۱۱:۳۲:۰۲ - دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
سیاستگذاری مبارزه با قاچاق و تناقض حقوقی و اجرایی آن!
یکی از جلوه‌های ناکارآمدی مبارزه با قاچاق در ایران را می‌توان در سرگردانی سیاست‌ها در زمینه مکان مبارزه با قاچاق و قاچاقچی دانست. سرگردانی یا عدم اجرای صریح قانون که به جای مبارزه صحیح با قاچاق در مبادی مرزی و ورودی کشور، مبارزه در مرکز کشور و در بازارهای مصرف در اولویت قرار گرفته است! […]

یکی از جلوه‌های ناکارآمدی مبارزه با قاچاق در ایران را می‌توان در سرگردانی سیاست‌ها در زمینه مکان مبارزه با قاچاق و قاچاقچی دانست. سرگردانی یا عدم اجرای صریح قانون که به جای مبارزه صحیح با قاچاق در مبادی مرزی و ورودی کشور، مبارزه در مرکز کشور و در بازارهای مصرف در اولویت قرار گرفته است! 

نسیم توسعه // اسلام  ذوالقدرپور:   یکی از مشکلات و بلکه بخش‌های مهم اقتصاد بین‌المللی در چند دهه اخیر را می‌توان حوزه قاچاق دانست. قاچاق کالا، ارز و  هر گونه کالایی که ارزش قاچاق کردن را داشته باشند، از یک دانه سوزن خیاطی تا ماشین‌های راه سازی، مواد هسته‌ای و حتی حیوانات زنده!

حوزه گسترده قاچاق، چنان سودآور است که تعداد بیشماری از جویندگان کار و درآمد بیشتر را به این حوزه کشانده است. بسیاری از فعالین اقتصادی و حتی بنگاه‌های کوچک و بزرگ اقتصادی نیز در سراسر جهان به این بازار پر سود تمایل نشان داده و به صورت بسیار مخفیانه در آن فعالیت دارند.

در ایران نیز قاچاق دارای ابعاد گسترده‌ای شده و به یک بحران اساسی برای اقتصاد کشور تبدیل شده است. بحرانی که  تبعات آن فراتر از بحران‌هایی مانند: تورم ، رکود و بیکاری خواهد بود.

علی‌رغم تأکید خاص حاکمیت بر مبارزه با قاچاق کالا طی چند دهه اخیر و به خصوص چند سال اخیر، جلوه‌هایی از تناقض یا نقایص سیاستگذاری مبارزه با قاچاق را می‌توان در کشور مشاهده نمود.

یکم- تعریف قاچاق و نقایص آن:

قاچاق دارای تعاریف متعددی است که بر اساس زمان و مکان مورد استفاده قرار می‌گیرند اما تعریف آن بر اساس قانون مبارزه با کالا و ارز ایران، چنین می‌گوید: (( قاچاق کالا و ارز، هر فعل یا ترک فعلی است که موجب نقض تشریفات قانونی مربوط به ورود و خروج کالا و ارز گردد و بر اساس این قانون و یا سایر قوانین، قاچاق محسوب و برای آن مجازات‌ تعیین شده باشد، در مبادی ورودی یا هر نقطه از کشور حتی محل عرضه آن در بازار داخلی کشف شود)).۱

 نکته مهم در این تعریف اما عدم توجه به سودآور بودن فرآیند قاچاق است. هر چند قاچاق را پدیده‌ای سودآور می‌دانند اما باید توجه داشت که اصل درآمدزایی و سودآوری این فرآیند نیز باید مورد توجه سیاستگذار قرار داشته و سیاست‌های مبارزه با قاچاق بر این اساس طراحی و اجرا گردند.

نقص عدم ذکر درآمدزایی و سودآوری قاچاق را می توان در تعریف قاچاقی در قانون مذکور مشاهده نمود، آنجا که قاچاقچی حرفه‌ای چنین تعریف می‌شود که: (( شخصی است که بیش از سه بار مرتکب قاچاق شود و ارزش کالا یا ارز قاچاق در هر مرتبه بیش از ده میلیون (۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال باشد)).۲

در وضعیت کنونی کشور که بهای یک دستگاه موبایل یا یک دستگاه تلویزیون در مدل‌های مختلف خارجی آن بیش از ده میلیون ریال می‌باشد، تعریف قاچاقچی حرفه‌ای شامل بسیاری از شهروندان و حتی خانواده‌های ایرانی می‌گردد که در سفرهای چندین‌باره به شهرها و بازارچه‌های مرزی و بندری اقدام به خرید لوازم و کالاهای خارجی برای خانه خود می کنند!

