۱۴:۰۵:۱۴ - جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵
معمای خیابان بلادیان: تضاد در واقعیات و اهداف ذهنی!
مقایسه سطحی و مضحک خیابان شهید بلادیان گچساران با خیابان‌های خیام ارومیه، تربیت تبریز، سپهسالار تهران و … نشان از عدم کارآمدی طراحان و حتی ایده‌پردازان این طرح در گچساران دارد که نیت آنان از این‌گونه طرح‌ها، در پرده ابهام می‌باشد. یکی از اهداف سیاستگذاران برای انجام مطالعات و ارزیابی‌ها در مورد یک طرح، سیاست […]

مقایسه سطحی و مضحک خیابان شهید بلادیان گچساران با خیابان‌های خیام ارومیه، تربیت تبریز، سپهسالار تهران و … نشان از عدم کارآمدی طراحان و حتی ایده‌پردازان این طرح در گچساران دارد که نیت آنان از این‌گونه طرح‌ها، در پرده ابهام می‌باشد.یکی از اهداف سیاستگذاران برای انجام مطالعات و ارزیابی‌ها در مورد یک طرح، سیاست و پروژه اقتصادی، فرهنگی،سیاسی و فنی را می‌توان دستابی به نتایج برای اطمینان از قابلیت اجرایی بودن طرح و پیامدهای آن دانست.

در ایران طی چند دهه اخیر شاهد رویکردی هستیم که ارزیابان و مشاوران در طرح‌های مختلف، به جای ارایه ارزیابی‌ها و نظرات مستقل و علمی، نظرات خود را بر اساس نیات و خواسته‌های سیاستگذاران یا مسئولین  صاحب قدرت، ارایه می‌کنند!

در این رویکرد که هدف نهایی آن کسب رضایت سیاستگذار یا صاحبان قدرت می‌باشد، اهداف طرح یا ارزیابی به صورت مغشوش و مبهم خواهند بود و هرگز شاهد پاسخ منفی(خیر) به ایده صاحبان طرح نمی‌باشیم.

ساماندهی خیابان شهید بلادیان گچساران را می‌توان یکی از جلوه‌های بارز رویکرد ارزیابی و طراحی بر اساس نیات ایده‌پرداز یا سیاستگذار صاحب قدرت دانست. مؤلفه‌های ارزیابی و مطالعات مشاوره‌ای همسو با نیات و خواست سیاستگذار در ساماندهی خیابان شهید بلادیان را می‌توان در موارد زیر مشاهده نمود:

یکم-  تفاوت آب و هوای طرح‌های مشابه:

وضعیت آب و هوای گچساران را نمی‌توان با آب و هوای شهرهایی مانند تبریز، ارومیه، تهران، اصفهان و …  که از سوی سخنگوی مشاور مطالعات طرح در مصاحبه با سایت فانوس زاگرس ذکر شده‌اند، مقایسه نمود.

شاید بهتر بود وضعیت آب و هوای گچساران را با اهواز و طرح اجرایی آن یعنی خیابان نادری مقایسه نمایند که در فصل تابستان به علت گرمای بالای ۴۵ درجه، خیابان نادری هیچ گونه مزیتی برای استفاده شهروندان ندارند.

گرمای بالای ۴۰ درجه در گچساران نیز یکی از عوامل ناکارآمدی هزینه‌های صورت گرفته در طرح ساماندهی است که از ساعت ۱۲ ظهر تا ساعت حدود ۱۶، کمتر مغازه‌ای در این محدوده فعال بوده و تعداد بسیار کمی  از شهروندان نیز در این خیابان حضور دارند.

شاید طراح باید برای استفاده بهینه و صحیح از این همه سازه و البته هزینه صورت گرفته، نصب کولرهای گازی بسیار قدرتمند را نیز برای پیاده‌روی مذکور در نظر بگیرند تا شهروندان بتوانند از این امکانات استفاده بهتری داشته باشند!

دوم- سیاست سازه‌ای به جای کاهش هزینه‌ها:

طرح ساماندهی خیابان شهید بلادیان، تإکید خاصی بر ساخت پیاده‌روی مسقف و ستون‌های بیشمار در خیابان دارد. این هدف که در تصاویر منتشره از این طرح در رسانه‌ها مشخص می‌باشد، با طرح‌های مشابه در سراسر کشور در تعارض می‌باشد.

