۱۳:۵۳:۵۰ - چهارشنبه ۸ فروردین ۱۳۹۷
پیشنهاد مقام معظم رهبری به سیدمحمد خاتمی!
 آقای(سیدمحمد) خاتمی با اینکه دوره‌ ریاست‌جمهوری‌اش چه از ناحیه خود او، چه دولتش و چه مجموعه همسوهای فکری‌اش خیلی در حق رهبری جفا ‌شد ولی وقتی دوره‌اش به پایان ‌رسید، آقا به او می‌گویند که من بنا دارم شما را به‌عنوان عضو مجمع تشخیص منصوب کنم.   نسیم توسعه به نقل از انتخاب:  محمدحسین صفار […]

 آقای(سیدمحمد) خاتمی با اینکه دوره‌ ریاست‌جمهوری‌اش چه از ناحیه خود او، چه دولتش و چه مجموعه همسوهای فکری‌اش خیلی در حق رهبری جفا ‌شد ولی وقتی دوره‌اش به پایان ‌رسید، آقا به او می‌گویند که من بنا دارم شما را به‌عنوان عضو مجمع تشخیص منصوب کنم. 

نسیم توسعه به نقل از انتخاب:  محمدحسین صفار هرندی در گفتگویی به سئوالات مختلفی در مورد روسای جمهور گذشته و شرایط فعلی اصولگرایان پاسخ داده است.

 صفار هرندی که در دولت نخست محمود احمدی نژاد وزارت ارشاد را برعهده داشت، گفت: یک کسی مثل آقای خاتمی با اینکه دوره‌ ریاست‌جمهوری‌اش چه از ناحیه خود او، چه دولتش و چه مجموعه همسوهای فکری‌اش خیلی در حق رهبری جفا ‌شد ولی وقتی دوره‌اش به پایان ‌رسید، آقا به او می‌گویند که من بنا دارم شما را به‌عنوان عضو مجمع تشخیص منصوب کنم. ایشان خودش می‌گوید «به من اجازه دهید من آنجا نباشم، یک کار شخصی دارم، آن کارم را دنبال کنم شاید بهتر باشد»

بخشی از  گفتگوی هفته نامه مثلث با صفار هرندی در زیر می آید:

 از بُعد سیاست هم نگاه کنیم، برخی از جناح‌های سیاسی می‌گویند در عرصه سیاسی کشور ارتباط رهبر معظم انقلاب با یک جناح کاملا قطع و با یک جناح کاملا برقرار است. این نگاه را شما وارد می‌دانید یا خیر؟ واقعا نگاه ایشان به جناح‌های سیاسی کشور چگونه تعریف می‌شود؟

   من چند روز پیش داشتم این پاسخی را که آقای مسعود رضایی، پژوهشگر و محقق تاریخ معاصر به نامه آقای کروبی نوشته بود، می‌خواندم، یک نکته قشنگی را ایشان اشاره داشت. او گفت «صورت ظاهر این است که می‌گویند آقا تمایلش به جناح اصولگرا یا جناح راست بیشتر است. اما وقتی نگاه می‌کنیم، اولین انتصاب‌هایی که ایشان به عنوان مثال در نصب شخصیت‌های حقیقی مجمع تشخیص مصلحت داشتند، دو سومش از جناح چپ آن روز یا اصلاح‌طلب امروز بود و یک سوم‌شان از این طرف بودند یا حالا اگر نگوییم این نسبت سه چهارم و یک چهارم نبود». خب پس از روز نخست که ایشان مشغول کار شدند، تمام آن کسانی که قبل از ایشان منصوب امام بودند، ایشان دست به ترکیب‌شان نزد. حتی گاهی اوقات مورد گلایه واقع شده که آقا فلانی توانایی‌هایش خیلی مناسب برای این کار نیست، دیگر یک مدت طولانی هم گذشته، چه اصراری بر تمدید حکمش است؟ ولی ایشان بنا به اعتباری آن فرد را از یک جهاتی مناسب می‌دانستند و هم به اعتبار رد آن شبهه در ذهن یک عده اهل وسوسه، منصوبان امام را در جاهای خودشان مستقر و تثبیت‌شان کردند که هنوز بعضی از آنها به اعتبار آن حکم زمان امام هستند و توسط ایشان تایید شدند. البته بعضی‌ نیز خودشان کنار کشیدند یا حاضر نشدند در آن مسئولیت‌ها باشند.