در استان‌های مرزی کشور که پانزده استان هستند، مناطقی وجود دارند که تبدیل به بازارچه‌های مرزی و به خصوص بازارچه کالاهای قاچاق شده‌اند و شهروندان استان‌های همجوار برای خرید وسایل و تجهیزات زندگی خود به این مناطق سفرهای متعددی در سال داشته و حتی برخی از شهروندان بیش از سه بار نیز از این بازارچه‌های مرزی، جنس و کالاهای قاچاق خریداری و به خانه می‌برند.

 اگر قرار باشد مطابق با تعریف قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از قاچاقچی حرفه‌ای با شهروندان و خانواده‌های برگشته از بنادر و دیگر مناطق مرزی دارای بازارچه‌های قاچاق برخورد شود، حداقل حدود ۲۵ درصد از شهروندان ایرانی در زمره قاچاقچیان حرفه‌ای قرار گرفته و باید با آنان برخورد گردد.

نقص تعاریف قاچاق و قاچاقچی حرفه‌ای و به خصوص عدم توجه به مؤلفه مهم درآمدزایی و سودآوری قاچاق کالا و از سوی دیگر پائین بودن میزان ریالی مشمول قاچاق یعنی ۱۰ میلیون ریال را می‌توان ازجمله مشکلات قانونی برای مبارزه با قاچاق دانست که سیاستگذاری‌های این حوزه را ناکارآمد می‌سازد.

 

دوم- آمار قاچاق کالا و نقش آن در آمارهای اقتصادی ایران:   

قاچاق به خصوص در بخش واردات آن که بخش مهمی از تبادلات اقتصادی ایران را شامل می‌شود، از سوی مسئولین مربوطه حدود  ۲۰  تا ۲۵ میلیارد دلار در سال نیز تخمین زده شده است.۳

حجم بالا و گردش مالی ۲۰ میلیارد دلاری واردات قاچاق در ایران آن هم در حالی که حجم کل واردات قانونی ایران بر اساس گزارش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در سال ۱۳۹۲، حدود ۵۰ میلیارد دلار و در سال ۱۳۹۳ در حدود ۵۳ میلیارد دلار بوده است، نشان دهنده وضعیت بحرانی و خطرناک در اقتصاد و حتی حوزه‌های امنیتی و اجتماعی است. ۴

اگر صحت آمارهای قاچاق کالا را قبول کنیم، قاچاقچیان در سال ۱۳۹۳ توانسته‌اند حدود ۴۰ درصد واردات قانونی ایران، کالای قاچاق وارد کشور نمایند!

 در بخش واردات قاچاق، ورود ۲ میلیارد دلاری پوشاک قاچاق در نه ماه اول ۱۳۹۳ که حدود ۴۷ درصد بازار پوشاک کشور را در بر گرفته است، نشان از سلطه قاچاق بر اقتصاد و بازار ایران دارد.۵

 در بخش صادرات قاچاقی نیز قاچاق روزانه ۲۰ میلیون لیتری انواع سوخت که جمعاً ۳/۷ میلیارد دلار برای یک سال را در بر می‌گیرد، نشان از زیان بسیار بیشتر کشور از قاچاق دارد، قاچاقی که سود آن شامل مصرف کنندگان و قاچاقچیان کشورهای همسایه نیز می‌شود.۶

نباید فراموش نمود که بخش عمده‌ای از قاچاق صورت گرفته را می‌توان ناشی از تحریم‌های امریکا و هم‌پیمانان این کشور علیه ایران دانست که موجب شده بود تا خرید و واردات بسیاری از کالاهای مورد نیاز ایران به صورت قاچاق صورت گیرد.

آنچه از آمار قاچاق کالای وارد شده یا خارج شده از ایران در مقایسه با آمار واردات و صادرات رسمی کشور قابل مشاهده می‌باشد، این است که بخش عمده‌ای از اقتصاد کشور تحت تسلط قاچاق قرار گرفته است.

