۱:۳۷:۳۴ - دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
فرید زکریا: هژمونی آمریکا مرده است!
فرید زکریا در مقاله‌ای در نشریه فارن افرز نوشت آمریکا قدرت سلطه‌گری خود در جهان را از دست داده است و روی کار آمدن ترامپ را «ضربه نهایی» به هژمونی این کشور توصیف کرد. نسیم توسعه به نقل از باشگاه خبرنگاران:  فرید زکریا در مقاله‌ای در نشریه فارن افرز نوشت آمریکا قدرت سلطه‌گری خود در […]

فرید زکریا در مقاله‌ای در نشریه فارن افرز نوشت آمریکا قدرت سلطه‌گری خود در جهان را از دست داده است و روی کار آمدن ترامپ را «ضربه نهایی» به هژمونی این کشور توصیف کرد.


نسیم توسعه به نقل از باشگاه خبرنگاران:  فرید زکریا در مقاله‌ای در نشریه فارن افرز نوشت آمریکا قدرت سلطه‌گری خود در جهان را از دست داده است و روی کار آمدن ترامپ را «ضربه نهایی» به هژمونی این کشور توصیف کرد.

نشریه فارن افرز در مقاله‌ای به قلم فرید زکریا (نظریه‌پرداز برجسته آمریکایی) نوشت: روزی از روز‌های دو سال گذشته، هژمونی (برتری) آمریکایی مُرد. دوران استیلای آمریکا، کوتاه و گذرا بود و حدود سه دهه حد فاصل دو اتفاق مهم، که هریک نوعی از فروپاشی بودند، طول کشید.

هژمونی آمریکایی در بحبوحه فروپاشی دیوار برلین در سال ۱۹۸۹ زاده شد و همزمان با یک فروپاشی دیگر، یعنی فروپاشی عراق در سال ۲۰۰۳ پایان یافت، یا در حقیقت پایان آن آغاز شد و از آن زمان به مرور در حال از هم گسستن است. اما آیا مرگ موقعیت فوق‌العاده آمریکا نتیجه علل بیرونی بود، یا اینکه واشنگتن با عادات بد و رفتار بد خود به آن سرعت بخشید؟ این پرسشی است که مورخان سال‌ها درباره آن بحث خواهند کرد. اما در این مقطع، ما وقت و چشم‌انداز کافی داریم که به برخی ملاحظات اولیه بپردازیم.

زکریا در ادامه این مقاله افزود: مانند بیشتر مرگ‌ها، عوامل زیادی در مرگ این هژمونی دخیل بودند. نیرو‌های ساختاری عمیقی در نظام بین‌الملل بودند که بی‌امان علیه هر کشوری عمل می‌کردند که این مقدار از قدرت را انباشته کرده بود. خصوصا در مورد آمریکا، میزان سوءعملکرد واشنگتن در به کارگیری هژمونی و سوءاستفاده از قدرت، از دست دادن متحدان و تقویت دشمنان، تکان‌دهنده است و حالا در دولت دونالد ترامپ، به نظر می‌رسد آمریکا دیگر به ایده‌ها و اهدافی که در سه چهارم یک قرن محرک حضور بین‌المللی این کشور بوده‌اند، علاقه و در حقیقت اعتقادی ندارد.

آغاز  پایان
همانطور که هژمونی آمریکا در اوایل دهه ۱۹۹۰ یعنی زمانی آغاز شد که کسی چندان توجهی به آن نداشت، در اواخر این دهه نیرو‌های تضعیف‌کننده این هژمونی زمانی وارد عمل شدند که برخی به تدریج از آمریکا به عنوان «کشور اجتناب‌ناپذیر» و «تنها ابرقدرت جهان» یاد می‌کردند. اولین و مهم‌ترین نیرو ظهور چین بود. الان وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم به آسانی می‌توان دید که پکن قرار بود به تنها رقیب جدی واشنگتن تبدیل شود، اما حدود یک ربع قرن قبل این چندان آشکار نبود. هرچند چین از دهه ۱۹۸۰ رشد سریع خود را آغاز کرده بود، این رشد را از یک مبنای بسیار پایین انجام داده بود. کمتر کشوری توانسته بود این روند را برای مدتی بیش از چند دهه ادامه دهد. ترکیب چینی عجیب کاپیتالیسم و لنینیسم ظاهرا ترکیبی ناپایدار بود، که قیام میدان تیانانمن آن را آشکار کرد.

