۱۴:۰۵:۱۴ - جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵
معمای خیابان بلادیان: تضاد در واقعیات و اهداف ذهنی!
مقایسه سطحی و مضحک خیابان شهید بلادیان گچساران با خیابان‌های خیام ارومیه، تربیت تبریز، سپهسالار تهران و … نشان از عدم کارآمدی طراحان و حتی ایده‌پردازان این طرح در گچساران دارد که نیت آنان از این‌گونه طرح‌ها، در پرده ابهام می‌باشد. یکی از اهداف سیاستگذاران برای انجام مطالعات و ارزیابی‌ها در مورد یک طرح، سیاست […]

مقایسه سطحی و مضحک خیابان شهید بلادیان گچساران با خیابان‌های خیام ارومیه، تربیت تبریز، سپهسالار تهران و … نشان از عدم کارآمدی طراحان و حتی ایده‌پردازان این طرح در گچساران دارد که نیت آنان از این‌گونه طرح‌ها، در پرده ابهام می‌باشد.یکی از اهداف سیاستگذاران برای انجام مطالعات و ارزیابی‌ها در مورد یک طرح، سیاست و پروژه اقتصادی، فرهنگی،سیاسی و فنی را می‌توان دستابی به نتایج برای اطمینان از قابلیت اجرایی بودن طرح و پیامدهای آن دانست.

در ایران طی چند دهه اخیر شاهد رویکردی هستیم که ارزیابان و مشاوران در طرح‌های مختلف، به جای ارایه ارزیابی‌ها و نظرات مستقل و علمی، نظرات خود را بر اساس نیات و خواسته‌های سیاستگذاران یا مسئولین  صاحب قدرت، ارایه می‌کنند!

در این رویکرد که هدف نهایی آن کسب رضایت سیاستگذار یا صاحبان قدرت می‌باشد، اهداف طرح یا ارزیابی به صورت مغشوش و مبهم خواهند بود و هرگز شاهد پاسخ منفی(خیر) به ایده صاحبان طرح نمی‌باشیم.

ساماندهی خیابان شهید بلادیان گچساران را می‌توان یکی از جلوه‌های بارز رویکرد ارزیابی و طراحی بر اساس نیات ایده‌پرداز یا سیاستگذار صاحب قدرت دانست. مؤلفه‌های ارزیابی و مطالعات مشاوره‌ای همسو با نیات و خواست سیاستگذار در ساماندهی خیابان شهید بلادیان را می‌توان در موارد زیر مشاهده نمود:

یکم-  تفاوت آب و هوای طرح‌های مشابه:

وضعیت آب و هوای گچساران را نمی‌توان با آب و هوای شهرهایی مانند تبریز، ارومیه، تهران، اصفهان و …  که از سوی سخنگوی مشاور مطالعات طرح در مصاحبه با سایت فانوس زاگرس ذکر شده‌اند، مقایسه نمود.

شاید بهتر بود وضعیت آب و هوای گچساران را با اهواز و طرح اجرایی آن یعنی خیابان نادری مقایسه نمایند که در فصل تابستان به علت گرمای بالای ۴۵ درجه، خیابان نادری هیچ گونه مزیتی برای استفاده شهروندان ندارند.

گرمای بالای ۴۰ درجه در گچساران نیز یکی از عوامل ناکارآمدی هزینه‌های صورت گرفته در طرح ساماندهی است که از ساعت ۱۲ ظهر تا ساعت حدود ۱۶، کمتر مغازه‌ای در این محدوده فعال بوده و تعداد بسیار کمی  از شهروندان نیز در این خیابان حضور دارند.

شاید طراح باید برای استفاده بهینه و صحیح از این همه سازه و البته هزینه صورت گرفته، نصب کولرهای گازی بسیار قدرتمند را نیز برای پیاده‌روی مذکور در نظر بگیرند تا شهروندان بتوانند از این امکانات استفاده بهتری داشته باشند!

دوم- سیاست سازه‌ای به جای کاهش هزینه‌ها:

طرح ساماندهی خیابان شهید بلادیان، تإکید خاصی بر ساخت پیاده‌روی مسقف و ستون‌های بیشمار در خیابان دارد. این هدف که در تصاویر منتشره از این طرح در رسانه‌ها مشخص می‌باشد، با طرح‌های مشابه در سراسر کشور در تعارض می‌باشد.

