۷:۰۵:۵۸ - دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۷
پیش بینی بازدهی ۲۰ تا ۲۵ درصدی بورس در سال ۹۷
به نظر می رسد بازار بورس با توجه به تمایل افزایشی نرخ ارز در سال ۹۷ با رشد شرکت های بورسی صادرات محور مواجه شود و به طور کلی پیش بینی می شود بازده بورس در این سال در دامنه ۲۰ تا ۲۵ درصد باشد. نسیم توسعه به نقل از تسنیم:  بازار بورس را به […]

به نظر می رسد بازار بورس با توجه به تمایل افزایشی نرخ ارز در سال ۹۷ با رشد شرکت های بورسی صادرات محور مواجه شود و به طور کلی پیش بینی می شود بازده بورس در این سال در دامنه ۲۰ تا ۲۵ درصد باشد.پیش بینی بازدهی 20 تا 25 درصدی بورس در سال 97

نسیم توسعه به نقل از تسنیم:  بازار بورس را به دلیل اینکه به طور منظم شاخص های آن اعلام می شود و با بخش های گوناگون اقتصاد سر و کار دارد، به عنوان “خط کش” و یا “دماسنج” اقتصاد شناخته می شود. فعالان این بازار برای اینکه بتوانند از این بازار منتفع شوند، همواره به سراغ این شاخص ها می روند و با نگاهی به روند گذشته این بازار، تلاش می کنند آینده آن را پیش بینی کنند.    

بازار بورس می تواند با دارا بودن ریسک های متعدد و سودهای مناسبی که در سرمایه گذاری های منطقی بدست می آید، به عنوان مکانی جذاب برای سرمایه گذاری تلقی شود. این جذابیت برای سرمایه گذارانی که در سال ۸۲ و ۹۲ در این بازار حضور داشتند، بیشتر محسوس بود. چرا که در آن سال ها شاخص بورس رشدهای بیش از ۱۰۰ درصدی را تجربه کرد، که ناشی از عوامل مختلف داخلی و خارجی آن زمان بود.

در طول سال های گذشته مطابق با اصل ۴۴ قانون اساسی که به موضوع خصوصی سازی می پردازد، باعث شد بسیار از شرکت های دولتی در چرخه واگذاری به بخش خصوصی قرار بگیرند. همین موضوع هم سبب شد که خرید سهام آنها در بورس جذابیت بیشتری پیدا کند. از طرفی در نظام بانکی برایند حرکت پرداخت سود به سمت کاهش میل پیدا کرده است. البته نوسان هایی دراین خصوص وجود داشته است، همان طور که در انتهای سال ۹۶ مجدد بانک مرکزی بعد از الزام بانک ها به پرداخت سود ۱۵ درصد، مجدد با انتشار اوراق مشارکت با سود ۲۰ درصد موافقت کرد. اما کاهش میل به پرداخت سود بانکی سبب شده است برخی نگاه ها به سمت سرمایه گذاری در بورس تمایل پیدا کند. البته سرمایه گذاری در بورس بسیار پرریسک تر از سپرده گذاری در بانک هاست. به همین دلیل نرخ پرداخت سود در شبکه بانکی در چشم انداز بورس تاثیر مستقیمی دارد.

در سال ۹۷ هم یکی از عواملی که چشم انداز مثبت به بورس را کاهش می دهد، تاثیر اقدام بانک مرکزی در اواخر سال ۹۶ مبنی بر فروش اوراق مشارکت مالی با سود ۲۰ درصد است. این اقدام که به منظور مهار نوسانات ارزی صورت گرفت، در حالی بود که پس از مدت کوتاهی دلار در اواخر اسفندماه تمایل به افزایش نشان داد. این عوامل سبب شد که جذب نقدینگی های سرگردان به سمت بانک ها دوباره شتاب بگید و امیدها به رونق گرفتن کلی بازار بورس در سال ۹۷ را حداقل در کوتاه مدت کم فروغ کند.

