۱:۳۷:۳۴ - دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
فرید زکریا: هژمونی آمریکا مرده است!
فرید زکریا در مقاله‌ای در نشریه فارن افرز نوشت آمریکا قدرت سلطه‌گری خود در جهان را از دست داده است و روی کار آمدن ترامپ را «ضربه نهایی» به هژمونی این کشور توصیف کرد. نسیم توسعه به نقل از باشگاه خبرنگاران:  فرید زکریا در مقاله‌ای در نشریه فارن افرز نوشت آمریکا قدرت سلطه‌گری خود در […]

فرید زکریا در مقاله‌ای در نشریه فارن افرز نوشت آمریکا قدرت سلطه‌گری خود در جهان را از دست داده است و روی کار آمدن ترامپ را «ضربه نهایی» به هژمونی این کشور توصیف کرد.


نسیم توسعه به نقل از باشگاه خبرنگاران:  فرید زکریا در مقاله‌ای در نشریه فارن افرز نوشت آمریکا قدرت سلطه‌گری خود در جهان را از دست داده است و روی کار آمدن ترامپ را «ضربه نهایی» به هژمونی این کشور توصیف کرد.

نشریه فارن افرز در مقاله‌ای به قلم فرید زکریا (نظریه‌پرداز برجسته آمریکایی) نوشت: روزی از روز‌های دو سال گذشته، هژمونی (برتری) آمریکایی مُرد. دوران استیلای آمریکا، کوتاه و گذرا بود و حدود سه دهه حد فاصل دو اتفاق مهم، که هریک نوعی از فروپاشی بودند، طول کشید.

هژمونی آمریکایی در بحبوحه فروپاشی دیوار برلین در سال ۱۹۸۹ زاده شد و همزمان با یک فروپاشی دیگر، یعنی فروپاشی عراق در سال ۲۰۰۳ پایان یافت، یا در حقیقت پایان آن آغاز شد و از آن زمان به مرور در حال از هم گسستن است. اما آیا مرگ موقعیت فوق‌العاده آمریکا نتیجه علل بیرونی بود، یا اینکه واشنگتن با عادات بد و رفتار بد خود به آن سرعت بخشید؟ این پرسشی است که مورخان سال‌ها درباره آن بحث خواهند کرد. اما در این مقطع، ما وقت و چشم‌انداز کافی داریم که به برخی ملاحظات اولیه بپردازیم.

زکریا در ادامه این مقاله افزود: مانند بیشتر مرگ‌ها، عوامل زیادی در مرگ این هژمونی دخیل بودند. نیرو‌های ساختاری عمیقی در نظام بین‌الملل بودند که بی‌امان علیه هر کشوری عمل می‌کردند که این مقدار از قدرت را انباشته کرده بود. خصوصا در مورد آمریکا، میزان سوءعملکرد واشنگتن در به کارگیری هژمونی و سوءاستفاده از قدرت، از دست دادن متحدان و تقویت دشمنان، تکان‌دهنده است و حالا در دولت دونالد ترامپ، به نظر می‌رسد آمریکا دیگر به ایده‌ها و اهدافی که در سه چهارم یک قرن محرک حضور بین‌المللی این کشور بوده‌اند، علاقه و در حقیقت اعتقادی ندارد.

آغاز  پایان
همانطور که هژمونی آمریکا در اوایل دهه ۱۹۹۰ یعنی زمانی آغاز شد که کسی چندان توجهی به آن نداشت، در اواخر این دهه نیرو‌های تضعیف‌کننده این هژمونی زمانی وارد عمل شدند که برخی به تدریج از آمریکا به عنوان «کشور اجتناب‌ناپذیر» و «تنها ابرقدرت جهان» یاد می‌کردند. اولین و مهم‌ترین نیرو ظهور چین بود. الان وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم به آسانی می‌توان دید که پکن قرار بود به تنها رقیب جدی واشنگتن تبدیل شود، اما حدود یک ربع قرن قبل این چندان آشکار نبود. هرچند چین از دهه ۱۹۸۰ رشد سریع خود را آغاز کرده بود، این رشد را از یک مبنای بسیار پایین انجام داده بود. کمتر کشوری توانسته بود این روند را برای مدتی بیش از چند دهه ادامه دهد. ترکیب چینی عجیب کاپیتالیسم و لنینیسم ظاهرا ترکیبی ناپایدار بود، که قیام میدان تیانانمن آن را آشکار کرد.