 

سوم- مبارزه در مبدأ ورود یا مقصد مصرف

یکی دیگر از جلوه‌های ناکارآمدی مبارزه با قاچاق در ایران را می‌توان در سرگردانی سیاست‌ها در زمینه مکان مبارزه با قاچاق و قاچاقچی دانست. سرگردانی یا عدم اجرای صریح قانون که به جای مبارزه صحیح با قاچاق در مبادی مرزی و ورودی کشور، مبارزه در مرکز کشور و در بازارهای مصرف در اولویت قرار گرفته است!

هر چند کالای قاچاق که از مرزهای کشور و به صورت غیر قانونی وارد می‌شود حتی در فروشگاهی در مرکز کشور نیز همچنان کالای قاچاق محسوب می‌شود، اما سیاست مبارزه با کالای قاچاق در فروشگاهایی که صدها و بلکه هزار کیلومتر از مرزهای وارد کننده این کالاها فاصله دارد، سیاست مناسبی نیست.

 

بزرگراه قاچاق از بندرگناوه تا تهران

طی دو سال اخیر و بعد از مبارزه با لنج‌های دارای کالاهای قاچاق در بنادر جنوبی کشور و به خصوص خوزستان و بوشهر، بسیاری از شهروندان این دو استان که تنها راه درآمدشان همین کالاهای قاچاق یا کالای ملوانی می‌باشد، نسبت به سخت‌گیری‌های صورت گرفته علیه کالاهای قاچاق در اسکله‌ها و سواحل جنوبی اعتراض نموده و حتی چند روزی بازارهای خود در بندر گناوه (استان بوشهر) را نیز تعطیل نمودند.

در پی اعتراض شهروندان بنادر جنوبی به سخت‌گیری‌های نهادهای مربوطه و به خصوص نیروی انتظامی علیه لنج‌های حامل کالای قاچاق (ملوانی- ته‌لنجی)، شرایط برای تردد لنج‌ها و دیگر وسایط حمل کننده کالای قاچاق در حوزه استان بوشهر تسهیل شده و تعداد زیادی از شهروندان و به خصوص جوانان بیکار که طی چند سال اخیر وارد حوزه قاچاق کالا از بنادر به مرکز کشور شده بودند، دوباره خوشحال شده و به سر کار خود برگشتند!

در نتیجه اعتراض شهروندان بنادر جنوبی و تسهیل خروج و تخلیه کالای ملوانی (قاچاق) از اسکله و سواحل جنوبی، مبارزه با قاچاق به جای مرزها به مرکز کشور منتقل شد.

یکی از بنادر جنوبی کشور که دارای ورودی فراوان کالاهای ملوانی ( ته‌لنجی- قاچاق) می‌باشد، بندر گناوه در استان بوشهر است که دارای ساحلی طولانی در خلیج فارس است. کالای قاچاق بعد از ورود به این بندر که طی دهه اخیر به شهری بزرگ نیز تبدیل شده است، با وسایط نقلیه مختلف از تاکسی گرفته تا سواری‌های مختلف و حتی اتوبوس و نیسان به سراسر کشور منتقل می‌شوند.

شهرهای اطراف این بندر که بندر دیلم و گچساران می‌باشند نیز به مسیر قاچاق تبدیل شده‌اند. بندر دیلم خود نیز دارای بازارهای پر بار از کالای قاچاق است.

هر چند برخی محموله‌های قاچاق از مبدأ بنادر دیلم و گناوه در مسیر اولین شهر بعد از بنادر یعنی گچساران و سپس یاسوج، سمیرم، شهرضا و یا لردگان و بروجن کشف و توقیف می‌شوند، اما بسیاری از این محموله‌ها به راحتی به تهران رسیده و به دست خریدان می‌رسد.

برخی محموله‌های کالاهای قاچاق به جای آنکه در مرز آبی و ساحل بنادر دیلم و گناوه یا اولین ایست و بازرسی واقع در خروجی این شهرها کشف و توقیف گردد، در فاصله ۱۰۳۰ کیلومتری از بنادر و در تهران توسط نیروی انتظامی کشف و توقیف می‌گردد!

