۱۷:۳۶:۴۸ - پنج شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶
چرا به کوه دنا اهانت می‌کنیم؟/  کوه دنا، نه مسئول وضع تحریم‌ها است و نه عامل برقراری برجام.
لعن و نفرین دنا را می‌توان نوعی ناسپاسی و قدرنشناسی برخی مدعیان نویسندگی و شاعری به نمادی کم‌نظیر از تاریخ زاگرس و به خصوص کهگیلویه و بویراحمد دانست که شایسته اهل قلم نمی‌باشد.  اقلیم زاگرس// اسلام ذوالقدرپور: در عصر کنونی که به دهکده جهانی مشهور شده است، یک حادثه می‌‌تواند پیامدهای رسانه‌ای و خبری بسیار […]

لعن و نفرین دنا را می‌توان نوعی ناسپاسی و قدرنشناسی برخی مدعیان نویسندگی و شاعری به نمادی کم‌نظیر از تاریخ زاگرس و به خصوص کهگیلویه و بویراحمد دانست که شایسته اهل قلم نمی‌باشد. اقلیم زاگرس// اسلام ذوالقدرپور: در عصر کنونی که به دهکده جهانی مشهور شده است، یک حادثه می‌‌تواند پیامدهای رسانه‌ای و خبری بسیار گسترده در سراسر یک کشور، منطقه، قاره و حتی جهان داشته باشد. در چنین عصری و به مدد فضای مجازی و رسانه‌های الکترونیکی، اخبار و نوشته‌های بسیاری در مورد یک رویداد خاص منتشر شده و تبعات خاص خود را بر افکار عمومی شهروندان خواهند داشت.

یکی از رویدادهای خاص ایران و به خصوص استان کهگیلویه و بویراحمد طی یک هفته اخیر را باید سانحه برخورد و سقوط هواپیمای مسافربری تهران به یاسوج در ارتفاعات یکی از قلل کوه دنا دانست که پیامدهای گسترده رسانه‌ای، اجتماعی و سیاسی را در پی داشته است.

پیامدهایی مانند: درخواست استیضاح یا استعفای وزیران راه و شهرسازی، کار و امور اجتماعی و …، افزایش حس همدردی و کمک‌رسانی در استان کهگیلویه و بویراحمد، افزایش توجه به حمل و نقل عمومی کشور و … .

درگذشت جانگداز تعدادی از هم‌وطنان عزیز که مظلومانه در این حاثه جان خود را از دست داده‌اند، چنان سنگین و دل‌خراش است که همه شهروندان استان و حتی کشور را به واکنش و ابراز احساسات پاک و همدردی با خانوداده‌های داغ‌دیده، ترغیب نموده است.

اما در کنار این حجم گسترده از احساسات پاک و همدردی‌های ساده، برخی شهروندان مدعی نویسندگی، شاعری و …، به کوه دنا حمله نموده و الفاظی بی‌مایه و زشت را به این نماد ملی و جهانی استان کهگیلویه و بویراحمد و اقلیم زاگرس، نسبت داده‌اند!

لعن و نفرین دنا به عنوان یک کوه را می‌توان ناشی از ضعف ذهن و فکر نویسندگانی دانست که به جای پرسش از سیاستگذاران و مسببین واقعی حادثه هواپیمای یاسوج، به یک کوه بی‌زبان حمله نموده‌اند.

آیا کوه دنا، مسئول و عامل وضع تحریم‌های ایران بوده است؟

 آیا کوه دنا، وزیر راه و شهرسازی یا مدیر فرودگاه‌های کشور و … بوده است؟

ایجاد فضای احساسی بعد از وقوع سانحه هواپیمایی یاسوج و سوق دادن اذهان به سوی کوه دنا و وضعیت آب و هوای زمستانی آن را می‌توان تا حدودی ناشی از ضعف‌های اصلی سیاستگذاران و مدیران استان قلمداد نمود که بسیار دوست داشتند تا چنین فضای احساسی بر افکار شهروندان حاکم شده و ناتوانی‌ها و ناکارآمدی‌های مدیران استانی و کشوری به فراموشی سپرده شوند.

در چنین فضای احساسی که البته زیبایی‌ها و جلوه‌های خاصی از فرهنگ والای شهروندان کهگیلویه و بویراحمد را برجسته ساخته است، برخی مدعیان نیز تنها توانستند به لعن و نفرین کوه دنا بپردازند.

 

دنا، نماد صلابت و آزادگی

استان کهگیلویه و بویراحمد دارای کوه‌های بسیاری است که از میان آنها، کوه‌هایی مانند دنا، خامی، خائیز و … از اهمیت تاریخی و نوستالژیک خاصی برخوردار هستند. از میان این کوه‌های استان، کوه دنا از جایگاه بی‌نظیری در تاریخ و فرهنگ استان و بلکه خطه جنوب ایران برخوردار بوده است.

