۱۴:۰۵:۱۴ - جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵
معمای خیابان بلادیان: تضاد در واقعیات و اهداف ذهنی!
مقایسه سطحی و مضحک خیابان شهید بلادیان گچساران با خیابان‌های خیام ارومیه، تربیت تبریز، سپهسالار تهران و … نشان از عدم کارآمدی طراحان و حتی ایده‌پردازان این طرح در گچساران دارد که نیت آنان از این‌گونه طرح‌ها، در پرده ابهام می‌باشد. یکی از اهداف سیاستگذاران برای انجام مطالعات و ارزیابی‌ها در مورد یک طرح، سیاست […]

مقایسه سطحی و مضحک خیابان شهید بلادیان گچساران با خیابان‌های خیام ارومیه، تربیت تبریز، سپهسالار تهران و … نشان از عدم کارآمدی طراحان و حتی ایده‌پردازان این طرح در گچساران دارد که نیت آنان از این‌گونه طرح‌ها، در پرده ابهام می‌باشد.یکی از اهداف سیاستگذاران برای انجام مطالعات و ارزیابی‌ها در مورد یک طرح، سیاست و پروژه اقتصادی، فرهنگی،سیاسی و فنی را می‌توان دستابی به نتایج برای اطمینان از قابلیت اجرایی بودن طرح و پیامدهای آن دانست.

در ایران طی چند دهه اخیر شاهد رویکردی هستیم که ارزیابان و مشاوران در طرح‌های مختلف، به جای ارایه ارزیابی‌ها و نظرات مستقل و علمی، نظرات خود را بر اساس نیات و خواسته‌های سیاستگذاران یا مسئولین  صاحب قدرت، ارایه می‌کنند!

در این رویکرد که هدف نهایی آن کسب رضایت سیاستگذار یا صاحبان قدرت می‌باشد، اهداف طرح یا ارزیابی به صورت مغشوش و مبهم خواهند بود و هرگز شاهد پاسخ منفی(خیر) به ایده صاحبان طرح نمی‌باشیم.

ساماندهی خیابان شهید بلادیان گچساران را می‌توان یکی از جلوه‌های بارز رویکرد ارزیابی و طراحی بر اساس نیات ایده‌پرداز یا سیاستگذار صاحب قدرت دانست. مؤلفه‌های ارزیابی و مطالعات مشاوره‌ای همسو با نیات و خواست سیاستگذار در ساماندهی خیابان شهید بلادیان را می‌توان در موارد زیر مشاهده نمود:

یکم-  تفاوت آب و هوای طرح‌های مشابه:

وضعیت آب و هوای گچساران را نمی‌توان با آب و هوای شهرهایی مانند تبریز، ارومیه، تهران، اصفهان و …  که از سوی سخنگوی مشاور مطالعات طرح در مصاحبه با سایت فانوس زاگرس ذکر شده‌اند، مقایسه نمود.

شاید بهتر بود وضعیت آب و هوای گچساران را با اهواز و طرح اجرایی آن یعنی خیابان نادری مقایسه نمایند که در فصل تابستان به علت گرمای بالای ۴۵ درجه، خیابان نادری هیچ گونه مزیتی برای استفاده شهروندان ندارند.

گرمای بالای ۴۰ درجه در گچساران نیز یکی از عوامل ناکارآمدی هزینه‌های صورت گرفته در طرح ساماندهی است که از ساعت ۱۲ ظهر تا ساعت حدود ۱۶، کمتر مغازه‌ای در این محدوده فعال بوده و تعداد بسیار کمی  از شهروندان نیز در این خیابان حضور دارند.

شاید طراح باید برای استفاده بهینه و صحیح از این همه سازه و البته هزینه صورت گرفته، نصب کولرهای گازی بسیار قدرتمند را نیز برای پیاده‌روی مذکور در نظر بگیرند تا شهروندان بتوانند از این امکانات استفاده بهتری داشته باشند!

دوم- سیاست سازه‌ای به جای کاهش هزینه‌ها:

طرح ساماندهی خیابان شهید بلادیان، تإکید خاصی بر ساخت پیاده‌روی مسقف و ستون‌های بیشمار در خیابان دارد. این هدف که در تصاویر منتشره از این طرح در رسانه‌ها مشخص می‌باشد، با طرح‌های مشابه در سراسر کشور در تعارض می‌باشد.