اما رشد چین تداوم یافت و این کشور به یک قدرت بزرگ جدیدی تبدیل شد که قدرت و بلندپروازی‌اش رقیب آمریکا بود. روسیه نیز به نوبه خود از کشوری ضعیف و خاموش در اوایل دهه ۱۹۹۰ به یک قدرت انتقامجو تبدیل شد. با ظهور دو بازیگر بزرگ جهانی در بیرون نظام بین‌المللی ساخت آمریکا، جهان وارد یک مرحله پسا آمریکایی شده بود. امروز آمریکا هنوز قدرتمندترین کشور جهان است، اما در جهانی که قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای متعدد می‌توانند با آن مقابله کنند و بار‌ها نیز این کار را کرده‌اند.

به اعتقاد نویسنده، حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ به مرکز تجارت جهانی در نیویورک و پس از آن حمله آمریکا به افغانستان و عراق نقشی دوگانه در روند نزولی قدرت آمریکا داشتند.

فرید زکریا در ادامه این مقاله با اشاره به «اشتباهات» آمریکا در جریان حمله به عراق از جمله از بین بردن نهاد‌های سیاسی این کشور، یکجانبه‌گرایی و اتکا به داده‌های نادرست، حمله به عراق را یک «نقطه عطف» خواند و نوشت: «هریک از این اشتباهات، به تنهایی قابل جبران بودند، اما همه آن‌ها با هم، عراق را به یک ناکامی پرهزینه بدل کردند.»

زکریا تصمیمات «خسارت‌بار» و «نسنجیده» آمریکا پس از ۱۱ سپتامبر را ناشی از «هراس» خواند و نوشت آمریکا در این دوران به یکجانبه‌گرایی روی آورد و از بسیاری از پیمان‌های بین‌المللی خارج شد و «صلاحیت اخلاقی و سیاسی» خود را در جهان از دست داد، تا جایی که «متحدان دیرینه آمریکا مانند کانادا و فرانسه خود را در اصل، اخلاقیات و روش سیاست خارجی، با آمریکا در تضاد یافتند.»

در ادامه این مقاله، دهه ۹۰ بهترین فرصت برای تغییر نظم جهانی به صورت دلخواه آمریکا توصیف، اما عنوان شده است که پس از فروپاشی شوروی سیاستمداران آمریکایی علاقه خود را به حفظ حضور در اروپا و نقاط مختلف جهان برای حمایت بلندمدت از کشور‌های مختلف در راستای حرکت به سمت مدل آمریکایی و لیبرال را از دست دادند و صرفا از الگوی «شوک‌درمانی اقتصادی» و دموکراسی‌سازی سریع پشتیبانی کردند.

فرید زکریا می‌نویسد: هرچند مقامات آمریکایی در آن دوران، از لزوم تغییر ساختار‌های جهانی صحبت می‌کردند، هرگز به اندازه کافی بر تلاش برای تحقق این هدف متمرکز نشدند و برای آن هزینه نکردند.

ضربه نهایی
فرید زکریا سپس روی کار آمدن ترامپ در آمریکا را «ضربه نهایی» به هژمونی آمریکا توصیف کرده و نوشته است:  او تا حد زیادی به جهان بی‌علاقگی نشان داده است، البته به جز بیان این اعتقادش که همه دنیا دارند آمریکا را می‌چاپند. او یک ملی‌گرا، یک حمایت‌گرا و یک عوام‌گراست که مصمم است تا «اول آمریکا» را در سرلوحه سیاست خود قرار دهد. اما واقعیت این است که او، بیش از هر چیز دیگری، کسی است که عرصه را واگذار کرده است.

در دولت ترامپ، آمریکا از توافق مشارکت ترانس پاسیفیک و به صورت کلیتر از درگیر شدن در آسیا کنار کشیده است. آمریکا دارد از همپیمانی ۷۰ ساله با اروپا جدا می‌شود. به آمریکای لاتین صرفا از پنجره دور نگه داشتن مهاجرین یا بردن آرای اهالی فلوریدا نگریسته است و حتی توانسته کانادایی‌ها را هم برنجاند (که این کم دستاوردی نیست). دولت آمریکا سیاست خاورمیانه‌ای خود را به اسرائیل و عربستان سعودی واگذار کرده است؛ و به جز چند استثنا، از جمله میل بیمارگونه او به دستیابی به جایزه صلح نوبل از طریق تلاش برای صلح با کره شمالی، آنچه در سیاست خارجی ترامپ برجسته است، غیبت اوست.