معایب این‌گونه سیاست برخورد در مقصد یا بازار فروش به جای مبارزه در مبدأ ورودی قاچاق را می‌توان در مؤلفه‌های زیر مشاهده نمود:

الف- نقض اصل قانون :

 قانون مبارزه با کالا و قاچاق به صراحت از مبارزه با کالاهای قاچاق در مبادی ورودی آنها یعنی در مرزها سخن گفته است. مرزهای زمینی، دریای و حتی هوایی باید در اولویت ستاد مبارزه با کالاهای قاچاق باشند، اما عدم مبارزه و توقیف کالای قاچاق در مرزها را می‌توان نقض آشکار قوانین موضوعه کشور قلمداد نمود.

 

ب- خسارات اقتصادی سیاست مبارزه در فروشگاه:

 هر چند قانون به صراحت بر مبارزه با کالای قاچاق حتی در محل عرضه یعنی فروشگاه و مغازه نیز تأکید دارد، اما مبارزه و توقیف کالای قاچاق در فاصله چند صد کیلومتری مرزها و مبادی ورودی کالاها، موجب وارد آمدن خسارات مالی فراوان به خریداران و حمل کنندگان این کالاها می‌گردد.

به علت عدم مبارزه در مبادی ورودی قاچاق، بخش بزرگی از شهروندان جویای کار ایران در بخش حمل کالای قاچاق حضور دارند که اگر مبارزه در مرزها صورت گیرد، آنان مجبور به دادن خسارات مالی سنگین و توقیف اموال خود در راه قاچاق کالا نخواهند شد.

صاحبان وسایط نقلیه مانند اتوبوس، نیسان و حتی سواری‌های حامل قاچاق که به جای جلوگیری در خروجی شهرهای مرزی، در مرکز تهران توقیف می‌شوند، علاوه بر از دست دادن کالاهای کشف شده، چندین برابر ارزش ریالی این کالاها را نیز باید جرایم مختلفی پرداخت نموده و حتی چند روزی را نیز در بازداشت سپری نمایند.

در فرآیند سیاست مبارزه با قاچاق در خارج از شهرهای مرزی، خسارات چندین برابری به اقتصاد کشور و شهروندان ایرانی وارد می‌شود و از سوی دیگر راه برای تشویق قاچاق نیز همچنان باز خواهد بود.

 

پ- کاهش اعتماد شهروندان به سیاستگذاران:

عدم مبازره با قاچاق در مرزها و مبادی ورودی قاچاق که موجب رونق بازار قاچاق در ایران شده است، بازار کار را برای بخشی از جویندگان کار فراهم آورده است. مبارزه در خارج از مبادی ورودی قاچاق که همراه با کشف و توقیف کالای قاچاق و وسایط حمل کننده و حتی اسکورت آنها می‌باشد، شهروندان را در تردید قرار می‌دهد که هدف دولت از این سیاست، کسب درآمد از توقیف کالاها و به خصوص جرایم سنگین آنها می‌باشد!

 در سیاست مبارزه با قاچاق در خارج از مبادی ورودی و مرزی کشور، توقیف کالاهای قاچاق و دستگیری حمل کنندگان کالای قاچاق که صاحب جنس قاچاق نیز نیستند و مصادره وسایط نقلیه آنان به همراه توقیف کالاها و سپس اخذ جرایم از آنان، این شائبه را ذهن بسیاری از شهروندان ایجاد می‌کند که:

چرا با کالای قاچاق در مرزها و شهرهای مرزی مبارزه نمی‌شود؟

اگر کالای توقیف شده در یک اتوبوس در تهران، کالای قاچاق است چرا در بندری که مبدأ ورود آن بوده و هزار کیلومتر با تهران فاصله دارد، کالای قاچاق محسوب نشده و توقیف نشده است؟

آیا دولت با این سیاست به دنبال توقیف کالاها و از سوی دیگر دریافت جرایم برای کسب درآمد است؟

این‌گونه پرسش‌های شهروندان که تا حد زیادی نیز صحیح و به حق می‌باشند، موجب کاهش اعتماد شهروندان به سیاست‌های مبارزه با قاچاق در کشور شده است.

