۱۶:۵۰:۰۸ - شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۳
چرا به امید مرگ ملک عبدالله نشسته بودیم؟
مرگ و زندگی ملک‌عبدالله برای بازار نفت، تنها حدود ۱ دلار ارزش داشت، در حالی که خوش‌خیالان ایرانی در آرزوی مرگ حداقل ۵۰ و بلکه ۱۰۰ دلاری ملک‌عبدالله بودند تا بازار نفت با افزایش خیره کننده  حداقل ۵۰ دلار در هر بشکه نفت، متحول شده و درآمدهای نفتی ایران چند برابر گردد. اسلام ذوالقدرپور: سرانجام یکی […]

مرگ و زندگی ملک‌عبدالله برای بازار نفت، تنها حدود ۱ دلار ارزش داشت، در حالی که خوش‌خیالان ایرانی در آرزوی مرگ حداقل ۵۰ و بلکه ۱۰۰ دلاری ملک‌عبدالله بودند تا بازار نفت با افزایش خیره کننده  حداقل ۵۰ دلار در هر بشکه نفت، متحول شده و درآمدهای نفتی ایران چند برابر گردد.اسلام ذوالقدرپور: سرانجام یکی از با حاشیه‌ترین مرگ‌های چند سال اخیر در صبحگاه جمعه سوم بهمن ۱۳۹۳  اعلام شد و ملک‌عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان بعد از دو سال شایعات در مورد مرگ و زندگی‌اش، فوت نموده و همه منتظران مرگش را به آرزوی خود رسانید.

درگذشت ملک‌عبدالله، آنگونه که در کشورهای منطقه و جهان، مهم و تأثیرگذار قلمداد می‌شد، در خود عربستان مهم نبود. بسیاری از کشورهای رقیب و مخالف سیاست‌های ملک‌عبدالله طی حدود  ۱۰ سال پادشاهی ایشان، در آرزوی شکست سیاست‌های ایشان و طی دو سال اخیر به امید پایان زندگی وی بودند.

دوستان نزدیک و  دولت‌های وابسته به کمک‌های بی‌حد و حصر عربستان طی چند سال اخیر مانند: مصر، اردن، یمن، بحرین و … به همراه سران امریکا، اسرائیل، ترکیه و … که ملک‌عبدالله را متحد نزدیک و کیسه پولی برای سیاست‌های خود در آسیای جنوب غربی می‌دیدند از مرگ وی بسیار ناراحت و برای آینده سیاست‌های خود در منطقه، دل نگران شده‌اند.

از سوی دیگر مردم کشورهای منطقه، از خود عربستان گرفته تا بحرین، یمن، عراق، فلسطین و … از درگذشت ملک‌عبدالله خوشحال شده و مرگ وی را پایان سیاست‌های ستیزه جویانه و دخالت‌گرایانه عربستان غربگرا در منطقه می‌دانند!

اما در ایران نیز طی دو سال اخیر، فوت ملک‌عبدالله دارای اهمیت فراوانی شده و گزارش پزشکی و شایعات در مورد مرگ و زندگی وی در صدر اخبار رسانه‌های ایرانی قرار گرفته بود. بسیاری از ایرانیان و حتی برخی مسئولین ایرانی، حل مشکلات خود را به مرگ پادشاه آل‌سعود، گره زده و امید مرگ وی را داشتند.

آرزوی مرگ ملک‌عبدالله از سوی ایرانیان و برخی دیگر از ملت‌های منطقه، ناشی از دو سیاست آل‌سعود بوده است.

الف– ایجاد گروه‌های ستیزه‌جوی تروریستی در منطقه و حمایت همه جانبه از این تروریست‌ها: ملک‌عبدالله و عربستان را باید بانی و حامی اصلی و بزرگ تروریسم وهابی – سلفی تکفیری در منطقه و جهان دانست. ملک‌عبدالله با بهره‌گیری از دلارهای نفتی خود، به ایجاد و تقویت تروریسم و به خصوص طی چند سال اخیر تقویت گروه‌هایی مانند جبهه النصره، داعش و … کمک نموده و به شدت از این تروریست‌ها حمایت نموده و آنان را اهرم و ابزار سیاست خارجی خود بر علیه همسایگان غیر همسو با عربستان قرار داده بود.

حمایت مالی گسترده از طالبان در افغانستان و پاکستان، حمایت از داعش و دیگر گروهای تروریستی ایجاد شده طی ۵ سال اخیر در منطقه و به خصوص سوریه و عراق و … که موجب بروز کشتارهای بیشمار و ایجاد اختلافات مذهبی و نژادی گسترده در منطقه شد را باید عامل مهم تقابل ملت‌های منطقه با شاه سعودی دانست.

در کنار این حمایت آل‌سعود از تروریسم، باید از فراموشی مردم فلسطین و خیانت به آرمان آزادی فلسطین نیز اشاره نمود، آرمانی که در سایه روابط برادرانه آل‌سعود با سران اسرائیل به فراموشی سپرده شده و حتی به همکاری آل‌سعود برای نابودی گروه‌های مقاومت فلسطینی نیز منجر شد.

