خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
۹۷/۰۷/۱۲ ۱۰:۴۱
شناسه خبر : 19374

واکنش دولت آمریکا به تصمیم دادگاه لاهه در پرونده شکایت ایران/ حکم بی‌ارزش!

دولت آمریکا در واکنش به حکم این دادگاه، آن را «بی‌ارزش» خوانده است. دولت آمریکا همچنین بار دیگر اعلام کرده این نهاد در موضوع تحریم‌های ایران صلاحیت رسیدگی به پرونده را ندارد.   نسیم توسعه به نقل از تسنیم:   دولت آمریکا به حکم روز چهارشنبه دیوان بین‌المللی دادگستری درباره شکایت ایران از آمریکا به‌دلیل تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه […] ...

دولت آمریکا در واکنش به حکم این دادگاه، آن را «بی‌ارزش» خوانده است. دولت آمریکا همچنین بار دیگر اعلام کرده این نهاد در موضوع تحریم‌های ایران صلاحیت رسیدگی به پرونده را ندارد. 

نسیم توسعه به نقل از تسنیم:   دولت آمریکا به حکم روز چهارشنبه دیوان بین‌المللی دادگستری درباره شکایت ایران از آمریکا به‌دلیل تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه تهران واکنش نشان داد.

دیوان بین المللی دادگستری در لاهه هلند امروز حکم موقت خود را در این پرونده اعلام کرد و گفت که تحریم‌ها جان شهروندان ایرانی را به‌خطر انداخته است. دیوان لاهه از دولت آمریکا خواست تا صدور حکم نهایی، موانع صدور اقلام بشردوستانه به ایران را برطرف کند.

بر اساس این حکم، دیوان بین المللی دادگستری اعلام کرد که صلاحیت رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا بر مبنای پیمان مودت میان دو کشور را دارد.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت آمریکا در واکنش به حکم این دادگاه، آن را «بی‌ارزش» خوانده است. دولت آمریکا همچنین بار دیگر اعلام کرده این نهاد در موضوع تحریم‌های ایران صلاحیت رسیدگی به پرونده را ندارد.

ایران پیشتر اعلام کرده از ایالات متحده به‌دلیل نقض تعهدات بین‌المللی و مشخصاً «عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی» سال ۱۳۳۴ (۱۹۵۵) شکایت کرده است. شکایت جمهوری‌ اسلامی ایران در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۷ به‌ثبت رسید.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در بیانیه‌ای روز سه‌شنبه  با استقبال از تصمیم دیوان بین المللی دادگستری به‌عنوان رکن اصلی قضایی سازمان ملل متحد و صدور قرار موقت این محکمه علیه اقدام غیرقانونی دولت آمریکا در بازگرداندن تحریم‌های یک‌جانبه که با خروج این کشور از برجام صورت گرفت، تصمیم دیوان را که با اتفاق آراء اتخاذ شده است، نشانه بارز دیگری در تأیید حقانیت جمهوری اسلامی ایران و غیرمشروع و ظالمانه بودن تحریم‌های آمریکا علیه مردم و شهروندان کشورمان دانست.

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا علی‌رغم پایبندی ایران به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام)، اردیبهشت‌ماه سال جاری کشورش را از این توافق خارج کرد. خزانه‌‌داری آمریکا اعلام کرد تحریم‌های رفع‌شده علیه ایران به‌موجب برجام در دوره‌های ۹۰ و ۱۸۰ روزه احیا خواهند شد.

ترامپ ۱۵ مردادماه سال جاری یک فرمان اجرایی را برای بازگرداندن اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران امضا کرد.