۷:۱۸:۵۸ - یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
نخبگان خیابانی کهگیلویه و بویراحمد
در میان آنان کودکانی خودنمایی می کنند که نه تنها از هم سالان خود جلوترند چه بسا در محیطی عادلانه از بسیاری از کودکان طبقه متوسط باهوش تر و مستعدتر و به قول امروزی ها نخبه هستند.    نسیم توسعه به نقل از ایرنا: کودکان کار داستان پسر بچه ها و دخترکانی است که جبر زندگی […]

در میان آنان کودکانی خودنمایی می کنند که نه تنها از هم سالان خود جلوترند چه بسا در محیطی عادلانه از بسیاری از کودکان طبقه متوسط باهوش تر و مستعدتر و به قول امروزی ها نخبه هستند.  

نسیم توسعه به نقل از ایرنا: کودکان کار داستان پسر بچه ها و دخترکانی است که جبر زندگی آنها را به سمتی کشانده که فرصت ایستادن و فکر کردن به وضعیت خود را نیافته اند، کودکی برخی پشت چراغ های قرمز رنگ می بازد و خیلی ها در بزرگسالی محکوم به عبور از خط های قرمز جامعه می شوند.

در دنیایی به سر می برند که عروسک های رنگی، دوچرخه، مسافرت و آرزو را در آن راهی نیست اما برخی مواقع بر خلاف عرف جامعه در میان آنان کودکانی خودنمایی می کنند که نه تنها از هم سالان خود جلوترند چه بسا در محیطی عادلانه از بسیاری از کودکان طبقه متوسط باهوش تر و مستعدتر و به قول امروزی ها نخبه هستند. 
با این حال همه چیز بستگی به اجتماع و خانواده دارد. کودکانی هم هستند که همه این محدودیت ها را دارند چه بسا سخت تر. اما راهی که بر می گزینند آنها را متفاوت می کند اما نه به عنوان کودک کار.
نمونه آنان عرفان ۱۳ ساله است. وقتی سه ساله بوده خواندن و نوشتن یاد گرفته است. در ۷ سالگی راهی را طی کرده که بچه های دیگر در ۱۲ سالگی آن را می گذرانند. 
قصه عرفان زمانی جالب می شود که بدانیم او نابیناست اما نابینایی هرگز مانعش نشده است تا جایی که در همین سن دو کتاب چاپ شده دارد و در تکاپو برای چاپ مجموعه داستانهایش است.
عرفان که همه محدودیت ها را پشت سرگذاشته حالا کاغذبازی اداری برای ادامه پرواز بدون چشم، دست و پایش را بسته است. در همین سن دغدغه هایی دارد که بسیاری از بزرگترها آن را تجربه نکرده اند اما از او به عنوان کودک موفق یاد می کنند. 
نخبه ای که تلاش می کند و کودکی اش برای همه قابل احترام است. دغدغه هایش خریدار دارد حتی اگر کسی توان اجرای آنها را نداشته باشد.
اما در سوی دیگر ۳۱۳ کودکی قرار دارند که از آنها به عنوان کودکان کار یاد می شود و آنچنان که معاون امور اجتماعی بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد می گوید: اکثر قریب به اتفاق آنان به لحاظ مهارت های اجتماعی، هوشی و آی کیو از همسالان خود بالاتر هستند و همین هم کار دستشان داده است.
بچه هایی که زودتر از عدد سنشان بزرگ شده اند و نمی توانند نسبت به اوضاع خانواده و اجتماع بی تفاوت باشند.
نمونه اش بهار، دختر ۱۱ ساله ای است که کاغذ ، مقوا و کارتن جمع می کند. دختر درس خوان و باهوشی که سقف آرزوهایش را آرامش خاطر مادر از تامین معاش قرار داده است.
روزی سی هزار تومان درآمد دارد که با احتساب درآمد برادر ۱۵ ساله اش زندگیشان را تامین می کند. کار کردن را دوست دارد اما از اینکه مجبور است برای فروش دستمال کاغذی هایش فیلم بازی کند و ترحم دیگران را جلب کند، ناراحت است به همین دلیل جمع کردن ضایعات به دوراز چشم های تحقیر کننده را به کارهای بی دردسرتری مثل فروش دستمال کاغذی و دود کردن اسفند ترجیح می دهد.
