۷:۱۸:۵۸ - یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
نخبگان خیابانی کهگیلویه و بویراحمد
در میان آنان کودکانی خودنمایی می کنند که نه تنها از هم سالان خود جلوترند چه بسا در محیطی عادلانه از بسیاری از کودکان طبقه متوسط باهوش تر و مستعدتر و به قول امروزی ها نخبه هستند.    نسیم توسعه به نقل از ایرنا: کودکان کار داستان پسر بچه ها و دخترکانی است که جبر زندگی […]

در میان آنان کودکانی خودنمایی می کنند که نه تنها از هم سالان خود جلوترند چه بسا در محیطی عادلانه از بسیاری از کودکان طبقه متوسط باهوش تر و مستعدتر و به قول امروزی ها نخبه هستند.  

نسیم توسعه به نقل از ایرنا: کودکان کار داستان پسر بچه ها و دخترکانی است که جبر زندگی آنها را به سمتی کشانده که فرصت ایستادن و فکر کردن به وضعیت خود را نیافته اند، کودکی برخی پشت چراغ های قرمز رنگ می بازد و خیلی ها در بزرگسالی محکوم به عبور از خط های قرمز جامعه می شوند.

در دنیایی به سر می برند که عروسک های رنگی، دوچرخه، مسافرت و آرزو را در آن راهی نیست اما برخی مواقع بر خلاف عرف جامعه در میان آنان کودکانی خودنمایی می کنند که نه تنها از هم سالان خود جلوترند چه بسا در محیطی عادلانه از بسیاری از کودکان طبقه متوسط باهوش تر و مستعدتر و به قول امروزی ها نخبه هستند. 
با این حال همه چیز بستگی به اجتماع و خانواده دارد. کودکانی هم هستند که همه این محدودیت ها را دارند چه بسا سخت تر. اما راهی که بر می گزینند آنها را متفاوت می کند اما نه به عنوان کودک کار.
نمونه آنان عرفان ۱۳ ساله است. وقتی سه ساله بوده خواندن و نوشتن یاد گرفته است. در ۷ سالگی راهی را طی کرده که بچه های دیگر در ۱۲ سالگی آن را می گذرانند. 
قصه عرفان زمانی جالب می شود که بدانیم او نابیناست اما نابینایی هرگز مانعش نشده است تا جایی که در همین سن دو کتاب چاپ شده دارد و در تکاپو برای چاپ مجموعه داستانهایش است.
عرفان که همه محدودیت ها را پشت سرگذاشته حالا کاغذبازی اداری برای ادامه پرواز بدون چشم، دست و پایش را بسته است. در همین سن دغدغه هایی دارد که بسیاری از بزرگترها آن را تجربه نکرده اند اما از او به عنوان کودک موفق یاد می کنند. 
نخبه ای که تلاش می کند و کودکی اش برای همه قابل احترام است. دغدغه هایش خریدار دارد حتی اگر کسی توان اجرای آنها را نداشته باشد.
اما در سوی دیگر ۳۱۳ کودکی قرار دارند که از آنها به عنوان کودکان کار یاد می شود و آنچنان که معاون امور اجتماعی بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد می گوید: اکثر قریب به اتفاق آنان به لحاظ مهارت های اجتماعی، هوشی و آی کیو از همسالان خود بالاتر هستند و همین هم کار دستشان داده است.
بچه هایی که زودتر از عدد سنشان بزرگ شده اند و نمی توانند نسبت به اوضاع خانواده و اجتماع بی تفاوت باشند.
نمونه اش بهار، دختر ۱۱ ساله ای است که کاغذ ، مقوا و کارتن جمع می کند. دختر درس خوان و باهوشی که سقف آرزوهایش را آرامش خاطر مادر از تامین معاش قرار داده است.
روزی سی هزار تومان درآمد دارد که با احتساب درآمد برادر ۱۵ ساله اش زندگیشان را تامین می کند. کار کردن را دوست دارد اما از اینکه مجبور است برای فروش دستمال کاغذی هایش فیلم بازی کند و ترحم دیگران را جلب کند، ناراحت است به همین دلیل جمع کردن ضایعات به دوراز چشم های تحقیر کننده را به کارهای بی دردسرتری مثل فروش دستمال کاغذی و دود کردن اسفند ترجیح می دهد.
