۶:۱۰:۵۶ - جمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷
سفر به کهگیلویه و بویراحمد، سرزمین آبشارها
وجود آبشارها در استان کهگیلویه و بویراحمد، این استان را به یکی از مقاصد اصلی گردشگران و مسافران خصوصاً در فصل تابستان بدل کرده است، آبشارهایی که از دل ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس سرچشمه می گیرند و نوای فرح بخش دلنشین زندگی را جاری می کنند.     نسیم توسعه به نقل از […]

وجود آبشارها در استان کهگیلویه و بویراحمد، این استان را به یکی از مقاصد اصلی گردشگران و مسافران خصوصاً در فصل تابستان بدل کرده است، آبشارهایی که از دل ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس سرچشمه می گیرند و نوای فرح بخش دلنشین زندگی را جاری می کنند. 

سفربه کهگیلویه وبویراحمد،سرزمین آبشارها

 

نسیم توسعه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان: تابستان با همه گرمایش از راه رسید. خیلی ها در تدارک سفر هستند و برخی دیگر هنوز بر سر چند راهی انتخاب مسیرمانده اند که کدام نقطه ازخطه پهناور ایران را برای مسافرت انتخاب کنند تا فارغ از همه دغدغه و مشغله های زندگی ماشینی امروزی دمی را با آسایش و آرامش خیال سپری کنند.

 کهگیلویه و بویراحمد همان جایی است که می تواند بهترین انتخاب و گزینه ممکن برای گردشگران و مسافران تابستانی باشد، استانی که هنوز قلم خبرنگاران و لنز دوربین عکاسان و تصویربرداران هم نتوانسته همه زیبایی و داشته های ناب، بکر، دیدنی و طبیعی آن را به تصویر بکشد.

سفر به کهگیلویه و بویراحمد در تابستان که تا چشم کار می کند فقط گرمای سوزناک و نفس گیر است، به سان شربت بهارنارنجی است که گلوی احساس را تازه می کند و زندگی را شوری دوباره می بخشد.

در هر گوشه ای از این استان می توانی جلوه ای از شکوه و شوکت خدا را به نظاره بنشینی و ببینی که چگونه خداوند هر آنچه لطف و ذوق داشته به کار گرفته تا کلکسیونی از زیباترین ها را برای این استان رقم بزند.

دیدن آبشارها، چشمه سارها و دریاچه هایی که با وجود دیو خشکسالی همچنان و در هر گوشه ای از این خطه چهار فصل دلبری می کنند همه و همه لذت سفر به قلب زاگرس را برای هر مسافر و گردشگری چندین برابر می کند و کاری می کند طعم سفر به سرزمین آبها و آبشارها برای همیشه زیر زبانها بماند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص ظرفیت استان در بحث گردشگری گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد گذشته از آثار تاریخی و بقاع متبرکه، با داشتن ۳۰۰ تفرجگاه طبیعی، ۱۱ روستای هدف گردشگری، ۱۴ منطقه نمونه گردشگری، ۱۷ ارودگاه رفاهی، ۵ هزار چشمه و ۵۰۰ رودخانه دائمی و فصلی و چندین آبشار هر ساله و خصوصا در ایام نوروز و تعطیلات تابستانی میزبان خیل عظیمی از گردشگران و مسافران است.

همانگونه که اشاره شد وجود آبشارها در استان کهگیلویه و بویراحمد این استان را به یکی از مقاصد اصلی گردشگران و مسافران خصوصا در فصل تابستان بدل کرده است، آبشارهایی که از دل ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس سرچشمه می گیرند و نوای فرح بخش دلنشین زندگی را جاری می کنند.

سفربه کهگیلویه وبویراحمد،سرزمین آبشارها

آبشاریاسوج مهمترین جاذبه گردشگری مرکز استان

آبشار یاسوج یکی از زیباترین و مهمترین جاذبه طبیعی مرکز استان است که در فاصله ۲ کیلومتری شهر یاسوج واقع شده و با ارتفاع ۱۰متری، از آب چشمه های موجود در کوه های زاگرس می جوشد. علاوه بر این وجود نهرهای آب، باغ های میوه، مراتع سرسبز و جنگل های انبوه در کنار زیرساخت های موجود در این فضا نیز باعث شده تا این آبشار در طول فصول بهار و تابستان پذیرای گردشگران زیادی از همه استان های کشور باشد.

آبشار تنگ تامرادی یکی از جاذبه های اصلی و قدیمی استان

آبشار تنگ تامرادی در ۵۵ کیلومتری غرب شهر یاسوج یکی دیگر از جاذبه های طبیعی و گردشگری این شهر است که در مسیر جاده سپیدار واقع شده و با آبشارها و حوضچه های فراوان چشم هر بیننده ای را مسحور می کند.

