۰:۳۵:۲۰ - سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸
پانزدهمین سالروز مرگ حسین پناهی
۱۴ مراد ماه ۱۳۹۸ مصادف با پانزدهمین سالروز مرگ حسین پناهی نویسنده و شاعر کهگیلویه و بویراحمد است که در سایه بی مهری ها و در هیاهوی شهر و گذر زمان به فراموشی سپرده شد   نسیم توسعه به نقل از ایرنا:  ۱۴ مراد ماه سالروز مرگ حسین پناهی نویسنده و شاعر کهگیلویه و بویراحمد […]

۱۴ مراد ماه ۱۳۹۸ مصادف با پانزدهمین سالروز مرگ حسین پناهی نویسنده و شاعر کهگیلویه و بویراحمد است که در سایه بی مهری ها و در هیاهوی شهر و گذر زمان به فراموشی سپرده شدRelated image

 

نسیم توسعه به نقل از ایرنا:  ۱۴ مراد ماه سالروز مرگ حسین پناهی نویسنده و شاعر کهگیلویه و بویراحمد است که در هیاهوی شهر و گذر زمان به فراموشی سپرده شد.

 «هوا گرم است مرداد روزهای گرم سال را رقم می زند گاه و بی گاه روزهای مرداد آرامشم را بهم می زند شاید حسین می دانست که مرداد گور عشق گل خونرگ دل ما بوده است».
۱۴مرداد برای شهرها و کل ایران روزی غمگین است روزی که فیلسوف بزرگ و شاعری توانا ،بازیگری هنرمند و انسانی که معنای انسانیت را بارها و بارها ثابت کرده بود از بین ما رفت
کاش با دکلمه هایش شبها را به صبح نمی گذراندیم و با متن هایش فخر نمی فروختیم .

امروز حسین پناهی همچون روزهای طرد شده از خانه در گوشه ای از شهر آرام خوابیده است. حسین می گفت مردگان نه به دستی ظرفی را چرک می کنند و نه به حرفی دل آدمها را آلوده  تنها به شمعی قانعند و اندکی سکوت.
ولی امروز پناهی به همان شمعی که قانع بود هم نبود اما سکوت اینجا حاکم است که دل هر رهگذری را می لرزاند سکوتی که فقط باد و خش خش کاه و کلش های این صحرا آن را درهم می شکند.
زندگیش و تمام باورهایش و شعرهایش خلاصه شد در رفتنش ، رفتنی که به فراموشی سپرده شد.
مگر می شود مردی را به فراموشی سپرد که آبروی شهر و دیارمان بوده است ساده بود همچون کودکی معصوم ولی دلی داشت به اندازه  دنیا در سادگی اش همین بس است که حسین پناهی کی بود.

حسین جان ساده بودی و ساده قلمت را به کار گرفتی ولی با مفهمومی به وسعت آسمان اما این سادگی در سنگ قبرت دل هر رهگذری را به درد می آورد.
کجایید صندلی های پر هیاهوی مسئولیت ،این همان حسین است که سینمای ایران را به دوش کشید همان حسینی که نشان داد با محرومیت و روستا زادگی هم می توان درخشید .

از سوق که بیرون زدیم در بین راه گفتم نزدیک به سالگرد حسین پناهی است یادی کنیم از این اسطوره ی هم استانی  و بر مزارش فاتحه ای بخوانیم.

کمی که دور شدیم در کنار جاده در سمت راست قبرستانی بزرگ بود گفتم با ادرسی که من پرسیدم خانه حسین پناهی اینجاست پیاده شدم به سوی قبرستان رفتم همه مردگان با سنگ های گرانیتی پوشیده و زنان و کودکان زیادی که در حال غبار روبی از مزار مردگان خود بودند.

به قبر اولی که رسیدم فاتحه ای خواندم جماعت زیاد بودند در حالی که تک تک مزارها را می گشتم و می خواندم ولی در تصورم دنبال دیواری بلند با نقش نگاری شده با گنبدی که دکلمه های حسین پناهی بر روی ان نوشته شده باشد نشان دهد خانه  حسین اینجاست ولی اثری نبود.

