خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
۹۷/۰۲/۲۰ ۰۹:۰۰
شناسه خبر : 16237

مالزی با پیروزی اپوزیسیون، صاحب پیرترین نخست‌وزیر جهان می‌شود.

اپوزیسیون مالزی در انتخابات سراسری این کشور به پیروزی‌ای ‌تاریخی دست یافت. این نخستین بار پس از استقلال مالزی است که حزب دولت حاکم شکست خورده است. نخست‌وزیر جدید ماهاتیر محمد، سیاستمدار ۹۲ ساله، خواهد بود.   نسیم توسعه به نقل از دویچه وله آلمان:   اپوزیسیون مالزی در انتخابات سراسری این کشور به پیروزی‌ای ‌تاریخی […] ...

اپوزیسیون مالزی در انتخابات سراسری این کشور به پیروزی‌ای ‌تاریخی دست یافت. این نخستین بار پس از استقلال مالزی است که حزب دولت حاکم شکست خورده است. نخست‌وزیر جدید ماهاتیر محمد، سیاستمدار ۹۲ ساله، خواهد بود.ماهاتیر محمد، سیاستمدار ۹۲ ساله مالزیایی پیشتر نیز مقام نخست‌وزیری را در دست داشت

 

نسیم توسعه به نقل از دویچه وله آلمان:   اپوزیسیون مالزی در انتخابات سراسری این کشور به پیروزی‌ای ‌تاریخی دست یافت. این نخستین بار پس از استقلال مالزی است که حزب دولت حاکم شکست خورده است. نخست‌وزیر جدید ماهاتیر محمد، سیاستمدار ۹۲ ساله، خواهد بود.

 

ماهاتیر محمد (Mahathir Bin Mohamad)، سیاستمدار ۹۲ ساله مالزیایی پیشتر نیز مقام نخست‌وزیری را در دست داشت.

کمیسیون انتخابات مالزی نتایج رسمی انتخابات سراسری این کشور را بامداد پنجشنبه (۱۰ مه / ۲۰ اردیبهشت) اعلام کرد. برای نخستین بار از زمان استقلال مالزی که بیش از ۶۰ سال از آن می‌گذرد، حزب دولت حاکم شکست خورده و قدرت را از دست داده است.

با پیروزی تاریخی اپوزیسیون نخست‌وزیری جدید نیز زمام امور را در دست می‌گیرد: ماهاتیر محمد، سیاستمدار ۹۲ ساله‌ مالزیایی که با این حساب ‌سالمندترین رهبر منتخب یک کشور در جهان محسوب می‌شود.

 

کمیسیون انتخابات اعلام کرده که ائتلاف مخالفان به رهبری ماهاتیر محمد دست‌کم به ۱۱۵ کرسی از مجموع ۲۲۲ کرسی پارلمان دست یافته و به این ترتیب حد نصاب لازم برای تشکیل دولت را کسب کرده است.

ماهاتیر محمد پس از پیروزی تاریخی اپوزیسیون در انتخابات گفت: «ما به دنبال انتقام نیستیم و تنها می‌خواهیم حاکمیت نظم و قانون را برقرار سازیم.»

یکی از حوزه‌های اخذ رای در انتخابات مالزی

ماهاتیر محمد که ۱۵ سال پیش از مقام ریاست دولت مالزی کناره گرفته بود، در این انتخابات برای به چالش کشیدن شاگرد پیشین خود، نجیب رزاق، بار دیگر به صحنه سیاست بازگشت.

نجیب رزاق، نخست‌وزیر مالزی که حال با ائتلاف “باریسان ناسیونال” قدرت را از دست داده، شکست خود را در انتخابات رسماً اعلام کرد. او در ماه‌های اخیر به خاطر اتهامات مربوط به فساد مالی زیر فشارهای شدیدی بوده است.

ائتلاف باریسان ناسیونال عمدتاً از اعضای حزب “سازمان مالای متحد” تشکیل شده و از زمان استقلال مالزی از بریتانیا در سال ۱۹۵۷ میلادی تا کنون در رأس قدرت در این کشور قرار داشته است.

Could Malaysia’s Mahathir Mohamad Become the World’s Oldest Leader? He Speaks to TIME About What Sparked His Political Comeback