۱۶:۲۰:۲۶ - پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷
فرماندار گچساران؛ مدیریت انفعالی و افزایش شکاف میان شهروندان و حاکمیت.
اکثریت شهروندان دو شهرستان از وضعیت کنونی اشتغال و برخی پشت‌پرده‌های استخدام‌ها، به شدت ناراضی بوده و فرماندار محترم را  عامل ایجاد چنین شرایطی می‌دانند.   نسیم توسعه // اسلام ذوالقدرپور:  در عصر کنونی، بسیاری از نظریه‌‌پردازان علوم سیاسی و اجتماعی به سیستم “حکمرانی خوب” معتقد می‌باشند و سعی در طرح‌ریزی، تدوین و اجرای این شکل […]

اکثریت شهروندان دو شهرستان از وضعیت کنونی اشتغال و برخی پشت‌پرده‌های استخدام‌ها، به شدت ناراضی بوده و فرماندار محترم را  عامل ایجاد چنین شرایطی می‌دانند. 

نسیم توسعه // اسلام ذوالقدرپور:  در عصر کنونی، بسیاری از نظریه‌‌پردازان علوم سیاسی و اجتماعی به سیستم “حکمرانی خوب” معتقد می‌باشند و سعی در طرح‌ریزی، تدوین و اجرای این شکل از حکومت را دارند.بسیاری از مؤلفه‌های حکمرانی خوب را می‌توان در رعایت حقوق شهروندی و از سوی دیگر پاسخگو بودن حاکمان به شهروندان مشاهده نمود.

سیاستگذاران و مجریان حکمرانی خوب، در تدوین و اجرای سیاست‌های حکمرانی خوب، باید از توانایی، کارآمدی و اثربخشی کافی برخوردار باشند، قدرت درک و فهم حقوق شهروندی و حکمرانی خوب را در سطح بالای آن داشته باشند.

در عصر کنونی که به پسامدرن معروف شده و یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های آن نیز پذیرش قرائت‌های مختلف یا نظریات متفاوت از سوی شهروندان و حاکمان می‌باشد، در ایران و به خصوص استان کهگیلویه و بویراحمد، گروه‌ها و افرادی حضور دارند که اعتقادی به رعایت حقوق شهروندی و به خصوص احترام به عقاید و نظریات دیگران ندارند.

ماجرای حضور جناب آقای دکتر تاج‌گردون و همراهان در روستای دیل و برخی رویدادهای این حضور که بهانه اصلی آن نیز افطاری بوده است که شاید بتوان مهم‌ترین جلوه‌های آن را عدم رعایت حقوق شهروندی از سوی فرماندار محترم گچساران قلمداد نمود.

 

 چرا فرماندار گچساران از پرسش یک جوان حتی اگر کمی تند باشد، عصبانی و منفعل می‌شوند؟

آیا فرماندار محترم گچساران، درد خانمان‌سوز و بحران‌زای بیکاری را درک می‌کنند؟

وظیفه فرماندار در برابر شهروندان چیست؟

 

رفتار منفعل و تند جناب آقای حاج عبدالرحیم رحیمی فرماندار گچساران را می‌توان دارای چند محور خاص دانست.

 

یکم– فرماندار، نماینده شهروندان یا بادیگارد مسئولین:

بر اساس تقسیمات اداری و سیاسی ایران، فرماندار را می‌توان نماینده ارشد دولت در شهرستان قلمداد نمود که نقش بسیار مهم و حساس برقراری ارتباط و تعامل میان شهروندان یک شهرستان و دولت مرکزی را بر عهده دارند، از سوی دیگر فرماندار را می‌توان نماینده شهروندان در برقراری رابطه با حاکمیت نیز محسوب نمود.

فرماندار باید رابط تعامل میان شهروندان و دولتمردان ارشد استانی و ملی باشند که باید پاسخگوی شهروندان باشند.  

در ماجرای روستای دیل و البته برخی رویدادهای دیگر، فرماندار محترم گچساران که باید رابط تعامل میان شهروندان و حاکمیت باشند، نقش مهم و اساسی برقراری تعامل را فراموش نموده و در نقش یک بادیگارد برای مسئولین ارشد به ایفای نقش پرداخته‌اند!

 

دوم– حقوق شهروندی و پرستیژ اصلاحطلبی:

یکی دیگر از جلوه‌های خاص ماجرای روستای دیل را می‌توان در عدم رعایت حقوق شهروندی از سوی فرماندار محترم، مشاهده نمود.

در حالی که جوانان روستای دیل در حال بیان مشکلات خود و به خصوص بحران بیکاری خود و تبعیض در استخدام‌ها بودند، جناب آقای رحیمی با حالتی منفعل و عصبانی اقدام به ایجاد نوعی اغتشاش در نشست شهروندان و نماینده محترم خود، نموده و خواهان پایان یافتن جلسه و خروج آقای تاج‌گردون از این جلسه می‌شوند!