کوه دنا به عنوان دومین کوه (قله) بلند ایران همواره طی سالیان اخیر به عنوان نماد صلابت و آزادگی زاگرس‌نشینان و به خصوص شهروندان کهگیلویه و بویراحمد مورد استفاده قرار گرفته است.

شکل و موقعیت جغرافیایی کوه دنا و قلل مرتفع آن موجب شده است تا افسانه‌ها و داستان‌های مختلفی به درازای تاریخ ایران زمین در مورد آن در کتاب‌ها و اسناد تاریخی به نگارش درآمده و در تاریخ ایران زمین نیز ثبت گردد.

ابهت و عظمت کوه دنا موجب شده است تا جلوه‌ای افسانه‌ای از این کوه در اذهان شهروندان نقش ببندد. جلوه‌ای که خود نشان از روحیه و منش آزادگی و استقلال‌خواهی هم‌نشینان این کوه یعنی شهروندان استان‌هایی است که مانند یک حلقه، دنا را چون یک نگین دربرگرفته‌اند، دارد.  

 

دنا، نماد بخشندگی ، واسطه روزی دهنده بی‌منت      

کوه دنا طی تمام دوره‌های تاریخی خود و در میان همه صفحات ثبت شده و ثبت نشده از تاریخ‌اش، همواره نمادی از بخشندگی پرورگار عالم بوده است. بخشندگی بی‌منت که خود جلوه‌ای از جایگاه اقتصادی این کوه در تهیه و دادن رزق و روزی بسیاری از شهروندان استان می‌باشد.

علی‌رغم تمام کم توجهی‌ها، ضربه‌ها و آسیب‌هایی که ما سایه‌نشینان دنا به این واسطه رزق پرورگار خویش وارد ساخته‌ایم، کوه دنا مانند یک رازق بخشنده همواره روزی و نعمت‌های بیشمار خود را بر ما ارزانی داشته است.

جلوه‌های بخشندگی دنا را می‌توان در نعمت‌های خدادادی و کم‌نظیری مانند: آب‌های گوارا و پاک، هوای پاک و سالم، گستره عظیم درختان و گیاهان کم‌نظیر خوراکی و دارویی و … به خوبی مشاهده نمود.

کوه دنا در راستای بخشندگی آفریدگار جهان، به عنوان واسطه لطف و حکمت خداوندی به عنوان یک روزی دهنده بی‌منت، سایه خود را بر دنانشینان و سایر شهروندان استان‌های اطراف گسترانیده است.

 

دنا نماد جهانی

در عصر کنونی که آلودگی‌های مختلف آب و هوا به عنوان یکی از تهدیدات اصلی زندگی بشر از سوی همه کارشناسان و سازمان‌های جهانی مورد توجه و بررسی قرار دارد، کوه دنا و حوزه جغرافیایی آن به عنوان یکی از جلوه‌های کم‌نظیر آب و هوای پاک از سوی سازمان یونسکو و تحت نام ذخیره‌گاه زیست‌کره دنا در فهرست جهانی این سازمان قرار گرفته است.

کوه دنا و استعدادهای خدادادی بی‌نظیرش اکنون نمادی از جهان و زندگی آرمانی است که زندگی در آب و هوای پاک و خالص آن را می‌توان آرزوی دست نیافتنی بیش از نیمی از جمعیت جهان دانست.

کوه دنا و جغرافیای زیبا و بکر آن نمادی جهانی از پاکی و سخاوت است.

***

دنا برای شهروندان کهگیلویه و بویراحمد و بلکه استان‌های فارس، اصفهان و چهارمحال و بختیاری، تنها یک کوه نیست، بلکه یک هم‌نشین، هم‌راز، همراه و سنگ صبوری است که همیشه شنوای درد و رنج شهروندان خوش‌نشین در دامنه‌های خویش، بوده است.

شهروندان کهگیلویه و بویراحمد بیشتر دردها و رنج‌های خود را از گذشته‌های بسیار دور به کوه دنا گفته‌اند و با این کوه، گفتگوهای بسیار زیبا داشته‌اند. مانند آنچه دکتر سید شاهرخ موسویان در قالب اشعاری زیبا به درد دل با این کوه پرداخته‌اند.

در یک کلام کوه دنا را می‌توان بسیار بخشنده‌تر، صبورتر، تواناتر و اثربخش‌تر از بسیاری از سیاستگذاران و مدیران استان و کشور دانست که اکنون حتی از شنیدن درد دل و رنج‌های شهروندان استان در مورد سانحه سقوط هواپیمای یاسوج، عاجز و گریزان هستند.

کوه دنا، نه مسئول و بانی وضع تحریم‌ها علیه ایران بوده است و نه عامل برقراری برجام.

کوه دنا، نه وزیر راه و شهرسازی بوده است، نه وزیر کار و امور اجتماعی یا رئیس شرکت هواپیمایی آسمان.

کوه دنا، نماینده شهروندان استان در مجلس شورای اسلامی نیز نبوده است که به اعتراض‌ها و هشدارهای کارشناسان توجهی نمی‌کنند.

