۱۸:۵۶:۴۳ - دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷
مذاکرات درباره پروژه خط لوله گاز با ایران
غلام سرور خان وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان در نامه ای به همتای ایرانی خود خواستار از سرگیری مذاکرات درباره پروژه خط لوله گاز شده است.   نسیم توسعه به نقل از نیک نفت:  پاکستان قصد دارد مذاکرات در باره پروژه خط لوله گاز با ایران را از سر بگیرد. به نقل از روزنامه […]

غلام سرور خان وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان در نامه ای به همتای ایرانی خود خواستار از سرگیری مذاکرات درباره پروژه خط لوله گاز شده است.مذاکرات پروژه خط لوله گاز با ایران

 

نسیم توسعه به نقل از نیک نفت:  پاکستان قصد دارد مذاکرات در باره پروژه خط لوله گاز با ایران را از سر بگیرد.

به نقل از روزنامه نیوز اینترنشنال پاکستان، غلام سرور خان وزیر نفت و منابع طبیعی این کشور در نامه ای به همتای ایرانی خود خواستار از سرگیری مذاکرات در باره پروژه خط لوله گاز شده است.

پاکستان تصمیم دارد تا مذاکرات خود درباره پروژه خط گاز ایران — پاکستان که توسط دولت پیشین این کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی متوقف شده بود را از سر گیرد.

به گفته یک مقام ارشد پاکستان، وزیر نفت این کشور در تاریخ ۶ نوامبر سال جاری نامه ای به همتای ایرانی خویش نوشت و خواستار آغاز مذاکرات متوقف شده در مورد انجام پروژه یک گروه کاری مشترک در سطح «جی دبلیو جی» (GWJ)با این کشور شده بود.

مذاکرات در این سطح «جی دبلیو جی» که پس از پنج سال صورت می گیرد، مکانیزم چگونگی پیشبرد این پروژه با وجود تحریم های دولت ترامپ علیه ایران را ارزیابی خواهد کرد.

ایده احداث خط لوله صلح در سال ۱۹۹۰ مطرح شد و قرار بود که این خط لوله که گاز ایران را به پاکستان و هندوستان منتقل می کرد، پیام آور صلح و دوستی در شبه قاره باشد. با توجه به اینکه توافق شده بود هند و پاکستان برای تامین امنیت این خط لوله، اختلافات خود را کاهش دهند، این خط لوله انتقال گاز به خط لوله صلح موسوم شد.

براساس توافق اولیه، قرار بود این خط لوله دو هزار و ۷۰۰ کیلومتری گاز صادراتی ایران را از مسیر پاکستان به هند منتقل کند. پیش بینی شده بود که در صورت توافق نهایی، یکهزار و ۱۰۰ کیلومتر از این خط لوله در ایران، یکهزار کیلومتر در پاکستان و ۶۰۰ کیلومتر در هند احداث شود.

طبق طرح اولیه قرار شده بود که روزانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب گاز ایران به هند و پاکستان صادر شود که ۹۰ میلیون مترمکعب آن برای هند و ۶۰ میلیون مترمکعب آن برای پاکستان در نظر گرفته شده بود.

پاکستان با تاکید بر اجرای خط لوله گاز ایران به پاکستان به دلیل نیازهای رو به رشد انرژی در کشورش گفت: اسلام آباد در خصوص تکمیل خط لوله صلح در کنار ایران می ماند.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
  • RSS English News

  • RSS news

  • اطلاعات