۹:۵۸:۴۰ - چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
مومیایی پهلوی اول؛ از تکذیب تا بیانیه رضا پهلوی؟
حتا اگر آن‌چه که یافته شده جسد رضاشاه پهلوی نباشد یا حتا جسدی مومیایی‌شده نباشد، با شرایط و روندی که پیش می‌رود، بعید است که افکار عمومی، چیزی غیر از تعلق جسد یادشده به شاه پهلوی را باور کنند. نسیم توسعه به نقل از ایسنا: چه می‌شد اگر به جای بازتاب اخبار ضد و نقیض […]

حتا اگر آن‌چه که یافته شده جسد رضاشاه پهلوی نباشد یا حتا جسدی مومیایی‌شده نباشد، با شرایط و روندی که پیش می‌رود، بعید است که افکار عمومی، چیزی غیر از تعلق جسد یادشده به شاه پهلوی را باور کنند.مومیایی منسوب به رضا شاه پهلوی

نسیم توسعه به نقل از ایسنا: چه می‌شد اگر به جای بازتاب اخبار ضد و نقیض توام با موضع‌گیری مثبت و منفی درباره خبر کشف جسدی مومیایی که از جانب برخی، منسوب به سرسلسله‌ی پهلوی در ایران قلمداد شده است، نخست بررسی‌های علمی و اصالت‌سنجی نسبت به اصل خبر و آن‌چه گفته می‌شود کشف شده است انجام شود؟

همه چیز از انتشار یک خبر در فضای مجازی آغاز شد؛ خبری که هر چند هنوز به صورت رسمی و علمی تائید نشده است اما زمزمه‌ی آن حتی به عنوان یک خبرِ درِگوشی هم بخشی از تاریخ کشور را می‌تواند تحت تاثر قرار دهد: «احتمال کشف جسد مومیایی منسوب به رضا شاه در صحن حرم حضرت عبدالعظیم (ع)»

رضا خان مؤسس سلسله پهلوی سال ۱۳۲۳ در دوران تبعید در ژوهانسبورگ از دنیا می‌رود، اما به دلیل وجود مشکلاتی مانند جنگ و نبود کِشتی، به ناچار پیکرش برای مدتی در ژوهانسبورگ می‌ماند و حتی قرار می‌شود برای حفظ جنازه تا زمان بازگرداندن به ایران، آْن را مومیایی کنند.

جسد مومیایی رضاشاه چهار سال بعد، به ایران منتقل و در مجاورت حرم حضرت عبدالعظیم (ع)، – بخش غربی امروز آستانه- دفن و حتی برای او مقبره‌ای هم ساخته می‌شود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، صادق خلخالی – حاکم شرع دادگاه‌های انقلاب در دوران بعد از انقلاب اسلامی- در اردیبهشت ماه ۱۳۵۹ آن را تخریب می‌کند.

اما او در خاطرات خود نیز می‌نویسد که با وجود تخریب کامل مقبره، هیچ جسدی از وی پیدا نکرده است. البته او در خاطرات خود احتمال انتقال پیکر او به یکی از کشورهای اروپایی توسط محمدرضا پهلوی به صورت مخفیانه در دی ماه ۱۳۵۷ را نیز مطرح می‌کند.

بریده‌ای از روزنامه که بعد از انقلاب در مورد
تخریب مقبره رضا پهلوی نوشته بود

این در حالی است که در دو روز گذشته و با انتشار خبری مبنی بر کشف یک جسد مومیایی منتسب به رضاشاه، آن هم درست در نقطه‌ای که قبل از انقلاب به عنوان محل دفن رضاشاه مشخص و حتی روی آن مقبره‌ای ساخته شده بوده و با این نشانه که رضا شاه تنها جسد مومیایی شده است که در ایران به خاک سپرده شده، اظهارنظرها و نگاه‌ها به سمت درست یا شایعه بودن این خبر می‌رود.

