۱۱:۳۲:۰۲ - دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
سیاستگذاری مبارزه با قاچاق و تناقض حقوقی و اجرایی آن!
یکی از جلوه‌های ناکارآمدی مبارزه با قاچاق در ایران را می‌توان در سرگردانی سیاست‌ها در زمینه مکان مبارزه با قاچاق و قاچاقچی دانست. سرگردانی یا عدم اجرای صریح قانون که به جای مبارزه صحیح با قاچاق در مبادی مرزی و ورودی کشور، مبارزه در مرکز کشور و در بازارهای مصرف در اولویت قرار گرفته است! […]

یکی از جلوه‌های ناکارآمدی مبارزه با قاچاق در ایران را می‌توان در سرگردانی سیاست‌ها در زمینه مکان مبارزه با قاچاق و قاچاقچی دانست. سرگردانی یا عدم اجرای صریح قانون که به جای مبارزه صحیح با قاچاق در مبادی مرزی و ورودی کشور، مبارزه در مرکز کشور و در بازارهای مصرف در اولویت قرار گرفته است! 

نسیم توسعه // اسلام  ذوالقدرپور:   یکی از مشکلات و بلکه بخش‌های مهم اقتصاد بین‌المللی در چند دهه اخیر را می‌توان حوزه قاچاق دانست. قاچاق کالا، ارز و  هر گونه کالایی که ارزش قاچاق کردن را داشته باشند، از یک دانه سوزن خیاطی تا ماشین‌های راه سازی، مواد هسته‌ای و حتی حیوانات زنده!

حوزه گسترده قاچاق، چنان سودآور است که تعداد بیشماری از جویندگان کار و درآمد بیشتر را به این حوزه کشانده است. بسیاری از فعالین اقتصادی و حتی بنگاه‌های کوچک و بزرگ اقتصادی نیز در سراسر جهان به این بازار پر سود تمایل نشان داده و به صورت بسیار مخفیانه در آن فعالیت دارند.

در ایران نیز قاچاق دارای ابعاد گسترده‌ای شده و به یک بحران اساسی برای اقتصاد کشور تبدیل شده است. بحرانی که  تبعات آن فراتر از بحران‌هایی مانند: تورم ، رکود و بیکاری خواهد بود.

علی‌رغم تأکید خاص حاکمیت بر مبارزه با قاچاق کالا طی چند دهه اخیر و به خصوص چند سال اخیر، جلوه‌هایی از تناقض یا نقایص سیاستگذاری مبارزه با قاچاق را می‌توان در کشور مشاهده نمود.

یکم- تعریف قاچاق و نقایص آن:

قاچاق دارای تعاریف متعددی است که بر اساس زمان و مکان مورد استفاده قرار می‌گیرند اما تعریف آن بر اساس قانون مبارزه با کالا و ارز ایران، چنین می‌گوید: (( قاچاق کالا و ارز، هر فعل یا ترک فعلی است که موجب نقض تشریفات قانونی مربوط به ورود و خروج کالا و ارز گردد و بر اساس این قانون و یا سایر قوانین، قاچاق محسوب و برای آن مجازات‌ تعیین شده باشد، در مبادی ورودی یا هر نقطه از کشور حتی محل عرضه آن در بازار داخلی کشف شود)).۱

 نکته مهم در این تعریف اما عدم توجه به سودآور بودن فرآیند قاچاق است. هر چند قاچاق را پدیده‌ای سودآور می‌دانند اما باید توجه داشت که اصل درآمدزایی و سودآوری این فرآیند نیز باید مورد توجه سیاستگذار قرار داشته و سیاست‌های مبارزه با قاچاق بر این اساس طراحی و اجرا گردند.

نقص عدم ذکر درآمدزایی و سودآوری قاچاق را می توان در تعریف قاچاقی در قانون مذکور مشاهده نمود، آنجا که قاچاقچی حرفه‌ای چنین تعریف می‌شود که: (( شخصی است که بیش از سه بار مرتکب قاچاق شود و ارزش کالا یا ارز قاچاق در هر مرتبه بیش از ده میلیون (۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال باشد)).۲

در وضعیت کنونی کشور که بهای یک دستگاه موبایل یا یک دستگاه تلویزیون در مدل‌های مختلف خارجی آن بیش از ده میلیون ریال می‌باشد، تعریف قاچاقچی حرفه‌ای شامل بسیاری از شهروندان و حتی خانواده‌های ایرانی می‌گردد که در سفرهای چندین‌باره به شهرها و بازارچه‌های مرزی و بندری اقدام به خرید لوازم و کالاهای خارجی برای خانه خود می کنند!