برعکس سخنگوی مشاور طرح  که به ذکر مثال از خیابان‌های معروف کلان‌شهرهای کشور اشاره نموده‌اند، باید متذکر شد که مقایسه خیابان‌های قدیمی تهران، ارومیه و تبریز با خیابان بلادیان گچساران و طرح‌های اجرایی در آنها که فقط به پیاده‌رو سازی و قطع یا کاهش عبور وسایط نقلیه اکتفا شده است، قیاسی مع‌الفارق است.

خیابان‌های مورد اشاره مشاور طرح و به خصوص خیابان خیام ارومیه با حجم گسترده‌ای از عبور و مرور شهرندان مواجه بوده و بعد از سنگفرش نمودن نیز خودروهای عمومی قادر به عبور از این خیابان هستند. از سوی دیگر در این خیابان‌ها، سازه‌هایی مانند سقف برای پیاده‌روها در نظر گرفته نشده است و بیشتر به زیباسازی خیابان پرداخته شده است.

طراح به جای کاهش هزینه‌های این طرح و توجه به زیباسازی خیابان شهید بلادیان، بیشتر به ایجاد سازه‌های  پر هزینه مانند سقف برای پیاده‌روها پرداخته است.

سوم- تناقض در اهداف و اجرا:

یکی از اهداف کلان و حتی خرد این طرح که در بروشور تبلیغاتی مشاور نیز آمده است،” تسهیل حرکت سواره و پیاده – ساماندهی مسیر سواره و پیاده” می‌باشد.

اما طی چند ماه اخیر  در سخنان و توضیحات مسئولین شهر و طراحان طرح و به خصوص مصاحبه مشاور طرح با سایت خبری فانوس زاگرس، تنها به پیاده‌رو سازی خیابان شهید بلادیان اشاره شده و اینکه قرار است عبور وسایط نقلیه در این خیابان ممنوع گردد!

اگر قرار است این خیابان سنگ‌فرش شده و برای عبور شهروندان پیاده مورد استفاده قرار گیرد، یکی از اهداف کلان و خرد این مطالعات که همان تسهیل حرکت سواره و ساماندهی مسیر سواره‌رو می‌باشد و در اسناد نیز به آن اشاره شده است، از سوی مشاور طرح مورد سهل‌انگاری قرار گرفته و نقض شده است!

تناقضات طرح به خصوص در مورد مسیر سواره‌روی آن با سخنان شهردار محترم جناب آقای مهندس ذینل‌زاده نیز بیشتر می‌شود، آنجا که در اعتراض بازاریان در دوم آبان گفته اند” اگر با پیاده‌رو شدن خیابان بلادیان بازار این خیابان از رونق بیفتد، من این طرح را تغییر خواهم داد”.

اگر مطالعات طرح و ارزیابی‌های مشاور پیرامون همه ابعاد فنی، اجتماعی، اقتصادی و … این طرح و خیابان صورت گرفته است، شهردار محترم چگونه و بر اساس کدام منطقی می‌خواهند طرح را تغییر دهند؟

این سخنان شهردار محترم و حتی بروشور ارایه شده مشاور و دیگر اظهارات مسئولین نشان می‌دهد که این طرح در مطالعات و اجرا دارای تناقضات و ابهامات اساسی است که حتی مشاور طرح تاکنون نتوانسته این تناقضات را در بروشورهای خود نیز رفع نموده و حذف نماید!

توضیحات یا توجهیات مسئولین و حتی مشاور طرح تاکنون نتوانسته از بار سنگین ابهامات و تنقاضات این طرح که معمای ساماندهی خیابان شهید بلادیان است، بکاهد.

مقایسه سطحی و مضحک خیابان شهید بلادیان گچساران با خیابان‌های خیام ارومیه، تربیت تبریز، سپهسالار تهران و … نشان از عدم کارآمدی طراحان و حتی ایده‌پردازان این طرح در گچساران دارد که نیت آنان از این‌گونه طرح‌ها، در پرده ابهام می‌باشد. هیچ‌کدام از خیابان‌های مورد اشاره، هزینه‌های سنگینی برای ایجاد سازه و سقف برای پیاده‌روهای خود نداشته و تنها به سنگفرش خیابان و زیباسازی آن پرداخته‌اند.

خیابان تربیت تبریز

%d8%aa%d8%b1%d8%a8%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%a8%d8%b1%db%8c%d8%b2

خیابان خیام ارومیه

odhl-hvldi

بنابراین طرح ساماندهی خیابان شهید بلادیان گچساران را نمی‌توان طرح سنگ‌فرش یا زیباسازی این خیابان نامید.  طرحی که علاوه بر هزینه‌های زیاد برای اجرای آن، هزینه‌های بیشتری برای تعمیر و نگهداری نیز خواهد داشت که در آینده به مسایل هزینه‌ای و اقتصادی آن نیز پرداخته خواهد شد.

