۱۳:۲۷:۰۳ - جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵
شیر زنان مبارز خطه زاگرس
زنان همانند مردان در ميدان‌­های نبرد حضور يافته و از خود اسطوره‌­های مقاومت و شجاعت ساخته‌­اند. كاركرد زنان در جنگ، دفاع و برقراری امنيت، تحريک و تشويق مردان، پرستاری، حفظ سنگرهای پشت جبهه و مقاومت ملی ختم نمی شود. سیمای زاگرس:در تاريخ جهان، تاريخ  اسلام، جنگ ­های جهانی اول و دوم و تاريخ معاصر ايران، […]

زنان همانند مردان در ميدان‌­های نبرد حضور يافته و از خود اسطوره‌­های مقاومت و شجاعت ساخته‌­اند. كاركرد زنان در جنگ، دفاع و برقراری امنيت، تحريک و تشويق مردان، پرستاری، حفظ سنگرهای پشت جبهه و مقاومت ملی ختم نمی شود.


سیمای زاگرس:در تاريخ جهان، تاريخ  اسلام، جنگ ­های جهانی اول و دوم و تاريخ معاصر ايران، نمونه‌های حضور و مشاركت زنان در امور پشتيبانی و حمايت از مردان برای پيشبرد جنگ، فراوان به چشم می‌ خورد. كاركرد زنان در جنگ، دفاع و برقراری امنيت، تحريک و تشويق مردان، پرستاری، حفظ سنگرهای پشت جبهه و مقاومت ملی ختم نمی شود، بلكه زنان همانند مردان در ميدان‌­های نبرد حضور يافته و از خود اسطوره‌­های مقاومت و شجاعت ساخته‌­اند. «الويرا» زن شجاعی كه همه ميهن‌پرستان اسپانيا با احترام زياد از او ياد می­‌كنند. مهم‌تر از «الويرا» شجاعت «ژاندارک» فرانسوی است كه شايد يكی از بی‌نظيرترين حماسه­ های رزمی زنان در اروپا، داستان واقعی «ژاندارك» است.

مقام معظم رهبری درباره ايستادگی و مقاومت بانوان در جنگ فرمودند: «به خاطر دارم در سوسنگرد خانم عرب سنی‌ای زندگی می­ كرد كه همسرش نابينا بود. ايشان با وجود اين كه چهل يا پنجاه سال داشت خيلی شجاعانه و در حقيقت مردوار از شهر دفاع می­ كرد.» معروف بود كه او با چوبدستی چند سرباز عراقی را انداخته است.

در خانواده «حاجی شاه» ابتدا دختر خانه علم مبارزه را بر دوش می­ كشد. پس از شهادت وی برادرانش به جبهه می­ روند، يكی پس از ديگری شهيد می‌شوند. بنابراین در این نگارش به بررسی پنج نفر از زنان خطه زاگرس که به نوعی به خاطر روحیه سیاسی و مبارزاتی خود زبانزد عام و خاص می‌باشند، پرداخته خواهد شد.

۱- بی‌بی مریم بختیاری

بی‌بی‌مریم بختیاری دختر حسینقلی‌خان ایلخانی، خواهر علیقلی‌خان سردار اسعد و همسر علی‌قلی خان بختیاری‌، فتح‌الله خان (همسر دوم) و مادر علیمردان خان بختیاری بود.

او از زنان تحصیلکرده و روشنفکر عصر بود و به طرفداری از حقوق زنان و آزادیخواهانِ جنبشِ مشروطه برخاست. وی به دلیل زندگی ایلیاتی در فنون تیراندازی و سوارکاری ماهر بود و در مواقع ضروری به یاری مشروطه‌خواهان می‌پرداخت.

بی‌بی‌مریم، یکی از مشوقین اصلی سردار اسعد بختیاری برای فتح تهران محسوب می‌شد. وی طی نامه­ ها و تلگراف‌های مختلف بین سران ایل و سخنرانی‌های مهیج و گیرا، افراد ایل را جهت مبارزه با استبداد صغیر (استبداد محمدعلی شاهی) آماده می‌کرد و همواره به عنوان یکی از شخصیت‌های ضداستعماری و استبدادی عصر قاجار مطرح بوده‌است.

بی‌بی‌مریم بختیاری، قبل از فتح تهران، مخفیانه وارد تهران شد. به مجرد حمله سردار اسعد  به تهران، پشت‌بام خانه ­ای را که مشرف به میدان بهارستان بود، سنگربندی نمود و با عده‌ای سوار بختیاری، از پشت سر با قزاق‌ها مشغول جنگ شد.

 این شیر زن بختیاری تفنگ به دست گرفت و با قزاقان جنگید، نقش وی در فتح تهران، میزان محبوبیتش را در ایل بختیاری افزایش داد و طرفداران بسیاری یافت، به طوری که به لقب سرداری مفتخر شد.

به پاس حمایت‌های سرسختانه، بی‌بی‌مریم از ویلهلم دوم (امپراتور آلمان) در جنگ با روس‌ها، کمان تمثال میناکاری و الماس نشان و همچنین صلیب آهنین خود را، که مهم‌ترین نشان دولت آلمان بود برای او فرستاد و وی تنها زنی بود که در دنیا توانست به دریافت این نشان نائل آید.

سردار بی‌بی‌مریم بختیاری، در سال ۱۳۱۶هـ. ش، سه سال پس از اعدام علیمردان خان بختیاری در گذشت و در تکیه بختیاری‌های تخت فولاد  اصفهان بخاک سپرد شد.

۲- خدیجه بی‌بی قشقایی

خدیجه بی‌بی دختر عبدالله‌بیگ کشکولی و همسر صولت‌الدوله قشقایی، زنی شجاع، بی‌باک، سیّاس، سخندان و دوراندیش بود که در دوران تبعید و زندانی صولت‌الدوله مسئولیت سنگین ایل را بر عهده گرفت.

احمدشاه به او لقب احتجاب السلطنه داده و رضاشاه گفته بود: ((که در طول دوران زندگیم دو نفر مرد دیدم یکی مادر دکتر امینی و دیگری همسر سردار عشایر خدیجه بی‌بی که باید به آنها نشان سپه بدهم )).

در جنگ‌های جنوب فارس که با نفاق افکنی انگلیس به وجود آمد. خدیجه بی‌بی تفنگ بدست همراه صولت‌الدوله قشقایی با ایادی اجنبی جنگید و سه تن از دخترانش از فرط تشنگی فوت کردند.

 زمانی که شوهرش(صولت‌الدوله) در زندان قصر تهران حبس بود، پیش رضاشاه می­ رود و می­ گوید تو به چه حقی ایلخان را اسیر کرده ­ای تو که پسر یک قاطرچی هستی.

رضاشاه در جواب ایشان می­ گوید من پادشاه هستم، این هم تاجم. بی‌بی می­ گوید اگر با یک کلاه تو شاه می ­شوی من از فردا دستور می­ دهم که هر قشقایی یک تاج بر سر نهند. به شیراز می­ آید و به حبیب‌اله مژده دستور می­ دهد کلاهی برای قشقایی‌ها درست می‌کنی که عین تاج باشد. در نتیجه کلاه قشقایی درست می ­شود که هنوز هم به صورت تاج هست.

هنگامی که جنازه صولت الدوله را تحویل خدیجه بی‌بی خدیجه می ­دهند وی به رضاشاه پیغام داد: نامردا نشان سپه تو به دستم رسیده  . . .   باش تا صبح دولتت بدمد.

۳- بانو قدم‌خیر قلاوند

بانو قدم‌خیر قلاوند متولد ۱۲۷۸ه.ش دختر کئخا قأنی از طایفه قلاوند در بخش الوار اندیمشک، و از زنان مبارز اواخر قاجار و ابتدای حکومت پهلوی در زمان رضاخان بود. به واسطه زندگی در خانواده بزرگ طایفه، دانش مردم‌داری و نیز مهارت‌های سوارکاری و تیراندازی را با شایستگی فرا گرفت. تنها فرزند او پسری به نام محمدخان از شوهر اولش عباس بود.

 قدم‌خیر زنی دلاور، رشید و خوش هیکل بود که در هنگام هجوم نیروهای رضاخان برای سرکوب عشایر (۱۳۱۱–۱۳۰۵ هجری شمسی) به سبب رشادت‌های بسیار زیاد ازجمله مبارزه مسلحانه در کنار برادرانش و کمک به رساندن خوراک و تجهیزات نبرد به نیروهای جنگی عشایری، شهرت بسیاری پیدا کرد.

 این نبردها به کشته شدن شوهرش صف‌قلی‌خان و دو برادرش انجامید و اگر چه این جنگ‌ها نهایتاً به شکست عشایر انجامید، دلاوری‌های قدم‌خیر و دوشادوش شدن با جنگاوران عشایر و ویژگی‌هایی مانند وفاداری و ذلت ناپذیری از او در میان مردم لر چهره‌ای محبوب و افسانه‌ای ساخته است.

خانم “فریا استارک” نویسنده کتاب سفرنامه لرستان، ایلام و الموت در مورد قدم‌خیر می‌نویسد: «داستان قدم‌خیر یعنی زنی که پنج سال قبل با دولت جنگیده بود را برایم روایت می‌کرد که قدم‌خیر زنی زیبارو و با پسر عموی خود ازدواج کرده بود. زن و شوهر عادت داشته‌اند که با هم به جنگ دشمنان بروند. قدم‌خیر مانند مردان ایل سوار بر اسب تیراندازی می‌کرد».

وقتی که گوینده لر شجاعت‌های قدم‌خیر را با آن همه برازندگی و زیبائی و دلاوری می‌ستاید، شنونده به یاد حماسه گردآفرید شاهنامه فردوسی حکیم طوسی می‌افتد. بانو قدم‌خیر قلاوند، در سال ۱۳۱۲ هجری شمسی چهار سال پس از کشته شدن برادران و شوهرش در شوش درگذشت و در قبرستانی کنار پل قدیم دزفول به خاک سپرده شد.

 

۴- فرنگیس حیدرپور

فرنگیس حیدرپور متولد سال ۱۳۴۱ از روستای «گور سفيد» گیلان‌غرب استان کرمانشاه است. اکثر آنهایی که سفری به کرمانشاه داشته‌اند، و براي اولين بار مجسمه زن تبر به دست را که در یکی از میادین این شهر قرار گرفته، را دیده‌اند؛ از خود می‌‌پرسند كه اين زن كيست؟ مگر چه كرده كه تنديس او را اينچنين نصب كرده‌اند؟

فرنگیس حیدرپور در جریان جنگ تحمیلی با رشادت و شجاعت خود حماسه‌ای را آفرید که بر اثر آن به شیرزن ایران شهرت یافت.  

ماجرای فرنگیس به روزهای آشفته‌حالی دختر جوانی برمی‌گردد که هنوز رخت عزای برادر شهیدش را به تن داشت که خبر شهادت اعضای خانواده‌اش را در حادثه اصابت گلوله توپ دشمن به اتومبیل حامل‌شان می‌شنود.  این شیرزن کرد می‌گوید: «سال ۵۹ که کشور عراق به روستای گور سفید حمله کردند، خیلی شهید دادیم، مردم مجبور شدند فرار کنند و در دره و کوه‌ها مخفی شوند. در این جریان از اعضای خانواده من هشت نفر (۱برادر شهید، ۲ برادر تحت اسارت، دایی، عمو، پسر دایی، دختر دایی، دختر عمو و …) شهید شدند.

همان روز نزدیکی‌‌های غروب بود که تشنه و گرسنه شدیم، من با پدر و برادر خود به روستا آمدیم تا غذایی پیدا کنیم و با خود ببریم که هیچ چیزی هم پیدا نمی‌شد.

در این موقع  نزدیک رودخانه دو سرباز دشمن را ديديم، از دست آنها به شدت خشمگین بودم، من تبر به دست، به سمت آنها حمله‌ور شدم که یکی از آنها را کشتم و دیگری را زخمی كردم و در نهايت به اسارت درآوردم. در موقع اين حادثه ۱۸ بهار از عمرم گذشته بود.

اين زن شجاع در پاسخ به اينكه آيا آن تبر را هنوز در اختيار دارد يا خير می گويد: در ديداری كه با سرلشكر فيروزآبادی در تهران داشتم به دليل ممنوعيت حمل آن در هواپيما آن را به ايشان تقديم كردم.

۵- کوکب حاتمی

کوکب حاتمی بانوی مبارز انقلابی و شاعر ۹ کتاب شعر در حوزه مقاومت و دفاع مقدس که زندگی پر فراز و نشیبی را قبل از انقلاب اسلامی تا به امروز داشته است.

 وی متولد شهر مسجدسلیمان و ساکن شهرستان گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد است.

در اواخر مقطع دبیرستان، با “فاطمه سیدی” یکی از فعالان مبارزه با رژیم شاهنشاهی آشنا شد و پس از شرکت در چندین جلسه، با شخصیت امام خمینی (ره) و اهداف عالیه ایشان آشنا شد و بعد از آن بود که فعالیت‌های ضد رژیم پهلوی را آغاز نمود.

 وی در جریان فعالیت گروه مؤتلفه اسلامی بود که ماموریت یافت برای نفوذ در بدنه ارتش، امتحان ورودی ارتش را در پادگان عباس آباد تهران به عمل آورد و وارد آنجا بشود اما چند ماه بعد از حضورش در ارتش توسط ماموران ساواک شناسایی شد. او را برای بازجویی ابتدا به زندانی در مسجدسلیمان و سپس زندان اهواز و نهایتاً به زندان تهران منتقل کردند و مورد آزار و شکنجه قرار دادند.

یکی از این شکنجه‌ها تزریق آمپول‌های فراموشی بود که در طول ۵ سال و اندی اسارتش در زندان‌های رژیم پهلوی به دلیل تزریق بیش از حد آن، حافظه‌اش را از دست داد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به مدت دو سال در بیمارستان تحت درمان بود. روزها می‌گذشتند و او همچنان هیچ چیزی از گذشته‌اش نمی‌دانست.

 خانواده‌اش گمان می­ کردند که ماموران ساواک او را به شهادت رسانده‌اند و حتی برایش مراسم ترحیم برگزار کرده بودند اما نمی‌دانستند که او در بیمارستان تهران تحت درمان است.

عمل‌های جراحی پزشکان برای بازگرداندن حافظه او و تعدادی دیگر از شکنجه شدگان جوابگو نبود و پزشکان معتقد بودند که بازگشت حافظه بستگی به خود آنها دارد، تا اینکه شروع جنگ تحمیلی و پخش تصویر بمباران مسجدسلیمان توسط رژیم بعث عراق در تلویزیون تلنگری به او وارد کرد و باعث شد حافظه‌اش را بدست بیاورد، چرا که زادگاهش در این شهر بود.

همین باعث شد پس از پیگیری‌های انجام شده خانواده‌اش پی به زنده بودنش ببرند و سال ۶۰ بود که به دیدارش رفتند.

اما بعد از بازگشت او به خانه‌اش، خواهر و برادرش بر اثر حادثه‌هایی دلخراش از دنیا رفتند و او را تنها گذاشتند. خودش می‌گوید: «کاش هرگز حافظه‌ام را به دست نیاورده بودم و در همان حال می­ ماندم و این صحنه ­های تلخ زندگی ­ام را به چشم نمی ­دیدم، آنقدر زندگی ­ام با فراز و نشیب رو‌به‌رو شده ­اند که یادآوری آن روزها باعث بغض و گریه­ ام می ­شود.

http://simayezagros.ir/2017/02/12/1334/

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Plastics reach remote pristine environments, scientists say
   Birds’ eggs in High Arctic contain chemical additives used in plasticsScientists have warned about the impact of plastic pollution in the most pristine corners of the world after discovering chemical additives in birds’ eggs in the High Arctic.Eggs laid by northern fulmars on Prince Leopold Island in the Canadian Arctic tested positive for hormone-disrupting phthalates, […]
  • Maturing W-League points to further future improvements | Ella Reilly
   Sydney FC’s grand final win showed collective need often supplants the individual ego – and the league is thriving for itThe 2018-19 W-League season has been one of history makers and breakers. With its first marquee player (Sam Kerr), a new all-time goalscoring record set (Kerr, who else, on 68) and the highest grand final […]
  • Brett Morris hat-trick powers Roosters past Wigan in World Club Challenge
   • World Club Challenge: Wigan 8-20 Sydney Roosters• Sydney side start superbly and ride second-half pressureTrent Robinson had promised in the buildup to the World Club Challenge that irrespective of the purported attitude from Australian rugby league to the event, his Sydney Roosters side were here to respect both the competition and the Super League […]
  • Study blames YouTube for rise in number of Flat Earthers
   Conspiracy theories shown on video-sharing site persuade people to doubt Earth is roundResearchers believe they have identified the prime driver for a startling rise in the number of people who think the Earth is flat: Google’s video-sharing site, YouTube.Their suspicion was raised when they attended the world’s largest gatherings of Flat Earthers at the movement’s […]
  • Flybmi tells customers to seek refunds from credit card companies
   Sister group Loganair to take over some routes as thousands remain out-of-pocketFlybmi is advising customers to seek refunds from credit and debit card companies or rebook with other airlines after the company collapsed late on Saturday, leading to the cancellation of thousands of journeys.On Sunday night, it emerged that Flybmi’s Glasgow-based sister company Loganair, which […]
  • US woman 'deeply regrets' joining Isis and wants to return home
   Exclusive: Hoda Muthana is only American among 1,500 foreign women and children at a Syrian refugee campAn American woman captured by Kurdish forces after fleeing the last pocket of land controlled by Islamic State says she “deeply regrets” travelling to Syria to join the terror group and has pleaded to be allowed to return to […]
  • Chris Gayle declares himself ‘greatest player’ and wants Hundred invite
   • ‘I will set the trend for you,’ says West Indian before ODI series• Jason Roy hits 110 off 82 balls in England warm-up gameChris Gayle, the veteran West Indies opener and self-styled “Universe Boss”, has warned English cricket that The Hundred will not be a success unless “the greatest player in the world” is […]
  • Ryan Giggs: ‘It didn’t work for United but Van Gaal was brilliant for me’
   The Wales manager discusses the loneliness of his job, what Manchester United should do next and why he turned to a psychologist“I think every manager feels that loneliness,” Ryan Giggs says as he identifies the usually unspoken difficulty at the core of his work. The manager of Wales since January 2018, Giggs has had nine […]
  • Protests erupt in Brazil after death of black teenager who was restrained
   Campaigners say Black Lives Matter movement is emerging after action in five major citiesBrazilian activists have taken to the streets in five major cities after the death of a young black man who was restrained by a supermarket security guard.Campaigners said the protests are feeding a nascent Black Lives Matter movement in Brazil, where nearly […]
  • UK's richest man moves to Monaco to 'save £4bn in tax'
   Brexiter Sir Jim Ratcliffe’s company Ineos is reportedly working with PricewaterhouseCoopers to reduce billBritain’s richest man, the Brexit supporter Sir Jim Ratcliffe, and two of his key lieutenants at chemicals firm Ineos have reportedly been planning to save up to £4bn in tax after moving to Monaco.The company, which is valued at about £35bn, is […]
 • اطلاعات