ایشان کسانی را که مثلاً به‌عنوان رئیس‌جمهور حالا دوره‌شان تمام می‌شود، اصرار دارند که شأن آنها حفظ شود. یک کسی مثل آقای(سیدمحمد) خاتمی با اینکه دوره‌ ریاست‌جمهوری‌اش چه از ناحیه خود او، چه دولتش و چه مجموعه همسوهای فکری‌اش خیلی در حق رهبری جفا ‌شد ولی وقتی دوره‌اش به پایان ‌رسید، آقا به او می‌گویند که من بنا دارم شما را به‌عنوان عضو مجمع تشخیص منصوب کنم.

ایشان(سیدمحمد خاتمی) خودش می‌گوید «به من اجازه دهید من آنجا نباشم، یک کار شخصی دارم، آن کارم را دنبال کنم شاید بهتر باشد». ایشان نیز ‌پذیرفتند.

یک کسی مثل میرحسین موسوی بعد از نخست‌وزیری‌اش مورد لطف ایشان است، در جاهای مختلف به او حکم می‌دهند. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور سیاسی رهبری؛ با اینکه از نظر گرایش سیاسی آقای موسوی نه‌تنها گرایش به آقا نداشت، بلکه گاهی در تضاد با ایشان بود. گاهی جفاکارانه در حق رهبری برخورد می‌کرد. بماند که مثلاً دوره نخست‌وزیری‌اش به جای اینکه با رئیس‌جمهور که مقام مسئول مستقیمش بود، مسائل را هماهنگ کند، با رئیس مجلس یعنی مرحوم آقای هاشمی بیشتر هماهنگ می‌شد.

با وجود این می‌بینیم وقتی ایشان در جایگاه رهبری می‌خواهند یارگزینی کنند، بیشتر از میان نیروهای جناح چپ انتخاب می‌کنند. من این شائبه را یک شائبه جعلی می‌دانم، یعنی واقعاً چنین چیزی در مقام واقعیت وجود ندارد، مگر اینکه بله، شما نگاه کنید مجلس چهارم وقتی شکل می‌گیرد، ترکیبش خیلی متفاوت از مجلس سوم است اما چه ربطی به رهبری دارد؟ رئیس مجلس سوم آقای کروبی بود اما در مجلس چهارم آقای کروبی به اضافه ۲۰ نفر دیگر از اعضای آن مجلس همه نامزد بودند، تایید صلاحیت هم شدند اما مردم به ایشان رأی ندادند. یک تعداد کمی از این‌ها را هم شورای نگهبان رد صلاحیت کرد.

حالا انداختن بار این مساله به دوش رهبری، ناجوانمردی است. چه ربطی به ایشان دارد؟ شاید اگر بود مثلا شخص رهبری از ناحیه خودشان می‌توانستند به بعضی از افراد را حکم بدهند و بگویند این افراد در مجلس باشند یعنی مجلس انتخابی نبود، انتصابی بود؛ خیلی از آنهایی که در جناح چپ مردم به آنها رأی ندادند، ممکن بود آقا بگویند «نه، اینها آدم به‌دردخوری هستند»، نگاه خود ایشان این بود.

