۶:۱۰:۵۶ - جمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷
سفر به کهگیلویه و بویراحمد، سرزمین آبشارها
وجود آبشارها در استان کهگیلویه و بویراحمد، این استان را به یکی از مقاصد اصلی گردشگران و مسافران خصوصاً در فصل تابستان بدل کرده است، آبشارهایی که از دل ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس سرچشمه می گیرند و نوای فرح بخش دلنشین زندگی را جاری می کنند.     نسیم توسعه به نقل از […]

وجود آبشارها در استان کهگیلویه و بویراحمد، این استان را به یکی از مقاصد اصلی گردشگران و مسافران خصوصاً در فصل تابستان بدل کرده است، آبشارهایی که از دل ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس سرچشمه می گیرند و نوای فرح بخش دلنشین زندگی را جاری می کنند. 

سفربه کهگیلویه وبویراحمد،سرزمین آبشارها

 

نسیم توسعه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان: تابستان با همه گرمایش از راه رسید. خیلی ها در تدارک سفر هستند و برخی دیگر هنوز بر سر چند راهی انتخاب مسیرمانده اند که کدام نقطه ازخطه پهناور ایران را برای مسافرت انتخاب کنند تا فارغ از همه دغدغه و مشغله های زندگی ماشینی امروزی دمی را با آسایش و آرامش خیال سپری کنند.

 کهگیلویه و بویراحمد همان جایی است که می تواند بهترین انتخاب و گزینه ممکن برای گردشگران و مسافران تابستانی باشد، استانی که هنوز قلم خبرنگاران و لنز دوربین عکاسان و تصویربرداران هم نتوانسته همه زیبایی و داشته های ناب، بکر، دیدنی و طبیعی آن را به تصویر بکشد.

سفر به کهگیلویه و بویراحمد در تابستان که تا چشم کار می کند فقط گرمای سوزناک و نفس گیر است، به سان شربت بهارنارنجی است که گلوی احساس را تازه می کند و زندگی را شوری دوباره می بخشد.

در هر گوشه ای از این استان می توانی جلوه ای از شکوه و شوکت خدا را به نظاره بنشینی و ببینی که چگونه خداوند هر آنچه لطف و ذوق داشته به کار گرفته تا کلکسیونی از زیباترین ها را برای این استان رقم بزند.

دیدن آبشارها، چشمه سارها و دریاچه هایی که با وجود دیو خشکسالی همچنان و در هر گوشه ای از این خطه چهار فصل دلبری می کنند همه و همه لذت سفر به قلب زاگرس را برای هر مسافر و گردشگری چندین برابر می کند و کاری می کند طعم سفر به سرزمین آبها و آبشارها برای همیشه زیر زبانها بماند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص ظرفیت استان در بحث گردشگری گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد گذشته از آثار تاریخی و بقاع متبرکه، با داشتن ۳۰۰ تفرجگاه طبیعی، ۱۱ روستای هدف گردشگری، ۱۴ منطقه نمونه گردشگری، ۱۷ ارودگاه رفاهی، ۵ هزار چشمه و ۵۰۰ رودخانه دائمی و فصلی و چندین آبشار هر ساله و خصوصا در ایام نوروز و تعطیلات تابستانی میزبان خیل عظیمی از گردشگران و مسافران است.

همانگونه که اشاره شد وجود آبشارها در استان کهگیلویه و بویراحمد این استان را به یکی از مقاصد اصلی گردشگران و مسافران خصوصا در فصل تابستان بدل کرده است، آبشارهایی که از دل ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس سرچشمه می گیرند و نوای فرح بخش دلنشین زندگی را جاری می کنند.

سفربه کهگیلویه وبویراحمد،سرزمین آبشارها

آبشاریاسوج مهمترین جاذبه گردشگری مرکز استان

آبشار یاسوج یکی از زیباترین و مهمترین جاذبه طبیعی مرکز استان است که در فاصله ۲ کیلومتری شهر یاسوج واقع شده و با ارتفاع ۱۰متری، از آب چشمه های موجود در کوه های زاگرس می جوشد. علاوه بر این وجود نهرهای آب، باغ های میوه، مراتع سرسبز و جنگل های انبوه در کنار زیرساخت های موجود در این فضا نیز باعث شده تا این آبشار در طول فصول بهار و تابستان پذیرای گردشگران زیادی از همه استان های کشور باشد.

آبشار تنگ تامرادی یکی از جاذبه های اصلی و قدیمی استان

آبشار تنگ تامرادی در ۵۵ کیلومتری غرب شهر یاسوج یکی دیگر از جاذبه های طبیعی و گردشگری این شهر است که در مسیر جاده سپیدار واقع شده و با آبشارها و حوضچه های فراوان چشم هر بیننده ای را مسحور می کند.

