۱:۱۴:۱۹ - جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳
رهبر آینده ایران و جهان تشیع، کیست؟
دومین مؤلفه مهم که در قانون اساسی به آن اشاره نشده را باید موضوع تابعیت و ایرانی بودن رهبر آینده ایران دانست. در این زمینه نیز علیرغم عدم اشاره قانون اساسی به تابعیت ایرانی رهبری، به احتمال فراوان کاندیداهای ایرانی و دارای تابعیت ایرانی از اولویت خاصی در نظر اعضای مجلس خبرگان رهبری برخوردار خواهند بود.   […]

دومین مؤلفه مهم که در قانون اساسی به آن اشاره نشده را باید موضوع تابعیت و ایرانی بودن رهبر آینده ایران دانست. در این زمینه نیز علیرغم عدم اشاره قانون اساسی به تابعیت ایرانی رهبری، به احتمال فراوان کاندیداهای ایرانی و دارای تابعیت ایرانی از اولویت خاصی در نظر اعضای مجلس خبرگان رهبری برخوردار خواهند بود. 

 

نسیم توسعه// اسلام ذوالقدرپور: با گذشت بیش از سی و پنج سال از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران که از آن به عنوان زلزله‌ای بی‌همتا در یک قرن اخیر نام برده می‌شود، یکی از مهم‌ترین مولفه‌های تأثیرگذار در پیروزی، تثبیت و ادامه حیات نظام را باید رهبری قوی، آگاه و کاریزمای ایران دانست که در جهان اسلام و به خصوص شیعیان دارای جایگاهی رفیع و بی‌همتا می‌باشد.

جایگاه رهبری جهان اسلام که با نظریه ولایت فقیه از سوی حضرت امام خمینی(ره) مورد توجه مسلمان سراسر جهان گرفته و تثبیت شده است را باید یکی از مباحث مناقشه برانگیز در میان برخی جناح‌های سیاسی داخلی ایران نیز دانست. از همان آغاز انقلاب و در حالی که محبوبیت و کاریزمای امام خمینی بر همه مردم ایران و منطقه مسجل شده بود، برخی بزرگان مذهبی ایران نیز در فکر  کنار زدن امام خمینی(ره) از جایگاه ولایت فقیه و رهبری بودند تا خود به این جایگاه دست یابند!

با رحلت بنیانگذار انقلاب بود که برخی تنش‌ها در مورد رهبر و شرایط آن در ایران ایجاد شده و مباحث زیادی را در پی داشت. هرچند انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر جدید ایران توانست حمایت و پشتیبانی اکثریت مردم، علما و بزرگان دینی و مذهبی را نیز به همراه داشته باشد، اما بودند برخی مدعیان و گروه‌هایی که خود را مستحق کسب جایگاه رهبری می‌‌دانستند.

اکنون که نزدیک به بیست و پنج سال از ولایت و رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌گذرد، توان و میزان اعلمیت، دانش، عدالت، تدبیر، سیاست و کاریزمای ایشان به حدی است که جایگاه بی‌بدیل و ممتازی را به ایشان داده است و حتی مخالفین نظام نیز قادر به کتمان درایت و شایستگی‌های آیت‌الله خامنه‌ای نبوده و رهبر معظم انقلاب را عامل ثبات و تقویت نظام جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر می‌دانند.

با وجود مراجع بزرگ و عالیقدری که در ایران و جهان تشیع حضور دارند، به علت کهولت سن این مراجع عظام است که انتخاب یک ولی فقیه و رهبر جامع شرایط در آینده ایران دارای اهمیت و ارزش بالایی است. از سوی دیگر نباید کشمکش‌های سیاسی میان جناح‌ها و گروه‌های داخلی ایران و جهان تشیع در زمینه انتخاب رهبر آینده جهان تشیع را فراموش نمود.

چه کسی  ولی فقیه و  رهبر آینده ایران خواهند بود؟

گروه‌های سیاسی داخلی و خارجی در مورد انتخاب رهبر آینده ایران، چه برنامه‌ای دارند؟

کاندیداهای رهبری آینده ایران و جهان تشیع، چه کسانی هستند؟

چندین اصول از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و به خصوص اصول پنجم، یکصد و هفتم، ‌یکصد و نهم، یکصد و یازدهم و یکصد و دوازدهم به شرایط رهبری، وظایف و اختیارات ولی فقیه و رهبر پرداخته است.

نکته مهم در این مورد را باید عدم ذکر تابعیت ایران برای ولی فقیه و رهبری دانست که راه را برای انتخاب ولی فقیه و رهبر شیعی غیر ایرانی و البته منازعات و تنش‌هایی در داخل ایران باز نموده است.

انتخاب یا انتصاب رهبر آینده که ولی فقیه جهان تشیع نیز هستند را باید مسئله‌ای نسبتاً پیچیده در وضعیت کنونی دانست. اما با توجه به شرایط کنونی باید به بررسی رویکردهای موجود در داخل ایران در این زمینه پرداخت که شامل کاندیداهای مقام رهبری و نظرات گروه‌های ذینفع در این زمینه می‌باشد.

در کنار شرایط و صلاحیت های علمی و فقهی برای ولی فقیه که در قانون اساسی ایران به آنها اشاره شده است، باید از شرایط جانبی و البته مهمی مانند کاریزما، جذابیت و البته نسب نیز نام برد که می‌توانند در انتخاب رهبر آینده، تأثیرگذار باشند.

تقسیم شرایط و البته کاندیداها در اولین نظر می‌تواند بر اساس مؤلفه شجره‌نامه و نسب باشد. ولی فقیه و رهبری که از نسل پیامبر و امامان معصوم باشد و لقب “سید” را داشته باشد از جاذبه بیشتری در نزد مردم برخوردار است، در حالی که مراجع و علمای غیر”سید” یا همان شیوخ بزرگ تا حدودی در رتبه بعدی جاذبیت مردمی قرار می‌گیرند.

دومین مؤلفه مهم که در قانون اساسی به آن اشاره نشده را باید موضوع تابعیت و ایرانی بودن رهبر آینده دانست. در این زمینه نیز علیرغم عدم اشاره قانون اساسی به تابعیت ایرانی رهبری، به احتمال فراوان کاندیداهای ایرانی و دارای تابعیت ایرانی از اولویت خاصی در نظر اعضای مجلس خبرگان رهبری برخوردار خواهند بود.

اکنون با توجه به شرایط ذکر شده در قانون اساسی و دو مؤلفه ذکر شده بالا، می‌توان به بررسی مواضع برخی گروه‌های تأثیرگذار بر انتخاب رهبری و  کاندیداهای مطرح برای این مقام پرداخت.

یکم- ولی فقیه و رهبر غیر ایرانی :

در این زمینه و با توجه به چند دهه فشار دولت‌های ضد شیعی بر مراکز تربیت علمای اسلامی در عراق، لبنان، پاکستان و … باید به صراحت از محدود بودن مراجع جامع الشرایط و مطرح برای رهبری جهان تشیع در این حوزه سخن گفت.

حوزه علمیه نجف به عنوان قدیمی‌ترین مرکز ترویج مذهب تشیع و تربیت علما و مراجع شیعی، درحال حاضر دارای چند مرجع بزرگ و عالیقدری است که آیت‌الله سیدعلی سیستانی را باید نماد برجسته آن داست.

الف- آیت الله سیستانی: که علیرغم اعلمیت و جامع الشرایط بودن و البته داشتن کاریزما و محبوبیت بالا در حوزه کشورهای شیعی و فعالیت بین‌‌المللی، به علت کهولت سن و بیماری جسمانی از توان جسمانی لازم برای اداره و رهبری جهان تشیع برخوردار نیستند.

ب- خاندان‌های مهم حکیم و صدر: در این دو خاندان تأثیرگذار شیعی که در ادوار گذشته بزرگان و مراجع بزرگی مانند: آیت‌الله‌العظمی سیدمحسن حکیم، آیت‌الله شهید سیدمحمدمهدی حکیم، آیت‌الله شهید سیدمحمدباقر حکیم و آیت‌الله سید محمدباقر صدر، امام موسی صدر و … را به جهان اسلام و مذهب تشیع معرفی نموده بودند، در حال حاضر علیرغم داشتند مراجعی مانند آیت الله سید محمدسعید حکیم، از شخصیت جامع‌الشرایط، محبوب و سیاستمدار بزرگ برای ولایت فقیه و رهبری جهان تشیع برخوردار نیستند.

در خارج از حوزه علمیه نجف و عراق باید به لبنان، پاکستان، هند، آذربایجان، سوریه، بحرین و عربستان اشاره نمود که در این حوزه‌ها تنها یک نفر از محبوبیت، کاریزما و آگاهی و مدیریت سیاسی برجسته و جهانی برخوردار است و به عنوان یک “سید” نیز محبویبت خاصی دارد، این شخصیت تأثیرگذار را باید حجت الاسلام سید حسن نصرالله دانست که به عنوان یکی محبوب‌‌ترین چهره‌های روحانی تشیع و جهان اسلام در جهان مطرح می‌باشند، هر چند که شاید شرایط علمی و فقهی ایشان در حد جامع الشرایط نباشد.

دوم –  ولی فقیه و رهبر ایرانی:

 طی بیش از نه دهه اخیر و با تأسیس حوزه علمیه قم در سال ۱۳۰۱ شمسی، پرورش و تربیت مراجع و علمای طراز اول شیعی در ایران به یک فرآیند مدرن، برنامه‌ریزی شده و علمی وارد شده و مراجع عالیقدر در ایران تربیت و به جهان اسلام معرفی شده‌اند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و باز شدن فضای دینی و مذهب تشیع در ایران، حوزه علمیه قم به بزرگترین حوزه و مرکز علمی و فقهی تشیع و جهان اسلام تبدیل شده و  مراجع و عالمان بزرگ شیعی را  مطرح ساخته‌اند.

در حال حاضر نیز تعداد زیادی از مراجع بزرگ و مطرح شیعی در ایران بوده و تابعیت ایرانی داشته و  دارای شرایط و قابلیت‌های ولایت فقیه و رهبری هستند. در این زمینه به تقسیم  کاندیداهای رهبری بر اساس حامیان سیاسی و یا جناحی آنان پرداخته می‌شود.

الف- جناح چپ یا اصلاحات:

در این گروه می‌توان به نوعی تضاد پیشینه‌ای کاندیداها و حامیان آنان اشاره داشت. کاندیداهای ولایت فقیه و رهبری در این گروه از ابتدای انقلاب بر نوعی ضدیت شدید و تنش‌زا با امریکا و حاکمان مستبد اسلامی تأکید داشته و صدور انقلاب با هر وسیله‌ای را جایز می‌دانستند. اما به مرور زمان با تغییر برخی رهیافت‌‌های خود به دنبال تعدیل اندیشه‌های ضد‌استکباری و صدور انقلاب خود هستند.

