۱۶:۲۰:۲۶ - پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷
فرماندار گچساران؛ مدیریت انفعالی و افزایش شکاف میان شهروندان و حاکمیت.
اکثریت شهروندان دو شهرستان از وضعیت کنونی اشتغال و برخی پشت‌پرده‌های استخدام‌ها، به شدت ناراضی بوده و فرماندار محترم را  عامل ایجاد چنین شرایطی می‌دانند.   نسیم توسعه // اسلام ذوالقدرپور:  در عصر کنونی، بسیاری از نظریه‌‌پردازان علوم سیاسی و اجتماعی به سیستم “حکمرانی خوب” معتقد می‌باشند و سعی در طرح‌ریزی، تدوین و اجرای این شکل […]

اکثریت شهروندان دو شهرستان از وضعیت کنونی اشتغال و برخی پشت‌پرده‌های استخدام‌ها، به شدت ناراضی بوده و فرماندار محترم را  عامل ایجاد چنین شرایطی می‌دانند.



 

نسیم توسعه // اسلام ذوالقدرپور:  در عصر کنونی، بسیاری از نظریه‌‌پردازان علوم سیاسی و اجتماعی به سیستم “حکمرانی خوب” معتقد می‌باشند و سعی در طرح‌ریزی، تدوین و اجرای این شکل از حکومت را دارند.بسیاری از مؤلفه‌های حکمرانی خوب را می‌توان در رعایت حقوق شهروندی و از سوی دیگر پاسخگو بودن حاکمان به شهروندان مشاهده نمود.

سیاستگذاران و مجریان حکمرانی خوب، در تدوین و اجرای سیاست‌های حکمرانی خوب، باید از توانایی، کارآمدی و اثربخشی کافی برخوردار باشند، قدرت درک و فهم حقوق شهروندی و حکمرانی خوب را در سطح بالای آن داشته باشند.

در عصر کنونی که به پسامدرن معروف شده و یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های آن نیز پذیرش قرائت‌های مختلف یا نظریات متفاوت از سوی شهروندان و حاکمان می‌باشد، در ایران و به خصوص استان کهگیلویه و بویراحمد، گروه‌ها و افرادی حضور دارند که اعتقادی به رعایت حقوق شهروندی و به خصوص احترام به عقاید و نظریات دیگران ندارند.

ماجرای حضور جناب آقای دکتر تاج‌گردون و همراهان در روستای دیل و برخی رویدادهای این حضور که بهانه اصلی آن نیز افطاری بوده است که شاید بتوان مهم‌ترین جلوه‌های آن را عدم رعایت حقوق شهروندی از سوی فرماندار محترم گچساران قلمداد نمود.

 

 چرا فرماندار گچساران از پرسش یک جوان حتی اگر کمی تند باشد، عصبانی و منفعل می‌شوند؟

آیا فرماندار محترم گچساران، درد خانمان‌سوز و بحران‌زای بیکاری را درک می‌کنند؟

وظیفه فرماندار در برابر شهروندان چیست؟

 

رفتار منفعل و تند جناب آقای حاج عبدالرحیم رحیمی فرماندار گچساران را می‌توان دارای چند محور خاص دانست.

 

یکم– فرماندار، نماینده شهروندان یا بادیگارد مسئولین:

بر اساس تقسیمات اداری و سیاسی ایران، فرماندار را می‌توان نماینده ارشد دولت در شهرستان قلمداد نمود که نقش بسیار مهم و حساس برقراری ارتباط و تعامل میان شهروندان یک شهرستان و دولت مرکزی را بر عهده دارند، از سوی دیگر فرماندار را می‌توان نماینده شهروندان در برقراری رابطه با حاکمیت نیز محسوب نمود.

فرماندار باید رابط تعامل میان شهروندان و دولتمردان ارشد استانی و ملی باشند که باید پاسخگوی شهروندان باشند.  

در ماجرای روستای دیل و البته برخی رویدادهای دیگر، فرماندار محترم گچساران که باید رابط تعامل میان شهروندان و حاکمیت باشند، نقش مهم و اساسی برقراری تعامل را فراموش نموده و در نقش یک بادیگارد برای مسئولین ارشد به ایفای نقش پرداخته‌اند!

 

دوم– حقوق شهروندی و پرستیژ اصلاحطلبی:

یکی دیگر از جلوه‌های خاص ماجرای روستای دیل را می‌توان در عدم رعایت حقوق شهروندی از سوی فرماندار محترم، مشاهده نمود.

در حالی که جوانان روستای دیل در حال بیان مشکلات خود و به خصوص بحران بیکاری خود و تبعیض در استخدام‌ها بودند، جناب آقای رحیمی با حالتی منفعل و عصبانی اقدام به ایجاد نوعی اغتشاش در نشست شهروندان و نماینده محترم خود، نموده و خواهان پایان یافتن جلسه و خروج آقای تاج‌گردون از این جلسه می‌شوند!

