۷:۱۸:۵۸ - یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
نخبگان خیابانی کهگیلویه و بویراحمد
در میان آنان کودکانی خودنمایی می کنند که نه تنها از هم سالان خود جلوترند چه بسا در محیطی عادلانه از بسیاری از کودکان طبقه متوسط باهوش تر و مستعدتر و به قول امروزی ها نخبه هستند.    نسیم توسعه به نقل از ایرنا: کودکان کار داستان پسر بچه ها و دخترکانی است که جبر زندگی […]

در میان آنان کودکانی خودنمایی می کنند که نه تنها از هم سالان خود جلوترند چه بسا در محیطی عادلانه از بسیاری از کودکان طبقه متوسط باهوش تر و مستعدتر و به قول امروزی ها نخبه هستند.  

نسیم توسعه به نقل از ایرنا: کودکان کار داستان پسر بچه ها و دخترکانی است که جبر زندگی آنها را به سمتی کشانده که فرصت ایستادن و فکر کردن به وضعیت خود را نیافته اند، کودکی برخی پشت چراغ های قرمز رنگ می بازد و خیلی ها در بزرگسالی محکوم به عبور از خط های قرمز جامعه می شوند.

در دنیایی به سر می برند که عروسک های رنگی، دوچرخه، مسافرت و آرزو را در آن راهی نیست اما برخی مواقع بر خلاف عرف جامعه در میان آنان کودکانی خودنمایی می کنند که نه تنها از هم سالان خود جلوترند چه بسا در محیطی عادلانه از بسیاری از کودکان طبقه متوسط باهوش تر و مستعدتر و به قول امروزی ها نخبه هستند. 
با این حال همه چیز بستگی به اجتماع و خانواده دارد. کودکانی هم هستند که همه این محدودیت ها را دارند چه بسا سخت تر. اما راهی که بر می گزینند آنها را متفاوت می کند اما نه به عنوان کودک کار.
نمونه آنان عرفان ۱۳ ساله است. وقتی سه ساله بوده خواندن و نوشتن یاد گرفته است. در ۷ سالگی راهی را طی کرده که بچه های دیگر در ۱۲ سالگی آن را می گذرانند. 
قصه عرفان زمانی جالب می شود که بدانیم او نابیناست اما نابینایی هرگز مانعش نشده است تا جایی که در همین سن دو کتاب چاپ شده دارد و در تکاپو برای چاپ مجموعه داستانهایش است.
عرفان که همه محدودیت ها را پشت سرگذاشته حالا کاغذبازی اداری برای ادامه پرواز بدون چشم، دست و پایش را بسته است. در همین سن دغدغه هایی دارد که بسیاری از بزرگترها آن را تجربه نکرده اند اما از او به عنوان کودک موفق یاد می کنند. 
نخبه ای که تلاش می کند و کودکی اش برای همه قابل احترام است. دغدغه هایش خریدار دارد حتی اگر کسی توان اجرای آنها را نداشته باشد.
اما در سوی دیگر ۳۱۳ کودکی قرار دارند که از آنها به عنوان کودکان کار یاد می شود و آنچنان که معاون امور اجتماعی بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد می گوید: اکثر قریب به اتفاق آنان به لحاظ مهارت های اجتماعی، هوشی و آی کیو از همسالان خود بالاتر هستند و همین هم کار دستشان داده است.
بچه هایی که زودتر از عدد سنشان بزرگ شده اند و نمی توانند نسبت به اوضاع خانواده و اجتماع بی تفاوت باشند.
نمونه اش بهار، دختر ۱۱ ساله ای است که کاغذ ، مقوا و کارتن جمع می کند. دختر درس خوان و باهوشی که سقف آرزوهایش را آرامش خاطر مادر از تامین معاش قرار داده است.
روزی سی هزار تومان درآمد دارد که با احتساب درآمد برادر ۱۵ ساله اش زندگیشان را تامین می کند. کار کردن را دوست دارد اما از اینکه مجبور است برای فروش دستمال کاغذی هایش فیلم بازی کند و ترحم دیگران را جلب کند، ناراحت است به همین دلیل جمع کردن ضایعات به دوراز چشم های تحقیر کننده را به کارهای بی دردسرتری مثل فروش دستمال کاغذی و دود کردن اسفند ترجیح می دهد.