در استان‌های مرزی کشور که پانزده استان هستند، مناطقی وجود دارند که تبدیل به بازارچه‌های مرزی و به خصوص بازارچه کالاهای قاچاق شده‌اند و شهروندان استان‌های همجوار برای خرید وسایل و تجهیزات زندگی خود به این مناطق سفرهای متعددی در سال داشته و حتی برخی از شهروندان بیش از سه بار نیز از این بازارچه‌های مرزی، جنس و کالاهای قاچاق خریداری و به خانه می‌برند.

 اگر قرار باشد مطابق با تعریف قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از قاچاقچی حرفه‌ای با شهروندان و خانواده‌های برگشته از بنادر و دیگر مناطق مرزی دارای بازارچه‌های قاچاق برخورد شود، حداقل حدود ۲۵ درصد از شهروندان ایرانی در زمره قاچاقچیان حرفه‌ای قرار گرفته و باید با آنان برخورد گردد.

نقص تعاریف قاچاق و قاچاقچی حرفه‌ای و به خصوص عدم توجه به مؤلفه مهم درآمدزایی و سودآوری قاچاق کالا و از سوی دیگر پائین بودن میزان ریالی مشمول قاچاق یعنی ۱۰ میلیون ریال را می‌توان ازجمله مشکلات قانونی برای مبارزه با قاچاق دانست که سیاستگذاری‌های این حوزه را ناکارآمد می‌سازد.

 

دوم- آمار قاچاق کالا و نقش آن در آمارهای اقتصادی ایران:   

قاچاق به خصوص در بخش واردات آن که بخش مهمی از تبادلات اقتصادی ایران را شامل می‌شود، از سوی مسئولین مربوطه حدود  ۲۰  تا ۲۵ میلیارد دلار در سال نیز تخمین زده شده است.۳

حجم بالا و گردش مالی ۲۰ میلیارد دلاری واردات قاچاق در ایران آن هم در حالی که حجم کل واردات قانونی ایران بر اساس گزارش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در سال ۱۳۹۲، حدود ۵۰ میلیارد دلار و در سال ۱۳۹۳ در حدود ۵۳ میلیارد دلار بوده است، نشان دهنده وضعیت بحرانی و خطرناک در اقتصاد و حتی حوزه‌های امنیتی و اجتماعی است. ۴

اگر صحت آمارهای قاچاق کالا را قبول کنیم، قاچاقچیان در سال ۱۳۹۳ توانسته‌اند حدود ۴۰ درصد واردات قانونی ایران، کالای قاچاق وارد کشور نمایند!

 در بخش واردات قاچاق، ورود ۲ میلیارد دلاری پوشاک قاچاق در نه ماه اول ۱۳۹۳ که حدود ۴۷ درصد بازار پوشاک کشور را در بر گرفته است، نشان از سلطه قاچاق بر اقتصاد و بازار ایران دارد.۵

 در بخش صادرات قاچاقی نیز قاچاق روزانه ۲۰ میلیون لیتری انواع سوخت که جمعاً ۳/۷ میلیارد دلار برای یک سال را در بر می‌گیرد، نشان از زیان بسیار بیشتر کشور از قاچاق دارد، قاچاقی که سود آن شامل مصرف کنندگان و قاچاقچیان کشورهای همسایه نیز می‌شود.۶

نباید فراموش نمود که بخش عمده‌ای از قاچاق صورت گرفته را می‌توان ناشی از تحریم‌های امریکا و هم‌پیمانان این کشور علیه ایران دانست که موجب شده بود تا خرید و واردات بسیاری از کالاهای مورد نیاز ایران به صورت قاچاق صورت گیرد.

آنچه از آمار قاچاق کالای وارد شده یا خارج شده از ایران در مقایسه با آمار واردات و صادرات رسمی کشور قابل مشاهده می‌باشد، این است که بخش عمده‌ای از اقتصاد کشور تحت تسلط قاچاق قرار گرفته است.

