۴:۴۷:۵۲ - شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۴
چرا همدلی و همکاری گسترده ملت و دولت در ۱۳۹۴؟
 درایت و اشراف رهبری انقلاب در نامگذاری سال جدید با عنوان “دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی”، نشان می‌دهد که دولت در هر حال و حتی در صورت توافق نهایی با غرب و امریکا در مذاکرات هسته‌ای نیز به همدلی و همکاری فراگیر ملت ایران برای تقویت خود و کسب، حفظ و نمایش اقتدار ایران […]

 درایت و اشراف رهبری انقلاب در نامگذاری سال جدید با عنوان “دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی”، نشان می‌دهد که دولت در هر حال و حتی در صورت توافق نهایی با غرب و امریکا در مذاکرات هسته‌ای نیز به همدلی و همکاری فراگیر ملت ایران برای تقویت خود و کسب، حفظ و نمایش اقتدار ایران در منطقه و جهان، نیازمند می‌باشد.

======================================================

سرانجام سال ۱۳۹۳ نیز به پایان رسید و سال ۱۳۹۴ از نیمه شب شنبه (امشب) آغاز شده و همه تابعین فرهنگ و تمدن آریایی پارسی که بخشی از تمدن امپراتوری بزرگ نوروز بوده‌اند را به جنبش و حرکتی نو در زندگی فردی و جمعی خود، فرا خوانده است.

نوروز به عنوان یک عید باستانی را می‌توان حد واسطی میان گذشته و آینده دانست که بیشتر به آینده نگاه می‌کند. سال ۱۳۹۳ که پایان یافته و سال ۱۳۹۴ که اکنون آغاز شده است، برای بخش مهمی از تمدن نوروزی یعنی ایران، دارای رویدادها و حوادث بسیار مهمی بوده و خواهد بود.

 سال ۱۳۹۳ را می‌توان یکی از سال‌های بسیار مهم  با رویدادهای نو و پرطرفدار دانست، سالی که فراز و فرودهایی بیشمار داشت. سال گذشته را باید سالی دانست که با امید فراوان مردم به مذاکرات آغاز شده و با هزاران امید به مذاکرات و توافق نهایی به پایان رسید. سالی که رهبر معظم انقلاب آن را با عنوان “اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی” نامگذاری نموده بودند.

علیرغم تأکیدات و هشدارهای مکرر رهبر معظم انقلاب پیرامون لزوم  اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و توجه به عزم ملی در بهبود شرایط کشور و به خصوص در بعد اقتصادی آن، تغییر چندانی در سیاستگذاری‌های اقتصادی دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی مشاهده نشد!

مهم‌ترین رویدادهای مهم سال ۱۳۹۳ را می‌توان اینگونه برشمرد:

۱- ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ و تبدیل این مذاکرات به مذاکره مستقیم و آشکار ایران و امریکا.

۲- تغییر تاکتیک سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی ایران با درایت و عملگرایی رهبر معظم انقلاب که با ارایه تاکتیک”نرمش قهرمانانه“در مذاکرات هسته‌ای، انعطاف‌پذیری نظام جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین‌المللی را بر همگان آشکار ساخته و مانع بسیاری از نیرنگ‌ها و چالش‌های امریکایی و غربی در قبال ایران شدند.

۳- حمایت بی‌دریغ و بی‌نظیر رهبر انقلاب از مذاکرات هسته‌ای با امریکا و تیم مذاکره کننده ایران در این مذاکرات که موجب تقویت دیپلماسی ایران در سطح جهان گردید.

۴- تلاش محور غربی- عربی برای تهدید و انزوای ایران در منطقه و جهان از طریق حمایت از گروه‌های تروریست ضد ایران مانند داعش، سلفی‌ها و … در منطقه و به خصوص تحرکات داعش در عراق که به عنوان عمق راهبردی ایران در خطر سقوط قرار گرفته بود.

۵- کاهش بی‌سابقه و شوک‌آور قیمت نفت در بازار جهانی که موجب افت بیش از ۶۰ درصدی قیمت نفت و کاهش شدید درآمدهای ایران گردید.

این رویدادها و چالش‌ها موجب گردید تا در داخل ایران نیز برخی اختلافات میان جریان‌های سیاسی رخ داده و برخی رقابت‌ها و تقابل‌های داخلی نیز برجسته شوند.

 تقابل و اختلاف‌نظر در مورد مذاکرات و امتیازات داده و ستانده شده، عدم تحمل صدای مخالف از سوی دولت یازدهم و حملات بی‌پروای دکتر روحانی به منتقدین خود، سرگردانی اقتصاد ایران در برزخ سیاستگذاری و عدم تصمیم‌گیری مناسب به خصوص در مورد یارانه‌ها، محاکمه‌های جنجالی و احکام صادره بی‌نظیر در این زمینه و … که موجب تشدید فضای رقابت داخلی شده‌اند.