برخی از این کاندیداها و طرفداران مطرح آنان به دنبال جایگزینی خود به جای امام خمینی(ره) بوده و جایگاه رهبری بعد از ایشان را حق مسلم خود می‌دانستند.

برخی از شخصیت ها و کاندیداهای مطرح مورد نظر این جناح را می‌‌توان به شرح زیر نام برد.

۱-  آیت‌الله علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی: که طی چند دهه اخیر و به خصوص بعد از انقلاب ۱۳۵۷، به یکی از چهره‌های سیاسی و اجتماعی مهم ایران تبدیل شده و تقریباً همه مقام‌ها و پست‌های سیاسی، اجرایی و انقلابی را به دست آورده و تجربه نموده‌اند.

ایشان اکنون نیز با نوعی تعدیل رویکرد که بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴ به وجود آمده است به نوعی محبوبیت در میان طرفداران چپ دست یافته‌اند، هر چند ایشان در میان راست‌گرایان نیز طرفداران مهمی دارند. آقای رفسنجانی تنها به مقام رهبری نرسیده‌اند که با توجه به تلاش و علاقه ایشان به کسب پست ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۲ و علیرغم کهولت سن، باید ایشان را از مدعیان اصلی رهبری دانست

۲- حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی: مطرح‌ترین شخصیت فقهی و علمی از خاندان امام خمینی(ره) که در حال حاضر به دنبال کسب علم، فقاهت و البته محبوبیت و کاریزمای مردمی هستند.

تلاش گسترده‌ای از سوی جناح چپ یا همان اصلاح‌طلبان صورت گرفته است تا سیدحسن خمینی را وارد  رقابت‌های سیاسی خود کرده و از ایشان حداکثر بهره را ببرند، حجت‌الاسلام خمینی نیز در بسیاری مواقع با اصلاح‌طلبان و رویکردهای آنان همسو می‌شوند.

ایشان با آنکه کم‌ترین سن را در میان روحانیون مطرح کشور دارند و شاید بتوان گفت ایشان جوان‌ترین عالم دینی مشهور کشور هستند، در زمینه فقهی و اعلمیت نمی‌توان به ایشان شانس زیادی در برابر مراجع عظام شیعه داد.

۳- آیت‌الله شیخ یوسف صانعی: یکی از مراجع بزرگ و عالیقدری است که البته دارای رهیافت‌های نوین در فتوا نیز می‌باشند.

ایشان به علت اتخاذ رویکرد تند در برابر دولت دکتر احمدی‌نژاد و حمایت از جریان حامی مهندس میرحسین موسوی و سپس آشوبگران بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بود که مورد توجه و محبوبیت برخی گروه‌ها قرار گرفته‌اند، اما شانس ایشان برای رهبری ایران در وضعیت کنونی آنچنان بالا نخواهد بود.

۴- آیت‌‌الله اسدالله بیات‌زنجانی: یکی دیگر شخصیت‌هایی است که در جریان اصلاحات دارای جایگاه شده و به علت حمایت از این جریان سیاسی به نوعی محبوبیت قرار گرفته است.

ایشان که طی چند سال اخیر به جرگه مراجع شیعه وارد شده‌اند، بعد از حوادث ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از سوی جناح چپ به شدت حمایت و پشتیبانی می‌شوند.

۵- آیت‌الله حسین وحیدخراسانی : مرجع عالیقدر و محبوبی که به علت کهولت سن که در ردیف مسن‌ترین مراجع(بعد از آیت الله صافی گلپایگانی) قرار دارد و به همین خاطر از شانس کمتری در کسب آرای مجلس خبرگان دارند.

۶- آیت‌الله سیدعبدالکریم موسوی‌اردبیلی: مرجع عالیقدری که به علت کهولت سن از شانس اندکی برای کسب آرای مجلس خبرگان رهبری دارند.

۷- آیت‌الله سیدمحمد موسوی‌بجنوردی: عالمی که جایگاه علمی و فقهی بالایی دارند و رابطه خویشاوندی و سببی ایشان با حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی نیز یکی دیگر از علل حضور ایشان در پس بسیاری از مسایل می‌باشد.

۸- آیت‌الله سیدموسی شبیری‌زنجانی: یکی دیگر از مراجع بزرگی هستند که در لیست مدعیان رهبری قرار دارند.

۹- آیت‌الله سیدمحمد موسوی‌خوئینی‌ها: چهره پشت‌پرده، پدر معنوی، مغز متفکر و طراح بسیاری از رهیافت‌ها و رویکردهای جناح چپ و اصلاحات در ایران هستند. یکی از مراجعی است که سابقه تندروی‌های ایشان در ابتدای انقلاب و در جریان تسخیر سفارت امریکا در سال ۱۳۵۷ به خوبی در یادها مانده است.

ب- جناح راست یا اصولگرایان:

در این گروه می‌توان از کاندیداهایی نام برد که از موقعیت و شرایط بهتری در وضعیت کنونی کشور و در میان اعضای مجلس خبرگان برخوردار هستند. اکثر کاندیداهای ولایت فقیه و رهبری در این گروه از ابتدای انقلاب بر نوعی اعتدال و میانه‌روی در مسایل کشور و انقلاب تأکید داشته و حامیان آنان که جناح اصولگرایان باشند نیز از وضعیت بهتری برخوردارند.

در حاضر باید گفت که وضعیت اصولگرایان از نظر تعداد مراجع بزرگ و مطرح حائز شرایط  کسب مقام ولایت فقیه و رهبری، بهتر از شرایط رقیب سیاسی خود می‌باشد.

علاوه بر مراجع عالیقدری مانند آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی و آیت‌الله  حسین نوری‌همدانی که به علت کهولت سن از شانس کمتری برخوردارند، برخی از شخصیت‌های مطرح در این جریان که دارای شرایط کافی برای احراز مقام ولایت فقیه و رهبری هستند به شرح زیر می‌باشند.

۱- آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی: یکی از مطرح‌ترین کاندیداهای ولایت و رهبری آینده ایران هستند که علاوه بر سطح بسیار بالای  علمی و فقهی بر مسایل سیاسی نیز اشراف کافی داشته و در بین مردم و بسیاری نهادها و گروه‌های تأثیرگذار بر انتخاب رهبری نیز دارای احترام و جایگاه خوبی هستند.

ایشان با در پیش گرفتن رویه‌ای معتدل در رویکردهای خود، طی سال‌های اخیر  توانسته‌اند از کاریزمای کافی در نزد اکثر گروه‌های سیاسی و اجتماعی برخوردار شوند به نحوی که برخی گروه‌های جریان چپ یا اصلاحات نیز از ایشان حمایت‌های ضمنی داشته‌اند.

۲- آیت‌الله جعفر سبحانی: یکی دیگر از مراجعی هستند که علاوه بر شرایط علمی و فقهی بسیار بالا، در مسایل سیاسی نیز شرکت داشته و دارای شرایط لازم برای کسب جایگاه رهبری آینده هستند.

۳- آیت‌الله سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی: یکی شخصیت‌هایی است که طی سال‌های اخیر از ایشان به عنوان محتمل‌ترین گزینه رهبری آینده ایران و جهان تشیع نام برده شده است.

آیت‌‌الله هاشمی‌شاهرودی که علاوه بر ایران در میان شیعیان عراق نیز از جایگاه و محبوبیت بالایی برخوردارند را می‌توان بعد از آیت‌الله جوادی‌‌آملی، شانس دوم کسب جایگاه ولایت و رهبری دانست.

۴- آیت‌الله  ناصر مکارم‌‌شیرازی: مرجع عالیقدری که طی چند دهه اخیر فعالیت بسیاری در همه مسایل ایران، شیعیان و جهان اسلام داشته و جامع شرایط هستند. اما سن بالا و کاریزمای محدود می‌تواند از مسایل پیش روی انتخاب ایشان باشد.

آیت‌الله محمد مؤمن، آیت‌الله سیدهاشم حسینی‌بوشهری، آیت‌الله محمدجواد فاضل‌لنکرانی، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی، حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق‌نوری و … را می‌توان از جمله دیگر کاندیداهای جریان راست برای رهبری آینده دانست.

با توجه به اسامی شخصیت‌ها و گروه‌هایی که در بالا ذکر شده‌اند، یکی از مسایل مهم و احتمالاً تنش‌زا در زمینه انتخاب ولایت‌فقیه و رهبری آینده را باید شرط “مرجعیت” بدانیم . هر چند بر اساس بازنگری قانون اساسی در سال ۱۳۶۸، شرط مرجعیت از شرایط لازم رهبری از ماده یکصد و هفتم، حذف گردیده است اما مرجعیت را باید همچنان یکی شرایط برتری شخصیت‌های  مورد نظر قلمداد نمود.

 در شرایط کنونی، با وجود کاندیداهای موجود و البته اعضای شورای خبرگان رهبری و فضای فکری آنان که نشأت گرفته از فضای ذهنی مردم ایران می‌باشد، چند کاندیدای مطرح و شاخص را می‌توان: آیت‌الله جوادی‌آملی، آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی، حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی و در نهایت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دانست.

البته همه این احتمالات را باید در فضا و زمان خاص خود مورد بازبینی قرارداد، فضا و زمانی که شاید برخی از کاندیداهای بالا و حتی اولویت‌های کنونی نیز در صحنه نبوده یا از پذیرش مقام رهبری امتناع نمایند.

به هر حال انتخاب ولی‌فقیه و رهبر آینده جهان تشیع و ایران را باید واقعیت و دغدغه‌ای بجا و مهم دانست که نقش مهمی در آینده نظام جمهوری اسلامی ایران و شیعیان جهان دارد که حتماً بزرگان نظام و به خصوص رهبر معظم انقلاب در این زمینه تدابیر لازم را در نظر گرفته‌اند تا این فرآیند فارغ از هر گونه تنش و بحران به نتیجه برسد، وظیفه مهم مردم در انتخاب اعضای مجلس خبرگان رهبری را نیز باید رکنی اساسی در انتخاب رهبر آینده دانست.

مطالب مرتبط:

۱- اهمیت مجلس خبرگان و انتخاب رهبر سوم؟ 

منبع:
 1. حران   مرداد ۳۰, ۱۳۹۳  

  انشالله امام خامنه ای آخرین ولی فقیه باشند و در زمان ایشا مولایمان ظهور کنند

  • علی رضا   اسفند ۲۳, ۱۳۹۳  

   هرکی هستی لفظ امام رو برای هر کسی استفاده نکن .
   میدونستی جایگاه امام از پیامبر برتره. ایه از قران داریم که میگه یکی از پیامبران “او نه تنها پیامبر بلکه امام بود”به همین دلیل وقتی لفظ امام رو برای ایت الله خامنه ای استفاده می کنید یعنی ایشان از ابراهیم و … برتره . دقت کنید گمراه نشوید .