معاون میراث فرهنگی استان در خصوص این آبشار زیبا می گوید: تنگ تامرادی با چشم اندازی زیبا وطبیعی، ارتفاعات بلند، پوشش گیاهی سرسبز و هوای مطبوع طبیعتی زیبا را در این منطقه رقم زده .

الماس قبادی اضافه کرد: آبشار تنگ تامرادی با ارتفاع ۱۵ متر یکی از اصلی ترین و قدیمی ترین جاذبه های استان کهگیلویه و بویراحمد است که سالانه شمار زیادی مسافر، گردشگر و توریست از آن دیدن می کنند.

وی تصریح کرد: وجود چهار آبشار با ارتفاع ۸ تا ۱۰متری وحوضچه های آب در مسیر این ابشار و همیچنین غارهای که دراین نقطه واقع شده بر جذابیت و خاص بودن این منطقه افزوده است.

سفربه کهگیلویه وبویراحمد،سرزمین آبشارها

وجود درختان چند صد ساله در مسیرآبشار بهرام بیگی

آبشار بهرام بیگی از دیگر آبشارهای دیدنی استان کهگیلویه و بویراحمد است که در۵۰ کیلومتری غرب مرکز شهرستان دنا و۷۰ کیلومتری مرکز استان قرار گرفته است. این آبشار با ارتفاعی قریب به ۳۵ متر در میان صخره های سنگی واقع شده است.

به گفته مسئول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی آبشار بهرام بیگی در روستای دلی بهرام بیگی به دلیل زیبایی و جذابیت طبیعی و وجود درختان چندصد ساله چنار و گردو و پوشش گیاهی متنوع نظر هر بیننده ای رابه خود جلب می کند.

آبشار طبیعی و معروف منج

یکی دیگر از آبشارهای طبیعی و معروف استان آبشار منج است که در شهرستان دنا واقع شده و پس از طی مسیری طولانی و عبور از روستای منج به رودخانه بشار می ریزد.

این آبشار در منطقه سادات محمودی در۶۰ کیلومتری شمال غرب یاسوج قرار گرفته و انتهای آن به مسیری زیبا و پوشیده ازجنگل ها و مراتع می رسد.

سفربه کهگیلویه وبویراحمد،سرزمین آبشارها

کمردوغ عروس آبشارهای ایران

آبشار کمر دوغ معروف به عروس آبشارهای ایران در قلعه رئیسی مرکز بخش چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه قرار دارد. کمر دوغ که قریب به ۱۰۰ متر ارتفاع و بیش از۶۰ متر عرض دارد در تمام فصول سال دارای آب است و نام خود را نیز به واسطه رنگ بسیار سفید خود که به سان دوغ است گرفته.

 
آبشار ناری دیگر آبشار معروف شهرستان دنا

از دیگر آبشارهای معروف شهرستان دنا، آبشار ناری است که در فاصله هشت کیلومتری منطقه حفاظت شده دنا و با ارتفاعی بین ۴۰ تا۷۰ متر قرار گرفته و با وجود سختی مسیر به دلیل بکری طبیعت اطراف و زیبایی خود آبشار همه خستگی و سختی با حضور در این منطقه به دست فراموشی سپرده می شود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان در خصوص این آبشار گفت: برای رسیدن به آبشار دره ناری دو مسیر وجود دارد که مسیر اول نیازمند عبور از انبوه باغ های دره کلنجه و دشت های سرسبز کپیری است که بیشتر بومیان از آن استفاده می کنند و مسیر دوم که گردشگران از آن استفاده می کنند از گردنه خاریدون می گذرد که در هر دو مسیر می توان ابهت و عظمت دنا را به چشم دید. البته باید یادآور شد در مسیر رسیدن به این آبشار زیبای طبیعی منطقه ای به نام بن رود هم وجود دارد که در واقع آبشارهای توف شاه و دره ناری نیز در همین نقطه واقع شده است.

آبشاری در قلب منطقه خائیز

آبشار گنج بنار در فاصله ۷ کیلومتری شمال شهر گچساران و در منطقه خاییز نیز از دیگر آبشارهای شهرستان های گرمسیری استان است که ارتفاع آن به بیش از۳۰ متر می رسد. آب این آبشار از طریق چشمه های مختلفی تامین می شود و با جاری شدن در منطقه خاییز جانی دوباره به این منطقه می بخشد.

سفربه کهگیلویه وبویراحمد،سرزمین آبشارها

آبشار طوف خیمه سوق حکایتگر افسانه ها

دیگر آبشار معروف استان کهگیلویه و بویراحمد آبشار طوف خیمه در نزدیکی روستای بی بی زلیخا در ۱۰ کیلومتری شهر سوق و در مسیر لنده به دهدشت است که ارتفاع آن نزدیک به ۵۰ متر می رسد. وجود درختان بلوط و کُنار و همینطور گیاهان دارویی متنوع بر جذابیت ها و ویژگی های طبیعی این آبشار جذاب افزوده است.