وقتی یک ساله بوده درد بی پدری را تجربه می کند و خیلی زود مسائلی را درک می کند که بسیاری از آدم بزرگها آن را تجربه نکرده اند. 
دردهایی که نه در شکل گرفتنشان و نه در ادامه آنها نقشی نداشته است. حالا سرش را بالا می گیرد و می گوید کودک کار هستم اما نمی داند کلمه ‘کار’ که پسوند کودکی هایش شده چه تاثیری روی آینده اش دارد.
البته گلنار فقط یک نمونه است محمد، طاها، سینا و بچه های دیگری هم هستند که به همین سادگی کودک کار شده اند. کودکانی که به گفته معاون اجتماعی بهزیستی وجه مشترک ۹۹ درصدشان هوش بالا، فقر، حاشیه نشینی و پدران کارگر است.
هوشنگ سیاوش پور  می گوید: ۹۰ درصد این کودکان در استان کهگیلویه و بویراحمد پدر و مادر خود را دارند و والدینشان هم بیماری های خاص و یا اعتیاد و از کار افتادگی ندارند که اینها نشانه مثبتی برای تغییر مسیر زندگی آنان است.
وی ادامه می دهد: این کودکان مهارت های اجتماعی و ارتباطی بالایی دارند که باید به مسیر درست هدایت شوند و یک تیم حرفه ای به راحتی می تواند آنها را به یک تیم منحرف و یا نخبه تبدیل کند.
سیاوش پو با گریزی به گذشته ،می گوید: با اینکه نظام آموزشی و رفاهی بهبود یافته اما اوقات فراغت کودکان امروزی به بطالت می گذرد چرا که در گذشته بچه ها در روستا و شهر از امکانات موجود نهایت استفاده را می بردند بازی می کردند و خطرات امروز در کمین آنان نبود.
وی ادامه می دهد:اما حالا تابستان ایام پیک کودکان کار است. کودکان حاشیه شهرها که امکاناتی برایشان فراهم نشده و هر چه هست و حتی سرمایه در برخی نقاط شهر متمرکز است در نتیجه نمی دانند تعطیلات خود را چگونه پر کنند. 
معاون اجتماعی بهزیستی یادآوری می کند پولی شدن برنامه های اوقات فراغت، حتی خانواده های متمکن را اذیت می کند. پس این کودکان فعالیت هایی را انتخاب می کنند که هم وقتشان را بگذرانند و هم درآمدی داشته باشند.
وی می گوید: بانک جامعی از اطلاعات این کودکان تهیه کرده ایم و مسائل هر کدام مورد به مورد احصا شده اما ۱۱ دستگاهی که متولی امور این کودکان هستند احساس مسئولیتی در قبال آنها ندارند و همه چیز را وظیفه بهزیستی می دانند.
سیاوش پور با اظهار تاسف می گوید سازمان ها تقاضا محور شده اند یعنی اگر دنیا را آب ببرد تا زمانی که کسی به آنها مراجعه نکند خود را موظف به پیگیری نمی دانند.
وی با بیان اینکه تاکنون مشکلی برای این کودکان پیش نیامده می گوید: نباید این موضوع باعث شود که نسبت به مسائل پیش روی کودکان کار بی خیال شویم تا به بحران تبدیل شود.
سیاوش پو می افزاید: یکی از عوامل سوق دادن این کودکان به خیابان ها رکود ساخت و سازها و بیکاری پدرانشان است که برای حل این موضوع اسامی آنها را به سندیکای کارگران داده ایم تا بیمه شوند.
وی ادامه می دهد به خود این کودکان هم در زمینه مالی، روانشناختی، آگاهی، مهارتهای زندگی، کیفری و تامین بخشی از ملزومات آغاز سال تحصیلی در مهرماه کمک می شود.
بررسی ها نشان می دهد که مسائل کودکان کار در کهگیلویه وبویراحمد هنوز آنقدر بغرنج نشده و برای پیشگیری از این پدیده اگر هر سازمان فقط وظیفه اش را انجام بدهد مساله حل می شود.