نوسان های پرداخت سود به سپرده های بانکی در سال ۹۶ یکبار دیگر نشان داد که بانک مرکزی بر ابزار پرداخت سود بانکی بالا جهت مقابله با سایر نوسان ها و مدیریت نقدینگی سرگردان حساب ویژه ای می کند. از طرفی هم در شبکه بانکی به دلیل مشکلات ترازنامه ای بانک ها مقاومت نسبت به کاهش پرداخت سود وجود دارد. این عوامل به نوبه خود در تمایل ورود سرمایه گذاران به بورس در سال ۹۷ تاثیر خواهند داشت. همچنین این مسائل می تواند در تعیین ارزش گذاری سهام شرکت ها موثر باشند. چرا که سرمایه گذاری در بانک به عنوان یک شاخص سرمایه گذاری بدون ریسک می تواند در تعیین ریسک ارزش سهام بورس موثر باشد.

البته با وجود اینکه بخش بانکی امیدها به رونق گرفتن بازار بورس را کاهش داده است. انتظار افزایش نرخ دلار توانسته است امید به سوددهی شرکت های بورسی صادرات گرا را افزایش دهد. بازار سرمایه در طول سال ۹۶ بازدهی ۲۶ درصدی را نشان داد، در حالی که نسبت قیمت بر درآمد میانگین در بورس تهران هیچ گونه تغییری نداشته است و این موضوع می توان نشانه ای از افزایش سودآوری شرکت های بورسی قلمداد کرد. آمارها حاکی از این است که این بازدهی توام با رشد شرکت های بورسی بوده است. در چنین شرایطی افزایش قیمت دلار می تواند به افزایش درآمد برخی شرکت ها منجر شود و از این نظر شرکت هایی که از افزایش قیمت دلار منتفع می شوند در سال ۹۷ وضعیت بهتری در بورس خواهند داشت.

در سال ۹۶ رشد قیمت های جهانی برخی کالاها همچون نفت، فلزات، مواد معدنی و پتروشیمی از جمله عواملی بود که به افزایش شاخص بورس کمک کرد. البته در کنار آن رشد ۲۵ درصدی نرخ برابری دلار در مقابل ریال در بازار آزاد، در افزایش قیمت سهام شرکت های صادرات محور اثر گذار بود.

یکی از عوامل خارجی موثر برای سرمایه گذاری در بورس در سال ۹۷، رفتار دولت آمریکا در قبال ایران و توافق نامه برجام است. دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور در طی سال ۹۶ در چندین سخنرانی خود علیه ایران صحبت کرده است و نشان داده که در حال توطئه چینی علیه ایران است. همین موضوع سبب می شود ریسک سرمایه گذاری در بورس بالا رود و شرکت های بورسی در معرض تهدید قرار بگیرند و از این نظر رفتار آمریکایی ها در قبال ایران می تواند باعث آسیب زدن به شرکت های بورسی شود.

از نظر چشم انداز سودآوری شرکت های بورسی که فاکتور مهمی در تعیین ارزش سهام در بلند مدت است. برای سال ۹۷ می توان انتظار داشته که عوامل گوناگونی موثر باشند. از یک سو حجم تولید کالا و خدمات شرکت ها در این چشم انداز دخیل است و در طرف دیگر نرخ تولیدات و قیمت هاست که می تواند تعیین کند یک شرکت بورسی تا چه حد می تواند سودآور باشد.

در شرایط کنونی که در چند سال اخیر یک دوره رشد برای کالاهایی همچون نفت، گاز و یک سری کالاهای بورسی رخ داده است و اکنون ظرفیت تولید آن به حالت اشباع رسیده است، به نظر نمی رسد در سال ۹۷ برای شرکت های بورسی که محصول آنها اغلب کالاست رشدی در تولید کالاها رقم بخورد. هر چند در این بخش اگر نرخ فروش کالاهای این شرکت های بورسی انعطاف داشته باشد، می تواند چشم انداز سودآوری شرکت ها را مثبت کند.

نرخ فروش کالاها برای تاثیر گذاری بر سودآوری شرکت ها تابعی از تورم کالا و قیمت های جهانی است. البته نرخ تورم کلی داخلی هم بر آن تاثیرگذار است. هر چند در بورس تهران اغلب شرکت هایی فعال هستند که از عامل تورم کالای تولیدی خودشان و قیمت های جهانی بیشتر تاثیر می پذیرند.