نگاه ایشان به دولت‌ها و روسای جمهور بعد از جنگ چطور است؟ بخواهیم معدل‌گیری کنیم، کدام یک از این دولت‌ها به دغدغه و رهنمودهایی که رهبری داشتند، نزدیک‌تر عمل کردند؟

   آقای مرحوم هاشمی وقتی روی کار آمدند، به دلیل خطیربودن شرایط پس از جنگ و پس از رحلت امام، بالاخره یک دوره جدی در تاریخ کشور آغاز شد، دوره‌ای که نه امام بود و نه آن شرایط اختصاصی ۱۰ سال اول. آن دوره تمام شد و حالا در یک دوره جدیدی قرار گرفتیم. طبیعتا برای این دوره یک شخصیتی باید مسئولیت اجرایی کشور را به‌عهده می‌گرفت که مقبولیت اجتماعی و عمومی‌اش به مثابه یکی از چهره‌های شاخص انقلاب بالا باشد.

خب شاید مثل آقای هاشمی آن موقع نمی‌شد، کسی دیگر  را آورد. بالاخره مردم هم اعتماد کردند. حضرت آقا نیز از دولت آقای هاشمی به واسطه وضعیت و شرایط خاص آن زمان حمایت‌ کرد. بالاخره اقدامات مثبتی هم در آن دوره از ناحیه دولت متناسب با شرایط خاصش اتفاق افتاد، کارهای زیادی است که آقا روی آنها صحه می‌گذارند.

نمی‌گویم به صورت مطلق آن دوره را تایید می‌کنند، کما‌ اینکه همان زمان نقدهای جدی به بعضی از عملکردهای دولت آقای هاشمی وارد بود چون بحث رسمیت‌بخشیدن به اختلافات طبقاتی، ایجاد فاصله و تبعیض میان آحاد مردم، نادیده‌ گرفتن قشر محروم و برعکس اقبال نشان‌‌ دادن به قشر برخوردار جامعه یک انحراف در نگاه کارگزاران حکومتی در جاهای مختلف بود که مورد نقد رهبر انقلاب نیز قرار گرفت.

حتی یک جاهایی هم آنقدر محکم این را گفتند که دولت را وادار به عقب‌نشینی کرد. مثلاً در مقطعی دولت آقای هاشمی برای اجرای سیاست تعدیل اقتصادی راه بدی را پیش گرفته بود که منجر به اتفاق‌های بدی در اجتماع همچون اغتشاش و آشوب در بعضی شهرها شد.

آقا محکم ایستادند که باید دولت از این سیاست عقب‌نشینی کند، این سیاست دارد مردم به‌خصوص قشر محروم جامعه را به خاک نیستی می‌نشاند و ما حق نداریم این کارها را بکنیم. وقتی دولت می‌خواست مقاومت کند، آقا آنقدر محکم با آنها صحبت کردند که «اگر این سیاست‌های‌تان را پس نگیرید با مردم صحبت می‌کنم و می‌گویم من این کار دولت را قبول ندارم».

اینجا بود که دولت آقای هاشمی عقب‌نشینی کرد. خب این‌ها بعضی‌هایش را شاید عامه مردم اطلاع نداشته باشند. آن چیزی که در ذهن‌ها مستقر شده، این است که آقا در پایان دوره آقای هاشمی آن تعبیر را به‌کار بردند که هر کسی دیگر هم بیاید، من او را مورد حمایت قرار می‌دهم، ولی بدانید که «هیچ کس برای من هاشمی نمی‌شود».

معنایش این بود که به واسطه آن سوابق آشنایی و رفاقت از ده‌ها سال قبل انقلاب با آقای هاشمی و شاگردی رابطه عاطفی نزدیکی بین ایشان و آقای هاشمی بود. ضمن آنکه آقای هاشمی چند سالی از آقا بزرگ‌تر بود و همه این ملاحظات را ایشان در مورد آقای هاشمی داشتند که معلوم بود آن ملاحظات را در مورد کسی دیگر نمی‌توانند داشته باشند.