 

سوم- مبارزه در مبدأ ورود یا مقصد مصرف

یکی دیگر از جلوه‌های ناکارآمدی مبارزه با قاچاق در ایران را می‌توان در سرگردانی سیاست‌ها در زمینه مکان مبارزه با قاچاق و قاچاقچی دانست. سرگردانی یا عدم اجرای صریح قانون که به جای مبارزه صحیح با قاچاق در مبادی مرزی و ورودی کشور، مبارزه در مرکز کشور و در بازارهای مصرف در اولویت قرار گرفته است!

هر چند کالای قاچاق که از مرزهای کشور و به صورت غیر قانونی وارد می‌شود حتی در فروشگاهی در مرکز کشور نیز همچنان کالای قاچاق محسوب می‌شود، اما سیاست مبارزه با کالای قاچاق در فروشگاهایی که صدها و بلکه هزار کیلومتر از مرزهای وارد کننده این کالاها فاصله دارد، سیاست مناسبی نیست.

 

بزرگراه قاچاق از بندرگناوه تا تهران

طی دو سال اخیر و بعد از مبارزه با لنج‌های دارای کالاهای قاچاق در بنادر جنوبی کشور و به خصوص خوزستان و بوشهر، بسیاری از شهروندان این دو استان که تنها راه درآمدشان همین کالاهای قاچاق یا کالای ملوانی می‌باشد، نسبت به سخت‌گیری‌های صورت گرفته علیه کالاهای قاچاق در اسکله‌ها و سواحل جنوبی اعتراض نموده و حتی چند روزی بازارهای خود در بندر گناوه (استان بوشهر) را نیز تعطیل نمودند.

در پی اعتراض شهروندان بنادر جنوبی به سخت‌گیری‌های نهادهای مربوطه و به خصوص نیروی انتظامی علیه لنج‌های حامل کالای قاچاق (ملوانی- ته‌لنجی)، شرایط برای تردد لنج‌ها و دیگر وسایط حمل کننده کالای قاچاق در حوزه استان بوشهر تسهیل شده و تعداد زیادی از شهروندان و به خصوص جوانان بیکار که طی چند سال اخیر وارد حوزه قاچاق کالا از بنادر به مرکز کشور شده بودند، دوباره خوشحال شده و به سر کار خود برگشتند!

در نتیجه اعتراض شهروندان بنادر جنوبی و تسهیل خروج و تخلیه کالای ملوانی (قاچاق) از اسکله و سواحل جنوبی، مبارزه با قاچاق به جای مرزها به مرکز کشور منتقل شد.

یکی از بنادر جنوبی کشور که دارای ورودی فراوان کالاهای ملوانی ( ته‌لنجی- قاچاق) می‌باشد، بندر گناوه در استان بوشهر است که دارای ساحلی طولانی در خلیج فارس است. کالای قاچاق بعد از ورود به این بندر که طی دهه اخیر به شهری بزرگ نیز تبدیل شده است، با وسایط نقلیه مختلف از تاکسی گرفته تا سواری‌های مختلف و حتی اتوبوس و نیسان به سراسر کشور منتقل می‌شوند.

شهرهای اطراف این بندر که بندر دیلم و گچساران می‌باشند نیز به مسیر قاچاق تبدیل شده‌اند. بندر دیلم خود نیز دارای بازارهای پر بار از کالای قاچاق است.

هر چند برخی محموله‌های قاچاق از مبدأ بنادر دیلم و گناوه در مسیر اولین شهر بعد از بنادر یعنی گچساران و سپس یاسوج، سمیرم، شهرضا و یا لردگان و بروجن کشف و توقیف می‌شوند، اما بسیاری از این محموله‌ها به راحتی به تهران رسیده و به دست خریدان می‌رسد.

برخی محموله‌های کالاهای قاچاق به جای آنکه در مرز آبی و ساحل بنادر دیلم و گناوه یا اولین ایست و بازرسی واقع در خروجی این شهرها کشف و توقیف گردد، در فاصله ۱۰۳۰ کیلومتری از بنادر و در تهران توسط نیروی انتظامی کشف و توقیف می‌گردد!