یکی از برجسته‌ترین وعده‌ها و تبلیغات دولت یازدهم و دوازدهم که جناب آقای رحیمی در نقش فرماندار گچساران، نماینده دولت و مجری آن می‌باشند، حقوق شهروندی است که به شدت از سوی مسئولین دولت مطرح شده است. از سوی دیگر نباید فراموش نمود که آقای رحیمی از نظر سیاسی نیز به جریان اصلاح‌طلبی وابستگی خاصی داشته و خود از بزرگان اصلاح‌طلبی گچساران طی یک دهه اخیر بوده‌اند که همواره مدعی رعایت حقوق شهروندی و به خصوص حق پرسش شهروندان از حاکمان بوده‌اند.

اما جلسه پرسش و پاسخ شهروندان جوان روستای دیل با نماینده شهرستان‌های باشت و گچساران و رفتار انفعالی فرماندار محترم، نشان داد که جناب آقای رحیمی اعتقادی به رعایت حقوق شهروندی و به خصوص اصل پرسش از مسئولین و پاسخگویی به شهروندان ندارند و تنها پرستیژ اصلاح‌طلبی را یدک می‌کشند!

 

سوم– بحران بیکاری و ناکارآمدی مسئولین:

یکی دیگر از جلوه‌های شاید پشت‌پرده حادثه روستای دیل و به خصوص رفتار منفعلانه فرماندار محترم گچساران را می‌توان ناشی از برخی پشت‌پرده‌های خاص در وضعیت بیکاری گسترده شهرستان‌های گچساران و باشت و به خصوص بحث‌های اخیر در مورد تبعیض در استخدام‌ها دانست که سمت و سوی این انتقادات، متوجه مسئول ارشد شهرستان یعنی جناب آقای رحیمی فرماندار گچساران می‌باشد.

سؤال بسیاری از شهروندان گچساران از فرماندار محترم اینست که: آیا بحران خانمان‌سوز بیکاری برای جنابعالی قابل درک و لمس عینی است؟

بسیاری از خانواده‌های گچسارانی طی چند سال اخیر در گرداب بحران بیکاری فرو رفته‌اند که فرماندار گچساران به عنوان مدیریت ارشد شهرستان، باید پاسخگوی این بحران و البته حل این بحران بیکاری و افزایش ایجاد اشتغال برای شهروندان گچسارانی باشند.

از سوی دیگر با عدم تحقق برخی وعده‌های کارآفرینی و اشتغالزایی مسئولین و به خصوص آقای دکتر تاج‌گردون، نقش فرماندار گچساران در پاسخگویی به توقعات ایجاد شده توسط مسئولین، بسیار سنگین‌تر و حساس‌تر شده است.

 اما گویا ایشان سعی در عدم پاسخگویی شفاف و روشن به مشکلات شهروندان و به خصوص بحران بیکاری جوانان این دیار و شفاف‌سازی و روشن‌ نمودن وضعیت استخدام‌های مسئله‌ساز اخیر دارند.

 

رویدادهای افطاری و نشست جوانان روستای دیل با نماینده خود در مجلس شورای اسلامی و رفتار انفعالی فرماندار گچساران تنها چند روز بعد از ماجرای دیدار رهبر معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با دانشجویان و آرامش و بردباری رهبر معظم انقلاب در برابر انتقادات تند و بی‌پرده یکی از دانشجویان خانم در این مراسم، نشان از فاصله بسیار زیاد رویکردهای مسئولین استان ما با روش و سیره حکمرانی رهبر معظم انقلاب دارد.

عدم نقدپذیری فرماندار محترم گچساران و توصیه آقای تاج‌گردون به ایشان برای آرام شدن را می‌توان جلوه‌ای از انفعال مدیریت کنونی در استان و شهرستان دانست که طی چند ماه اخیر به شدت بر روابط شهروندان و حاکمیت سایه افکنده و موجب ایجاد و عمیق شدن شکاف میان شهروندان و حاکمیت شده است.

 

این‌گونه رویدادها را می‌توان یک هشدار جدی برای سیاستگذاران و سیاست‌های ناکارآمد آنان قلمداد نمود که بسیار خطرناک و بحران‌زا بوده که همیشه مانند اعتراض آرام جوانان روستای دیل نخواهد بود و می‌تواند جلوه‌های خشونت‌بار نیز به خود بگیرند.

بر جوانان روستای دیل و دیگر مناطق گچساران یا باشت که به صورت مسالمت‌آمیز و آرام به دنبال پرسش از مسئولین شهرستان و استان هستند نیز هیچ‌گونه ایرادی نمی‌توان گرفت. زیرا پرسش از مسئولین، یکی از جلوه‌های حقوق شهروندی آنان محسوب شده و مسئولین نیز ملزم به پاسخگویی به آنان می‌باشند.

اگر آقای حاج عبدالرحیم رحیمی در میان جوانان جویای کار طایفه بزرگ دولیاری (دولتیاری) که ایشان نیز از همین طایفه می‌باشند، حضور یابند با همین‌گونه اعتراضات و پرسش‌های شهروندان و جوانان طایفه دولیاری مواجه خواهند شد. ممکن است اعتراضات جوانان طایفه دولیاری نسبت به آقای رحیمی از اعتراضات جوانان روستای دیل نیز شدیدتر و  سنگین‌تر نیز باشد.