معاون میراث فرهنگی استان در خصوص این آبشار زیبا می گوید: تنگ تامرادی با چشم اندازی زیبا وطبیعی، ارتفاعات بلند، پوشش گیاهی سرسبز و هوای مطبوع طبیعتی زیبا را در این منطقه رقم زده .

الماس قبادی اضافه کرد: آبشار تنگ تامرادی با ارتفاع ۱۵ متر یکی از اصلی ترین و قدیمی ترین جاذبه های استان کهگیلویه و بویراحمد است که سالانه شمار زیادی مسافر، گردشگر و توریست از آن دیدن می کنند.

وی تصریح کرد: وجود چهار آبشار با ارتفاع ۸ تا ۱۰متری وحوضچه های آب در مسیر این ابشار و همیچنین غارهای که دراین نقطه واقع شده بر جذابیت و خاص بودن این منطقه افزوده است.

سفربه کهگیلویه وبویراحمد،سرزمین آبشارها

وجود درختان چند صد ساله در مسیرآبشار بهرام بیگی

آبشار بهرام بیگی از دیگر آبشارهای دیدنی استان کهگیلویه و بویراحمد است که در۵۰ کیلومتری غرب مرکز شهرستان دنا و۷۰ کیلومتری مرکز استان قرار گرفته است. این آبشار با ارتفاعی قریب به ۳۵ متر در میان صخره های سنگی واقع شده است.

به گفته مسئول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی آبشار بهرام بیگی در روستای دلی بهرام بیگی به دلیل زیبایی و جذابیت طبیعی و وجود درختان چندصد ساله چنار و گردو و پوشش گیاهی متنوع نظر هر بیننده ای رابه خود جلب می کند.

آبشار طبیعی و معروف منج

یکی دیگر از آبشارهای طبیعی و معروف استان آبشار منج است که در شهرستان دنا واقع شده و پس از طی مسیری طولانی و عبور از روستای منج به رودخانه بشار می ریزد.

این آبشار در منطقه سادات محمودی در۶۰ کیلومتری شمال غرب یاسوج قرار گرفته و انتهای آن به مسیری زیبا و پوشیده ازجنگل ها و مراتع می رسد.

سفربه کهگیلویه وبویراحمد،سرزمین آبشارها

کمردوغ عروس آبشارهای ایران

آبشار کمر دوغ معروف به عروس آبشارهای ایران در قلعه رئیسی مرکز بخش چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه قرار دارد. کمر دوغ که قریب به ۱۰۰ متر ارتفاع و بیش از۶۰ متر عرض دارد در تمام فصول سال دارای آب است و نام خود را نیز به واسطه رنگ بسیار سفید خود که به سان دوغ است گرفته.

 
آبشار ناری دیگر آبشار معروف شهرستان دنا

از دیگر آبشارهای معروف شهرستان دنا، آبشار ناری است که در فاصله هشت کیلومتری منطقه حفاظت شده دنا و با ارتفاعی بین ۴۰ تا۷۰ متر قرار گرفته و با وجود سختی مسیر به دلیل بکری طبیعت اطراف و زیبایی خود آبشار همه خستگی و سختی با حضور در این منطقه به دست فراموشی سپرده می شود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان در خصوص این آبشار گفت: برای رسیدن به آبشار دره ناری دو مسیر وجود دارد که مسیر اول نیازمند عبور از انبوه باغ های دره کلنجه و دشت های سرسبز کپیری است که بیشتر بومیان از آن استفاده می کنند و مسیر دوم که گردشگران از آن استفاده می کنند از گردنه خاریدون می گذرد که در هر دو مسیر می توان ابهت و عظمت دنا را به چشم دید. البته باید یادآور شد در مسیر رسیدن به این آبشار زیبای طبیعی منطقه ای به نام بن رود هم وجود دارد که در واقع آبشارهای توف شاه و دره ناری نیز در همین نقطه واقع شده است.

آبشاری در قلب منطقه خائیز

آبشار گنج بنار در فاصله ۷ کیلومتری شمال شهر گچساران و در منطقه خاییز نیز از دیگر آبشارهای شهرستان های گرمسیری استان است که ارتفاع آن به بیش از۳۰ متر می رسد. آب این آبشار از طریق چشمه های مختلفی تامین می شود و با جاری شدن در منطقه خاییز جانی دوباره به این منطقه می بخشد.

سفربه کهگیلویه وبویراحمد،سرزمین آبشارها

آبشار طوف خیمه سوق حکایتگر افسانه ها

دیگر آبشار معروف استان کهگیلویه و بویراحمد آبشار طوف خیمه در نزدیکی روستای بی بی زلیخا در ۱۰ کیلومتری شهر سوق و در مسیر لنده به دهدشت است که ارتفاع آن نزدیک به ۵۰ متر می رسد. وجود درختان بلوط و کُنار و همینطور گیاهان دارویی متنوع بر جذابیت ها و ویژگی های طبیعی این آبشار جذاب افزوده است.