به هر حال با توجه به تناقض اهداف اولیه طرح با آنچه قرار است اجرا گردد و میزان هزینه‌های مالی این طرح، شاید لازم باشد تا مسئولان محترم مدیریت شهری گچساران مجدداً این طرح را مورد بازبینی قرار داده و در حد و اندازه همان خیابان‌های مورد اشاره در طرح (تبریز، ارومیه، تهران و …)، به زیباسازی خیابان شهید بلادیان پرداخته و به فکر رفع مشکلات اساسی‌تر شهر گچساران نیز باشند.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Rees-Mogg: topple May now or she will lead Tories into election
   Backbench Brexiter claims very few Tories want Theresa May to lead the party into 2022Jacob Rees-Mogg has said Conservative MPs must seize their chance to topple Theresa May or face the prospect of her leading the party into the next election, though he denied Eurosceptics had been humiliated by their failure so far to trigger […]
  • Bank of England backs Theresa May's Brexit deal, and warns of no-deal dangers – business live
   All the day’s economic and financial news, as MPS grill the Bank of England about BrexitHaldane: No-deal fears are hurting growthSaunders: Businesses aren’t ready for no-deal BrexitCarney: May’s Brexit transition deal would support UK economyBank will release its Brexit scenarios next week 12.12pm GMT Andy Haldane then gives a pithy explanation of Britain’s productivity crisis.He […]
  • Brexiteers are subverting language to obscure the truth, Trump-style | Bobby McDonagh
   It started with fake news, but now any unpalatable fact is fair game for the ‘thought incinerator’“A lie can travel halfway around the world while the truth is still putting on its shoes,” Mark Twain is said to have warned. In this era of social media, let’s make that all the way round the world […]
  • Nigel Slater’s crab and coriander fettuccine recipe
   Creamy pasta with a fishy, herby, succulent sauceBring a large, deep pot of water to the boil and salt it generously. Lower 125g of fettuccine into the water and let it cook until al dente. Continue reading...
  • Eccentric women: why they are more important than ever in our oppressive era
   From Janelle Monáe to Tilda Swinton, unconventional women are having a moment. In an age threatened by groupthink and strongman politics, they provide an essential antidoteCrazy. Feisty. Bolshy. Bossy. Hysterical. Sassy. Shrill. Spinster. Cat woman. Hag. Cougar. Frigid. Slut. Bitch. The English language has no end of words to describe women who don’t behave the […]
  • The Spin | Jack Leach and Ajaz Patel show left-arm spin is alive and well in cricket
   Both may be new to the Test scene but still bowled England and New Zealand, respectively, to famous away wins, timely entrances given Rangana Herath’s retirementRangana Herath did not want to end his Test career with a defeat in Galle but in the early days of the Sri Lankan’s new life as a retired cricketer, […]
  • Rapper 6ix9ine arrested on robbery, racketeering and firearms charges
   Platinum-selling rapper Daniel Hernandez could face life imprisonment after latest in a string of arrests, alongside alleged gang membersThe US rapper 6ix9ine, real name Daniel Hernandez and also known as Tekashi 6ix9ine, could be sentenced to life imprisonment if convicted of extensive new criminal charges that have been laid against him.Hernandez, whose single Fefe went […]
  • 'A terrible shame': Jude Law defends Woody Allen film after Amazon shelves it
   Actor defends A Rainy Day in New York, shot in 2017 but postponed after cast members denounced the directorJude Law has defended A Rainy Day in New York, the film he made with Woody Allen in 2017 and which has been indefinitely shelved after a number of its stars publicly disassociated themselves from Allen over […]
  • 'A liquid catapult': big-wave surfer returns to scene of nightmare wipeout
   Andrew Cotton, who broke his back on a huge wave at Nazaré in Portugal in 2017, prepares to scale the notorious peaks againLooking out from the jagged headland at Nazaré in Portugal, the Atlantic Ocean below looks tranquil. Baby waves – or so they seem from above – peel left across the town’s northern beach […]
  • New Labour was far more leftwing than it is given credit for | Glen O’Hara
   The idea that Tony Blair was ‘neoliberal’ is not just crudely simplistic – it contributes to the party’s current problems It has become a commonplace of leftwing thought that the New Labour governments were “neoliberal”. The word is thrown around like confetti. But not only has the word itself now become so widely used as […]
 • اطلاعات