۴:۴۷:۵۲ - شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۴
چرا همدلی و همکاری گسترده ملت و دولت در ۱۳۹۴؟
 درایت و اشراف رهبری انقلاب در نامگذاری سال جدید با عنوان “دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی”، نشان می‌دهد که دولت در هر حال و حتی در صورت توافق نهایی با غرب و امریکا در مذاکرات هسته‌ای نیز به همدلی و همکاری فراگیر ملت ایران برای تقویت خود و کسب، حفظ و نمایش اقتدار ایران […]

 درایت و اشراف رهبری انقلاب در نامگذاری سال جدید با عنوان “دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی”، نشان می‌دهد که دولت در هر حال و حتی در صورت توافق نهایی با غرب و امریکا در مذاکرات هسته‌ای نیز به همدلی و همکاری فراگیر ملت ایران برای تقویت خود و کسب، حفظ و نمایش اقتدار ایران در منطقه و جهان، نیازمند می‌باشد.

======================================================

سرانجام سال ۱۳۹۳ نیز به پایان رسید و سال ۱۳۹۴ از نیمه شب شنبه (امشب) آغاز شده و همه تابعین فرهنگ و تمدن آریایی پارسی که بخشی از تمدن امپراتوری بزرگ نوروز بوده‌اند را به جنبش و حرکتی نو در زندگی فردی و جمعی خود، فرا خوانده است.

نوروز به عنوان یک عید باستانی را می‌توان حد واسطی میان گذشته و آینده دانست که بیشتر به آینده نگاه می‌کند. سال ۱۳۹۳ که پایان یافته و سال ۱۳۹۴ که اکنون آغاز شده است، برای بخش مهمی از تمدن نوروزی یعنی ایران، دارای رویدادها و حوادث بسیار مهمی بوده و خواهد بود.

 سال ۱۳۹۳ را می‌توان یکی از سال‌های بسیار مهم  با رویدادهای نو و پرطرفدار دانست، سالی که فراز و فرودهایی بیشمار داشت. سال گذشته را باید سالی دانست که با امید فراوان مردم به مذاکرات آغاز شده و با هزاران امید به مذاکرات و توافق نهایی به پایان رسید. سالی که رهبر معظم انقلاب آن را با عنوان “اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی” نامگذاری نموده بودند.

علیرغم تأکیدات و هشدارهای مکرر رهبر معظم انقلاب پیرامون لزوم  اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و توجه به عزم ملی در بهبود شرایط کشور و به خصوص در بعد اقتصادی آن، تغییر چندانی در سیاستگذاری‌های اقتصادی دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی مشاهده نشد!

مهم‌ترین رویدادهای مهم سال ۱۳۹۳ را می‌توان اینگونه برشمرد:

۱- ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ و تبدیل این مذاکرات به مذاکره مستقیم و آشکار ایران و امریکا.

۲- تغییر تاکتیک سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی ایران با درایت و عملگرایی رهبر معظم انقلاب که با ارایه تاکتیک”نرمش قهرمانانه“در مذاکرات هسته‌ای، انعطاف‌پذیری نظام جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین‌المللی را بر همگان آشکار ساخته و مانع بسیاری از نیرنگ‌ها و چالش‌های امریکایی و غربی در قبال ایران شدند.

۳- حمایت بی‌دریغ و بی‌نظیر رهبر انقلاب از مذاکرات هسته‌ای با امریکا و تیم مذاکره کننده ایران در این مذاکرات که موجب تقویت دیپلماسی ایران در سطح جهان گردید.

۴- تلاش محور غربی- عربی برای تهدید و انزوای ایران در منطقه و جهان از طریق حمایت از گروه‌های تروریست ضد ایران مانند داعش، سلفی‌ها و … در منطقه و به خصوص تحرکات داعش در عراق که به عنوان عمق راهبردی ایران در خطر سقوط قرار گرفته بود.

۵- کاهش بی‌سابقه و شوک‌آور قیمت نفت در بازار جهانی که موجب افت بیش از ۶۰ درصدی قیمت نفت و کاهش شدید درآمدهای ایران گردید.

این رویدادها و چالش‌ها موجب گردید تا در داخل ایران نیز برخی اختلافات میان جریان‌های سیاسی رخ داده و برخی رقابت‌ها و تقابل‌های داخلی نیز برجسته شوند.

 تقابل و اختلاف‌نظر در مورد مذاکرات و امتیازات داده و ستانده شده، عدم تحمل صدای مخالف از سوی دولت یازدهم و حملات بی‌پروای دکتر روحانی به منتقدین خود، سرگردانی اقتصاد ایران در برزخ سیاستگذاری و عدم تصمیم‌گیری مناسب به خصوص در مورد یارانه‌ها، محاکمه‌های جنجالی و احکام صادره بی‌نظیر در این زمینه و … که موجب تشدید فضای رقابت داخلی شده‌اند.

