s eyes never left the pitch but he could not have been deaf to the repertoire of chants, whipped […]
  • Watson tells Corbyn he must change direction to stop Labour splitting
   Deputy leader urges shadow cabinet reshuffle, saying he no longer recognises his own partyToday’s latest political developments - live updatesAnalysis: The first step for exiles? To bring 29 more with themLabour’s deputy leader, Tom Watson, has told Jeremy Corbyn that he must change direction or face a worsening Labour split after seven MPs quit to […]
  • China rejects Australian parliament cyber attack claims as 'baseless' and 'irresponsible'
   Foreign ministry spokesman says speculation and sanctions will only ‘poison the atmosphere for cooperation’China has hit back at suggestions it was behind a sophisticated cyber attack on Australia’s political parties, warning “irresponsible” and “baseless” speculation will heighten tensions.The prime minister, Scott Morrison, revealed on Monday cyber experts believe a state actor was responsible for the […]
  • Jussie Smollett: Chicago police still seeking follow-up interview
   Actor’s lawyers angrily reject reports he may have staged attackPolice spokesman says trajectory of investigation ‘shifted’Chicago police have said they want to conduct a follow-up interview with the Empire actor Jussie Smollett, because new information has prompted a shift in the investigation of his claim he was attacked. Related: Jussie Smollett says he was assaulted […]
  • New York to ban hairstyle policies that discriminate against black people
   Human rights commission rules, believed to be first in US, target company and school policies that ban dreadlocks and other stylesNew York City will ban discrimination based on hairstyles, a rule meant to stop policies that penalize black people.The New York City Commission on Human Rights issued the new regulations on Monday. Believed to be […]
 • اطلاعات