معایب این‌گونه سیاست برخورد در مقصد یا بازار فروش به جای مبارزه در مبدأ ورودی قاچاق را می‌توان در مؤلفه‌های زیر مشاهده نمود:

الف- نقض اصل قانون :

 قانون مبارزه با کالا و قاچاق به صراحت از مبارزه با کالاهای قاچاق در مبادی ورودی آنها یعنی در مرزها سخن گفته است. مرزهای زمینی، دریای و حتی هوایی باید در اولویت ستاد مبارزه با کالاهای قاچاق باشند، اما عدم مبارزه و توقیف کالای قاچاق در مرزها را می‌توان نقض آشکار قوانین موضوعه کشور قلمداد نمود.

 

ب- خسارات اقتصادی سیاست مبارزه در فروشگاه:

 هر چند قانون به صراحت بر مبارزه با کالای قاچاق حتی در محل عرضه یعنی فروشگاه و مغازه نیز تأکید دارد، اما مبارزه و توقیف کالای قاچاق در فاصله چند صد کیلومتری مرزها و مبادی ورودی کالاها، موجب وارد آمدن خسارات مالی فراوان به خریداران و حمل کنندگان این کالاها می‌گردد.

به علت عدم مبارزه در مبادی ورودی قاچاق، بخش بزرگی از شهروندان جویای کار ایران در بخش حمل کالای قاچاق حضور دارند که اگر مبارزه در مرزها صورت گیرد، آنان مجبور به دادن خسارات مالی سنگین و توقیف اموال خود در راه قاچاق کالا نخواهند شد.

صاحبان وسایط نقلیه مانند اتوبوس، نیسان و حتی سواری‌های حامل قاچاق که به جای جلوگیری در خروجی شهرهای مرزی، در مرکز تهران توقیف می‌شوند، علاوه بر از دست دادن کالاهای کشف شده، چندین برابر ارزش ریالی این کالاها را نیز باید جرایم مختلفی پرداخت نموده و حتی چند روزی را نیز در بازداشت سپری نمایند.

در فرآیند سیاست مبارزه با قاچاق در خارج از شهرهای مرزی، خسارات چندین برابری به اقتصاد کشور و شهروندان ایرانی وارد می‌شود و از سوی دیگر راه برای تشویق قاچاق نیز همچنان باز خواهد بود.

 

پ- کاهش اعتماد شهروندان به سیاستگذاران:

عدم مبازره با قاچاق در مرزها و مبادی ورودی قاچاق که موجب رونق بازار قاچاق در ایران شده است، بازار کار را برای بخشی از جویندگان کار فراهم آورده است. مبارزه در خارج از مبادی ورودی قاچاق که همراه با کشف و توقیف کالای قاچاق و وسایط حمل کننده و حتی اسکورت آنها می‌باشد، شهروندان را در تردید قرار می‌دهد که هدف دولت از این سیاست، کسب درآمد از توقیف کالاها و به خصوص جرایم سنگین آنها می‌باشد!

 در سیاست مبارزه با قاچاق در خارج از مبادی ورودی و مرزی کشور، توقیف کالاهای قاچاق و دستگیری حمل کنندگان کالای قاچاق که صاحب جنس قاچاق نیز نیستند و مصادره وسایط نقلیه آنان به همراه توقیف کالاها و سپس اخذ جرایم از آنان، این شائبه را ذهن بسیاری از شهروندان ایجاد می‌کند که:

چرا با کالای قاچاق در مرزها و شهرهای مرزی مبارزه نمی‌شود؟

اگر کالای توقیف شده در یک اتوبوس در تهران، کالای قاچاق است چرا در بندری که مبدأ ورود آن بوده و هزار کیلومتر با تهران فاصله دارد، کالای قاچاق محسوب نشده و توقیف نشده است؟

آیا دولت با این سیاست به دنبال توقیف کالاها و از سوی دیگر دریافت جرایم برای کسب درآمد است؟

این‌گونه پرسش‌های شهروندان که تا حد زیادی نیز صحیح و به حق می‌باشند، موجب کاهش اعتماد شهروندان به سیاست‌های مبارزه با قاچاق در کشور شده است.

