۱۱:۰۷:۵۶ - سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷
محمدرضا زائری: روحانی متفرعن و مغرور است و کسی را آدم حساب نمی کند!
این که رئیس جمهوری یک کشور با عبا و عمامه رسماً دروغ بگوید برای من ناخوشایند است.به رغم همه انتقادهایم به احمدی نژاد که بار‌ها گفته و نوشته ام، معتقدم نقطه قوت او شکستن تصویر متفرعنانه ریاست و مسئولیت در ایران بود. همه حرف من این است که رئیس جمهوری نباید این قدر نخوت و […]

این که رئیس جمهوری یک کشور با عبا و عمامه رسماً دروغ بگوید برای من ناخوشایند است.به رغم همه انتقادهایم به احمدی نژاد که بار‌ها گفته و نوشته ام، معتقدم نقطه قوت او شکستن تصویر متفرعنانه ریاست و مسئولیت در ایران بود. همه حرف من این است که رئیس جمهوری نباید این قدر نخوت و غرور داشته باشد که دیگران را آدم حساب نکند.


روحانی متفرعن و مغرور است/ دروغ می‌گوید، اما احمدی نژاد از او هم دروغگوتر بود/ وقتی فریدون در حال معامله دلار است فیلتر تلگرام چه اهمیتی برای روحانی دارد! / هاشمی بانی خیلی از انحرافات است/بین هاشمی و مصباح، اولی را انتخاب می‌کنم/ بزرگترین حسن احمدی نژاد نداشتن تفرعن بود/روحانی دیگران را آدم حساب نمی‌کند/ماجرای ورود رهبری به مساله بازداشت زائری/بحث اعدامم مطرح بود!

نسیم توسعه به نقل از فردا: محمدرضا زائری با مطالبش در مورد موضوعات روز و دید انتقادی به شخصیتی پرطرفدار تبدیل شده است. او در گفتگویی مفصل به بیان مسائل مختلفی پیرامون زندان، روحانی، احمدی نژاد و… پرداخته است که گزیده‌هایی از آن در ادامه خواهد آمد:

** من یک مشکل شخصی با آقای روحانی دارم و آن هم تکبر و غرور و نخوت ایشان است. وقتی به عنوان یک ایرانی می‌بینم که سران کشور‌های مختلف نشسته اند و آن وسط یک نفر بالای سر آقای روحانی چتر گرفته ناراحت می‌شوم. در مقابل خانم مرکل را می‌بینم که لباسی از پانزده سال پیش پوشیده و به خبرنگاری که از او درباره لباسش سؤال می‌کند می‌گوید من باید برای مردم خدمت کنم و قرار نیست شو راه بیندازم. وقتی می‌بینیم اولین مسئله تیم حفاظتی آقای روحانی این است که کولر درجه حرارتش فلان باشد…

** من اگر بخواهم از موضع اضطرار انتخاب کنم چتر را انتخاب می‌کنم، ولی به من بر می‌خورد و یک جور‌هایی آزردگی و زخم آن چتر گرفتن بالای سر آقای روحانی برای من می‌ماند. خیلی‌ها در این مدت از آقای روحانی دفاع کردند، اما حالا اوضاع اقتصادی شده این اوضاع تلگرام را هم که دیدیم. آزادی‌های اجتماعی هم که کم‌تر شد و بیشتر نشد. این‌ها جا‌هایی بود که انتظار داشتیم آقای روحانی بایستد.

** من احساسم این است که آقای روحانی ترجیح می‌دهد موقعیت خودش را حفظ کند. آقای حسین فریدون دارد معامله دلار انجام می‌دهد و حالا چه فرقی می‌کند که تلگرام باز شود یا بسته باشد. آقای فلانی که چفیه گردنش می‌اندازد منافعی دارد که آن منافعش تأمین می‌شود و برای همین حرفی نمی‌زند.

** او در این مصاحبه که به اندیشه پویا انجام شده گفته است: فساد خیلی تقسیم بندی فکری به معنای اصلاح طلب و اصول گرا ندارد. بخواهم مقایسه کنم می‌گویم که در تمام این سال‌ها دولت موسوی از همه دولت‌ها سالم‌تر بود، ولی سؤال من این است که آیا این ناشی از جو سیاسی و شرایط آن زمان نبود؟ چون همان آدم‌ها در دوره‌های بعد جور دیگر رفتار کردند.

** واقعیت این است که من آقای هاشمی را بانی خیلی از انحرافات فعلی می‌دانم و برای این‌ها نمی‌توانم آقای هاشمی را ببخشم.

آقای هاشمی روحانیت را درگیر سمت‌های اجرایی کرد، در حالی که امام وقتی از پاریس برگشتند کار‌ها را سپردند دست مهندس بازرگان و رفتند قم، اما از آن طرف این را هم میدانم که آقای هاشمی پای اصالت انقلاب ماند. من اگر مخیر به انتخاب میان آقای هاشمی و مصباح باشم قطعا آقای هاشمی را انتخاب می‌کنم.