یکی از برجسته‌ترین وعده‌ها و تبلیغات دولت یازدهم و دوازدهم که جناب آقای رحیمی در نقش فرماندار گچساران، نماینده دولت و مجری آن می‌باشند، حقوق شهروندی است که به شدت از سوی مسئولین دولت مطرح شده است. از سوی دیگر نباید فراموش نمود که آقای رحیمی از نظر سیاسی نیز به جریان اصلاح‌طلبی وابستگی خاصی داشته و خود از بزرگان اصلاح‌طلبی گچساران طی یک دهه اخیر بوده‌اند که همواره مدعی رعایت حقوق شهروندی و به خصوص حق پرسش شهروندان از حاکمان بوده‌اند.

اما جلسه پرسش و پاسخ شهروندان جوان روستای دیل با نماینده شهرستان‌های باشت و گچساران و رفتار انفعالی فرماندار محترم، نشان داد که جناب آقای رحیمی اعتقادی به رعایت حقوق شهروندی و به خصوص اصل پرسش از مسئولین و پاسخگویی به شهروندان ندارند و تنها پرستیژ اصلاح‌طلبی را یدک می‌کشند!

 

سوم– بحران بیکاری و ناکارآمدی مسئولین:

یکی دیگر از جلوه‌های شاید پشت‌پرده حادثه روستای دیل و به خصوص رفتار منفعلانه فرماندار محترم گچساران را می‌توان ناشی از برخی پشت‌پرده‌های خاص در وضعیت بیکاری گسترده شهرستان‌های گچساران و باشت و به خصوص بحث‌های اخیر در مورد تبعیض در استخدام‌ها دانست که سمت و سوی این انتقادات، متوجه مسئول ارشد شهرستان یعنی جناب آقای رحیمی فرماندار گچساران می‌باشد.

سؤال بسیاری از شهروندان گچساران از فرماندار محترم اینست که: آیا بحران خانمان‌سوز بیکاری برای جنابعالی قابل درک و لمس عینی است؟

بسیاری از خانواده‌های گچسارانی طی چند سال اخیر در گرداب بحران بیکاری فرو رفته‌اند که فرماندار گچساران به عنوان مدیریت ارشد شهرستان، باید پاسخگوی این بحران و البته حل این بحران بیکاری و افزایش ایجاد اشتغال برای شهروندان گچسارانی باشند.

از سوی دیگر با عدم تحقق برخی وعده‌های کارآفرینی و اشتغالزایی مسئولین و به خصوص آقای دکتر تاج‌گردون، نقش فرماندار گچساران در پاسخگویی به توقعات ایجاد شده توسط مسئولین، بسیار سنگین‌تر و حساس‌تر شده است.

 اما گویا ایشان سعی در عدم پاسخگویی شفاف و روشن به مشکلات شهروندان و به خصوص بحران بیکاری جوانان این دیار و شفاف‌سازی و روشن‌ نمودن وضعیت استخدام‌های مسئله‌ساز اخیر دارند.

 

رویدادهای افطاری و نشست جوانان روستای دیل با نماینده خود در مجلس شورای اسلامی و رفتار انفعالی فرماندار گچساران تنها چند روز بعد از ماجرای دیدار رهبر معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با دانشجویان و آرامش و بردباری رهبر معظم انقلاب در برابر انتقادات تند و بی‌پرده یکی از دانشجویان خانم در این مراسم، نشان از فاصله بسیار زیاد رویکردهای مسئولین استان ما با روش و سیره حکمرانی رهبر معظم انقلاب دارد.

عدم نقدپذیری فرماندار محترم گچساران و توصیه آقای تاج‌گردون به ایشان برای آرام شدن را می‌توان جلوه‌ای از انفعال مدیریت کنونی در استان و شهرستان دانست که طی چند ماه اخیر به شدت بر روابط شهروندان و حاکمیت سایه افکنده و موجب ایجاد و عمیق شدن شکاف میان شهروندان و حاکمیت شده است.

 

این‌گونه رویدادها را می‌توان یک هشدار جدی برای سیاستگذاران و سیاست‌های ناکارآمد آنان قلمداد نمود که بسیار خطرناک و بحران‌زا بوده که همیشه مانند اعتراض آرام جوانان روستای دیل نخواهد بود و می‌تواند جلوه‌های خشونت‌بار نیز به خود بگیرند.

بر جوانان روستای دیل و دیگر مناطق گچساران یا باشت که به صورت مسالمت‌آمیز و آرام به دنبال پرسش از مسئولین شهرستان و استان هستند نیز هیچ‌گونه ایرادی نمی‌توان گرفت. زیرا پرسش از مسئولین، یکی از جلوه‌های حقوق شهروندی آنان محسوب شده و مسئولین نیز ملزم به پاسخگویی به آنان می‌باشند.

اگر آقای حاج عبدالرحیم رحیمی در میان جوانان جویای کار طایفه بزرگ دولیاری (دولتیاری) که ایشان نیز از همین طایفه می‌باشند، حضور یابند با همین‌گونه اعتراضات و پرسش‌های شهروندان و جوانان طایفه دولیاری مواجه خواهند شد. ممکن است اعتراضات جوانان طایفه دولیاری نسبت به آقای رحیمی از اعتراضات جوانان روستای دیل نیز شدیدتر و  سنگین‌تر نیز باشد.