به هر حال آقای هاشمی خیلی مورد حمایت بود، شاید حمایت‌هایی که حضرت آقا از دولت آقای هاشمی کردند، خیلی در چشم جلوه کرده است. بعضی‌ها تصورشان این بود که بهترین دولت از نگاه آقا دولت آقای هاشمی بوده است؛ تا زمانی که دولت اصلاحات سرکار آمد. آقا از هم دولت اصلاحات و هم شخص رئیس دولت حمایت‌ کردند و بارها اسم بردند که رئیس دولت این خصوصیات مثبت را دارد مثلا مثل گورباچف نیست که آن بلا را مثلا سر نظام مستقر بیاورد. از طرفی انتقادهایی هم که به آن دولت داشتند و مطرح کردند.

خب شاید بسیاری آن موقع وقتی مقایسه می‌کردند، می‌گفتند دولت اصلاحات حتما در نگاه آقا به پای دولت آقای هاشمی نمی‌رسد، تا اینکه دولت اول آقای احمدی‌نژاد سرکار آمد. خصوصیاتی که آقای احمدی‌نژاد با آن خصوصیات خود و دولتش را معرفی کرد، این‌ها مشخصاتی بود که رهبری سال‌ها قبل گفته بودند، یعنی دولت بازگشت به ارز‌ش‌های واقعی انقلاب یعنی رفع فقر، رفع فساد، مقابله با فساد، رفع تبعیض‌های ناروا را به‌عنوان راه‌حل عبور و خروج از مشکلات دنبال می‌کرد؛ در واقع رجوع و بازگشت به فرهنگ انقلاب، بازگشت به عدالت، بازگشت به فرهنگ ناب اسلامی و تبعیت‌نکردن از مشهورات القایی دنیای بیرون رویکرد دولت اول احمدی‌نژاد بود.

به عبارت دیگر این‌ها انعکاس عزم اجرای شعارهای رهبری بود که «آقا ما آمدیم همین‌ شعارهای مدنظر شما را در جامعه تحقق کنیم‌‌.» می‌شود گفت که با اغماض از بعضی خطاها و اشتباهات -که بعضی از آنها عادی و بعضی‌ نیز شیطنت‌ بود- در چهار سال دولت نهم به نظر می‌رسید که در جهت همان رهنمو‌دهای رهبری حرکت می‌شود. بی‌مناسبت نیست که آنجا وقتی در قصه سال ۸۸ و آن بلواها، آقا در خطبه‌های نماز جمعه ۲۹ خرداد ۸۸ این تعبیر را به‌کار بردند.

ایشان کلی تعریف از آقای هاشمی کردند، شاید ۱۰ دقیقه داشتند راجع به‌خصوصیات مثبت آقای هاشمی می‌گفتند و بعد با وجود همه این‌ها، فرمودند که «دولت آقای احمدی‌نژاد به اعتبار رویکردهای اقتصادی و رویکرد در قصه عدالت و مواضع سیاست خارجی به دیدگاه من نزدیک‌تر است»، یعنی نگفتند من به دولت احمدی‌نژاد نزدیک‌ترم بلکه دولت احمدی‌نژاد و عملکرد او تا اینجای کار به من نزدیک‌تر از آقای هاشمی است.

این هم واقعیت دارد، یعنی حقیقتاً بسیاری از آنچه ‌آن زمان انجام شد، قابل دفاع است و ما با وجود اینکه الان زاویه متنافری از آقای احمدی‌نژاد داریم و سال‌هاست که این اتفاق افتاده، اما همچنان از عملکرد آن سال‌های نخست ریاست‌جمهوری او قابل بیان است که چه‌کار می‌کرد و عملکردش چه بود‌.

عملکردش این بود که دولت را از حصار تنگ یک قشر خواص تهران‌نشین خارج و به سراسر کشور منتقل کرد. سفرهای استانی که نه‌تنها شهرها را، بلکه دیگر روستاها را هم در‌برگرفت و هرکدام از اعضای دولت، از جمله خود بنده در هر سفر استانی بالاخره مسئول ابلاغ مطالب مردم در یک شهرستان به دولت بودم. می‌رفتم مطالب را جمع‌آوری می‌کردم، با مردم حرف می‌زدم، شورای اداری را تشکیل می‌دادم، مسائل را زیر و رو می‌کردیم، می‌آمدیم و خالص آن کارهایی را که شدنی بود، به دولت منتقل می‌کردیم و تصمیم گرفته می‌شد.