این که رئیس جمهوری یک کشور با عبا و عمامه رسماً دروغ بگوید برای من ناخوشایند است. ممکن است کسی بگوید اقتضای سیاست این است، اما من نمی‌توانم بپذیرم. ایشان چندبار تا به حال حرف‌هایی را زده و بعد گفته که این حرف‌ها را نگفته ام. قول‌هایی داده و بعد گفته این قول‌ها را نداده ام. این رفتار قابل توجیه نیست به خصوص برای کسانی که به آقای روحانی دل بسته اند.

** من مقایسه نمی‌کنم و طبیعتاً اگر بخواهم مقایسه کنم میدانم که آقای احمدی نژاد خیلی بیش‌تر دروغ می‌گفت. اما من این را نمی‌فهمم که کسی که خودش سی سال در رأس امور بوده و مسئولیت داشته در سخنرانی‌های انتخاباتی اش بگوید سی سال زبان‌ها را بریدند و قلم ها را شکستند. متأسفانه الآن بعضی آقایان به این ادبیات مبتلا شده اند.

** من به رغم همه انتقادهایم به احمدی نژاد که بار‌ها گفته و نوشته ام، معتقدم نقطه قوت او شکستن تصویر متفرعنانه ریاست و مسئولیت در ایران بود. همه حرف من این است که رئیس جمهوری نباید این قدر نخوت و غرور داشته باشد که دیگران را آدم حساب نکند.

** من هم حرف‌هایی را که درباره مرتضوی گفته می‌شد تا وقتی که خودم از نزدیک ندیدم باور نمی‌کردم. اگر این تجربه را نداشتم می‌گفتم این حرف‌ها را دشمنان برای بدنام کردن جمهوری اسلامی می‌زنند. اصلا یکی از خیانت‌های مرتضوی این بود که مسئله نفوذ دشمن را مبتذل کرد. به من می‌گفت: بنویس که گول خورده ام. گفتم من هیچ وقت چنین چیزی می‌نویسم، چون توهین به خودم است. بعد هم مسئولین قوه قضاییه به من گفتند که مرتضوی سه پرونده از جمله پرونده شما را با خود به خانه برده است هیچ وقت هم نفهمیدم چرا.

** تنها کسی که مستقیم وارد شدند، رهبری بودند روز دومی که زندان بودم یک نسخه مفاتیح و صحیفه سجادیه برای من فرستادند و خواندن دعا‌هایی را هم تأکید کردند. اما طبیعتاً ایشان نمی‌خواستند در روند فضایی دخالت کنند.

**  (بعد از بیرون آمدن از زندان) خیلی‌ها با من سرد برخورد کردند از حداد عادل تا اعضای هیئت امنای خودما یعنی خانه روزنامه نگاران جوان با من سرد شدند. آقای یزدی که رئیس قوه قضاییه بود من را از کودکی می‌شناخت و با پدرم رفاقت داشت، اما خیلی سرد و سنگین با من برخورد کرد، جو عمومی آن قدر سنگین بود که هر کسی می‌خواست یک سنگی به من بزند. اگر کسی می‌خواست محبت کند کلوخ میزد که کمتر دردم بیاید.

** من اولین روحانی بودم که پرونده ام از دادگاه روحانیت به دادگاه عمومی آمد حتی بعضی بستگان رابطه شان را با ما قطع کردند. فضا خیلی منفی بود. من هم می‌توانستم مثل برخی دیگر از آن فضا استفاده کنم و از ایران خارج شوم، اما به هیچ تماس و دعوتی جواب ندادم. آن زمان فضا خیلی مهم بود.

به صورت جدی بحث اعدام من مطرح شده بود. به نیت و صداقت خودم مطمئن بودم، اما واقعا احتمال هر چیزی را می‌دادم. حتی فکر می‌کردم که ممکن است اعدام شوم. آقای دری نجف آبادی که آن زمان وزیر بود، بعدا به من گفت که چندین نفر به من مراجعه کردند تا علیه تو چیزی بگیرند. خیلی‌ها بعدتر به من می‌گفتند که برو از مرتضوی تشکر کن که تو را انداخت زندان، اگر بیرون بودی قطعاً تو را می‌زدند.

عموی من گفت: توی مسجد داشتم نماز می‌خواندم که یک نفر آمد پیش امام جماعت و گفت: حاج آقا خبر دارید که به امام توهین کردند. امام جماعت گفت: نه چه شده. طرف هم گفت: روزنامه‌ای به امام توهین کرده و من اگر اسلحه داشتم همین امروز آن فرد را می‌کشتم. جوی شده بود که در قم اعلامیه پخش کردند که تفاله سلمان رشدی ملعون دارد می‌آید و پایش به قم برسد خون کثیفش را می‌ریزیم.

