۱۵:۳۹:۱۳ - شنبه ۵ تیر ۱۳۹۵
فرار مالیاتی ۴۸۰ میلیارد تومانی دو مؤسسه بزرگ!
فروش فاکتور و فرار مالیاتی این شرکت‌ها به این شکل بوده است که برای نشان دادن کارکرد مطلوب خود از طریق فاکتور شرکت‌ها، خرید می‌کردند که نشان دهنده میزان خرید و فروش کالاهای مختلف بوده است. ========================================= ایسنا: سردار مسعود منفرد در نشست خبری صبح امروز خود که در محل معاونت اجتماعی پلیس آگاهی ناجا […]

فروش فاکتور و فرار مالیاتی این شرکت‌ها به این شکل بوده است که برای نشان دادن کارکرد مطلوب خود از طریق فاکتور شرکت‌ها، خرید می‌کردند که نشان دهنده میزان خرید و فروش کالاهای مختلف بوده است.

=========================================

ایسنا: سردار مسعود منفرد در نشست خبری صبح امروز خود که در محل معاونت اجتماعی پلیس آگاهی ناجا برگزار شد، گفت: در راستای تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری و تحقق شعار امسال که اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است، پلیس آگاهی عملیات‌های مختلفی را در دستور کار خود قرار داد و در همین راستا مدتی پیش نیز در عملیاتی ویژه دو مؤسسه بزرگ را که اقدام به فروش فاکتورهای جعلی و جعل مهر شرکت‌های مختلف در تهران کرده بود شناسایی کرد.

منفرد با بیان اینکه علت این کار فرار مالیاتی این شرکت‌ها و سوء‌استفاده‌های دیگر اعم از اخذ وام‌های کلان، فروش کالای قاچاق و جلوه دادن قانونی از فرار مالیاتی و … بوده است، درباره جزییات عملیات پلیس برای شناسایی شرکت اول گفت: شرکت اول بیش از ۱۵۰ مهر و فاکتور را جعل کرده و در ازای استفاد از آن از متهمان مبالغی را دریافت کرده بود.

 شرکت دوم نیز بیش از ۶۰۰ مهر را به صورت جعلی و فاکتورهای معتبر استفاده کرده بود و عمدتاً باعث فرار مالیاتی کلان شده بود.

وی با بیان اینکه این دو مؤسسه، مهرها و فاکتورهای زیادی از شرکت‌های کاغذی، صوری و حقیقی در اختیار داشتند، گفت: متخلفان از فاکتور و مهر شرکت‌های ثبت شده و معتبر نیز سوءاستفاده کرده‌ بودند. همچنین برخی از این شرکت‌ها، فاکتور و مهرهای خود را در اختیار این دو مؤسسه قرار داده بودند و آنها نیز از این فاکتور و مهرها سوءاستفاده می‌کردند.

جانشین رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه مهر شرکت‌هایی که سالم و قانونی کار کرده‌اند و دارای برندهای معتبری بوده‌اند از سوی این دو مؤسسه مورد سوءاستفاده قرار گرفتند، گفت:  این مؤسسات از مهر این شرکت‌ها استفاده و فاکتورهایی به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه می‌کردند، شرکت‌های معتبر هم بعد از مدت‌ها متوجه این موضوع شدند. متأسفانه سودجویان از مهر برخی از این شرکت‌ها برای فرار مالیاتی استفاده کرده بودند.

وی با بیان اینکه این شرکت‌ها از طریق اقدامات غیرقانونی خود همچون فروش فاکتور، سرمایه کلانی را به جیب زده بودند، گفت: برخی از شرکت‌های سوری که فاکتورهای خود را در اختیار این مؤسسات گذاشته بودند، درصدی از سود را از این مؤسسات دریافت می‌کردند.

برخی از شرکت‌های کلاهبردار نیز دارای ساختمان‌های مجهز و لوکس و کارمندان بیشتری بودند که البته اغلب کارمندان از موضوع کلاهبرداری و ماهیت اصلی این شرکت‌ها بی‌خبر بودند اما حقوق و مزایای بالایی دریافت می‌کردند.

جانشین رییس پلیس آگاهی ناجا در پاسخ به خبرنگاری که خواستار اعلام نام این شرکت‌ها شده بود، گفت: برای نام بردن از این شرکت‌ها محدودیت‌هایی وجود دارد اما پرونده این مؤسسات و شرکت‌ها در حال رسیدگی است و پیگیری خوبی نیز از آن در حال انجام است.

منفرد اضافه کرد: این مؤسسات و شرکت‌ها همچنین در پوشش‌های مختلف دفاتر بیمه نیز فعالیت می‌کردند و از هر ترفندی برای کلاهبرداری استفاده کرده بودند.

وی درباره حوزه فعالیت این شرکت‌ها نیز گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که این مؤسسات و شرکت‌ها در استان‌های تهران، اصفهان، مازندران و البرز بیشترین فعالیت را داشته‌اند.