 

با توجه به اینکه در ایران، واردات قانونی کالاها وابستگی متقابلی به درآمدهای نفتی و قیمت نفت دارند، در دوران کاهش شدید قیمت نفت طی چند سال اخیر باید واردات کالا به ایران کاهش داشته باشد. از سوی دیگر واردات کالای قاچاق نه‌تنها وابستگی خاصی به قیمت نفت و درآمدهای نفتی ایران ندارد، بلکه همچنان علی‌رغم کاهش شدید درآمدهای نفتی به رشد خود ادامه داده و کشور را با بحران قاچاق مواجه ساخته است به نحوی که رهبر معظم انقلاب طی چند ماه اخیر، چندین بار بر مبارزه با قاچاق تأکید داشته‌اند.

رهبر معظم انقلاب، در دیدار نمایندگان مجلس دهم با ایشان، مقابله با قاچاق را اولویت سیاستگذاری مجلس دانسته و می‌فرمایند: (( واقعاً قاچاق، خنجری است که به پشت نظام وارد می‌شود. باید برخورد کرد، این برخورد را البتّه دولت باید بکند، امّا پشتوانه‌ این برخورد دولتی، مجلس است، شما هستید که باید بخواهید، باید تصمیم بگیرید، باید برنامه‌ریزی کنید)). ۷

 

نباید فراموش نمود که قاچاق کالا را می‌توان یکی از علل کاهش درآمدهای دولت دانست که این درآمدها نصیب قاچاقچیان بزرگ و بلکه صنایع و بازرگان خارجی می‌شود که کالاهای آن بدون پرداخت عوارض و مالیات مربوطه به ایران وارد می‌شود. درآمدهایی که می‌توان از کالاهای ورودی دریافت نمود، به جای اخذ و واریز به حساب دولت، به جیب و حساب برخی افراد خاص در گمرک، نهادهای مبارزه با قاچاق و قاچاقچیان می‌رود.

چهارم-  سیاست‌های کارآمد و اثربخش دولت در جلوگیری از قاچاق

طی چند سال اخیر خبرهای بسیاری در مورد میزان قاچاق سازمان یافته در رسانه‌های کشور منتشر شده است. خبرهایی که حاکی از دست داشتن برخی مسئولین دولتی در بحث قاچاق و یا واردات قاچاقی ۹۰ درصد گوش های تلفن همراه ایران بوده است. دولت یازدهم و دوازدهم در راستای کاهش میزان قاچاق و کمک به اقتصاد کشور، چند سیاست مناسب را اجرایی نموده است که دو نمونه آن در زیر شرح داده می‌شود.

الف- محدودیت و لغو کارت‌های موقت بازرگانی:

صدور کارت‌های موقت بازرگانی طی یک دهه اخیر تبدیل به راهی برای فرار از پرداخت مالیات و عوارض قانونی شده بود. فراوانی کارت‌های بازرگانی صادر شده و عدم وجود اطلاعات کامل از دارندگان اصلی این کارت‌ها در سامانه‌های اقتصادی کشور، این کارت‌ها را تبدیل به مجوزی برای قاچاق کالاهای خاص به داخل ایران نموده بود که سودهای هنگفتی را نصیب دارندگان پشت پرده این کارت‌ها می نمود.

دولت یازدهم با اجرای سیاست  کاهش و لغو کارت‌های موقت بازرگانی و رسیدگی به وضعیت کارت‌های صادر شده، ضمن دریافت مالیات‌ها و عوارض مربوطه، یکی از راه‌های شبه‌قانونی قاچاق به داخل ایران را نیز محدود و تا حدودی مسدود نموده است.

ب- رجیستری گوشی‌های تلفن همراه:

طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه ایران که پیشینه آن به بیش از یک دهه گذشته نیز می‌رسد، سرانجام بعد از  چندین بار اجرای آزمایشی و وعده‌های بسیار، در ابتدای دولت دوازدهم از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اجرایی شده و تاکنون نیز ادامه دارد.

یکی از اهداف اصلی این سیاست را می‌توان کاهش گوشی‌های قاچاق در سیستم ارتباطی ایران و مبارزه با قاچاق گوشی‌های تلفن همراه در کشور قلمداد نمود که گردش مالی فراوانی را به خود اختصاص داده بود. گردش مالی گسترده قاچاق گوشی‌های تلفن همراه که تا ۹۰ درصد کل گوشی‌های مورد استفاده در ایران نیز تخمین زده می‌شد، موجب شده بود تا صنایع و شرکت‌های تولید کننده گوشی تلفن همراه در ایران مجبور به کاهش فعالیت خود و حتی اعلام ورشکستگی شوند.