** مرتضوی عمداً من را به بند عمومی و کنار مجرمان خطرناک فرستاد. من یک طلبه جوان بودم و وقتی وارد بند شدم خیلی مهجور و مؤدب بودم یک نفر جلو آمد و از من پرسید جرمت چیست. گفتم مطبوعاتی هستم. او هم گفت: من مادرم را کشته ام. همان اول فهمیدم که آن جا یک دنیای دیگر است. برای همین هم بار‌ها گفته ام که کسی تا زندان نرفته باشد نمی‌فهمد آن طرف دیوار فقط مأمور زندان صاحب جان شماست.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Blackburn v Newcastle: FA Cup third-round replay – live!
   Follow all the action from Ewood Park (kick-off 7.45pm GMT) Late Ritchie penalty denies Blackburn victory at NewcastleAnd email Simon or feel free to tweet @Simon_Burnton 9.20pm GMT 77 mins: Murphy takes on Reed again. This time what comes out of the Murphy tombola is a useless cross that floats straight out of play. He […]
  • Brexit vote: Corbyn tables no-confidence motion after May defeat – Politics live
   Prime minister’s Brexit deal is lost by 432 votes to 202Theresa May loses Brexit deal vote by majority of 230How did your MP vote?After May’s landmark defeat, what happens now? 9.17pm GMT Echoing the line taken by the DUP (see 8.44pm), Boris Johnson, the Brexiter former foreign secretary, told the BBC that the result of […]
  • Gillette #MeToo ad on 'toxic masculinity' gets praise – and abuse
   Backlash includes call for boycott of P&G, complaining commercial ‘emasculates men’Shaving company Gillette has been bombarded with both praise and abuse after launching an advertising campaign promoting a new kind of positive masculinity.Engaging with the #MeToo movement, the company’s new advertising campaign plays on its 30-year tagline “The best a man can get”, replacing it […]
  • 10-year challenge: how did Donald Trump's top team look a decade ago?
   Kellyanne Conway was a calendar model, Ivanka Trump and Jared Kushner were newlyweds and Mick Mulvaney was planning to open a Mexican restaurantIt’s not clear who started it, or why the rather banal social media challenge has taken off , but the last two days has seen Facebook, Instagram and Twitter awash with people partaking […]
  • Cricket’s vices are no more common – it’s just harder to keep them secret | Andy Bull
   Players have been fighting, drinking and sleeping around for as long as they’ve been batting, bowling and catching but these days you can guarantee everyone will know about itWhenever David Green belched he would say “Boycott!” and since he belched a lot “Boycott” was probably one of the first few words I ever heard him […]
  • Nairobi terror attack: police regain control of hotel complex from gunmen
   Militant Islamist organisation al-Shabaab claims responsibility for armed assaultPolice and anti-terrorist forces have regained control of a Nairobi hotel and office complex, hours after it was attacked by Islamist extremist gunmen.The assault on the dusitD2 compound in the Kenyan capital, which includes a luxury hotel, restaurants, a spa and several office buildings housing international companies, […]
  • Manchester City refuse to give Uefa any comment on FFP allegations
   • Club argues claims are based on ‘hacked or stolen’ emails• Uefa wrote to City inviting comment before ChristmasManchester City have refused to give Uefa any comment on allegations that they breached financial fair play regulations and misled the governing body because the club argues the claims were based on “hacked or stolen” emails.The Uefa […]
  • World Series MVP John Wetteland charged with child sexual abuse
   52-year-old was arrested on Monday in TexasWetteland helped Yankees to victory in 1996 World SeriesFormer major league pitcher John Wetteland has been charged in Texas with continuous sex abuse of a child under age 14. Denton County jail records show the 52-year-old Wetteland was arrested on Monday and freed on $25,000 bond.Authorities have not released […]
  • For Britain’s sake, Theresa May, just go | Joseph Harker
   She has turned her nation into a global laughing stock. If she has any sense of duty, she will step aside nowSo now we know. With the clock ticking rapidly towards 29 March, Theresa May’s Brexit has been defeated – and in devastating style. This was the worst government defeat in British history.The contradictions and […]
  • 'Hatred is becoming more visible': shocked Gdańsk mourns for slain mayor
   Residents take part in vigils after stabbing of Paweł Adamowicz on stage at charity concertThe music has been switched off at the Red Light pub in the heart of the picturesque old town of Gdańsk. A single candle adorned with a black ribbon rests on the bar. The city is in mourning.The people of Gdańsk […]
 • اطلاعات