برعکس سخنگوی مشاور طرح  که به ذکر مثال از خیابان‌های معروف کلان‌شهرهای کشور اشاره نموده‌اند، باید متذکر شد که مقایسه خیابان‌های قدیمی تهران، ارومیه و تبریز با خیابان بلادیان گچساران و طرح‌های اجرایی در آنها که فقط به پیاده‌رو سازی و قطع یا کاهش عبور وسایط نقلیه اکتفا شده است، قیاسی مع‌الفارق است.

خیابان‌های مورد اشاره مشاور طرح و به خصوص خیابان خیام ارومیه با حجم گسترده‌ای از عبور و مرور شهرندان مواجه بوده و بعد از سنگفرش نمودن نیز خودروهای عمومی قادر به عبور از این خیابان هستند. از سوی دیگر در این خیابان‌ها، سازه‌هایی مانند سقف برای پیاده‌روها در نظر گرفته نشده است و بیشتر به زیباسازی خیابان پرداخته شده است.

طراح به جای کاهش هزینه‌های این طرح و توجه به زیباسازی خیابان شهید بلادیان، بیشتر به ایجاد سازه‌های  پر هزینه مانند سقف برای پیاده‌روها پرداخته است.

سوم- تناقض در اهداف و اجرا:

یکی از اهداف کلان و حتی خرد این طرح که در بروشور تبلیغاتی مشاور نیز آمده است،” تسهیل حرکت سواره و پیاده – ساماندهی مسیر سواره و پیاده” می‌باشد.

اما طی چند ماه اخیر  در سخنان و توضیحات مسئولین شهر و طراحان طرح و به خصوص مصاحبه مشاور طرح با سایت خبری فانوس زاگرس، تنها به پیاده‌رو سازی خیابان شهید بلادیان اشاره شده و اینکه قرار است عبور وسایط نقلیه در این خیابان ممنوع گردد!

اگر قرار است این خیابان سنگ‌فرش شده و برای عبور شهروندان پیاده مورد استفاده قرار گیرد، یکی از اهداف کلان و خرد این مطالعات که همان تسهیل حرکت سواره و ساماندهی مسیر سواره‌رو می‌باشد و در اسناد نیز به آن اشاره شده است، از سوی مشاور طرح مورد سهل‌انگاری قرار گرفته و نقض شده است!

تناقضات طرح به خصوص در مورد مسیر سواره‌روی آن با سخنان شهردار محترم جناب آقای مهندس ذینل‌زاده نیز بیشتر می‌شود، آنجا که در اعتراض بازاریان در دوم آبان گفته اند” اگر با پیاده‌رو شدن خیابان بلادیان بازار این خیابان از رونق بیفتد، من این طرح را تغییر خواهم داد”.

اگر مطالعات طرح و ارزیابی‌های مشاور پیرامون همه ابعاد فنی، اجتماعی، اقتصادی و … این طرح و خیابان صورت گرفته است، شهردار محترم چگونه و بر اساس کدام منطقی می‌خواهند طرح را تغییر دهند؟

این سخنان شهردار محترم و حتی بروشور ارایه شده مشاور و دیگر اظهارات مسئولین نشان می‌دهد که این طرح در مطالعات و اجرا دارای تناقضات و ابهامات اساسی است که حتی مشاور طرح تاکنون نتوانسته این تناقضات را در بروشورهای خود نیز رفع نموده و حذف نماید!

توضیحات یا توجهیات مسئولین و حتی مشاور طرح تاکنون نتوانسته از بار سنگین ابهامات و تنقاضات این طرح که معمای ساماندهی خیابان شهید بلادیان است، بکاهد.

مقایسه سطحی و مضحک خیابان شهید بلادیان گچساران با خیابان‌های خیام ارومیه، تربیت تبریز، سپهسالار تهران و … نشان از عدم کارآمدی طراحان و حتی ایده‌پردازان این طرح در گچساران دارد که نیت آنان از این‌گونه طرح‌ها، در پرده ابهام می‌باشد. هیچ‌کدام از خیابان‌های مورد اشاره، هزینه‌های سنگینی برای ایجاد سازه و سقف برای پیاده‌روهای خود نداشته و تنها به سنگفرش خیابان و زیباسازی آن پرداخته‌اند.

خیابان تربیت تبریز

%d8%aa%d8%b1%d8%a8%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%a8%d8%b1%db%8c%d8%b2

خیابان خیام ارومیه

odhl-hvldi

بنابراین طرح ساماندهی خیابان شهید بلادیان گچساران را نمی‌توان طرح سنگ‌فرش یا زیباسازی این خیابان نامید.  طرحی که علاوه بر هزینه‌های زیاد برای اجرای آن، هزینه‌های بیشتری برای تعمیر و نگهداری نیز خواهد داشت که در آینده به مسایل هزینه‌ای و اقتصادی آن نیز پرداخته خواهد شد.