سال ۱۳۹۳ را می‌توان برهه‌ای از تاریخ معاصر ایران دانست که قدرت نرم ایران با مذاکرات فشرده و بسیار فنی هسته‌ای با غرب و امریکا به جهان نشان داده شده و همزمان در سوی دیگر، قدرت سخت ایران نیز با کنترل و سرکوب تروریست‌های دست‌نشانده محور فتنه برانگیز غربی – عربی در عراق و …، موجب حفظ و تثبیت اقتدار و پرستیژ بین‌المللی ایران گردیده و چالش‌ها و تنش‌هایی که هدف آنها تهدید و تضعیف ایران بود، به خوبی مهار شدند.

ضرورت‌های تقویت اقتدار ایران در سال جدید، کدامند؟

آیا دولت به تنهایی می‌تواند بر همه مشکلات، فائق آمده و رفاه ایرانیان را برآورده سازد؟

آیا ادامه مذاکرات و عدم توافق می‌تواند از اقتدار ایران در جهان بکاهد؟

  سال ۱۳۹۴ که از سوی رهبر معظم انقلاب و در پیام نوروزی ایشان، سال “دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی” نامگذاری شده است را باید یکی دیگر از سال‌ها و بلکه نقاط عطف تاریخی ایران طی حدود چهار دهه اخیر و به خصوص دوران نظام جمهوری اسلامی دانست.

سال ۱۳۹۴ در یک حالت عادی و دور از حوادث و رویدادهای غیرمترقبه، با احتمال بسیار بالای توافق ایران و امریکا در مذاکرات هسته‌ای در ابتدای فروردین، آغاز و با انتخابات بسیار مهم مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری  در اسفند به پایان خواهد رسید، دارای تأثیرات بسیار مهمی برای ایرانیان خواهد بود.

 اما برای دستیابی به هرگونه توسعه و پیشرفت ایران در جهان کنونی،  همکاری و همراهی ملت و دولت ایران به خوبی احساس شده و ضرورت این همراهی ملت و دولت در سال جدید، آنچنان می‌باشد که رهبر معظم انقلاب از واژه “گسترده” برای این همکاری استفاده نموده و می‌فرمایند: (( امسال را باید سال همکاری‌های گسترده دولت و ملّت دانست. من این شعار را برای امسال انتخاب کردم: دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی)).۱

 سال ۱۳۹۴ با هر احتمالی در زمینه مذاکرات، رسیدن به توافق نهایی و رفع تحریم‌های ظالمانه غرب و امریکا یا ادامه مذاکرات و تحریم‌ها، می‌تواند در سایه درایت و اشراف رهبر معظم انقلاب و همکاری‌های گسترده و همدلی ملت و دولت ایران به نتایج بسیار خوبی برای ایران منتهی گردد.

همدلی، همراهی و همکاری فراگیر میان ملت و دولت در ایران که دارای پیشینه‌ای بسیار روشن و قوی نیز می‌باشد، ‌می‌تواند علاوه بر خنثی‌سازی بسیاری از نیرنگ‌ها، تاکتیک‌ها و توطئه‌های بیگانگان مخالف اقتدار ایران، موجب رشد، توسعه و پیشرفت ایران در همه ابعاد شده و اقتدار ایران را تثبیت نماید.

یکی از نکات بسیار مهم در پیام نوروزی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب را باید توجه مجدد و جدی به اقتصاد و پیشرفت اقتصادی دانست. ایشان با صراحت از پیشرفت اقتصادی به عنوان یکی از سیاست‌های راهبردی سال ۹۴ سخن گفته و می‌فرمایند: ((در سال ۹۴ آرزوهای بزرگی برای ملّت عزیزمان داریم که همه این آرزوها هم دست‌یافتنی است. آرزوهای بزرگ ما برای ملّت در این سال، پیشرفت اقتصادی است)).۲

درایت و اشراف رهبری انقلاب در نامگذاری سال جدید با عنوان “دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی”، نشان می‌دهد که دولت در هر حال و حتی در صورت توافق نهایی با غرب و امریکا در مذاکرات هسته‌ای نیز به همدلی و همکاری فراگیر ملت ایران برای تقویت خود و کسب، حفظ و نمایش اقتدار ایران در منطقه و جهان، نیازمند می‌باشد.

پیشرفت اقتصادی مورد نظر رهبر انقلاب را نیز باید نتیجه بخشی از همین همکاری و همراهی ملت و دولت دانست که فشارهای ناشی از تحریم غرب و اقدامات عربستان در کاهش قیمت نفت را کاهش داده و مانع بحران اقتصادی می‌گردد.

 به نظر می‌آید سال ۱۳۹۴ را باید نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران و حداقل بعد از انقلاب دانست، زیرا قدرت نرم دیپلماسی ایرانی در مذاکرات به همراه قدرت سخت نظامی و دفاعی ایران در حوزه‌های مختلف منطقه‌ای و جهانی با همکاری و همدلی ملت و دولت می‌تواند مقدمات یک نمایش اقتدار بی‌نظیر ایران در صحنه بین‌المللی را فراهم آورد.