اما رشد چین تداوم یافت و این کشور به یک قدرت بزرگ جدیدی تبدیل شد که قدرت و بلندپروازی‌اش رقیب آمریکا بود. روسیه نیز به نوبه خود از کشوری ضعیف و خاموش در اوایل دهه ۱۹۹۰ به یک قدرت انتقامجو تبدیل شد. با ظهور دو بازیگر بزرگ جهانی در بیرون نظام بین‌المللی ساخت آمریکا، جهان وارد یک مرحله پسا آمریکایی شده بود. امروز آمریکا هنوز قدرتمندترین کشور جهان است، اما در جهانی که قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای متعدد می‌توانند با آن مقابله کنند و بار‌ها نیز این کار را کرده‌اند.

به اعتقاد نویسنده، حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ به مرکز تجارت جهانی در نیویورک و پس از آن حمله آمریکا به افغانستان و عراق نقشی دوگانه در روند نزولی قدرت آمریکا داشتند.

فرید زکریا در ادامه این مقاله با اشاره به «اشتباهات» آمریکا در جریان حمله به عراق از جمله از بین بردن نهاد‌های سیاسی این کشور، یکجانبه‌گرایی و اتکا به داده‌های نادرست، حمله به عراق را یک «نقطه عطف» خواند و نوشت: «هریک از این اشتباهات، به تنهایی قابل جبران بودند، اما همه آن‌ها با هم، عراق را به یک ناکامی پرهزینه بدل کردند.»

زکریا تصمیمات «خسارت‌بار» و «نسنجیده» آمریکا پس از ۱۱ سپتامبر را ناشی از «هراس» خواند و نوشت آمریکا در این دوران به یکجانبه‌گرایی روی آورد و از بسیاری از پیمان‌های بین‌المللی خارج شد و «صلاحیت اخلاقی و سیاسی» خود را در جهان از دست داد، تا جایی که «متحدان دیرینه آمریکا مانند کانادا و فرانسه خود را در اصل، اخلاقیات و روش سیاست خارجی، با آمریکا در تضاد یافتند.»

در ادامه این مقاله، دهه ۹۰ بهترین فرصت برای تغییر نظم جهانی به صورت دلخواه آمریکا توصیف، اما عنوان شده است که پس از فروپاشی شوروی سیاستمداران آمریکایی علاقه خود را به حفظ حضور در اروپا و نقاط مختلف جهان برای حمایت بلندمدت از کشور‌های مختلف در راستای حرکت به سمت مدل آمریکایی و لیبرال را از دست دادند و صرفا از الگوی «شوک‌درمانی اقتصادی» و دموکراسی‌سازی سریع پشتیبانی کردند.

فرید زکریا می‌نویسد: هرچند مقامات آمریکایی در آن دوران، از لزوم تغییر ساختار‌های جهانی صحبت می‌کردند، هرگز به اندازه کافی بر تلاش برای تحقق این هدف متمرکز نشدند و برای آن هزینه نکردند.

ضربه نهایی
فرید زکریا سپس روی کار آمدن ترامپ در آمریکا را «ضربه نهایی» به هژمونی آمریکا توصیف کرده و نوشته است:  او تا حد زیادی به جهان بی‌علاقگی نشان داده است، البته به جز بیان این اعتقادش که همه دنیا دارند آمریکا را می‌چاپند. او یک ملی‌گرا، یک حمایت‌گرا و یک عوام‌گراست که مصمم است تا «اول آمریکا» را در سرلوحه سیاست خود قرار دهد. اما واقعیت این است که او، بیش از هر چیز دیگری، کسی است که عرصه را واگذار کرده است.

در دولت ترامپ، آمریکا از توافق مشارکت ترانس پاسیفیک و به صورت کلیتر از درگیر شدن در آسیا کنار کشیده است. آمریکا دارد از همپیمانی ۷۰ ساله با اروپا جدا می‌شود. به آمریکای لاتین صرفا از پنجره دور نگه داشتن مهاجرین یا بردن آرای اهالی فلوریدا نگریسته است و حتی توانسته کانادایی‌ها را هم برنجاند (که این کم دستاوردی نیست). دولت آمریکا سیاست خاورمیانه‌ای خود را به اسرائیل و عربستان سعودی واگذار کرده است؛ و به جز چند استثنا، از جمله میل بیمارگونه او به دستیابی به جایزه صلح نوبل از طریق تلاش برای صلح با کره شمالی، آنچه در سیاست خارجی ترامپ برجسته است، غیبت اوست.

زکریا نوشته است: هرچند آمریکا بر خلاف انگلیسِ رو به افول، کشوری ورشکسته نیست، دیگر در وضعی که حدود سه دهه نظام بین‌الملل را تعریف می‌کرد و بر آن سلطه داشت، قرار ندارد.