خبری که تنها رد کننده‌ی قاطع آن، روابط عمومی آستان حضرت عبدالعظیم (ع) است، به حدی که در گفت‌وگو با ایسنا حتی جسد کشف شده را نه یک مومیایی، که باقی مانده از یک جسد معمولی می‌داند که البته صورت مشخصی هم ندارد. این حرف یعنی صورت مساله به خودی خود پاک شده است. البته که این ادعا، احتمال صحت دارد.

اما هچنان جالب است که مسئولان میراث فرهنگی در تماس‌های فراوان خبرنگاران، مهر سکوت به لب زده‌اند و حتی ترجیح می‌دهند تلفن‌های خود را پاسخگو نباشند. گفته می‌شود رییس سازمان خواسته که هیچ‌یک از مسؤولان و کارشناسان این سازمان فعلاً در این‌باره با هیچ رسانه‌ای صحبت نکنند.

از سوی دیگر، افرادی که تا این لحظه خبر را رد نکرده و حتا احتمال واقعی بودن آن را در صورت بررسی‌های نهایی می‌دهند، نخست حسن خلیل‌آبادی، رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران است که بر خلاف صحبت‌های مسئولان روابط عمومی آستان حضرت عبدالعظیم، سوم اردیبهشت به ایسنا گفت: «این جنازه مومیایی شده در پی حفاری در قسمت غربی صحن شاه‌عبدالعظیم حسنی پیدا شده است. حفاری به دلیل پیدا شدن این جنازه مومیایی متوقف شده تا مسولان مرتبط بتوانند بررسی دقیق‌تری داشته باشند، برخی احتمال می‌دهند که جنازه متعلق به پهلوی اول باشد که به صورت مومیایی شده به تهران آورده شده و در حرم عبد العظیم حسنی دفن شده است.»

مهدی حجت، رییس ایکوموس ایران دومین نفر است. هر چند او صحبتی در تایید یا رد این اتفاق نمی‌کند، اما روز گذشته در گفت‌وگو با سایتی به‌نام چمدان، می‌گوید: «در صورتی که جنازه کشف شده در حرم شاه عبدالعظیم مومیایی باشد، باید گروهی از باستان‌شناسان روانه شوند و قدمت آن را تشخیص دهند. اگر یک جسد مومیایی کشف شده، مسئولان حرم شاه عبدالعظیم وظیفه دارند سازمان میراث فرهنگی را مطلع کنند. سازمان هم به پژوهشگاه اطلاع می‌دهد و آنها یک تیم باستان‌شناسی از پژوهشکده باستان‌شناسی برای تحقیقات بیشتر روانه می‌کنند. حتی حق ندارند جنازه را جابه‌جا کنند.»

صحبت‌های ضد و نقیض درباره بودن یا نبودن یک جسد مومیایی شده در حالی مطرح می‌شوند که انگار هیچ نهاد یا دستگاه متولی مانند میراث فرهنگی یا شورای شهر تهران وظیفه‌ی پیگیری این اتفاق را تا پایان رسیدن به یک نتیجه مشخص بر عهده نمی‌گیرند.

از سوی دیگر خبرهای منتشر شده در این زمینه در رسانه‌ها و فضاهای مجازی در حالی دست به دست می‌چرخند که هیچ کس حتی در وهله‌ی اول درخواست یک اظهار نظر جدی و انجام مطالعات علمی روی جنازه طبیعی یا مومیایی کشف شده را نمی‌دهند.

برخی رسانه‌ها و حتی کانال‌های اجتماعی در فضای مجازی پا را فراتر گذاشته‌اند و با انتشار یکی دو تصویر اعلام کرده‌اند، پیکر مومیایی منسوب به رضا پهلوی است که در زمان کشف در آستان حضرت عبدالعظیم گرفته‌اند.