   • علی   بهمن ۲۹, ۱۳۹۴  

    ببینید شما نمیتونید بگید هر امامی از همه پیامبران بالاتر است چون همه پیامبران شامل پیامبر اکرم اسلام هم میشه,در ضمن پس از ظهور حضرت مهدی حضرت عیسی پشت سر ایشون به نماز می ایسته یعنی حضرت مهدی بالاتر از حضرت عیسی ست و حضرت عیسی هم دومین پیامبر بزرگ با دومین دین کامله,یک روحانی شیعه بزرگ که از مراجع اعظام و اعلمه میتونه از یک سری پیامبر بالاتر باشه,من نگفتم ایشون معصومه دارم میگم ممکنه بالاتر باشه و اگه فرد خوبی باشه جایگاه امامت و زمامداری افراد زمان خودش رو خواهد داشت همون طوری که حضرت مهدی از حضرت عیسی بالاتره چون مسلمون و شیعست ولی از حضرت محمد پایین تره چون ایشون هم مسلمونه پس فرد شیعه و روحانی اعلم از افراد مسیحی و یا شیعه ی معمولی بالاتر و یا شاید هم امام ایشون باشه
    والله اعلم

    • مهدی   اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۵  

     عزیزم اول بفهم امام به چه معنی بعد حرف بزن اگه جوری که شما میگید باشه این همه امام جمعه داریم که به هشون میگیم امام بعدشم اگه به اقای خامنه ای امام نمیشه گفت به ایت الله خمینی هم نمیشه امام گفت با توجه به استدلال ششما

   • علی   اسفند ۲۴, ۱۳۹۴  

    برادر عزیز اولا معنای امام گسترده تر ازینه که جنابعالی عرض کردی
    امام علاوه بر جانشینی پیامبر ولقب ائمه اطهار
    معنای پیشوا دارد که در مورد هرشخص روحانی ای که بتواند مقتدای انسان ها باشد و انسان ها را به خداوند نزدیک کند وباعث پیوند بعدروحانی آدم ها با روح تعالی الهی بشود میتوان گفت پیشوا و مقتدا یا همان امام
    ثانیا وقتی جنابعالی داری علم و استنباط از مسایل و تعریف وتوضیح وتفسیر کلام عربی نیستی بهتره دیده فرو بری بر گریبان خویش چرا که امثال آیت الله جوادی آملی آن علامه روزگار فرمودند کمتر از امام گفتند به آقای خامنه ایی جفاست

   • طه   اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۵  

    چه قدر سطح پایین فکر می کنی این امام به معنی امام مطلق که ۱۲ امام و پیامبر اسلام و ابراهیم (ع) و … نیست بلکه به معنی رهبر و پیشوا است کما اینکه تعابیر امام جمعه و امام جماعت داریم کمی فکر و عدم غرض ورزی

   • مرتضی   تیر ۱, ۱۳۹۵  

    امام یعنی پیشوا،کسی که رهبری میکنه،قرآن وقتی اون حرفو میزنه یعنی رهبر و پیشوایی که به دستوری که به او دادیم امام امت خودش شد.آیت الله خامنه ای بی شک خدا بهشون دستور نداده که رهبر ما باشن،اما قطعا با رضای خدا رهبر ما هستند،خدا صلاح مارو میخواد.صرف نظر از این مسایل،به صورت عامیانه،امام در لغت یعنی رهبر و پیشوا،برای همین به ایشون رهبر گفته میشه.

   • جهان   اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۶  

    اولا که کلمه امام یک واژه عربی هستش و به معنای هدایت کننده و در واقع کلمه ای نیستش که فقط برای معصومین قابل استفاده باشه …. پس وقتی گفته میشه امام خامنه ای یعنی تاکیید بر هدایت کننده بودن ایشان میشود …. در ضمن شان اقای خامنه ای بسیار بالاست و خدا انشالله توفیق روز افزون و عمر طولانی به ایشان عنایت فرمایند … در ضمن به نظر میاد شما با ایشون ضدیت دارین که این جملات رو بیان کردین …. در ضمن جهت اطلاع ۱۴ معصوم با پیامبر اکرم شروع میشوند که مقدس ترین شخص پیش از اعمه به حساب میان … بعد از ایشان مولایمان علی ع هستن و ما بقی را هم خودتون مطالعه کنین … قبل از نظر دادن و ایجاد تخریب کمی سواد بیاموزین

  • خواهرشقایق   تیر ۱۵, ۱۳۹۴  

   انشا الله مومن

  • محسن   آبان ۱۸, ۱۳۹۴  

   الهی آمین
   اللهم عجل لویک الفرج

 2. احمد.ت   شهریور ۱۵, ۱۳۹۳  

  خداوند حکیم فقط داناست.تا چراغ داریم چرا فکر تاریکی باشیم باید به دنبال خورشید بگردیم.فکرکردن به غیر ایندو اتلاف وقت است.جانم فدای آقاامام زمان و نایبش سیدعلی.بر دشمن این بزرگواران تا قیامت لعنت.

 3. عاشق آقا   شهریور ۱۸, ۱۳۹۳  

  تاسایه رهبر عزیزمون بالا سرمونه دیگه نیاز ی نیست از سایه هیچ بیگانه ای تو دنیا واهمه داشت

  • خواهرشقایق   تیر ۱۵, ۱۳۹۴  

   گل گفتی!!!

 4. جواد   مهر ۱۷, ۱۳۹۳  

  آقاي من سيدعلي .مولاي من سيدعلي.وجودش عيدقربان است ومن قربانه سيدعلي

 5. بهرام دهستانی   آبان ۲۹, ۱۳۹۳  

  به نام الله که همه چیز از اوست
  به امید فرج امام عصر و مولای زمان مهدی موعودمان (عج)فرج شریف
  که انشاالله رهبرمان جانشینشان آقایمان سید علی خامنه ای مدظله عالی آخرین قبل از ظهور ایشان باشن به امید سربلندی اسلام وایران عزیزمان .خدا میداندو بس

 6. محمد   آذر ۱۱, ۱۳۹۳  

  خدایا به انقلاب مهدی به نهضت خمینی خامنه ای را نگه دار
  انشاالله رهبر انقلاب که جانم فدایش هزار سال زنده باشه دوست دارم اقا هر چه بگم کم گفتم اقا

 7. حسین   دی ۷, ۱۳۹۳  

  فقط سیدحسن خمینی

  • علی   بهمن ۲۹, ۱۳۹۴  

   میشه بدونم چرا این حرفو میزنی؟؟

  • امیرعلی   تیر ۱۲, ۱۳۹۵  

   بنظر من سید حسن خمینی جوون هست تجربه کافی رونداشته باشه البته این نظرمنه من مطمنم هیچ کس مثل رهبرنمیشه چون رهبر ما واقعا رهبربود از لحاظ استراتژیکی ازهمه بهتر هست وقتی دشمن میاد سلام میده رهبر تااخر حرفشو میگیره تحلیل میکنه و جواب اروم ودندان شکن میده..ایده پهباد رهبرماداده بود به سپاه .ازخدا میخوام عمر رهبرمو ۱۲۰سال بشه باسلامتی کامل انشالله .اما زبونم لال اگه اتفاقی بیوفته بهتره کسی باشه که همیشه درکارهای رهبر نزدیکش بوده واینگونه بگم شاگرد رهبر بوده بهش تمام تکنیک ها تاکتیک ها روبهش یاد داده باشه .ای کاش ازهمین الان معلوم میشد ودرخدمت رهبرمون میبود تا با رهنمودهای رهبرمون کاملا به اوج برسه

   • فدایی رهبر   آبان ۲۱, ۱۳۹۵  

    از کجا میدانید که اکنون حضرت اقا جانشین خود را انتخاب نکرده اند (جانشین رهبری را شخص صاحب الزمان ارواحنافداه انتخاب میکنند)

   • .   فروردین ۱۷, ۱۳۹۶  

    سید حسن خمینی جوان هستند،درست ولی دلیل بر عدم صلاحیت ایشون نمیشه.همان یکبار ک گفتند علی (ع) جوونه و خانه نشینشون کردن برای هفت پشتمون بسه.البته بنده امید زیادی دارم ک حضرت آقا آخرین رهبر انقلاب اسلامی باشن و با دستاشون پرچم اسلام رو تقدیم امام عصر کنن.ان شاء الله…

 8. علیرضا   دی ۱۵, ۱۳۹۳  

  به کوری چشم دشمنان رهبرما با اقا امام زمان انتقام خون شهدا رو از استکبار جهانی خواهند گرفت

 9. محمد رحمنی   دی ۲۷, ۱۳۹۳  

  سلام

  ان شاء الله خدا رهبرما رو زنده نگه داره تا ظهور خود امام زمان مون.

  صلوات.

  والسلام

 10. پسر شیک پوش   بهمن ۱۴, ۱۳۹۳  

  پرداختن به این موضوع کار قابل دغدغه ای نیست …
  خداوند سایه امام خامنه ای رو تا قیام مهدی بر سر ما نگه داره
  لکن آوردن یه بحث فوق استراتژیک در طوفان التهابات رسانه ای بیشتر شبیه گل به خودی هست

  • ناصر   تیر ۱۲, ۱۳۹۵  

   درسته با توجه به فرمایشات بزرگان در مورد سید خراسانی بودن امام خامنه ای ونیز روایت منصوب به آیت الله بهجت مبنی بر بسیار نزدیک بودن زمان ظهور بنظر می رسد دلیلی ندارد ما بدنبال رهبر سوم باشیم وامام خامنه ای تا ظهور رهبر خواهند ماند

 11. فرزاد   اسفند ۷, ۱۳۹۳  

  تحلیلی فوق العاده غیر تخصصی و غیر آکادمیک ارائه کردید یه سری مراجعو جزء جناح چپ آوردید که مضحک بود یه سری از علما رو جزء جناح راست آوردید مثل محمدجواد لنکرانی که این هم مضحک بود
  بهتره کار غیر تخصصی نکنید برادر

 12. مهدی شیرازی   فروردین ۲۲, ۱۳۹۴  

  رهبر اینده ایران باید با رای مستقیم مردم انتخاب شود که در غیر اینصورت پشتیبانی مردمی زیادی ندارد و بزودی با شورش مردم مواجه و نظام فرو میپاشد.