وقتی یک ساله بوده درد بی پدری را تجربه می کند و خیلی زود مسائلی را درک می کند که بسیاری از آدم بزرگها آن را تجربه نکرده اند. 
دردهایی که نه در شکل گرفتنشان و نه در ادامه آنها نقشی نداشته است. حالا سرش را بالا می گیرد و می گوید کودک کار هستم اما نمی داند کلمه ‘کار’ که پسوند کودکی هایش شده چه تاثیری روی آینده اش دارد.
البته گلنار فقط یک نمونه است محمد، طاها، سینا و بچه های دیگری هم هستند که به همین سادگی کودک کار شده اند. کودکانی که به گفته معاون اجتماعی بهزیستی وجه مشترک ۹۹ درصدشان هوش بالا، فقر، حاشیه نشینی و پدران کارگر است.
هوشنگ سیاوش پور  می گوید: ۹۰ درصد این کودکان در استان کهگیلویه و بویراحمد پدر و مادر خود را دارند و والدینشان هم بیماری های خاص و یا اعتیاد و از کار افتادگی ندارند که اینها نشانه مثبتی برای تغییر مسیر زندگی آنان است.
وی ادامه می دهد: این کودکان مهارت های اجتماعی و ارتباطی بالایی دارند که باید به مسیر درست هدایت شوند و یک تیم حرفه ای به راحتی می تواند آنها را به یک تیم منحرف و یا نخبه تبدیل کند.
سیاوش پو با گریزی به گذشته ،می گوید: با اینکه نظام آموزشی و رفاهی بهبود یافته اما اوقات فراغت کودکان امروزی به بطالت می گذرد چرا که در گذشته بچه ها در روستا و شهر از امکانات موجود نهایت استفاده را می بردند بازی می کردند و خطرات امروز در کمین آنان نبود.
وی ادامه می دهد:اما حالا تابستان ایام پیک کودکان کار است. کودکان حاشیه شهرها که امکاناتی برایشان فراهم نشده و هر چه هست و حتی سرمایه در برخی نقاط شهر متمرکز است در نتیجه نمی دانند تعطیلات خود را چگونه پر کنند. 
معاون اجتماعی بهزیستی یادآوری می کند پولی شدن برنامه های اوقات فراغت، حتی خانواده های متمکن را اذیت می کند. پس این کودکان فعالیت هایی را انتخاب می کنند که هم وقتشان را بگذرانند و هم درآمدی داشته باشند.
وی می گوید: بانک جامعی از اطلاعات این کودکان تهیه کرده ایم و مسائل هر کدام مورد به مورد احصا شده اما ۱۱ دستگاهی که متولی امور این کودکان هستند احساس مسئولیتی در قبال آنها ندارند و همه چیز را وظیفه بهزیستی می دانند.
سیاوش پور با اظهار تاسف می گوید سازمان ها تقاضا محور شده اند یعنی اگر دنیا را آب ببرد تا زمانی که کسی به آنها مراجعه نکند خود را موظف به پیگیری نمی دانند.
وی با بیان اینکه تاکنون مشکلی برای این کودکان پیش نیامده می گوید: نباید این موضوع باعث شود که نسبت به مسائل پیش روی کودکان کار بی خیال شویم تا به بحران تبدیل شود.
سیاوش پو می افزاید: یکی از عوامل سوق دادن این کودکان به خیابان ها رکود ساخت و سازها و بیکاری پدرانشان است که برای حل این موضوع اسامی آنها را به سندیکای کارگران داده ایم تا بیمه شوند.
وی ادامه می دهد به خود این کودکان هم در زمینه مالی، روانشناختی، آگاهی، مهارتهای زندگی، کیفری و تامین بخشی از ملزومات آغاز سال تحصیلی در مهرماه کمک می شود.
بررسی ها نشان می دهد که مسائل کودکان کار در کهگیلویه وبویراحمد هنوز آنقدر بغرنج نشده و برای پیشگیری از این پدیده اگر هر سازمان فقط وظیفه اش را انجام بدهد مساله حل می شود.
موضوع کودکان تازگی ندارد اما بدلیل اسیب هایی که در کمین این کودکان و به تبع آن جامعه است باید هر لحظه ان را همواره یاداوری کرد.