 

شاید لازم باشد تا فرماندار محترم بیشتر در جمع معترضین این روزهای گچساران و باشت حاضر شده و به پرسش‌ها، گلایه‌ها و نارضایتی‌های آنان گوش دهند. اکثریت شهروندان دو شهرستان از وضعیت کنونی اشتغال و برخی پشت‌پرده‌های استخدام‌ها، به شدت ناراضی بوده و فرماندار محترم را  عامل ایجاد چنین شرایطی می‌دانند.

امیدواریم اگر قرار بر ادامه کار جناب آقای رحیمی در جایگاه فرمانداری گچساران باشد، ایشان تغییرات اساسی در سیاست‌ها، رویکردها و نحوه تعاملات خود با شهروندان و به خصوص معترضین شرایط کنونی بحران بیکاری گچساران، اعمال نموده و موجب شکاف بیشتر میان شهروندان و حاکمیت نشوند.  

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Novak Djokovic into Australian Open semi-finals as Kei Nishikori retires – live!
   Djokovic will play France’s Lucas Pouille in semi-finalsStefanos Tsitsipas sets up semi-final with Rafael NadalAnd feel free to email Jacob or tweet @JacobSteinberg 9.42am GMT Novak Djokovic runs through a few Australian phrases to amuse the crowd. “Fair dinkum!” 9.42am GMT Novak Djokovic speaks! “I love to battle, especially against Kei. We have played here […]
  • Davos 2019: Mental health in focus; Abe, Merkel and Qishan speak - live
   Rolling coverage of the second day of the World Economic Forum, as Shinzo Abe, Angela Merkel and Wang Qishan all speak, and Prince William discusses mental health Introduction: G7 leaders at WEFMental health with the Duke of Cambridge Photo: Anti-WEF protest at DavosHammond pulls out of Davos panel 9.34am GMT IKEA boss Jesper Brodin has […]
  • Tim Howard ends a career of individual brilliance but not much team glory
   The former USA and Everton goalkeeper will retire at the end of the 2019 MLS season. He was the last of a generation that helped expand US soccerOn 1 July 2014, Tim Howard delivered his finest performance. Facing the likes of Eden Hazard, Kevin de Bruyne, Romelu Lukaku and the rest of a golden-generation Belgium […]
  • Hollywood A-listers and controversial documentaries head to Sundance
   Michael Jackson and Harvey Weinstein exposés will premiere alongside new films from Keira Knightley and Jake GyllenhaalControversial documentaries about Michael Jackson and Harvey Weinstein are set to make waves at this year’s Sundance film festival.Leaving Neverland, a co-production between Channel 4 and HBO, will reportedly feature the stories of two men who claim that the […]
  • Danielle Collins: the feisty US college star causing upsets at the Australian Open
   The 25-year-old eschewed turning pro to concentrate on her education. Now she credits her collegiate career with her run to the semi-finals in Melbourne Early in her Australian Open quarter-final victory over Anastasia Pavlyuchenkova on Tuesday, Danielle Collins challenged a line call that had gone in her opponent’s favor. Her challenge was incorrect, and a […]
  • Woman who defied Indian temple ban 'shunned' by family
   Kanakadurga, 39, allegedly beaten and ousted from home for entering Sabarimala shrineA woman who defied violent protests to worship at a centuries-old south Indian shrine that banned females of “menstruating age” has been spurned by her family, attacked by relatives and locked out of her home.On New Year’s Day, Kanakadurga, 39, along with Bindu Ammini, […]
  • Emiliano Sala: search resumes for lost plane carrying Cardiff player
   Voicemail message revealed as police say chances of finding footballer alive are ‘slim’The search for the plane carrying the Cardiff City footballer Emiliano Sala that went missing over the English Channel has resumed, amid only “slim” hopes he survived.The aircraft, carrying Sala and the pilot, disappeared off Alderney in the Channel Islands on Monday night. […]
  • Shock hits that record-signing Emiliano Sala may be ‘best player Cardiff never had’
   The Argentinian was a record signing intended to usher in a club’s survival but now Cardiff City fans fear for his lifeAs storm clouds gathered above the Cardiff City Stadium on what was a grey afternoon in south Wales in more ways than one, Robert Glaves stared at the floral tributes that had been placed […]
  • Celebrity social media influencers pledge to change way they post
   Clampdown on stars being paid for endorsing products without disclosing firm rewards themMore than a dozen celebrities, including Alexa Chung and Ellie Goulding, have pledged to change the way they label social media posts after Britain’s competition watchdog clamped down on the practice of stars being paid for endorsing products without disclosing they were being […]
  • And the nominees aren't: the Oscarbait films that failed in 2019
   While Roma and The Favourite might be leading the race, there’s a list of major prospects that struggled to turn buzz into votesThis year’s nominations are out and while it’s a great year for Roma and The Favourite (leading the race with 10 a piece), there’s a trail of wreckage from those films that didn’t […]
 • اطلاعات