۱۵:۳۹:۱۳ - شنبه ۵ تیر ۱۳۹۵
فرار مالیاتی ۴۸۰ میلیارد تومانی دو مؤسسه بزرگ!
فروش فاکتور و فرار مالیاتی این شرکت‌ها به این شکل بوده است که برای نشان دادن کارکرد مطلوب خود از طریق فاکتور شرکت‌ها، خرید می‌کردند که نشان دهنده میزان خرید و فروش کالاهای مختلف بوده است. ========================================= ایسنا: سردار مسعود منفرد در نشست خبری صبح امروز خود که در محل معاونت اجتماعی پلیس آگاهی ناجا […]

فروش فاکتور و فرار مالیاتی این شرکت‌ها به این شکل بوده است که برای نشان دادن کارکرد مطلوب خود از طریق فاکتور شرکت‌ها، خرید می‌کردند که نشان دهنده میزان خرید و فروش کالاهای مختلف بوده است.

=========================================

ایسنا: سردار مسعود منفرد در نشست خبری صبح امروز خود که در محل معاونت اجتماعی پلیس آگاهی ناجا برگزار شد، گفت: در راستای تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری و تحقق شعار امسال که اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است، پلیس آگاهی عملیات‌های مختلفی را در دستور کار خود قرار داد و در همین راستا مدتی پیش نیز در عملیاتی ویژه دو مؤسسه بزرگ را که اقدام به فروش فاکتورهای جعلی و جعل مهر شرکت‌های مختلف در تهران کرده بود شناسایی کرد.

منفرد با بیان اینکه علت این کار فرار مالیاتی این شرکت‌ها و سوء‌استفاده‌های دیگر اعم از اخذ وام‌های کلان، فروش کالای قاچاق و جلوه دادن قانونی از فرار مالیاتی و … بوده است، درباره جزییات عملیات پلیس برای شناسایی شرکت اول گفت: شرکت اول بیش از ۱۵۰ مهر و فاکتور را جعل کرده و در ازای استفاد از آن از متهمان مبالغی را دریافت کرده بود.

 شرکت دوم نیز بیش از ۶۰۰ مهر را به صورت جعلی و فاکتورهای معتبر استفاده کرده بود و عمدتاً باعث فرار مالیاتی کلان شده بود.

وی با بیان اینکه این دو مؤسسه، مهرها و فاکتورهای زیادی از شرکت‌های کاغذی، صوری و حقیقی در اختیار داشتند، گفت: متخلفان از فاکتور و مهر شرکت‌های ثبت شده و معتبر نیز سوءاستفاده کرده‌ بودند. همچنین برخی از این شرکت‌ها، فاکتور و مهرهای خود را در اختیار این دو مؤسسه قرار داده بودند و آنها نیز از این فاکتور و مهرها سوءاستفاده می‌کردند.

جانشین رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه مهر شرکت‌هایی که سالم و قانونی کار کرده‌اند و دارای برندهای معتبری بوده‌اند از سوی این دو مؤسسه مورد سوءاستفاده قرار گرفتند، گفت:  این مؤسسات از مهر این شرکت‌ها استفاده و فاکتورهایی به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه می‌کردند، شرکت‌های معتبر هم بعد از مدت‌ها متوجه این موضوع شدند. متأسفانه سودجویان از مهر برخی از این شرکت‌ها برای فرار مالیاتی استفاده کرده بودند.

وی با بیان اینکه این شرکت‌ها از طریق اقدامات غیرقانونی خود همچون فروش فاکتور، سرمایه کلانی را به جیب زده بودند، گفت: برخی از شرکت‌های سوری که فاکتورهای خود را در اختیار این مؤسسات گذاشته بودند، درصدی از سود را از این مؤسسات دریافت می‌کردند.

برخی از شرکت‌های کلاهبردار نیز دارای ساختمان‌های مجهز و لوکس و کارمندان بیشتری بودند که البته اغلب کارمندان از موضوع کلاهبرداری و ماهیت اصلی این شرکت‌ها بی‌خبر بودند اما حقوق و مزایای بالایی دریافت می‌کردند.

جانشین رییس پلیس آگاهی ناجا در پاسخ به خبرنگاری که خواستار اعلام نام این شرکت‌ها شده بود، گفت: برای نام بردن از این شرکت‌ها محدودیت‌هایی وجود دارد اما پرونده این مؤسسات و شرکت‌ها در حال رسیدگی است و پیگیری خوبی نیز از آن در حال انجام است.