راه افتادم به سمت جاده با خود گفتم مسیر راه اشتباه امده ام ولی در همین حین نگاهم به گوشه ای از قبرستان افتاد برگشتم و بالاتر رفتم نگاهی به اطراف کردم نه خبری از سنگ قبر گرانیتی نه گلی و نه کسی در حال غبار روبی بر این تصور که این کسی که اینجاست چقد تنها و غریب این گوشه افتاده است.

نزدیکتر رفتم سنگی سفید متمایل به رنگ شیری ولی دکلمه ای از حسین پناهی بر روی ان نوشته بود در باورم نمی گنجید که این سنگ قبر با این بی مهری در گوشه ای تنها و با خراش های روی آن متعلق به حسین پناهی باشد.

حسین که اسطوره شعر و شاعری این شهر است چه غریبانه و مظلوم بود چقدر تنها این رسمش نیست که حسین پناهی با این همه عظمت و بزرگی اینطور به وادی فراموشی سپرده شود که حتی از داشتن یک سنگ قبر در شان و منزلت یک شاعر و نویسنده محروم باشد در حالی که برای شاعر هم دوره ای ان قیصر امین پور در خوزستان هزینه ها شده و یکی از مکان های تفریحی استان خوزستان در شهرستان گتوند بشمار می رود.

ولی مزار اسطوره استان چهار فصل  ما از یک دیوار سنگی هم محروم است و همه ساله تعدادی پیشکسوت سینما و شاعر برای زیارت حسین پناهی می ایند و به این وضعیت غبطه می خورند.

Related image

زندگی نامه:

حسین پناهی ۶ شهریور ۱۳۳۵ در روستای دژکوه از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد متولد شد اگر چه در کالبد شکافی بعد از مرگ زمان تولدش ۶ شهریور ۱۳۳۹ تشخیص داده شد .

حسین پناهی قبل از بازیگری به تحصیل علوم حوزوی پرداخته بود بعد از مدتی در کسوت روحانیت به زادگاهش برگشت و به تنطیم امور مذهبی در روستا مشغول شد .

 حسین پناهی در دهه ی ۶۰ و اوایل دهه ی ۷۰ یکی از پرکارترین و نو آورترین نویسندگان و کارگردانان تلویزیون شده بود اگر چه بیشتر مردم او را با بازیگری می شناسند اما حسین یک شاعر چیره دست بود اولین مجموعه شعری او با نام من و نازی در سال ۷۶منتشر شد و تا بحال ۱۶ بار تجدید چاب و به ۶ زبان دنیا ترجمه شده است .
حسین در ۱۲ مرداد ۲ پاکت سیگار از بقالی می خرد و ۱۷ مرداد بعد از ۳ روز در منزلش پیدا می شود علت مرگش ایست قلبی با تایید پزشکی قانونی بوده است.

حسین عمری بین ما زیست بی آنکه آلوده دنیای جدی و بی رحم ما شود.

زندگی بعد از حسین هم جریان دارد اما دیگر کسی نیست که در عین ساده بودن برای ما شعر و دکلمه های جدید بسراید.
آیا کسی برای حسین پناهی مراسم یادبودی برگزار کرده است ؟
آیا حقی که حسین برگردن ما و بزرگان ما دارد ادا کرده ایم ؟
آیا دهه ی ۷۰و اواخر دهه ی۸۰ حسین پناهی را می شناسند؟ و آیا های دیگری که ذهنم را درگیر کرده است
سر صحبتم با مسئولین شهری است که در شهرهای بزرگ با سربلندی و اعتماد بنفس کاذب می توانند ادعا کنند از شهری آمده اند که زادگاه فیلسوف بزرگی است.
گله دارم به همه کسانی که دست به دست هم داده اند که فراموش شود مردی که متن هایش سرآغاز صحبت هر مجری می شود و چنان فراموش کرده اند که روزی طردش کرده اند از شهری به جرم انسانیت.
کسی که اصالتش را هیچ وقت از یاد نبرد در عین حالی که می توانست خودش و ایلش را فراموش کند .اما خصلت حسین چنین اجازه ای به او نمی دهد.

