خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
۹۷/۰۲/۲۴ ۰۶:۲۰
شناسه خبر : 16295

نتایج اولیه انتخابات عراق اعلام شد؛ جریان صدر در صدر؛ فتح و نصر در رده‌های بعدی

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق در ۱۰ استان این کشور اعلام شد که بر اساس آن فهرست السائرون وابسته به مقتدا صدر در بغداد در صدر قرار گرفت و پس از آن فهرست الفتح وابسته به هادی العامری رئیس سازمان بدر  و دولت قانون در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.   نسیم توسعه به نقل از تسنیم:  نتایج […] ...

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق در ۱۰ استان این کشور اعلام شد که بر اساس آن فهرست السائرون وابسته به مقتدا صدر در بغداد در صدر قرار گرفت و پس از آن فهرست الفتح وابسته به هادی العامری رئیس سازمان بدر  و دولت قانون در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. 

نسیم توسعه به نقل از تسنیم:  نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق در ۱۰ استان این کشور اعلام شد که بر اساس آن فهرست السائرون وابسته به مقتدا صدر در بغداد در صدر قرار گرفت و پس از آن فهرست الفتح وابسته به هادی العامری رئیس سازمان بدر  و دولت قانون در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق نتایج اولیه  انتخابات پارلمانی در ۱۰ استان این کشور از جمله بغداد  را اعلام کرد.

کمیسیون انتخاباتی عراق در عین حال اعلام کرد که این نتایج اولیه انتخابات است  و نتایج نهایی نیست. 

  پیش از این کمیسیون عالی انتخابات عراق از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی تا ساعاتی دیگر خبر داده بود. 

بر اساس نتایج اعلام شده، ائتلاف سائرون به رهبری مقتدا صدر در ۶ استان از ۱۰ استان پیشتاز است. 

بر اساس این گزارش، فهرست السائرون وابسته به مقتدا صدر؛ رهبری جریان صدر در بغداد حائز اکثریت آرا شد و با کسب ۴۱۳ هزار و ۶۳۸ در صدر قرار گرفت و پس از آن فهرست الفتح وابسته به هادی العامری رئیس سازمان بدر  با کسب ۲۳۳هزار و ۲۹۸ رای  و دولت قانون  با کسب ۲۱۱هزار و ۲۴۳ رای در رتبه های دوم و سوم قرار گرفتند.

الوطنیه به رهبری ایاد علاوی با کسب ۲۰۴هزار و ۶۸۶ رای در جایگاه چهارم قرار گرفت و فهرست حیدر العبادی نخست وزیر عراق در بغداد در مرتبه  پنجم قرار گرفت. 

بر اساس این گزارش، جریان ائتلاف القرار به رهبری “اسامه النجیفی” معاون رئیس جمهور عراق در بغداد با کسب ۹۴هزار و ۳۸۰ در رتبه ششم قرار گرفت و جریان حکمت به رهبری عمار حکیم در بغداد با کسب ۹۱۰۳۹ جایگاه هفتم را به خود اختصاص داد. 

ائتلاف بغداد؛ ائتلاف سنی متشکل از شخصیت های برجسته از جمله محمود المشهدانی رئیس پارلمان اسبق عراق با کسب ۸۹ هزار رای در بغداد هشتم شد و ” فهرست ” بیارق العراق” با اخذ ۴۳هزار رای در مرتبه نهم این فهرست قرار گرفت. 

کمسیون عالی انتخابات عراق تعداد کرسی های فراکسیون های پارلمانی را اعلام نکرد ولی در عین حال تاکید کرد که بعد از اعلام نتایج آرای سایر استانها اعلام خواهد کرد. انتظار می رود که نتاریج رسمی و نهایی انتخابات پارلمانی عراق امروز اعلام شود. 

  • نحوه توزیع ۳۲۹ کرسی پارلمان عراق میان ۱۸ استان

بر اساس گزارش رسانه ها؛ کرسی‌های اختصاص یافته به فهرست‌های انتخاباتی در بغداد بر اساس نتایج مذکور به شرح زیر است: 

فهرست السائرون وابسته به مقتدا صدر ۱۷ کرسی در بغداد کسب کرد و بعد از آن فهرست الفتح و دولت قانون با کسب ۹ کرسی در جایگاه دوم قرار گرفتند و فهرست النصر به رهبری حیدر العبادی نخست وزیر عراق و فهرست الوطنیه به رهبری ایاد علاوی با کسب ۸ کرسی در جایگاه سوم قرار گرفتند. 

بر اساس این گزارش، فهرست جریان حکمت به رهبری عمار حکیم و فهرست سنی القرار و ائتلاف سنی بغداد هر کدام به ۴ کرسی در بغداد دست یافتند. 

فهرست ” بیارق الخیر” دو کرسی و فهرست های “تمدن”، و”إرادة”، و”الحزب المدنی”، و”التحالف المدنی”،  هر کدام یک کرسی را از آن خود کردند. 

در استان واسط در مرکز عراق، ائتلاف سائرون در رده اول قرار گرفت و ائتلاف های الفتح، النصر، الحکمه، دولت قانون به ترتیب دوم تا پنجم شدند.

این گزارش می‌افزاید که این نتایج اولیه ۶۰ درصد از مجموعه آرای شمارش شده به حساب می آید و شمارش آرای ۱۰۱۸ حوزه انتخاباتی دیگر همچنان ادامه دارد. 

