۴:۴۷:۵۲ - شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۴
چرا همدلی و همکاری گسترده ملت و دولت در ۱۳۹۴؟
 درایت و اشراف رهبری انقلاب در نامگذاری سال جدید با عنوان “دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی”، نشان می‌دهد که دولت در هر حال و حتی در صورت توافق نهایی با غرب و امریکا در مذاکرات هسته‌ای نیز به همدلی و همکاری فراگیر ملت ایران برای تقویت خود و کسب، حفظ و نمایش اقتدار ایران […]

 درایت و اشراف رهبری انقلاب در نامگذاری سال جدید با عنوان “دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی”، نشان می‌دهد که دولت در هر حال و حتی در صورت توافق نهایی با غرب و امریکا در مذاکرات هسته‌ای نیز به همدلی و همکاری فراگیر ملت ایران برای تقویت خود و کسب، حفظ و نمایش اقتدار ایران در منطقه و جهان، نیازمند می‌باشد.

======================================================

سرانجام سال ۱۳۹۳ نیز به پایان رسید و سال ۱۳۹۴ از نیمه شب شنبه (امشب) آغاز شده و همه تابعین فرهنگ و تمدن آریایی پارسی که بخشی از تمدن امپراتوری بزرگ نوروز بوده‌اند را به جنبش و حرکتی نو در زندگی فردی و جمعی خود، فرا خوانده است.

نوروز به عنوان یک عید باستانی را می‌توان حد واسطی میان گذشته و آینده دانست که بیشتر به آینده نگاه می‌کند. سال ۱۳۹۳ که پایان یافته و سال ۱۳۹۴ که اکنون آغاز شده است، برای بخش مهمی از تمدن نوروزی یعنی ایران، دارای رویدادها و حوادث بسیار مهمی بوده و خواهد بود.

 سال ۱۳۹۳ را می‌توان یکی از سال‌های بسیار مهم  با رویدادهای نو و پرطرفدار دانست، سالی که فراز و فرودهایی بیشمار داشت. سال گذشته را باید سالی دانست که با امید فراوان مردم به مذاکرات آغاز شده و با هزاران امید به مذاکرات و توافق نهایی به پایان رسید. سالی که رهبر معظم انقلاب آن را با عنوان “اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی” نامگذاری نموده بودند.

علیرغم تأکیدات و هشدارهای مکرر رهبر معظم انقلاب پیرامون لزوم  اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و توجه به عزم ملی در بهبود شرایط کشور و به خصوص در بعد اقتصادی آن، تغییر چندانی در سیاستگذاری‌های اقتصادی دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی مشاهده نشد!

مهم‌ترین رویدادهای مهم سال ۱۳۹۳ را می‌توان اینگونه برشمرد:

۱- ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ و تبدیل این مذاکرات به مذاکره مستقیم و آشکار ایران و امریکا.

۲- تغییر تاکتیک سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی ایران با درایت و عملگرایی رهبر معظم انقلاب که با ارایه تاکتیک”نرمش قهرمانانه“در مذاکرات هسته‌ای، انعطاف‌پذیری نظام جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین‌المللی را بر همگان آشکار ساخته و مانع بسیاری از نیرنگ‌ها و چالش‌های امریکایی و غربی در قبال ایران شدند.

۳- حمایت بی‌دریغ و بی‌نظیر رهبر انقلاب از مذاکرات هسته‌ای با امریکا و تیم مذاکره کننده ایران در این مذاکرات که موجب تقویت دیپلماسی ایران در سطح جهان گردید.

۴- تلاش محور غربی- عربی برای تهدید و انزوای ایران در منطقه و جهان از طریق حمایت از گروه‌های تروریست ضد ایران مانند داعش، سلفی‌ها و … در منطقه و به خصوص تحرکات داعش در عراق که به عنوان عمق راهبردی ایران در خطر سقوط قرار گرفته بود.

۵- کاهش بی‌سابقه و شوک‌آور قیمت نفت در بازار جهانی که موجب افت بیش از ۶۰ درصدی قیمت نفت و کاهش شدید درآمدهای ایران گردید.

این رویدادها و چالش‌ها موجب گردید تا در داخل ایران نیز برخی اختلافات میان جریان‌های سیاسی رخ داده و برخی رقابت‌ها و تقابل‌های داخلی نیز برجسته شوند.

 تقابل و اختلاف‌نظر در مورد مذاکرات و امتیازات داده و ستانده شده، عدم تحمل صدای مخالف از سوی دولت یازدهم و حملات بی‌پروای دکتر روحانی به منتقدین خود، سرگردانی اقتصاد ایران در برزخ سیاستگذاری و عدم تصمیم‌گیری مناسب به خصوص در مورد یارانه‌ها، محاکمه‌های جنجالی و احکام صادره بی‌نظیر در این زمینه و … که موجب تشدید فضای رقابت داخلی شده‌اند.

سال ۱۳۹۳ را می‌توان برهه‌ای از تاریخ معاصر ایران دانست که قدرت نرم ایران با مذاکرات فشرده و بسیار فنی هسته‌ای با غرب و امریکا به جهان نشان داده شده و همزمان در سوی دیگر، قدرت سخت ایران نیز با کنترل و سرکوب تروریست‌های دست‌نشانده محور فتنه برانگیز غربی – عربی در عراق و …، موجب حفظ و تثبیت اقتدار و پرستیژ بین‌المللی ایران گردیده و چالش‌ها و تنش‌هایی که هدف آنها تهدید و تضعیف ایران بود، به خوبی مهار شدند.