در افسانه ها حکایتی زبان به زبان می چرخد و مردم بومی معتقدند در طول سالیان طولانی ریزش آب از ارتفاع بالا به وسیله این آبشار مانع تعرض و چشمداشت دشمنان به این منطقه می شده است.

این آبشارها تنها گوشه ای از ظرفیت و زیبایی های طبییعی و خدادادی استان کهگیلویه و بویراحمد است، پتانسیلی که به گفته استاندار در کنار سایر داشته های طبیعی استان می تواند رمز و رازهای ناشناخته زاگرس را برای گردشگران و طبیعت دوستان آشکار کند و دریچه متفاوت تری را به روی چشمان آنان بگشاید.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • England v Pakistan: fifth ODI – live!
   Over-by-over report from the action at HeadingleyAfghanistan World Cup guide: game plan, key player and predictionEmail tim.delisle.casual@theguardian.com | Tweet @TimdeLisle 1.45pm BST And another one! For once, it’s not the short ball. Moeen goes back to a routine delivery from the slow left-armer and misses it for some unknown reason. He then reviews, which is […]
  • The Lighthouse review: Robert Pattinson shines in sublime maritime nightmare
   For his followup to The Witch, Robert Eggers launches a seriously salty story of two men trapped in a turret: think Steptoe and Son at sea and in hellRobert Eggers’s gripping nightmare shows two lighthouse-keepers in 19th-century Maine going melancholy mad together: a toxic marriage, a dance of death. It is explosively scary and captivatingly […]
  • BP pushed for Arctic drilling rights after Trump's election
   Despite PR damage over earlier spills, documents show oil firm pressed for reduced regulationBP stepped up its campaign to be allowed to drill for oil in the Arctic sea and an Alaskan wildlife refuge after Donald Trump was elected president, according to documents that detail the British firm’s lobbying efforts.Documents written by BP and oil […]
  • Sydney FC crowned A-League champions for fourth time after shootout win in Perth
   Perth Glory 0-0 (aet) Sydney FC; Sydney win 4-1 on pensVAR controversy forgotten Andrew Redmayne starsVideo killed the radio star, according to The Buggles in 1980 and many in 2019 would have you believe that VAR has killed football. Yet after a first half goal for Sydney FC was ruled out in the A-League grand […]
  • Afghanistan World Cup guide: game plan, key player and prediction
   Kicking off our pre-tournament series, we look at Afghanistan’s hopes for the Cricket World Cup under surprise new captain Gulbadin NaibIn April, only a month before the World Cup, the Afghan cricket board decided to replace the eponymous national team captain, Asghar Afghan. Afghan had been the captain for all three formats for almost four […]
  • Why Monica from Friends is this summer’s unlikely style icon
   We were all too busy admiring Rachel’s hair and Chandler’s jokes first time around to notice Monica Geller’s love of mom jeans and hair barrettes. But the world has finally caught up with the poster girl for 90s normcoreTowards the end of 2018, Netflix paid $100m (£78m) to extend its right to air Friends for […]
  • Nigel Slater: 10 recipes from my little black book
   Exclusive extract: For years, Nigel Slater has been writing down everything he eats in his notebook. These notes shape the plant-based recipes in his new book, Greenfeast There is a little black book on the kitchen table. Neatly annotated in places, virtually illegible in others, it is the latest in a long line of tissue-thin […]
  • The Damnation of Faust review – seductive, beguiling and sinister
   Glyndebourne, LewesThe new Glyndebourne season opens with a striking, albeit nihilistic and anti-Romantic staging by Richard Jones of Berlioz’s dramatic legendGlyndebourne opens its season and marks the 150th anniversary of Berlioz’s death with a new production of The Damnation of Faust, directed by Richard Jones and conducted by Robin Ticciati.Like many of Berlioz’s major scores, […]
  • Corbyn defends Labour's bid for both leavers and remainers
   Polls suggest his party could be squeezed into third place in the European electionsJeremy Corbyn has given a robust defence of Labour’s decision to try to appeal to both leavers and remainers in this Thursday’s European elections.With an Observer poll suggesting Labour could be squeezed into third position behind Nigel Farage’s Brexit party and the […]
  • Jessie and Lennie Ware: ‘We don’t want to turn into the Kardashians’
   Mother and daughter on their Table Manners podcast – and the day it all went wrong at Pete Tong’sThere is a poacher turned gamekeeper feel to interviewing Jessie and Lennie Ware over lunch. It’s usually them, in their double-act Table Manners podcast, doing the grilling – while doing the grilling. The 34-year-old singer-songwriter and her […]
 • اطلاعات