منفرد اضافه کرد: این مؤسسات و شرکت‌ها همچنین در پوشش‌های مختلف دفاتر بیمه نیز فعالیت می‌کردند و از هر ترفندی برای کلاهبرداری استفاده کرده بودند.

وی درباره حوزه فعالیت این شرکت‌ها نیز گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که این مؤسسات و شرکت‌ها در استان‌های تهران، اصفهان، مازندران و البرز بیشترین فعالیت را داشته‌اند.

جانشین رییس پلیس آگاهی ناجا در بخش دیگری از سخنانش به تشکیل کارگروهی متشکل از سازمان بازرسی کل کشور، سازمان مالیاتی و پلیس آگاهی ناجا برای بررسی دقیق این پرونده اشاره کرد و گفت: برخی از شرکت‌هایی که از مهر آنها سوءاستفاده شده است باید دعوت شوند تا اطلاعات دقیق‌تری به دست آوریم و در همین راستا شرکت‌ها و شهروندانی که مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند می‌توانند از طریق تماس با شماره‌های ۶۶۷۵۵۰۹۰ و  ۷۳۰۴۶۱۶۶ اطلاعات یا شکایات خود از این شرکت‌ها را به پلیس اطلاع دهند.

منفرد در توضیح بیشتر درباره نحوه فعالیت این شرکت‌ها اظهارکرد:  فروش فاکتور و فرار مالیاتی این شرکت‌ها به این شکل بوده است که برای نشان دادن کارکرد مطلوب خود از طریق فاکتور شرکت‌ها، خرید می‌کردند که نشان دهنده میزان خرید و فروش کالاهای مختلف بوده است. بر این اساس هر چه فاکتورهای بیشتری ایجاد می‌کردند، عملکرد بیشتری از خود نشان می‌دادند و زمانی که خرید و فروش یکسان بود، فرار مالیاتی داشتند و در صورتی که خرید بیشتر و فاکتور کمتر بود از سازمان مالیاتی کشور طلبکار می‌شدند. این کلاهبرداری سبب شد تا شرکت‌هایی که قانونی کار می‌کردند مورد سوءاستفاده قرار بگیرند و مالیات فراوانی پرداخت کنند و برخی از شرکت‌ها نیز به خاطر این کلاهبرداری نابود شوند.

وی اضافه کرد: ‌شرکت‌هایی که کارشان قانونی است باید به سازمان مالیاتی کشور مراجعه کنند چرا که این سازمان، فاکتورهایی از این شرکت‌ها در اختیار دارد که باید شرکت‌ها با مراجعه خود و ارائه توضیحات، تبرئه شوند.

به گفته جانشین رییس پلیس آگاهی ناجا، در رسیدگی به این کلاهبرداری تاکنون  ۱۹ شرکت مورد بررسی و شناسایی قرار گرفته و با توجه به کشف مهر ۷۵۰ شرکت، ممکن است تعداد شرکت‌های کلاهبردار افزایش یابد که در این خصوص بررسی‌های پلیس آگاهی ادامه دارد و با همکاری مراجع قضائی این پرونده به صورت ویژه و شبانه‌روزی در حال رسیدگی است.

منفرد از دستگیری تعدادی از متهمان در این پرونده خبر داد و گفت: برخی از افراد دستگیر شده با وثیقه آزاد شده‌اند اما مسئولان اصلی مؤسسات که سه تن شامل دو مرد و یک زن هستند در بازداشت بوده و در اختیار قوه قضائیه قرار گرفته‌اند.

به گفته وی، متهمان دستگیر شده دارای تحصیلات دانشگاهی بوده و پیش از این نیز یکی از آنها به اتهام جعل اسناد و کلاهبرداری دستگیر شده بود.

فعالیت دو مؤسسه از سال ۹۰ آغازشده بود

جانشین رییس پلیس آگاهی ناجا درباره مبداء فعالیت این افراد نیز گفت: به نظر می‌رسد این مؤسسات از سال ۹۰ کار خود را آغاز کرده‌اند اما رسیدگی به این پرونده از نیمه دوم سال گذشته و همزمان با مراجعه چند شرکت که برای آنها اظهارنامه مالیاتی آمده و متوجه سوءاستفاده از مهر و فاکتورهای خود شده بودند، آغاز شد.

وی یکی از آسیب های ناشی از کلاهبرداری این شرکت‌ها را قانونی نشان دادن قاچاق دانست و افزود: درباره مبلغ نهایی کلاهبرداری شده از سوی این افراد باید بررسی‌ها به اتمام برسد اما در حال حاضر این شرکت‌ها ۴۸۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی داشته‌اند.