ضرورت‌های تقویت اقتدار ایران در سال جدید، کدامند؟

آیا دولت به تنهایی می‌تواند بر همه مشکلات، فائق آمده و رفاه ایرانیان را برآورده سازد؟

آیا ادامه مذاکرات و عدم توافق می‌تواند از اقتدار ایران در جهان بکاهد؟

  سال ۱۳۹۴ که از سوی رهبر معظم انقلاب و در پیام نوروزی ایشان، سال “دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی” نامگذاری شده است را باید یکی دیگر از سال‌ها و بلکه نقاط عطف تاریخی ایران طی حدود چهار دهه اخیر و به خصوص دوران نظام جمهوری اسلامی دانست.

سال ۱۳۹۴ در یک حالت عادی و دور از حوادث و رویدادهای غیرمترقبه، با احتمال بسیار بالای توافق ایران و امریکا در مذاکرات هسته‌ای در ابتدای فروردین، آغاز و با انتخابات بسیار مهم مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری  در اسفند به پایان خواهد رسید، دارای تأثیرات بسیار مهمی برای ایرانیان خواهد بود.

 اما برای دستیابی به هرگونه توسعه و پیشرفت ایران در جهان کنونی،  همکاری و همراهی ملت و دولت ایران به خوبی احساس شده و ضرورت این همراهی ملت و دولت در سال جدید، آنچنان می‌باشد که رهبر معظم انقلاب از واژه “گسترده” برای این همکاری استفاده نموده و می‌فرمایند: (( امسال را باید سال همکاری‌های گسترده دولت و ملّت دانست. من این شعار را برای امسال انتخاب کردم: دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی)).۱

 سال ۱۳۹۴ با هر احتمالی در زمینه مذاکرات، رسیدن به توافق نهایی و رفع تحریم‌های ظالمانه غرب و امریکا یا ادامه مذاکرات و تحریم‌ها، می‌تواند در سایه درایت و اشراف رهبر معظم انقلاب و همکاری‌های گسترده و همدلی ملت و دولت ایران به نتایج بسیار خوبی برای ایران منتهی گردد.

همدلی، همراهی و همکاری فراگیر میان ملت و دولت در ایران که دارای پیشینه‌ای بسیار روشن و قوی نیز می‌باشد، ‌می‌تواند علاوه بر خنثی‌سازی بسیاری از نیرنگ‌ها، تاکتیک‌ها و توطئه‌های بیگانگان مخالف اقتدار ایران، موجب رشد، توسعه و پیشرفت ایران در همه ابعاد شده و اقتدار ایران را تثبیت نماید.

یکی از نکات بسیار مهم در پیام نوروزی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب را باید توجه مجدد و جدی به اقتصاد و پیشرفت اقتصادی دانست. ایشان با صراحت از پیشرفت اقتصادی به عنوان یکی از سیاست‌های راهبردی سال ۹۴ سخن گفته و می‌فرمایند: ((در سال ۹۴ آرزوهای بزرگی برای ملّت عزیزمان داریم که همه این آرزوها هم دست‌یافتنی است. آرزوهای بزرگ ما برای ملّت در این سال، پیشرفت اقتصادی است)).۲

درایت و اشراف رهبری انقلاب در نامگذاری سال جدید با عنوان “دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی”، نشان می‌دهد که دولت در هر حال و حتی در صورت توافق نهایی با غرب و امریکا در مذاکرات هسته‌ای نیز به همدلی و همکاری فراگیر ملت ایران برای تقویت خود و کسب، حفظ و نمایش اقتدار ایران در منطقه و جهان، نیازمند می‌باشد.

پیشرفت اقتصادی مورد نظر رهبر انقلاب را نیز باید نتیجه بخشی از همین همکاری و همراهی ملت و دولت دانست که فشارهای ناشی از تحریم غرب و اقدامات عربستان در کاهش قیمت نفت را کاهش داده و مانع بحران اقتصادی می‌گردد.

 به نظر می‌آید سال ۱۳۹۴ را باید نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران و حداقل بعد از انقلاب دانست، زیرا قدرت نرم دیپلماسی ایرانی در مذاکرات به همراه قدرت سخت نظامی و دفاعی ایران در حوزه‌های مختلف منطقه‌ای و جهانی با همکاری و همدلی ملت و دولت می‌تواند مقدمات یک نمایش اقتدار بی‌نظیر ایران در صحنه بین‌المللی را فراهم آورد.

امیدواریم دولت یازدهم و  رئیس جمهور محترم دکتر روحانی، بتوانند با یک سیاستگذاری مناسب و اتخاد تاکتیک‌های غیر جناحی، مقدمات و  شرایط همزبانی، همدلی و همکاری گسترده مردم با سیاست‌های راهبردی نظام و دولت را فراهم نمایند، زیرا همه ایرانیان از هر جناح و حزبی که باشند به اقتدار و عزت کشور خود مقید و پایبند هستند.

منابع:

        ۱- پایگاه خبری تحلیلی فردا. ۱۳۹۴/۰۱/۰۱، به آدرس:        http://www.fardanews.com/fa/news/406862            

۲- پایگاه خبری تحلیلی فردا. ۱۳۹۴/۰۱/۰۱، به آدرس: http://www.fardanews.com/fa/news/406862

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
  • RSS English News

  • RSS news

  • اطلاعات