ب– بازار نفت و افزایش تولید عربستان برای کاهش قیمت نفت: عربستان تحت رهبری ملک‌عبدالله طی یک سال اخیر با اعلام و اجرای سیاست افزایش خودسرانه تولید نفت که خارج از چارچوب سازمان اوپک بوده است، موجب کاهش شدید قیمت نفت و به تبع آن کاهش درآمد کشورهای صادر کننده نفت مانند ایران، روسیه، ونزوئلا و … شده و همین امر موجب ایجاد تنش میان این کشورها با شاه سعودی و آرزوی مرگ ایشان به جای آرزوی سلامتی وی شده بود.

آیا مرگ شاه سعودی می‌تواند مشکلات اقتصادی و نفتی ایران را حل نماید؟

آیا برای بهبود شرایط خود باید به امید مرگ دیگران باشیم؟

مردم ایران و دولت ایران نیز طی چند سال اخیر به شدت در فضای خوش‌بینی مرگ ملک‌عبدالله قرار داشته و خبر درگذشت وی را مهم‌ترین خبر جهان می‌دانستند. خبری که می‌بایست منطقه و جهان را دچار تحول نموده و مشکلات ایران در منطقه و جهان را حل نماید!

دخالت‌های گسترده و جنایتکارانه آل‌سعود در کشورهای منطقه و ایجاد و تقویت تروریسم در این کشورها و به خصوص طی چند سال اخیر در سوریه، بحرین، یمن و عراق موجب شده بود تا ایرانیان که منافع خود در این کشورها را در خطر می‌دیدند، بیماری شدید ملک‌عبدالله را با آرزوی مرگ وی همراه سازند.

کشتار مردم بی‌گناه و به خصوص شیعیان در سوریه، عراق، افغانستان، پاکستان، بحرین، لبنان، یمن و …  که تحت مدیریت مالی آل‌سعود صورت گرفته را باید یکی از علل اصلی آرزوی مرگ شاه سعودی در نزد ایرانیان دانست.

اما با کاهش شدید قیمت نفت طی یک سال اخیر و بحرانی شدن وضعیت درآمدهای ایران، مردم و مسئولین نیز به مرگ شاه سعودی متوسل شده و در یک فضای خوش‌خیالی افراطی، مرگ ملک‌عبدالله را موجب شکست  سیاست‌های نفتی آل‌سعود و افزایش شدید قیمت نفت و بهبود وضعیت درآمدهای ایران قلمداد می‌نمودند!

شاید بتوان گفت برخی مسئولین دولتی در ایران نیز به جای برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای حل مشکلات ایران و تقابل تاکتیکی یا راهبردی مناسب با عربستان، دست به دعا برای فوت شاه سعودی برداشته و همه چیز را در مرگ ملک‌عبدالله خلاصه نموده بودند.

برخی دولتمردان ایرانی به جای سیاستگذاری مناسب و حل مشکلات در چارچوب علم و عقلانیت، به فکر مرگ همسایه و رقیب بودند.  حکومت آل‌سعود را نمی‌توان یک برادر (آنگونه که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی می‌خواهند تلقین نمایند) دانست و نه می‌توان آنها را یک دشمن همیشگی دانست.

دوستی و دشمنی ایران و عربستان را باید در چارچوب رقابت‌های منطقه‌ای و جهانی ایران و قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای و جهانی مورد بررسی قرار داده و از احساس‌گرایی افراطی در سیاست خارجی و به خصوص رابطه با عربستان و آل‌سعود، دوری نمود. به جرأت می‌توان گفت هیچ پادشاه آل‌سعود نمی‌خواهد و نمی‌تواند برادر نظام جمهوری اسلامی ایران و دوستدار یا همسو با منافع ایران باشد.

نقش دولت امریکا و برخی دولت‌های غربی بر سیاست و حکومت عربستان و انتخاب رهبران و نیز سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی آل‌سعود، بسیار  برجسته و قابل تأمل است. با توجه به همین نقش راهبردی امریکا در حمایت از  حکومت آل‌سعود و تضمین تداوم پادشاهی عربستان است که عربستان و شاهان پر ادعای آن، به دست نشاندگان غرب و به خصوص امریکا در منطقه و تقابل با ایران، تبدیل شده و عملاً  دولت امریکا است که سیاست‌های آل‌سعود را تعیین می‌کند و شاهان آل‌سعود نقش اصلی در سیاستگذاری را برعهده ندارند و مرگ این شاهان نمی‌تواند موجب تغییر اساسی در سیاست‌های امریکایی عربستان گردد.

برعکس همه خوش‌خیالی‌ها و خوش‌بینی‌ها، با مرگ ملک‌عبدالله و تغییر پادشاه در عربستان، بازار نفت شاهد تغییرات اساسی و چشمگیر آنی و سریع نبوده و مرگ شاه آل‌سعود تنها حدود ۱ دلار بر افزایش قیمت نفت تأثیرگذار بوده است.