 از سوی دیگر این حجم از قاچاق گوشی تلفن همراه موجب شده بود تا دولت و اقتصاد ایران از دریافت بخش عمده‌ای از حقوق و درآمدهای قانونی خود مانند مالیات، عوارض و …  در حال گردش در حوزه تلفن همراه نیز محروم گردد!

با اجرای سیاست رجیستری گوشی‌های تلفن همراه طی همین مدت کوتاه چند ماهه، شاهد افزایش ۴۰۰ درصدی واردات قانونی گوشی‌های تلفن همراه به کشور بوده‌ایم. واردات قانونی که با ادامه فرآیند رجیستری می‌تواند تبدیل به یکی از منابع قوی درآمدی دولت و اقتصاد کشور نیز گردد.

سیاستگذاران ایرانی باید به جای سیاست مبارزه با قاچاق که جنبه درآمدزایی برای دولت نیز دارد، به دنبال سیاست کاهش قاچاق و جلوگیری از ورود کالای قاچاق باشند. برخی توصیه‌های سیاستی در زمنیه کاهش قاچاق را می‌توان به شرح زیر برشمرد:

 

 • تدوین سیاست‌هایی برای کاهش درآمدزایی از کالاهای قاچاق توسط وارد کنندگان، حمل کنندگان و حتی فروشندگان آن که موجب کاهش میزان کالای قاچاق نیز می‌گردد.
 • قانونی سازی تسهیل ورود کالاهای مورد نیاز و پذیرش شهروندان از مسیر قانونی و گمرکی کشور و کاهش لیست کالای قاچاق.
 • جایگزینی اخذ عوارض یا تعرفه مناسب برای کالاهای مورد نیاز شهروندان به جای ممنوعیت یا اخذ عوارض بالا از آنها که موجب کاهش شدید کالای قاچاق در کشور و عدم درآمدزایی کالای قاچاق می‌گردد.
 • تشدید مبارزه با کالاهای قاچاق در مرزها و اخذ عوارض از آنها در همان مبدأ ورودی و سپس ارایه مجوز ورود به آنها که درآمدزایی را برای قاچاقچیان بسیار سخت می‌نماید.
 • تشدید مبارزه با تخلفات و فساد اداری و مالی در گمرکات و نهادهای مسئول در فرآیند مبارزه با قاچاق.
 • تعیین حد جغرافیایی قاچاق، به نحوی که نهادهای مسئول در این محدوده که معمولاً شهرها و سواحل مرزی است، به شدت با قاچاق مبارزه نموده و خارج از این محدوده که می‌تواند ۱۰۰ کیلومتری مرزها باشد، کالاها دیگر قاچاق محسوب نشوند.
 • کاهش هزینه‌های ورود قانونی کالا به کشور، بر اثر افزایش چند باره و شدید هزینه‌های باربری و پست کالای خارجی در ایران طی دو سال اخیر، گرایش به سمت کالای قاچاق افزایش داشته است.
 • تقویت نهادهای مسئول مبارزه با قاچاق در مرزها و سواحل ورودی کالای قاچاق از طریق افزایش لجستیکی و نیروی انسانی و نیز افزایش سطح رفاه نیروهای انسانی این نهادها.
 • توجه به رشد و توسعه مناطق مرزی کشور از طریق افزایش اشتغال جوانان این مناطق برای عدم وابستگی معیشت شهروندان این مناطق به قاچاق.

     

    منابع:

 

 • پایگاه اطلاع رسانی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایران، ۰۱/۰۸/۱۳۹۴٫ به آدرس:                  https://epe.ir/Home/Single/1076
 • پایگاه اطلاع رسانی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایران، ۰۱/۰۸/۱۳۹۴٫ به آدرس:                https://epe.ir/Home/Single/1076
 • سایت خبری تحلیلی مشرق، ۲۴/۰۱/۱۳۹۴٫ به آدرس: http://www.mashreghnews.ir/fa/news/404733
 • پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران. به آدرس: http://www.tccim.ir/ImpExpStats.aspx?slcImpExp=Import&slcCountry=&sYear=1392&mode=doit
 • سیف، الله‌مراد (۱۳۹۵)، اقتصاد مقاومتی ضرورت‌ها، نقشه راه و زمینه‌های اجرا. تهران، دانشگاه عالی دفاع ملی، چاپ اول، ص ۳۱۴٫
 • سیف، الله‌مراد (۱۳۹۵)، اقتصاد مقاومتی ضرورت‌ها، نقشه راه و زمینه‌های اجرا. تهران، دانشگاه عالی دفاع ملی، چاپ اول، ص ۳۱۳٫
 • پایگاه‌ اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌‌ای – موسسه پژوهشی و فرهنگی انقلاب اسلامی. ۱۶/۰۳/۱۳۹۵، به آدرس:   http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=33282