 

با توجه به اینکه در ایران، واردات قانونی کالاها وابستگی متقابلی به درآمدهای نفتی و قیمت نفت دارند، در دوران کاهش شدید قیمت نفت طی چند سال اخیر باید واردات کالا به ایران کاهش داشته باشد. از سوی دیگر واردات کالای قاچاق نه‌تنها وابستگی خاصی به قیمت نفت و درآمدهای نفتی ایران ندارد، بلکه همچنان علی‌رغم کاهش شدید درآمدهای نفتی به رشد خود ادامه داده و کشور را با بحران قاچاق مواجه ساخته است به نحوی که رهبر معظم انقلاب طی چند ماه اخیر، چندین بار بر مبارزه با قاچاق تأکید داشته‌اند.

رهبر معظم انقلاب، در دیدار نمایندگان مجلس دهم با ایشان، مقابله با قاچاق را اولویت سیاستگذاری مجلس دانسته و می‌فرمایند: (( واقعاً قاچاق، خنجری است که به پشت نظام وارد می‌شود. باید برخورد کرد، این برخورد را البتّه دولت باید بکند، امّا پشتوانه‌ این برخورد دولتی، مجلس است، شما هستید که باید بخواهید، باید تصمیم بگیرید، باید برنامه‌ریزی کنید)). ۷

 

نباید فراموش نمود که قاچاق کالا را می‌توان یکی از علل کاهش درآمدهای دولت دانست که این درآمدها نصیب قاچاقچیان بزرگ و بلکه صنایع و بازرگان خارجی می‌شود که کالاهای آن بدون پرداخت عوارض و مالیات مربوطه به ایران وارد می‌شود. درآمدهایی که می‌توان از کالاهای ورودی دریافت نمود، به جای اخذ و واریز به حساب دولت، به جیب و حساب برخی افراد خاص در گمرک، نهادهای مبارزه با قاچاق و قاچاقچیان می‌رود.

چهارم-  سیاست‌های کارآمد و اثربخش دولت در جلوگیری از قاچاق

طی چند سال اخیر خبرهای بسیاری در مورد میزان قاچاق سازمان یافته در رسانه‌های کشور منتشر شده است. خبرهایی که حاکی از دست داشتن برخی مسئولین دولتی در بحث قاچاق و یا واردات قاچاقی ۹۰ درصد گوش های تلفن همراه ایران بوده است. دولت یازدهم و دوازدهم در راستای کاهش میزان قاچاق و کمک به اقتصاد کشور، چند سیاست مناسب را اجرایی نموده است که دو نمونه آن در زیر شرح داده می‌شود.

الف- محدودیت و لغو کارت‌های موقت بازرگانی:

صدور کارت‌های موقت بازرگانی طی یک دهه اخیر تبدیل به راهی برای فرار از پرداخت مالیات و عوارض قانونی شده بود. فراوانی کارت‌های بازرگانی صادر شده و عدم وجود اطلاعات کامل از دارندگان اصلی این کارت‌ها در سامانه‌های اقتصادی کشور، این کارت‌ها را تبدیل به مجوزی برای قاچاق کالاهای خاص به داخل ایران نموده بود که سودهای هنگفتی را نصیب دارندگان پشت پرده این کارت‌ها می نمود.

دولت یازدهم با اجرای سیاست  کاهش و لغو کارت‌های موقت بازرگانی و رسیدگی به وضعیت کارت‌های صادر شده، ضمن دریافت مالیات‌ها و عوارض مربوطه، یکی از راه‌های شبه‌قانونی قاچاق به داخل ایران را نیز محدود و تا حدودی مسدود نموده است.

ب- رجیستری گوشی‌های تلفن همراه:

طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه ایران که پیشینه آن به بیش از یک دهه گذشته نیز می‌رسد، سرانجام بعد از  چندین بار اجرای آزمایشی و وعده‌های بسیار، در ابتدای دولت دوازدهم از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اجرایی شده و تاکنون نیز ادامه دارد.

یکی از اهداف اصلی این سیاست را می‌توان کاهش گوشی‌های قاچاق در سیستم ارتباطی ایران و مبارزه با قاچاق گوشی‌های تلفن همراه در کشور قلمداد نمود که گردش مالی فراوانی را به خود اختصاص داده بود. گردش مالی گسترده قاچاق گوشی‌های تلفن همراه که تا ۹۰ درصد کل گوشی‌های مورد استفاده در ایران نیز تخمین زده می‌شد، موجب شده بود تا صنایع و شرکت‌های تولید کننده گوشی تلفن همراه در ایران مجبور به کاهش فعالیت خود و حتی اعلام ورشکستگی شوند.