  • مبلغان سایبری   اردیبهشت ۲, ۱۳۹۴  

   سلام وعرض ادب…..امامت وزعامت ویا ولی فقیه بودن چیزی نیست که از سوی مردم انتخاب شود.این در مذهب تشیع باطل است….ولی فقیه بودن دارای شرایطی است که در هر عالم جامع الشرایط بود شایستگی دارد ومجلس خبرگان که توسط مردم انتخاب می شوند این نشانه هارا اگر در عالم جامع الشرایط مشاهده کردند با ایشان بیعت می کنند.این طریقه ی انتخاب خداوندی است هرکس متقی تر وعالم تر واگاه ودانا تر است.خداوند إن شاء الله حافظ نظام جمهوری اسلامی است .با عنایات حضرت صاحب الامرعج که می فرمایند اگر نظام به دست شخص آگاه وکاردان عالم به مسائل واعلم در دین نیفتد این باعث فروپاشی می شود.یاحق//تشکر از شما عزیزان

   • مجيب   اسفند ۱۶, ۱۳۹۴  

    عزيز دلم اينها بحثاي تخصصي و مشخصه كه شما در اين زمينه مطالعه نداشتي.
    انتخاب امام معصوم از جانب خداست و لكن، از نظر عامه فقهاي متاخر شيعه (كه اصولا متقدمين چنان توجهي با امر حكومت نداشتند) مساله ولايت فقيه “انتخابي” مردم است و آنها معتقد بر حاكميت مردم اند. بله درست خوانديد. از جمله اخرين و مشهور ترين آنها حضرات ايت الله خويي و شاگرد خلف ايشان، اية الله سيستاني. در اين زمينه ميتوانيد به استفتائات وبسايت اية الله سيستاني مراجعه كنيد و مشاهده كنيد كه فرموده اند ولايت فقيه در حوزه حكومت و نظم اجتماع متوقف است بر اموري از جمله مقبوليت نزد عامه مومنين. اتفاقا نظريه امام، نظريه نوين است. پس نفرماييد فلان چيز از نظر تشيع باطل است؛ بل از نظر ديدگاه فعلي حاكم، اين نظريات صادق نيستند. (كتب متعددي در زمينه اية الله خويي تاليف شده كه ميتوانيد بررسي بفرماييد)

   • اندیشه   اسفند ۲۲, ۱۳۹۴  

    عجب پس رهبری امام خمینی از نظر شما باطل بود؟ نه مبلغ محترم اینطور نیست.

   • امیر   فروردین ۳۱, ۱۳۹۶  

    دوست عزیز جرا نظرات شخصی خودت رو به مذهب تشیع مربوط میکنی
    در کجای اصل تشیع ولایت فقیه به صورت امروزی بیان شده که شما درباره انتخاب اون توسط مردم بخوای فتوا صادر کنی
    در حکومت مردمی و طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی هر چیزی که با نظرو رای اکثریت مردم مغایرت داشته باشه جایی نداره .

  • علی   مرداد ۲۵, ۱۳۹۴  

   رهبر رو باید مردم به صورت غیر مستقیم که همان خبرگان است انتخاب کنند ودر حال حاضر بدون زیاده گویی شخصیتی به اندازه اقای سید علی خامنه ای برای اسلام وتشیع نمیتواند مفید باشد انشالله ظهور بسیار نزدیک وایشان پرچم را بدست حضرت حجت خواهند داد ضمنا ایشان در سال ۹۴ دقیقا ۷۵ سال دارند که از خیلی از کسانی که نام بردید مثل اقای هاشمی خیلی کم سن تر هستند والبته بسیار محبوب بین مومنان.

   • مهدي   آذر ۸, ۱۳۹۴  

    سلام
    رهبر بايد توسط مجلس خبرگان كه از علماي طراز اول درعلوم اسلامي هستند ،انتخاب شود كه اين اعضاي خبرگان با دقت ويژه توسط شوراي نگهبان در وهله اول تاييد شده و سپس مي توانند در انتخانات شركت كنند ، از طرفي اعضاي شوراي نگهبان توسط مقام عظماي رهبري تعيين مي شوند ، يعني پس از انتخاب هر رهبر ،آن رهبر مي تواند اعضاي شوراي نگهباني كه متقاضيان شركت در انتخابات مجلس خبرگان را رد يا تاييد صلاحيت كند ، ابقاء يا جايگزين كند. از اول تا آخر اين پرسه مردم مستقيم يا غير مستقيم حق دخالت و انتخاب نداشته و ندارند ، چون امري الهي است و خداوند مهربان اين طور تعيين و تكليف كرده است .

    • محسن صالح   اسفند ۲۲, ۱۳۹۴  

     … و خداوند مهربات این طور تعیین و تکلیف کرده است
     خوشحال می شوم آیات الهی در تایید ادعای فوق را بشنوم!

    • امیر   فروردین ۳۱, ۱۳۹۶  

     کفر گویی و توهم از این بالاتر که قانون اساسی که حاصل انقلاب ، تفکر شورای خبرگان قانون اساسی و رای مردم هست رو امری الهی و تایین شده توسط خداوند بدونید ؟

  • امیرعلی   تیر ۱۲, ۱۳۹۵  

   نه اشتباه هست اینطوری کشورما میشه سوریه چون ما دوسته شدیم متاسفانه اصوالگرا اصلاح طلب.واینگونه بگم ایران ازهم میپاشه .خودرهبرمون رو مردم انتخاب نکردن. مجلس فکرکنم انتخاب کرد.

  • .   فروردین ۱۷, ۱۳۹۶  

   نه که مردممون در انتخاب ریاست جمهوری شاهکار کردن!!!!!
   مردم ما صلاحیت و بصیرت انتخاب رهبری رو ندارن متاسفانه…

 13. مصطفی   اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۴  

  با عرض سلام و احترام
  ان شاء الله امام خامنه ای تا ظهور امام زمان عج زنده و پایدار باشند و پرچم اسلام را به دستان امام زمان عج بدهند

  • خواهرشقایق   تیر ۱۵, ۱۳۹۴  

   این آرزوی من است.

 14. خواهرشقایق   تیر ۱۵, ۱۳۹۴  

  بسم الله.
  الله اکبر جانم فدای رهبر.
  عشق فقط عشقه علی رهبر فقط سیّد علی.
  خدا برای یران نگهت داره ای رهبر بزرگوار.
  برای فرج آقا امام زمان(عج) صـــلوات.صـــلوات.صـــلوات……………………..

 15. خواهرشقایق   تیر ۱۵, ۱۳۹۴  

  بسم الله.
  الله اکبر جانم فدای رهبر.
  عشق فقط عشقه علی رهبر فقط سیّد علی.
  خدا برای ایران نگهت داره ای رهبر بزرگوار.
  برای فرج آقا امام زمان(عج) صـــلوات.صـــلوات.صـــلوات……………………..

 16. خواهرشقایق   تیر ۱۵, ۱۳۹۴  

  به قول آقای حــــامد زمـــــانی خواننده ارزشی کشورمون که من هم دیوونشم:تولشگرصاحب الزمونی.اینه که واست افتخاره.مثل یه شمعیه که انگار.خاموش امّانور داره.جنگیدن تو تو سکوته.امنیّت ملّت صداشه.سرباز مهدی اونیه که تو اوج هم گمنام باشه
  ماملّتی هستیم که باعشق ترسیم کرده اقتدار رو این عظم پولادین میونه دنیا زبون زد کرده ما رو.این اقتدار و سر فرازی ارث تمومیه شهیداس ازشب برای چی بترسیم؟وقتی که نور ماه با ماست.(منظورمقام معظم رهبری است.)
  شقـــــایــق جعفـــــــــــری ۱۳ ساله از تهران

 17. خواهرشقایق   تیر ۱۵, ۱۳۹۴  

  انشاالله من هم مانند شهیدمحمّد حسین فهمیده در راه رهبرم وایران واسلام وامام زمان(عج)شهید شوم. درست در همین سن ۱۳ سالگی.

 18. خواهرشقایق   تیر ۱۵, ۱۳۹۴  

  راهپیمایی در روز قدس(۲۶تیر)برای حمایت از مردم فلسطین فراموش نشود.یاعــــــــلی مولا.

 19. دست انداز   تیر ۱۶, ۱۳۹۴  

  رهبرفقط سیدحسن خمینی

  • علی   بهمن ۲۹, ۱۳۹۴  

   ایشون درجه آیت الله که ملزمه ی یک رهبره رو نداره

   • رهنما   اسفند ۲۲, ۱۳۹۴  

    لازمه رهبری از این حیث اجتهاد است که ایشان دارند و به تایید تعدادی از مراجع رسیده هر چند مانند رهبر انقلاب در زمان انتخاب مرجعیت ندارند با این تفاوت که اکنون بر خلاف آن زمان نداشتن مرجعیت رهبر منع قانونی ندارد (با توجه به تغییر قانون اساسی)

  • مرتضی   تیر ۱, ۱۳۹۵  

   ایشون از ویژگی های رهبری فقط محبوبیت بین مردم و نسب رو دارا هستند.

 20. مونس ولایت عاشق امامت   تیر ۳۰, ۱۳۹۴  

  کاش یک مقدارتخصصی تر بیان میکردید از حاج سید امین خان آیت الله ربزرگ نامی نیاوردید ایشان از بزرگان اهل تمیز هستند و خیلی حقشان هست رهبر یا حداقل ریس جمهور شوند

  • امیرعلی   تیر ۱۲, ۱۳۹۵  

   جک گفتی خدایی من کاری ندارم ادم بزرگیه چون نمیشناسمش سید امین خان ایت الله بزرگ…رهبر بشه یا حداقل رییس جمهور حقشه .مگه رییس جمهور انتخاب کردن به بزرگیشه .اصلا استقفروالله پیامبر باشه ربطی نداره به ریاست جمهوری .به بزرگی وپاکی طرف کارنداره.اما رهبری انشالله رهبر عزیزمون تامرگ دشمناش وهمینایی که ماداریم نظرمیدیم انشالله زنده است وحلواشونو میخوره .خداکنه ۱۲۰ساله بشه با سلامت کامل.

  • نام کاربری*   آذر ۲۱, ۱۳۹۶  

   این چه ایت اللهی هست که اسمش امین خانه،توجه کردید:خان،شما یک ایت الله تو تاریخ نشون بده که اسمش خان باشه،هر چی بگی قبوله

 21. حسن   مرداد ۳۱, ۱۳۹۴  

  به کوری چشم دشمنان و نابکدی فتنه گران به امیر خدا پرچم این مملکت را امام خامنه ای به دست با کفایت صاحب الزمان خواهد داد.

 22. حسن   مرداد ۳۱, ۱۳۹۴  

  سید حسن خمینی از جهت اقتصادی برتر است

  • علی   بهمن ۲۹, ۱۳۹۴  

   از جهت دینی و معنوی چی؟؟

  • امین   اسفند ۲۰, ۱۳۹۴  

   ضمن احترام به سید حسن خمینی..سید حسن خمینی عکس امام خمینی رو در فتنه۸۸ پاره کردند هیچ موضعی نگرفت و محکوم نکرد..یکبار موضع گیری ضد آمریکا و حمایت از حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب نداشتند در صورتی که امام خمینی همیشه میگفتند پشتیبان ولایت فقیه باشید.و آیت الله سید احمد خمینی هم همیشه پشتیبان حضرت آیت الله خامنه ای بودند..جواب ندارن که بدن..بعدش هم مگه رهبری ارثیه که بعد از آقا سید حسن خمینی رهبر بشه..در ضمن انتخاب رهبری به عهده مجلس خبرگان رهبری هست…ان شا الله که پرچم این انقلاب توسظ حضرت آقا مقام معظم رهبری به دستان امام زمان (عج) داده بشود و حکومت عدل الهی برقرار بشود.