تصویری که ادعا می‌شود متعلق به جنازه مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم است

بررسی جسدی که احتمالا مومیایی شده باشد، نیز قطعاً مشکلات خاص خود را دارد، احمد شجاعی، رییس سازمان پزشکی قانونی کشور درباره نحوه‌ی شناسایی اجساد مومیایی شده از سوی پزشکی قانونی نیز به ایسنا این‌طور پاسخ می‌دهد: احتمال شناسایی اجساد مومیایی شده از سوی پزشکی قانونی وجود دارد اما امکان آن به شکل ۱۰۰ درصدی نیست.

وی با بیان اینکه شناسایی اجساد مومیایی شده و به ویژه تعیین هویت آنها امری دشوار و زمانبر است، ادامه می‌دهد: برای شناسایی یک جسد مومیایی شده ابتدا باید بافت استخوان‌ها و بافت بدن بررسی شده و در صورتی که سالم باشد DNA را از آن استخراج کرده و تحت آزمایش قرار داد.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه فرآیند مومیایی کردن افراد بافت بدن را به طور کلی تغییر می‌دهد، اظهار می‌کند: همین امر سبب پیچیدگی‌هایی در فرآیند تشخیص مومیایی بودن یک جسد می‌شود. از طریق اخذ آزمایش DNA از بستگان جسد مومیایی شده نیز می‌توان فرآیند تشخیص هویت را سریعتر انجام داد.

کدام نهاد متولی باید وظیفه بررسی جسد مومیایی را بر عهده بگیرد؟

البته مسئولانی از سازمان میراث فرهنگی مانند محمدرضا کارگر، مدیر اداره کل موزه‌ها و روح الله شیرازی، رییس پژوهشکده باستان‌شناسی، حضورشان در این مساله و در قامت پست اداری بر عهده گرفته شده را غیر منطقی می‌دانند.

کارگر می‌گوید: در شرایطی اداره کل موزه‌ها می‌تواند در این زمینه وارد شود که  جسم پیدا شده یک شیء موزه‌ای باشد و با طی کردن همه مراحل کشف یک اثر تاریخی، آن در اختیار اداره کل موزه‌ها قرار گیرد.

او پاسخ صریح در این زمینه را بر عهده اداره کل میراث فرهنگی استان تهران می‌داند.  

شیرازی، رییس پژوهشکده باستان‌شناسی نیز روند اولیه بررسی جسد پیدا شده را بر عهده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی می‌داند.

وی می‌گوید: در صورتی که یک شیء یا محوطه‌ی تاریخی در معرض خطر باشد یا نیاز به مطالعه و بررسی آن باشد، با خواست پژوهشگاه میراث فرهنگی، این پژوهشکده برای مطالعه وارد می‌شود.

او  تاکید می‌کند: در حال حاضر و برای انجام هر نوع کارهای مطالعاتی حتی گرفتن DNA، باید پژوهشکده  حفاظت و مرمت پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی وارد شود.

در این شرایط و با توجه به صحبت‌هایی که هر لحظه در فضای مجازی به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود، اما همچنان هیچ مسئولی پاسخگوی آن‌ها نیست تا شبهه‌ها از بین بروند. نیاز هر چه بیشتر مشاهده و معاینه‌ی باقی مانده‌ی جنازه‌ی به دست آمده در طرح توسعه‌ی حرم حضرت عبدالعظیم یا جسدی که گفته می‌شود به صورت مومیایی به دست آمده است تا نه تنها وجه تاریخی آن با تکیه بر اسناد تاریخی مورد بررسی قرار گیرد، بلکه از سوی دیگر بررسی‌های دقیق ژنتیکی نیز روی آن انجام شود.در کنار وجوه شرعی و فرهنگی ایجاد شده در این شرایط و البته امکان دفن جسد به دست آمده به عنوان جسد یک فرد که در قبرستان مسلمانان به دست آمده است، قطعاً وجه سیاسی مساله نیز حایز اهمیت است، آن هم به واسطه‌ی انتساب این جسد به شاه پهلوی.