برعکس سخنگوی مشاور طرح  که به ذکر مثال از خیابان‌های معروف کلان‌شهرهای کشور اشاره نموده‌اند، باید متذکر شد که مقایسه خیابان‌های قدیمی تهران، ارومیه و تبریز با خیابان بلادیان گچساران و طرح‌های اجرایی در آنها که فقط به پیاده‌رو سازی و قطع یا کاهش عبور وسایط نقلیه اکتفا شده است، قیاسی مع‌الفارق است.

خیابان‌های مورد اشاره مشاور طرح و به خصوص خیابان خیام ارومیه با حجم گسترده‌ای از عبور و مرور شهرندان مواجه بوده و بعد از سنگفرش نمودن نیز خودروهای عمومی قادر به عبور از این خیابان هستند. از سوی دیگر در این خیابان‌ها، سازه‌هایی مانند سقف برای پیاده‌روها در نظر گرفته نشده است و بیشتر به زیباسازی خیابان پرداخته شده است.

طراح به جای کاهش هزینه‌های این طرح و توجه به زیباسازی خیابان شهید بلادیان، بیشتر به ایجاد سازه‌های  پر هزینه مانند سقف برای پیاده‌روها پرداخته است.

سوم- تناقض در اهداف و اجرا:

یکی از اهداف کلان و حتی خرد این طرح که در بروشور تبلیغاتی مشاور نیز آمده است،” تسهیل حرکت سواره و پیاده – ساماندهی مسیر سواره و پیاده” می‌باشد.

اما طی چند ماه اخیر  در سخنان و توضیحات مسئولین شهر و طراحان طرح و به خصوص مصاحبه مشاور طرح با سایت خبری فانوس زاگرس، تنها به پیاده‌رو سازی خیابان شهید بلادیان اشاره شده و اینکه قرار است عبور وسایط نقلیه در این خیابان ممنوع گردد!

اگر قرار است این خیابان سنگ‌فرش شده و برای عبور شهروندان پیاده مورد استفاده قرار گیرد، یکی از اهداف کلان و خرد این مطالعات که همان تسهیل حرکت سواره و ساماندهی مسیر سواره‌رو می‌باشد و در اسناد نیز به آن اشاره شده است، از سوی مشاور طرح مورد سهل‌انگاری قرار گرفته و نقض شده است!

تناقضات طرح به خصوص در مورد مسیر سواره‌روی آن با سخنان شهردار محترم جناب آقای مهندس ذینل‌زاده نیز بیشتر می‌شود، آنجا که در اعتراض بازاریان در دوم آبان گفته اند” اگر با پیاده‌رو شدن خیابان بلادیان بازار این خیابان از رونق بیفتد، من این طرح را تغییر خواهم داد”.

اگر مطالعات طرح و ارزیابی‌های مشاور پیرامون همه ابعاد فنی، اجتماعی، اقتصادی و … این طرح و خیابان صورت گرفته است، شهردار محترم چگونه و بر اساس کدام منطقی می‌خواهند طرح را تغییر دهند؟

این سخنان شهردار محترم و حتی بروشور ارایه شده مشاور و دیگر اظهارات مسئولین نشان می‌دهد که این طرح در مطالعات و اجرا دارای تناقضات و ابهامات اساسی است که حتی مشاور طرح تاکنون نتوانسته این تناقضات را در بروشورهای خود نیز رفع نموده و حذف نماید!

توضیحات یا توجهیات مسئولین و حتی مشاور طرح تاکنون نتوانسته از بار سنگین ابهامات و تنقاضات این طرح که معمای ساماندهی خیابان شهید بلادیان است، بکاهد.

مقایسه سطحی و مضحک خیابان شهید بلادیان گچساران با خیابان‌های خیام ارومیه، تربیت تبریز، سپهسالار تهران و … نشان از عدم کارآمدی طراحان و حتی ایده‌پردازان این طرح در گچساران دارد که نیت آنان از این‌گونه طرح‌ها، در پرده ابهام می‌باشد. هیچ‌کدام از خیابان‌های مورد اشاره، هزینه‌های سنگینی برای ایجاد سازه و سقف برای پیاده‌روهای خود نداشته و تنها به سنگفرش خیابان و زیباسازی آن پرداخته‌اند.