در سال ۲۰۱۷ به دلیل رشد اقتصاد در جهان دوره ای پر رونق رقم خورد. بر این اساس شاخص محصولات انرژی در سال گذشته میلادی ۲۳ درصد و شاخص فلزات تا ۲۰ درصد به طور میانگین رشد را نشان دادند، که این روند در سال ۲۰۱۶ نیز تکرار شد. به دلیل رشد اقتصادی جهان در ۲ سال گذشته، سهام گروه های کالایی نیز در بورس تهران رشد مثبتی را تجربه کردند. به طوری که در سال ۹۶ شاخص صنایع فلزات اساسی ۷۲ درصد، کانه فلزی ۵۰ درصد، فراورده نفتی ۷۱ درصد و محصولات صنایع شیمیایی ۳۳ درصد رشد را تجربه کردند. این در حالی است که صنایع فوق در مجموع ۵۱ درصد ارزش کل بازار سهام را شکل می دهد.

البته علی رغم رشد اقتصادی جهان در دو سال گذشته و ممکن است در سال ۹۷ روند صعودی جهانی کالاها ادامه پیدا نکند و از این نظر شرکت های بورسی را تحت تاثیر قرار دهد.

یکی از عوامل ایجاد نااطمینانی در خصوص روند صعودی اقتصاد جهان در آینده چین است که خود بزرگترین مصرف کننده کالا در جهان است. چرا که چین بعد از یک دوره رشد شتابان اقتصادی و سرمایه گذاری در زیرساخت هایش و بخش مسکن این کشور با سیاست های کنترلی و افت شتابان رشد مواجه شده است. روند خرید سوخت توسط چین مورد تشکیک قرار بگیرد.

در سوی دیگر جهان کشورهای غربی هستند که متغیرهای مختلفی همچون نسبت قیمت بر درآمد سهام و همچنین طول دوره رونق آنها در اوج قرار گرفته است و به نظر می رسد که این کشورها ممکن است در آینده وارد دوره اصلاحی بشوند. بانک مرکزی آمریکا هم سیاست های افزایش نرخ بهره را در پیش گرفته است. این عوامل این گمانه زنی را تقویت می کند که در آینده شرایط مساعدی برای تداوم افزایش قیمت کالاهای جهانی متصور نباشیم.

در سال ۹۶ نرخ ارز رشد ۲۵ درصدی را تجربه کرد که بخش عمده آن در ماه های آخر سال اتفاق افتاد. موضوعی که اثر آن به دلیل کوتاه مدت بودن بزرگتر از تاثیرگذاری تدریجی و سالانه است. همچنین در طی ۵ سال گذشته حجم نقدینگی و نرخ ارز رقم خورده است. اتفاقی که از یک طرف به کاهش ارزش ریال ختم شده است. تداوم گرانی دلار که به نظر می رسد در سال ۹۷ هم تداوم دارد می تواند درآمد بسیاری از شرکت های بورسی را رقم بزند و از آنجایی که این شرکت ها در کوتاه مدت در هزینه هایشان افزایش محسوسی نمی کند، به نظر می رسد عامل گران شدن دلار چشم انداز رشد شرکت های بورسی را موجب شود.

یکی از پیش بینی ها از بازار بورس در سال ۹۷ این است که این بازار تا انتهای این سال می تواند بازدهی ۲۰ الی ۲۵ درصدی داشته باشد. طی سال ۹۶ متغیرهایی همچون نرخ ارز و افزیش قیمت جهانی کالاها به افزایش شاخص بورس منجر شد. در سال ۹۷ نیز با در نظر گرفتن همین عوامل می توان نزدیک ترین پیش بینی را به واقعیت انجام داد.

نرخ ارز در اواخر سال ۹۶ گران شد و علی رغم ورود بانک مرکزی برای کنترل قیمت، بسیاری از پیش بینی ها حاکی از این است که افزایش قیمت در دلار به قیمت ۵ هزار تومان محقق خواهد شد، افزایش قیمت دلار هرچند به تضعیف ارزش ریال منجر می شود، برای شرکت های بورسی صادرات محور افزایش ارزش سهام را در پی خواهد دارد.