 از سوی دیگر این حجم از قاچاق گوشی تلفن همراه موجب شده بود تا دولت و اقتصاد ایران از دریافت بخش عمده‌ای از حقوق و درآمدهای قانونی خود مانند مالیات، عوارض و …  در حال گردش در حوزه تلفن همراه نیز محروم گردد!

با اجرای سیاست رجیستری گوشی‌های تلفن همراه طی همین مدت کوتاه چند ماهه، شاهد افزایش ۴۰۰ درصدی واردات قانونی گوشی‌های تلفن همراه به کشور بوده‌ایم. واردات قانونی که با ادامه فرآیند رجیستری می‌تواند تبدیل به یکی از منابع قوی درآمدی دولت و اقتصاد کشور نیز گردد.

سیاستگذاران ایرانی باید به جای سیاست مبارزه با قاچاق که جنبه درآمدزایی برای دولت نیز دارد، به دنبال سیاست کاهش قاچاق و جلوگیری از ورود کالای قاچاق باشند. برخی توصیه‌های سیاستی در زمنیه کاهش قاچاق را می‌توان به شرح زیر برشمرد:

 

 • تدوین سیاست‌هایی برای کاهش درآمدزایی از کالاهای قاچاق توسط وارد کنندگان، حمل کنندگان و حتی فروشندگان آن که موجب کاهش میزان کالای قاچاق نیز می‌گردد.
 • قانونی سازی تسهیل ورود کالاهای مورد نیاز و پذیرش شهروندان از مسیر قانونی و گمرکی کشور و کاهش لیست کالای قاچاق.
 • جایگزینی اخذ عوارض یا تعرفه مناسب برای کالاهای مورد نیاز شهروندان به جای ممنوعیت یا اخذ عوارض بالا از آنها که موجب کاهش شدید کالای قاچاق در کشور و عدم درآمدزایی کالای قاچاق می‌گردد.
 • تشدید مبارزه با کالاهای قاچاق در مرزها و اخذ عوارض از آنها در همان مبدأ ورودی و سپس ارایه مجوز ورود به آنها که درآمدزایی را برای قاچاقچیان بسیار سخت می‌نماید.
 • تشدید مبارزه با تخلفات و فساد اداری و مالی در گمرکات و نهادهای مسئول در فرآیند مبارزه با قاچاق.
 • تعیین حد جغرافیایی قاچاق، به نحوی که نهادهای مسئول در این محدوده که معمولاً شهرها و سواحل مرزی است، به شدت با قاچاق مبارزه نموده و خارج از این محدوده که می‌تواند ۱۰۰ کیلومتری مرزها باشد، کالاها دیگر قاچاق محسوب نشوند.
 • کاهش هزینه‌های ورود قانونی کالا به کشور، بر اثر افزایش چند باره و شدید هزینه‌های باربری و پست کالای خارجی در ایران طی دو سال اخیر، گرایش به سمت کالای قاچاق افزایش داشته است.
 • تقویت نهادهای مسئول مبارزه با قاچاق در مرزها و سواحل ورودی کالای قاچاق از طریق افزایش لجستیکی و نیروی انسانی و نیز افزایش سطح رفاه نیروهای انسانی این نهادها.
 • توجه به رشد و توسعه مناطق مرزی کشور از طریق افزایش اشتغال جوانان این مناطق برای عدم وابستگی معیشت شهروندان این مناطق به قاچاق.

     

    منابع:

 

 • پایگاه اطلاع رسانی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایران، ۰۱/۰۸/۱۳۹۴٫ به آدرس:                  https://epe.ir/Home/Single/1076
 • پایگاه اطلاع رسانی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایران، ۰۱/۰۸/۱۳۹۴٫ به آدرس:                https://epe.ir/Home/Single/1076
 • سایت خبری تحلیلی مشرق، ۲۴/۰۱/۱۳۹۴٫ به آدرس: http://www.mashreghnews.ir/fa/news/404733
 • پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران. به آدرس: http://www.tccim.ir/ImpExpStats.aspx?slcImpExp=Import&slcCountry=&sYear=1392&mode=doit
 • سیف، الله‌مراد (۱۳۹۵)، اقتصاد مقاومتی ضرورت‌ها، نقشه راه و زمینه‌های اجرا. تهران، دانشگاه عالی دفاع ملی، چاپ اول، ص ۳۱۴٫
 • سیف، الله‌مراد (۱۳۹۵)، اقتصاد مقاومتی ضرورت‌ها، نقشه راه و زمینه‌های اجرا. تهران، دانشگاه عالی دفاع ملی، چاپ اول، ص ۳۱۳٫
 • پایگاه‌ اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌‌ای – موسسه پژوهشی و فرهنگی انقلاب اسلامی. ۱۶/۰۳/۱۳۹۵، به آدرس:   http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=33282

