۱۶:۳۲:۳۴ - پنج شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶
محمدعلی نجفی شهردار تهران شد+ زندگینامه
منتخبان شورای پنجم شهر تهران امروز با اتفاق آرا محمدعلی نجفی را به عنوان شهردار آینده تهران انتخاب کردند.                         سرانجام بعد از کش و قوس های فراوان منتخبان شورای پنجم شهر تهران محمدعلی نجفی را به عنوان شهردار آینده تهران انتخاب کردند. نجفی از میان […]

منتخبان شورای پنجم شهر تهران امروز با اتفاق آرا محمدعلی نجفی را به عنوان شهردار آینده تهران انتخاب کردند.نجفی شهردار تهران شد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سرانجام بعد از کش و قوس های فراوان منتخبان شورای پنجم شهر تهران محمدعلی نجفی را به عنوان شهردار آینده تهران انتخاب کردند.

نجفی از میان ۷ گزینه نهایی به عنوان شهردار تهران انتخاب شد. این در حالی است که پیش از انتخاب نجفی، ۵ گزینه دیگر به نام های بیطرف، افشانی، شریعتمداری، کولایی و مرعشی از رقابت برای رسیدن به بهشت انصراف داده بودند.

محمدعلی نجفی که سابقه وزارت آموزش و پرورش در دولت اصلاحات و عضویت در شورای سوم شهر تهران را دارد، جانشین محمدباقر قالیباف شهردار ۱۲ ساله شهر تهران می شود.

از آنجاییکه شورای پنجم تهران هنوز به صورت رسمی کار خود را آغاز نکرده است، نجفی برای رسیدن به بهشت باید در انتظار آغاز به کار شورای پنجم باشد تا در صحن علنی و با رای منتخبان به عنوان شهردار کار خود را آغاز کند.

ضمن اینکه هنوز زمان قطعی آغاز به کار شورای پنجم مشخص نیست و تاریخ های ۲۵ مرداد و ۱۲ شهریور به همین منظور مطرح شده است.

* آشنایی بیشتر با شهردار منتخب تهران 

محمدعلی نجفی ۲۳ دی۱۳۳۰ در محله رودکی(سلسبیل) تهران متولد شد، پدر وی مرحوم احمدعلی فرزند یک روحانی بود که سال ۱۳۱۲ از روستایی واقع در کلات خراسان به تهران آمده و در ارتش استخدام شد و مادرش نیز اصالتا تهرانی است. 
محمدعلی نجفی سال ۱۳۳۷ در دبستان دولتی خواجو ثبت‌نام کرد و سال ۱۳۴۳ گواهینامه ششم دبستان را در نظام قدیم با رتبه شاگرد اولی تهران کسب کرد. 
وی برای ادامه تحصیل به دبیرستان اسدآبادی واقع در میدان رشدیه رفت و تا سال پنجم متوسطه را در همانجا تحصیل کرد و سال ششم متوسطه را در دبیرستان مروی تحصیل کرد و در امتحانات نهایی با معدل ۱۹٫۴۵ در رشته ریاضی فارغ‌‌التحصیل شد . 
محمدعلی نجفی در امتحانات پایان دوره متوسطه موفق به کسب رتبه اول شهر تهران و دوم امتحانات مهایی کشور شد. 
محمدعلی به همین دلیل(کسب رتبه برتر امتحانات نهایی)در سال ۱۳۴۹ می توانست بدون کنکور وارد دانشگاه صنعتی شریف (آریامهر سابق) شود اما با توجه به اینکه شهریه دانشگاه ۲ هزار تومان بود به دلیل مشکلات مالی از تحصیل در این رشته انصراف داد. 
محمدعلی بار دیگر از طریق شرکت در کنکور، در رشته مهندسی متالورژی دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد(پذیرفته شدگان رتبه اول رشته ها از پرداخت شهریه معاف می شدند) اما پایان سال دوم تحصیل به دلیل علاقه به رشته ریاضی تغییر رشته داد. 
وی تیرماه ۱۳۵۳ به عنوان شاگرد اول رشته ریاضی و دارنده بالاترین معدل در میان تمام فارغ‌التحصیلان آن سال دانشگاه، تحصیلات خود را به پایان رساند. 
دولت وقت در آن زمان، درصدد برنامه‌ریزی برای احداث دانشگاه صنعتی در اصفهان بود و برای تامین هیات علمی آن دانشگاه به افرادی از بهترین فارغ‌التحصیلان دانشگاه برای تحصیل در دانشگاه های طراز اول امریکا و انگلستان بورس تحصیلی اهدا می‌شد که نجفی هم با استفاده از همین بورس و با گرفتن پذیرش از دانشگاه «ام. آی. تی» عازم امریکا شد و در پایان سال دوم تحصیل در امتحان ورودی دوره دکتری قبول شد و از شهریور همان سال ۱۳۵۵ کار تحقیق روی تز دکترای خویش را آغاز کرد. 
نجفی در سال ۵۷(ایام انقلاب) و با وجودی که نزدیک به پایان کار برای اخذ مدرک دکتری بود به ایران آمد و چون بطور مستقیم وارد دوره دکترای ریاضی شده بود به اصرار استادش، از کارهای ناتمام رساله دکترای خود به عنوان پایان‌نامه کارشناسی ارشد دفاع کرد و در هشتم فروردین ۱۳۵۸ بدون گرفتن مدرک دکتری به ایران آمد. 
وی در سال تحصیلی ۱۳۵۷-۱۳۵۶ قسمت عمده‌ای از وقت خود را صرف فعالیت‌های مربوط به پشتیبانی از حرکت انقلاب اسلامی در ایران و افشاگری درخصوص جنایات رژیم شاه و تحریک افکار عمومی مردم امریکا علیه آن رژیم گشت و در نتیجه کار روی تز دوره دکتری پایان نیافت. 

* مسئولیت های اجرایی محمدعلی نجفی 

– مشاور معاون نخست وزیر(شهید چمران) در امور انقلاب – ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۸ 
– عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان ۱۳۵۸ تا ۱۳۵۹ 
– ریاست دانشگاه صنعتی اصفهان ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰ 
– وزیر فرهنگ و آموزش عالی ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ 
– عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۷ 
– معاون آموزشی و فرهنگی صدا و سیما ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷ 
– وزیر آموزش و پرورش ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۶ 
– رییس سازمان برنامه و بودجه ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ 
– عضو سومین دوره شورای اسلامی شهر تهران – ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲(دوره ۶ ساله براساس مصوبه مجلس) 
– محمدعلی نجفی مرداد ۱۳۹۲ به عنوان گزینه پیشنهادی دولت یازدهم برای وزارت آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی معرفی شد که موفق به اخذ رای اعتماد نمایندگان نشد. 
– نجفی در ۲۶ مرداد سال ۱۳۹۲ به سمت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منصوب شد که در بهمن همان سال به دلیل مشکلات جسمی، از این مسئولیت کناره گیری کرد. 
– سرپرستی وزارت علوم برای مدت ۳ ماه(شهریور تا آبان ۹۳) 
– محمدعلی نجفی درحال حاضر مشاور رئیس جمهوری و دبیر ستاد هماهنگی امور اقتصادی دولت است. 
با انتصاب شهردار جدید، نجفی جایگزین محمدباقر قالیباف می شود که از ۱۲ سال پیش تاکنون مدیریت شهر تهران را دراختیار داشته است. 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
  • RSS English News

  • RSS news

  • اطلاعات