   • صافی   اسفند ۲۲, ۱۳۹۴  

    یکی دو کلمه معنادار و منطقی هم می گفتید، بد نبود. جایگاه امام را ایشان با نشر آثار و نام نیکشان حفظ کردند که انتخابات اخیر خبرگان هم نشان داد نه کسانی که می گویند جمهوری اسلامی اشتباه و حکومت اسلامی صحیح است و امام اشتباه یا خدای نکرده غیرصادقانه رفتار کرد!!! این افراد البته با واسطه و بی واسطه باعث رد سید حسن از سوی شورای نگهبان شدند در حالی که حداقا ۵ مرجع تقلید مثل آیت الله العظمی جوادی آملی و بسیاری از آیات مبرز شناخته شده مثل رئیس استفتائات رهبری آیت الله کریمی , … و یا اعضای خبرگان مثل ایت الله امینی و … ایشان را تایید کردند. کسی که فرد مورد تایید مراجع را رد می کند و با رای مردم هم رد می شود، کجا و سید حسن آقا که مورد تایید قاطبه مراجع و علمای غیررسمی است، کجا؟؟؟

 23. ليدا   شهریور ۶, ۱۳۹۴  

  انشاالله به كوري جشم دشمنان ،سايه ي ايشان بر سرملت ايران مستدام.آمين

 24. عاشق رهبر   شهریور ۱۸, ۱۳۹۴  

  چرا رهبر آینده حتما باید ایرانی باشن.

  • خودم   آذر ۱۳, ۱۳۹۴  

   به نظر تو کدوم ایرانی قبول میکنه که یه غیر ایرانی بر اون ها ولایت و سر پرستی داشته باشه؟؟؟

  • امین   اسفند ۲۰, ۱۳۹۴  

   تو چطور عاشق رهبری هستی..که میگی چرا باید رهبر آینده ایرانی باشن..حالت خوب نیست..میخوای یه آمریکایی بیاد رهبر ما بشه..یه دکتر بری بد نیست

 25. نوید   شهریور ۳۰, ۱۳۹۴  

  انشالله که خامنه ای آخرین رهبرتان باشد و امامتان هم ظهور کند تا به آرزویتان برسید. الله اکبر!

 26. یک گچسارانی   مهر ۲۰, ۱۳۹۴  

  واقعا مطلب و بحث کاملا مزخرف، بیجا و بی محلی را راه انداخته اید. جناب آقای ذوالقدر شما دارید برای معروفیت به هر دری میزنید و از هر چیز سخیفی قلمرانی میکنید! مطمئن باشید با این نوشته جات سخیف در سایتها و مجلات بی مقدار به معروفیت نخواهید رسید.
  تقدیر رهبری آینده نظام به دست خداوند و پس از آن به دست امام زمان و سپس نایب برحق ایشان امام خامنه ای (حفظه الله) است و قطعا امام عصر و نایب ایشان برای این بحثی که هم اکنون اصلا موضوعیتی ندارد، چاره اندیشی کرده اند. افرادی که در بالا نام بردید، نام بردن از برخی از آنان آنچنان در نظر انسان اکراه و ننگ دارد که حتی نمیتوان انها را در حد یک دهیار روستایی هم بحساب آورد، امثال موسوی بجنوردی و خوینی ها و صانعی. اینها موجب ننگ روحانیت و مرجعیت شیعه هستند.
  محبوبیت کاذب خلف ناصالحی مثل سید حسن مصطفوی هم حداکثر شانی که به ایشان میبخشد نمایندگی مجلس شورای اسلامی است و نه بالاتر!
  هیچکدام از افرادی که در این مقاله سخیف نام بردید صلاحیت رهبری آینده ایران و جهان تشیع را ندارند و مطمئن باشید در صورت تقدیر خداوند بر انتخاب رهبری ایران، فردی رهبری ایران را به دست خواهد گرفت که همه جهانیان از دوست گرفته تا دشمن انگشت حیرت به دهان خواهند گرفت. رهبری آینده جمهوری اسلامی باید کسی باشد که از صلابت او لرزه بر اندام دشمن بیافتد نه این حضراتی که حداکثر اظهار نظر سیاسی آنها توصیه مردم به شرکت در انتخابات و دادن خمس و زکات است و لاغیر!

  • یک گچسارانی   مهر ۲۰, ۱۳۹۴  

   البته اگر نظر رو تایید نکردید اوج درک سیاسیتان را به نمایش گذاشته اید.

  • امیر   فروردین ۳۱, ۱۳۹۶  

   تقدیر رهبری آینده نظام به دست خداوند و پس از آن به دست امام زمان و سپس نایب برحق ایشان امام خامنه ای (حفظه الله) است
   مجلس خبرگانم نقش شیپور و یا هویج رو داره فک کنم

 27. مرگ بر آمریکا   آبان ۹, ۱۳۹۴  

  حالم بهم خورد از خودتون و از سایتتون.
  این چه موضوعی بود؟؟
  چه مناسبتی داشت؟
  این وزنه ها را با چه چیزی در کنار هم قرار دادید؟
  آیا واقعا بعضی از این اسامی لیاقت رهبری ایران و جهان تشیع را دارند؟
  متاسفم برای نگارنده این سطور.
  انشالله سایه سید علی از سر ما کم نشود وشما کوردلان فرصت طلب را نابود نماید.

 28. احسان   آبان ۲۸, ۱۳۹۴  

  امیدوارم امام خامنه ای اخرین ولی فقیه قبل از ظهور حضرت مهدی (عجل الله) باشند

  ولی فکر میکنم در جناح راست،فقط حجت الاسلام حسن خمینی
  و در جناح چپ هم هنوز فرد لایقی برای ولایت فقیه ندیدم

  البته فکرمیکنم یکی دیگر از گزینه ها،رییس فعلی قوه ی قضاییه،ایت الله املی لاریجانی باشه

  البته به نظر من بهتره کسی رهبری رو بدست بگیره که فعلا زیاد شناخته شده نباشه،تا دشمنا نتونن تهمت های اقتصادی و… بهشون بزنند

 29. فرشید   آذر ۲۱, ۱۳۹۴  

  ولایت فقیه فقط امام خامنه ای

 30. محمد   دی ۱۱, ۱۳۹۴  

  اللهم عجل لولیک الفرج

 31. محمد   دی ۱۱, ۱۳۹۴  

  اللهم عجل لولیک الفرج.

 32. محمدجواد   بهمن ۱۵, ۱۳۹۴  

  به نظرمن سید مجتبی خامنه ای فرزندحضرت آقا رهبر میشه درس خارج فقه هم خونده تازه نظرحضرت آقا هم بامن هم عقیده است

  • امین   اسفند ۲۰, ۱۳۹۴  

   شما چرا همچین حرف میزنی….میدون این حرف چقدر برای شخصیت حضرت آقا و نظام ضرر داره…همین شایعاتی که معاندان نظام میگن که سید مجتبی خامنه ای بعد از آقا رهبر میشه شما هم تکرار میکنی..بعدش هم این چه حرفیه که میگی حضرت آقا هم با نظر من موافق هستن..میدونی این حرف جرمه..میتونی اثبات بکنی

   • سید   اسفند ۲۲, ۱۳۹۴  

    مگر پادشاهی است که از پدر به فرزند برسد???? روی چه حسابی این حرفو میزنید

  • امیرعلی   تیر ۱۲, ۱۳۹۵  

   انشالله که رهبرمون سالم صیح باشه سایه بالای سرمون باشه.اگه اتفاقی افتاد زبونم لال بهترین کس مجتبی هست چون همیشه کنار رهبرمون بوده وشاگرد رهبربوده میتونیم بگیم بهترین شاگرد رهبرهست

 33. mhmsh   اسفند ۱۵, ۱۳۹۴  

  شما همتون به غیر از عده ای معدود انگار که مشکل اساسی دارین.بابا نابودین

 34. حسن   اسفند ۲۱, ۱۳۹۴  

  دیگه رهبر نیازی نیست فقط باید رأییس جمهور داشته باشیم به نظر من کشور باید یه قدرت داشته باشه که همه تابع اون باشن

  • مصطفی   اسفند ۲۴, ۱۳۹۴  

   این حرف ها تو کشور ما معنی نداره
   اگه داشت که وضعمون این نبود
   ولی آینده کشور تو رهبری بعدی کاملا متفاوت میشه
   یا خیلی بدتر یا خیلی بهتر
   به امید دموکراسی

 35. محمدرضا   اردیبهشت ۶, ۱۳۹۵  

  انشا الله خداوند متعال هر چه سریعتر ظهور آقامان امام زمان را برساند و رهبر انقلاب را حفظ نماید اما به نظر من با تو جه به اینکه انتخاب رهبری دارای شرایط تخصصی است بهتر است مجلس خبرگان رهبری سه کاندیدا را برای رهبری به مردم شریف ایران معرفی نماید و مردم خود تصمیم گیری نمایند که چه کسی را می خواهند و انتخاب کنند

 36. علی رضا جوزی سرلبی   اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۵  

  به نام خدا
  امیدوارم که ظهور حضرت بقیه الله العظم روحی وارواحنافدا در زمان اقا ومقتدایمان سید علی خامنه به وقوع بپیوندد ومشیت الهی دراین قرارگیرد که پرچم انقلابمان توسط امام سیدعلی خامنه ای رهبر گرانقدروشریفمان به امیرالمومنین زمان مهدی موعود یگانه منجی عالم بشریت تحویل گردد
  ولی در هرصورت ناگفته نماند
  ما گوش به فرمان وسر سپرده ولایت فقیه شیعه هستیم ولی ولایت فقیهی که مثل امام خمینی به دور از منفعت طلبی ودنیاپرستی باشند ودارای سیاست اسلامی انسانی وبه دوراز هرگونه تجملات وکرنش درمقابل سگان غرب وشرق ودشمنان بشریت
  هرشخصیتی که داری چنین ویژگیهایی باشد لایق رهبری مسلمانان است وغلامی چنین سخصیتی عین ازادگیست که خدارا شکر ولایت فقیه زمانمان سید علی خامنه ای نمونه بارز چنین شخصیتیست است وبرماست که تا پای جان گوش به فرمانش باشیم تاحقارت وذلالت نکشیم وفردای قیامت روسیاه امام زمانمان ودرگاه احدیت نباشیم
  به امید انروز که امپراطوری بر حق جهان امپراطوری مظلومین ومستصعفین عالم به فرماندهی حضرت بقیه الله العظم روحی وارواحنا فدا برسر کارایدوحق مظلمومین ومستصعفان عالم را از ظالمان بستاند وجهان را پراز عدل ؛داد؛صلح ودوستی نماید وجهانیان رابه روز رستاخیز روز تحقق وعده های الهی رهنمون شود
  العبد غلام حلقه به گوش ولایت فقیه فرزند ایران زمین از خطه لرستان شهرستان دلفان قومیت لک نژاد اسلام ناب محمدی نام علی رضا نام خانوادگی جوزی سرابی

 37. هه   آبان ۵, ۱۳۹۵  

  بعدی نداره

 38. دانشجو   دی ۱۰, ۱۳۹۵  

  خدای قهار رهبر عزیزمان را حفظ کند.