جانشین رییس پلیس آگاهی ناجا در بخش دیگری از سخنانش به تشکیل کارگروهی متشکل از سازمان بازرسی کل کشور، سازمان مالیاتی و پلیس آگاهی ناجا برای بررسی دقیق این پرونده اشاره کرد و گفت: برخی از شرکت‌هایی که از مهر آنها سوءاستفاده شده است باید دعوت شوند تا اطلاعات دقیق‌تری به دست آوریم و در همین راستا شرکت‌ها و شهروندانی که مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند می‌توانند از طریق تماس با شماره‌های ۶۶۷۵۵۰۹۰ و  ۷۳۰۴۶۱۶۶ اطلاعات یا شکایات خود از این شرکت‌ها را به پلیس اطلاع دهند.

منفرد در توضیح بیشتر درباره نحوه فعالیت این شرکت‌ها اظهارکرد:  فروش فاکتور و فرار مالیاتی این شرکت‌ها به این شکل بوده است که برای نشان دادن کارکرد مطلوب خود از طریق فاکتور شرکت‌ها، خرید می‌کردند که نشان دهنده میزان خرید و فروش کالاهای مختلف بوده است. بر این اساس هر چه فاکتورهای بیشتری ایجاد می‌کردند، عملکرد بیشتری از خود نشان می‌دادند و زمانی که خرید و فروش یکسان بود، فرار مالیاتی داشتند و در صورتی که خرید بیشتر و فاکتور کمتر بود از سازمان مالیاتی کشور طلبکار می‌شدند. این کلاهبرداری سبب شد تا شرکت‌هایی که قانونی کار می‌کردند مورد سوءاستفاده قرار بگیرند و مالیات فراوانی پرداخت کنند و برخی از شرکت‌ها نیز به خاطر این کلاهبرداری نابود شوند.

وی اضافه کرد: ‌شرکت‌هایی که کارشان قانونی است باید به سازمان مالیاتی کشور مراجعه کنند چرا که این سازمان، فاکتورهایی از این شرکت‌ها در اختیار دارد که باید شرکت‌ها با مراجعه خود و ارائه توضیحات، تبرئه شوند.

به گفته جانشین رییس پلیس آگاهی ناجا، در رسیدگی به این کلاهبرداری تاکنون  ۱۹ شرکت مورد بررسی و شناسایی قرار گرفته و با توجه به کشف مهر ۷۵۰ شرکت، ممکن است تعداد شرکت‌های کلاهبردار افزایش یابد که در این خصوص بررسی‌های پلیس آگاهی ادامه دارد و با همکاری مراجع قضائی این پرونده به صورت ویژه و شبانه‌روزی در حال رسیدگی است.

منفرد از دستگیری تعدادی از متهمان در این پرونده خبر داد و گفت: برخی از افراد دستگیر شده با وثیقه آزاد شده‌اند اما مسئولان اصلی مؤسسات که سه تن شامل دو مرد و یک زن هستند در بازداشت بوده و در اختیار قوه قضائیه قرار گرفته‌اند.

به گفته وی، متهمان دستگیر شده دارای تحصیلات دانشگاهی بوده و پیش از این نیز یکی از آنها به اتهام جعل اسناد و کلاهبرداری دستگیر شده بود.

فعالیت دو مؤسسه از سال ۹۰ آغازشده بود

جانشین رییس پلیس آگاهی ناجا درباره مبداء فعالیت این افراد نیز گفت: به نظر می‌رسد این مؤسسات از سال ۹۰ کار خود را آغاز کرده‌اند اما رسیدگی به این پرونده از نیمه دوم سال گذشته و همزمان با مراجعه چند شرکت که برای آنها اظهارنامه مالیاتی آمده و متوجه سوءاستفاده از مهر و فاکتورهای خود شده بودند، آغاز شد.

وی یکی از آسیب های ناشی از کلاهبرداری این شرکت‌ها را قانونی نشان دادن قاچاق دانست و افزود: درباره مبلغ نهایی کلاهبرداری شده از سوی این افراد باید بررسی‌ها به اتمام برسد اما در حال حاضر این شرکت‌ها ۴۸۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی داشته‌اند.

منفرد از شناسایی چند شرکت متخلف دیگر نیز خبر داد و گفت: در آینده نزدیک با این شرکت‌ها نیز برخورد قانونی خواهد شد.

وی در پایان با هشدار به شرکت‌ها و برندهای فعال در کشور گفت: صاحبان شرکت‌ها به هوش باشند که به هیچ وجه فاکتورهای سفید و مهرهای شرکت را در اختیار افراد غیر قرار ندهند. فعالیت‌های این مؤسسات غیرقانونی برای سوء استفاده از فاکتورها ضربه بدی به اقتصاد کشور وارد می‌کند و باعث از بین رفتن شرکت‌های کوچک و افزایش مالیات برندهای معتبر می‌شود.

منبع:
هاست">سرورپارس هاست">سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه