۱۶:۵۰:۰۸ - شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۳
چرا به امید مرگ ملک عبدالله نشسته بودیم؟
مرگ و زندگی ملک‌عبدالله برای بازار نفت، تنها حدود ۱ دلار ارزش داشت، در حالی که خوش‌خیالان ایرانی در آرزوی مرگ حداقل ۵۰ و بلکه ۱۰۰ دلاری ملک‌عبدالله بودند تا بازار نفت با افزایش خیره کننده  حداقل ۵۰ دلار در هر بشکه نفت، متحول شده و درآمدهای نفتی ایران چند برابر گردد. اسلام ذوالقدرپور: سرانجام یکی […]

مرگ و زندگی ملک‌عبدالله برای بازار نفت، تنها حدود ۱ دلار ارزش داشت، در حالی که خوش‌خیالان ایرانی در آرزوی مرگ حداقل ۵۰ و بلکه ۱۰۰ دلاری ملک‌عبدالله بودند تا بازار نفت با افزایش خیره کننده  حداقل ۵۰ دلار در هر بشکه نفت، متحول شده و درآمدهای نفتی ایران چند برابر گردد.اسلام ذوالقدرپور: سرانجام یکی از با حاشیه‌ترین مرگ‌های چند سال اخیر در صبحگاه جمعه سوم بهمن ۱۳۹۳  اعلام شد و ملک‌عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان بعد از دو سال شایعات در مورد مرگ و زندگی‌اش، فوت نموده و همه منتظران مرگش را به آرزوی خود رسانید.

درگذشت ملک‌عبدالله، آنگونه که در کشورهای منطقه و جهان، مهم و تأثیرگذار قلمداد می‌شد، در خود عربستان مهم نبود. بسیاری از کشورهای رقیب و مخالف سیاست‌های ملک‌عبدالله طی حدود  ۱۰ سال پادشاهی ایشان، در آرزوی شکست سیاست‌های ایشان و طی دو سال اخیر به امید پایان زندگی وی بودند.

دوستان نزدیک و  دولت‌های وابسته به کمک‌های بی‌حد و حصر عربستان طی چند سال اخیر مانند: مصر، اردن، یمن، بحرین و … به همراه سران امریکا، اسرائیل، ترکیه و … که ملک‌عبدالله را متحد نزدیک و کیسه پولی برای سیاست‌های خود در آسیای جنوب غربی می‌دیدند از مرگ وی بسیار ناراحت و برای آینده سیاست‌های خود در منطقه، دل نگران شده‌اند.

از سوی دیگر مردم کشورهای منطقه، از خود عربستان گرفته تا بحرین، یمن، عراق، فلسطین و … از درگذشت ملک‌عبدالله خوشحال شده و مرگ وی را پایان سیاست‌های ستیزه جویانه و دخالت‌گرایانه عربستان غربگرا در منطقه می‌دانند!

اما در ایران نیز طی دو سال اخیر، فوت ملک‌عبدالله دارای اهمیت فراوانی شده و گزارش پزشکی و شایعات در مورد مرگ و زندگی وی در صدر اخبار رسانه‌های ایرانی قرار گرفته بود. بسیاری از ایرانیان و حتی برخی مسئولین ایرانی، حل مشکلات خود را به مرگ پادشاه آل‌سعود، گره زده و امید مرگ وی را داشتند.

آرزوی مرگ ملک‌عبدالله از سوی ایرانیان و برخی دیگر از ملت‌های منطقه، ناشی از دو سیاست آل‌سعود بوده است.

الف– ایجاد گروه‌های ستیزه‌جوی تروریستی در منطقه و حمایت همه جانبه از این تروریست‌ها: ملک‌عبدالله و عربستان را باید بانی و حامی اصلی و بزرگ تروریسم وهابی – سلفی تکفیری در منطقه و جهان دانست. ملک‌عبدالله با بهره‌گیری از دلارهای نفتی خود، به ایجاد و تقویت تروریسم و به خصوص طی چند سال اخیر تقویت گروه‌هایی مانند جبهه النصره، داعش و … کمک نموده و به شدت از این تروریست‌ها حمایت نموده و آنان را اهرم و ابزار سیاست خارجی خود بر علیه همسایگان غیر همسو با عربستان قرار داده بود.

حمایت مالی گسترده از طالبان در افغانستان و پاکستان، حمایت از داعش و دیگر گروهای تروریستی ایجاد شده طی ۵ سال اخیر در منطقه و به خصوص سوریه و عراق و … که موجب بروز کشتارهای بیشمار و ایجاد اختلافات مذهبی و نژادی گسترده در منطقه شد را باید عامل مهم تقابل ملت‌های منطقه با شاه سعودی دانست.

در کنار این حمایت آل‌سعود از تروریسم، باید از فراموشی مردم فلسطین و خیانت به آرمان آزادی فلسطین نیز اشاره نمود، آرمانی که در سایه روابط برادرانه آل‌سعود با سران اسرائیل به فراموشی سپرده شده و حتی به همکاری آل‌سعود برای نابودی گروه‌های مقاومت فلسطینی نیز منجر شد.

ب– بازار نفت و افزایش تولید عربستان برای کاهش قیمت نفت: عربستان تحت رهبری ملک‌عبدالله طی یک سال اخیر با اعلام و اجرای سیاست افزایش خودسرانه تولید نفت که خارج از چارچوب سازمان اوپک بوده است، موجب کاهش شدید قیمت نفت و به تبع آن کاهش درآمد کشورهای صادر کننده نفت مانند ایران، روسیه، ونزوئلا و … شده و همین امر موجب ایجاد تنش میان این کشورها با شاه سعودی و آرزوی مرگ ایشان به جای آرزوی سلامتی وی شده بود.

آیا مرگ شاه سعودی می‌تواند مشکلات اقتصادی و نفتی ایران را حل نماید؟

آیا برای بهبود شرایط خود باید به امید مرگ دیگران باشیم؟

مردم ایران و دولت ایران نیز طی چند سال اخیر به شدت در فضای خوش‌بینی مرگ ملک‌عبدالله قرار داشته و خبر درگذشت وی را مهم‌ترین خبر جهان می‌دانستند. خبری که می‌بایست منطقه و جهان را دچار تحول نموده و مشکلات ایران در منطقه و جهان را حل نماید!

دخالت‌های گسترده و جنایتکارانه آل‌سعود در کشورهای منطقه و ایجاد و تقویت تروریسم در این کشورها و به خصوص طی چند سال اخیر در سوریه، بحرین، یمن و عراق موجب شده بود تا ایرانیان که منافع خود در این کشورها را در خطر می‌دیدند، بیماری شدید ملک‌عبدالله را با آرزوی مرگ وی همراه سازند.

کشتار مردم بی‌گناه و به خصوص شیعیان در سوریه، عراق، افغانستان، پاکستان، بحرین، لبنان، یمن و …  که تحت مدیریت مالی آل‌سعود صورت گرفته را باید یکی از علل اصلی آرزوی مرگ شاه سعودی در نزد ایرانیان دانست.

اما با کاهش شدید قیمت نفت طی یک سال اخیر و بحرانی شدن وضعیت درآمدهای ایران، مردم و مسئولین نیز به مرگ شاه سعودی متوسل شده و در یک فضای خوش‌خیالی افراطی، مرگ ملک‌عبدالله را موجب شکست  سیاست‌های نفتی آل‌سعود و افزایش شدید قیمت نفت و بهبود وضعیت درآمدهای ایران قلمداد می‌نمودند!

شاید بتوان گفت برخی مسئولین دولتی در ایران نیز به جای برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای حل مشکلات ایران و تقابل تاکتیکی یا راهبردی مناسب با عربستان، دست به دعا برای فوت شاه سعودی برداشته و همه چیز را در مرگ ملک‌عبدالله خلاصه نموده بودند.

برخی دولتمردان ایرانی به جای سیاستگذاری مناسب و حل مشکلات در چارچوب علم و عقلانیت، به فکر مرگ همسایه و رقیب بودند.  حکومت آل‌سعود را نمی‌توان یک برادر (آنگونه که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی می‌خواهند تلقین نمایند) دانست و نه می‌توان آنها را یک دشمن همیشگی دانست.

دوستی و دشمنی ایران و عربستان را باید در چارچوب رقابت‌های منطقه‌ای و جهانی ایران و قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای و جهانی مورد بررسی قرار داده و از احساس‌گرایی افراطی در سیاست خارجی و به خصوص رابطه با عربستان و آل‌سعود، دوری نمود. به جرأت می‌توان گفت هیچ پادشاه آل‌سعود نمی‌خواهد و نمی‌تواند برادر نظام جمهوری اسلامی ایران و دوستدار یا همسو با منافع ایران باشد.

نقش دولت امریکا و برخی دولت‌های غربی بر سیاست و حکومت عربستان و انتخاب رهبران و نیز سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی آل‌سعود، بسیار  برجسته و قابل تأمل است. با توجه به همین نقش راهبردی امریکا در حمایت از  حکومت آل‌سعود و تضمین تداوم پادشاهی عربستان است که عربستان و شاهان پر ادعای آن، به دست نشاندگان غرب و به خصوص امریکا در منطقه و تقابل با ایران، تبدیل شده و عملاً  دولت امریکا است که سیاست‌های آل‌سعود را تعیین می‌کند و شاهان آل‌سعود نقش اصلی در سیاستگذاری را برعهده ندارند و مرگ این شاهان نمی‌تواند موجب تغییر اساسی در سیاست‌های امریکایی عربستان گردد.

برعکس همه خوش‌خیالی‌ها و خوش‌بینی‌ها، با مرگ ملک‌عبدالله و تغییر پادشاه در عربستان، بازار نفت شاهد تغییرات اساسی و چشمگیر آنی و سریع نبوده و مرگ شاه آل‌سعود تنها حدود ۱ دلار بر افزایش قیمت نفت تأثیرگذار بوده است.

مرگ و زندگی ملک‌عبدالله برای بازار نفت، تنها همان ۱ دلار ارزش داشت، در حالی که خوش‌خیالان ایرانی در آرزوی مرگ حداقل ۵۰ و بلکه ۱۰۰ دلاری ملک‌عبدالله بودند تا بازار نفت با افزایش خیره کننده  حداقل ۵۰ دلار در هر بشکه نفت روبرو گردد!

مرگ ملک‌عبدالله و عدم تحقق رؤیای برخی ایرانیان در زمینه افزایش ناگهانی قیمت نفت را باید نمونه بارزی از لزوم سیاستگذاری مناسب در ایران و عدم  دل بستن به مرگ دیگران برای بهبود اوضاع خود دانست. امید به مرگ دیگران برای بهبود شرایط خود را باید ناشی از ضعف و ناتوانی خودمان بدانیم و نه قدرتمندی دیگران.

شاید مرگ ملک‌عبدالله و عدم تأثیرگذاری آن بر بازار نفت را بتوان درس مهمی برای ایرانیان و به خصوص دولت و مجلس ایران دانست تا به فکر سیاستگذاری‌های مناسب برای حل مشکلات به خصوص در حوزه درآمدهای نفتی باشند و به جای آرزوی مرگ رقیب، به فکر مبارزه علمی و عقلانی با رقیبان باشند.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Australian shares fall amid market jitters over oil, trade and rates – business live
   Financial markets are set for a nervous start to the week amid continuing US-China trade tensions and concern about rising US borrowing costs. Follow all the action live • Saudi stocks tumble on fallout from Khashoggi disappearance • UK: forecasts say economy could see worst year since crash • Theresa May vulnerable as Brexit talks […]
  • USA v Jamaica: Concacaf Women's Championship – live!
   USWNT will qualify for Women’s World Cup with victoryYou can email Beau with your thoughts or tweet him @duresportHow the US reinvented themselves after disaster at Rio 2016 12.11am BST Nov. 5, 2010. The U.S. women took the field for the second World Cup qualifying semifinal, fully expecting to follow Canada into the comforts of […]
  • Theresa May's domestic vulnerability leaves Brexit talks on knife-edge
   Plan to strike backstop deal falls through with PM facing possible cabinet revolt at homeThe Brexit negotiations are on a knife-edge as Theresa May’s domestic vulnerability over the Irish border threatens to kill off hopes of an October deal, with the Brexit secretary, Dominic Raab, forced to make a dash to Brussels to seek more […]
  • New Zealand bird of the year: 'Drunk, gluttonous' Kererū pigeon wins
   Often heard before it is seen, the Kererū has been known to fall out of the odd tree after too much fermented fruitA native green and bronze wood pigeon with a taste for fermented fruit has been named the 2019 bird of the year in New Zealand.The Kererū is endemic to the country and can […]
  • Unruffled Raheem Sterling confident goals will soon flow in England shirt
   Forward’s meagre haul for Gareth Southgate’s side is a puzzle but he remains intent on casting open the floodgatesIt is not easy to understand how a forward with Raheem Sterling’s penetrative qualities has found it so difficult to replicate his scoring form with England and when the question is put to both the player and […]
  • Russell Wilson finds home from home at Wembley as Seattle crush Oakland | Sean Ingle
   The Seahawks quarterback led his side to a comprehensive 27-3 win with three touchdown passes in the London rainNearly 4,800 miles and eight time zones separate London from Seattle. Yet for the Seahawks the murk and mizzle of this grey Wembley evening felt like a home from home as they pummelled the Oakland Raiders 27-3. […]
  • NFL wrap: Steelers break Bengals' hearts again; Peterman humiliation continues
   Pittsburgh beat rivals eighth time in row thank to late TDBills QB’s pick-six condemns Buffalo to another lossJames Conner ran for 111 yards and a pair of touchdowns on the eve of Le’Veon Bell’s possible return, and Antonio Brown turned a short pass into a 31-yard touchdown with 10 seconds left as the Pittsburgh Steelers […]
  • Arsenal’s Laurent Koscielny calls time on his international career
   • Defender says France’s World Cup success damaged him• Koscielny criticises Didier Deschamps for lack of contactThe Arsenal defender Laurent Koscielny has announced the end of his international career with France and criticised the World Cup-winning manager, Didier Deschamps. Related: Didier Deschamps: ‘The biggest victories can lead to the greatest foolishness’ Continue reading...
  • Israeli high court suspends deportation of US student accused of boycott support
   Florida student of Palestinian descent held at airport was refused entry on 2 October after being accused of supporting a pro-Palestinian boycott campaign An American student who was barred from Israel under a law against pro-Palestinian boycotters filed an appeal on Sunday with the country’s supreme court, which suspended her deportation pending a discussion of […]
  • Coalition still in doldrums after difficult week, polls show
   Newspoll and Ipsos indicate Labor would comfortably win any election held todayThe Coalition’s political fortunes remain in the doldrums seven weeks on from the conservative-led coup against Malcolm Turnbull, with two new opinion polls indicating that Labor would comfortably win any election held today.With federal parliament resuming on Monday, both the Newspoll and the Ipsos […]
 • اطلاعات