وقتی یک ساله بوده درد بی پدری را تجربه می کند و خیلی زود مسائلی را درک می کند که بسیاری از آدم بزرگها آن را تجربه نکرده اند. 
دردهایی که نه در شکل گرفتنشان و نه در ادامه آنها نقشی نداشته است. حالا سرش را بالا می گیرد و می گوید کودک کار هستم اما نمی داند کلمه ‘کار’ که پسوند کودکی هایش شده چه تاثیری روی آینده اش دارد.
البته گلنار فقط یک نمونه است محمد، طاها، سینا و بچه های دیگری هم هستند که به همین سادگی کودک کار شده اند. کودکانی که به گفته معاون اجتماعی بهزیستی وجه مشترک ۹۹ درصدشان هوش بالا، فقر، حاشیه نشینی و پدران کارگر است.
هوشنگ سیاوش پور  می گوید: ۹۰ درصد این کودکان در استان کهگیلویه و بویراحمد پدر و مادر خود را دارند و والدینشان هم بیماری های خاص و یا اعتیاد و از کار افتادگی ندارند که اینها نشانه مثبتی برای تغییر مسیر زندگی آنان است.
وی ادامه می دهد: این کودکان مهارت های اجتماعی و ارتباطی بالایی دارند که باید به مسیر درست هدایت شوند و یک تیم حرفه ای به راحتی می تواند آنها را به یک تیم منحرف و یا نخبه تبدیل کند.
سیاوش پو با گریزی به گذشته ،می گوید: با اینکه نظام آموزشی و رفاهی بهبود یافته اما اوقات فراغت کودکان امروزی به بطالت می گذرد چرا که در گذشته بچه ها در روستا و شهر از امکانات موجود نهایت استفاده را می بردند بازی می کردند و خطرات امروز در کمین آنان نبود.
وی ادامه می دهد:اما حالا تابستان ایام پیک کودکان کار است. کودکان حاشیه شهرها که امکاناتی برایشان فراهم نشده و هر چه هست و حتی سرمایه در برخی نقاط شهر متمرکز است در نتیجه نمی دانند تعطیلات خود را چگونه پر کنند. 
معاون اجتماعی بهزیستی یادآوری می کند پولی شدن برنامه های اوقات فراغت، حتی خانواده های متمکن را اذیت می کند. پس این کودکان فعالیت هایی را انتخاب می کنند که هم وقتشان را بگذرانند و هم درآمدی داشته باشند.
وی می گوید: بانک جامعی از اطلاعات این کودکان تهیه کرده ایم و مسائل هر کدام مورد به مورد احصا شده اما ۱۱ دستگاهی که متولی امور این کودکان هستند احساس مسئولیتی در قبال آنها ندارند و همه چیز را وظیفه بهزیستی می دانند.
سیاوش پور با اظهار تاسف می گوید سازمان ها تقاضا محور شده اند یعنی اگر دنیا را آب ببرد تا زمانی که کسی به آنها مراجعه نکند خود را موظف به پیگیری نمی دانند.
وی با بیان اینکه تاکنون مشکلی برای این کودکان پیش نیامده می گوید: نباید این موضوع باعث شود که نسبت به مسائل پیش روی کودکان کار بی خیال شویم تا به بحران تبدیل شود.
سیاوش پو می افزاید: یکی از عوامل سوق دادن این کودکان به خیابان ها رکود ساخت و سازها و بیکاری پدرانشان است که برای حل این موضوع اسامی آنها را به سندیکای کارگران داده ایم تا بیمه شوند.
وی ادامه می دهد به خود این کودکان هم در زمینه مالی، روانشناختی، آگاهی، مهارتهای زندگی، کیفری و تامین بخشی از ملزومات آغاز سال تحصیلی در مهرماه کمک می شود.
بررسی ها نشان می دهد که مسائل کودکان کار در کهگیلویه وبویراحمد هنوز آنقدر بغرنج نشده و برای پیشگیری از این پدیده اگر هر سازمان فقط وظیفه اش را انجام بدهد مساله حل می شود.
موضوع کودکان تازگی ندارد اما بدلیل اسیب هایی که در کمین این کودکان و به تبع آن جامعه است باید هر لحظه ان را همواره یاداوری کرد.