سال ۱۳۹۳ را می‌توان برهه‌ای از تاریخ معاصر ایران دانست که قدرت نرم ایران با مذاکرات فشرده و بسیار فنی هسته‌ای با غرب و امریکا به جهان نشان داده شده و همزمان در سوی دیگر، قدرت سخت ایران نیز با کنترل و سرکوب تروریست‌های دست‌نشانده محور فتنه برانگیز غربی – عربی در عراق و …، موجب حفظ و تثبیت اقتدار و پرستیژ بین‌المللی ایران گردیده و چالش‌ها و تنش‌هایی که هدف آنها تهدید و تضعیف ایران بود، به خوبی مهار شدند.

ضرورت‌های تقویت اقتدار ایران در سال جدید، کدامند؟

آیا دولت به تنهایی می‌تواند بر همه مشکلات، فائق آمده و رفاه ایرانیان را برآورده سازد؟

آیا ادامه مذاکرات و عدم توافق می‌تواند از اقتدار ایران در جهان بکاهد؟

  سال ۱۳۹۴ که از سوی رهبر معظم انقلاب و در پیام نوروزی ایشان، سال “دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی” نامگذاری شده است را باید یکی دیگر از سال‌ها و بلکه نقاط عطف تاریخی ایران طی حدود چهار دهه اخیر و به خصوص دوران نظام جمهوری اسلامی دانست.

سال ۱۳۹۴ در یک حالت عادی و دور از حوادث و رویدادهای غیرمترقبه، با احتمال بسیار بالای توافق ایران و امریکا در مذاکرات هسته‌ای در ابتدای فروردین، آغاز و با انتخابات بسیار مهم مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری  در اسفند به پایان خواهد رسید، دارای تأثیرات بسیار مهمی برای ایرانیان خواهد بود.

 اما برای دستیابی به هرگونه توسعه و پیشرفت ایران در جهان کنونی،  همکاری و همراهی ملت و دولت ایران به خوبی احساس شده و ضرورت این همراهی ملت و دولت در سال جدید، آنچنان می‌باشد که رهبر معظم انقلاب از واژه “گسترده” برای این همکاری استفاده نموده و می‌فرمایند: (( امسال را باید سال همکاری‌های گسترده دولت و ملّت دانست. من این شعار را برای امسال انتخاب کردم: دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی)).۱

 سال ۱۳۹۴ با هر احتمالی در زمینه مذاکرات، رسیدن به توافق نهایی و رفع تحریم‌های ظالمانه غرب و امریکا یا ادامه مذاکرات و تحریم‌ها، می‌تواند در سایه درایت و اشراف رهبر معظم انقلاب و همکاری‌های گسترده و همدلی ملت و دولت ایران به نتایج بسیار خوبی برای ایران منتهی گردد.

همدلی، همراهی و همکاری فراگیر میان ملت و دولت در ایران که دارای پیشینه‌ای بسیار روشن و قوی نیز می‌باشد، ‌می‌تواند علاوه بر خنثی‌سازی بسیاری از نیرنگ‌ها، تاکتیک‌ها و توطئه‌های بیگانگان مخالف اقتدار ایران، موجب رشد، توسعه و پیشرفت ایران در همه ابعاد شده و اقتدار ایران را تثبیت نماید.

یکی از نکات بسیار مهم در پیام نوروزی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب را باید توجه مجدد و جدی به اقتصاد و پیشرفت اقتصادی دانست. ایشان با صراحت از پیشرفت اقتصادی به عنوان یکی از سیاست‌های راهبردی سال ۹۴ سخن گفته و می‌فرمایند: ((در سال ۹۴ آرزوهای بزرگی برای ملّت عزیزمان داریم که همه این آرزوها هم دست‌یافتنی است. آرزوهای بزرگ ما برای ملّت در این سال، پیشرفت اقتصادی است)).۲

درایت و اشراف رهبری انقلاب در نامگذاری سال جدید با عنوان “دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی”، نشان می‌دهد که دولت در هر حال و حتی در صورت توافق نهایی با غرب و امریکا در مذاکرات هسته‌ای نیز به همدلی و همکاری فراگیر ملت ایران برای تقویت خود و کسب، حفظ و نمایش اقتدار ایران در منطقه و جهان، نیازمند می‌باشد.

پیشرفت اقتصادی مورد نظر رهبر انقلاب را نیز باید نتیجه بخشی از همین همکاری و همراهی ملت و دولت دانست که فشارهای ناشی از تحریم غرب و اقدامات عربستان در کاهش قیمت نفت را کاهش داده و مانع بحران اقتصادی می‌گردد.

 به نظر می‌آید سال ۱۳۹۴ را باید نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران و حداقل بعد از انقلاب دانست، زیرا قدرت نرم دیپلماسی ایرانی در مذاکرات به همراه قدرت سخت نظامی و دفاعی ایران در حوزه‌های مختلف منطقه‌ای و جهانی با همکاری و همدلی ملت و دولت می‌تواند مقدمات یک نمایش اقتدار بی‌نظیر ایران در صحنه بین‌المللی را فراهم آورد.