به هر حال با توجه به تناقض اهداف اولیه طرح با آنچه قرار است اجرا گردد و میزان هزینه‌های مالی این طرح، شاید لازم باشد تا مسئولان محترم مدیریت شهری گچساران مجدداً این طرح را مورد بازبینی قرار داده و در حد و اندازه همان خیابان‌های مورد اشاره در طرح (تبریز، ارومیه، تهران و …)، به زیباسازی خیابان شهید بلادیان پرداخته و به فکر رفع مشکلات اساسی‌تر شهر گچساران نیز باشند.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Nancy Pelosi on impeachment: Trump 'leaves us no choice but to act' – live
   In her statement on proceeding with articles of impeachment, Pelosi outlined the allegations against Trump and argued the president abused his powerHelp us cover the critical issues of 2020. Consider making a contribution 2.40pm GMT Trump seems to be under the impression that a trial in the Republican-controlled Senate will allow him to call any […]
  • Pope's aide takes 33 refugees to Rome after visit to 'shameful' Lesbos camp
   Churches urged to host families as aide says ‘animals live better’ than people in campsAn aide to Pope Francis has urged Catholic churches across Europe to open their doors to refugees after bringing 33 people to Rome from overcrowded, squalid camps on the Greek island of Lesbos.Speaking on his return from a visit to the […]
  • Camila Cabello: Romance review
   (Simco)The singer’s second solo album is too heavy on the Auto-Tune, giving cyborg sheen to what should be heartfelt love songsThe last few years have been intriguing ones for pop. As noted in a recent Guardian piece, a new wave of writers has emerged, rightly determined to overturn the longstanding critical bias against the genre. […]
  • 'Oval Four' men jailed in 1972 cleared by court of appeal in London
   Lord chief justice expresses ‘regret that it has taken so long for injustice to be remedied’Three men who were convicted nearly 50 years ago on the evidence of a corrupt police officer have finally had their names cleared by senior judges.Upholding an appeal against conviction by the “Oval 4” – Winston Trew, Sterling Christie, George […]
  • Inside the hate factory: how Facebook fuels far-right profit
   Guardian investigation reveals a covert plot to control some of Facebook’s largest far-right pages and harvest Islamophobic hate for profitRevealed: Ilhan Omar and Rashida Tlaib targeted in far-right fake news operationThe message from Israel arrived on an otherwise unremarkable afternoon for 36-year-old Beau Villereal.At his family’s sprawling 42-acre property outside Live Oak in Florida’s rural […]
  • Colombia strike and Auschwitz-Birkenau: Thursday's top photos
   The Guardian’s picture editors select photo highlights from around the world Continue reading...
  • Integrity of murder inquiry at risk while Maltese PM in charge, say MEPs
   Pressures increases on Joseph Muscat as prime suspect in murder of Daphne Caruana Galizia testifies in court Malta’s prime minister, Joseph Muscat, is under renewed pressure to quit immediately after a European parliament delegation said the integrity of the Daphne Caruana Galizia murder inquiry remained at risk while he was still in power. Muscat was […]
  • 'My life's passion': superfan's Abba shrine recreated for exhibition
   Andrew Boardman shares his 44-year devotion to supergroup as part of huge immersive showAndrew Boardman is overcome with emotion as he stares at the cornucopia of Abba singles, albums, cassettes, videos, DVDs, posters, magazines, books, dolls, mugs, calendars, pendants, mugs, T-shirts, badges, posters, baubles, colouring books, games and dolls assembled behind glass windows at the […]
  • How to Eat: a crisp sandwich
   This month, How to Eat is munching on a complex dish rarely discussed in polite society. Do you use butter or mayo? Is white bread essential? Do Wotsits work?The crisp sandwich is food’s equivalent of picking your nose. We all do it. Yes, even you. And, particularly in private, it can be a source of […]
  • Pearl Harbor shooting: US sailor kills two civilians and injures third at military base
   Suspect took his own life after attack at Joint Base Pearl Harbor-Hickam, near Honolulu, officials saidA US sailor opened fire at the historic military base in Pearl Harbor on Wednesday afternoon, authorities said, killing two civilian workers and injuring a third before taking his own life.Officials at the Joint Base Pearl Harbor-Hickham near Honolulu, Hawaii, […]
 • اطلاعات