و در این رهگذر نباید فراموش کرد دست کم در کهگیلویه و بویراحمد مرز بین کودکان کار و کودکان نخبه به اندازه یک سهل انگاری کوچک از سوی هرکدام از ارکان گروه هایی است که کودک در ان ها عضو است .
از خانواده گرفته تا مدرسه و آن یازده دستگاهی که قانون وظایف شان را در این زمینه تعریف کرده است.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • England v Pakistan: fifth ODI – live!
   Over-by-over report from the action at HeadingleyAfghanistan World Cup guide: game plan, key player and predictionEmail tim.delisle.casual@theguardian.com | Tweet @TimdeLisle 1.45pm BST And another one! For once, it’s not the short ball. Moeen goes back to a routine delivery from the slow left-armer and misses it for some unknown reason. He then reviews, which is […]
  • The Lighthouse review: Robert Pattinson shines in sublime maritime nightmare
   For his followup to The Witch, Robert Eggers launches a seriously salty story of two men trapped in a turret: think Steptoe and Son at sea and in hellRobert Eggers’s gripping nightmare shows two lighthouse-keepers in 19th-century Maine going melancholy mad together: a toxic marriage, a dance of death. It is explosively scary and captivatingly […]
  • BP pushed for Arctic drilling rights after Trump's election
   Despite PR damage over earlier spills, documents show oil firm pressed for reduced regulationBP stepped up its campaign to be allowed to drill for oil in the Arctic sea and an Alaskan wildlife refuge after Donald Trump was elected president, according to documents that detail the British firm’s lobbying efforts.Documents written by BP and oil […]
  • Sydney FC crowned A-League champions for fourth time after shootout win in Perth
   Perth Glory 0-0 (aet) Sydney FC; Sydney win 4-1 on pensVAR controversy forgotten Andrew Redmayne starsVideo killed the radio star, according to The Buggles in 1980 and many in 2019 would have you believe that VAR has killed football. Yet after a first half goal for Sydney FC was ruled out in the A-League grand […]
  • Afghanistan World Cup guide: game plan, key player and prediction
   Kicking off our pre-tournament series, we look at Afghanistan’s hopes for the Cricket World Cup under surprise new captain Gulbadin NaibIn April, only a month before the World Cup, the Afghan cricket board decided to replace the eponymous national team captain, Asghar Afghan. Afghan had been the captain for all three formats for almost four […]
  • Why Monica from Friends is this summer’s unlikely style icon
   We were all too busy admiring Rachel’s hair and Chandler’s jokes first time around to notice Monica Geller’s love of mom jeans and hair barrettes. But the world has finally caught up with the poster girl for 90s normcoreTowards the end of 2018, Netflix paid $100m (£78m) to extend its right to air Friends for […]
  • Nigel Slater: 10 recipes from my little black book
   Exclusive extract: For years, Nigel Slater has been writing down everything he eats in his notebook. These notes shape the plant-based recipes in his new book, Greenfeast There is a little black book on the kitchen table. Neatly annotated in places, virtually illegible in others, it is the latest in a long line of tissue-thin […]
  • The Damnation of Faust review – seductive, beguiling and sinister
   Glyndebourne, LewesThe new Glyndebourne season opens with a striking, albeit nihilistic and anti-Romantic staging by Richard Jones of Berlioz’s dramatic legendGlyndebourne opens its season and marks the 150th anniversary of Berlioz’s death with a new production of The Damnation of Faust, directed by Richard Jones and conducted by Robin Ticciati.Like many of Berlioz’s major scores, […]
  • Corbyn defends Labour's bid for both leavers and remainers
   Polls suggest his party could be squeezed into third place in the European electionsJeremy Corbyn has given a robust defence of Labour’s decision to try to appeal to both leavers and remainers in this Thursday’s European elections.With an Observer poll suggesting Labour could be squeezed into third position behind Nigel Farage’s Brexit party and the […]
  • Jessie and Lennie Ware: ‘We don’t want to turn into the Kardashians’
   Mother and daughter on their Table Manners podcast – and the day it all went wrong at Pete Tong’sThere is a poacher turned gamekeeper feel to interviewing Jessie and Lennie Ware over lunch. It’s usually them, in their double-act Table Manners podcast, doing the grilling – while doing the grilling. The 34-year-old singer-songwriter and her […]
 • اطلاعات