۱۷:۳۶:۴۸ - پنج شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶
چرا به کوه دنا اهانت می‌کنیم؟/  کوه دنا، نه مسئول وضع تحریم‌ها است و نه عامل برقراری برجام.
لعن و نفرین دنا را می‌توان نوعی ناسپاسی و قدرنشناسی برخی مدعیان نویسندگی و شاعری به نمادی کم‌نظیر از تاریخ زاگرس و به خصوص کهگیلویه و بویراحمد دانست که شایسته اهل قلم نمی‌باشد.  اقلیم زاگرس// اسلام ذوالقدرپور: در عصر کنونی که به دهکده جهانی مشهور شده است، یک حادثه می‌‌تواند پیامدهای رسانه‌ای و خبری بسیار […]

لعن و نفرین دنا را می‌توان نوعی ناسپاسی و قدرنشناسی برخی مدعیان نویسندگی و شاعری به نمادی کم‌نظیر از تاریخ زاگرس و به خصوص کهگیلویه و بویراحمد دانست که شایسته اهل قلم نمی‌باشد. اقلیم زاگرس// اسلام ذوالقدرپور: در عصر کنونی که به دهکده جهانی مشهور شده است، یک حادثه می‌‌تواند پیامدهای رسانه‌ای و خبری بسیار گسترده در سراسر یک کشور، منطقه، قاره و حتی جهان داشته باشد. در چنین عصری و به مدد فضای مجازی و رسانه‌های الکترونیکی، اخبار و نوشته‌های بسیاری در مورد یک رویداد خاص منتشر شده و تبعات خاص خود را بر افکار عمومی شهروندان خواهند داشت.

یکی از رویدادهای خاص ایران و به خصوص استان کهگیلویه و بویراحمد طی یک هفته اخیر را باید سانحه برخورد و سقوط هواپیمای مسافربری تهران به یاسوج در ارتفاعات یکی از قلل کوه دنا دانست که پیامدهای گسترده رسانه‌ای، اجتماعی و سیاسی را در پی داشته است.

پیامدهایی مانند: درخواست استیضاح یا استعفای وزیران راه و شهرسازی، کار و امور اجتماعی و …، افزایش حس همدردی و کمک‌رسانی در استان کهگیلویه و بویراحمد، افزایش توجه به حمل و نقل عمومی کشور و … .

درگذشت جانگداز تعدادی از هم‌وطنان عزیز که مظلومانه در این حاثه جان خود را از دست داده‌اند، چنان سنگین و دل‌خراش است که همه شهروندان استان و حتی کشور را به واکنش و ابراز احساسات پاک و همدردی با خانوداده‌های داغ‌دیده، ترغیب نموده است.

اما در کنار این حجم گسترده از احساسات پاک و همدردی‌های ساده، برخی شهروندان مدعی نویسندگی، شاعری و …، به کوه دنا حمله نموده و الفاظی بی‌مایه و زشت را به این نماد ملی و جهانی استان کهگیلویه و بویراحمد و اقلیم زاگرس، نسبت داده‌اند!

لعن و نفرین دنا به عنوان یک کوه را می‌توان ناشی از ضعف ذهن و فکر نویسندگانی دانست که به جای پرسش از سیاستگذاران و مسببین واقعی حادثه هواپیمای یاسوج، به یک کوه بی‌زبان حمله نموده‌اند.

آیا کوه دنا، مسئول و عامل وضع تحریم‌های ایران بوده است؟

 آیا کوه دنا، وزیر راه و شهرسازی یا مدیر فرودگاه‌های کشور و … بوده است؟

ایجاد فضای احساسی بعد از وقوع سانحه هواپیمایی یاسوج و سوق دادن اذهان به سوی کوه دنا و وضعیت آب و هوای زمستانی آن را می‌توان تا حدودی ناشی از ضعف‌های اصلی سیاستگذاران و مدیران استان قلمداد نمود که بسیار دوست داشتند تا چنین فضای احساسی بر افکار شهروندان حاکم شده و ناتوانی‌ها و ناکارآمدی‌های مدیران استانی و کشوری به فراموشی سپرده شوند.

در چنین فضای احساسی که البته زیبایی‌ها و جلوه‌های خاصی از فرهنگ والای شهروندان کهگیلویه و بویراحمد را برجسته ساخته است، برخی مدعیان نیز تنها توانستند به لعن و نفرین کوه دنا بپردازند.

 

دنا، نماد صلابت و آزادگی

استان کهگیلویه و بویراحمد دارای کوه‌های بسیاری است که از میان آنها، کوه‌هایی مانند دنا، خامی، خائیز و … از اهمیت تاریخی و نوستالژیک خاصی برخوردار هستند. از میان این کوه‌های استان، کوه دنا از جایگاه بی‌نظیری در تاریخ و فرهنگ استان و بلکه خطه جنوب ایران برخوردار بوده است.

کوه دنا به عنوان دومین کوه (قله) بلند ایران همواره طی سالیان اخیر به عنوان نماد صلابت و آزادگی زاگرس‌نشینان و به خصوص شهروندان کهگیلویه و بویراحمد مورد استفاده قرار گرفته است.

شکل و موقعیت جغرافیایی کوه دنا و قلل مرتفع آن موجب شده است تا افسانه‌ها و داستان‌های مختلفی به درازای تاریخ ایران زمین در مورد آن در کتاب‌ها و اسناد تاریخی به نگارش درآمده و در تاریخ ایران زمین نیز ثبت گردد.