بنابراین اکنون جای خالی لزوم اظهار نظر مسئولان این حوزه نیز به چشم می‌خورد.درست مانند درصد زیادی از مطالبی که در یکی دو روز گذشته در فضای مجازی منتشر شده‌اند و به جای پرداختن به ابعاد تاریخی و دوره‌ی تاریخی مورد نظر، بیشتر رویکرد سیاسی در پیش گرفته‌اند.

با این شرایط، حتا اگر آن‌چه که یافته شده جسد رضاشاه پهلوی نباشد یا حتا جسدی مومیایی‌شده نباشد، با شرایط و روندی که پیش می‌رود، بعید است که افکار عمومی، چیزی غیر از تعلق جسد یادشده به شاه پهلوی را باور کنند.رضا پهلوی: مومیایی شهر ری به احتمال زیاد متعلق به رضا شاه است.

default

 

نسیم توسعه به نقل از دویچه وله آلمان:  بازار گمانه‌زنی درباره جسد مومیایی کشف شده کماکان داغ است. رضا پهلوی در توئیت خود نوشته است که “بررسی‌ تمام شواهد و جوانب” نشان می‌دهد که جسد به رضاشاه تعلق دارد.در این میان تناقض‌گویی مسئولان باعث پرسش‌های زیادی شده است

رضا پهلوی پس از انتشار اخبار مربوط به کشف جسد مومیایی شده و گمانه‌زنی‌ها پیرامون آن ابتدا در حساب توییتری خود نوشت “فعلاً در حال بررسی موضوع هستیم و در انتظار مشخص شدن واقعیت امر در روزهای آینده می‌مانیم. در عین حال به مقامات مسئول، نسبت به هرگونه پنهان‌کاری و عدم شفافیت در این خصوص هشدار می‌دهم.”

او اما ساعاتی بعد در توئیتر از تعلق جسد به رضاشاه خبر داد: «پس از بررسی تمام شواهد و جوانب، ما به این نتیجه رسیده‌ایم که پیکر پیدا شده در شهرری به احتمال بسیار قوی به رضاشاه تعلق دارد.»

View image on Twitter

Reza Pahlavi

 

پس از بررسی تمام شواهد و جوانب، ما به این نتیجه رسیده‌ایم که پیکر پیداشده در شهرری به احتمال بسیار قوی به رضاشاه تعلق دارد. او سرباز و خدمت‌گزار ملت و میهن بود و از شما هم‌میهنان تقاضا دارم تا از طریق شبکه‌های اجتماعی و نیز تجمعات مسالمت‌آمیز سراسری، یاد و نامش را گرامی بدارید.

 
 

 او  از مردم تقاضا کرده است “تا از طریق شبکه‌های اجتماعی و نیز تجمعات مسالمت‌آمیز سراسری، یاد و نام” رضا شاه را گرامی بدارند.

این توئيت‌ها در حالی است که بازار گمانه‌زنی درباره جسد مومیایی کشف شده کماکان داغ است.

همین پست‌های توییتری نیز بازتاب زیادی در فضای مجازی داشته‌اند. مسئولان جمهوری اسلامی هم ظرف دو روز گذشته، سخنان بسیار متفاوتی پیرامون این جسد مومیایی‌ شده ابراز کرده‌اند که همین تناقض‌گویی‌ها نیز بر دامنه گمانه‌زنی‌ها در فضای مجازی افزوده است.

مومیایی آسیب دیده است

“روزآروز” با انتشار گزارشی پیرامون کشف جسد مومیایی‌شده، خبر از آسیب دیدن آن داده است. گفته شده است که کارگران در حین حفاری در حرم شاه‌عبدالعظیم حسنی به سطحی بتنی برخورد کرده و برای شکستن این سطح متوسل به بیل مکانیکی شده و در اثر ضربه‌های وارد شده توسط “پیکور مکانیکی” این جنازه از چند نقطه دچار شکستگی شده است.