 39. capitailetter   دی ۲۴, ۱۳۹۵  

  خداوند تبارک وتعالی به حضرت آیت الله العظمی سیدعلی خامنه ای رهبرمعظم انقلاب طول عمربا عزت و۱۲۰ ساله عنایت بفرمایدواز مرز۱۲۰ سال هم افزایش بفرماید وخداوندتبارک وتعالی مقام معظم رهبری را تا انقلاب حضرت مهدی(عج) برای ملت جمهوری اسلامی ایران حفظ کند. عامین یا رب العالمین / برای سلامتی رهبر معظم انقلاب به نیت پنج تن آل عبا (۵) صلوات بلند بفرستید. اللهم صل علی محمد وآل محمد(ص) (۵ مرتبه)

 40. simoneEl   دی ۲۸, ۱۳۹۵  

  Willingly I accept. The theme is interesting, I will take part in discussion. Together we can come to a right answer.
  simoneEl

 41. جانباز محمد دامن باغ.   بهمن ۲۵, ۱۳۹۵  

  با احترامی که برای همه ی این عزیزان قائل هستم.
  اما هیچکدامشان به رهبری دست پیدا نخواهند کرد. واقبالی ندارند.

 42. جانباز محمد دامن باغ.   اسفند ۱۲, ۱۳۹۵  

  انشاالله که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) اخرین رهبر جمهوری اسلامی باشند وبا دست با کفایت حضرت ایشان پرچم اسلام بدست منجی وموعود امام زمان (عج) برسد.اما اگر اراده ی پرودگار بر تاخیر در ظهور باشد.
  ایت الله سید ابراهیم رئیسی خلف صالح و جانشین شایسته ای هستند.

 43. manicure   اسفند ۱۷, ۱۳۹۵  

  Aw, this was an exceptionally good post. Finding the time and actual effort to produce a
  good article… but what can I say… I hesitate
  a lot and never seem to get nearly anything done.

 44. Adidas Ultra Boost Uncaged   فروردین ۲۰, ۱۳۹۶  

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it
  helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.

 45. jacksonville jaguars apparel   فروردین ۲۰, ۱۳۹۶  

  Wow, this piece of writing is pleasant, my
  younger sister is analyzing these kinds of things,
  so I am going to inform her.

 46. decorating bedroom   فروردین ۲۰, ۱۳۹۶  

  I think the admin of this website is actually working hard in support of his
  website, for the reason that here every information is quality based information.

 47. player combat   فروردین ۲۱, ۱۳۹۶  

  I was recommended this blog via my cousin. I am no longer sure whether this publish is
  written by means of him as no one else know such distinctive about my trouble.
  You are amazing! Thanks!

 48. phen375 australia   فروردین ۲۱, ۱۳۹۶  

  This is very attention-grabbing, You’re a very professional blogger.
  I’ve joined your feed and stay up for looking for extra of your magnificent post.

  Also, I have shared your site in my social networks

 49. Pandora Charms Online   فروردین ۲۱, ۱۳۹۶  

  Thanks for another fantastic article. Where else could anybody get that kind of information in such an ideal manner of
  writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am on the search for such information.

 50. next   فروردین ۲۳, ۱۳۹۶  

  Great post.

 51. 구글상위노출   فروردین ۲۴, ۱۳۹۶  

  After going over a handful of the blpog articles on your web page, I really appreciate your technique of writing a
  blog. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will
  be checking back in the near future. Please check out my web sikte as well and let me know your opinion.

 52. visit website   فروردین ۲۴, ۱۳۹۶  

  Hurrah! Finally I got a web site from where I be
  able to really obtain valuable information regarding my study and knowledge.

 53. pandora jewelry 70% off clearance   فروردین ۲۴, ۱۳۹۶  

  Hi there! This post couldn�t be written much better!
  Reading through this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I’ll send this post to him.
  Pretty sure he’ll have a great read. Thank you for sharing!

 54. learn colors for children   فروردین ۲۴, ۱۳۹۶  

  Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked
  submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say fantastic
  blog!

 55. kiem tien youtube   فروردین ۲۴, ۱۳۹۶  

  Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply great and i can assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your feed
  to keep up to date with forthcoming post. Thanks a
  million and please keep up the rewarding work.

 56. خرید اپل آیدی   فروردین ۲۴, ۱۳۹۶  

  This web site certainly has all of the info I wanted about
  this subject and didn’t know who to ask.

 57. Adidas NMD Runner   فروردین ۲۴, ۱۳۹۶  

  I got what you intend,saved to bookmarks, very
  decent site.

 58. weed for sale   فروردین ۲۴, ۱۳۹۶  

  I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this kind of space .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Reading
  this info So i’m satisfied to convey that I’ve
  a very just right uncanny feeling I discovered just what
  I needed. I most certainly will make sure to don?t put out of your mind this web
  site and give it a look on a constant basis.

 59. Best Digital Marketing Consulting Firm In Los Ange   فروردین ۲۴, ۱۳۹۶  

  Thanks for your marvelous posting! I certainly enjoyed
  reading it, you’re a great author. I will make sure to bookmark your
  blog and will often come back at some point.
  I want to encourage you continue your great work, have a nice evening!

 60. Pandora Rings   فروردین ۲۵, ۱۳۹۶  

  I blog quite often and I genuinely appreciate your information. This article has truly peaked my interest.
  I will bookmark your blog and keep checking for new details about once a
  week. I subscribed to your RSS feed too.

 61. anal cum   فروردین ۲۵, ۱۳۹۶  

  Hello, yeah this article is in fact pleasant and I have learned
  lot of things from it concerning blogging. thanks.

 62. Pandora Signature   فروردین ۲۵, ۱۳۹۶  

  You are so cool! I do not think I’ve truly read
  through something like this before. So nice to find another person with original thoughts
  on this topic. Really.. many thanks for starting this up.
  This website is something that’s needed on the web, someone
  with a little originality!

 63. xxxxx   فروردین ۲۵, ۱۳۹۶  

  Very quickly this web page will be famous
  among all blogging and site-building viewers, due to
  it’s good content

 64. acyclovir sale online   فروردین ۲۵, ۱۳۹۶  

  Awesome issues here. I am very satisfied to see your post.
  Thank you a lot and I am looking forward to contact you.
  Will you please drop me a mail?

 65. ventolin kaufen online   فروردین ۲۵, ۱۳۹۶  

  Hi there! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this page to him.
  Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 66. thủ thuật google   فروردین ۲۵, ۱۳۹۶  

  Pretty component of content. I just stumbled upon your site and
  in accession capital to claim that I acquire actually loved account your blog posts.

  Any way I’ll be subscribing for your feeds or even I success you get right of entry to constantly fast.

 67. کاشت مو در تبریز   فروردین ۲۵, ۱۳۹۶  

  Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital
  to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.

  Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 68. تور کیش   فروردین ۲۵, ۱۳۹۶  

  Your style is so unique in comparison to other folks I’ve read stuff from.

  I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will
  just bookmark this web site.

 69. comprare sildenafil online   فروردین ۲۵, ۱۳۹۶  

  I’m not sure where you are getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more
  or understanding more. Thanks for magnificent info I was
  looking for this info for my mission.

 70. Pandora charms   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

  I haven’t checked in here for some time since I
  thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my daily
  bloglist. You deserve it my friend 🙂

 71. Australia Campervans   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

  I every time emailed this webpage post page to all my associates, since if like to read it after that my links will too.

 72. Dự án Sunshine Center   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

  Just wish to say your article is as astonishing. The clearness to your put up is just excellent and
  i could assume you’re knowledgeable in this subject.
  Well along with your permission allow me to take
  hold of your feed to keep up to date with approaching post.
  Thank you 1,000,000 and please carry on the enjoyable work.

 73. pain relief nhs   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

  Hi there! This is my first visit to your blog!
  We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same
  niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have
  done a wonderful job!

 74. Jayashree   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

  Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday.
  It’s always useful to read through articles from other authors and practice something from
  other web sites.

 75. personal liability insurance cost   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with a few pics to drive the message home a
  bit, but instead of that, this is magnificent blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 76. hay day hack no survey download   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

  Last year we’ve experienced a DDoS (numerous requests for online Hay Day hack via
  bots) and we were down for days.

 77. Boston men's Health center inc   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

  Saved as a favorite, I really like your website!

 78. pussy   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

  Fantastic website you have here but I was curious if you knew of any user discussion forums that cover the same topics
  discussed here? I’d really like to be a part of group
  where I can get suggestions from other knowledgeable individuals that share the same
  interest. If you have any recommendations,
  please let me know. Appreciate it!

 79. piggy boom free spin codes   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

  Just desire to say your article is as surprising.
  The clearness in your post is just cool and i can assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your RSS
  feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 80. Pusat Lagu Asik   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

  What’s up it’s me, I am also visiting this web site daily, this web page
  is in fact good and the people are genuinely sharing nice thoughts.

 81. Stamina Pills - RadicalBody-RadicalBody   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

  I appreciate, result in I found just what I used to be looking for.
  You have ended my four day long hunt! God Bless
  you man. Have a nice day. Bye

 82. Ban Can ho mai trang tower   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

  Very good post. I will be dealing with a few of these issues as well..

 83. aripiprazole sale online   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

  Hello There. I found your blog using msn. This is a
  very well written article. I will be sure to bookmark it and return to read
  more of your useful info. Thanks for the post.
  I will certainly comeback.

 84. Pandora Jewelry   فروردین ۲۶, ۱۳۹۶  

  I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or
  weblog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I ultimately
  stumbled upon this web site. Studying this information So i’m satisfied to express that
  I have an incredibly just right uncanny feeling I found
  out just what I needed. I most no doubt will make sure to do not fail to
  remember this web site and provides it a glance on a continuing basis.

 85. solitaire window   فروردین ۲۷, ۱۳۹۶  

  Hey very nice blog!

 86. british gas prepayment contact number   فروردین ۲۷, ۱۳۹۶  

  I always used to read paragraph in news papers but now
  as I am a user of web thus from now I am using net for posts, thanks to web.

 87. Delhi   فروردین ۲۷, ۱۳۹۶  

  I delight in, lead to I discovered exactly what I used to be looking for.
  You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day.