امیدواریم دولت یازدهم و  رئیس جمهور محترم دکتر روحانی، بتوانند با یک سیاستگذاری مناسب و اتخاد تاکتیک‌های غیر جناحی، مقدمات و  شرایط همزبانی، همدلی و همکاری گسترده مردم با سیاست‌های راهبردی نظام و دولت را فراهم نمایند، زیرا همه ایرانیان از هر جناح و حزبی که باشند به اقتدار و عزت کشور خود مقید و پایبند هستند.

منابع:

        ۱- پایگاه خبری تحلیلی فردا. ۱۳۹۴/۰۱/۰۱، به آدرس:        http://www.fardanews.com/fa/news/406862            

۲- پایگاه خبری تحلیلی فردا. ۱۳۹۴/۰۱/۰۱، به آدرس: http://www.fardanews.com/fa/news/406862

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • World Series Game 1: Boston Red Sox v Los Angeles Dodgers – live!
   Dodgers or Red Sox for the title? Our writers’ predictionsEmail David with your thoughts or tweet him @LengelDavid 12.23am BST Welcome to our live coverage of the 114th World Series!Quick recap of how we got here: 12.20am BST And tonight’s line-ups are in. Clayton Kershaw and Chris Sale will be your starting pitchers for the […]
  • China's appetite for 'stinky' durian fruit threatening endangered tigers
   Forests in the region of Raub in Malaysia are being burned and cleared to make way for durian plantationsThe habitat of one of the world’s most endangered tigers is under threat, according to environmental groups, as forests in Malaysia are cleared to meet growing demand for durians, the divisively pungent fruit hugely popular in China.Forests […]
  • Falling stars challenge sends China head over heels
   Nation embraces internet trend that involves posing face down after apparently tripping over while stepping out of a luxury car or planeIn a video posted online at the weekend, a young woman appears to have fallen out of the driver’s seat of a white car. Her sunglasses are askew and one of her red-soled heels […]
  • Inquiries begin after football fans injured by escalator in Rome
   Dozens of Russian fans of CSKA Moscow were hurt when metro station escalator collapsedAuthorities in Rome have launched two investigations after 24 fans of the CSKA Moscow football team were injured when a crowded escalator suddenly sped up then collapsed, hurling people down the staircase.One of the fans, who was in the Italian capital for […]
  • Champions League roundup: Valencia held by Young Boys while Lyon draw
   • Manchester United’s Group H rivals draw in Switzerland• Lyon pegged back in rollercoaster 3-3 draw with HoffenheimThe Champions League debutants Young Boys scored their first goal and picked up their first point with a deserved 1-1 home draw as Valencia failed to put pressure on Manchester United in Group H. Related: Real Madrid edge […]
  • Jamal Khashoggi: Trump says Saudi cover-up was 'one of worst' in history
   US curbs 21 Saudi officials’ visas and mulls more sanctionsPompeo: ‘These penalties will not be the last word’Donald Trump has said that the Saudi operation to kill Jamal Khashoggi in Riyadh’s consulate in Istanbul led to “one of the worst cover-ups” in history, as the US said it would sanction officials who were implicated in […]
  • Storm clouds gather as rugby’s summer becomes the new winter
   The game’s calendar is expanding with the next Lions tour to South Africa stretching into AugustTheresa May would have felt right at home at Twickenham on Tuesday. Even a workable Brexit deal sometimes feels more achievable than locating the solution to rugby union’s unfeasibly tight fixture calendar. For a quarter of a century, if not […]
  • 'Worst cover-up ever': Trump on apparent Khashoggi murder plot – video
   Donald Trump has criticised the apparent Saudi plot to kill journalist Jamal Khashoggi, calling it one of the ‘worst in the history of cover-ups’. Trump told reporters he expected a full report on Khashoggi’s death soon. Saudi Arabia has claimed Khashoggi’s death was accidental, while Turkish officials say a 15-man hit squad was used to […]
  • 'City of surveillance': privacy expert quits Toronto's smart-city project
   Wired neighborhood planned by Google sister company has raised questions over data protectionWhen it was announced last year that a district in Toronto would be handed over to a company hoping to build a model for new tech-driven smart city, critics were quick to voice concerns.Despite Justin Trudeau’s exclamation that, through a partnership with Google’s […]
  • Real Madrid edge past Viktoria Plzen but time is short for Julen Lopetegui
   Julen Lopetegui will still be Real Madrid’s manager when they face Barcelona in el clásico on Sunday night, despite him walking off to the sound of whistles.Although Real won for the first time in five games and much as Lopetegui expressed hope that it was a turning point, a 2-1 victory over Viktoria Plzen did […]
 • اطلاعات