هر چند درد، رنج و غم از دست دادن هم‌وطنان و هم‌استانی‌های عزیزمان در سانحه سقوط هواپیمای یاسوج – تهران، بسیار سخت و سنگین است اما باید متوجه باشیم که چه کسانی مسئول این‌گونه حوادث هستند و از چه کسانی باید انتقاد نمائیم.

کوه دنا سر در آسمان بیکران دارد و دلی نازک که همیشه در فکر رزق و روزی شهروندان دامنه‌های خویش، گیاهان و جانوران میهمان بر سفره‌اش می‌باشد.

بنابراین نباید به کوه دنا یعنی نماد صلابت، آزادگی، بخشندگی زاگرس و کهگیلویه و بویراحمد، حمله نموده و کم‌کاری و ناتوانی مسئولین و مدیران را به این کوه نسبت داده و دنا را لعن و نفرین نمود.

لعن و نفرین دنا را می‌توان نوعی ناسپاسی و قدرنشناسی برخی مدعیان نویسندگی و شاعری به نمادی کم‌نظیر از تاریخ زاگرس و به خصوص کهگیلویه و بویراحمد دانست که شایسته اهل قلم نمی‌باشد. 

  

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Germany launches world's first autonomous tram in Potsdam
   The Guardian goes for a ride on the new AI-driven Combino vehicle developed by SiemensNorbert Gresing shook his head as two teenage boys, deep in conversation and wearing earplugs, stepped out in front of his tram.“This is the type of situation I face every day,” said the tram driver, who has 25 years of experience […]
  • Ministers warn harder Brexit risks breaking up Britain
   Senior Conservatives fear diplomatic disaster ‘on scale of Suez crisis’ is brewingTheresa May is being warned by cabinet colleagues that a shift towards a harder Brexit will hasten the break-up of the UK, amid a renewed attempt by Brexiters to secure a clean split from the European Union.With senior Tories warning that the prime minister […]
  • Newly-discovered photographs reveal family life of the Romanovs
   Photographs of Tsar Nicholas II and family go on show at Science Museum in London. The images were captured by Herbert Galloway Stuart, an English tutor to the nephews of Tsar Nicholas II, between 1908 and 1916. They were unearthed by chance at the National Science and Media Museum in Bradford Continue reading...
  • Yayoi Kusama: the world's favourite artist?
   After spending the past four decades in a psychiatric hospital, her name written out of art history, Yayoi Kusama became an art-world phenomenon in the age of the selfieIn the past five years, more than 5 million museum visitors have queued – and queued some more – for a brief glimpse of the work of […]
  • Australian strawberries pulled from New Zealand shelves after needles found
   Countdown chain recalls Australian Choice brand after discovery in Auckland supermarketAn Australian strawberry brand has been withdrawn from sale in New Zealand after needles were found in a punnet sold in a Auckland supermarket.The Countdown supermarket chain said the brand, Australian Choice, was being pulled off the shelves. Continue reading...
  • Amy Chua denies telling female students to be 'model-like' for Brett Kavanaugh
   Law professor rejects claims she advised students applying for clerkships with supreme court nominee on looksAmy Chua, the Yale law professor and best-selling author who endorsed supreme court nominee Brett Kavanaugh, has denied allegations that she instructed female law students to exude a “model-like” femininity when interviewing for clerkships with the judge.“Everything that is being […]
  • Per Mertesacker: ‘It gives you the goose bumps ... on the pitch you see actual joy’
   Arsenal’s new academy head launches a Save the Children programme at a refugee camp in Jordan and finds a pure love of football intact in spite of all the youngsters have been throughAs a footballer who used to be assailed by anxiety before matches, Per Mertesacker felt the butterflies rising as he made his approach […]
  • Anthony Joshua shows power of a true champion against Povetkin | Sean Ingle
   The Russian provided some anxious moments early on but Anthony Joshua, even when he was bloodied, never panicked and was too hot to handleAfterwards, when the WBA, IBF and WBO heavyweight belts were once again strapped to his waist, Anthony Joshua insisted that he had had “fun” against Alexander Povetkin. It sure did not look […]
  • Ian Poulter: ‘If Thomas Bjørn asks me to play five times, I’ll be ready’
   After a spell in the wilderness Ian Poulter has returned to Europe’s Ryder Cup team at 42. Many things had to alignHow Ian Poulter will relish the familiar feeling. Two years ago he quietly exited stage left at Hazeltine having sampled the Ryder Cup in an unaccustomed position as one of Europe’s vice-captains. Poulter had […]
  • Matangi/Maya/MIA review – her side now in a star-dominated music documentary
   The maverick musician gets to tell her story, her way in Steve Loveridge’s filmThere’s a kinship between director Steven Loveridge’s approach to his subject, the mercurial, confrontational British Tamil recording artist MIA, and her own magpie approach to music. Both cut and paste their sources and inspiration into a thrilling mash-up of noise and information. […]
 • اطلاعات