 

شاید لازم باشد تا فرماندار محترم بیشتر در جمع معترضین این روزهای گچساران و باشت حاضر شده و به پرسش‌ها، گلایه‌ها و نارضایتی‌های آنان گوش دهند. اکثریت شهروندان دو شهرستان از وضعیت کنونی اشتغال و برخی پشت‌پرده‌های استخدام‌ها، به شدت ناراضی بوده و فرماندار محترم را  عامل ایجاد چنین شرایطی می‌دانند.

امیدواریم اگر قرار بر ادامه کار جناب آقای رحیمی در جایگاه فرمانداری گچساران باشد، ایشان تغییرات اساسی در سیاست‌ها، رویکردها و نحوه تعاملات خود با شهروندان و به خصوص معترضین شرایط کنونی بحران بیکاری گچساران، اعمال نموده و موجب شکاف بیشتر میان شهروندان و حاکمیت نشوند.  

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Game of Thrones finale: who will sit on the Iron Throne? Follow the action – live
   WARNING: THERE WILL BE SPOILERSWill Daenerys, Jon Snow, Arya Stark and Tyrion make it out alive? Join us as the biggest show on Earth bows out in season 8 episode 6 1.46am BST OK, so here’s my Euron Greyjoy story. Five years ago, the actor who plays Euron – Pilou Asbæk – hosted the Eurovision […]
  • Google 'blocks Huawei access to Android updates' after blacklisting
   Reported move could hit Huawei Technologies’ ability to run phone operating system Google has suspended business with Huawei that requires the transfer of hardware and software products, except those covered by open source licences, a source has told Reuters.The news is a blow to the Chinese technology company that the US government has sought to […]
  • Diego Maradona review – flashy study of football's flawed genius
   Asif Kapadia, director of Amy and Senna, captures all the euphoria and catastrophe in a gripping documentary about the ‘hand of God’ megastar‘A bit of cheating and a lot of genius.” That’s how someone in this film summarises the Argentinian football megastar Diego Maradona after his triumphant performance in the 1986 World Cup, and it […]
  • Limiting screen use for one week may improve teenagers' sleep – study
   Reducing blue light exposure at night may decrease fatigue and mood swings, researchers findSleep problems suffered by teenagers can be improved after just one week by limiting evening exposure to light-emitting screens on mobile phones, tablets and computers, a study suggests.The research indicates that by reducing their exposure to blue light-emitting devices in the evening, […]
  • Brooks Koepka survives mini-meltdown to retain US PGA Championship
   • Seven-shot lead reduced to two by runner-up Dustin Johnson• Koepka recorded five bogeys in his last eight holesSeven shots ahead at the start of play, six shots ahead after 10 holes, one shot up on the 15th tee. Brooks Koepka opened US PGA Championship week by insisting majors were the easiest tournaments to win. […]
  • Model railway lovers devastated as vandals smash years of work
   Rampage leaves ‘grown men with tears in their eyes’ as show is cancelled in LincolnshireVandals have smashed up a model railway show, causing thousands of pounds worth of damage and leaving exhibitors “devastated and distraught”.Members of Market Deeping Model Railway club were forced to cancel their annual exhibition at Welland academy in Stamford, Lincolnshire, after […]
  • Rafael Nadal beats Novak Djokovic to win Italian Open and set Masters record
   • Nadal wins 34th Masters title 6-0, 4-6, 6-1• Johanna Konta loses Italian Open final 6-3, 6-4Rafael Nadal won his 34th Masters 1000 title – a record – with a 6-0, 4-6, 6-1 victory over Novak Djokovic at the Italian Open. The Spaniard, who had shared the record of 33 with the Serb, warmed up […]
  • Trump tweets threat: 'If Iran wants to fight, that will be the end of Iran'
   Incendiary message follows disavowals of intent from both sidesOpinion: Trump supporters don’t want war with IranDonald Trump has issued one of his most direct threats yet to Tehran, warning that “if Iran wants to fight, that will be the official end of Iran”. Related: John Bolton: the man driving the US towards war … any […]
  • Tired but still hungry, Pep Guardiola knows City need Champions League
   Manchester City manager admits to exhaustion after team’s treble – but knows his burden will grow until he wins the European CupThe Champions League: Manchester City’s final frontier. After a clean sweep of domestic trophies in a staggering 2018-19 campaign, and after claiming five of the last six competitions available in England, only Europe needs […]
  • UK's 'cruel and harmful policies' lack regard for child hunger, says NGO
   Damning Human Rights Watch report accuses the government of breaching its dutyHuman Rights Watch (HRW) has accused the UK government of breaching its international duty to keep people from hunger by pursuing “cruel and harmful polices” with no regard for the impact on children living in poverty.Examining family poverty in Hull, Cambridgeshire and Oxford, it […]
 • اطلاعات