Related image

وصیتنامه زیبای حسین پناهی :
قبر مرا نیم متر کمتر عمیق کنید تا پنجاه سانت به خدا نزدیکتر باشم.
بعد از مرگم، انگشتهای مرا به رایگان در اختیار اداره انگشت نگاری قرار دهید.
به پزشک قانونی بگویید روح مرا کالبد شکافی کند، من به آن مشکوکم!
عبور هرگونه کابل برق، تلفن، لوله آب یا گاز از داخل گور اینجانب اکیدا ممنوع است.
بر قبر من پنجره بگذارید تا هنگام دلتنگی، گورستان را تماشا کنم.
کارت شناسایی مرا لای کفنم بگذارید، شاید آنجا هم نیاز باشد!
مواظب باشید به تابوت من آگهی تبلیغاتی نچسبانند!
روی تابوت و کفن من بنویسید: این عاقبت کسی است که ز گهواره تا گور دانش بجست.
دوست ندارم مردم قبرم را لگدمال کنند. در چمنزار خاکم کنید!
کسانی که زیر تابوت مرا میگیرند، باید هم قد باشند.
شماره تلفن گورستان و شماره قبر مرا به طلبکاران ندهید.
گواهینامه رانندگیم را به یک آدم مستحق بدهید، ثواب دارد!
در مجلس ختم من گاز اشک آور پخش کنید تا همه به گریه بیفتند.
از اینکه نمیتوانم در مجلس ختم خودم حضور یابم قبلا پوزش می طلبم.

افتخارات حسین پناهی :
«گذرگاه»، «گال»، «تیرباران»، «هی جو»، «نار و نی»، «در مسیر تندباد»، «ارثیه»، «راز کوکب»، «مهاجران»، «چاووش»، «سایه خیال»، «اوینار»، «هنرپیشه»، «مرد ناتمام»، «روز واقعه»، «آرزوی بزرگ»، «قصه های کیش»، «بلوغ»، «مریم مقدس» و «بابا عزیز» از جمله فیلم های سینمایی حسین پناهی است. «گرگها»، «آواز مه»، «محله بهداشت»، «بی بی یون»، «روزی روزگاری»، «مثل یک لبخند»، «ایوان مدائن»، «خوابگردها»، «هشت بهشت»، «قهرمان کیه»، «امام علی»، «همسایه ها»، «آژانس دوستی»، «دزدان مادر بزرگ»، «آئینه خیال»، «کوچک جنگلی»، «آشپزباشی»، «روزگار قریب»، «آقا فرمان»، «یحیی وگلابتون »، «شلیک نهایی»، «رعنا» مجموعهٔ های تلویزیونی است که حسین پناهی در آنها ایفای نقش کرد.
کتاب های حسین پناهی شامل «من و نازی»، «ستاره ها»، «چیزی شبیه زندگی»، «بی بی یون»، «سلام خدا حافظ»، «سالهاست که مرده ام»، «افلاطون کنار بخاری»، «نامه هایی به انا»، «من و نازی»، «دو مرغابی در مه»، «کابوس های روسی»، «به وقت گرینویچ» و «نمیدانم ها» می شود که علاوه بر اینها سه اثر «سلام خداحافظ» و «ستارها». و«راه با رفیق » با شعر و صدای حسین پناهی نیز منتشر شده است.

دکلمه های حسین
من در همین پنجره معصوپیت آدم گریه کردم
من در همین پنجره گله به چرا برده ام
حراج کرده ام همه رازهایم را یکجا
دلقک شده ام
با دماغ پینوکیو و بوته ی گونی به جای موهایم
آری گلم ، دلم حرمت نگه دار
که این اشک ها خون بهای عمر رفته ی من است
سرگذشت کسی که هیچ نبود و همیشه گریه می کرد بی مجال اندیشه به بغض های خود تا کی مرا گریه کند .