در انتهای این مقاله آمده است: اکنون، آنچه باقی میماند، ایده‌های آمریکایی است. آمریکا یک قدرت برتر منحصر به فرد بود که از بسط نفوذ خود برای ایجاد یک نظم جدید جهانی استفاده کرد. اکنون سؤال این است که آیا همزمان با رنگ باختن قدرت آمریکا، نظام بین‌المللی که از آن پشتیبانی می‌کرد — قواعد، هنجار‌ها و ارزش‌ها — باقی می ماند؟ یا آمریکا افول امپراتوری، ایده‌هایش را هم شاهد خواهد بود؟

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Tour de France stage 16: Thomas rides on after crashing again – live!
   All the action from a flat 177km starting and finishing in NîmesHow the six main contenders are shaping up as end nearsRichard Williams: Alaphilippe allows France to dreamEmail Simon or tweet him with your thoughts on the stage 3.15pm BST 62km to go: The helicopters film a hilariously bad attempt to make lots of sheep […]
  • Mueller testimony: expectation builds in Washington for 'explosive' hearing – live
   The special counsel will make an opening statement in his appearance before Congress tomorrow to discuss the Trump-Russia investigationSign up for the US briefing and get a new perspective 3.10pm BST Christopher Wray, the director of the FBI, has arrived on Capitol Hill to testify to the Senate judicary committee. (Watch the hearing live at […]
  • Brussels greets Boris Johnson victory by rejecting Brexit plans
   EU restates opposition as Ursula von der Leyen warns of ‘challenging times ahead’Boris Johnson wins Tory leadership - liveBoris Johnson’s election as Conservative leader has been greeted in Brussels with a rejection of the incoming British prime minister’s Brexit demands and an ominous warning by the newly appointed European commission president about the “challenging times […]
  • BB King's 'Lucille' guitar to be auctioned along with other personal items
   Blues legend used instrument on tour in his later yearsTouring van, jewellery and clothing also on sale in Beverly HillsAs the “king of the blues”, BB King was dedicated to his guitars – nicknaming each of them “Lucille” and even wroting a song about them. Related: Guess the guitar hero – from their guitar Continue […]
  • Boris Johnson: the clown is crowned as the country burns in hell | Hannah Jane Parkinson
   It’s 33C in London, 0.2% of the nation has spoken and a DUDE has lied his way about bananas and condoms to high officeWell, here we are then. Someone who could easily be rejected as a Guess Who character for looking too ridiculous is now to lead the country. A man whose DNA profile is […]
  • India denies asking for Donald Trump's mediation in Kashmir
   US president’s remark came during meeting with Pakistani prime minister, Imran KhanIndia’s foreign minister has firmly denied Donald Trump’s claim that the US president was invited by the Indian government to mediate in the Kashmir dispute, following a furious response from opposition MPs.Trump’s remarks, made sitting alongside the Pakistani prime minister, Imran Khan, on Monday, […]
  • Spain's acting PM fails in first attempt to form new government
   Socialist party leader Pedro Sánchez fails to win support of anti-austerity Unidas Podemos Spain’s Socialist party leader, Pedro Sánchez, has failed in his first attempt to form a new government after the anti-austerity Unidas Podemos party abstained in a parliamentary vote.Sánchez, who has been acting prime minister since an inconclusive election in April, needed an […]
  • 'Perverts in bushes' are ruining nude zone in Paris park, say naturists
   Users of Bois de Vincennes claim peace is being disturbed by voyeurs and exhibitionistsNaturists in a Paris park have complained that voyeurs and exhibitionists are spoiling their naked enjoyment.The nudists say they are being pestered in an area of the city’s Bois de Vincennes where for the last two years they have been allowed to […]
  • Who will be among Boris Johnson's core team of aides?
   Key figures from his days at the Foreign Office and the London mayor’s office are expected to join the next prime ministerBoris Johnson elected Tory leader - news and reactionBoris Johnson, the new leader of the Conservative party and the UK’s next prime minister, has not yet confirmed his close team of aides, but he […]
  • Donald Trump's trade war hurting China more than US, says IMF
   Brexit uncertainty and impact of Iran sanctions also likely to slow world growth, says FundDonald Trump’s claim that his protectionist measures are hurting China more than the US has received support from the International Monetary Fund in new forecasts showing how a fresh slowdown in the global economy has been concentrated in emerging economies.The Washington-based […]
 • اطلاعات