در افسانه ها حکایتی زبان به زبان می چرخد و مردم بومی معتقدند در طول سالیان طولانی ریزش آب از ارتفاع بالا به وسیله این آبشار مانع تعرض و چشمداشت دشمنان به این منطقه می شده است.

این آبشارها تنها گوشه ای از ظرفیت و زیبایی های طبییعی و خدادادی استان کهگیلویه و بویراحمد است، پتانسیلی که به گفته استاندار در کنار سایر داشته های طبیعی استان می تواند رمز و رازهای ناشناخته زاگرس را برای گردشگران و طبیعت دوستان آشکار کند و دریچه متفاوت تری را به روی چشمان آنان بگشاید.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Germany launches world's first autonomous tram in Potsdam
   The Guardian goes for a ride on the new AI-driven Combino vehicle developed by SiemensNorbert Gresing shook his head as two teenage boys, deep in conversation and wearing earplugs, stepped out in front of his tram.“This is the type of situation I face every day,” said the tram driver, who has 25 years of experience […]
  • Ministers warn harder Brexit risks breaking up Britain
   Senior Conservatives fear diplomatic disaster ‘on scale of Suez crisis’ is brewingTheresa May is being warned by cabinet colleagues that a shift towards a harder Brexit will hasten the break-up of the UK, amid a renewed attempt by Brexiters to secure a clean split from the European Union.With senior Tories warning that the prime minister […]
  • Newly-discovered photographs reveal family life of the Romanovs
   Photographs of Tsar Nicholas II and family go on show at Science Museum in London. The images were captured by Herbert Galloway Stuart, an English tutor to the nephews of Tsar Nicholas II, between 1908 and 1916. They were unearthed by chance at the National Science and Media Museum in Bradford Continue reading...
  • Yayoi Kusama: the world's favourite artist?
   After spending the past four decades in a psychiatric hospital, her name written out of art history, Yayoi Kusama became an art-world phenomenon in the age of the selfieIn the past five years, more than 5 million museum visitors have queued – and queued some more – for a brief glimpse of the work of […]
  • Australian strawberries pulled from New Zealand shelves after needles found
   Countdown chain recalls Australian Choice brand after discovery in Auckland supermarketAn Australian strawberry brand has been withdrawn from sale in New Zealand after needles were found in a punnet sold in a Auckland supermarket.The Countdown supermarket chain said the brand, Australian Choice, was being pulled off the shelves. Continue reading...
  • Amy Chua denies telling female students to be 'model-like' for Brett Kavanaugh
   Law professor rejects claims she advised students applying for clerkships with supreme court nominee on looksAmy Chua, the Yale law professor and best-selling author who endorsed supreme court nominee Brett Kavanaugh, has denied allegations that she instructed female law students to exude a “model-like” femininity when interviewing for clerkships with the judge.“Everything that is being […]
  • Per Mertesacker: ‘It gives you the goose bumps ... on the pitch you see actual joy’
   Arsenal’s new academy head launches a Save the Children programme at a refugee camp in Jordan and finds a pure love of football intact in spite of all the youngsters have been throughAs a footballer who used to be assailed by anxiety before matches, Per Mertesacker felt the butterflies rising as he made his approach […]
  • Anthony Joshua shows power of a true champion against Povetkin | Sean Ingle
   The Russian provided some anxious moments early on but Anthony Joshua, even when he was bloodied, never panicked and was too hot to handleAfterwards, when the WBA, IBF and WBO heavyweight belts were once again strapped to his waist, Anthony Joshua insisted that he had had “fun” against Alexander Povetkin. It sure did not look […]
  • Ian Poulter: ‘If Thomas Bjørn asks me to play five times, I’ll be ready’
   After a spell in the wilderness Ian Poulter has returned to Europe’s Ryder Cup team at 42. Many things had to alignHow Ian Poulter will relish the familiar feeling. Two years ago he quietly exited stage left at Hazeltine having sampled the Ryder Cup in an unaccustomed position as one of Europe’s vice-captains. Poulter had […]
  • Matangi/Maya/MIA review – her side now in a star-dominated music documentary
   The maverick musician gets to tell her story, her way in Steve Loveridge’s filmThere’s a kinship between director Steven Loveridge’s approach to his subject, the mercurial, confrontational British Tamil recording artist MIA, and her own magpie approach to music. Both cut and paste their sources and inspiration into a thrilling mash-up of noise and information. […]
 • اطلاعات