۸:۳۷:۰۹ - یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷
واکنش تند مکرون به موج اعتراضات خشونت‌آمیز در پاریس/ ۲ کشته در اعتراضات
مانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در یک پست توییتری اقدامات خشونت‌آمیز شرکت‌کنندگان در تظاهرات پاریس و دیگر نقاط فرانسه را شرم‌آور خواند. تاکنون دست‌کم دو نفر کشته و بیش از ۶۰۰ نفر مجروح شده‌اند.   نسیم توسعه به نقل از نیک نفت:  امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در یک پست توییتری اقدامات خشونت‌آمیز شرکت‌کنندگان در […]

مانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در یک پست توییتری اقدامات خشونت‌آمیز شرکت‌کنندگان در تظاهرات پاریس و دیگر نقاط فرانسه را شرم‌آور خواند. تاکنون دست‌کم دو نفر کشته و بیش از ۶۰۰ نفر مجروح شده‌اند.Frankreich Proteste der Gelbwesten in Paris (Imago/Le Pictorium/J. Mattia)

 

نسیم توسعه به نقل از نیک نفت:  امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در یک پست توییتری اقدامات خشونت‌آمیز شرکت‌کنندگان در تظاهرات پاریس و دیگر نقاط فرانسه را شرم‌آور خواند. تا کنون دست‌کم دو نفر در جریان تظاهرات کشته و بیش از ۶۰۰ نفر مجروح شده‌اند.

 

یک هفته از اعتراضات خشونت‌آمیز پاریس و دیگر شهرهای فرانسه می‌گذرد. این اعتراضات روز شنبه ۴ آذر (۲۵ نوامبر) به اوج خود رسید. در تظاهرات روز شنبه حدود ۳۰۰ هزار نفر شرکت داشته‌اند.

 

گفته می‌شود نیروهای وابسته به جریان‌های راست و چپ افراط‌گرا در این اعتراضات خشونت‌آمیز مشارکت دارند. کریستف کاستنر، وزیر کشور فرانسه، از نقش مارین‌ لوپن، رهبر جریان پوپولیستی و راست‌گرای جبهه ملی در این اعتراضات خشونت آمیز سخن گفته است.

واکنش تند مکرون

دامنه خشونت در جریان تظاهرات بزرگ روز شنبه ۴ آذر به اوج خود رسید. همین موضوع باعث آن شد که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در یک پست توییتری نسبت به اقدامات خشن و تحریک‌آمیز شماری از شرکت‌کنندگان در این تظاهرات واکنش نشان دهد.

مکرون شامگاه روز شنبه ۲۴ نوامبر در یک پست توییتری اقدام  آن دسته از معترضانی که به نیروهای انتظامی حمله می‌کنند را شرم‌آور خواند.

Gilets jaunes Proteste gegen Erhöhung der Benzinpreise in Frankreich (Reuters/B. Tessier)

مکرون در عین حال حمله معترضان به مردم عادی و خبرنگاران را محکوم کرد و تاکید کرد که در جمهوری فرانسه جایی برای خشونت و اقدامات غیرقانونی و خشن وجود ندارد.

تظاهرات خشن

روز شنبه، اعتراضات گسترده مردم در فرانسه به اوج خود رسید. سایت “اشپیگل آنلاین” در گزارشی که درباره اعتراضات خشن این روز منتشر کرده، خبر از ستون‌های دود در نقاط مختلف پاریس داده است. معترضان در این اعتراضات اقدام به شکستن شیشه مغازه‌ها و همچنین آتش زدن خودروها نموده بودند.

پلیس برای کنترل اعتراضات بسیاری از خیابان‌ها را مسدود کرده است. حال آنکه روز شنبه، بسیاری از معترضان کوشیدند تا خود را به کاخ الیزه، محل اقامت امانوئل مکرون برسانند. در جریان درگیری معترضان و مامورانی که مسیر کاخ الیزه را مسدود کرده‌اند، عده‌ای و از جمله دو پلیس مجروح شده‌اند.

پلیس برای متفرق کردن معترضان خشمگین اقدام به شلیک گاز اشک‌آور کرد. گزارش دقیقی از تعداد مجروحان اعتراضات روز شنبه منتشر نشده است.

تاکنون بر اساس گزارش‌های رسمی منتشر شده، بیش از ۶۰۰ نفر در جریان تظاهرات زخمی شده‌اند. گفته می‌شود که دو نفر تا کنون در جریان این تظاهرات کشته شده‌اند.

Frankreich Proteste der Gelbwesten in Paris (picture alliance/dpa/MAXPPP/Chibane)

افزون بر آن پلیس تاکنون دست‌کم ۱۳۰ نفر را در ارتباط با اعتراضات خشن پاریس دستگیر کرده است.

علت اعتراض

گرانی بهای انرژی‌های فسیلی و افزایش هزینه‌های زندگی از جمله علت‌های نارضایتی و خشم معترضان اعلام شده است.

امانوئل مکرون برای تشویق مردم به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و کاهش استفاده از بنزین و گازوئیل، سال گذشته اقدام به وضع مالیات‌های بیشتر بر مصرف انرژی‌های فسیلی نمود.

افزون بر آن، دولت برای استفاده از خودروهای برقی، مزایای زیادی پیش بینی کرد. در همین رابطه، جنبش “جلیقه‌های زرد” علیه این اصلاحات به راه افتاد. جنبشی که به هیچ حزب و سازمانی وابسته نیست و از طریق شبکه‌های اجتماعی شکل گرفته است.

این در حالی است که بسیاری از ناظران بر این باورند که نیروهای وابسته به جریان‌های افراطی و از جمله جبهه ملی فرانسه در این اعتراضات نقش پررنگی ایفا می‌کنند.

France fuel unrest: ‘Shame’ on violent protesters, says Macron

Protesters in Paris clash with police, 24 November, 2018

Why wear yellow vests

What about unrest elsewhere in France

A a burning barricade during a yellow vest on the Champs-Élysées, 24 November

France’s ‘gilets jaunes’ leave Macron feeling decidedly off-colour

Protesters block a road in Caen

 

Paris protest: ‘People are in the red. They can’t afford to eat’

 

A protester

 

French ‘gilets jaunes’ protests turn violent on the streets of Paris

Protesters clash with riot police who fired tear gas canisters Saturday in central Paris.

The protests have morphed into a wider demonstration against Emmanuel Macron's government.

Macron slams protesters after violence breaks out in French demonstrations

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
  • RSS English News