امیدواریم دولت یازدهم و  رئیس جمهور محترم دکتر روحانی، بتوانند با یک سیاستگذاری مناسب و اتخاد تاکتیک‌های غیر جناحی، مقدمات و  شرایط همزبانی، همدلی و همکاری گسترده مردم با سیاست‌های راهبردی نظام و دولت را فراهم نمایند، زیرا همه ایرانیان از هر جناح و حزبی که باشند به اقتدار و عزت کشور خود مقید و پایبند هستند.

منابع:

        ۱- پایگاه خبری تحلیلی فردا. ۱۳۹۴/۰۱/۰۱، به آدرس:        http://www.fardanews.com/fa/news/406862            

۲- پایگاه خبری تحلیلی فردا. ۱۳۹۴/۰۱/۰۱، به آدرس: http://www.fardanews.com/fa/news/406862

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Global heating to inflict more droughts on Africa as well as floods
   New UK research predicts extremes of weather will hit food productionGlobal heating could bring many more bouts of severe drought as well as increased flooding to Africa than previously forecast, scientists have warned.New research says the continent will experience many extreme outbreaks of intense rainfall over the next 80 years. These could trigger devastating floods, […]
  • Tyson Fury v Tom Schwarz: lineal heavyweight championship – live!
   Fury defends lineal heavyweight title against SchwarzTweet Bryan at @BryanAGraham or email him 2.28am BST Hello and welcome to the MGM Grand Garden Arena for tonight’s heavyweight clash between Tyson Fury and Tom Schwarz. When last we saw the Gypsy King, he’d just spent most of a December evening boxing the ears off Deontay Wilder, […]
  • US Open 2019: third round – live!
   Live updates from day three’s play at Pebble BeachOfficial leaderboard for the 119th US OpenAnd feel free to email Scott your thoughts 2.28am BST Rose caresses a lovely 6-iron straight at the flag on 17. He’s ten feet away! Woodland finds the green too, but he’s 35 feet away. Advantage Rose, you’d have thought, but […]
  • Marni designer Francesco Risso shows his 'humanistic' side
   Short of calling his collection sustainable, the creative director makes clear his view of plastics and wasteIt took four days of Italian menswear shows – between the Pitti Uomo showcase in Florence and the fashion capital Milan – for a household-name brand to use its precious moment on the world stage to engage in the […]
  • Hong Kong braces for second mass rally as protesters keep pressure on Carrie Lam
   Chief executive’s suspension of work on extraditions bill rejected by protest leaders as not enoughHong Kong is bracing for another mass rally on Sunday as public anger seethes following unprecedented clashes between protesters and police over an extradition law, despite a climbdown by the city’s embattled leader in suspending the bill.Organisers are hoping for another […]
  • New Orleans Pelicans trade Anthony Davis to LA Lakers in blockbuster deal
   Davis traded for Lonzo Ball, Brandon Ingram, Josh Hart, picksSix-time All-Star will team with Lakers superstar LeBron JamesSeveral people familiar with the situation say the New Orleans Pelicans have agreed to trade disgruntled six-time All-Star Anthony Davis to the Los Angeles Lakers for point guard Lonzo Ball, forward Brandon Ingram, shooting guard Josh Hart and […]
  • Donald Trump attacks Sadiq Khan in tweets over London deaths
   US leader calls London mayor a ‘disaster’ after three men killed in separate attacks in 24 hoursThe row between Donald Trump and Sadiq Khan has escalated again after the US president called the London mayor “a disaster” in response to violence in the capital, where three men have been killed in separate attacks in less […]
  • No waste cooking: never-ending yoghurt recipe
   Making your own yoghurt is easy – and much cheaper than buying ready-madeAs long as your yoghurt has live active cultures, the end of your yoghurt tub can be scraped out to use as culture for your own homemade yoghurt. It’s so easy to make and is much cheaper than buying ready-made. Related: No waste […]
  • Cuts to diplomatic service will reduce Britain’s influence, MPs warn
   Spending will soon fall to a 20-year low, according to analysis of Foreign Office budgetBritain will be hampered in its ability to retain influence after Brexit as core spending on diplomatic services falls to a 20-year low, ministers will be warned.An analysis of the Foreign Office’s budget since the 1970s, published this week, finds that […]
  • One that got away for Maradona and Napoli remains wrapped in suspicion | Tim Lewis
   Late-season collapse was accompanied by strange events off the field as Napoli sought a second successive title in 1987-88When Napoli beat Juventus 1-0 in November 1985, thanks to a Diego Maradona free-kick, five people fainted in the stadium and two had heart attacks. On the television news that night, a stern-faced presenter announced: “So quite […]
 • اطلاعات