 سالروز درگذشتت را به یاد دارم و با ورق زدن دلنوشته هایت یادت را گرامی می دارم ای کسی که برایمان افتخاری….
ای کسی که برایمان اعتباری.                                                                                                         

سالروز وفات هنرمند و فیلسوف را به تمامیی اهالی شهرم ک فراموش کرده اند و ایران بزرگ تسلیت عرض می نمایم..

آری گلم ،دلم،ورق بزن مرا.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Manchester United v Liverpool: Premier League – live!
   Premier League updates from the 4.30pm BST kick-off Man Utd’s recruitment has been dysfunctional, says WoodwardMan Utd must be tempted to look at Klopp and wonder: what if?Send your thoughts to Rob here 5.29pm BST “Those two VAR decisions are entirely consistent with how it’s been used all season,” says Oliver Atkinson. “When there’s something […]
  • Brexit: government to seek meaningful vote on deal on Monday – live news
   Follow the day’s Brexit fallout after Boris Johnson sent a letter requesting an extension, and another arguing against itLabour could back Brexit bill if second referendum attached, says StarmerEU will wait until MPs debate Brexit deal to make extension decision 4.50pm BST A key player in Britain’s first involvement in the European Union has called […]
  • 'She has listened to us': constituents back Labour rebel Caroline Flint
   In leave-voting former pit villages, many agree with the MP’s decision to support Boris Johnson’s Brexit dealOf the six Labour MPs who rebelled and voted with the government on Saturday, only one, Caroline Flint, is standing again in the next general election. But in her constituency of Don Valley, which she has represented for 22 […]
  • Rest assured, Boris Johnson won’t be allowed to ride roughshod over our laws | Gina Miller
   A bullying No 10 is trying to stop the EU granting Britain an extension. What matters is the law, and my lawyers are readyDespite another defeat in Saturday’s parliamentary sitting, Boris Johnson may yet have the last laugh. While all eyes are on the Brexit-related legislation, and there is much to get through parliament, there […]
  • Trump surprised by backlash ditches plan to host G7 at his Doral resort
   Acting chief of staff, Mick Mulvaney, says president ‘still considers himself to be in the hospitality business’Donald Trump has been forced into a humiliating climbdown over plans to host the next G7 meeting at his own luxury resort, following a political outcry. Related: 'Meltdown': Donald Trump's week of intense political peril Continue reading...
  • Two green parties on track for gains in Swiss elections
   Green party and Green Liberals projected to increase share of vote from four years agoTwo green parties appear to have made significant gains in Swiss parliamentary elections while a rightwing populist party remains the country’s strongest.Projections for SRF public television several hours after polls closed on Sunday tallied with pre-election expectations of a repeat of […]
  • Katie Zelem and Jess Sigsworth fire Manchester United to cup win over City
   • Manchester United Women 2-0 Manchester City Women• United surprise league cup holders to leave group wide openGoals either side of half-time from Manchester United’s Katie Zelem and Jess Sigsworth stunned Manchester City to leave the Continental Cup Group Two North wide open.Having dominated the first half in their opening-day defeat to a patient City […]
  • Silver Skaters: the rise of skateboarding in California – in pictures
   Legendary skateboard photographer Hugh Holland has published a book of previously unseen images capturing the growth of the skateboarding craze in California. From car ramps to empty pools, Silver Skaters Seventies published by Abrams & Chronicle Books captures the exhilarating rise of skate culture Continue reading...
  • Five ways to deal with head lice and nits
   Parents dread discovering an infestation of the itchy menaces, but with the right approach you can stop them in their tracks“People are not treating an infestation at the earliest stages,” says Ian Burgess, the director of the Medical Entomology Centre in Cambridge, whose research is cited in the Nice guidelines for this persistent problem. “We […]
  • What next for Boris Johnson's Brexit deal?
   Despite his latest defeat, PM intends to bring withdrawal bill to the Commons within daysLatest Brexit developments – live updatesThe prime minister tried to have a meaningful yes/no vote on his Brexit deal on Saturday, but parliament passed an amendment withholding support until full legislation on the withdrawal agreement has been scrutinised. This meant he […]
 • اطلاعات