افزایش قیمت کالاهای جهانی هم عمدتا به دلیل اتخاذ سیاست های کنترلی واردات چین، انتظاری دور از دسترس است، حداقل می توان گفت همانند سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ نخواهد بود. به همین دلیل نمی توان انتظار افزایش بازدهی بورس را پیش بینی کرد.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Novak Djokovic into Australian Open semi-finals as Kei Nishikori retires – live!
   Djokovic will play France’s Lucas Pouille in semi-finalsStefanos Tsitsipas sets up semi-final with Rafael NadalAnd feel free to email Jacob or tweet @JacobSteinberg 9.42am GMT Novak Djokovic runs through a few Australian phrases to amuse the crowd. “Fair dinkum!” 9.42am GMT Novak Djokovic speaks! “I love to battle, especially against Kei. We have played here […]
  • Davos 2019: Mental health in focus; Abe, Merkel and Qishan speak - live
   Rolling coverage of the second day of the World Economic Forum, as Shinzo Abe, Angela Merkel and Wang Qishan all speak, and Prince William discusses mental health Introduction: G7 leaders at WEFMental health with the Duke of Cambridge Photo: Anti-WEF protest at DavosHammond pulls out of Davos panel 9.34am GMT IKEA boss Jesper Brodin has […]
  • Tim Howard ends a career of individual brilliance but not much team glory
   The former USA and Everton goalkeeper will retire at the end of the 2019 MLS season. He was the last of a generation that helped expand US soccerOn 1 July 2014, Tim Howard delivered his finest performance. Facing the likes of Eden Hazard, Kevin de Bruyne, Romelu Lukaku and the rest of a golden-generation Belgium […]
  • Hollywood A-listers and controversial documentaries head to Sundance
   Michael Jackson and Harvey Weinstein exposés will premiere alongside new films from Keira Knightley and Jake GyllenhaalControversial documentaries about Michael Jackson and Harvey Weinstein are set to make waves at this year’s Sundance film festival.Leaving Neverland, a co-production between Channel 4 and HBO, will reportedly feature the stories of two men who claim that the […]
  • Danielle Collins: the feisty US college star causing upsets at the Australian Open
   The 25-year-old eschewed turning pro to concentrate on her education. Now she credits her collegiate career with her run to the semi-finals in Melbourne Early in her Australian Open quarter-final victory over Anastasia Pavlyuchenkova on Tuesday, Danielle Collins challenged a line call that had gone in her opponent’s favor. Her challenge was incorrect, and a […]
  • Woman who defied Indian temple ban 'shunned' by family
   Kanakadurga, 39, allegedly beaten and ousted from home for entering Sabarimala shrineA woman who defied violent protests to worship at a centuries-old south Indian shrine that banned females of “menstruating age” has been spurned by her family, attacked by relatives and locked out of her home.On New Year’s Day, Kanakadurga, 39, along with Bindu Ammini, […]
  • Emiliano Sala: search resumes for lost plane carrying Cardiff player
   Voicemail message revealed as police say chances of finding footballer alive are ‘slim’The search for the plane carrying the Cardiff City footballer Emiliano Sala that went missing over the English Channel has resumed, amid only “slim” hopes he survived.The aircraft, carrying Sala and the pilot, disappeared off Alderney in the Channel Islands on Monday night. […]
  • Shock hits that record-signing Emiliano Sala may be ‘best player Cardiff never had’
   The Argentinian was a record signing intended to usher in a club’s survival but now Cardiff City fans fear for his lifeAs storm clouds gathered above the Cardiff City Stadium on what was a grey afternoon in south Wales in more ways than one, Robert Glaves stared at the floral tributes that had been placed […]
  • Celebrity social media influencers pledge to change way they post
   Clampdown on stars being paid for endorsing products without disclosing firm rewards themMore than a dozen celebrities, including Alexa Chung and Ellie Goulding, have pledged to change the way they label social media posts after Britain’s competition watchdog clamped down on the practice of stars being paid for endorsing products without disclosing they were being […]
  • And the nominees aren't: the Oscarbait films that failed in 2019
   While Roma and The Favourite might be leading the race, there’s a list of major prospects that struggled to turn buzz into votesThis year’s nominations are out and while it’s a great year for Roma and The Favourite (leading the race with 10 a piece), there’s a trail of wreckage from those films that didn’t […]
 • اطلاعات