ابهت و عظمت کوه دنا موجب شده است تا جلوه‌ای افسانه‌ای از این کوه در اذهان شهروندان نقش ببندد. جلوه‌ای که خود نشان از روحیه و منش آزادگی و استقلال‌خواهی هم‌نشینان این کوه یعنی شهروندان استان‌هایی است که مانند یک حلقه، دنا را چون یک نگین دربرگرفته‌اند، دارد.  

 

دنا، نماد بخشندگی ، واسطه روزی دهنده بی‌منت      

کوه دنا طی تمام دوره‌های تاریخی خود و در میان همه صفحات ثبت شده و ثبت نشده از تاریخ‌اش، همواره نمادی از بخشندگی پرورگار عالم بوده است. بخشندگی بی‌منت که خود جلوه‌ای از جایگاه اقتصادی این کوه در تهیه و دادن رزق و روزی بسیاری از شهروندان استان می‌باشد.

علی‌رغم تمام کم توجهی‌ها، ضربه‌ها و آسیب‌هایی که ما سایه‌نشینان دنا به این واسطه رزق پرورگار خویش وارد ساخته‌ایم، کوه دنا مانند یک رازق بخشنده همواره روزی و نعمت‌های بیشمار خود را بر ما ارزانی داشته است.

جلوه‌های بخشندگی دنا را می‌توان در نعمت‌های خدادادی و کم‌نظیری مانند: آب‌های گوارا و پاک، هوای پاک و سالم، گستره عظیم درختان و گیاهان کم‌نظیر خوراکی و دارویی و … به خوبی مشاهده نمود.

کوه دنا در راستای بخشندگی آفریدگار جهان، به عنوان واسطه لطف و حکمت خداوندی به عنوان یک روزی دهنده بی‌منت، سایه خود را بر دنانشینان و سایر شهروندان استان‌های اطراف گسترانیده است.

 

دنا نماد جهانی

در عصر کنونی که آلودگی‌های مختلف آب و هوا به عنوان یکی از تهدیدات اصلی زندگی بشر از سوی همه کارشناسان و سازمان‌های جهانی مورد توجه و بررسی قرار دارد، کوه دنا و حوزه جغرافیایی آن به عنوان یکی از جلوه‌های کم‌نظیر آب و هوای پاک از سوی سازمان یونسکو و تحت نام ذخیره‌گاه زیست‌کره دنا در فهرست جهانی این سازمان قرار گرفته است.

کوه دنا و استعدادهای خدادادی بی‌نظیرش اکنون نمادی از جهان و زندگی آرمانی است که زندگی در آب و هوای پاک و خالص آن را می‌توان آرزوی دست نیافتنی بیش از نیمی از جمعیت جهان دانست.

کوه دنا و جغرافیای زیبا و بکر آن نمادی جهانی از پاکی و سخاوت است.

***

دنا برای شهروندان کهگیلویه و بویراحمد و بلکه استان‌های فارس، اصفهان و چهارمحال و بختیاری، تنها یک کوه نیست، بلکه یک هم‌نشین، هم‌راز، همراه و سنگ صبوری است که همیشه شنوای درد و رنج شهروندان خوش‌نشین در دامنه‌های خویش، بوده است.

شهروندان کهگیلویه و بویراحمد بیشتر دردها و رنج‌های خود را از گذشته‌های بسیار دور به کوه دنا گفته‌اند و با این کوه، گفتگوهای بسیار زیبا داشته‌اند. مانند آنچه دکتر سید شاهرخ موسویان در قالب اشعاری زیبا به درد دل با این کوه پرداخته‌اند.

در یک کلام کوه دنا را می‌توان بسیار بخشنده‌تر، صبورتر، تواناتر و اثربخش‌تر از بسیاری از سیاستگذاران و مدیران استان و کشور دانست که اکنون حتی از شنیدن درد دل و رنج‌های شهروندان استان در مورد سانحه سقوط هواپیمای یاسوج، عاجز و گریزان هستند.

کوه دنا، نه مسئول و بانی وضع تحریم‌ها علیه ایران بوده است و نه عامل برقراری برجام.

کوه دنا، نه وزیر راه و شهرسازی بوده است، نه وزیر کار و امور اجتماعی یا رئیس شرکت هواپیمایی آسمان.

کوه دنا، نماینده شهروندان استان در مجلس شورای اسلامی نیز نبوده است که به اعتراض‌ها و هشدارهای کارشناسان توجهی نمی‌کنند.

هر چند درد، رنج و غم از دست دادن هم‌وطنان و هم‌استانی‌های عزیزمان در سانحه سقوط هواپیمای یاسوج – تهران، بسیار سخت و سنگین است اما باید متوجه باشیم که چه کسانی مسئول این‌گونه حوادث هستند و از چه کسانی باید انتقاد نمائیم.

کوه دنا سر در آسمان بیکران دارد و دلی نازک که همیشه در فکر رزق و روزی شهروندان دامنه‌های خویش، گیاهان و جانوران میهمان بر سفره‌اش می‌باشد.

بنابراین نباید به کوه دنا یعنی نماد صلابت، آزادگی، بخشندگی زاگرس و کهگیلویه و بویراحمد، حمله نموده و کم‌کاری و ناتوانی مسئولین و مدیران را به این کوه نسبت داده و دنا را لعن و نفرین نمود.

لعن و نفرین دنا را می‌توان نوعی ناسپاسی و قدرنشناسی برخی مدعیان نویسندگی و شاعری به نمادی کم‌نظیر از تاریخ زاگرس و به خصوص کهگیلویه و بویراحمد دانست که شایسته اهل قلم نمی‌باشد. 

  

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
  • RSS English News