خیابان تربیت تبریز

%d8%aa%d8%b1%d8%a8%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%a8%d8%b1%db%8c%d8%b2

خیابان خیام ارومیه

odhl-hvldi

بنابراین طرح ساماندهی خیابان شهید بلادیان گچساران را نمی‌توان طرح سنگ‌فرش یا زیباسازی این خیابان نامید.  طرحی که علاوه بر هزینه‌های زیاد برای اجرای آن، هزینه‌های بیشتری برای تعمیر و نگهداری نیز خواهد داشت که در آینده به مسایل هزینه‌ای و اقتصادی آن نیز پرداخته خواهد شد.

به هر حال با توجه به تناقض اهداف اولیه طرح با آنچه قرار است اجرا گردد و میزان هزینه‌های مالی این طرح، شاید لازم باشد تا مسئولان محترم مدیریت شهری گچساران مجدداً این طرح را مورد بازبینی قرار داده و در حد و اندازه همان خیابان‌های مورد اشاره در طرح (تبریز، ارومیه، تهران و …)، به زیباسازی خیابان شهید بلادیان پرداخته و به فکر رفع مشکلات اساسی‌تر شهر گچساران نیز باشند.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Roger Federer v Stefanos Tsitsipas: Australian Open 2019 – live!
   Game-by-game updates from the fourth round matchRetirement not on Federer’s mind after easing into last 16Any thoughts? You can email Will or tweet @Will_Unwin 9.40am GMT Second set: Tsitsipas* 6-7, 3-3 Federer Will I learn how to spell Tsitsipas off the top of my head before this match finishes? No probably not. 9.29am GMT Second […]
  • My Oscar goes to... Our film critics reveal their personal shortlists
   Ahead of the official Academy nominations, the Observer’s critics pick their own winners Continue reading...
  • Bauhaus at 100: the revolutionary movement's enduring appeal
   Sleek, pared-back, industrial elegance – that’s how most of us think of Bauhaus, the modernist design group born in Germany in 1919. But that was only one side of this short-lived but longlasting movement…• Norman Foster, Margaret Howell, Michael Craig-Martin and others on Bauhaus’s rich legacyThe Bauhaus, simply put, was a German school of art […]
  • Fire at French ski resort of Courchevel kills two
   Blaze forces evacuation of 60 workers, including foreigners, from three-storey buildingTwo people have died and a dozen more were injured in a fire at the ski resort of Courchevel in the French Alps, officials said.The pre-dawn blaze forced the evacuation of 60 resort workers, including foreigners, from a three-storey accommodation building. Continue reading...
  • Davos 2019: What to watch for at the World Economic Forum
   As many world leaders stay away, will any progress be made at ‘family reunion for the people who broke the world’?Political and economic problems loom heavily over the global elite as they gather at Davos for the World Economic Forum (WEF). But is there any political will to fix them? Continue reading...
  • Jeremy Corbyn expected to back move to block no-deal Brexit
   Labour is considering a proposal that would force Theresa May to extend Britain’s membership of the EUJeremy Corbyn is poised to back a plan to block a no-deal Brexit as pressure builds within Labour and the trade unions for a delay to Britain’s EU departure.It is understood that the leader and his shadow cabinet team […]
  • Inside the weird, sinister world of apartheid’s secret mercenaries
   A South African militia that claimed to be behind the murder of a UN chief was involved in deadly work across the continent, its members sayKeith Maxwell, the self-declared “commodore” of the South African Institute for Maritime Research (SAIMR), liked to dress up on special occasions in the garish costume of a 18th-century admiral, with […]
  • Manny Pacquiao overwhelms Adrien Broner in play for Mayweather rematch
   Pacquiao beats Broner by unanimous decision – as it happenedFilipino politician dominates in first outing since 40th birthdayPacquiao defends his WBA regular welterweight championshipManny Pacquiao showed Saturday night he’s still got plenty of fight for a fighter on the wrong side of 40.Whether Pacquiao’s dominating win over Adrien Broner gets him a rematch with Floyd […]
  • Milan art tour: fresco heaven, without the crowds
   Resist the urge to splurge in the city’s chic shops and instead lose yourself in its transcendental artThink of Milan and you think of fashion. The first time I spent more than a few hours in the city, I roamed the Galleria Vittorio Emanuele II – Italy’s oldest shopping arcade, built in the 1860s and […]
  • 'The goal is to automate us': welcome to the age of surveillance capitalism
   Shoshana Zuboff’s new book is a chilling exposé of the business model that underpins the digital world. Observer tech columnist John Naughton explains the importance of Zuboff’s work and asks the author 10 key questionsWe’re living through the most profound transformation in our information environment since Johannes Gutenberg’s invention of printing in circa 1439. And […]
 • اطلاعات