وضعیت فهرست‌های انتخاباتی در دیگر استان‌های عراق به شرح زیر است: 

ائتلاف سنی “الانبار هویتنا” در الانبار اول شد و بعد از آن ائتلاف الوطنیه به رهبری ایاد علاوی و ائتلاف القرار  به رهبری “اسامه النجیفی” معاون رئیس جمهور عراق در رده های بعدی قرار گرفتند. 

در استان المثنی ائتلاف سائرون پیشتاز است و فهرست الفتح و حکمت و ائتلاف النصر در رتبه های بعدی قرار گرفتند. 

در استان دیالی ” ائتلاف القرار العراقی اول شد وبعد از آن جریان الفتح و ائتلاف ملی و سائرون به ترتیب در جایگاههای بعدی قرار گرفتند. 

در استان کربلا، ائتلاف الفتح در صدر قرار دارد و بعد از آن ائتلاف سائرون و النصر و ائتلاف دولت قانون در رده های بعدی قرار دارند. 

در استان ذی قار ائتلاف سائرون در صدر است و بعد از آن ائتلاف الفتح، النصر و دولت قانون قرار دارند. 

در استان بصره در جنوب عراق، ائتلاف فتح اول و بعد از آن سائرون در جایگاه دوم قرار دارد و ائتلاف النصر و دولت قانون جایگاههای بعدی را به خود اختصاص دادند. 

ائتلاف فتح به رهبری هادی العامری همچنین در استان قادسیه در صدر قرار دارد و سائرون و النصر و جریان حکمت ملی در رتبه های بعدی قرار گرفتند. 

استان دیوانیه نیز شاهد پیروزی الفتح است و ائتلاف های سائرون، النصر، الحکمه و دولت قانون در رتبه های بعدی قرار دارند. 

در استان بابل نیز ائتلاف های الفتح، سائرون، النصر، الحکمه، دولت قانون به ترتیب بیشترین آراء را به خود اختصاص دادند. 

به گفته ریاض البدران از مسئولان کمیسیون انتخاباتی عراق، هنوز آرای ۸ استان شمارش نشده که عبارتند از  اربیل، سلیمانیه، نجف، دهوک، صلاح الدین، کرکوک، میسان و نینوا.      

با توجه به اینکه استان نینوا با ۳۴ کرسی بیشترین کرسی‌ها بعد از بغداد با ۷۱ کرسی را به خود اختصاص داده است،‌احتمال تغییر در نتایج انتخابات وجود دارد.

مهمترین فهرست‌های انتخاباتی در پارلمان عراق به شرح زیر است: 

– فهرستالنصر وابسته به حیدر العبادی نخست وزیر عراق 

-فهرست السائرون وابسته به مقتدا صدر؛ رهبری جریان صدر 

-فهرست الفتح وابسته به هادی العامری رئیس سازمان بدر 

-فهرست دولت قانون به ریاست نوری المالکی نخست وزیر عراق و دبیرکل حزب الدعوه اسلامی 

-جریان حکمت ملی به ریاست عمار حکیم؛ رئیس سابق مجلس اعلای اسلامی عراق  

ائتلاف الوطنیه؛ ائتلاف سنی به رهبری ایاد علاوی نخست وزیر اسبق و معاون رئیس جمهور فعلی عراق  

ائتلاف القرار به رهبری “اسامه النجیفی” معاون رئیس جمهور عراق 

– ائتلاف بغداد؛ ائتلاف سنی متشکل از شخصیت‌های برجسته از جمله “محمود المشهدانی” رئیس پارلمان اسبق عراق 

– فهرست السلام متشکل از حزب اتحادیه دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی و حزب اتحاد میهنی کردستان عراق به رهبری “کوسرت رسول”

ائتلاف کردی الوطن متشکل از سه حزب، حرکت التغییر”گوران”، ائتلاف عدالت دموکراتیک به رهبری برهم صالح از رهبران سابق حزب میهنی کردستان عراق  و نیز جنبش اسلامی کُرد.

مسئولان کمیساریای انتخابات میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی اخیر را ،‌۴۴٫۵۲ درصد اعلام کردند. بر اساس این گزارش، در انتخابات اخیر ۱۰ میلیون و ۸۴۸ هزار نفر مشارکت کردند. این در حالی است که واجدان شرایط رای دادن در عراق، ۲۴ میلیون نفر اعلام شده بود.

 

  • اولین واکنش مقتدا صدر به صدرنشینی لیست سائرون در انتخابات

مقتدا صدر رهبر جریان صدر در عراق به صدرنشینی لیست ائتلاف سائرون به ریاست خودش در انتخابات پارلمانی این کشور واکنش نشان داد.

  • شادی طرفداران صدر در میدان التحریر بغداد

در پی اعلام نتایج انتخابات عراق، طرفداران “ائتلاف سائرون” به ریاست مقتدی صدر رهبر جریان صدر به شادمانی در میدان التحریر شهر بغداد پرداختند.

  • دخالت کشورهای بیگانه نسبت مشارکت مردم عراق در انتخابات را پایین آورد

رئیس تشکل المستقلون بصره تاکید کرد کشورهای عربی و غیر عربی همسایه عراق با صرف مبالغ فراوان بر جهت گیری رای دهندگان عراقی و نسبت مشارکت مردم در انتخابات تاثیر گذار بوده اند.

  • مکانیزم تشکیل دولت عراق؛ فرصت ۹۰ روزه برای تشکیل کابینه

نتایج رسمی اولیه انتخابات عراق در ۱۰ استان این کشور اعلام شد و بعد از مشخص شدن نتایج نهایی فهرست های پیروز درباره گزینه مورد نظر برای تصدی پست نخست وزیری به رایزنی می پردازند.