  Bye

 88. Paul Ponna affiliate marketing   فروردین ۲۷, ۱۳۹۶  

  Hi Dear, are you in fact visiting this web page regularly,
  if so afterward you will absolutely take good experience.

 89. geek merchandise   فروردین ۲۷, ۱۳۹۶  

  Marvelous, what a weblog it is! This weblog presents helpful data
  to us, keep it up.

 90. My Webpost   فروردین ۲۷, ۱۳۹۶  

  Incredible points. Solid arguments. Keep up the good spirit.

 91. piggy boom free gift code   فروردین ۲۷, ۱۳۹۶  

  It is not my first time to visit this site,
  i am visiting this web site dailly and obtain pleasant data from here everyday.

 92. Android Application   فروردین ۲۷, ۱۳۹۶  

  Spot on with this write-up, I actually believe this site needs a lot more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the
  info!

 93. this article   فروردین ۲۷, ۱۳۹۶  

  Spot on with this write-up, I honestly think this amazing site needs much more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the advice!

 94. 2014 Audi A6 Avant 2.0 TDI ultra S tronic S line f   فروردین ۲۷, ۱۳۹۶  

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and
  the rest of the site is extremely good.

 95. chicas guapas   فروردین ۲۷, ۱۳۹۶  

  Hi it’s me, I am also visiting this website on a regular basis, this site is genuinely
  good and the people are genuinely sharing nice thoughts.

 96. Harry Potter fans   فروردین ۲۷, ۱۳۹۶  

  I love this post! i read your blog family offten and you’re allways coming out with some great stuft, i shared this on my facebook and
  followers loved it! keep up the work :))

 97. one piece bathing suits   فروردین ۲۷, ۱۳۹۶  

  Howdy very nice website!! Guy .. Beautiful .. Superb ..
  I will bookmark your site and take the feeds also?
  I’m satisfied to find numerous helpful information here within the submit,
  we’d like develop more strategies on this regard, thanks
  for sharing. . . . . .

 98. money mod apk   فروردین ۲۷, ۱۳۹۶  

  You made some good points there. I checked on the
  web to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this
  web site.

 99. Adidas NMD XR1   فروردین ۲۷, ۱۳۹۶  

  Informative article, exactly what I needed.

 100. direct marketing agency london   فروردین ۲۷, ۱۳۹۶  

  Thanks for sharing your thoughts about Supreme Leader of Iran،.

  Regards

 101. Landon   فروردین ۲۸, ۱۳۹۶  

  Keep on writing, great job!

 102. city car driving   فروردین ۲۸, ۱۳۹۶  

  Appreciating the time and energy you put into your site and in depth information you offer.
  It’s nice to come across a blog every once in a while
  that isn’t the same unwanted rehashed information. Excellent read!
  I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds
  to my Google account.

 103. download music to iphone from computer   فروردین ۲۸, ۱۳۹۶  

  Thanks so much!!

 104. discount purses   فروردین ۲۸, ۱۳۹۶  

  Everything is very open with a clear description of the challenges.
  It was really informative. Your website is extremely helpful.

  Thank you for sharing!

 105. slot   فروردین ۲۸, ۱۳۹۶  

  Good replies in return of this question with firm arguments and
  explaining the whole thing regarding that.

 106. testul02   فروردین ۲۸, ۱۳۹۶  

  Great article, just what I wanted to find.

 107. cách kiếm tiền qua mạng   فروردین ۲۸, ۱۳۹۶  

  Thanks for finally writing about >رهبر آینده ایران و جهان
  تشیع، کیست؟ – نسیم توسعه <Loved it!

 108. piggy boom cheat codes   فروردین ۲۸, ۱۳۹۶  

  bookmarked!!, I like your web site!

 109. cartuse imprimanta   اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۶  

  Great post.

 110. www.buy-trusted-tablets.com   خرداد ۹, ۱۳۹۶  

  Awesome post.

 111. Latest Romantic songs 2017   تیر ۱۶, ۱۳۹۶  

  I think that is among the most significant information for me.

  And i’m happy reading your article. However want to observation on few common things, The site taste is wonderful, the articles is in point of fact excellent :
  D. Excellent job, cheers

 112. Памятка покупателю теплого   تیر ۲۲, ۱۳۹۶  

  Excellent article. I’m facing a few of these issues as well..

 113. Где можно купить гель панто   مرداد ۹, ۱۳۹۶  

  I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article
  like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all web
  owners and bloggers made good content as you did, the net will
  be a lot more useful than ever before.

 114. Epifania   مرداد ۱۲, ۱۳۹۶  

  Greetings! Very useful advice in this particular article!
  It’s the little changes that will make the most significant changes.
  Thanks a lot for sharing!

 115. Adidas NMD Sneakers   مرداد ۳۰, ۱۳۹۶  

  Spot on with this write-up, I actually believe that this web site
  needs much more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks
  for the advice!

 116. mauro luiz soares Zamprogno   مرداد ۳۰, ۱۳۹۶  

  Having read this I thought it was extremely informative.
  I appreciate you taking the time and effort to put
  this informative article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and posting
  comments. But so what, it was still worthwhile!

 117. Silvia Odete Morani Massad   مرداد ۳۱, ۱۳۹۶  

  My brother recommended I might like this website.

  He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time
  I had spent for this information! Thanks!

 118. aws online course   مرداد ۳۱, ۱۳۹۶  

  This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped
  me. Thank you!

 119. http://blogmayin.net   مرداد ۳۱, ۱۳۹۶  

  Nice blog here! Also your web site loads up fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your
  host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 120. Divorce Lawyer Cumming   شهریور ۳, ۱۳۹۶  

  bookmarked!!, I like your website!

 121. مناقصات کشور   مهر ۲۲, ۱۳۹۶  

  ممنون اطلاعات خوبی بود. لطفا اگر اطلاعات کامل تری دارید در سایت
  قرار دهید

 122. رسانه   آبان ۷, ۱۳۹۶  

  پایگاه خبری اخبارنوین ، رسانه مستقل و پویایی است
  برای انعکاس رخدادهای ایران و جهان در حوزه های
  مختلف فرهنگ ، اجتماعی و فناوری .

 123. blogsdemamis   آبان ۱۱, ۱۳۹۶  

  Highly energetic article, I liked that bit.

  Will there be a part 2?

 124. علی   دی ۱۴, ۱۳۹۶  

  طرف زنده و سالمه. شما به فکر جانشینی؟ مثل پسرای نا خلف کخ باباهه هنوز نمرده سر ارث دعوا میکنن. ایشالا همیشه زنده باشه.

 125. Google   تیر ۲۵, ۱۳۹۷  

  Google

  We came across a cool web site that you could take pleasure in. Take a look if you want.

 126. امین   تیر ۲۹, ۱۳۹۷  

  قطعا جناب حجت الاسلام سیدحسن خمینی مناسب ترین گزینه هستند . به دلایل زیادی از جمله سطح فقهی (مدتهاست درس خارج فقه برگزار میکنند و علماء مثل آیت الله وحید ، شبیری زنجانی ، موسوی اردبیلی ، صافی گلپایگانی ، امینی و … هم اجتهاد ایشون رو تایید کردن) . بعلاوه حضور ایشون میتونه دامنه ی طرفداران نظام جمهوری اسلامی رو بین مردم و جوانانی که ممکنه کمی دلخور باشن گسترش بده . از طرفی در قضایای ۸۸ موضع گیری های خوبی داشتند و دلایل سیاسی رو هم باید در نظر گرفت (هر چقدر بشود مخالفان و معترضان رو تحت کنترل داشت بهتره و ایشون همین کارو کرد) . از طرفی ایشون مورد تایید نسبی حضرت آقا هم هستند . در جلسات دیدار مقام معظم رهبری با کارگزاران نظام ‌، ایشون همیشه در نزدیکترین مکان به رهبری می شینن و در نماز عیدفطر همیشه پشت سر آقا حضور دارن . بیت اقا و خودشون که با کسی شوخی ندارن اگه مورد تاییدشون نباشه انقدر بهشون بها نمیدن حتی اگه نوه امام‌ باشه . در منطقه هم تاثیرات خوبی خواهد داشت آمدن نوه ی امام‌خمینی و دل جوانان منطقه هم به سمت ایشون متمایل خواهد شد و وجهه ی خوبی خواهد داشت . گرچه امیدواریم هرچه زودتر حضرت حجت ظهور کنن و تمام عالم پر از صلح و زیبایی بشه

 127. Janna   مرداد ۶, ۱۳۹۷  

  خسته نباشید مرسی به خاطر این مطالب کاربردی

 128. Melody   مرداد ۱۵, ۱۳۹۷  

  Thanks foߋr sharing your thoughts about نسیم توسعه.
  Reɡards

 129. Mikel   مرداد ۱۹, ۱۳۹۷  

  Pretty great post. I simply stumbled upon your blog
  and wished to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.
  After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write once more soon!

 130. xvideo   مرداد ۲۷, ۱۳۹۷  

  This piece of writing provides clear idea designed for the new people of blogging,
  that truly how to do running a blog.

 131. Glen   مرداد ۳۱, ۱۳۹۷  

  I’ve been surfing online more than three hours nowadays, yet I by no means discovered any attention-grabbing article like yours.
  It is pretty worth sufficient for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made excellent content
  as you probably did, the net will be much more useful than ever before.

 132. Charles   شهریور ۳, ۱۳۹۷  

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am going through troubles with your RSS.
  I don’t know why I cannot join it. Is there anybody having similar RSS issues?

  Anybody who knows the answer will you kindly respond?

  Thanks!!

 133. Nicholas   شهریور ۳, ۱۳۹۷  

  Good day! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through some of the posts I
  realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 134. Carolyn   شهریور ۷, ۱۳۹۷  

  It’s going to be finish of mine day, however before end I am reading this
  enormous paragraph to increase my experience.

 135. ناشناس   شهریور ۱۳, ۱۳۹۷  

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 136. Ricky   شهریور ۲۳, ۱۳۹۷  

  Right here is the right webpage for anybody who really wants to find out about this topic.
  You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not
  that I actually would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject
  which has been discussed for a long time. Excellent stuff,
  just excellent!

 137. Harold   شهریور ۲۴, ۱۳۹۷  

  I like the valuable info you supply to your articles.
  I’ll bookmark your blog and test again here regularly.
  I am somewhat certain I’ll be informed lots of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 138. Stuart   شهریور ۲۷, ۱۳۹۷  

  Someone necessarily assist to make severely posts I would state.

  That is the first time I frequented your web page and so far?

  I amazed with the analysis you made to make this actual publish extraordinary.

  Magnificent job!

 139. Winfred   شهریور ۲۷, ۱۳۹۷  

  I like what youu uуs aree uⲣ also. Such intelligent wߋrk and reporting!
  Keep up the exϲellent worҝs guys I’ve іncorporated you guys to my blogroll.