مرگ و زندگی ملک‌عبدالله برای بازار نفت، تنها همان ۱ دلار ارزش داشت، در حالی که خوش‌خیالان ایرانی در آرزوی مرگ حداقل ۵۰ و بلکه ۱۰۰ دلاری ملک‌عبدالله بودند تا بازار نفت با افزایش خیره کننده  حداقل ۵۰ دلار در هر بشکه نفت روبرو گردد!

مرگ ملک‌عبدالله و عدم تحقق رؤیای برخی ایرانیان در زمینه افزایش ناگهانی قیمت نفت را باید نمونه بارزی از لزوم سیاستگذاری مناسب در ایران و عدم  دل بستن به مرگ دیگران برای بهبود اوضاع خود دانست. امید به مرگ دیگران برای بهبود شرایط خود را باید ناشی از ضعف و ناتوانی خودمان بدانیم و نه قدرتمندی دیگران.

شاید مرگ ملک‌عبدالله و عدم تأثیرگذاری آن بر بازار نفت را بتوان درس مهمی برای ایرانیان و به خصوص دولت و مجلس ایران دانست تا به فکر سیاستگذاری‌های مناسب برای حل مشکلات به خصوص در حوزه درآمدهای نفتی باشند و به جای آرزوی مرگ رقیب، به فکر مبارزه علمی و عقلانی با رقیبان باشند.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Letter in Utrecht getaway car may suggest terror motive
   Dutch officials find evidence in car of main suspect in shooting that killed threeDutch prosecutors have said they are seriously considering a possible terrorist motive for the shooting in Utrecht, and have so far been unable to find a link between the main suspect and the three people who were killed.The regional public prosecutor’s office […]
  • Do not give Christchurch suspect notoriety, urges Jacinda Ardern – video
   New Zealand’s prime minister has said she will never speak the name of the Christchurch attack suspect, and urged the public to remember the victims’ names instead. Addressing parliament for the first time since Friday’s attack, Jacinda Ardern said the accused would face ‘the full force of the law’• Ardern says she will never speak […]
  • Japanese Olympic chief to quit amid corruption allegations scandal
   Tsunekazu Takeda denies claims relating to payments to consultancy linked to son of disgraced ex-Olympic officialThe president of the Japanese Olympic Committee (JOC) has said he will resign amid allegations of corruption over Tokyo’s successful bid to host the 2020 Games.Tsunekazu Takeda, 71, who will also step down from the International Olympic Committee, has denied […]
  • Andre Williams: farewell to R&B's raunchiest raconteur
   The midwestern singer, who has died aged 82, worked with everyone from Berry Gordy to thrash punks – and arguably invented rap musicAndre Williams died in Chicago on Sunday aged 82 after being diagnosed with colon cancer two weeks earlier. To most people, his name will be unfamiliar, but to me he was one of […]
  • Far-right Israeli campaign ad jokes of 'fascism' perfume
   Video appears to make light of accusations of ultranationalist and authoritarian politicsIsrael’s far-right justice minister has released a campaign video for forthcoming elections in which she poses in a mock advertisement for a perfume called “Fascism”.The move appears to make light of criticism – including accusations of fascism – of Ayelet Shaked’s attempts to restructure […]
  • Love Death & Robots review – prestige TV with added sexbots
   Perfect for anyone with a low attention span, David Fincher’s pic’n’mix show is short, satisfyingly wicked and self-consciously NSFWIf being online constantly has hacked away at our attention spans, commissioning the future-shock pic’n’mix Love Death & Robots seems like a smart move by Netflix. This is prestige TV in convenient pill form: a sprawling anthology […]
  • May could still hold another vote on her deal, says Brexit secretary
   Stephen Barclay says vote possible if PM agrees terms of article 50 extension with EUToday’s latest political developments - live updatesThe Brexit secretary, Stephen Barclay, has insisted the prime minister may be able to hold another vote on her Brexit deal if she agrees the terms of an article 50 extension with the EU, believing […]
  • Welcome to hell, fellas! Now the world of fashion is coming for you, too | Arwa Mahdawi
   After centuries of women being given rigid rules about how they should dress, a recent article in the Observer gave men similar advice – and it didn’t go over wellI’m going to let you in on a little secret about the Feminist Agenda™: we’re not actually too bothered about equal rights and bodily autonomy and […]
  • Chattanooga FC: the US club with 2,000 owners around the world
   The Tennessee club sold more than $500,000 in shares in a month. They believe they have tapped into a market for fans who want a stake in their teamStefan Szymanski is a professor of sport management at the University of Michigan, the author of the much-lauded Soccernomics, and a supporter of Detroit City FC of […]
  • She bangs: what Jenny Lewis’s fringe tells us about her musical direction
   From fluffy child actor to blunt and beyond, the singer’s hair always corresponds with where she’s at creativelyAlt-icon Jenny Lewis is back! A perfect opportunity, then, to look into how the length and cut of the singer-songwriter’s bangs (the infinitely cooler American word for a fringe, guys) corresponds with where she’s at musically – honest. […]
 • اطلاعات