و در این رهگذر نباید فراموش کرد دست کم در کهگیلویه و بویراحمد مرز بین کودکان کار و کودکان نخبه به اندازه یک سهل انگاری کوچک از سوی هرکدام از ارکان گروه هایی است که کودک در ان ها عضو است .
از خانواده گرفته تا مدرسه و آن یازده دستگاهی که قانون وظایف شان را در این زمینه تعریف کرده است.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Magnus Carlsen v Fabiano Caruana: World Chess Championship, Game 8 – live!
   Carlsen and Caruana meet in Game 8 of their championship matchRueful Carlsen ‘way too soft’ in Game 7 (full move-by-move recap)Tweet Bryan at @BryanAGraham or email him 5.50pm GMT It appears we’re headed for a draw after 25. Nc4 Qg6 26. Nxd6 Qxd6. Caruana comes back with 27. h4, indicating he’s not completely given up […]
  • Corbyn: government’s Brexit agreement ‘locks in uncertainty’ for four years or more - Politics live
   Labour leader addresses the CBI after Theresa May’s said businesses would lose out from plans to stop low-skilled EU workers coming to the UKMay’s speech to CBI conference - Summary and analysisLunchtime summary 5.49pm GMT Here is Sky’s Beth Rigby on the PM’s meeting with Brexiters. (See 3.52pm.)So, the press pack gathered to get a […]
  • Donald Trump launches new attack on admiral who led Bin Laden raid – live
   President falsely claims he ‘pointed him out’ in his book before 9/11Trump first criticized retired admiral Bill McRaven in Fox interview on SundaySign up for the Guardian’s new US morning briefing 5.43pm GMT The Republican Party is now joining Trump’s criticism of Admiral McRaven. Worth noting after recent comments: Retired Adm. William McRaven was reportedly […]
  • Take me to your Leda: sensual Pompeii bedroom art uncovered
   Fresco with remarkably vivid colours found during work at ancient city in ItalyArchaeologists have found a fresco in an ancient Pompeii bedroom that depicts a sensual scene of the Roman god Jupiter, disguised as a swan, and a legendary queen of Sparta from Greek mythology.The figure of Leda being impregnated by the god in swan […]
  • What my new grandchild has taught me about love – and parenting trends
   Child-rearing rules have changed so much that I’ve been asked to watch YouTube tutorials by his anxious parentsI can hear him shrieking upstairs as I write. It’s his new thing – a sort of shouting. Every day there is a new thing. Every day he changes. Lights and the colour red seem to excite him […]
  • Senate Democrats file lawsuit against Matthew Whitaker's appointment
   Donald Trump ‘acted unconstitutionally’ in replacing SessionsSenate must be allowed to approve acting attorney generalThree leading Democratic US senators filed a lawsuit on Monday accusing Donald Trump of illegally appointing Matthew Whitaker as acting attorney general, saying the president violated the US constitution and denied the Senate its right to approve the nomination.The lawsuit was […]
  • Harry Kane: probably not best in the world, but perfect for this England team | Barney Ronay
   Gareth Southgate’s post-match proclamation about his captain raised a few eyebrows but 20 goals and a World Cup golden boot in his first 35 games is not bad goingOh, Gareth. We almost made it. Although, who knows, with a little time those Harry Kane remarks might just start to make their own kind of quietly […]
  • Don’t blame the Irish: the Brexit chaos is all about England | Fintan O’Toole
   The rise of English nationalism has left Britain deeply uncertain about its identity and place in the worldBrexit has been derailed, as it was always going to be, by the Irish question. And, amid the chaos, there is something oddly comfortable about this. Isn’t that what the bloody Irish always do – disrupt an otherwise […]
  • FBI now classifies far-right Proud Boys as 'extremist group', documents say
   Group is now designated ‘with ties to white nationalism’ according to report produced by Washington law enforcementThe FBI now classifies the far-right Proud Boys as an “extremist group with ties to white nationalism”, according to a document produced by Washington state law enforcement.The FBI’s 2018 designation of the self-confessed “western chauvinist group” as extremist has […]
  • Will shrinking aeroplane toilets stop fat people flying?
   The new 61cm-wide lavatories found on some US flights can free up space for six additional passengers. But some may not be able to close the toilet doorIf you cannot afford to travel in any class above economy, flying generally sucks, either a little or a lot, depending on your tolerance level. But it especially […]
 • اطلاعات