این بی‌سابقه بود و چنین کاری نشده است. این کار خوبی است، حالا کسانی که استعداد و آمادگی و همت اینطور کارها را ندارند، می‌آیند تخطئه می‌کنند و می‌گویند اصلا این کارها معنی ندارد، دولت باید در تهران بنشیند و از اینجا امور را هدایت کند. بله، در تهران می‌نشیند اما از بسیاری مسائل واقعی جامعه حتی در ۵۰ کیلومتری تهران خبر ندارد و نمی‌داند آنجا چه دارد می‌گذرد. آن‌ خصوصیات دولت نهم خوب بود. رویکرد به مناطق محروم و گرفتن دست آنها برای اینکه در یک رقابت ظالمانه با جاهای برخوردار قرار نگیرند، این بر وفق عدالت است. عدالت این نیست که بر وفق مساوات عمل کنید، عدالت این است که آن کسی را که عقب‌مانده نگه داشته شده، به او ۱۰ برابر بدهی تا‌ یک ذره جبران مافات شود.

این کار شد، یعنی بودجه بعضی از استان‌های محروم بالای ده‌ها برابر اضافه شد و رویکرد به سمت تقویت آنجاها رفت. این‌ها کارهای خوب بود و مورد عنایت رهبری هم قرار گرفت. سال سوم دولت نهم فرمودند: «من از همه دولت‌ها حمایت کردم، کما‌اینکه نگاه امام هم این بود که از همه دولت‌های مستقر حمایت می‌کرد اما این دولت به واسطه اینکه برای خدمت‌کردن به مردم و پیگیری ارزش‌های انقلابی خجالت نمی‌کشد؛ بیشتر مورد حمایت من است». چون آن زمان بعضی‌ها خجالت می‌کشیدند که خودشان را طرفدار انقلاب معرفی کنند اما دولت نهم برای پیگیری این ارزش‌های انقلاب خجالت نمی‌کشید.

