۱۸:۳۶:۳۳ - یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶
ماسوله جنوب ایران در شهرستان دنا +فیلم
این روستا به علت قرار گرفتن در دامنه ارتفاعات کوه دنا دارای ساختمان هایی با بافتی پلکانی است به همین علت آن را به روستای ماسوله در شمال کشور تشبیه می کنند. روستای کریک از قدیمی‌ترین روستا‌های شهرستان دنا دارای طبیعیتی زیبا و دلنواز در کهگیلویه و بویراحمد است.    اقلیم زاگرس به نقل از خبرگزاری […]

این روستا به علت قرار گرفتن در دامنه ارتفاعات کوه دنا دارای ساختمان هایی با بافتی پلکانی است به همین علت آن را به روستای ماسوله در شمال کشور تشبیه می کنند.روستای کریک از قدیمی‌ترین روستا‌های شهرستان دنا دارای طبیعیتی زیبا و دلنواز در کهگیلویه و بویراحمد است. 

روستای زیبای کریک ماسوله ای در جنوب ایران +فیلم

 

اقلیم زاگرس به نقل از خبرگزاری صداوسیما:   روستای کریک از توابع بخش مرکزی شهرستان دنا، در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی سی سخت و ۲۵ کیلومتری شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است.
این روستا به علت قرار گرفتن در دامنه ارتفاعات کوه دنا دارای ساختمان هایی با بافتی پلکانی است به همین علت آن را به روستای ماسوله در شمال کشور تشبیه می کنند.
روستای کوهستانی کریک که حدود ۱۷۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد در فصول بهار، تابستان و پاییز آب و هوایی ملایم و مطبوع و در زمستان سرد و خشک است.
رودخانه کریک از میان روستا عبور می‌کند و بر طراوت و شادابی فضای روستا می‌افزاید.
روستای کریک از قدیمی‌ترین روستا‌های شهرستان دنا به شمار می‌رود و یکجانشینی در این منطقه، به دوران قبل از مهاجرت آریایی‌ها به فلات ایران مربوط است.
عبور شاهراه سلطنتی هخامنشی از ۱۵ کیلومتری کریک، سبب رونق تجارت و رفت و آمد بیشتر در این ناحیه شده است.
بارگاه مطهر امامزاده عسگر (ع) و امامزاده اسحاق (ع) در مرکز این روستا و بقعه امامزاده‌گان علی (ع) و شاه نعمت الله (ع) در نزدیکی روستا قرار دارند.
مردم کریک نسب خود را به امامزاده عسگر (ع) و امامزاده اسحاق (ع) می‌رسانند.
در سال ۱۳۸۵ جمعیت روستای کریک با احتساب مناطق روستایی پیرامون آن تعداد سه هزار و ۸۸۲ نفر گزارش شده است.
بیشتر درآمد مردم این روستا از فعالیت‌های زراعی، دامداری و باغداری تأمین می‌شود و گروهی از مردم روستا در بخش خدمات و تولید صنایع دستی اشتغال دارند.
۰۰:۰۰۰۲:۳۱                                                                                                                                       

 

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
  • RSS English News

  • RSS news

  • اطلاعات