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Derby stun Manchester United in shootout: Carabao Cup clockwatch – as it happened
   Frank Lampard’s Derby shocked Manchester United at Old Trafford while, slightly lower down the shock scale, Burnley lost to Burton 10.40pm BST Right, I’m done here. Here’s another link to the match report. It’s been a blast. Bye! Related: Manchester United out after Derby’s Scott Carson saves Phil Jones penalty 10.40pm BST “It’s time this […]
  • Mauricio Pochettino hopes to be in Spurs’ new stadium before Christmas
   • Pochettino has had updates from the chairman Daniel Levy• Spurs manager looking for win against Watford in Carabao CupMauricio Pochettino says he is “confident” Tottenham will move into their new stadium before Christmas, after he held talks with Daniel Levy.As he prepares to play a “home” Carabao Cup tie against Watford in Milton Keynes, […]
  • Corbyn vows to end 'greed-is-good' capitalism in UK
   In conference speech Labour leader to lay out plans to change direction of economyJeremy Corbyn will on Wednesday attack the “greed-is-good” capitalism that he claims has resulted in large swaths of the UK being left behind, promising a raft of new policies including a “green jobs revolution” that will create 400,000 new positions.The Labour leader […]
  • Theresa May rules out an autumn general election before Brexit
   Election will not be in nation’s interest says prime minister at start of New York visitTheresa May has ruled out the idea of another general election before Brexit day, saying it “would not be in the national interest”.Speculation about the idea of an autumn election to break the Brexit deadlock within the government has increased […]
  • Bill Cosby sentenced to three to 10 years in prison for sexual assault
   A judge sentenced the 81-year-old comedian for drugging and sexually assaulting Andrea Constand in 2004Bill Cosby, the once-celebrated entertainer known as “America’s Dad”, has been sentenced to between three and 10 years in prison for drugging and sexually assaulting a woman over a decade ago, becoming the first celebrity of the #MeToo era to be […]
  • Demons and armageddon: details emerge in naked kidnapping case
   A group of five who kidnapped three people and crashed their car believed they were escaping the end of the world and faced imminent dangerThree people who were arrested naked by Canadian police after kidnapping their neighbours and crashing their car into another vehicle were Jehovah’s Witnesses who believed that they were escaping the end […]
  • 'She has nothing': Trump attacks second woman to accuse Brett Kavanaugh
   President claims Deborah Ramirez was drunk when alleged incident took place and assails Democrats for playing a ‘con game’Donald Trump has disparaged one of two women to accuse Brett Kavanaugh of sexual misconduct, saying she “has nothing” on his supreme court nominee and was “messed up” when the alleged incident took place, as he accused […]
  • Trump urges world to reject globalism in UN speech that draws mocking laughter
   President says: ‘We embrace the doctrine of patriotism’Laughter breaks out when Trump boasts of achievementsDonald Trump urged other nations to reject globalism and embrace patriotism at a speech to the United Nations that was interrupted by derisive laughter from other world leaders.In the course of the bombastic address, Trump highlighted the achievements of his presidency, […]
  • Fifa to discuss plans to curb agents’ fees and re-introduce licensing system
   • New regulations will mean only players pay agents• Loan system may be overhauled to end player stockpilingFifa has taken initial steps towards trying to control the vast amounts of money being paid out of football to agents, agreeing in principle to discuss setting a limit on agents’ fees.At a meeting in London on Monday, […]
  • Ryder Cup: Woods warns European team that the real Tiger is back
   • They have joked ‘we want to go against you’, Woods says• Tiger set on USA win after only one in his seven appearancesTiger Woods has warned the game’s new generation to be careful what they wish for, telling them that if they have always wanted to play him when he is on form, then […]
 • اطلاعات