۱۲:۴۵:۳۸ - جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶
پنجشنبه ناآرام و آینده نامعلوم سپرده‌گذاران مؤسسات مالی و اعتباری.
وضع ناآرام سپرده گذاران موسسات اعتباری ثامن، کوثر، ملل و بانک مهر اقتصاد در روزهای اخیر و سکوت بانک ملی! درحالی بازار شایعات ادغام بانک ها و موسسات اعتباری داغ شده که بانک مرکزی با سکوت خود زمینه را برای ترویج این شایعات مهیا کرده است. شایعاتی که پنجشنبه بسیاری از سپرده گذاران بانکی را […]

وضع ناآرام سپرده گذاران موسسات اعتباری ثامن، کوثر، ملل و بانک مهر اقتصاد در روزهای اخیر و سکوت بانک ملی!درحالی بازار شایعات ادغام بانک ها و موسسات اعتباری داغ شده که بانک مرکزی با سکوت خود زمینه را برای ترویج این شایعات مهیا کرده است. شایعاتی که پنجشنبه بسیاری از سپرده گذاران بانکی را ناآرام کرد.

 خبرهای رسیده و مشاهدات عینی خبرنگار ما از سطح شهر حکایت از وضع ناآرام سپرده گذاران موسسات اعتباری ثامن، کوثر، ملل و بانک مهر اقتصاد در روزهای اخیر دارد.

دل نگرانی سپرده گذاران این موسسات بعد از آن ایجاد شد که بازار شایعات داغ و خبر آمد که ادغام موسسات وحدت و ملل و بعد از آن موسسات ثامن و کوثر و بانک مهر اقتصاد در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است.

البته کسب اطلاع خبرنگار ما از بانک مرکزی حکایت از آن دارد که هنوز هیچ تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده و در صورتی که شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی رأی به ادغام موسسات و بانک ها بدهند به طور رسمی خبرهای مربوطه را اعلام خواهند کرد.

بازار شایعات ادغام و انحلال بانک ها و موسسات اعتباری بعد از آن داغ شد که خبرهای جزئی از سیاست جدید بانک مرکزی در این حوزه بیرون آمد و اعلام شد که ادغام در دستور کار این بانک است. هر چند قبل از انتخابات ریاست جمهوری بسیاری از این سیاست بانک مرکزی و احتمال اجرای آن بعد از انتخابات سخن می گفتند که همان هم شد.

ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی چندی قبل با اعلام ادغام برخی بانک‌های مجاز این اطمنیان را به سپرده گذاران بانکی داد که «سپرده‌گذاران، سرمایه‌گذاران بانک‌ها هستند و بانک مرکزی هرگز اجازه‌ نخواهد داد منافع سپرده‌گذاران دچار مشکل شود، از سوی دیگر بانک‌ها در فضای رقابتی به هیچ عنوان اقدامی نخواهند کرد که مشتریان خود را از دست بدهند؛ از این رو جای نگرانی برای آنها وجود ندارد.»

ولی سپرده گذاران این موسسات که چند ماه است شاهد وضعیت سپرده گذاران کاسپین و ثامن الحجج هستند با دلهره و نگرانی شدید خود را به شعب موسسات یاد شده رسانده و خواستار دریافت کل سپرده هایشان هستند.

به طور حتم مراجعه همزمان تعداد زیادی از سپرده گذاران به شعب کار را برای این موسسات سخت کرده است ولی مردم که دلهره مسدود شدن حساب هایشان را دارند چاره ای جز این کار ندارند. همین موضوع موجب شده تا در چند نقطه از شهر شعب برخی از موسسات از جمله ثامن فعالیت خود را تعطیل کنند که این موضوع بر نگرانی سپرده گذاران افزوده است.

«”پول مردم را خوردند و بردند» این یکی از جملاتی است که طی یکی دو روز گذشته بارها از زبان مردم کوچه بازار که شاهد تجمع سپرده گذاران این موسسات بودند، شنیده ایم.

به طور حتم دهان به دهان شدن این قبیل جملات فضا را برای بانک ها و موسسات اعتباری و بخصوص سپرده گذاران آنها سخت می کند. ولی وقتی سپرده گذاران به شعب مراجعه کرده و با در بسته روبه رو می شوند در یک لحظه دنیا برایشان تمام شده و اولین فکری که به سراغشان می آید همین است!