زکریا نوشته است: هرچند آمریکا بر خلاف انگلیسِ رو به افول، کشوری ورشکسته نیست، دیگر در وضعی که حدود سه دهه نظام بین‌الملل را تعریف می‌کرد و بر آن سلطه داشت، قرار ندارد.

در انتهای این مقاله آمده است: اکنون، آنچه باقی میماند، ایده‌های آمریکایی است. آمریکا یک قدرت برتر منحصر به فرد بود که از بسط نفوذ خود برای ایجاد یک نظم جدید جهانی استفاده کرد. اکنون سؤال این است که آیا همزمان با رنگ باختن قدرت آمریکا، نظام بین‌المللی که از آن پشتیبانی می‌کرد — قواعد، هنجار‌ها و ارزش‌ها — باقی می ماند؟ یا آمریکا افول امپراتوری، ایده‌هایش را هم شاهد خواهد بود؟

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • House judiciary committee begins debating impeachment articles – as it happened
   Lawmakers edit measure as chairman calls Trump’s stonewalling unprecedentedHelp us cover the critical issues of 2020. Consider making a contribution 2.22am GMT Related: House panel edits Trump articles of impeachment in rare evening session 1.32am GMT A group of moderates from swing districts may break from the rest of the House Democrats set to vote […]
  • New Zealand volcano: police plan body retrieval on Friday despite eruption risk
   Deputy commissioner says police have been facing increasing pressure from victims’ families to recover bodies from White IslandNew Zealand police have announced they are in the final stages of planning a body retrieval mission to White Island on Friday morning, despite the volcano still being in a high state of activity and unrest.Deputy Commissioner of […]
  • Queensland school runs out of water as commercial bottlers harvest local supplies
   Parents have been told to consider keeping Tamborine Mountain state school students at home, while trucks take local water to bottling plants for companies including Coca-Cola The Tamborine Mountain state school has run out of water, even as water miners in the Gold Coast hinterland are sending millions of litres to commercial bottling operations.Trucks sent […]
  • House approves $738bn military bill with money for Trump's Space Force
   Measure is expected to be passed by Senate Bill increases defense spending by 2.8%, or $20bnThe US House of Representatives approved on Wednesday a $738bn military spending bill setting policy for the Department of Defense on everything from family leave to fighter jets – and the creation of a “Space Force” that has been a […]
  • Senate committee passes bipartisan bill to stop Trump withdrawing from Nato
   Senate foreign relations committee voted unanimously for bill which will now await a slot to go to the Senate Legislation to stop Donald Trump from withdrawing the US from Nato has been approved for a Senate vote, amid uncertainty over the president’s intentions towards the alliance.The Senate foreign relations committee on Wednesday voted unanimously for […]
  • Johnson ends painful campaign with usual bad gags and lies | John Crace
   There was no sense of a triumphant homecoming in a depressing finaleNormally it’s Dominic Raab who keeps turning up at crime scenes. There’s something about unsolved murders he finds irresistible. But for his last rally of the election campaign, Boris Johnson couldn’t stop himself from returning to the Olympic Park in London. The location of […]
  • Israel heads for unprecedented third election in a year as stalemate continues
   Israel’s parliament votes on Wednesday to dissolve itself in a fresh bid to break political deadlockIsrael is set to hold a third round of elections within 12 months, after a deadline to form a government passed with no politician able to bring together the disparate parties.A time limit to forge a majority coalition in the […]
  • Houston Astros cheating probe widens to almost 60 witnesses, 76,000 emails
   MLB has met with nearly 60 witnesses in cheating investigationAstros are alleged to have used a television camera to steal signsMajor League Baseball has interviewed almost 60 people and obtained tens of thousands of electronic messages in its investigation into allegations the Houston Astros broke rules by using a television camera to steal signs.Former Houston […]
  • Atlético Madrid ease past Lokomotiv Moscow despite Trippier penalty miss
   Atlético Madrid had taken 62 shots without scoring a goal, including the Kieran Trippier penalty that had hit the post 15 minutes earlier, when João Félix finally put the ball into the net to set them on their way to the last 16 of the Champions League. The 20-year-old striker slotted Atlético’s second spot-kick beyond […]
  • Corbyn and Johnson deliver final messages as election polls narrow
   Party leaders spend day travelling to key marginals urging voters to back their vision for the countryGeneral election – live newsJeremy Corbyn urged Britain to “shock the establishment” and “vote for hope”, while Boris Johnson pleaded with voters to back him and settle the issue of Brexit before Christmas, at the conclusion of a bruising […]
 • اطلاعات