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Keeping the Six Nations on free-to-air TV should not be up for debate | Andy Bull
   If the unions need an insight into how important mainstream accessibility is, they’d do well to arrange a visit to Lord’sLate last week, back when the Irish still thought it might a bright idea to irritate the Welsh by insisting they keep the roof open for that weekend’s game, Alun Wyn Jones was asked whether […]
  • Big yellow maxis: all hail this year’s most uplifting look
   Long yellow dresses were the hit of the spring catwalks. Now, from the red carpet to the high street, they look set to last the summerThere is only one way to make an entrance this spring, and that is in a yellow maxi. That’s right – maxi, not taxi. What you are looking for is […]
  • Dutch government to investigate food safety body after 'sick cow' cases
   Allegations that animals not fit for consumption are entering food chain raise doubts over Netherlands’ inspection regimeAn investigation into the Dutch food safety authority has been ordered by the minister of agriculture, Carola Schouten, following repeated allegations that sick cows are being slaughtered in the north of the Netherlands.A number of cases have been brought […]
  • How the problematic Dana White became UFC's biggest liability
   The UFC president was a key asset during the organization’s darkest days, but he is unwilling or unable to address the promotion’s problemsAfter 18 years at the helm of the Ultimate Fighting Championship, Dana White has no intentions of parting ways anytime soon.The UFC president revealed on Monday that he has signed a new seven-year […]
  • Juncker raises prospect of emergency Brexit summit next week
   European commission president says fresh meeting likely as May ‘doesn’t have agreement to anything’Follow the day’s political developments - live updatesJean-Claude Juncker has raised the prospect of an emergency summit of EU leaders next week to decide on a Brexit delay, blaming ongoing chaos in Theresa May’s cabinet.The European commission president said a letter from […]
  • Italian authorities order seizure of migrant rescue ship
   Volunteers rescued about 50 people off Libya on Tuesday in defiance of government orderItalian authorities have ordered the seizure of a charity rescue ship after it defied the government’s order not to bring refugees and migrants to Italy.On Tuesday, volunteers onboard the Mare Jonio rescued about 50 people from a rubber boat off the coast […]
  • Donald Trump is using Stalinist techniques against climate science | Michael Mann and Bob Ward
   A panel to promote an alternative explanation for climate change would be disastrous. Yet that’s what White House officials wantAmericans should not be fooled by the Stalinist tactics being used by the White House to try to discredit the findings of mainstream climate science.The Trump administration has already purged information about climate change from government […]
  • Barclays unveiled as Women’s Super League sponsor in groundbreaking deal
   • Multimillion-pound deal the ‘biggest for women’s sport in UK’• All three major competitions in England now sponsoredThe Football Association has unveiled Barclays as the first sponsor of the newly professional Women’s Super League in what has been described as a groundbreaking multimillion-pound deal. The Guardian understands it is worth more than £10m over the […]
  • Italy rattles US and EU with likely support for China's Belt and Road
   Leaders set to endorse Italy’s role in ‘Silk Road’ trade network during Xi Jinping’s visit this weekItaly has signalled its determination to play a central role in China’s grand plan to build a Silk Road-styled global trade network, despite rattling its EU and US allies with its plan.The country’s populist government is poised to endorse […]
  • Radovan Karadžić faces final verdict in Bosnia war crimes case
   Former Bosnian Serb leader to hear final judgment on his role in bloody conflict that tore his country apartThe former Bosnian Serb leader Radovan Karadžić will hear the final judgment on his role in the bloody conflict that tore his country apart a quarter of a century ago.In one of the last remaining cases from […]
 • اطلاعات