۲۰:۰۵:۵۸ - یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷
وعده جدید سخنگوی دولت برای اشتغالزایی در سال ۱۳۹۷
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به‌دستور رئیس‌جمهور خود را متعهد می‌داند تا با نظارت و از طریق دستگاه‌های مختلف در سال جدید یک‌میلیون و ۳۳هزار فرصت شغلی ایجاد شود.     نسیم توسعه به نقل از اقلیم زاگرس:  محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره اشتغالزایی در سال ۹۷ گفت: برای سال آینده رشد اقتصادی […]

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به‌دستور رئیس‌جمهور خود را متعهد می‌داند تا با نظارت و از طریق دستگاه‌های مختلف در سال جدید یک‌میلیون و ۳۳هزار فرصت شغلی ایجاد شود.وعده جدید سخنگوی دولت برای اشتغالزایی در سال 97

نسیم توسعه به نقل از اقلیم زاگرس:  محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره اشتغالزایی در سال ۹۷ گفت: برای سال آینده رشد اقتصادی شش‌درصدی و یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی در نظر گرفته شده است.

نوبخت بیان کرد: سازمان برنامه و بودجه کشور به‌دستور رئیس جمهور خود را متعهد می‌داند تا با نظارت و از طریق دستگاه‌های مختلف در سال جدید یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی ایجاد شود.

رئیس سازمان برنامه گفت: به این منظور در طرح‌های تولیدی و عمرانی سرمایه‌گذاری خواهیم کرد که در این راستا ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های تولیدی و ۲۵۴ هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی تخصیص داده شد.

نوبخت گفت: در طرح‌های تولیدی ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از محل حامل‌های انرژی، ۱۵ هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی، ۳۵ هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات حساب بانکی و شش‌هزار میلیارد تومان دیگر از قانون حمایت از توسعه و اشتغال پایدار تأمین می‌شود که در مجموع ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های تولیدی اختصاص خواهد یافت.

وی افزود: در سال ۹۷ متقاضیان جدید بازار کار  ۸۳۸ هزار نفر خواهند بود که از این تعداد ۶۸۶ هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند. ۷۰ درصد جمعیت کشور از جوانان تحصیل‌کرده‌ای هستند که به‌زودی وارد بازار کار خواهند شد و بدین منظور باید به‌سمتی حرکت کرد که فرصت‌های شغلی برای افراد تحصیلکرده پاسخگو باشد.

نوبخت گفت: در طرح‌های مختلف کشاورزی، صنعتی، حمل‌ونقل، مسکن، صنایع دستی و گردشگری و اشتغال‌های خرد سرمایه‌گذاری شده است. در سال ۹۷ برای احیای بافت فرسوده ۱۲ برنامه در نظر گرفته‌ایم که با ساخت ۱۰۰ هزار واحد جدید ۲۴۰ هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: همچنین با ساخت مسکن حمایتی و اجتماعی و مسکن روستایی ۶۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد می‌شود، ضمن آن‌که سرمایه‌گذاری در حوزه حمل‌ونقل درون‌شهری ۲۴ هزار و ۴۰۰ فرصت شغلی و در حمل‌ونقل برون‌شهری ۲ هزار و ۷۵۰ فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: با سرمایه‌گذاری در حوزه میراث فرهنگی ۱۷۳ هزار فرصت شغلی و در زمینه اشتغال خرد ۱۲۱ هزار فرصت شغلی در خصوص سیاست‌های فعال بازار کار ۲۲۱ هزار فرصت شغلی و صنایع کوچک و خوشه‌های صنعتی ۷۴ هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی ایجاد خواهد شد که در مجموع برای سال ۹۷ حدود یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی جدید در نظر گرفته شده است.

نوبخت افزود: برای احیای بافت فرسوده بازسازی‌ها براساس نقشه‌های شهری انجام خواهد شد که برای آن ۶۰ درصد وام با سود ۹ درصد در نظر گرفته شده که برای مسکن روستایی سود آن ۵ درصد خواهد بود.

وی با ابراز اینکه “هر سال نیازمند بازسازی یک میلیون واحد جدید هستیم” گفت: ما برای شروع کار ۱۰۰هزار واحد در هر سال در نظر گرفتیم که در مجموع ۳۰۰ هزار فرصت شغلی در این حوزه به‌وجود خواهد آمد.

وی گفت: دولت برای تعویض زیرساخت‌ها هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته ضمن آنکه ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به‌ صورت وجوه ارائه‌ شده خواهد بود. همچنین برای بهبود وضعیت محیط زیست و هوا ۲۵ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد می‌شود که در دو زمینه نوسازی ناوگان حمل‌ونقل درون‌شهری و برون‌شهری خواهد بود که از این میزان ۲۲ هزار و ۳۸۰ فرصت شغلی حمل‌ونقل درون‌شهری و ۲ هزار و ۷۵۰ فرصت شغلی حمل‌و‌نقلی برون‌شهری ایجاد خواهد شد.

نوبخت در خصوص بخش کشاورزی نیز گفت: ۶۷ هزار فرصت شغلی برای این حوزه دیده شده که در سه بخش گلخانه‌ای با ۳۳ هزار فرصت شغلی، پرورش ماهی در قفس با ۱۴ هزار فرصت شغلی و در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی ۲۰ هزار فرصت شغلی در نظر گرفته شده است.

وی در مورد تخصیص سود سهام عدالت گفت: با توجه به این‌که ۲۹۰ نماینده در مجلس حضور دارند و هر کدام دارای سلایق مختلفی هستند هنوز رأی‌گیری‌ها صورت نگرفته اما آنچه عنوان شده که از روز گذشته پرداخت شود، قانونی است.

وی در خصوص جذب نیرو در دولت گفت: در قانون مدیریت خدمات کشوری بند ب و ج به دولت اجازه داده شده تا به‌ ازای هر سه نفر بازنشسته یک نفر جذب کند و این موضوع منع قانونی ندارد.

 

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
  • RSS English News

  • RSS news

  • اطلاعات