منفرد از شناسایی چند شرکت متخلف دیگر نیز خبر داد و گفت: در آینده نزدیک با این شرکت‌ها نیز برخورد قانونی خواهد شد.

وی در پایان با هشدار به شرکت‌ها و برندهای فعال در کشور گفت: صاحبان شرکت‌ها به هوش باشند که به هیچ وجه فاکتورهای سفید و مهرهای شرکت را در اختیار افراد غیر قرار ندهند. فعالیت‌های این مؤسسات غیرقانونی برای سوء استفاده از فاکتورها ضربه بدی به اقتصاد کشور وارد می‌کند و باعث از بین رفتن شرکت‌های کوچک و افزایش مالیات برندهای معتبر می‌شود.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • NFC Championship Game: Los Angeles Rams v New Orleans Saints – live!
   Teams meet at the Superdome for place in Super Bowl LIIIEmail Hunter with your thoughts or tweet him @HunterFelt 9.39pm GMT From Pranjal Tiwari:I’m still confused by “love will tear us apart” making an appearance today. Do you know if that’s a Saints anthem or something, or was it the broadcaster that used it? Very […]
  • Barcelona v Leganés: La Liga – live!
   Updates from the 7.45pm GMT kick-off at Camp NouLive scores – follow all Sunday’s goals as they go inEmail John or tweet @JohnBrewin_ with your thoughts 9.39pm GMT 90+5 mins: Barcelona want more. Rakitic, who has been key to their gaining control of this game, fires a rocket of a shot just wide of the […]
  • Harry Winks heads home at the last for Spurs to break Fulham hearts
   Who needs Harry Kane when you have got Harry Winks? The start of Tottenham’s period without their talismanic centre-forward and, indeed, Son Heung-min, too, looked set to end in frustration as Fernando Llorente – the player entrusted with the main striking role – endured a nightmarish afternoon.Llorente scored an own goal at one end and […]
  • Maurizio Sarri says slamming Chelsea’s players was not a risky move
   • Manager says they lacked ‘ferocity’ in their defeat at Arsenal• Adds he is ‘a straight talker’ not worried about bruising egosMaurizio Sarri does not believe it was a risky move to accuse his Chelsea players of being “extremely difficult to motivate” and lacking “ferocity” in their game after the tame defeat at Arsenal.Sarri struggled […]
  • Irish clubs have strength in depth but Saracens can reach European final | Robert Kitson
   European quarter-finals coincide with Brexit date but clubs are expected to fulfil their fixtures without any fussReaching the last eight of Europe may yet prove the easy bit for those involved in this season’s quarter-finals. With the United Kingdom currently due to leave the European Union on that same March weekend, there is potential for […]
  • Rachel Dunn guides England to victory but Australia claim Quad Series
   • England 52-49 Australia• Tracey Neville got tactics spot on to repel Australia challengeNo maiden Quad Series crown for England but, in the context of what is to come this year, another successful chapter in their captivating rivalry with Australia could be much more important.Needing to win by five to claim the Quad Series title […]
  • 'No solutions' to Irish backstop in May's Brexit call with cabinet
   Statement on Monday expected to focus on finding a remedy to issue that threatens to split Tory partyTheresa May is expected to reject calls to forge a cross-party consensus on Brexit when she lays out her plan B to parliament on Monday, choosing instead to back new diplomatic efforts in Brussels to renegotiate the Irish […]
  • Zimbabwe warns brutal crackdown is 'foretaste of things to come'
   Presidential spokesman’s words add to concerns over harsh response to protestsA brutal crackdown in Zimbabwe that has followed protests against fuel price rises is “just a foretaste of things to come”, the president’s spokesman has said.The harsh words will increase concerns about the deteriorating human rights situation in the poor southern African country, coming after […]
  • Revealed: Spice Girls T-shirts made in factory paying staff 35p an hour
   Workers producing tops sold to raise money for Comic Relief receive far below a living wage‘Inhuman conditions’: life in factory making Spice Girls T-shirtsSpice Girls T-shirts sold to raise money for Comic Relief’s “gender justice” campaign were made at a factory in Bangladesh where women earn the equivalent of 35p an hour during shifts in […]
  • Trump may have spoken to Cohen before false testimony to Congress – Giuliani
   President’s attorney, Rudy Giuliani, said it would have been ‘perfectly normal’ for Trump to discuss testimony with CohenDonald Trump may have talked to Michael Cohen in advance about Cohen’s false testimony to Congress on their pursuit of a property deal in Russia, the president’s attorney said on Sunday. Related: Mueller's disavowal of bombshell Cohen report […]
 • اطلاعات