البته یک سال بعد در مقابل کسانی که معترض به همین حمایت رهبری بودند، فرمودند که «این دولت مثل دولت‌های دیگر خوبی‌هایی دارد، بدی‌هایی هم دارد. آن خوبی‌هایش را باید تقویت کنیم، بقیه‌اش را باید جمع کنیم». در واقع آن مدال افتخاری که آن زمان به سینه دولت زده بودند، یک سال بعد مقداری تخفیف پیدا کرد. دو، سه سال بعد این رئیس دولت دیگر هیچ وقت در کلام رهبری مورد تایید آنچنانی قرار نمی‌گرفت؛ اصولا از او عبور کردند، هر وقت نیز حمایت کردند، از مجموعه دولت بود. به عبارت دیگر وقتی پیام‌ها و سخنرانی‌های ایشان را راجع به دولت دهم‌ نگاه کنیم، عمده‌اش حمایت‌کردن از مجموعه دولت است، نه از رئیس دولت. حتی در مقام مقایسه با رئیس دولت اصلاحات می‌توان گفت رهبر‌معظم انقلاب از شخص او در زمان ریاست‌جمهوری‌اش بیشتر از دولتش حمایت کردند اما ایشان دولت دهم را بیشتر از شخص رئیس دولت مورد حمایت قرار دادند. بالاخره حکیمانه دارند به صحنه نگاه می‌کنند و این حکمت ‌در کلام، موضع‌گیری‌‌ها و قضاوت‌های ایشان مشاهده می‌شود.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Novak Djokovic into Australian Open semi-finals as Kei Nishikori retires – live!
   Djokovic will play France’s Lucas Pouille in semi-finalsStefanos Tsitsipas sets up semi-final with Rafael NadalAnd feel free to email Jacob or tweet @JacobSteinberg 9.42am GMT Novak Djokovic runs through a few Australian phrases to amuse the crowd. “Fair dinkum!” 9.42am GMT Novak Djokovic speaks! “I love to battle, especially against Kei. We have played here […]
  • Davos 2019: Mental health in focus; Abe, Merkel and Qishan speak - live
   Rolling coverage of the second day of the World Economic Forum, as Shinzo Abe, Angela Merkel and Wang Qishan all speak, and Prince William discusses mental health Introduction: G7 leaders at WEFMental health with the Duke of Cambridge Photo: Anti-WEF protest at DavosHammond pulls out of Davos panel 9.34am GMT IKEA boss Jesper Brodin has […]
  • Tim Howard ends a career of individual brilliance but not much team glory
   The former USA and Everton goalkeeper will retire at the end of the 2019 MLS season. He was the last of a generation that helped expand US soccerOn 1 July 2014, Tim Howard delivered his finest performance. Facing the likes of Eden Hazard, Kevin de Bruyne, Romelu Lukaku and the rest of a golden-generation Belgium […]
  • Hollywood A-listers and controversial documentaries head to Sundance
   Michael Jackson and Harvey Weinstein exposés will premiere alongside new films from Keira Knightley and Jake GyllenhaalControversial documentaries about Michael Jackson and Harvey Weinstein are set to make waves at this year’s Sundance film festival.Leaving Neverland, a co-production between Channel 4 and HBO, will reportedly feature the stories of two men who claim that the […]
  • Danielle Collins: the feisty US college star causing upsets at the Australian Open
   The 25-year-old eschewed turning pro to concentrate on her education. Now she credits her collegiate career with her run to the semi-finals in Melbourne Early in her Australian Open quarter-final victory over Anastasia Pavlyuchenkova on Tuesday, Danielle Collins challenged a line call that had gone in her opponent’s favor. Her challenge was incorrect, and a […]
  • Woman who defied Indian temple ban 'shunned' by family
   Kanakadurga, 39, allegedly beaten and ousted from home for entering Sabarimala shrineA woman who defied violent protests to worship at a centuries-old south Indian shrine that banned females of “menstruating age” has been spurned by her family, attacked by relatives and locked out of her home.On New Year’s Day, Kanakadurga, 39, along with Bindu Ammini, […]
  • Emiliano Sala: search resumes for lost plane carrying Cardiff player
   Voicemail message revealed as police say chances of finding footballer alive are ‘slim’The search for the plane carrying the Cardiff City footballer Emiliano Sala that went missing over the English Channel has resumed, amid only “slim” hopes he survived.The aircraft, carrying Sala and the pilot, disappeared off Alderney in the Channel Islands on Monday night. […]
  • Shock hits that record-signing Emiliano Sala may be ‘best player Cardiff never had’
   The Argentinian was a record signing intended to usher in a club’s survival but now Cardiff City fans fear for his lifeAs storm clouds gathered above the Cardiff City Stadium on what was a grey afternoon in south Wales in more ways than one, Robert Glaves stared at the floral tributes that had been placed […]
  • Celebrity social media influencers pledge to change way they post
   Clampdown on stars being paid for endorsing products without disclosing firm rewards themMore than a dozen celebrities, including Alexa Chung and Ellie Goulding, have pledged to change the way they label social media posts after Britain’s competition watchdog clamped down on the practice of stars being paid for endorsing products without disclosing they were being […]
  • And the nominees aren't: the Oscarbait films that failed in 2019
   While Roma and The Favourite might be leading the race, there’s a list of major prospects that struggled to turn buzz into votesThis year’s nominations are out and while it’s a great year for Roma and The Favourite (leading the race with 10 a piece), there’s a trail of wreckage from those films that didn’t […]
 • اطلاعات