 

این در حالی است که مصطفی آجرلو، مدیر کل روابط عمومی حرم عبدالعظیم حسنی، به خبرنگاران گفته که آنچه کشف شده یک “جسد طبیعی” بوده و هیچ جسد مومیایی‌شده‌ای کشف نشده است.

آجرلو مدعی شده که چهره این “جسد طبیعی” نیز قابل تشخیص نبوده و «شایعه پخش شده درباره بقایای این جسد صرفا ساخته شده فضای مجازی است.»

توقف حفاری

مدیرکل روابط عمومی حرم عبدالعظیم حسنی مدعی است که اصلاً هیچ حفاری‌ای در منطقه مورد نظر صورت نگرفته است.

این در حالی است که سایر مسئولان از حفاری سخن گفته و حتی اعلام کرده‌اند که پس از کشف این جسد مومیایی‌ شده کار حفاری موقتاً متوقف شده است.

افزون بر آن، سایت “فرارو” در گزارشی که روز سه‌شنبه ۴  اردیبهشت (۲۴ آوریل) منتشر کرده عنوان کرده که اداره تولیت آستان عبدالعظیم حسنی از ورود کارشناسان میراث فرهنگی به محل کشف جسد مومیایی‌شده ممانعت به عمل آورده‌ است.

تردید درباره قبرستان

شماری از مسئولان جمهوری اسلامی مدعی شده‌اند که در نزدیکی محل حفاری پیش از این قبرستانی وجود داشته و از این رو، کشف جسد به هنگام خاک‌برداری و حفاری در چنین مکان‌هایی پدیده‌ای عادی است.

روابط عمومی آستان عبدالعظیم حسنی به عنوان نمونه از جمله نهادهایی است که از وجود قبرستان در نزدیکی محل حفاری خبر داده است.

این در حالی است که “خبر آنلاین” نیز در گزارش روز سه‌شنبه ۴ اردیبهشت خود مدعی شده که در حوالی حرم هیچ قبرستانی وجود نداشته است. در این گزارش درباره محل پیدا شدن این جسد مومیایی آمده است: «درست در همان جایی که شاه اول پهلوی در آنجا دفن شده بود و درست در همان جایی که صادق خلخالی چند ماه پس از انقلاب اسلامی در ایران، آنجا را تخریب کرد.»

در ادامه این گزارش به انتقال جسد مومیایی‌شده رضاشاه به ایران اشاره شده و اینکه خلخالی پس از تخریب آرامگاه رضا‌شاه موفق به یافتن جسد او نشده است. در آن هنگام برخی مدعی شده بودند که محمدرضا شاه پیش از خروج از ایران جسد او را به خارج از کشور منتقل کرده است. این ادعا بر اساس دست‌نوشته‌ای صورت گرفته که گویا از سوی خلخالی و پس از تخریب آرامگاه منتشر شده است.

 

پرسشی که در این رابطه مطرح می‌شود این است که در صورت انتقال جسد رضاشاه به خارج از کشور، رضا پهلوی می‌بایست از آن مطلع می‌بود. دفتر فرح پهلوی نیز در تماس با “کیهان لندن” خبر انتقال جسد رضاشاه پیش از خروج شاه را تکذیب کرده است.  

افزون بر آن، همان گونه که در گزارش “خبرآنلاین” آمده، تشخیص هویت جسد مومیایی‌شده توسط کارشناسان کار دشواری نیست.

پرسش دیگری که درباره این جسد مومیایی مطرح است ناظر بر محل نگهداری آن است. حسن خلیل‌آبادی، رئیس کمیسیون میراث فرهنگی‌، مدعی شده که جسد پس از آن مجدداً در همان محل دفن شده است. حال آنکه برخی دیگر از مسئولان از انتقال جسد در یک محفظه فلزی به خارج از محوطه یاد شده، سخن گفته‌اند.