طی یکی دو روز گذشته بارها شاهد تجمع سپرده گذاران موسسه ثامن در نقاط مختلف شهر برای دریافت سپرده هایشان بودیم! تعدادی از سپرده گذاران این موسسه روز گذشته با زبان روزه از صبح تا شب مقابل شعبه کیانشهر تجمع کرده و با نگرانی از نابود شدن سرمایه زندگی شان سخن می گفتند.

البته روز چهارشنبه هم تعداد زیادی از سپرده گذاران این موسسه در خیابان هنگام تجمع کرده و می گفتند: این مؤسسه ورشکست شده و ما با تجمع در مقابل این شعبه خواستار باز پس گیری سپرده های خود هستیم.

برخی از این تجمع کنندگان اعلام می کردند که مدیران این مؤسسه در حال متواری شدن هستند اما مدیر این بانک که در بین تجمع کنندگان حاضر شده بود اعلام کرد که این موضوع سوء تفاهمی بیش نیست و این مؤسسه همانند روزهای گذشته به کار خود ادامه می دهد.

با این وجود اما امیر آشتیانی مدیرروابط عمومی موسسه مالی اعتباری ثامن توضیح داده بود که: مشکلات نرم افزاری شعبه هنگام موسسه ثامن به زودی برطرف می شود و سپرده گذاران می توانند تا رفع آن به سایر شعبه این موسسه مراجعه کنند.

وی افزود: روز چهارشنبه شعبه واقع در خیابان هنگام این موسسه به دلیل بروز مشکلات سیستمی و شبکه ای از مدار خارج شد و به همین دلیل امکان پاسخگویی و ارائه خدمت به سپرده گذاران مهیا نبود و با تلاش تیم پشتیبانی امکان اتصال این شعبه به شبکه این موسسه فراهم نشد.

شاید یکی از دلایلی که موجب حضور همزمان تعداد زیادی از سپرده گذاران ثامن در شعب این موسسه شده هم همین تجمع چهارشنبه سپرده گذاران مقابل شعبه هنگام باشد ولی این موضوع در کنار خبر ادغام ثامن و مهر اقتصاد و کوثر باعث شد تا پنجشنبه ای ناآرام برای جمعی از سپرده گذاران بانکی رقم بخورد.

گفتنی است ساعتی بعد از انتشار خبر مذکور، روابط عمومی های موسسه کوثر و بانک مهر اقتصاد در پیام هایی جداگانه این خبر را تکذیب کردند. موسسه کوثر در واکنش به این خبر اعلام کرد: هرگونه ادغام نهادهای بانکی منوط به مصوبه شورای پول و اعتبار و مجوز بانک مرکزی می باشد.علیرغم مذاکرات  انجام شده و توافقات حاصله فی مابین با موضوع مزبور به اطلاع می رساند هر گونه تصمیم گیری در حوزه نظام بانکی کشور منوط به مصوبه شورای پول و اعتبار و ابلاغ بانک مرکزی می باشد که هنوز تاییدیه ای ازسوی بانک مرکزی صادر گردیده باشد، بدست این موسسه نرسیده است.

روابط عمومی بانک مهر اقتصادی نیز هر گونه مذاکره با موسسات کوثر و ثامن را تکذیب و اعلام کرد این بانک انجام هر گونه مذاکره و توافقات با موسسات اعتباری کوثر و ثامن را برای ادغام تکذیب کرد، همچنین با توجه به اینکه مقوله ادغام بانک ها و موسسات مالی در حوزه اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و شورای پول و اعتبار می باشد این موضوع تا کنون در این دو نهاد تصمیم گیر، طرح نگردیده و ابلاغیه ای به این بانک ارسال نشده است.

به گزارش تسنیم، جو ناآرام سپرده گذاران بانکی به ویژه سپرده گذران موسسات نام برده که خبر ادغامشان این روزها دست به دست می شود درحالی کماکان ادامه دارد که انتظار می رود بانک مرکزی سکوت را بشکند و با اعلام سیاست رسمی خود به شایعات پایان دهد تا سپرده گذاران این موسسات آینده خود را مشابه سپرده گذاران کاسپین ندانند.