موضوع کودکان تازگی ندارد اما بدلیل اسیب هایی که در کمین این کودکان و به تبع آن جامعه است باید هر لحظه ان را همواره یاداوری کرد.
و در این رهگذر نباید فراموش کرد دست کم در کهگیلویه و بویراحمد مرز بین کودکان کار و کودکان نخبه به اندازه یک سهل انگاری کوچک از سوی هرکدام از ارکان گروه هایی است که کودک در ان ها عضو است .
از خانواده گرفته تا مدرسه و آن یازده دستگاهی که قانون وظایف شان را در این زمینه تعریف کرده است.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Roger Federer v Stefanos Tsitsipas: Australian Open 2019 – live!
   Game-by-game updates from the fourth round matchRetirement not on Federer’s mind after easing into last 16Any thoughts? You can email Will or tweet @Will_Unwin 9.40am GMT Second set: Tsitsipas* 6-7, 3-3 Federer Will I learn how to spell Tsitsipas off the top of my head before this match finishes? No probably not. 9.29am GMT Second […]
  • My Oscar goes to... Our film critics reveal their personal shortlists
   Ahead of the official Academy nominations, the Observer’s critics pick their own winners Continue reading...
  • Bauhaus at 100: the revolutionary movement's enduring appeal
   Sleek, pared-back, industrial elegance – that’s how most of us think of Bauhaus, the modernist design group born in Germany in 1919. But that was only one side of this short-lived but longlasting movement…• Norman Foster, Margaret Howell, Michael Craig-Martin and others on Bauhaus’s rich legacyThe Bauhaus, simply put, was a German school of art […]
  • Fire at French ski resort of Courchevel kills two
   Blaze forces evacuation of 60 workers, including foreigners, from three-storey buildingTwo people have died and a dozen more were injured in a fire at the ski resort of Courchevel in the French Alps, officials said.The pre-dawn blaze forced the evacuation of 60 resort workers, including foreigners, from a three-storey accommodation building. Continue reading...
  • Davos 2019: What to watch for at the World Economic Forum
   As many world leaders stay away, will any progress be made at ‘family reunion for the people who broke the world’?Political and economic problems loom heavily over the global elite as they gather at Davos for the World Economic Forum (WEF). But is there any political will to fix them? Continue reading...
  • Jeremy Corbyn expected to back move to block no-deal Brexit
   Labour is considering a proposal that would force Theresa May to extend Britain’s membership of the EUJeremy Corbyn is poised to back a plan to block a no-deal Brexit as pressure builds within Labour and the trade unions for a delay to Britain’s EU departure.It is understood that the leader and his shadow cabinet team […]
  • Inside the weird, sinister world of apartheid’s secret mercenaries
   A South African militia that claimed to be behind the murder of a UN chief was involved in deadly work across the continent, its members sayKeith Maxwell, the self-declared “commodore” of the South African Institute for Maritime Research (SAIMR), liked to dress up on special occasions in the garish costume of a 18th-century admiral, with […]
  • Manny Pacquiao overwhelms Adrien Broner in play for Mayweather rematch
   Pacquiao beats Broner by unanimous decision – as it happenedFilipino politician dominates in first outing since 40th birthdayPacquiao defends his WBA regular welterweight championshipManny Pacquiao showed Saturday night he’s still got plenty of fight for a fighter on the wrong side of 40.Whether Pacquiao’s dominating win over Adrien Broner gets him a rematch with Floyd […]
  • Milan art tour: fresco heaven, without the crowds
   Resist the urge to splurge in the city’s chic shops and instead lose yourself in its transcendental artThink of Milan and you think of fashion. The first time I spent more than a few hours in the city, I roamed the Galleria Vittorio Emanuele II – Italy’s oldest shopping arcade, built in the 1860s and […]
  • 'The goal is to automate us': welcome to the age of surveillance capitalism
   Shoshana Zuboff’s new book is a chilling exposé of the business model that underpins the digital world. Observer tech columnist John Naughton explains the importance of Zuboff’s work and asks the author 10 key questionsWe’re living through the most profound transformation in our information environment since Johannes Gutenberg’s invention of printing in circa 1439. And […]
 • اطلاعات