 

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • US Open 2019: final round - live!
   All the action from the 119th US Open at Pebble BeachOfficial leader boardSend an email to Scott if you so desire 2.33am BST Woodland raises both arms in triumph after his successful putt and allows himself a punch of the air. But he quietens his celebrations down quickly enough, because his partner Justin Rose has […]
  • Hong Kong protests: pressure builds on Carrie Lam as public rejects apology
   Calls for government leader to stand down after an estimated two million march over unpopular extradition bill Strikes and further protests are expected in Hong Kong today after protestors rejected an apology from leader Carrie Lam following a march that saw an estimated two million people fill the streets to oppose the controversial extradition bill.After […]
  • Myanmar: UN threatens to withdraw aid over 'policy of apartheid' against Rohingya
   Exclusive: Body says it will withhold support ‘beyond life-saving assistance’ in internally displaced persons camps The United Nations in Myanmar has warned it will withdraw support in Rakhine state to avoid complicity in a government “policy of apartheid” for Rohingya Muslims.A letter seen by the Guardian, sent from UN resident coordinator, Knut Ostby, to the […]
  • ‘We worship the body’: India's kushti mud wrestlers – a photo essay
   Caste and religion are left at the door of India’s traditional wrestling academies, where the pursuit of physical grace and brute force is a pathway out of poverty By day Amol Patil, 23, is a security guard, standing in a sentry box outside a company office in Mumbai, his limbs coiled inside a polyester uniform. […]
  • It's not an emoji: Fatboy Slim launches smiley exhibition
   Musician’s extensive collection of objects featuring the smiley face symbol to appear in showWhen is a smiley not a smiley? When it’s an emoji, according to Fatboy Slim, the DJ, musician, smiley aficionado, and now curator of a new art exhibition devoted to the iconic yellow symbol.Slim, aka Norman Cook, has amassed possibly the largest […]
  • Qatar fight back to force draw with Paraguay on Copa América debut
   • Paraguay 2-2 Qatar• Qatar are guests in the competition, along with JapanQatar fought their way back from two goals down to draw 2-2 with Paraguay in their first ever Copa América game on Sunday, proving they will be no pushover in the tournament by pulling off a thrilling revival at a near-empty Maracaña stadium.The […]
  • Will the LeBron James-Anthony Davis axis turn the Lakers from losers to champs?
   Just when it looked like the organization was a hopeless case, the Lakers have gone all-in to give LeBron James a superstar teammateThe Toronto Raptors hadn’t even made it back to Canada to celebrate their championship before their moment in the spotlight ended. On Saturday, the Los Angeles Lakers sent shockwaves throughout the NBA with […]
  • Lucy Bronze hails a ‘more prepared’ England before showdown with Japan
   The defender was ill during her side’s agonising extra-time defeat in the last World Cup but believes they are better equipped to overcome their opponents this timeHeartbreak. Four years ago that is what the Lionesses felt in Canada when they lost to Japan in their World Cup semi-final. Except Lucy Bronze barely remembers the occasion […]
  • Johnson's rivals vie to offer their visions for post-Brexit Britain
   Five hopefuls clash in Channel 4 TV debate, as Hunt decries no-show from frontrunnerThe five men vying to take on Boris Johnson in the Conservative leadership race made a slew of promises to tackle illiteracy, fix the broken social care system and reunify Britain after Brexit as they clashed in the first televised debate.Johnson was […]
  • Virat Kohli misses but walks and spirit of comradeship shines through | Tanya Aldred
   World Cup game at Old Trafford watched by a billion people proves a triumph while India’s captain becomes fastest man to 11,000 ODI runs before his unnecessary exit against PakistanIt might have been peak Virat Kohli. With a fatly idolatrous crowd, the India batting basking in its jewel-dripped status, rain threatening, two and a bit […]
 • اطلاعات