منبع: تسنیم

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Novak Djokovic into Australian Open semi-finals as Kei Nishikori retires – live!
   Djokovic will play France’s Lucas Pouille in semi-finalsStefanos Tsitsipas sets up semi-final with Rafael NadalAnd feel free to email Jacob or tweet @JacobSteinberg 9.42am GMT Novak Djokovic runs through a few Australian phrases to amuse the crowd. “Fair dinkum!” 9.42am GMT Novak Djokovic speaks! “I love to battle, especially against Kei. We have played here […]
  • Davos 2019: Mental health in focus; Abe, Merkel and Qishan speak - live
   Rolling coverage of the second day of the World Economic Forum, as Shinzo Abe, Angela Merkel and Wang Qishan all speak, and Prince William discusses mental health Introduction: G7 leaders at WEFMental health with the Duke of Cambridge Photo: Anti-WEF protest at DavosHammond pulls out of Davos panel 9.34am GMT IKEA boss Jesper Brodin has […]
  • Tim Howard ends a career of individual brilliance but not much team glory
   The former USA and Everton goalkeeper will retire at the end of the 2019 MLS season. He was the last of a generation that helped expand US soccerOn 1 July 2014, Tim Howard delivered his finest performance. Facing the likes of Eden Hazard, Kevin de Bruyne, Romelu Lukaku and the rest of a golden-generation Belgium […]
  • Hollywood A-listers and controversial documentaries head to Sundance
   Michael Jackson and Harvey Weinstein exposés will premiere alongside new films from Keira Knightley and Jake GyllenhaalControversial documentaries about Michael Jackson and Harvey Weinstein are set to make waves at this year’s Sundance film festival.Leaving Neverland, a co-production between Channel 4 and HBO, will reportedly feature the stories of two men who claim that the […]
  • Danielle Collins: the feisty US college star causing upsets at the Australian Open
   The 25-year-old eschewed turning pro to concentrate on her education. Now she credits her collegiate career with her run to the semi-finals in Melbourne Early in her Australian Open quarter-final victory over Anastasia Pavlyuchenkova on Tuesday, Danielle Collins challenged a line call that had gone in her opponent’s favor. Her challenge was incorrect, and a […]
  • Woman who defied Indian temple ban 'shunned' by family
   Kanakadurga, 39, allegedly beaten and ousted from home for entering Sabarimala shrineA woman who defied violent protests to worship at a centuries-old south Indian shrine that banned females of “menstruating age” has been spurned by her family, attacked by relatives and locked out of her home.On New Year’s Day, Kanakadurga, 39, along with Bindu Ammini, […]
  • Emiliano Sala: search resumes for lost plane carrying Cardiff player
   Voicemail message revealed as police say chances of finding footballer alive are ‘slim’The search for the plane carrying the Cardiff City footballer Emiliano Sala that went missing over the English Channel has resumed, amid only “slim” hopes he survived.The aircraft, carrying Sala and the pilot, disappeared off Alderney in the Channel Islands on Monday night. […]
  • Shock hits that record-signing Emiliano Sala may be ‘best player Cardiff never had’
   The Argentinian was a record signing intended to usher in a club’s survival but now Cardiff City fans fear for his lifeAs storm clouds gathered above the Cardiff City Stadium on what was a grey afternoon in south Wales in more ways than one, Robert Glaves stared at the floral tributes that had been placed […]
  • Celebrity social media influencers pledge to change way they post
   Clampdown on stars being paid for endorsing products without disclosing firm rewards themMore than a dozen celebrities, including Alexa Chung and Ellie Goulding, have pledged to change the way they label social media posts after Britain’s competition watchdog clamped down on the practice of stars being paid for endorsing products without disclosing they were being […]
  • And the nominees aren't: the Oscarbait films that failed in 2019
   While Roma and The Favourite might be leading the race, there’s a list of major prospects that struggled to turn buzz into votesThis year’s nominations are out and while it’s a great year for Roma and The Favourite (leading the race with 10 a piece), there’s a trail of wreckage from those films that didn’t […]
 • اطلاعات