  I think it will improve the vaⅼue off my site

 140. Anita   شهریور ۲۸, ۱۳۹۷  

  I beⅼieve you have observed some very
  intereѕting details , aрpreciate it for the poѕt.

 141. Carlota   شهریور ۲۸, ۱۳۹۷  

  yοu are ttruly ɑ g᧐od webmaster. Thе site loading pace is amazing.

  It seems thaat you are doing any distinctive trick.
  Furthermoгe, The contents arе masterpiece. you have performed a ցreаt task in this topic!

 142. Karry   شهریور ۲۸, ۱۳۹۷  

  But having a huge language is only one part of speaking well.

 143. Google   شهریور ۳۰, ۱۳۹۷  

  Every after in a when we pick blogs that we read. Listed below would be the newest web pages that we pick.

 144. Lorene   شهریور ۳۰, ۱۳۹۷  

  So if you’re expecting a great deal of help, bear in mind that it isn’t really forthcoming.
  Each format pressupposes a certain formation plus design for citing rephrased and echoed resources for all various printed,
  internet, and other forms of resources. Run-on sentences occur because of not enough punctuation and happen once you become lost inside your essay.

 145. Liza   شهریور ۳۱, ۱۳۹۷  

  I do not even know the way I finished up right here,
  but I thought this publish was good. I don’t understand who you are however definitely
  you are going to a famous blogger should you are not already.
  Cheers!

 146. ناشناس   مهر ۱, ۱۳۹۷  

  I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website.
  I really hope to check out the same high-grade blog posts from you
  later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now

 147. Regan   مهر ۲, ۱۳۹۷  

  Hey I am so glad I found your web site, I really found you by mistake, while I was searching on Aol
  for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a marvelous
  post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time
  to look over it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read a lot more, Please do keep
  up the awesome work.

 148. ناشناس   مهر ۸, ۱۳۹۷  

  Touche. Solid arguments. Keep up the good spirit.

 149. ناشناس   مهر ۹, ۱۳۹۷  

  I blog often and I truly appreciate your information.
  This great article has truly peaked my interest. I will bookmark your blog
  and keep checking for new details about once a week. I opted
  in for your Feed as well.

 150. ناشناس   مهر ۱۴, ۱۳۹۷  

  I was reading some of your content on this website and I think this internet site is very instructive! Keep on putting up.

 151. ناشناس   مهر ۱۹, ۱۳۹۷  

  you are in reality a just right webmaster. The web
  site loading velocity is amazing. It seems that you
  are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece.
  you’ve performed a magnificent activity on this topic!

 152. Princess   مهر ۲۰, ۱۳۹۷  

  Everything is very open with a precise description of the issues.
  It was really informative. Your site is very helpful.

  Many thanks for sharing!

 153. May   مهر ۲۰, ۱۳۹۷  

  I like the helpful info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here frequently.
  I am quite certain I’ll learn a lot of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 154. Denis   آبان ۲, ۱۳۹۷  

  There’s been a lot of changes since I last left a
  comment about my site. I’m starting to add the new features that I’ve
  wanted to. I hope in the next few weeks that all of it will be up and running.
  It’s going to take time and I haven’t had much of it to dedicate to this project.
  I thank you all for visiting my site and I hope you have
  a great weekend!

 155. Gloria   آبان ۴, ۱۳۹۷  

  If some one wants to be updated with most up-to-date
  technologies after that he must be visit
  this site and be up to date everyday.

 156. Karry   آبان ۱۸, ۱۳۹۷  

  I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s
  equally educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.
  The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about.
  I’m very happy I stumbled across this during
  my search for something regarding this.

 157. Erwin   آذر ۲۸, ۱۳۹۷  

  I’m curious to find out what blog system you happen to
  be utilizing? I’m having some minor security problems
  with my latest site and I’d like to find something more secure.
  Do you have any suggestions?

 158. Jocelyn   آذر ۲۹, ۱۳۹۷  

  Hey I am so delighted I found your blog page, I really found you by error, while
  I was researching on Yahoo for something else, Regardless I
  am here now and would just like to say kudos for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to browse it
  all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I
  have time I will be back to read a great deal more, Please do
  keep up the fantastic work.

 159. Keenan   آذر ۲۹, ۱۳۹۷  

  Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my
  comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all
  that over again. Anyway, just wanted to say
  fantastic blog!

 160. Edward   دی ۱, ۱۳۹۷  

  Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some
  overlapping. I just wanted to give you a quick
  heads up! Other then that, superb blog!

 161. Irene   دی ۱, ۱۳۹۷  

  This design is spectacular! You obviously know how
  to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 162. Aly Chiman   دی ۲۴, ۱۳۹۷  

  Hello there,

  My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to have your website here at nasimetosee.ir promoted as a resource on our blog alychidesign.com ?

  We are in the midst of updating our broken link resources to include current and up to date resources for our readers. Our resource links are manually approved allowing us to mark a link as a do-follow link as well
  .
  If you may be interested please in being included as a resource on our blog, please let me know.

  Thanks,
  Aly

 163. Leonel   بهمن ۲۸, ۱۳۹۷  

  Pretty component to content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to claim that I acquire actually loved account
  your weblog posts. Any way I will be subscribing on your augment or
  even I success you get right of entry to consistently rapidly.

 164. Google   اسفند ۲۹, ۱۳۹۷  

  Google

  Although websites we backlink to below are considerably not associated to ours, we feel they may be truly really worth a go by, so possess a look.

 165. June   فروردین ۱۷, ۱۳۹۸  

  Excellent web site you have here.. It’s difficult
  to find good quality writing like yours these days.

  I truly appreciate people like you! Take care!!

 166. Bernadette   تیر ۲۴, ۱۳۹۸  

  Heyy There. I discovered your weblog the use of msn. Thhis is a very smartly written article.

  I’ll make sure to bookmark it aand return to learn more
  of your useful info. Thank yoou for the post. I will certainly return.

 167. Google   مرداد ۶, ۱۳۹۸  

  Google

  Usually posts some quite fascinating stuff like this. If you’re new to this site.

 168. Minna   مرداد ۷, ۱۳۹۸  

  We’re a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable info to work on. You have performed a formidable task and our entire community shall be thankful to you.

 169. Marcelino   آبان ۱۵, ۱۳۹۸  

  My family members all the time say that I am killing my time here at net, but I know I am getting familiarity all the time by reading such nice posts.

  Here is my homepage; Fashion 2018 (Kina)

 170. Aurelia   آبان ۱۶, ۱۳۹۸  

  Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running
  off the screen in Firefox. I’m not sure if this
  is a format issue or something to do with web browser compatibility but I
  thought I’d post to let you know. The style and design look great though!

  Hope you get the issue solved soon. Many thanks

  Also visit my web site tiege hanley

 171. Google   آبان ۱۷, ۱۳۹۸  

  Google

  Below you will uncover the link to some sites that we consider you need to visit.

 172. Brianne   آبان ۲۳, ۱۳۹۸  

  Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I will be sure to bookmark it and come back to read more
  of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

  my web blog Tanlite.LED lights (Sofia)

 173. Manual   آذر ۲۴, ۱۳۹۸  

  سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

  My web blog … ال سی دی هوآوی

سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • India v Australia: second one-day international – live!
   Updates from the match in RajkotSouth Africa v England: third Test, day two – live!Any thoughts? Email or tweet @collinsadam 4.05pm GMT Good fun, that. Yes, Australia end up falling a fair bit short of the total but they gave it a decent crack without ever taking the ascendancy in the chase. The critical over […]
  • South Africa v England: third Test, day two – live!
   Over-by-over updates with the series tied at 1-1Keightley: England ‘planning to be in final’ of Women’s T20Get in touch! Email Tom with your thoughts 4.00pm GMT We’ll hopefully have some chat from players soon; in the meantime, here’s some chat from you, the public, and a literary recommendation from Brian Spurrell:“A bit late in the […]
  • Trump impeachment: president's legal team to include Bill Clinton investigator Ken Starr – live
   Donald Trump’s legal team for the impeachment trial will include Starr, Harvard professor Alan Dershowitz and Robert RayHelp us cover the critical issues of 2020. Consider making a contribution 3.56pm GMT Trump is ... Team Bernie? ....Joe Biden, and Bernie is shut out again. Very unfair, but that’s the way the Democrats play the game. […]
  • Iran's supreme leader calls Trump 'clown' in rare Friday sermon
   Ayatollah Ali Khamenei lashes out at west after tumultuous few weeks in Middle EastIran’s supreme leader has given a rare sermon at Friday prayers in Tehran after weeks of turbulence, including the US killing of a top general, missile attacks on US military bases in Iraq and the accidental downing of an airliner that killed […]
  • Transfer latest, Liverpool v Manchester United news and more – live!
   Updates from Friday’s top-flight press conferencesPremier League: 10 things to look out for this weekendAnd you can email Barry, tweet @bglendenning or post BTL 3.44pm GMT Leicester boss Brendan Rodgers has warned Aston Villa that a loan move for Foxes forward Islam Slimani is likely to be “too complicated”. 3.36pm GMT During his press conference […]
  • Being a caretaker in paradise can be fun – as long as you respect the culture | Cole Moreton
   As a young man, I fell in love with the deserted island of Great Blasket. Its new inhabitants must remember they are custodians of its historyThere is nothing on Earth more beautiful than the view from the top of Great Blasket island on a bright, clear day. The sky is vast, the sea fiercely blue […]
  • Jürgen Klopp says Africa Cup of Nations move is a ‘catastrophe’ for Liverpool
   • January switch set to leave team without Mané, Salah and Keïta• Klopp hopes Kane injury prompts FA action on fixture pile-upJürgen Klopp believes the decision to move the Africa Cup of Nations back to its traditional January slot is a “catastrophe” for Liverpool.The tournament was scheduled to be hosted by Cameroon in the summer […]
  • Painting found inside Italian gallery wall confirmed as a Gustav Klimt
   Gardener discovered Portrait of a Lady while clearing ivy at the gallery in PiacenzaArt experts have confirmed that a stolen painting discovered hidden inside an Italian art gallery’s walls is Gustav Klimt’s Portrait of a Lady.A gardener at the Ricci Oddi Modern Art gallery in the northern city of Piacenza reported finding an artwork last […]
  • BT and Vodafone to lobby PM to allow use of Huawei equipment
   CEOs Philip Jansen and Nick Read say they have seen no evidence that warrants ban BT and Vodafone are set to lobby Boris Johnson to allow Huawei technology to be used in the UK’s 5G phone network.BT’s chief executive, Philip Jansen, and Nick Read, his counterpart at Vodafone, are drafting a letter to the prime […]
  • How can I heal a terrible rift between my brothers?
   Nearly every family has a ‘fixer’ but when you can’t fix everyone, says Annalisa Barbieri, it’s time to step backI’m in my 40s, and have two brothers. Our mother, despite a difficult marriage and divorce, is happily married for the second time. Unfortunately, a huge rift has opened up between my two brothers and I […]
 • اطلاعات